Dwujęzyczność zamierzona - jaki mają akcent? Wywiad z moimi dziećmi (3, 6, 8 lat)

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 2 ต.ค. 2024
  • Pobierz apkę!
    100words.oneli...
    ★ ☆Witam was na moim kanale!☆ ★
    ↓↓↓ LINKI ↓↓↓
    już jest 😱 KSIĄŻKA ANNY WEBER #wychowanieprzezsztukę - bit.ly/3gpXGxu
    ★ ☆ Muzyczne rzeczy Ani ☆ ★
    ☞ Pomelody - sklep z wartościową muzyką dla dzieci ➡️ bit.ly/3b4TfqP
    ☞ blog Ani o #wychowanieprzezsztukę ➡️ bit.ly/3avxSAr
    ☞ Instagram Ani: / annavonweber
    ☞ Kurs on-line: kurs.powerofmel...
    ☞ Aplikacja Pomelody® - do pobrania w sklepie Google i App Store
    ★ ☆ Kim jest Ania? ☆ ★
    Ania - kompozytorka, influencerka i dusza firmy Pomelody. Razem z mężem i zespołem tworzy
    na co dzień wartościową muzykę, słuchowiska dla dzieci i inne narzędzia, które wprowadzają dużych i małych w radość muzykowania. Jej pasją jest inspirowanie innych. Pisze bloga o naturalnym umuzykalnianiu dzieci i wychowaniu przez sztukę. Prowadzi zajęcia z dziećmi i dorosłymi, szkolenia dla nauczycieli i warsztaty dla rodziców. Współautorka książki Mama Lama: macierzyństwo i inne przypadłości życiowe i youtuberka. Wraz z Olą Woźniak przesiaduje na kanapie kanału Mama Lama.
    ★ ☆ Powered by Pomelody ☆ ★
    Pomelody® - Wartościowa muzyka i słuchowiska dla dzieci.
    Wartościowe estetycznie oraz z punktu widzenia wpływu na rozwój - Za pomocą pomelodiowych produktów pomagamy dzieciom w łatwy przyswajać wiedzę, języki, świat i emocje. Tworzymy, by dzieciństwo brzmiało lepiej.

ความคิดเห็น • 80

  • @kamilpoomski2233
    @kamilpoomski2233 ปีที่แล้ว +22

    Bardzo dziękuję za filmik, a jeszcze bardziej za Pani wcześniejszy wywiad z dwujęzycznym synem Antkiem. Po obejrzeniu byłem pod tak ogromnym wrażeniem, że sam zacząłem mówić do synów po angielsku i do dziś jestem wdzięczny Pani za tę inspirację. Chłopcy teraz w codziennej komunikacji praktycznie wszystko rozumieją po angielsku i coraz częściej odpowiadają w drugim języku. Trzymam za was kciuki i dziękuję!

  • @opowiedznamhistorie9263
    @opowiedznamhistorie9263 ปีที่แล้ว +5

    Wspaniała sprawa taka dwujęzyczność, gratuluję i podziwiam z całego serca! Nie rozumiem tego hejtu w komentarzach. Moje dzieci nauczyły się więcej angielskiego na filmach niż w szkole, puszczamy bez lektora odkąd umieją czytać napisy, teraz już bez napisów oglądają. I rozmawiają ze sobą po angielsku często, bo tak lubią😊

  • @TheJoanneczka
    @TheJoanneczka 11 หลายเดือนก่อน +2

    Odnośnie krytyki w jednym z postów. Z domu dobrze wynieść miłość, wychowanie i dobre wspomnienia, świetnie, gdy rodzice nauczą nas w miarę swoich możliwości swoich umiejętności. Nie znam prywatnie autorki filmu, ale nie wygląda na spiętą kobietę, która wozi dzieci na zajęcia od świtu po późną noc wymagając od nich perfekcji. Daje im świetną językową przygodę, a szlify przyjdą z czasem. Nauczyłam się mówić po polsku zanim dowiedziałam się o istnieniu gramatyki, używałam nieraz niepoprawnych zwrotów i nadal używam. Serio język to komunikacja przede wszystkim. A czy ktoś powiedział, że Polak do Polaka musi tylko po polsku, skoro rozumieją się po chińsku.

