Ukończyłem technikum informatyczne 2 lata temu i co prawda teraz studiuję elektrotechnikę, z chęcią odświeżę sobie tę wiedzę, ponieważ jest bardzo przydatna w dzisiejszych czasach. Jaka szkoda, że nie było takich materiałów gdy chodziłem do technikum..z pewnością miałbym lepsze oceny. Młodzi przyszli informatycy, sieciowcy czy programiści - bądźcie wdzięczni tym Panom, którzy poświęcają swój cenny czas by dzielić się swoją ogromną wiedzą i to za darmo..chwała takim ludziom. Takich ludzi świat potrzebuje.
Mnie osobiście w przeszłości jako młodego człowieka odrzucała nieprzystępność języka w jakim różne kursy były prowadzone. Następowało szybko zniechęcenie. A tu wręcz przeciwnie entuzjazm rośnie - jest moc!
Powinniście prowadzić dwa kanały: dla osób które chcą się uczyć, i dla nauczycieli którzy chcieliby się nauczyć jak się powinno uczyć. Czapki z głów, bezapelacyjnie najlepszy kanał tematyczny na polskim YT!
Tylko gdyby w takim tempie i nie zważając na nic nauczyciel by prowadził, to 3/4 klasy by nie nadążyła i każdy gdzieś indziej. Tu każdy z Was ma możliwość zastopowania w dowolnym momencie. W klasach jest 30 osób, ewentualnie przy grupach na informatyce kilkanaście, ale to i tak. Naprawdę już drażniące są takie komentarze, które doprawdy zestawiają niepodobne do siebie materie. Plus oczywiście fakt, że dorośli ludzie, którzy już znają życie i wiedzą, że darmowa wiedza nie należy się wcale jak psu lepiej idzie docenienie materiałów. Podczas gdy nauczyciele mają do czynienia z.... nieznającymi życia młodymi ludźmi, którzy jak wiemy skutecznie potrafią chęć nauczania unieprzyjemnić. Także włączać myślenie za każdym raze, nawet na poście na yt, bo później chodzą i kopiują eweidentne bzdury. To jakby ktoś poróbnywał co jest lepsze kot czy pomarańcza. Także tego
dzięki wielkie za te materiały. Mam 47 lat, jestem fizjoterapeutą i teraz jestem na drodze przekwalifikowania zawodowego. Jestem Wam niezmiernie wdzięczny, za to, że dzielicie się wiedzą i to w tak profesionalny sposób. Pozdrawiam Was serdecznie i jeszcze raz DZIĘKI!
Rewelacyjny kanał. Polecam go moim uczniom. Można przeplatać lekcje filmami i w ten sposób uatrakcyjnić i zobrazować przekazywany materiał. Z czasem uczniowie sami zaczynają przesłuchiwać kolejne lekcje i jest o czym z nimi rozmawiać :-). Dziękuję i gratuluję pomysłu, wykonania i poziomu przekazu.
Taka prawda na lekcjach mało co uczą. Więcej się dowiemy z tego typu kanałów na YT niż od nauczyciela na którego idą nie małe podatki i chcą jeszcze podwyżki. Podwyżka powinna być zależna nie od tego, że jest się nauczycielem, ale od poziomu i jakości przekazywanej wiedzy.
A jak niektórzy politycy mówią o prywatnej edukacji (=jednoczesna likwidacja np. dochodowego) to dla ludzi abstrakcja/wrogość/ nie potrafią sobie tego wyobrazić...
To co powiesz o tym, że jestem nauczycielem za podatki, ale dzieci i młodzież uwielbiają moje lekcje, klaszczą gdy idę korytarzem, dają mi od siebie dyplomy dla najlepszego nauczyciela itp a tu na YT też prowadzę kanał do nauki, zwłaszcza Scratch, ale też są inne i to nie tylko informatyka i kanał ten także jest lubiany? U mnie młodzież mówi, nawet po latach, że wiele się nauczyli. Nie dobrze jest wrzucać wszystkich "do jednego wora" ... To, że nie spotkałeś nauczyciela z pasją, nie znaczy, że ich nie ma, ja znam całą masę takich...
Jesteście wielcy Panowie, dzisiaj pisałem teorię i dzięki wam zdałem egzamin. Świetna robota i każdemu polecam kto przygotowuje się do egzaminów zawodowych 🔥
Przyznam że przyzwyczajony do głosu Pana Mirosława, doznałem szoku kiedy na kanale Pasja Informatyki usłyszałem głos Pana Damiana. Cieszę się jednak, że podjął Pan ten temat i już słyszę, że wiedza będzie przekazywana w należyty sposób. Dziękuję! :)
Świetne! tak przyjemnie się uczy że to pogrom, szkoda że nie ma częściej produkcji tego typu ale oczywiste jest że każdy ma swoje życie prywatne a kanał i filmy to hobby. Pozdrawiam!
