E-uzależnienia - przyczyny, objawy, leczenie - Joanna Flis, Joanna Gutral

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 4 ต.ค. 2024
  • Czym są e-uzależnienia i jak można je rozpoznawać? Jak możemy radzić sobie z phubbingiem i FOMO? W jaki sposób zadbać o cyfrową higienę i osadzić się w życiu analogowym? Jak to zrobić kiedy coraz więcej bodźców pcha nas w stronę świata cyfrowego? Na te i wiele innych pytań odpowiada Joanna, rozmowę prowadzi Joanna Gutral.
    1:35 - Czym są e-uzależnienia?
    3:40 - Jakie są różnice pomiędzy wzmocnieniem pozytywnym a negatywnym?
    5:30 - Gdzie leży granica korzystania z przestrzeni cyfrowej a uzależnieniem?
    9:20 - Kto najczęściej się e-uzależnia?
    14:14 - Czy lockdown wpłynął na wzrost e-uzależnień?
    19:20 - W jaki sposób możemy regulować higienę cyfrową od najmłodszych lat? Od jakiego wieku można się e-uzależnić?
    26:05 - Jak rozmawiać o e-uzależnieniach?
    28:30 - Czy zanurzenie w świat cyfrowy oddziela nas od świata analogowego?
    31:20 - Czy możemy obserwować objawy odstawienne przy e-uzależnieniach?
    34:30 - Cyfrowy detoks - jak go zrobić?
    40:35 - Jak wyważyć i zbalansować korzystanie z social mediów?
    45:38 - Czym jest FOMO i phubbing?
    51:45 - Gry komputerowe - jaka jest różnica pomiędzy graniem i spędzaniem czasu wolnego a e-uzależnieniem?
    59:40 - Literatura dotycząca e-uzależnień oraz polecenia Joanny Flis
    Joanna Flis - psycholożka kliniczna i zdrowia, certyfikowana specjalistka psychoterapii uzależnień, absolwentka SWPS. Przez 8 lat pracowała w Wojewódzkim Ośrodku Psychoterapii Uzależnień i Współuzależnienia oraz w Poradni Uzależnień w Warszawie, gdzie pracowała z osobami współuzależnionymi oraz z syndromem DDA. Aktualnie prowadzi pracownię pomocy psychologicznej. Psychoterapeutka systemowa w trakcie certyfikacji. Pedagożka. Doktorantka na Uniwersytecie Szczecińskim, gdzie prowadzi badania naukowe na temat funkcjonowania osób uzależnionych. Współpracuje z Fundacją Dbam o Mój Z@się oraz Ośrodkiem Doskonalenia Zawodowego Nauczycieli Empiria, prowadząc szkolenia i warsztaty. Autorka licznych publikacji z zakresu zdrowia psychicznego. www.joannaflis.pl.
    Joanna Gutral - psycholożka, doktorantka na Wydziale Psychologii Interdyscyplinarnych Studiów Doktoranckich Uniwersytetu SWPS w Warszawie, psychoterapeutka w trakcie certyfikacji w Podyplomowej Szkole Psychoterapii Poznawczo Behawioralnej pod kierunkiem dr A. Popiel i dr E. Pragłowskiej na Uniwersytecie SWPS.
    Od lat zajmuje się psychoedukacją organizując warsztaty i spotkania, które uświadamiają, że psychoterapia to metoda oparta na dowodach naukowych. Jest współzałożycielką portalu Zdrowa Głowa i organizatorką kampanii społecznej „Mam Terapeutę”. Pracuje dydaktycznie na Uniwersytecie SWPS w Warszawie.
    W cyklu „ABC Psychoterapii” realizowanym w ramach Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS wraz z zaproszonymi gośćmi poruszamy tematy dotyczące zdrowia psychicznego.
    Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: psyche.swps.pl
    #psychoterapia #euzależnienia #fomo #phubbing

ความคิดเห็น • 62

  • @mglov7710
    @mglov7710 ปีที่แล้ว

    Piękne określenie Gościni jako kobieta jestem wdzięczna. Pozdrawiam

  • @cezarykujawski9758
    @cezarykujawski9758 3 ปีที่แล้ว +2

    Wysłuchałem z wielką uwagą. Bardzo ciekawy i pouczający materiał, choć zawierający także informacje, które prowadzą do przerażających wniosków.

  • @piotr780
    @piotr780 3 ปีที่แล้ว +2

    jest obecnie tyle pokus (między innymi wymienione w audycji zoptymalizowane pod kątem zawłaszczania naszej uwagi serwisy), że przyszły wyścig szczurów wygrają ludzie, którzy jako dzieci nie brali w nim udziału i byli dobrze 'zaopiekowani' jako dzieci przez dorosłych - nie musiały uciekać od swoich problemów i nie osłabiły swojego umysły poprzez nadmierną stymulację mediami, a swoich osiągnięć szkolnych przez ucieczkę przed lękiem w aktywności marnujące ich czas oraz próby budowania swojego statusu przez konsumpcję i serwisy społecznościowe

  • @krakowian
    @krakowian 3 ปีที่แล้ว

    Bardzo dziekuje za ta rozmowe. Nie bylam swiadoma istnienia nazwy phubbing i wielu kwesti poruszonych w tej rozmowie. Niezwykle interesujaco opowiada Pani Joanna Flis a Pani JOanna Gutral jak zawsze swietnie prowadzi rozmowe.

