Ależ mi Panowie zrobili dzień tym filmem. Do wysokiego poziomu merytoryki na kanale WoW człowiek się już przyzwyczaił, ale na każdą "wyjazdówkę" czekam z jeszcze większą niecierpliwością. Bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
Odnośnie ORP orzeł -niedawno wyruszyła kolejna ekspedycja mająca na celu znalezienie wraku 1orła.Mam nadzieję że to się im uda gdyż tym razem przyjęto że zatopiło go alianckie lotnictwo,co jest najbardziej prawdopodobne.Super odcinek -uwielbiam tematykę morską.
Nie no... to, że ten okręt jest z gumy i pływa pod wodą to nawet moja Żona wiedziała. A tak na poważnie - uwielbiam Pana materiały, zawsze ogromna dawka technikaliów i wiedzy ogólnej. Cóż zdarzy się też taki o "Tajemniczej łodzi podwodnej". Rozumie, mamy jedną, trzeba ją chronić. Pozdrawiam!
Prawda jest taka ,zeby wojsko bylo silne na jego czele powinien stac generał zakupy rowniez przeprowadzać generał . Ministrem obrony powinien byc generalnsil ladowych i miec zastepcow jednego od lotnictwa drugi od marynarki inaczej dalej historycy beda robic zakupy.
Min obrony nie może być wojskowy na tym to polega czynnik cywilny musi nadzorować inaczej jakimś jastrzębiom mogła by przyjść ochota na wojenkę. Przy zakupach sprzętu jak najbardziej
Mamy jeden okręt tej klasy, należy założyć że części do niego są dorabiane w ramach krajowego przemysłu zbrojeniowego lub pozyskiwane innymi nieoficjalnymi kanałami. To powoduje że remonty potrafią się ciągnąć latami bo skompletowanie niektórych elementów i znalezienie ludzi znających się na ich montażu stanowi zapewne spore wyzwanie.
Niestety Orzeł, ze swoimi prawie czterdziestoma latami na karku przedstawia bardzo małą wartość bojową. Przydało by się go wymienić na coś nowego. Niestety problemem w tym kraju mogą okazać się pieniądze i decydenci, których nie interesują nasze faktyczne zdolności obronne a jedynie spektakularna ścianka podczas konferencji prasowych. Czyli jak coś już nawet będzie, to będzie mocno przepłacone a pozytywne wrażenie będzie robić jedynie w telewizji po czym okaże się, że to niewypał na którym nie będzie miał kto pływać.
Trochę zabrakło choćby ogólnych informacji, co przez te 37 lat zmodernizowano na okręcie (jeśli w ogóle). Czy planuje się jakieś modernizacje okrętu np. użycia NATO-wskich torped 533mm zamiast sowieckich 533,4mm? Typ Warszawianka / Kilo ma możliwość stawiania min - czy Polska posiada te uzbrojenie dla Orła? Podobno trochę się spalił podczas ostatniego remontu - można coś więcej na ten temat? Tak wiele pytań, a tak mało odpowiedzi...
Ciekawe jak ten hydrofon dziala o którym jest mowa. Czy korzysta z inf. orbitalnej czy to 100% hydro-akustyka a jesli tak, jak to się ma z wykrywalnoscia.
Łapka w górę za ciekawy materiał. Ciekawe czy myśli się, lub może planuje realizację szkolenia na Orle przyszłych załóg okrętów z programu Orka. Czy będziemy czekać na "Orki" i dopiero w tedy szkolenie od zera? Chodzi mi o ogólne przystosowanie i wybór odpowiedniego personelu do służby na okrętach tej klasy.
Doświadczenie nabyte na poprzednich projektach (w tym kobben) na pewno zostanie właściwie wykorzystane. Nie zmienia to jednak faktu, że nowocześniejsze OOP wymagają przystosowania do innych rozwiązań i w związku z tym taktyki, także otwarte umysły i umiejętność zmiany "starych nawyków" będzie bardzo ważna.