Nic dodać nic ująć po prostu świetnie przygotowany materiał a na końcu rzetelne podsumowanie. Ogromne Podziękowania za możliwość korzystania z tak bogatego w wiedzę Kanału
Zanim kogoś poprawisz sprawdź czy sam dobrze napisałeś "ty ich nie umiesz używasz" interpunkcja w internecie proszę cię nie piszemy tu rozprawki pisząc wiadomości do znajomych na Facebooku też się zastanawiasz nad interpunkcją? A mój pierwszy komentarz napisałem dla tego że wiem jak niektórzy się przed tym egzaminem stresują myślą że jest trudny a prawda jest taka że ze wszystkich znajomych jak ktoś czegoś nie umiał to zarabiania kabla bo reszta zadań była napisana niczym instrukcja krok po kroku.
Interpunkcja jest akurat dość ważna (zwłaszcza przecinki), gdyż bez niej czasem nie można zrozumieć, o co chodzi piszącej osobie i trzeba czytać tekst kilka razy, co nie zmienia faktu, że jeśli poprawia się czyjąś pisownię, wypadałoby samemu nie robić błędów.
WOW jestem pod wrażeniem! W połączeniu z dodatkowymi materiałami na stronie pasja-informatyki.pl oraz testami myślę, że nic lepszego w dziedzinie edukacji i promowania informatyki nie da się zrobić. Panowie moje uznanie. Pozdrawiam i czekam na więcej.
Dziekuje za udostepnienei wiedzy z zakresu sieci komputerowych. Akurat tak dobrze sie sklada, ze przede mna egzamin Microsoftu, a sieci sa moja pieta achillesowa. A ttaj wszystko systematyzowane i podane w bardzo przystepny sposob. Dziekuje raz jeszcze.
Czegoś takiego właśnie szukałam, i z miłą chęcią obejrzę kolejne odcinki. Na prawdę świetnie i przejrzyście zrobione, świetna lekcja nawet dla największych laików.Brawo!!!
18:26... w pliku PDF jest literówka: "(...) jest podział na kabel światłomodowy jednoDOMOWY oraz wielomodowy" zamiast "domowy" - "modowy". Po za tym, świetna robota. :) Jestem na pierwszym roku Informatyki Stosowanej i mam zajęcia pt: "opracowywanie serwisów sieciowych". Jestem po liceum więc jednocześnie jestem zielony jeżeli chodzi o te tematy dlatego dla mnie to bardzo pomocna seria. Dziękuję, że udostępniacie to za darmo. :)
Z tego odc. dowiedziałem się więcej niż kiedykolwiek, bo w szkole tego nie uczą, a wiedziałem tylko to co było niezbędne w przypadku kabla koncentrycznego i skrętki. Dzięki za odc. i pozdrawiam.
Materiał pełna profeska, bardzo pomocny i estetycznie przygotowany, dzięki bardzo ! (z kosmetycznych uwag jeśli można, to muzyka w podsumowaniu, jak dla mnie - sztywno się zrobiło - no ale o gustach się nie dyskutuje ;) ) .
dziękuję za te wideo - jestem nowicjuszem, bez backgroundu technicznego i uczę front-end dev i wypada mi zrozumieć protokół http na początku a w info o http pojawiło isę MAGICZNIE BRZMIĄCE "TCP/IP" o którym mówisz w #2 odcinku ale on bez tego #1 jest trudny zatem ogólnie - BARDZO DZIĘKUJĘ za podzielenie się wiedzą! :)
Nie ukrywam, lepiej wytłumaczone wszystko w filmie niż nie raz nauczyciele tłumaczą w szkole. :D Przyda się zdecydowanie ludziom mającym przed sobą egzamin no i tym, co chcą się jeszcze paru rzeczy dowiedzieć. Tak trzymać dalej, świetna forma przekazu wiedzy. Paru nowych rzeczy się dowiedziałem. ^^
Jako osoba która właśnie rozpoczeła edukacje w technikum informatycznym, chciałbym powiedzieć że informacje przekazywane na tym kanale są przejrzyste i oprawione w interesujacą oprawę wizualną. Dziękuje za te filmiki, są naprawde pomocne.
Całość wyjaśniona w bardzo fajny sposób, dla laików może to być faktycznie za szybkie tempo. Dla mnie zaś odpowiednie. Przygotowuję się do egzaminu z CCNA i powiem szczerze bardzo dobrze dopasowany materiał. W internecie oczywiście jest tego więcej ale ja osobiście w języku polskim jestem w stanie przyswoić dużo więcej materiału niż po angielsku.