  • @emishelly
    @emishelly 3 ปีที่แล้ว +3

    Swietny podcast 👍

  • @zajefajnylogin
    @zajefajnylogin 3 ปีที่แล้ว +8

    Gościni :)

    • @hab3e
      @hab3e 3 ปีที่แล้ว +9

      mnie to strasznie kłuje w uszy

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  3 ปีที่แล้ว +7

      Zawsze podkreślamy, że skoro to poprawna językowo forma, to nie widzimy powodu by nie stosować takiej formy, jeśli naszym prelegentkom na tym zależy 😊

    • @madzia3103
      @madzia3103 3 ปีที่แล้ว +4

      Mnie się podoba.
      Precz z patriarchalnym językiem!

    • @karolwojdak9892
      @karolwojdak9892 3 ปีที่แล้ว +5

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS Gościni, posełka, posłanka, lekarka, kilkadziesiąt lat temu kobiety były przeciwne takim określeniom. To nie jest język polski to próba wtłoczenia do naszego języka zachodnich zwyczajów. Komedia.

    • @a.g.a.t.a6326
      @a.g.a.t.a6326 3 ปีที่แล้ว +7

      @@karolwojdak9892 nie wiem czemu kobiety sobie to robią. Dla mnie te określenia brzmią niepoważnie i komicznie, odbierają stanowisku powagę, szacunek, umniejszają kompetencję. Wystarczy porównać: gość i gościni, literat i literatka, krytyk i krytyczka, minister i ministra... Zmiany dokonywane na siłę, sztucznie, bez refleksji. Przecież to obrażanie kobiet i pokazywanie, że nie traktuje się ich poważnie. Zdecydowanie wolałabym być panią minister niż ministrą. W drugą stronę jak widać nacisku nie ma: pan psycholog - psycholożek :-)

  • @tom7ski
    @tom7ski 3 ปีที่แล้ว +9

    Czy słuchanie na słuchawkach wykładów czy podcastów na TH-cam lub Spotify to tez cyfroza i warto ograniczyć czy może jest w porządku ?

  • @sabinaforenda5354
    @sabinaforenda5354 3 ปีที่แล้ว

    Bardzo dziękuję za podcast, cieszę się, że mogę słuchać i uczyć się korzystając z Państwa wiedzy.
    Szkoda, że młodzież nie jest edukowana w tym kierunku, może byłoby mniej uzależnionych ludzi w dojrzałym wieku i łatwiej byłoby im egzystować w realnym świecie .
    Pozdrawiam serdecznie😊

  • @agnieszkagrabowska4088
    @agnieszkagrabowska4088 2 ปีที่แล้ว

    Super wykład

  • @elzbietapantlin6451
    @elzbietapantlin6451 3 ปีที่แล้ว +2

    Bardzo ciekawa audycja

  • @brewagaming
    @brewagaming 3 ปีที่แล้ว +1

    Pozdrawiam z Bytomia ;)

  • @jagoda420
    @jagoda420 3 ปีที่แล้ว

    Chciałam tylko dopytać o nazwę syndromu dla scrollowania internetu i zapoznawania się z nowymi informacjami (dokładnie 02:57 - 03:00). Można prosić o formę pisaną? Swoją drogą bardzo ciekawy temat, wg mnie na czasie. SWPS jak zawsze nie zawodzi, dziękuję że udostępniacie tak wartościowe rzeczy dla ludzi spoza uczelni ❤️

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  3 ปีที่แล้ว

      Dziękujemy za miłe słowa! Z przyjemnością przekażemy wszystkim zaangażowanym w projekt 😊

    • @midlife_harmony
      @midlife_harmony 3 ปีที่แล้ว +1

      Fear of missing out

    • @grzegorzknebel6706
      @grzegorzknebel6706 3 ปีที่แล้ว

      @@midlife_harmony a ja do dziś zakodowane miałem, że FOMO, to strach przed utratą możliwości. Głównie kojarzyłem to zjawisko z kryptowalutami, strach przed możliwością szybkiego pomnożenia majątku:) Dziękuję -nadpisuje. Teraz rodzi się pytanie: Dlaczego boimy się utracić możliwość zdobycia informacji?....... dochodzę do przetrwania.

  • @DzikiFotograf
    @DzikiFotograf 3 ปีที่แล้ว +3

    Polecam film: Dylemat społeczny, z 2020.

  • @tulonr1
    @tulonr1 2 ปีที่แล้ว

    Czy elektronik który codziennie używa multimetru jest od niego uzależniony? Czy zawodowy kierowca jest uzależniony od samochodu? Czy e-uzaleznienia to idiotyczna wymówka dla psychologów?

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  2 ปีที่แล้ว +1

      Chyba zbyt generalizujesz. Uzależnienie to stan kiedy musimy coś robić czy zażywać. Nie chodzi o sytuacje zawodowe czy takie zapewniające podstawowe potrzeby życiowe.