Na pytanie Pana Jarka "Ile okręt może operować na zasilaniu elektrycznym?" Pan komandor wyślizgnął się z odpowiedzią "żeby okręt nie musiał wynurzać się, na okrętach właśnie o napędzie konwencjonalnym zastosowano tzw. szyb ssania chrap...", jednak nie wiemy jak długo może pracować na akumulatorach bez ładowania i dostarczania powietrza, kiedy jak na dłoni można go zlokalizować.
Odpowiedź na to pytanie jest złożona i to właśnie DO przekazywał tzn. nie tylko czynnik energetyczny ma znaczenie ale również i oddechowy. W kwestii czynnika energetycznego zasadniczo nie podaje się czasu operowania, a dystans jaki może przejść okręt i tak odpowiedź brzmi: około 500Mm z prędkością ekonomiczną. Czynnik oddechowy to również złożona kwestia i zależy od ilości załogi, czy prowadzone są prace, czy używa się systemu pochłaniania dwutlenku węgla i dostarczania tlenu itd. itp. Oczywiście inaczej w działaniach bojowych i w strefie działania przeciwnika, a inaczej podczas ćwiczeń, czy działalności rozpoznawczej.
@@MarynarkaWojennaRPoczywiście są to złożone i uzależnione od wielu czynników właściwości, jednak właśnie takiej przybliżonej informacji zabrakło w materiale. Dziękuję za uzupełnienie. 👍
Mam pytanie, może mądre, może głupie nie wiem: Jakie baterie zasilają te typy okrętów i czy ryzyko samozapłonu jest znaczne? Oczywiście domyślam się że technologia wojskowa bierze poprawkę na więcej czynników niż przemysł samochodowy, ale jak bardzo?
Było powiedziane, że wydziela się wodór a więc to raczej akumulatory kwasowo-ołowiowe. Obecnie wiele krajów stosuje akumulatory na bazie litu, żelaza i fosforanów, maja 2x większą gęstość energii. Dla jednego trupa nie opłaca się przerabiać instalacji, ale np Chińczycy maja chyba 60 okrętów, więc dla nich to jest opłacalna sprawa.
Po tym odcinku wygląda na to że mamy super OP. Szkoda, że Pan Wolski nie zadał dwóch pytań. 1. Rzekomy list marynarzy z ORP Orzeł. 2. Czy to prawda, że ORP Orzeł zanurza się tylko w towarzystwie okrętu ratowniczego? Ciekawe jaka byłaby odpowiedź.
Ciekawie jest zobaczyć jak taki okręt naprawdę wygląda od środka - siłą rzeczy na filmach wnętrza okrętów podwodnych są w pewien sposób uproszczone dla potrzeb filmu, co tworzy zabawny dysonans - z jednej strony w realu jest więcej pewnych bebechów z drugiej strony rzadko też pokazywane są pewne morskie standardy budowania, takie jak te żółte szafy, co sprawia, że w realu okręt jest jakby to określić - trochę bardziej czysty, sterylny i mniej klaustrofobiczny niż na filmach.
po co ludziom kraj jak bez tego można żyć, posiadanie 2 - 3 okrętów podwodnych z rakietami średniego zasięgu uważasz za bezsens, a za pomniałem bo w niemczech mają , no tak@@weskolodziej
AIP francuskie jest tragiczne. Nowe akumulatory litowo-jonowe o dwukrotnie większej pojemności od starych (i 12-15 razy większej pojemności od kwasowo-ołowiowych) podważają sens montowania jakiegokolwiek AIP - lepiej przeznaczyć jego masę na dodatkowe baterie.
Bardzo ciekawy odcinek, dziękuję. Mam pytanie do znających się bardziej ode mnie: pan komandor powiedział, że ścieżka do bycia dowódcą okrętu podwodnego biegnie przez 10-12 lat służby. Jak to się ma do relatywnie bardzo młodego wieku dowódców drugowojennych okrętów? Czy wtedy ścieżka kariery wyglądała jakoś inaczej (inne wymagania związane z inną budową i możliwościami okrętu ub skrócony czas szkolenia w reżimie stanu wojny), czy wyglądała dokładnie tak samo, tylko ludzie zaczynali służbę w młodszym wieku? Pozdrawiam
Jeśli dobrze pamiętam, okręty podwodne z tamtego okresu projektowane były do operowania na powierzchni, a zanurzały się do ataku lub ucieczki. Stąd być może takie różnice.