11:25 Te wyliczenia są odrobinę błędne. Przepustowość jest liczona dla wszelkich danych transmitowanych, a nie są to tylko "czyste" dane. Są jeszcze dane kontrolno-sterujące. Przez co przez godzinę pobierzemy mniej danych niż wynika to z tego wyliczenia.
Witam, obliczenia pokazane w filmie nie mają na calu dokładnego wyliczania ilości przesłanych danych, bo to z wielu przyczyn jest niemożliwe, dlatego nie należy ich stosować "dosłownie". Ich celem jest zdobycie umiejętności przeliczania jednostek i zrozumienia różnicy między bitem a bajtem. Pozdrawiam, DS.
Witam, dwie rzeczy, które można dodać/wyjaśnić: W światłowodzie 24j, 48j (24j oznacza, że kabel ma 24 włókna) itd. istotne jest jeszcze występowanie keflara, to takie grubsze włókno szklane idące w samym środku przewodu, zabezpiecza ono kabel przed zbyt mocnym wygięciem, które spowoduje złamanie włókna transmisyjnego. Drugą sprawą jest koncentryk. Jak Pan wyjaśni to że firmy UPS czy Vectra mają oparte swoje sieci na koncentryku grubym i bez problemu osiągają przepustowość 100-150 Mbps i są o niebo leprze niż połączenia DSL. Pozdrawiam
Ech, bo autor filmu zapomniał powiedzieć, że omawia standardy historyczne. Uprościł też sprawę, co poniekąd rozumiem bo nie da się wszystkiego powiedzieć na raz, nie wspominając, że poza medium istotne jest też kodowanie. Jeśli temat Cię interesuje poczytaj o kodowaniu Manchester. W sieciach kablowych stosowany jest standard DOCSIS i np. kodowanie QAM256. Różnica jest mniej więcej analogiczna jak ze wspomnianą przez Ciebie technologią DSL. Kiedyś po kablu telefonicznym pracowało się z prędkością 9600 bps, potem przyszło zawrotne 33,6 kbps a nawet 54 kbps. Kilka lat póżniej na tym samym kablu telefonicznym DSL pozwalał na osiągnięcie 2 Mbps a teraz DSL Plus pozwala nawet na 25+ Mbps. Co się zmieniło? Modem pracował w paśmie akustycznym, natomiast DSL to kilka kanałów na częstotliwościach powyżej pasma słyszalnego. To tak w telegraficznym skrócie.
Świetna inicjatywa. Bardzo mi brakowało takiego kanału na YT. Mam jednak kilka uwag. Najważniejszą jest to, że cały odcinek był strasznie podręcznikowy. Sucha wiedza z technicznym wytłumaczeniem. Wolałbym obejrzeć materiał krótszy (ok. 10 minut) ale bardziej skupiony na wyjaśnieniu danych zagadnień i podaniu przykładów tak by widz mógł to zrozumieć na chłopski rozum, a nie jedynie nauczyć się pojęć których później nie będzie potrafił i tak wykorzystać. Egzamin zaliczy, test zda ale nie wykorzysta zdobytej wiedzy. Wiem, że to kurs skierowany do uczniów danych kierunków ale warto się pokusić o zainteresowanie tematem osób z zewnątrz. Dobrym przykładem na którym możecie się wzorować jest kanał Prosta Ekonomia. Tłumaczą oni tam zasady rządzące ekonomią ale na podstawie przykładów. Dzięki temu zdobytą wiedzę łatwiej zrozumieć i wykorzystać. Świetna robota, czekam na kolejne odcinki.
Kawał dobrej roboty! Delikatna sugestia z mojej strony: wymowa angielskiego słowa „area” to nie do końca kalka z języka polskiego. Pozdrawiam serdecznie!
11:23 wydaje mi sie ze jest blad. 27000 MB to natal 27 GB bo operujemy na przedrostkach dziesietnych a nie binarnych wiec powinnismy dzielic przez 1000 a nie 1024. Przedroski binarne to KiB MiB GiB i tak dalej. To samo przy zamianie GB na MB, nadal operujemy na przedrostkach dziesietnych, a nie binarnych. Prosze mnie poprawic jesli sie myle.
12:19 Czy jest uzgodniony sposób używania przedrostków SI w informatyce? Czy giga- to nie oznacza nadal mega- *10^3? Czy nie stworzono przedrostków pochodnych Ki- Mi- Gi- itd. żeby wyeliminować niejednoznaczności?
Bardzo dobry, treściwy materiał, jednak mam pewną uwagę. Bardzo szybkie skoki między kolejnymi punktami materiału utrudniają skupienie się na kolejnych rzeczach. Wystarczyłaby dosłownie sekunda po każdym zagadnieniu, by był czas pomyśleć sobie "aha, ok" i przygotować mózg na kolejną informację :)
W 25:06 przy przerwaniu kabla na pewno cała sieć przestaje działać? Nie jest tak, że po prostu 2 najdalej oddalone urządzenia mają tylko dłuższą drogę do pokonania?
