Jak podejść do zabiegu T2 i T3 w zbożach? Czy siać kolejne dawki azotu? || AR

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 31 พ.ค. 2024
  • Tegoroczna aura nie rozpieszcza naszych upraw. W wielu rejonach kraju roślinom doskwiera brak wody. Ponadto druga połowa maja to czas, w którym przypada kilka istotnych zabiegów agrotechnicznych mających duże znaczenie w drodze po wysoki plon.
    W dzisiejszym odcinku rozmawiamy, o tym, jak odnaleźć się w tej sytuacji oraz jak skorygować nasze plany, aby nie pogorszyć zdrowotności zbóż. W pierwszej rozmowie naszym specjalistą jest prof. Zuzanna Sawinska z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu. Oczywiście tematem przewodnim jest ochrona fungicydowa zbóż.
    Natomiast w drugiej części odcinka porozmawiamy z Mariuszem Suchenią z firmy Chemirol o dostarczaniu azotu w warunkach suszy. Ponadto z naszym specjalistą porozmawiamy o pierwszych ocenach stosowania bakterii wiążących azot z powietrza, o których mówiliśmy w 142 odcinku AR-u.
    Z tego odcinka dowiesz się:
    - Jaka jest rola zabiegu T2 i T3? Kiedy je wykonać?
    - Czy powinniśmy wykonywać zabieg fungicydowy w suszy?
    - Które choroby w tym okresie stanowią największe zagrożenie?
    - Czy można zrezygnować z zabiegu T3?
    - Jakie rozwiązanie wybrać? Jaką substancję czynną zastosować?
    - Co zrobić z trzecią dawką azotu w pszenicy?
    - Czy bakterie wiążące azot mogą zastąpić tradycyjne nawożenie posypowe azotem?
    Rozkład jazdy:
    00:00 Wstęp
    02:11 Na co zwrócić uwagę wykonując T2, T3?
    04:52 Czym zwalczyć choroby?
    06:28 Ochrona fungicydowa na finiszu
    08:10 Strobiluryna na kłos?
    10:30 Jakich błędów unikać?
    12:40 Dostępność azotu dla rośliny
    14:03 Siać azot w suszy?
    16:18 Bakterie alternatywą?
    19:42 Stosowanie bakterii w kukurydzy
    21:52 Czy jeszcze zastosować bakterie w oziminach?
    23:26 Wapń na kwitnący rzepak
    #zbiegT2 #zabiegT3 #ochronazbóż #nawożenieazotem
  • วิทยาศาสตร์และเทคโนโลยี

ความคิดเห็น • 21

  • @fisher5420
    @fisher5420 2 ปีที่แล้ว +3

    Super odcinek, bardzo na czasie, Pani profesor bardzo konkretna, zawsze słucham z uwagą. Dolnośląskie też ma bardzo duży deficyt wody, 6 klasa wyleciała całkowicie a 5 na wykończeniu

    • @ARwideo
      @ARwideo  2 ปีที่แล้ว +2

      Dziękujęmy :)

  • @tomaszstefanski6042
    @tomaszstefanski6042 2 ปีที่แล้ว +1

    Witam. Mam pytanie do materiału. Czy elatus era może być na t2/t3 w pszenicy? Po ewentualnych opadach rzecz jasna. Biorąc pod uwagę jego działanie wydłużające "zieloność". Dodam że t1 dość mocne i chodzi o lubuskie.

    • @ARwideo
      @ARwideo  2 ปีที่แล้ว +1

      Producent wskazuje, że optymalne okno stosowania przypada na fazę BBCH 37-39 (faza liścia flagowego), natomiast zważywszy na przebieg pogody powinno być ok 😉 Pozdrawiamy i życzymy 🌧🌧

  • @kamiltarkowski287
    @kamiltarkowski287 2 ปีที่แล้ว +1

    Dobry Wieczór
    Na T2 w pszenicy ozimej planuje dać piraklostrobina 150 g/l oraz fluksapyroksad 75g/l (priaxor) czy coś do tej kombinacji jeszcze dodać dla wzmocnienia efektu ochrony rośliny?
    W materiale wspominacie o zastosowaniu wapnia na rzepak... Ile takiego wapna pozna podać na rzepak??
    Pozdrawiam

    • @ARwideo
      @ARwideo  2 ปีที่แล้ว +3

      "wzmocnienie" warto zastosować w przypadku "obcięcia" dawki np. poprzez dodanie fungicydu z grupy triazoli. Pamiętaj proszę, że wówczas spada m.in. efektywność stymulująca strobiluryny. Natomiast w przypadku wapnia na rzepak odniesiemy się do odcinka z ubiegłego roku, gdzie nasz gość podał przykład produktu Nano Active - 2 kg/ha. Pozdrawiamy :)

  • @rolfield5742
    @rolfield5742 2 ปีที่แล้ว +1

    Witam
    Czy można w jednym opryskiwaczy zastosować nawożenie mikro z bluenem ? Chodzi o uprawę kukurydzy, na stronie widziałem nawet, że potrzebują bakterie mikroelementów ale nie było napisane wprost!