@@ww84oppldokładnie tak. Były to okręty z możliwością zanurzania (zazwyczaj przed przeprowadzeniem ataku i po nim aby uciec niewykrytym). Ponadto, większa prędkość = większy hałas, i większe ryzyko wykrycia. Stąd atomowe OP są łatwiej wykrywalne.
@@MarynarkaWojennaRP no śmiało - opowiedzcie, jak się wykrywa okręt na prędkości taktycznej, taki gdy reaktor pracuje z wykorzystaniem naturalnej cyrkulacji, szczególnie w obecnych głośnych oceanach. Niekoniecznie Seawolfa, choćby Virginię.....
Najwazniejszych pytan nie zadales .Jaka jest predkosc torped jaki zasieg jaka jest szansa obrony przed torpeda wrogiego okretu i czy wogule jest taka mozliwosc .I nie jest to zadna tajemnica poniewarz okret zostal zbudowany przez Rosjan 40 lat temu a Amerykanie maja dostep do wszystkich tzw tajemnic tego okretu .Nastepnym razem bardziej sie postaraj .Szwedzi buduja doskonale okrety konwencjonalne tylko ze nowoczesne sa nie do wykrycia .
Ależ mi Panowie zrobili dzień tym filmem. Do wysokiego poziomu merytoryki na kanale WoW człowiek się już przyzwyczaił, ale na każdą "wyjazdówkę" czekam z jeszcze większą niecierpliwością. Bardzo dziękuję i pozdrawiam serdecznie.
Piękny ten nasz Orzeł mimo że ruskiej produkcji. Chcemy Orkę!!!!
Piękny to on był 37 lat temu. Teraz to już kupa złomu.
Po obejrzeniu intra już wiem że mi się będzie podobać
Bardzo fajny materiał. Super że pozwolono pokazać okręt i porozmawiać z oficerem.
Świetny materiał. Więcej takich wyjazdówek. Dziękuję i pozdrawiam 😊😊😊
Świetny materiał. Czołówka na najwyższym poziomie.
Super 💪pozdrawiam ✌️
Niech Pan zrobi odcinek o planach rozwojowych Rosomaka i programie polskiego czołgu Wilk 🙏 Może Pan zaprosić Ratkę.
Odnośnie ORP orzeł -niedawno wyruszyła kolejna ekspedycja mająca na celu znalezienie wraku 1orła.Mam nadzieję że to się im uda gdyż tym razem przyjęto że zatopiło go alianckie lotnictwo,co jest najbardziej prawdopodobne.Super odcinek -uwielbiam tematykę morską.
O panowie. Czapki z głów😮 wielkie brawa dla całej załogi Orła!
Super!!! 😊😊😊😊
Wincyj wyjazdówek! Jak dobrze się to ogląda.
Dziękuję za materiał o ORP Orzeł.
Panowie! Co za intro! Chapeau bas❤
Życzę jak najszybszej poprawy funkcjonowania. Najlepiej na szwedzkiej maszynie.
Nie no... to, że ten okręt jest z gumy i pływa pod wodą to nawet moja Żona wiedziała. A tak na poważnie - uwielbiam Pana materiały, zawsze ogromna dawka technikaliów i wiedzy ogólnej. Cóż zdarzy się też taki o "Tajemniczej łodzi podwodnej". Rozumie, mamy jedną, trzeba ją chronić. Pozdrawiam!
Przy odpowiednim wyszkoleniu to i Orzeł potrafi polować pod wodą.
😊 I enjoyed that one
Przy odpowiednim wyszkoleniu to Polski pilot potrafi latac na dzwiach od stodoly ...