  • @magorzatasz-k4389
    @magorzatasz-k4389 ปีที่แล้ว +26

    Ja jestem zwolenniczką wplatania języka obcego w codziennym życiu. Umowmy się, że dzisiaj język angielski to już podstawa i norma i chcąc nawet sprzątać w hotelu trzeba ten język znać, nie mówiąc już o zalaniu rynku pracy korporacjami. Moja córka od przedszkola miała angielski, oglądała probram EnglishTV, bajki na YT, mówiłam do niej też po angielsku (choć nie cały czas). Potem zaczęła grać w gry, pisać na czacie po angielsku etc. Dzisiaj mając 11 lat chodzi na angielski do grupy na poziomie FCE, gdzie daje sobie radę i rozumie native speakera oraz bez problemów wypowiada się. Czasem na codzien mówi do mnie po angielsku i sobie gadamy. Uważam, że język od małego to najlepsza inwestycja we własne dziecko. I wiem, że są rodzice, którzy napewno zaczną wypowiadać się w tonie "no właśnie, a potem młodzież kaleczy ojczysty język czy wpłata angielszczyznę", no trudno. Dzieci uczą się języka bardzo szybko, mają chłonne umysły i to jest najlepszy i najwyższy czas na rozpoczęcie nauki :-). Pozdrawiam i gratuluję zamierzonego efektu!

  • @borin3513
    @borin3513 ปีที่แล้ว +18

    Pieknie przechodzą z angielskiego na polski. Za waszą sprawę wprowadzilismy dwujezycznosc zamierzoną. Synek ma 2 lata i jak na razie miksuje oba jak mowi. Rozumie jednakowo oba.

  • @anilo23
    @anilo23 ปีที่แล้ว

    Jak cudownie! Zaraz obczaję apkę
    A chłopcy są świetni i dobra robota z dwujęzycznością!

  • @longsleepox
    @longsleepox ปีที่แล้ว +12

    Wow jestem pod wrażeniem. Cudownie to ograłaś. 👏👏

  • @frompolandwithlove8194
    @frompolandwithlove8194 ปีที่แล้ว +13

    Podziwiam. Ja mówię płynnie po niemiecku, ale bym się zajechała, gdybym miała wychowywać dwujęzycznie dzieci. Normalnie chylę czoła, bo u Was to wygląda na świetną zabawę (może to kwestia języka - że angielski, a nie niemiecki hehehe :))

  • @ciemna470
    @ciemna470 ปีที่แล้ว +4

    To ja nie bede orginalna!:) tez uwazam ze swietna robota i tez serce zawsze przepelnia mi wdziecznosc za pomysl na dwujezycznosc od Ciebie Aniu!:) w ogole tak sobie mysle ze nie moge sie doczekac tego ilu mowiacych po angielsku rowiesnikow dzieki Tobie maja i beda miec moje dzieci, bo ta fala dwujezycznosci toczy sie jak sniegowa kula za Wasza sprawa po polsce!:) good job girl!!:)

  • @monikacyran6166
    @monikacyran6166 8 หลายเดือนก่อน +1

    Cudownie! :) Motywują mnie takie filmiki do działania z córką dalej! Dobra robota, powodzenia dalej! Ps. Dla osób o sztywnym myśleniu - sprawdźcie sobie ile dzieci na świecie wychowuje się dwujęzycznie od urodzenia (nie mówię o dwujęzyczności zamierzonej). Luźne przykłady: szwajcarski mieszany z niemieckim i francuskim, niemiecki i włoski, hiszpański i portugalski. Jest tego mnóstwo i takich dzieci na świecie nie jest 5 czy 10%, zdecydowanie więcej!

