#15 - Kryofixace (TEM)

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 17 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 5

  • @astalavistatomi
    @astalavistatomi 4 ปีที่แล้ว

    Koukám. Kolik času zabere naučit se všechny tyhle kroky. Vypadá to na docela vyšší dívči. Jinak supr. Ješte, co bylo na výsledním snímku?

    • @technical-view-channel-cz
      @technical-view-channel-cz  4 ปีที่แล้ว +1

      To jo. V oblasti elektronové mikroskopie se člověk přiučí něco nového každý den. :-) Co se vzorku týká, tak přesné podrobnosti neznám. Přinesli nám ho na analýzu kolegové z jiné univerzity a naše práce byla o tom, co bylo vidět ve videu. A jak píšu v popisku, celé to budeme muset zopakovat. Tak už to ale bývá... Jediné co o vzorku vím, tak se jedná o nějaké bakterie, které pod optickým mikroskopem připomínají svojí strukturou řetízek o délce až desítky mikrometrů. To co je na výsledném snímku pořízeného na elektronovém mikroskopu je jen něco jako příčný řez a zajímavá je především buněčná stěna, z jejíž podoby (rozměrů a vzdáleností jednotlivých částí) se zjišťují další informace. O tom ale už moc nevím :-)

    • @technical-view-channel-cz
      @technical-view-channel-cz  4 ปีที่แล้ว +1

      Tak už jsem to zjistil o co jde. Mělo by jít o bakterii, která se běžně vyskytuje v půdě. Údajně se podílí na redukci škodlivých látek, jako jsou třeba pesticidy apod.

    • @astalavistatomi
      @astalavistatomi 4 ปีที่แล้ว

      @@technical-view-channel-cz Takze nakrájet a doufat ze tam bude i pricny rez ?

    • @technical-view-channel-cz
      @technical-view-channel-cz  4 ปีที่แล้ว +1

      Pokud byla dobrá koncentrace vzorku ještě před zmrazením, tak po vytvoření stuhy (ve videu v čase 4:34) nějaké příčné řezy buněk v elektronovém mikroskopu najdeme (čas 7:32). Bakterie jsou totiž orientované náhodně. Jinak o ten příčný řez ani tak nejde, protože stěna bude vypadat stejně i při podélném řezu. Prostě je potřeba mít kvalitní řez :-) Ta příčina, proč to musíme provést znovu, je z důvodu nedokonalé vitrifikace, což je proces zesklovatění biologického vzorku, aniž dojde ke krystalizaci vody, což zase vede k rozpínání a deformaci vzorku. Na výsledném snímku (čas 8:32) jsou patrné černé oblasti a na povrchu buněk jsou zase drobné jehličky. To vše je známka toho, že proces zmrazení (vitrifikace) nebyl dokonalý.