Najpierw musiał by być sprawny ,a ten nasz to się nadaje na żyletki jedynie
Rozmawiałem kiedyś z podoficerem,który służył na Orle. Opowiadał,że na bateriach byli nie do znalezienia na ćwiczeniach.
O, to nie tylko kwestia wyszkolenia.
Czas na nowe okręty 😉😊
Dziękuję 😊
Zwiedziłem orła miło zobaczć jego jeszcze raz a pływałem na wilku.Całkiem inny typ okrętu.
Prawda jest taka ,zeby wojsko bylo silne na jego czele powinien stac generał zakupy rowniez przeprowadzać generał . Ministrem obrony powinien byc generalnsil ladowych i miec zastepcow jednego od lotnictwa drugi od marynarki inaczej dalej historycy beda robic zakupy.
Min obrony nie może być wojskowy na tym to polega czynnik cywilny musi nadzorować inaczej jakimś jastrzębiom mogła by przyjść ochota na wojenkę. Przy zakupach sprzętu jak najbardziej
Super ❤❤
Pozdrawiam 👍
I jak zawsze ogladam
Fajny odciek wyszedł.
👍👍👍👍👍👍
Pytanie na wagę złota: Czy bez dostępu do części zamiennych ten okręt radzieckiej produkcji jest się w stanie bezpiecznie zanurzać i wynurzać?
Każdy okręt może się zanurzyć co najmniej raz
Mamy jeden okręt tej klasy, należy założyć że części do niego są dorabiane w ramach krajowego przemysłu zbrojeniowego lub pozyskiwane innymi nieoficjalnymi kanałami. To powoduje że remonty potrafią się ciągnąć latami bo skompletowanie niektórych elementów i znalezienie ludzi znających się na ich montażu stanowi zapewne spore wyzwanie.
Z tego co słychać jest już nawodny i nie zanurza się, jego miejsce to muzeum
Załoga ORP Orzeł wykonuje obecnie odbiory postoczniowe i zupełnie niedługo przejdzie do kolejnego etapu, czyli prób podwodnych.
Niestety Orzeł, ze swoimi prawie czterdziestoma latami na karku przedstawia bardzo małą wartość bojową. Przydało by się go wymienić na coś nowego. Niestety problemem w tym kraju mogą okazać się pieniądze i decydenci, których nie interesują nasze faktyczne zdolności obronne a jedynie spektakularna ścianka podczas konferencji prasowych. Czyli jak coś już nawet będzie, to będzie mocno przepłacone a pozytywne wrażenie będzie robić jedynie w telewizji po czym okaże się, że to niewypał na którym nie będzie miał kto pływać.
Z tego co pamiętam to kiedyś chcieli kupować atomowe okręty podwodne do pływania po bałtyku :D
Super odcinek
Liczę że gdy już pozyskamy nowe okręty AIP, ta jednostka stanie się wspaniałym muzeum, dostępnym dla każdego zainteresowanego.
Dziekuje za kontynuacje. Stary ale jary ten Orzel :D
No i na to warto płacić podatki. Panom i paniom z naszej floty życzymy tyle samo wyjść z portu, co powrotów!
JAKI JEST "ORZEŁ"? jest stary. Mimo to dzięki za materiał
❤Świetny materiał❤
Polnisches U-Boot ADLER. :) Dziękuję, można być dumnym z okrętu i załogi.
Ta stalowa rybka ma ładne kształty, choć mało nowoczesne.
Jedne z najpiękniejszych maszyn stworzonych przez człowieka...HOWG
Co ?
Mój kumpel na początku lat 90-tych był kucharzem na ORP DZIK ale czasami zastępował kucharza na ORP ORZEŁ :)
Jarek zrób film o wojnie na morzy czarnym. Jaki to akwen, co może tam operować i takie tam.