  • @nikael1942
    @nikael1942 ปีที่แล้ว +4

    Każdy wybiera dla swoich dzieci co uważa za dobre. Słuchałam jedynie wywiadu pani, która jest twórcą metody krakowskiej i ma pod opieką wiele dzieci, które mają problem z mówieniem, komunikacją. Bardzo fajnie opowiada czemu mówienie do dzieci w języku obcym nie jest najkorzystniejsze dla ich rozwoju. Polecam posłuchać tak o, żeby poznać też i taką perspektywę.

    • @AnnaWeberKanal
      @AnnaWeberKanal  ปีที่แล้ว +6

      Tez słuchałam, a potem czytałam ogromną falę krytyki tego wywiadu przez specjalistów od dwujęzyczności (która jakby na to nie patrzeć dominuje na świecie, bo taki monolit językowy jak Polska to raczej wyjątek) który i w moim przekonaniu jest lekko mówiąc „z kosmosu” :)

    • @TheJoanneczka
      @TheJoanneczka 11 หลายเดือนก่อน

      dobrze dostosować ilość języka do predyspozycji dziecka i jego obciążeń, jeśli nie ma zaburzenia rozwoju mowy to dlaczego nie spróbować.

  • @kasiaaa_b
    @kasiaaa_b ปีที่แล้ว +1

    Super fajne chłopaki☺️

  • @martakoniuszaniec1010
    @martakoniuszaniec1010 ปีที่แล้ว +1

    Czy w 7 minucie filmu mowi pani "Are you think so?" Mozna tak? popieram dwujezycznosc w kraju obcojezycznym. Z podzialem- native languge poza domem, w domu pierwszy jezyk opiekunow. Komplikuje sie przy malzenstwach mieszanych:) pozdrawiam.

  • @midorizabuza
    @midorizabuza ปีที่แล้ว

    Jestem pod wrażeniem dwujęzyczności 😍
    A swoją drogą z jakich kart czytałaś pytania przeprowadzając wywiad z chłopcami?

  • @anetak3320
    @anetak3320 9 หลายเดือนก่อน

    So I'm fish because I can swim under water with my eyes open

  • @Eli-gu2oi
    @Eli-gu2oi ปีที่แล้ว +2

    A gdy rodzice super nie znają języka angielskiego to co wtedy?co mogliby zrobić by dziecko szybko nauczyło się go

    • @Mania26
      @Mania26 ปีที่แล้ว +2

      Najpierw to naucz się poprawnie składać zdania w naszym, ojczystym, języku. haha xD No nie wiem..., zapisz dziecko na naukę języka? Alno go nie męcz jak nie potrafisz perfekcyjnie mówić po angielsku i nie znasz wszystkich zasad gramatycznych.

    • @Eli-gu2oi
      @Eli-gu2oi ปีที่แล้ว

      @@Mania26 wal się

    • @Mania26
      @Mania26 ปีที่แล้ว +2

      @@Eli-gu2oi Tym zdaniem potwierdzasz swój niski iloraz inteligencji xD

    • @ten_tego_teges
      @ten_tego_teges ปีที่แล้ว

      Zapisz dziecko do angielsko-języcznego przedszkola jak jest bardzo małe. Mnie ojciec zapisał, potem mimo nauki w polskim systemie miałem zawsze super oceny i został mi akcent angielski.

  • @user-pw2dt1sr7j
    @user-pw2dt1sr7j ปีที่แล้ว +2

    Pod wrażeniem wciąż 😍😍

  • @Marta-tr4fn
    @Marta-tr4fn ปีที่แล้ว +1

    Gratulacje 💛 super się to ogląda

  • @justynaoporek1514
    @justynaoporek1514 ปีที่แล้ว +1

    Fajnie to ogarniacie !

  • @bartez8018
    @bartez8018 ปีที่แล้ว

    Jakieś rady jak uczyć dzieci 2 języków jednocześnie?