14:21 - Jak to jest, że kable w sieci kablówki dochodzące do mieszkania (modemu) to też koncentryki, a transmisja na nich jest dużo większa niż 10 Mbps?
+sachib x 10Mb/s to ograniczenie wynikające ze standardu sieci, w których wykorzystywany jest koncentryk. Sam kabel nie ma takiego ograniczenia. Pozdrawiam, DS
Ukończyłem technikum informatyczne 2 lata temu i co prawda teraz studiuję elektrotechnikę, z chęcią odświeżę sobie tę wiedzę, ponieważ jest bardzo przydatna w dzisiejszych czasach. Jaka szkoda, że nie było takich materiałów gdy chodziłem do technikum..z pewnością miałbym lepsze oceny. Młodzi przyszli informatycy, sieciowcy czy programiści - bądźcie wdzięczni tym Panom, którzy poświęcają swój cenny czas by dzielić się swoją ogromną wiedzą i to za darmo..chwała takim ludziom. Takich ludzi świat potrzebuje.
01000011 01101001 01100101 01110011 01111010 11000100 10011001 00100000 01110011 01101001 11000100 10011001
Mnie osobiście w przeszłości jako młodego człowieka odrzucała nieprzystępność języka w jakim różne kursy były prowadzone. Następowało szybko zniechęcenie. A tu wręcz przeciwnie entuzjazm rośnie - jest moc!
BiMatrix ;) "Cieszę się"
Bez problemów zdałeś maturę w technikum? Bo jednak dużo osób idzie właśnie do LO żeby ją zdać ;/
Wdzięcznym jestem , wdzięcznym
Powinniście prowadzić dwa kanały: dla osób które chcą się uczyć, i dla nauczycieli którzy chcieliby się nauczyć jak się powinno uczyć. Czapki z głów, bezapelacyjnie najlepszy kanał tematyczny na polskim YT!
Tylko gdyby w takim tempie i nie zważając na nic nauczyciel by prowadził, to 3/4 klasy by nie nadążyła i każdy gdzieś indziej. Tu każdy z Was ma możliwość zastopowania w dowolnym momencie. W klasach jest 30 osób, ewentualnie przy grupach na informatyce kilkanaście, ale to i tak. Naprawdę już drażniące są takie komentarze, które doprawdy zestawiają niepodobne do siebie materie. Plus oczywiście fakt, że dorośli ludzie, którzy już znają życie i wiedzą, że darmowa wiedza nie należy się wcale jak psu lepiej idzie docenienie materiałów. Podczas gdy nauczyciele mają do czynienia z.... nieznającymi życia młodymi ludźmi, którzy jak wiemy skutecznie potrafią chęć nauczania unieprzyjemnić. Także włączać myślenie za każdym raze, nawet na poście na yt, bo później chodzą i kopiują eweidentne bzdury. To jakby ktoś poróbnywał co jest lepsze kot czy pomarańcza. Także tego
Godzina 18:42. Czas rozpocząć naukę do jutrzejszego EE 08
Lol, znalazlem wlasnie was dzisiaj. Niesamowity material, dzieki za caly wasz trud jaki wlozyliscie w ten kanal. BOMBA
dzięki wielkie za te materiały. Mam 47 lat, jestem fizjoterapeutą i teraz jestem na drodze przekwalifikowania zawodowego. Jestem Wam niezmiernie wdzięczny, za to, że dzielicie się wiedzą i to w tak profesionalny sposób. Pozdrawiam Was serdecznie i jeszcze raz DZIĘKI!
Świetny materiał ! Dla przebranżawiającego się laika-humanisty to prawdziwy skarb. Serdeczne dzięki za poświęcony czas !
Nie ma to jak zamienić nudną szkolną naukę przez cały rok na kilka przyjemnych i w pełni profesjonalnych filmów w krótkim czasie :)
co nie? ;)
Rewelacyjny kanał. Polecam go moim uczniom. Można przeplatać lekcje filmami i w ten sposób uatrakcyjnić i zobrazować przekazywany materiał. Z czasem uczniowie sami zaczynają przesłuchiwać kolejne lekcje i jest o czym z nimi rozmawiać :-). Dziękuję i gratuluję pomysłu, wykonania i poziomu przekazu.