  • @juliali415
    @juliali415 3 ปีที่แล้ว +10

    Temat niezwykle ważny ale "gościni" to jakiś koszmar językowy!

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  3 ปีที่แล้ว +4

      Jest to forma jak najbardziej poprawna językowo, zatem nie widzimy powodu, by jej nie używać, jeśli nasza prelegentka sobie życzy 😊

    • @juliali415
      @juliali415 3 ปีที่แล้ว +4

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPSSzkoda, że brakuje tej formy w SJP ale rozumiem, że jeśli zaczniemy używać wystarczająco często, to wymusimy taką zmianę ;)

    • @a.g.a.t.a6326
      @a.g.a.t.a6326 3 ปีที่แล้ว +5

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS nie wiem czemu kobiety sobie to robią. Dla mnie te określenia brzmią niepoważnie i komicznie, odbierają stanowisku powagę, szacunek, umniejszają kompetencję. Wystarczy porównać: gość i gościni, literat i literatka, krytyk i krytyczka, minister i ministra... Zmiany dokonywane na siłę, sztucznie, bez refleksji. Przecież to obrażanie kobiet i pokazywanie, że nie traktuje się ich poważnie. Zdecydowanie wolałabym być panią minister niż ministrą. W drugą stronę jak widać nacisku nie ma: pan psycholog - psycholożek :-)
      1

    • @megamakabryczny
      @megamakabryczny 3 ปีที่แล้ว +4

      Świadczy to o powadze kanału. Widać, że każdy może skończyć takie pseudo-studia.

  • @MaciekMedyj
    @MaciekMedyj 3 ปีที่แล้ว +1

    GOŚCINI o ja... zaczyna się. Zapraszamy na nową odcinkę podkastki.

  • @jakubpytel
    @jakubpytel 3 ปีที่แล้ว

    Skoro "gościni" (0:19), to nie "sztab ludzi" (5:37), ale np. sztab ludziń i ludzi. A w przyszłości może warto nagrać również jakiś odcinek o przyczynach, objawach i leczeniu zaczadzeń ideologicznych.

  • @mateuszko2838
    @mateuszko2838 3 ปีที่แล้ว +3

    Tyle istotnej wiedzy a wy komentujcie nieistotny błąd. Żałosne idźcie się dokształcić

  • @grzegorzknebel6706
    @grzegorzknebel6706 3 ปีที่แล้ว

    Słucham o E-uzależnieniach na E, to ciekawe. Dzisiaj mowimy o uzależnieniach...

  • @joannamat3986
    @joannamat3986 3 ปีที่แล้ว +2

    SWPS traci na powadze. Pozornie gościni i psycholożka to nic złego, ale świadczy o wiernopoddańczej postawie Szkoły bez tradycji wobec nowinek z Zachodu. I straszno i śmieszno. Na pewno pretensjonalnie.

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  3 ปีที่แล้ว +3

      Nic z tych rzeczy. Są to poprawne językowo formy, zatem nie widzimy przeciwwskazań do używania feminatywów, jeśli tylko zapraszanym do współpracy Paniom na tym zależy 🙂

    • @joannamat3986
      @joannamat3986 3 ปีที่แล้ว +2

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      Twórczość w sferze języka to domena poezji. Poza tym obszarem język, służąc komunikacji samoistnie dąży w kierunku uproszczeń. Język żyje i z biegiem lat wzbogaca się (albo ubożeje) dzięki neologizmom i zapożyczeniom. Jednego nie da się zrobić skutecznie. Zgwałcić systemu językowego i na siłę podporządkować go ideologii. A te "feminatywy " właśnie temu służą. Jesteśmy zatem przedmiotem żartu ze strony językowych dyletantów, co jednych obraża, innych ma wyróżnić z tłumu.
      Koniec i bomba, a kto czytał, ten trąba. Gombrowicz w ten sposób niekonwencjonalne zakończył "Ferdydurke". Ten zwrot bynajmniej nie pochlebia czytelnikowi.Ale nie uwzniośla też dzieła, które zwieńcza.

  • @renatarena50
    @renatarena50 3 ปีที่แล้ว +1

    Psycholożka???

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  3 ปีที่แล้ว +2

      Jak najbardziej! 😊

    • @grzegorzknebel6706
      @grzegorzknebel6706 3 ปีที่แล้ว +1

      Dermatolozka? Stomatolozka?chirurgozka a może chirurgolozka, ginekolozka. Ja tam był głosował na Pan psycholog i Pani Psychologa. Pan Przedszkolanek:)

  • @renatarena50
    @renatarena50 3 ปีที่แล้ว

    Gościni?????

    • @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS
      @StrefaPsycheUniwersytetuSWPS  3 ปีที่แล้ว +1

      Owszem 🙂

    • @renatarena50
      @renatarena50 3 ปีที่แล้ว

      @@StrefaPsycheUniwersytetuSWPS proszę o wskazanie tego słowa w słowniku języka polskiego. PWN nie zawiera takiego słowa.