  • @agnieszkasauda1607
    @agnieszkasauda1607 ปีที่แล้ว

    Wow ekstra!!! Józek rządzi:))))

  • @izabelacabaj2127
    @izabelacabaj2127 ปีที่แล้ว

    Co to za gea z ktorej czytasz wyzwania?:)

  • @jofelux7359
    @jofelux7359 ปีที่แล้ว

    Super sobie radzą i widać że przychodzi im to naturalnie a jaka macie metodę? Bo musi być w tym rytm i konsekwencja?

    • @AnnaWeberKanal
      @AnnaWeberKanal  ปีที่แล้ว

      Metoda mówimy do nich po angielsku od małego

  • @ewadziopak-slisz6021
    @ewadziopak-slisz6021 ปีที่แล้ว

    Wow!

  • @annarb8811
    @annarb8811 ปีที่แล้ว +7

    Wszystkim zainteresowanym dwujęzycznością zamierzoną polecam blog englishspeakingmum - niedługo wyjdzie też książka na ten temat :) Naprawdę warto!

  • @BellatorNyc
    @BellatorNyc ปีที่แล้ว +8

    Dzieci maja juz wpojone bledy jezykowe. Uzywaja slownictwa, ktore uzywa ich mama, a jest ono ubogie. Takze gramatyka mamy pozostawia wiele do zyczenia. Popelnia ona wiele bledow i uzywa sformulowan bardzo sztampowych, brzmiacych sztucznie. My first one HUNDREDS? words… Nigdy nie slyszalam zeby po one, two itd. bylo uzywane hundreds.

    • @dariazychowicz6884
      @dariazychowicz6884 ปีที่แล้ว +13

      Ciekawe czy będzie im się łatwiej dogadać gdziekolwiek za granicą z nieperfekcyjnym angielskim czy bez niego? 😁

    • @AnnaWeberKanal
      @AnnaWeberKanal  ปีที่แล้ว +8

      Niestety mój polski też pozostawia wiele do życzenia, zarówno pod względem gramatyki jak i zasoby słów… dlatego prawdopodobnie po przeczytaniu tego komentarza po prostu zamilknę 🤪

    • @weronikapaniczko4
      @weronikapaniczko4 ปีที่แล้ว +11

      Błędy językowe można wypracować, a blokady językowej dużo trudniej się pozbyć

    • @katarzynamichalska5405
      @katarzynamichalska5405 ปีที่แล้ว +5

      Słyszałaś dzieci w tym wieku które bezbłędnie mówią po polsku? 🤔

    • @agnieszkaduczmal1361
      @agnieszkaduczmal1361 ปีที่แล้ว +2

      @BellatorNyc Najgorsze jest to, że ćwiczona jest konstrukcja " Would you rather...?" i już w pierwszym pytaniu ( tam gdzie pani Anna nie patrzy na kartkę )pytanie zadane dziecku brzmi : " would you rather HAD.." ). Aż nie wierzyłam , musiałam spojrzeć na zapis, ale tam na szczęście ta forma jest poprawiona.

  • @bernadetamg5142
    @bernadetamg5142 ปีที่แล้ว +3

    Dzieci ogladaja duzo bajek więc mozna puszczac je tylko w obcym jezyku. Tylko najlepiej puszczac je w miare wczesnie, nie gdy dziecko ma juz 7,8 i wiecej lat bo to troche za pozno.

    • @elmo3651
      @elmo3651 ปีที่แล้ว

      No a co z nich zro,umie?

    • @bernadetamg5142
      @bernadetamg5142 ปีที่แล้ว +1

      @@elmo3651 Duzo. Przeciez ty jak byles maly sam z siebie sie nauczyles języka. Mój kuzyn tak nauczyl sie niemieckiego. Rodzice mojego kuzyna tego języka nie znaja. Pozwolili mu ogladac tylko kreskowki z satelity po niemiecku. Ma bardzo dobry akcent, normalnie rozmawia z rodowitymi niemcami. Tylko zaznaczam trzeba te bajki puszczac wczesnie, nie jak dziecko ma juz 7 lub wiecej lat bo to juz troche pozno.