Ja chcę żeby moje podatki szły na ten kanał, a nie na nauczycieli którzy przez parę lekcji nie potrafią nauczyć tyle i tak prosto co w tym filmie
Taka prawda na lekcjach mało co uczą. Więcej się dowiemy z tego typu kanałów na YT niż od nauczyciela na którego idą nie małe podatki i chcą jeszcze podwyżki. Podwyżka powinna być zależna nie od tego, że jest się nauczycielem, ale od poziomu i jakości przekazywanej wiedzy.
xd
A jak niektórzy politycy mówią o prywatnej edukacji (=jednoczesna likwidacja np. dochodowego) to dla ludzi abstrakcja/wrogość/ nie potrafią sobie tego wyobrazić...
prywatyzacja szkół jest rozwiązaniem tych bolączek
To co powiesz o tym, że jestem nauczycielem za podatki, ale dzieci i młodzież uwielbiają moje lekcje, klaszczą gdy idę korytarzem, dają mi od siebie dyplomy dla najlepszego nauczyciela itp a tu na YT też prowadzę kanał do nauki, zwłaszcza Scratch, ale też są inne i to nie tylko informatyka i kanał ten także jest lubiany? U mnie młodzież mówi, nawet po latach, że wiele się nauczyli. Nie dobrze jest wrzucać wszystkich "do jednego wora" ... To, że nie spotkałeś nauczyciela z pasją, nie znaczy, że ich nie ma, ja znam całą masę takich...
Panie Damianie, niesamowicie profesjonalna robota, gratulację i dziękuję. Zamiast uczyć się do poprawek to wciągnęły mnie sieci :)
Pierwszy (chyba) "solowy" odcinek Pana Damiana, wyszedł naprawdę świetnie. Dziękuję!
Już kilka pierwszych roczników informatyki się na tym wychowało. I wielu hobbystów. Dziękujemy!
Jesteście wielcy Panowie, dzisiaj pisałem teorię i dzięki wam zdałem egzamin. Świetna robota i każdemu polecam kto przygotowuje się do egzaminów zawodowych 🔥
Przyznam że przyzwyczajony do głosu Pana Mirosława, doznałem szoku kiedy na kanale Pasja Informatyki usłyszałem głos Pana Damiana. Cieszę się jednak, że podjął Pan ten temat i już słyszę, że wiedza będzie przekazywana w należyty sposób.
Dziękuję! :)
Jakże jestem wdzięczna za te filmiki. Panowie, wielki szacun, naprawdę. Dzięki Wam oswajam informatykę. Dziękuję ♥️
Świetne! tak przyjemnie się uczy że to pogrom, szkoda że nie ma częściej produkcji tego typu ale oczywiste jest że każdy ma swoje życie prywatne a kanał i filmy to hobby. Pozdrawiam!
Nic dodać nic ująć po prostu świetnie przygotowany materiał a na końcu rzetelne podsumowanie. Ogromne Podziękowania za możliwość korzystania z tak bogatego w wiedzę Kanału
To jest niesamowite jak bardzo Wasze materialy sa przydatne i jasno wytlumaczone, po prostu cudo
Wspanialy kanal - Dziekuje za tak wspaniale materialy - Jak dla mnie petarda, niesamowicie profesjonalna robota !!
Świetny kurs. Wszystko klarowne, zrozumiale i jasne. Oby wiecej !
Prosimy o więcej odcinków przygotowujących do E13 :)
Do E13 nie trzeba żadnego przygotowania polecenia masz tak łopatologicznie napisane że wystarczy robić krok po kroku co jest w zadaniu
Zasady dotyczące interpunkcji też są łopatologiczne, a jednak ty ich nie umiesz używasz.
Zanim kogoś poprawisz sprawdź czy sam dobrze napisałeś "ty ich nie umiesz używasz" interpunkcja w internecie proszę cię nie piszemy tu rozprawki pisząc wiadomości do znajomych na Facebooku też się zastanawiasz nad interpunkcją? A mój pierwszy komentarz napisałem dla tego że wiem jak niektórzy się przed tym egzaminem stresują myślą że jest trudny a prawda jest taka że ze wszystkich znajomych jak ktoś czegoś nie umiał to zarabiania kabla bo reszta zadań była napisana niczym instrukcja krok po kroku.
Interpunkcja jest akurat dość ważna (zwłaszcza przecinki), gdyż bez niej czasem nie można zrozumieć, o co chodzi piszącej osobie i trzeba czytać tekst kilka razy, co nie zmienia faktu, że jeśli poprawia się czyjąś pisownię, wypadałoby samemu nie robić błędów.
Nie zgodze sie. Do E13 trzeba sie przygotowac, jak do kazdego egzaminu
WOW jestem pod wrażeniem! W połączeniu z dodatkowymi materiałami na stronie pasja-informatyki.pl oraz testami myślę, że nic lepszego w dziedzinie edukacji i promowania informatyki nie da się zrobić. Panowie moje uznanie. Pozdrawiam i czekam na więcej.