Trochę zabrakło choćby ogólnych informacji, co przez te 37 lat zmodernizowano na okręcie (jeśli w ogóle). Czy planuje się jakieś modernizacje okrętu np. użycia NATO-wskich torped 533mm zamiast sowieckich 533,4mm? Typ Warszawianka / Kilo ma możliwość stawiania min - czy Polska posiada te uzbrojenie dla Orła? Podobno trochę się spalił podczas ostatniego remontu - można coś więcej na ten temat? Tak wiele pytań, a tak mało odpowiedzi...
Bardzo dobry odcinek
Mam nadzieje, ze bedzie trzecia czesc.
Wszystko to czas przeszły.
Witam waści 😎 pan Jarek to jednak rasowy podwodniak z postury a nie czołgista jak widzę 🤘😜😂
Sowiecki , niesprawny złom. Rozumiem, że na tą chwilę do szkolenia "na sucho". Jak najszybciej potrzebujemy co najmniej jeden sprawny.
Czołówka 1 klasa. Bez Kamizeli, a i tak ciekawie.👍
Krotka,a treściwa rozmowa.
👍👍👍
Pan Wolski na masie :)
Ciekawe jak ten hydrofon dziala o którym jest mowa. Czy korzysta z inf. orbitalnej czy to 100% hydro-akustyka a jesli tak, jak to się ma z wykrywalnoscia.
A kiedy tygodniówka?
Kiedy ostatni raz Orzeł był w morzu? Plotka głosi ze ma duże problemy ze stanem technicznym.
Miesiąc temu skończył remont i pływał po Zatoce.
@@MrWojtekbe o własnych siłach czy na holu
Na przykład wczoraj
@@MarynarkaWojennaRP to tyle wynurzeń ile zanurzeń
@@bartekkk321321 jesteś głupi czy tylko udajesz?
Łapka w górę za ciekawy materiał. Ciekawe czy myśli się, lub może planuje realizację szkolenia na Orle przyszłych załóg okrętów z programu Orka. Czy będziemy czekać na "Orki" i dopiero w tedy szkolenie od zera? Chodzi mi o ogólne przystosowanie i wybór odpowiedniego personelu do służby na okrętach tej klasy.
Doświadczenie nabyte na poprzednich projektach (w tym kobben) na pewno zostanie właściwie wykorzystane. Nie zmienia to jednak faktu, że nowocześniejsze OOP wymagają przystosowania do innych rozwiązań i w związku z tym taktyki, także otwarte umysły i umiejętność zmiany "starych nawyków" będzie bardzo ważna.
Bardzo ciekawy materiał. Orzeł pewnie już nigdy się nie zanurzy głębiej niż te 10 metrów.
Na pytanie Pana Jarka "Ile okręt może operować na zasilaniu elektrycznym?" Pan komandor wyślizgnął się z odpowiedzią "żeby okręt nie musiał wynurzać się, na okrętach właśnie o napędzie konwencjonalnym zastosowano tzw. szyb ssania chrap...", jednak nie wiemy jak długo może pracować na akumulatorach bez ładowania i dostarczania powietrza, kiedy jak na dłoni można go zlokalizować.
Odpowiedź na to pytanie jest złożona i to właśnie DO przekazywał tzn. nie tylko czynnik energetyczny ma znaczenie ale również i oddechowy.
W kwestii czynnika energetycznego zasadniczo nie podaje się czasu operowania, a dystans jaki może przejść okręt i tak odpowiedź brzmi: około 500Mm z prędkością ekonomiczną. Czynnik oddechowy to również złożona kwestia i zależy od ilości załogi, czy prowadzone są prace, czy używa się systemu pochłaniania dwutlenku węgla i dostarczania tlenu itd. itp.
Oczywiście inaczej w działaniach bojowych i w strefie działania przeciwnika, a inaczej podczas ćwiczeń, czy działalności rozpoznawczej.
@@MarynarkaWojennaRPoczywiście są to złożone i uzależnione od wielu czynników właściwości, jednak właśnie takiej przybliżonej informacji zabrakło w materiale. Dziękuję za uzupełnienie. 👍
Ciekawy material. Jednak nie rozwial licznych negatywnych mitow krazacych na temat ORP "Orzel".
