Philips RH532 [Reduktor Szumu] Odc.113
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 8 ก.พ. 2025
- Kolumn aktywnych na naszym warsztacie jeszcze nie było. Przedstawiamy oraz naprawiamy ciekawe zestawy aktywne firmy Philips, oznaczone jako RH-532.
Jeśli spodobał Wam się odcinek, zapraszamy do subskrybowania kanału:
www.youtube.co...
oraz polubienia naszej strony na facebook'u:
/ reduktorszumu
Jeśli macie jakieś pytania dotyczące tematyki videobloga lub sugestie w sprawie tematów kolejnych odcinków, kierujcie je na:
reduktorszumu@gmail.com
Zapraszamy na stronę reduktorszumu.c... do zakupu koszulek i gadżetów z logiem Reduktora Szumu. W ten sposób możecie przyczynić się do rozwoju naszego kanału.
Zainspirowany tym filmem zakupiłem kilka tygodni temu te kolumny. Muszę powiedzieć że jestem w szoku, jak dobrze to gra. Żadne kolumny pasywne, z moim zasilaniem oczywiście, nie spowodowały takiego "opadu szczęki" jak te Philipsy. 532 po prostu zabijają. Jeden problem - jak zdobyć preamp 551, aby mieć pełną swobodę operowania źródłami?
Witam. Ja akurat zakochałem się w tych kolumnach. Chciałem nawet odkupić od klienta który mi je przyniósł do naprawy w serwisie. No niestety stan moich kolumn był bardzo opłakany. Klient odkupił je od pewnej osoby która trzymała taki piękny zestaw w piwnicy ponieważ nie działały i chciał ich się pozbyć. Troszkę ten zestaw przeszedł w swoim "życiu". Pracy było dużo a nie było pewności, że głośniki które były są sprawne i czy nie rozsypią się po pograniu przez chwilę. Ku naszemu zdziwieniu głośniki były w idealnym stanie technicznym. Jakość podzespołów, elementów, wykonanie i materiał to na prawdę mogę określić majstersztyk. Wysoki poziom. Łezka się kręciła w oku jak przyszło oddać właścicielowi owe zestawy. Przyznam rację jeśli chodzi o zakończenie w tym odcinku czyli podsumowanie. Jeśli chodzi o dźwięk w 100% zgadzam się z prowadzącym. Inaczej nie ująłbym opisu. Może dodam do tego małe coś z wrażeń z odsłuchu tych kolumn. Grają bardzo czysto i klarownie, sopran bardzo czysty i można określić operowy nie piszczący ani nie bolący w uszy ale taki miękki i przyjemny w słuchaniu, średnie i niskie bardzo miękkie aż miło słuchać, nie słychać przebarwień ani podbarwień. Kolumny bardzo nisko schodzą byłem zdziwiony z jakości i formy basu jak mogę to tak określić. Jednym słowem zakochany jestem w tym zestawie. To jest moja subiektywna opinia na temat tych kolumn i moim zdaniem warte każdych pieniędzy ale warunek jeden, oryginalne głośniki w dobrym stanie nie klejone ani nie przerabiane. Pozdrawiam wszystkich a zwłaszcza prowadzącego i całą ekipę. Kawał dobrej roboty na tym kanale jest przedstawiane. Polecam ten kanał, wiedza fajnie przekazywana, poziom merytoryczny na bardzo wysokim poziomie, prosto i rzetelnie wszystko jest tłumaczone i omawiane. Jeszcze raz wszystkich pozdrawiam i trzymajcie dalej taki poziom.
Najlepszy kanał jaki znam obok Mirka Atnel. Pełna profeska. Oby ten kanał trwał do końca świata :)
Profesjonalna naprawa, dokładne opowiedziane w zrozumiałej formie i niezwykły pacjent. Fantastyczny odcinek.