Dziekuje za udostepnienei wiedzy z zakresu sieci komputerowych. Akurat tak dobrze sie sklada, ze przede mna egzamin Microsoftu, a sieci sa moja pieta achillesowa. A ttaj wszystko systematyzowane i podane w bardzo przystepny sposob. Dziekuje raz jeszcze.
Akurat w tym roku będę miał E13 więc taka seria to dla mnie zbawienie. Wielkie dzięki :)
Czegoś takiego właśnie szukałam, i z miłą chęcią obejrzę kolejne odcinki. Na prawdę świetnie i przejrzyście zrobione, świetna lekcja nawet dla największych laików.Brawo!!!
Jednym słowem, czapki z głów, swietna robota !
Super seria się zapowiada :). Właśnie zacząłem Sieci komputerowe na studiach, więc kurs 100%-owo w czas. Dzięki i pozdrawiam
Rewelacyjny materiał ! serdeczne dzięki za przygotowanie i udostępnienie, pozdrawiam ! :)
Świetne wprowadzenie do sieci!
18:26... w pliku PDF jest literówka: "(...) jest podział na kabel światłomodowy jednoDOMOWY oraz wielomodowy" zamiast "domowy" - "modowy".
Po za tym, świetna robota. :) Jestem na pierwszym roku Informatyki Stosowanej i mam zajęcia pt: "opracowywanie serwisów sieciowych". Jestem po liceum więc jednocześnie jestem zielony jeżeli chodzi o te tematy dlatego dla mnie to bardzo pomocna seria. Dziękuję, że udostępniacie to za darmo. :)
Dziękujemy za uwagę, błąd zostanie poprawiony jak najszybciej jak tylko się da :) Pozdrawiamy i życzymy owocnej nauki :)
Z tego odc. dowiedziałem się więcej niż kiedykolwiek, bo w szkole tego nie uczą, a wiedziałem tylko to co było niezbędne w przypadku kabla koncentrycznego i skrętki. Dzięki za odc. i pozdrawiam.
Bardzo szanuję za poświęcony czas i pracę
Przyjemnie bylo sobie przypomniec i uzupelnic wiedze. Dziekuje bardzo.
nic dodać nic ująć po prostu łapka w górę !!!
Dzięki tobie zdałem sprawdzian z sieci. Jesteś zajebisty, rób dalej takie filmy.
Boże, w końcu pojmę wykłady z sieci :D Dziękuję za tą serię!!!!
Tę
Materiał pełna profeska, bardzo pomocny i estetycznie przygotowany, dzięki bardzo ! (z kosmetycznych uwag jeśli można, to muzyka w podsumowaniu, jak dla mnie - sztywno się zrobiło - no ale o gustach się nie dyskutuje ;) ) .
dziękuję za te wideo - jestem nowicjuszem, bez backgroundu technicznego i uczę front-end dev i wypada mi zrozumieć protokół http na początku a w info o http pojawiło isę MAGICZNIE BRZMIĄCE "TCP/IP" o którym mówisz w #2 odcinku ale on bez tego #1 jest trudny zatem ogólnie - BARDZO DZIĘKUJĘ za podzielenie się wiedzą! :)
Nie ukrywam, lepiej wytłumaczone wszystko w filmie niż nie raz nauczyciele tłumaczą w szkole. :D Przyda się zdecydowanie ludziom mającym przed sobą egzamin no i tym, co chcą się jeszcze paru rzeczy dowiedzieć. Tak trzymać dalej, świetna forma przekazu wiedzy. Paru nowych rzeczy się dowiedziałem. ^^
Jako osoba która właśnie rozpoczeła edukacje w technikum informatycznym, chciałbym powiedzieć że informacje przekazywane na tym kanale są przejrzyste i oprawione w interesujacą oprawę wizualną. Dziękuje za te filmiki, są naprawde pomocne.
Super odcinki dotyczące sieci komputerowych bardzo fajnie gdyż ostatnio zagłębiałem się w ten temat :)
28:41 Podsumowanie (Dla tych co mają na ostatnią chwilę)
Wow, ciekawy filmik, ogrom informacji zmieszczony w jednym materiale. Nauczenie się wszystkiego na pamięć troszkę zejdzie :P
Pozdrawiam.
Jestem studentem informatyki i szukam materiałów, które rozszerzą teorię o wyjaśnienia i praktyczny aspekt. Czuję, że zostanę tu dłużej.
Bardzo przydatny film pozdrawiam cieplutko
Całość wyjaśniona w bardzo fajny sposób, dla laików może to być faktycznie za szybkie tempo. Dla mnie zaś odpowiednie. Przygotowuję się do egzaminu z CCNA i powiem szczerze bardzo dobrze dopasowany materiał. W internecie oczywiście jest tego więcej ale ja osobiście w języku polskim jestem w stanie przyswoić dużo więcej materiału niż po angielsku.