Ciekawi mnie te poszycie kadłuba. Czy faktycznie stąpając po okręcie wyczuwalna była guma ?
Znajdujemy sie na pokladzie okretu muzeum orp Orzel.🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣🤣
A co z silnikiem Stirlinga?
Zabrakło na koniec pytania do podwodniaka, który film o okrętach podwodnych jest jego ulubionym.
Polowanie na Czerwonego Złomiaka.
Mam pytanie, może mądre, może głupie nie wiem:
Jakie baterie zasilają te typy okrętów i czy ryzyko samozapłonu jest znaczne? Oczywiście domyślam się że technologia wojskowa bierze poprawkę na więcej czynników niż przemysł samochodowy, ale jak bardzo?
Było powiedziane, że wydziela się wodór a więc to raczej akumulatory kwasowo-ołowiowe. Obecnie wiele krajów stosuje akumulatory na bazie litu, żelaza i fosforanów, maja 2x większą gęstość energii. Dla jednego trupa nie opłaca się przerabiać instalacji, ale np Chińczycy maja chyba 60 okrętów, więc dla nich to jest opłacalna sprawa.
👍
Nasz najstarszy i najnowszy okręt podwodny teraz niestety już jedyny
A ja z innej beczki Polska powinna kupic duzo wiecej mysliwcow i smiglowcow i srodkow obrony przeciwlotniczej to podstawa
Akurat wczoraj wyplywal na pelne morze....cypel helski ;)
Bardzo dobry materiał
Po tym odcinku wygląda na to że mamy super OP. Szkoda, że Pan Wolski nie zadał dwóch pytań. 1. Rzekomy list marynarzy z ORP Orzeł. 2. Czy to prawda, że ORP Orzeł zanurza się tylko w towarzystwie okrętu ratowniczego? Ciekawe jaka byłaby odpowiedź.
to już jest okręt bez wartości bojowej, zanurza się do max 10m potrzebujemy nowych okrętów podwodnych
Będą kolejne filmiki o ORP Orzeł?
Będą ze złomowania 😂,nie oszukujemy się masza marynarka podwodna nie istnieje
orzeł ty się upieczesz w tym swetrze
Pierwsze słyszę, żeby oficer marynarki wojennej mówił o swoich podwładnych per żołnierze
Ogólnie nie po drodze mu z polszczyzną.
Szkoda, że nie sposób się dowiedzieć niczego istotnego o skuteczności sensorów Orła.
Czy jest gdzieś w Polsce jest dostępny do zwiedzania jakiś okręt podwodny?
jeszcze nie ale ma być koben
@@bartekkk321321 kiedy i gdzie?
Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni. Mamy nadzieję, że już niedługo 👍
Trudna służba. Życzę awansu na nowoczesną jednostkę. Ehh czy ja doczekam tych czasów gdzie Polska kupi te nowoczesne okrety podwodne...
Czołówka jak ,,Noce i dnie"
Ciekawie jest zobaczyć jak taki okręt naprawdę wygląda od środka - siłą rzeczy na filmach wnętrza okrętów podwodnych są w pewien sposób uproszczone dla potrzeb filmu, co tworzy zabawny dysonans - z jednej strony w realu jest więcej pewnych bebechów z drugiej strony rzadko też pokazywane są pewne morskie standardy budowania, takie jak te żółte szafy, co sprawia, że w realu okręt jest jakby to określić - trochę bardziej czysty, sterylny i mniej klaustrofobiczny niż na filmach.
😢Pozdrowienia dla komandora Łukasza. Marcin M. 😊
Dziękuję bardzo i pozdrawiam
Czy ORP Orzeł, na czas obecny, jest w pełni operacyjny i gotowy do pełnienia zadań ?
Jest prawdopodobnie w najlepszej kondycji od wielu lat.
Kolejny sukces 30 lat demokracji, i wolnego rynku. Zero nowych jednostek tego typu powołanych do służby.
