Miałem ten aparat w 1987 roku. Zrobiłem nim 3 rolki doskonałej jakości zdjęć slajdowych na wczasach nad polskim Bałtykiem. 3 lata temu je zdigitalizowałem i są nadal wspaniałej jakości.
Nigdy nie miałem do czynienia z tym aparatem, ale jak na tamte czasy, to robił robotę. Wiedziałem że Rosjanie produkowali dużo aparatów fotograficznych, ale o tym jakoś nie słyszałem. Nie interesowałem się fotografia, więc ominęło mnie to. Jedyne które znałem to Smiena i Zenit, które miał kolega, jego ojciec trochę zajmował się fotografią, amatorsko. Dobry odcinek. Pozdrawiam
По польски я конечно не понимаю, но такой аппарат мне подарили в своё время. Центральный затвор позволял снимать со вспышкой на 1/500 секунде. Это круто. Автоматика достаточно точно работала. Им снимал в основном на слайды ORWO UT-18. Один минус. Не выдерживал интенсивной съёмки. К сожалению поломался, а ремонт очень сложный был.
🤘😁🤘 Kolejny bardzo dobry film! Kto uważa, że Adam robi super filmy niech da łapkę w górę pod tym komentarzem! Kanał Adama to taka trochę dzisiejsza Sonda! Zgadzacie się? 🤘😁🤘
@@ITGuyinaction Pewnie że robi. Tak kompetentnych kanałów na YT w PL nie jest dużo. Sam pewnie widzisz jaki chłam niektórzy robią a mają milion subskrybentów. Większość nie szuka wartościowych tematów , takie mamy społeczeństwo.
@@jerzyjerzewski6162 Niestety dla mnie to też jest zaskakujący fenomen, że jakiś gość wygłupia się przed kamerą, gada o głupotach i ma miliony widzów, a ktoś kto robi coś wartościowego, jak Adam, bardzo powoli się przebija. I pewnie nigdy nie osiągnie tylu subów, co ten od wygłupów. Sam zresztą próbuję jakiś pierwszych kroków w rozwijaniu kanału, i choć u mnie to dopiero początki i pewnie niska oglądalność częściowo też wynika z tego, że filmy powinny być po prostu lepsze, to już teraz widzę, jak ciężko się przebić z czymś mniej rozrywkowym.
Miałem, używałem, nigdy nie narzekałem. Ale i tak wolałem lustrzanki jednoobiektywowe. Industar zawsze rysował dość dobrze, kontrastowo, niemniej ja wolałem Heliosa z Zenitem. A co do radioaktywności obiektywów - myślę, że i tak niewiele z nich jest w stanie doścignąć japońskiego promieniującego Takumara. Super szkło, no ale tor i jego promieniowanie zrobił mu złą sławę, a dziś zżółknięte zdjęcia z zżółkniętej optyki wyglądają... no różnie, powiedzmy - z epoki.
3 ปีที่แล้ว +1
Mam go, służy mi do sprawdzania mierników. Z pewnością wystąpi. Spróbuję go odbarwić żarnikiem UV przy okazji.
Adamie, jeśli mogę prosić abyś był nieco bardziej przyjazny ignorantom, takim jak ja ;-) Jeśli wspominasz o błędach czy niedoskonałościach obiektywu to czy mogę prosić o powiększenie tego kawałka zdjęcia i wskazanie omawianych niedoskonałości słynnym „zaczarowanym ołówkiem”. Wynika to z faktu, że YT ma swoje ograniczenia obrazu związane z kompresją i nie wszystko jestem w stanie załapać na ekranie 10”.
Mam taki! Niestety automatyka wysiadła i zostało tylko ręcznie ustawiać wszystkie parametry. Nabyłem go w 1975 i na tamte czasy był to naprawdę nowoczesny sprzęt.
Witam chcę powiedzieć, że mój pierwszy aparat fotograficzny odkupiłem w połowie lat 70-tych i był to Zorki C, którym robiłem zdjęcia czarno białe. Ma on wyciągany obiektyw i dalmierz . Pozdrawiam.
Ach te elementy światłoczułe w czołowej powierzchni obiektywu... Pożyczył mi nasz guru z kółka foto w podstawówce taką wielką księgę o fotografii wydaną jakoś w latach 70-tych chyba, a tam coraz bardziej wypasione aparaty z coraz większymi, plastikowymi (a moze i szklanymi) "oczami muchy" z przodu. Szczytem zaawansowania wydawało mi się to rozwiązanie wtedy :)
Kurcze, to zmienianie czasu zadanego w preselekcji przez aparat kiedy przysłona nie może być bardziej otwarta lub domknięta to jak w Canonie "safety shift".