Dziękujemy w 2024! Kawał dobrej roboty.
Świetne. Dobre dla kogoś kto chce ogarnąć podstawy.
Super :) czekam na więcej
juz niebawem
Genialnie przedstawione, aż się miło słucha ;)
Dziękuje bardzo za materiał :)
idealne przygotowanie do egzaminu czekam na wiecej odcinków
Dziękuję. Mój mózg ma co przerabiać i jakość materiału mu się podoba ;)
Co prawda tytuł technika informatyka już mam, ale serię będę śledził uważnie :) Zawsze dobrze coś sobie przypomnieć :)
umówmy się, sposób wykonania takiego filmu jak na 2016 jest świetny
Jak na 2022 jest świetny
11:25 Te wyliczenia są odrobinę błędne. Przepustowość jest liczona dla wszelkich danych transmitowanych, a nie są to tylko "czyste" dane. Są jeszcze dane kontrolno-sterujące. Przez co przez godzinę pobierzemy mniej danych niż wynika to z tego wyliczenia.
Witam, obliczenia pokazane w filmie nie mają na calu dokładnego wyliczania ilości przesłanych danych, bo to z wielu przyczyn jest niemożliwe, dlatego nie należy ich stosować "dosłownie". Ich celem jest zdobycie umiejętności przeliczania jednostek i zrozumienia różnicy między bitem a bajtem. Pozdrawiam, DS.
super :) nie mogę się doczekać kolejnych odcinków !
Panie Damianie, dzięki za ten filmik, GENIALNY !! :)
Super materiał, dziękuje.
Jak to, czas wakacji "bezpowrotnie minął"? Czy w przyszłym roku już nie będzie wakacji?
chyba nie :(
Swinka pepa
Nie bo będzie praca wakacyjna xD
Jeśli się zdaje e13 to jest się w klasie 3, a to oznacza że w przyszłym roku kończy się szkołe
@@Porobionyczowiek nie długo to bedzie outdated, bo 5 klas teraz bedzie
Zawsze chciałem wiedzieć jak to wszystko działa. Genialna seria :) tak trzymać Panowie!
Witam, dwie rzeczy, które można dodać/wyjaśnić:
W światłowodzie 24j, 48j (24j oznacza, że kabel ma 24 włókna) itd. istotne jest jeszcze występowanie keflara, to takie grubsze włókno szklane idące w samym środku przewodu, zabezpiecza ono kabel przed zbyt mocnym wygięciem, które spowoduje złamanie włókna transmisyjnego.
Drugą sprawą jest koncentryk. Jak Pan wyjaśni to że firmy UPS czy Vectra mają oparte swoje sieci na koncentryku grubym i bez problemu osiągają przepustowość 100-150 Mbps i są o niebo leprze niż połączenia DSL.
Pozdrawiam
Ech, bo autor filmu zapomniał powiedzieć, że omawia standardy historyczne. Uprościł też sprawę, co poniekąd rozumiem bo nie da się wszystkiego powiedzieć na raz, nie wspominając, że poza medium istotne jest też kodowanie. Jeśli temat Cię interesuje poczytaj o kodowaniu Manchester. W sieciach kablowych stosowany jest standard DOCSIS i np. kodowanie QAM256. Różnica jest mniej więcej analogiczna jak ze wspomnianą przez Ciebie technologią DSL. Kiedyś po kablu telefonicznym pracowało się z prędkością 9600 bps, potem przyszło zawrotne 33,6 kbps a nawet 54 kbps. Kilka lat póżniej na tym samym kablu telefonicznym DSL pozwalał na osiągnięcie 2 Mbps a teraz DSL Plus pozwala nawet na 25+ Mbps. Co się zmieniło? Modem pracował w paśmie akustycznym, natomiast DSL to kilka kanałów na częstotliwościach powyżej pasma słyszalnego. To tak w telegraficznym skrócie.
Kocham Cię. Świetna powtórka
Doskonały film!
Pozdrawiam :)
Świetna inicjatywa. Bardzo mi brakowało takiego kanału na YT. Mam jednak kilka uwag. Najważniejszą jest to, że cały odcinek był strasznie podręcznikowy. Sucha wiedza z technicznym wytłumaczeniem. Wolałbym obejrzeć materiał krótszy (ok. 10 minut) ale bardziej skupiony na wyjaśnieniu danych zagadnień i podaniu przykładów tak by widz mógł to zrozumieć na chłopski rozum, a nie jedynie nauczyć się pojęć których później nie będzie potrafił i tak wykorzystać. Egzamin zaliczy, test zda ale nie wykorzysta zdobytej wiedzy. Wiem, że to kurs skierowany do uczniów danych kierunków ale warto się pokusić o zainteresowanie tematem osób z zewnątrz. Dobrym przykładem na którym możecie się wzorować jest kanał Prosta Ekonomia. Tłumaczą oni tam zasady rządzące ekonomią ale na podstawie przykładów. Dzięki temu zdobytą wiedzę łatwiej zrozumieć i wykorzystać.