Nie przejmuj się, faszyzm kwitnie i będzie duzi nowych armii....
kolego Po co Polsce okrety podwodne na natowskim jeziorze Baltyk ?
po co ludziom kraj jak bez tego można żyć, posiadanie 2 - 3 okrętów podwodnych z rakietami średniego zasięgu uważasz za bezsens, a za pomniałem bo w niemczech mają , no tak@@weskolodziej
Ptak ptakowi nie jednaki człek człekowi nie dorówna dusa dusy zajrzy w oczy nie polezie Orzeł w gówna...
bardzo dobry dowódca i .....
Dalej nie wiadomo jak długo może działać na samym silniku elektrycznym.
Nasz ORP ORZEŁ jest "pojazdem" plug-in? HYBRYDĄ ? 🤔🤔
Ot taka ORP Błyskawica 😂😂😂
Oby więcej Polska miała takich orłów na bałtyckim morzem
AIP francuskie jest tragiczne.
Nowe akumulatory litowo-jonowe o dwukrotnie większej pojemności od starych (i 12-15 razy większej pojemności od kwasowo-ołowiowych) podważają sens montowania jakiegokolwiek AIP - lepiej przeznaczyć jego masę na dodatkowe baterie.
WIncyj! :D
Hybryda.
Jarek ma nogi :O
Szkoda, ze nie pokazujecie okrętu tylko pogadanka z jednego miejsca
dzieki , daruję sobie ten film
Miłlo się słucha, lecz nie chyba wolałbym nie służyć na OP
👍🇵🇱⚓🇵🇱
No to cienko widzę możliwość eskortowania statków ze zbożem do ukraińskich portów.
Noooooo, to jest pełną gębą hybryda. Eko sreko....
Siema duduś , jakie nowości w świecie neta, mordo ty moja, że ty się nie bałeś wejść na okręt.
Bardzo ciekawy odcinek, dziękuję. Mam pytanie do znających się bardziej ode mnie: pan komandor powiedział, że ścieżka do bycia dowódcą okrętu podwodnego biegnie przez 10-12 lat służby. Jak to się ma do relatywnie bardzo młodego wieku dowódców drugowojennych okrętów? Czy wtedy ścieżka kariery wyglądała jakoś inaczej (inne wymagania związane z inną budową i możliwościami okrętu ub skrócony czas szkolenia w reżimie stanu wojny), czy wyglądała dokładnie tak samo, tylko ludzie zaczynali służbę w młodszym wieku?
Pozdrawiam
Ależ wyglancowane wszystko. Kurde na okrętach ze stanów nie ma tak. Szok!
Ku chwale Ojczyzny !
Czy dobrze liczę, że pierwszy Orzeł był prawie dwa razy szybszy na powierzchni?
Jeśli dobrze pamiętam, okręty podwodne z tamtego okresu projektowane były do operowania na powierzchni, a zanurzały się do ataku lub ucieczki. Stąd być może takie różnice.
@@ww84oppldokładnie tak. Były to okręty z możliwością zanurzania (zazwyczaj przed przeprowadzeniem ataku i po nim aby uciec niewykrytym). Ponadto, większa prędkość = większy hałas, i większe ryzyko wykrycia. Stąd atomowe OP są łatwiej wykrywalne.
@@MarynarkaWojennaRP no śmiało - opowiedzcie, jak się wykrywa okręt na prędkości taktycznej, taki gdy reaktor pracuje z wykorzystaniem naturalnej cyrkulacji, szczególnie w obecnych głośnych oceanach. Niekoniecznie Seawolfa, choćby Virginię.....
Najwazniejszych pytan nie zadales .Jaka jest predkosc torped jaki zasieg jaka jest szansa obrony przed torpeda wrogiego okretu i czy wogule jest taka mozliwosc .I nie jest to zadna tajemnica poniewarz okret zostal zbudowany przez Rosjan 40 lat temu a Amerykanie maja dostep do wszystkich tzw tajemnic tego okretu .Nastepnym razem bardziej sie postaraj .Szwedzi buduja doskonale okrety konwencjonalne tylko ze nowoczesne sa nie do wykrycia .
Jakoś ciemno tam.