    • @ARwideo
      @ARwideo  2 ปีที่แล้ว +2

      @RolField baterie można stosować z wieloma różnymi nawozami mikro. Przykłady znajdują się na stronie produktu, gdzie umieszczona jest tabela kompatybilności - podajemy link: bluen.info/stosowanie-produktu/ Pozdrawiamy:)

  • @slawek429
    @slawek429 2 ปีที่แล้ว +1

    Proszę o poradę 19 maja wykonywałem zabieg t2 w pszenicy ozimej środkiem Priaxor 1l+ cyperkil max 0.05l.Po paru dniach od zabiegu zauważyłem że doszło do poparzenia liści. Co w tej sytuacji zrobić? Zastosować stymulotor wzrosty typu asahi lub tytanit? Rejon południowo-wschodni (zamojszczyzna) opadów brak

    • @ARwideo
      @ARwideo  2 ปีที่แล้ว +2

      Zastosowanie dobrego biostymulatora m.in. w takiej sytuacji jest jak najbardziej wskazane. Dodatkowym silnym wsparciem i pomocą roślinie będzie podanie aminokwasów (np. Naturamin WSP). Pozdrawiamy

  • @joepyra
    @joepyra 2 ปีที่แล้ว +1

    jakie mikroelementy warto dodac do zabiegu t2?:)

    • @ARwideo
      @ARwideo  2 ปีที่แล้ว +2

      Podczas tej fazy ważnymi mikroelementami są miedź, cynk i żelazo. Odpowiadają one m.in. za liczbę ziarniaków w kłosie. Ponadto warto też pamiętać o molibdenie. Polecamy bardzo ciekawą rozmowę z prof. Jarosławem Potarzyckim właśnie o potrzebach mikro - odcinek AR#136, link: th-cam.com/video/eHf3qVxJ6bE/w-d-xo.html Pozdrawiamy:)

  • @sawekbranczyk235
    @sawekbranczyk235 2 ปีที่แล้ว +1

    Czyli tak południe Polski gdzie jest jakaś wilgoć to może pryskać T2 , ja zabieg zrobiłem . Centrum i Północ czekać maja .

    • @ARwideo
      @ARwideo  2 ปีที่แล้ว +2

      Zgadza się. Proszę podzielić się deszczem ;). Pozdrawiamy :)

  • @fajnafarmateam5803
    @fajnafarmateam5803 2 ปีที่แล้ว +1

    a jak zrobiłem t2 dwa dni temu mimo suszy to coś może się stać ( oprysk był dawany po zmroku)???

    • @ARwideo
      @ARwideo  2 ปีที่แล้ว +2

      Oczywiście nie można jednoznacznie stwierdzić, czy była to zła decyzja - zależy to od kilku kwestii, o których mówiliśmy w odcinku. Proponujemy obserwować plantacje pod kątem pojawienia się ewentualnego fito po zabiegu i nie podejmować pochopnych decyzji póki nie spadnie deszcz. Pamiętaj proszę, że dobrą pomocą w "odchorowaniu" przez roślinę fito są biostymulatory, czy aminokwasy. Pozdrawiamy :)

    • @fisher5420
      @fisher5420 2 ปีที่แล้ว +1

      Ja też wyjeżdżałem wieczorami, nie widać fitotoksa a jestem tydzień po zabiegu, rośliny błagają o deszcze 🙏 tak samo jak rolnicy. Miałem piękne zboża i wszystko przez ta Saharę. W przyszłym roku bede wchodził w nawadnianie. Wczoraj wykopałem studnie, więc będę miał asa w rękawie. 28 hektarów będę miał pod kontrolą w kwestii regulacji wody, czyli jakieś 15 procent upraw. Może to nie dużo ale od czegoś trzeba zacząć, bo tak dłużej ciężko będzie funkcjonować skoro mamy ziemię jakie mamy i klimat, który bardziej przypomina pustynię.

    • @ARwideo
      @ARwideo  2 ปีที่แล้ว

      @@fisher5420 na jakiej głębokości znalazła się woda?

    • @fisher5420
      @fisher5420 2 ปีที่แล้ว +2

      @@ARwideo woda pojawiła się już na 2 metrach, warstwa wodonośna ma w moim przypadku aż 9 metrów. Czyli mam założone 9 metrów filtra. Rejon Bychowa w gminie Żmigród ma duże pokłady wody. Studnia jest plytka bo ma 12 metrów głębokości, nie było sensu wiercić głębiej bo na 14 metrze wiertniczy natrafił na glinę i stwierdziliśmy że 9 metrów filtra to już fajny wynik.

  • @897ufo
    @897ufo 2 ปีที่แล้ว +1

    Co tu dawać jak taka susza i wszystko na glebach słabszych i mozaikach się wypala... masakra.... jak nie popada to juz katastrofa będzie, już jest masakra...

    • @ARwideo
      @ARwideo  2 ปีที่แล้ว +1

      Miejmy nadzieję, że prognoza się spełni i w najbliższych dniach popada 🌧🌧🌧🌧