Kawał dobrej roboty - te zestawy zasługują żeby je ratować - to unikalny fragment historii HiFi. . Chociaż zgodzę się że można je lubić lub nie. Byłem tą koncepcją oczarowany w 70 tych latach do tego stopnia ze ją wtedy zrealizowałem na polskich 16cm Pionierkach z pomocą jedynie dostępnych kryształów piezo wymontowanych z wkładki Uf-50 i klejonych do kopułek. . Mój wzmacniacz wtedy zrobiłem z założenia dwudrożny więc można było się pokusić o taki bajer. Niestety piętrzace się trudności w opanowaniu faz sygnału uzyskanego z czujnika mnie odstręczyły. Wypada podziwiać Phili[psa który bodaj jedyny na świecie to dobrze zrealizował. .Zaoszczędzono sobie wiele problemów ale jak sądzę wykreowano zupełnie inne bardziej techniczne.
Rozpłynąłem się słuchając podsumaowania. Miałem wrażenie,że słucham ich z RS. Dzięki za odcinek.
Super. Zaliczam Cie do paru mi znanych naprawde ambitnych youtuberow.
Godny polecenia kanał.
Wiele ciekawych rzeczy można się dowiedzieć o sprzęcie audio :) Polecam 👌
Kapitalny odcinek, zresztą jak zwykle. Niesamowity człowiek z wiedzą i z pasją. Wileki szacunek. Pozdrawiam
Jak zawsze pełen profesjonalizm.Opowiedziane bardzo ciekawie aż miło słuchać.
Pozdrawiam
Świetny odcinek! Warto czekać na każdy i docenić trud włożony przez Pana w jego realizację. Chapeau bas :-)
Kilka miesięcy temu myślałem właśnie nad takim sposobem sprzężenia zwrotnego obejmującego głośnik niskotonowy, i wydało mi się to raczej nowatorskie a tu się okazuje, że takie rozwiązanie stosowano z powodzeniem już w latach siedemdziesiątych :-) Niesamowite.
Podobną koncepcją było użycie prądu strony wtórnej transformatora głośnikowego który "zbierał" informację o rezonansie głośnika do ujemnego sprzężenia zwrotnego w stopniu wejściowym. To było dodatkowo filtrowane. Rozwiązanie nigdy nie stosowane w polskich radiach po wojnie ale przed wojną było w Elektritach. To też zresztą koncepcja Philipsa tyle że z lat 30tych. Bardzo pozytywne dla wierności brzmienia. .
Ogromny szacunek za taką pracę!
Jak zawsze łapka w górę za merytorykę! Z niecierpliwością czekam na następny!
Super kanał i to co pan robi.Bardzo mnie interesuje też taka tematyka.Pozdrawiam;)
Co tu pisać. Trzeba obejrzeć! Wyśmienity odcinek!! Polecam!!!
Genialny odcinek! Naprawa po fafroku jak codzień :) ale widzę, że ktoś spełnił moje 'marzenie z dzieciństwa' czyli pilnowanie głośnika na poziomie mechaniki. Ja chciałem do tego zaprząc dalmierz laserowy..ale mądre holenderskie głowy zrobiły to prościej :) No i miło zobaczyć tak nowatorską i 'hi-endową' konstrukcję Philipsa, kojarzonego dzisiaj raczej z komunijnymi boom-box'ami. Zastanawia mnie czemu inne tuzy branży jak JBL czy Klipsh nie chwyciły bakcyla sprzężeń mechanicznych.
Wincyj :) Jak zawsze ciekawy ,oraz edukacyjny odcinek .
Kolejny fajny odcinek. Czekam już na następny :)
Genialny odcinek, dzięki!
Philips i jak zwykle elektronika przekombinowana. Już od lat 30 zeszłego stulecia tak mieli:)
Kolejny świetny film z naprawy czekam na więcej!
Super odcinek, czekam na więcej!
Świetny odcinek! :) Co do muzyki, której używasz przy testowaniu głośników - fajnie by było, gdybyś puścił raczej coś dynamiczniejszego o szerszym paśmie, np. ten rock, o którym mówiłeś. :D Tak czy inaczej, 10/10. Pozdrawiam.
+hihtitmamnan Nie mogę puszczać byle czego, bo mnie TH-cam zbanuje...
+ReduktorSzumu no ale muzyka w tle jest lepsza od dynamicznego ale odcinek 10\10
nie zbanuje...