    • @elmo3651
      @elmo3651 ปีที่แล้ว

      @@bernadetamg5142 no to wlacz dziecku polska kreskówkę i napewno się polskiego nie nauczy

  • @malinawyzykowska
    @malinawyzykowska ปีที่แล้ว

    Aniu, co to za aplikacja o której mówiłaś?
    Też planuje wprowadzić dwujęzyczność a to dlatego że połowa rodziny polską a połowa angielska 😊

    • @AnnaWeberKanal
      @AnnaWeberKanal  ปีที่แล้ว +2

      Zostawiam link: pomelody.com/content/57-moje-pierwsze-100-slow

  • @sophiapolaris1861
    @sophiapolaris1861 ปีที่แล้ว

    A czy to nie jest czasem tak że o dwujęzyczności możemy mówić dopiero gdy dziecko czyta i pisze w obu językach? Mieszanie polskiego i angielskiego w mowie nie jest droga Aniu,którą bardzo lubię, prawdziwą i pełną dwujęzycznością. Nie tak szybko! Aby dobrze się nauczyć jednego języka potrzeba wielu lat i im człoeiek młodszy to lepiej,ale są granice!!! Nie warto moim zdaniem mieszać 5 języków przed ukończeniem 4 lat dziecka. Co innego znać po np.tysiąc wyrazów w 10 nawet językach,a co innego jeszcze pisać i czytać....w jakim wieku dziecko może się tym wykazać? Proszę nie produkujmy małych geniuszy stawiając poprzeczkę za wysoko przed osiągnięciem właściwego do tego wieku i gotowości (chęci dziecka są kluczowe a nie ambicje rodziców...) i jeszcze kwestia który język jest pierwszy. To może wydawać się bez znaczenia,ale z mojego doświadczenia powiem,że jest bardzo ważne! Pozdrawiam z UK,gdzie żyję ponad 10 lat,mam 4 dzieci i nsjstarsze ukończyło edukację domową i podstawową w pl z wszelkimi wyróżnieniami. Nasza edukacja była bardzo freestajlowa i zmiksowana jednak młodsze teraz zostaną w domu ale nie wykluczam w przyszłości dobrej,renomowanej szkoły z internatem ;) aby w końcu mieć czas na inną książkę niż edukacyjna haha ❤

    • @AnnaWeberKanal
      @AnnaWeberKanal  ปีที่แล้ว +1

      Haha czytanie książek edukacyjnych li tylko - kumam do bólu. Co do dwujezycznosci zamierzonej - polecam jednak lekture najnowszych badań i definicji jej dotyczących:) pomagają wyjść ze starego myślenia i spojrzeć szerzej i swobodniej ;) bez takiego filtra „mi się wydaje ze dwujęzyczność się zaczyna….” i tu subiektywna czutka gdzie są „granice” :) Oraz tylko dorzucę taki argument: dwójka starszych dzieci moich pisze i czyta w obu językach - a najmłodszy nie ponieważ jest jeszcze zbyt mały - czy to by oznaczalo ze starsi są dwujęzyczni a młodszy „jednojezyczny” 😜 nauka języka trwa całe życie!
      P.S w II tomie roku Wychowania przez sztukę jeden rozdział poświęcam temu jak różni się mózg osoby dwujęzycznej - to też ważne informacje w nie tak subiektywnym ocenianiu gdzie te „granice”.

  • @agnieszka5732
    @agnieszka5732 ปีที่แล้ว +5

    Rozmawiacie po pl, u starszych chlopakow slychac....

    • @Antyweszka
      @Antyweszka ปีที่แล้ว +2

      A dlaczego nie mieliby rozmawiać po polsku?

