1995 rok - LITERACKI WEHIKUŁ CZASU

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 23 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 21

  • @iza5578
    @iza5578 หลายเดือนก่อน +3

    Super że już ze zdrowiem lepiej i że wróciłaś 😊 Interesujące są te książki wydane w 1995 roku, zapisuję "Hanemanna" Stefana Chwina i " Lube czasy " Lema bo ciekawi mnie jego refleksja na temat współczesnych czasów. Może zainteresuję się też za jakiś czas sagą " Wiedźmin" powieść fantasy to raczej nie moje klimaty u mnie bardziej science fiction ale ta mnie ciekawi bo to taki fenomen na skalę światową.

    • @esaczyta
      @esaczyta  หลายเดือนก่อน

      ,,Hanemanna" polecam szczególnie 👍

  • @damakameliowa5712
    @damakameliowa5712 หลายเดือนก่อน +7

    Jak ślicznie jesteś ubrana.Zabieram się za oglądanie i pozdrawiam.

    • @esaczyta
      @esaczyta  หลายเดือนก่อน +1

      Dziękuję. 😉

  • @miroslawamarcinkowska1953
    @miroslawamarcinkowska1953 หลายเดือนก่อน +6

    Kreacja wyjątkowo udana, żadna się jak dotąd nie powtórzyła

    • @esaczyta
      @esaczyta  หลายเดือนก่อน +2

      Trochę ich mam 🥴😅

  • @korred22476
    @korred22476 หลายเดือนก่อน +1

    Koniecznie przeczytaj przynajmniej dwa tomy opowiadań o wiedźminie. Powinno ci się spodobać.

  • @rowlfcowell1318
    @rowlfcowell1318 หลายเดือนก่อน +2

    Cześć Esa, to ja sobie pozwolę na krótki komentarz, ale ważny dla mnie, aby uzupełnić informacje w filmiku. 20 czerwca 1995 roku zmarł mój ukochany filozof Emil Cioran (fatalny rok - z tego względu). 😢☹ Wiedźmina czytałem parokrotnie oprócz tomu "Sezon burz" (jego tylko raz, ale może w przyszłości nabiorę ochoty to ten stan rzeczy się zmieni). Co do Nabokova to polecam "Rozpacz" i "Zaproszenie na egzekucję". Dobrej nocy i do następnego filmiku.😊

    • @esaczyta
      @esaczyta  หลายเดือนก่อน

      Dzięki za uzupełnienie. 👍😉 Dobrze, że trzymasz rękę na pulsie.

  • @ARKONA-eu1fj
    @ARKONA-eu1fj หลายเดือนก่อน +2

    😉 Uśmiech, Lipca, Uroda Promienieje Róża Kwitnie 🌹

    • @esaczyta
      @esaczyta  หลายเดือนก่อน

      Miło mi 😉

  • @miroslawamarcinkowska1953
    @miroslawamarcinkowska1953 หลายเดือนก่อน +4

    "Haruki Murakami, japoński pisarz, poprosił o wykreślenie go z finałowej czwórki pisarzy nominowanych do alternatywnego Nobla. W mailu do Nowej Akademii przyznającej nagrodę napisał, że mimo to nominacja była dla niego "wielkim zaszczytem".
    „W e-mailu do Nowej Akademii Haruki Murakami wyraził wdzięczność za nominację, pisząc 'To dla mnie wielki zaszczyt' − podaje Nowa Akademia. - Pisarz wyraził wolę skupienia się na pisaniu, z daleka od uwagi mediów, i poprosił o wycofanie jego nominacji. Zakończył list, życząc Nowej Akademii sukcesu. Nowa Akademia żałuje, ale szanuje jego decyzję”.(Gazeta Wyborcza)

    • @esaczyta
      @esaczyta  หลายเดือนก่อน

      Zupełnie o tym zapomniałam, a - rzeczywiście - było coś takiego. Dziękuję za przypomnienie.

    • @miroslawamarcinkowska1953
      @miroslawamarcinkowska1953 หลายเดือนก่อน

      @@esaczyta ja wiem o tym od wczoraj, zawsze sprawdzam i konfrontuję wszystko na bieżąco

  • @sznurowadlo
    @sznurowadlo หลายเดือนก่อน +2

    Murakami jest dość specyficzny i nie jest to autor dla każdego. Z jego twórczości to tylko jedna pozycja zaliczona tj. "Kroniki...." i na tym poprzestałem. Wrażenia z przeczytania można ująć w sentencji ".... dlaczego, o co chodzi i nie rozumiem co się dzieje ".
    To nawet nie jest kwestia usadowienia powieści w kulturze używającej innych kodów ponieważ z tym sobie można poradzić. Lecz zdecydowanie sposobu prowadzenia powieści jako nierealnej i silącej się aby to podkreślać. Coś jakby film Davida Lynch film został przeposzczony przez sitko powieści Paulo Coelho. Dla mnie dość nieprzyswajalne na dłuższą metę. W krótkich odcinkach jako rozrywka lub wypełnienie czasu w podróży (etc.) może być.
    Ale pewnie warto spróbować samemu aby się przekonać czy jednak to jest coś co pasuje. "Kroniki..." mogą być dobrym wprowadzeniem, dość dobre recenzje zbierają też "1Q84" lub "Norwegian Wood". Forma audibooka wydaje mi się bardziej przyswajalna niż książka. Na YT są prawie 2 godzinne fragmenty na których można wypróbować czy warto sięgnąć po wersje papierową.

  • @Joanna55.
    @Joanna55. หลายเดือนก่อน +5

    " Babcia na jabłoni" jaka to była śliczna książeczka.Identyfikowalam się z chłopcem, który nie miał babci i musiał ją sobie wymyślić.Obok mojego domu jabłoń nie rosła, ale na parterze mieszkała pani, która była moją Babunią.Hanna Ożogowska to dla mnie autorka takich powieści :"Tajemnica zielonej pieczęci", " Dziewczyna i chłopak, czyli heca na 14 fajerek", "Za minutę pierwsza miłość "i "Ucho od śledzia".Mam wrażenie, że w dzieciństwie przeczytałam wszystkie utwory pisark, części nie wymieniłam.Haruki Murakami to żelazny kandydat do Nobla i pewnie w tym roku też go nie dostanie, bo zgodnie z parytetem powinna być autorka.No zobaczymy.Najbardziej popularnym utworem Murakamiego jest " Kronika ptaka nakręcacza" .Ostatnio przeczytałam dwa utwory Murakamiego i dwa polecam.Prześliczne opowiadanie " Porzucenie kota wspomnienie o ojcu" i " Moje ukochane T- shirty".W książce są koszulki, które pisarz otrzymał, kupił min. na koncertach albo były reklamówkami whisky.Jezeli chodzi o Nabokova to polecam "Maszeńkę" i zobacz czy w swoich zbiorach nie masz powieści "Pnin".Bomba.Pozostałe, wg mnie, możesz sobie darować.

    • @esaczyta
      @esaczyta  หลายเดือนก่อน

      Dziękuję za wszystkie polecenia. 👍😉 Ufam Twojemu dobremu gustowi.

  • @lordpolish3900
    @lordpolish3900 หลายเดือนก่อน

    👍

  • @annalaskowska-colan
    @annalaskowska-colan หลายเดือนก่อน +1

    *siejmus hini* (o irlandzkim poecie).