Świetna robota, czekam na kolejne odcinki.
Według mnie jest bardzo dobrze wytłumaczone. W moich podręcznikach nic nie jestem w stanie zrozumieć, a tutaj wszystko jest jasne.
chodze do 7 klasy chce isc do jakiegos technikum informatycznego dziekuje ci bardzo za te filmy💪
Kawał dobrej roboty! Delikatna sugestia z mojej strony: wymowa angielskiego słowa „area” to nie do końca kalka z języka polskiego. Pozdrawiam serdecznie!
Świetny materiał!!
Świetny materiał, choć w PDFie jest sporo literówek. W każdym razie komentarz dla statystyk, powodzenia w dalszym szerzeniu oświaty! ;]
Dziękuję. Zrozumiałam to, czym męczą mnie na studiach
21:22, do INF07 pozostało jakos 10 godzin, no to jedziem!
dobry film
ja też tak myślę :)
@@jamnikbyq9821 o kurde bele
@@gregor_inho6327 dzięki
@@jamnikbyq9821 prosze bardzo
11:23 wydaje mi sie ze jest blad. 27000 MB to natal 27 GB bo operujemy na przedrostkach dziesietnych a nie binarnych wiec powinnismy dzielic przez 1000 a nie 1024. Przedroski binarne to KiB MiB GiB i tak dalej. To samo przy zamianie GB na MB, nadal operujemy na przedrostkach dziesietnych, a nie binarnych. Prosze mnie poprawic jesli sie myle.
Świetny odcinek. Dzięki!
dzieki za serie. to polrocze wlasnie pod katem sieci mam w technikum :)
Super Seria. Dziękuję :-)
Wspaniałe czekam na więcej ! Pozdrawiam :)
Świetne lekcje 👌
Lapka 👍
Rewelacyjny Odcinek !
Bardzo fajny material.. zacheca do nauki
Bardzo dobry materiał :)!
Dobry materiał, dziękuję
super film, pozdrawiam :)
Dzięki Panowie, jesteście wielcy!
Łapa w GÓRĘ
2:50 teoretycznie te urządzenia które wymieniłeś to też komputery. Ale podejrzewam, że użyłeś po prostu uogólnienia. Dobry film
Typie dzięki za poświęcony czas zajebiste pozdro.
12:19 Czy jest uzgodniony sposób używania przedrostków SI w informatyce? Czy giga- to nie oznacza nadal mega- *10^3? Czy nie stworzono przedrostków pochodnych Ki- Mi- Gi- itd. żeby wyeliminować niejednoznaczności?
O super powtórzenie jutro mam sprawdzian z psk(Pracownia sieci komputerowych)
Zdałeś?
@@R0UT1N3S owszem
Dziękuję!
Lajk w ciemno :) zabieram się za oglądanie :)
fantastyczny odcinek :) dziękuję
17:49 płaszcz i rdzeń to dwie warstwy szklanego pręcika a nie pręcik i folia z tworzywa sztucznego
Bardzo dobry, treściwy materiał, jednak mam pewną uwagę. Bardzo szybkie skoki między kolejnymi punktami materiału utrudniają skupienie się na kolejnych rzeczach. Wystarczyłaby dosłownie sekunda po każdym zagadnieniu, by był czas pomyśleć sobie "aha, ok" i przygotować mózg na kolejną informację :)
polecam 0.75 speed
Przystępnie i ciekawie, przydałoby się coś w takiej formie o systemach operacyjnych:)
Wielkie dzięki, chyba jednak zdam z sieci.
W 25:06 przy przerwaniu kabla na pewno cała sieć przestaje działać? Nie jest tak, że po prostu 2 najdalej oddalone urządzenia mają tylko dłuższą drogę do pokonania?
14:21 - Jak to jest, że kable w sieci kablówki dochodzące do mieszkania (modemu) to też koncentryki, a transmisja na nich jest dużo większa niż 10 Mbps?
+sachib x 10Mb/s to ograniczenie wynikające ze standardu sieci, w których wykorzystywany jest koncentryk. Sam kabel nie ma takiego ograniczenia. Pozdrawiam, DS
Dzięki za wyjaśnienie :)
Dla zainteresowanych: odpowiedź na to pytanie pojawia się również w odcinku 6 w minucie 14:21
Dzięki za pomoc
dziekuje za to