  • @agnieszkaduczmal1361
    @agnieszkaduczmal1361 ปีที่แล้ว +9

    Jestem anglistką mieszkającą w Hiszpanii od wielu lat i wielką przeciwniczką używania przez rodziców w stosunku do dzieci języka, którego nie są rodzimym użytkownikiem. Takie podejście opieram na wieloletniej obserwacji dzieci znajomych/ przyjaciół (poddawanych różnym eksperymentom lingwistycznym) , no i oczywiście swojej własnej rodziny ( jestem mamą dwóch nastoletnich córek). Dzieci muszą dokladnie kojarzyć rodzica z jego rodzimym językiem i czuć, że w tym języku jest dla niego 100%- owym autorytetem. Nie zmienia to faktu, że w przypadku rodziców o różnych narodowościach, trzeba być elastycznym i można mówić do dzieci w języku drugiego rodzica kiedy on jest obecny przy rozmowie. Takie podejście spowodowało , że moje córki mówią bardzo biegle w trzech językach, choć jeżeli chodzi o żargon młodzieżowy, zdecydowanie język hiszpański i angielski przeważa nad polskim.

    • @AnnaWeberKanal
      @AnnaWeberKanal  ปีที่แล้ว +10

      Ciekawa, niepoparta niczym prócz własnego widzimisie opinia, wyrażona zdecydowanym tonem, ale bez żadnych argumentów.

    • @ikkacper9501
      @ikkacper9501 ปีที่แล้ว +11

      @@AnnaWeberKanal No niestety nie mówi Pani bez akcentu po angielsku- mówi Pani z wyraźnym polskim akcentem. Dzieci uczą się szybko - łapią od Pani też polski akcent. Chyba, że Pani chodzi o to, by mówiły z polskim akcentem. Mój syn urodził się w Anglii, ma 10 lat. Mówię do niego po polsku, choć znam świetnie angielski, bo polski to mój język ojczysty. Nie bardzo rozumiem dlaczego uczy Pani swoje dzieci niepoprawnie języka obcego i jest z tego dumna

    • @bananowysorbet
      @bananowysorbet ปีที่แล้ว +12

      @@ikkacper9501 a co to przeszkadza, że mają akcent? Angielski na całym świecie ma tyle akcentów, że dlaczego tylko jeden jest poprawny? Australijski angielski tak się różni od angielskiego na wyspach, że czasem ciężko im się porozumieć, a jakoś nie czują się jako gorsza nacja.
      Nie ma co wmawiać jakiegoś kompleksu polskiego akcentu wszystkim naokoło :)

    • @madzixus94
      @madzixus94 ปีที่แล้ว

      Pani Agnieszko, czy poleca Pani jakieś opracowania/książki o wychowywaniu dzieci w 4+ (polski, fiński, niemiecki, angielski, turecki) różnych językach? Mam w rodzinie taka sytuację i chciałabym wesprzeć rodziców tych dzieci. Z góry dziękuję.

    • @agnieszkaduczmal1361
      @agnieszkaduczmal1361 ปีที่แล้ว +3

      @@madzixus94 No to jest dopiero wyzwanie :) Z książek o wielojęzyczności mogę polecić " Raising multilingual children" Julia Festman, Gregory Poarch. Niestety nie wiem czy jest przetłumaczona na język polski. Jestem bardziej zorientowana w literaturze, która zajmuje się dwujęzycznością, ale kierując się zdrowym rozsądkiem i intuicją można wiele prawidłowości stosować na gruncie wielojęzyczności, tak myślę. Polecałabym więc też książkę " One parent one language " S. Döpke. Uważam, że też nie jest głupim pomysłem uczestniczenie w forach. Życzę powodzenia i pozdrawiam serdecznie.

  • @Mania26
    @Mania26 ปีที่แล้ว +2

    Nie ma to jak zmuszać dzieci do nauki angielskiego xD