Bardzo fajny film, acz czy mógłbym uprzejmie prosić o objaśnienie ustępu "różnica między otwartą przysłoną, a przymkniętą o jedną działkę zawiera się w dyfuzji świateł". :)
3 ปีที่แล้ว
To jest obrazowe określenie z branży foto, które określa charakterystyczne "rozłażenie się" światła na kontrastowych krawędziach związanych z szeregiem zjawisk (aberracja chromatyczna, sferyczna, odbicia wewnętrzne przy przechodzeniu światła przez kolejne soczewki, ale też dyfrakcja i podświetlanie obszarów kontrastowych wewnątrz filmu, choć to akurat nie bierze udziału w opisanym zjawisku). Zjawisko często znika przy lekkim domknięciu przysłony, a będzie to widać szczególnie dobrze w kolejnym odcinku, gdzie obejrzymy sobie fajne tele.
@ Dziękuję za wyjaśnienie - terminologia fotograficzna z ostatnich kilkudziesięciu lat nie jest mi wprawdzie obca, acz "dyfuzja świateł" kojarzyła mi się tu raczej li tylko z z odblaskiem dyfuzyjnym.
Bardzo ciekawy odcinek miło się pana słucha zawsze można się czegoś nowego dowiedzieć :-) . Zastanawia mnie co by się stało żeby do takiego starego aparatu zamontować film kolorowy, ciekawie czy coś by w ogóle wyszło ? ... :-)
Делюсь свежим опытом. Сокол-2 + Kodacolor Plus 200. Очень хорошая цветопередача, 11-0-0. Плëнка+объектив чувствительны к инфракрасным лучам, небо не получается голубым. Когда солнце скрыто за облаком, небо сразу меняется, возвращает свой настоящий цвет. Нужен UV-IR cutting filter. Резкость, контрастность - на уровне Индустара-61. Центральный межлинзовый затвор - просто супер! Не хватает какой-то "прозрачности", которую даëт Юпитер-8 или Гелиос-81. Сейчас поставил плëнку Kodak Vision 3 50D.
mam problem z tym aparatem gdy jest w trybie automatycznym spust trzeba wcisnąć bardziej energicznie by zaskoczył a w innych wolniej czy trafił mi się popsuty?
3 ปีที่แล้ว
Nie rozkręcałem Sokoła, ale prawdopodobnie już czas na duże czyszczenia i regulacje. W moim spust niechętnie powraca do góry. Nie jest to problem, ale nie jest to eleganckie.
@ Ja rozkręcałem (mechanizm zablokował się maleńkim odpryskiem z lusterka dalmierza) ... od jakichś 40 lat nie mam koncepcji jak go poskładać - to chyba jest nawet niewykonalne ;). Swoją drogą samo rozwiązanie automatyki jest bardzo ciekawe. Cała elektronika - to bateria, kilka rezystorów, fotorezystor i ... magnetoelektryczny ustrój pomiarowy! Reszta to majstersztyk mechaniki precyzyjnej. W skrócie - wskazówka ustroju w miarę wciskania spustu najpierw jest blokowana, a następnie dosuwa się do niej krzywka odczytująca jej pozycję. Wychylenie krzywki poprzez milion kółeczek zębatych steruje wyborem jednej z 10 kombinacji czasu i przysłony (z uwzględnieniem priorytetu nastawy pierścienia czasu na obiektywie), a także przesuwaniem paska z naniesionymi cyferkami widocznymi w wizjerze. Stąd tak ogromny skok spustu. Czułość filmu nawiasem mówiąc też jest ustawiana niejako mechanicznie - tarczą z otworkami odpowiednio przesłaniającymi element CDS umieszczony za jednym z "oczek" - pozostałe są na postrach ;) ).
5:57, w ten sposób migawki nie da się naciągnąć a jedyna opcja wtedy to rozkręcenie aparatu?
3 ปีที่แล้ว +1
Raczej tak. Można delikatnie poruszać pierścieniami, próbując naciągnąć migawkę, ale bez dużej siły, czasem może się odblokować. Podobnie może pomóc zakręcenie kołem zębatym, które się sprzęga z perforacją.
@ mam jeszcze pytanko apropos czułości filmu. Dziś powszechnie dostępne są filmy zazwyczaj o czułości 200 (mówię o kodak color plus), a jako, że do wyboru mamy 250 lub najbliższe 180, moje pytanie jako totalny laik (dopiero zaczynam przygodę z fotografią analogową) jest następujące: czy w porządku będzie przy tak owym filmie wybrać czułość 250 czy 180?
3 ปีที่แล้ว +1
Raczej 180, ale slajd to wolałbym lekko niedoświetlić. Z tym, że czarnobiałemu filmowi wszystko jedno, bo tak nieduże niedokładności wybacza bez problemu. Kolor robiony automatem też (większość małpek traktuje tak samo filmy 100 i 200 iso).