Dzięki za ten odcinek. Kocham zestawy głośnikowe tej znakomitej marki. Altus przy nawet zestawach podstawkowych tego producenta wypadają żenująco źle i nie są to żadne konstrukcje filskie jak było powiedziane w materiale.
+Grzegorz Bochen Co było powiedziane w materiale?
+ReduktorSzumu Że nie są to konstrukcje audiofilskie.
Tak piszesz, jakbym mówił coś o Altusach.
+ReduktorSzumu Ja się odniosłem do altusów bo nie lubię tych zestawów, po za wyglądem nie mają nic do zaoferowania. Wiem że jest dużo zwolenników tych kolumn ale na przykład te philipsy przewyższają ich o klasę. Miałem na myśli że cała seria Altus jest denna i dla przygłuszonych użytkowników. Super kanał, jeden z nielicznych który oglądam. Pozdro
+Grzegorz Bochen Przepraszam za wyrażenie, ale pieprzysz, drogi kolego, jak nasi politycy. Altusy 75, 110, 140, 200 i 300 to nieudane modele. Natomiast 65, 80 (były takie, ale batdzo rzadkie), 100 i 120 są dość udane. Ja posiadam 65, 100 oraz 120 i jestem nardzo zadowolony. Niedługo pozbędę się Quadralli na rzecz Altusów 80. A z Tonsili o bardzo dobrym brzmieniu, to cała seria Zgxxc201, Zg40c z membraną bierną, ZGZ 20/4-H2, ZGZ 10/8-S2 i niezwykle rzadkie Zg80c115.
Lubię stare zestawy głośnikowe, Philips, Sansui, Pioneer czy Grundig itd.....
jak zwykle genialny odcinek
Może w Tonsilach wymieniam zawieszenia, ale są tego warte, kocham je :D pozdrawiam :D
Oj nie, nie są.
za krotkie te odcinki :)
Moje rh 426 są na podobnych przetwornikach te kolumny potrafią przefajnie zaprezentować fortepian czy saksofon
Jak zwykle świetny odcinek !!! . Konkretny przypadek naprawy sprzętu.
Super odcinek!
Super odcinek... Rewelacja.
tak super głośniki,
Warto dodać że model 532 jest najstarszym zestawem aktywnym Philipsa- do początku lat 80 powstało jeszcze kilka modeli takich cudów - znacznie bardziej skomplikowanych, brzmiących nie lepiej nie gorzej- po prostu inaczej od 532. Brzmienie zestawów aktywnych Philipsa jest zjawiskowe- trudno to opisać słowami (choć prowadzący zrobił to świetnie) ale jak się raz ich posłucha to nie chce się już nic innego słuchać.
Z tyki trzema mostkami BY164 to pewnie ze względu na stosunkowo mały prąd 1,5A każdy co w sumie daje porywające 4,5A. Dziś jeden taki mostek miałby 10A jak nie więcej.
Odcinek świetny, ale może zrobiłbyś kiedyś poradnik o czyszczeniu płytek drukowanych, elementów, ich konserwacji itp? Ten temat może bardziej pasuje na kanał RS Elektronika, uważam że bardzo wielu osobom taka wiedza by się przydała :)
+Pepcio1992 Popieram!!!
Ale jednak może jeszcze można coś dodać ciekawego, a jednak zobaczyć to zobaczyć :D
Oj nie o to chodzi :D
ja wiem jestem elektronikiem hobbystą i kilka metod znam ale jednak fajnie czasami mądrego posłuchać i pooglądać :D
Jestem ciekaw, czy ten zestaw brzmiałby inaczej, gdyby - dajmy na to - ze względu na nieodwracalne uszkodzenie wbudowanego wzmacniacza właściciel kolumn postanowił przerobić je na pasywne i zagrać nimi na efekciarskim ampie z wysoko skalowaną górą/dołem i filtrem loudness.
Kolejny dobry odcinek
Jak zwykle malinka. Pozdrawiam
Te kolumny są wyjątkowe. To prawda. Ich wyjątkowość jest jednak osobliwa, bo tak jak celnie określił prowadzący jedni je pokochają inni nie. A to dlatego że ich brzmienie jest jakieś. Nie jest neutralne. Ja osobiście, posiadając kilka innych systemów aktywnych, nowo nabyte winyle zawsze najpierw słucham własnie na 532. Te kolumny są jak zwierciadło- pokażą każdą niedoskonałość realizacyjną. Płyty słabo zrealizowane zostaną totalnie obnażone i ciężko ich słuchać na 532. Ale te które zostały zrealizowane dobrze, na 532 zabrzmią tak że na niczym innym nie zechcecie ich potem słuchać. Usłyszycie tu wszystko, absolutnie wszystko (czasem mam wrażenie że nawet to czego nie powinniście :-) . Kolumny mają tak doskonałe średnie że naprawdę nic im nie umknie. Głośne, przejmujące ale jednocześnie nie męczące (no chyba że realizacja skopana- wtedy mogą zmęczyć). Osobliwe arcydzieło audio.
Pojawi się kiedyś jakiś materiał o kolumnach Radiotehnika?? A tak poza tym Super 5/5 :)
Czekam na odcinek poświęcony systemowi MFB.
Da się kupić coś podobnego tylko nowego?
tell me which cable goes to the speaker...input cable?
I have a pair of these which I am looking forward to restoring.
Which language do you guys speak?
Mam pytanie do znawców tematu, czy wzmacniacz AKAI AM-A2 jest warty uwagi i pieniędzy na ewentualną naprawę?
Czy wymiana elementów nie powinna być prowadzona równolegle we wzmacniaczach obu kolumn? Czy zastępowanie oryginalnych podzespołów zamiennikami tylko we wzmacniaczu jednej kolumny nie wpłynie na różnicę w brzmieniu?
Raczej powinna. Wymiana kondensatorów lub tranzystorów na zamienniki o identycznych parametrach nie wpłynie na brzmienie- chyba że pozytywnie (w przypadku kondensatorów na pewno pozytywnie). Sekretem brzmienia tych starych cudeniek są doskonale dobrane filtry, ambifonia i oczywiście MFB.
Dało by rade wrzucać filmy w full hd ?
Wharfedale 9.1 licząc na znawców tematu odwiedzających ten kanał czy te głośniki nadają się do stereo ?
Co to za muzyka wydobywająca się z naprawionych już głośników ? :)
Ehh te altusy są naprawdę dobre jeśli mamy dobry wzmacniacz i sami wyguszymy je od środka są i kładę proszę niż technics T 200 bo jako znakomity bar środek i sopran jak wyminimy je na gdwk a technics na sam bass
mam takie pytanie do pana ponieważ chciałbym zakupić wzmacniacz cembrige audio azur 640a v2 i czy według pana jest ten wzmacniacz warty dać za niego 900zł czy raczej lepiej poszukać coś leprzego. wzmacniacz jest w 100% sprawny technicznie i wizualnie. i widziałem że pan ma podobny wzmacniacz i czy może pan z nim nagrać odczinek bardzo prosze
Jakie stosujesz kondensatory w torze audio?
+kajzerek90 remontowałem takie kolumny i stosowałem elektrolity nichicon muse lub fine gold albo elna- wszystko ładnie śmiga.
mialem gramofon z tego okresu o podobny wygladzie Philips to spoko firma
ile są warte takie kolumny?
+TheGaming88 ok. 600zł
+TheGaming88 Na Alolegro kiedyś były za 599 wystawione. teraz nie ma nigdzie więc ciężko określić, ale coś w tych okolicach.
+TheGaming88 Według przelicznika inflacji,to 730 $ z roku 1975 odpowiada dzisiejszym 3114 $ za parę.
+TheGaming88 Na ebay sprawne około 1000zł, na allegro sprawne ciężko dostać- uszkodzone okoła 500zł- ale uwierz mi warte są dużo więcej
Jak dla mnie nic bo na prąd bym nie zarobił 300 w
Jeśli dobre kolumny to tylko aktywne.
FritsPhilips en.Wikipedia
obrigado ,brazil