Dziękuję :) Przypomnę się, kiedy przyjdzie czas. Jest już kolejka, pierwszą partię dostałem więc nie chciałbym przetrzymywać sprzętu ponad niezbędne minimum.
Adamie drogi. Napisz proszę, czy zdjęcia prezentowane w "Przypadkach Adama" wywołujesz sam? Odbitki własnym sumptem?
3 ปีที่แล้ว +3
Oczywiście, do każdego odcinka z założenia będę przygotowywał własne zdjęcia. W tym momencie kupiłem na te cele 30 metrów Fomapanu 100, żeby mieć powtarzalne wyniki i odcinam sobie tak po metrze na aparat. Jeden z kolegów podarował mi także szpulę starego Fotopanu HL do przetestowania optyki i przecieków światła (szkoda dobrego filmu jeśli aparat ma jakieś wady ukryte).
mam takie pytanie w moim egzemplażu sokoła wyświetlasz z ustawieniami działa tylko na ustawieniu A oraz tylko podczas naciskania zwalniacza migawki. o powinno tak być czy mam wadliwy egzemplaż?
2 ปีที่แล้ว
O ile pamiętam, to tylko w ustawieniach automatycznych, ale muszę wydobyć swojego z czeluści szafy i sprawdzić.
Всë верно, так и должно быть. В режие установки диафрагмы от руки справа только перемещается по вертикали белая черта, в ависимости от установленной выдержки.
Mam pytanie czy wiesz może jak sprawdzić date produkcji aparatu Praktica BCC Electronic Carl Zeiss Jena czy da to się sprawdzić po numerach fabrycznych?
Pytam ponieważ posiadam taka sztukę praktycznie nie używaną ,stan jak nówka. Przywieziony ze Stanów w na początku lat 90 przeleżał ten czas w szafie u teścia.
Dzień dobry. Chciałem się zapytać czy zdjęcia robione w funkcji automatycznej też wyjdą dobrze,czy lepiej zaufać swojemu światłomierzowi? Jako dziecko miałem ten aparat, kupiłem w komisie ale dopiero teraz się dowiedziałem, że ma on funkcje automatu!!!! Chyba znowu go sobie kupię.
3 ปีที่แล้ว +2
Nie ufałbym już światłomierzowi pokładowemu bez jego sprawdzenia. Jedną rolkę proponuję w połowie zrobić na automacie, a drugą - światłomierzem zewnętrznym. Jeśli zdjęcia różnić się wiele nie będą, można używać automatu.
Mam pytanie : Czemu te zdjecia sa tak ziarniste/zaszumione ? Czy to wina kliszy czy moze pan zapisuje to ze zbyt mala iloscia bitowa i brakuje plynnego przejscia kolorow ?
3 ปีที่แล้ว
Tak mają małoobrazkowe filmy :) Plus nieco obróbki na potrzebny niskich rozdzielczości YT. Proszę też wymusić HD, bo czasem "się chowa". Myślałem o tej serii, żeby ją robić w 4k, ale to zajmuje znacznie więcej czasu.
@ No właśnie oglądam w najwyższej możliwej jakości i dlatego widać te dziwne artefakty ziarno / szum. Sam materiał pokazujący aparat czy pana wygląda bardzo ładnie ...nie ma artefaktów i przełamań. A te zdjęcia wyglądają prawie jak gify z lat 90 tyle że z skali szarości z ditheringiem 😅 Czy nie zapisał ich pan czasem w skali 256 odcieni szarości ?
3 ปีที่แล้ว +1
Nie, ale one mają 256 odcieni szarości, bo są czarno-białe :) Ale zapisane jako RGB. Może rzeczywiście YT trochę upraszcza, z dysku leci mi ładnie. Spróbuję stary sposób na facebooka - pokryć je lekkim kolorowym szumem gaussa, tak na styk widoczności. Dla facebooka robi się tak, żeby nocne zdjęcia nie wyglądały jak z commodorka, system daje się oszukać więc może tutaj też się da.
@ Czy moglbym zobaczyc takie jedno zdjecie z tymi chmurami z filmu w orginale ? Oczuwiscie jak nie sprawi panu to problemu zuploadownie gdzies w internecie bylbym bardzo wdzieczny ... jestem ciekaw jak bardzo youtube zdeformowal te zdjecia :)
Panie Adamie powyżej naciągu jest okrągły przycisk lekko spręzynujący dający się przesuwać do czego on służy ? Nie wiem też jak sprawdzić światłomierz. Założyłem baterię od Zenita i żadnej reakcji. Byłbym wdzięczny za pomoc. Pozdrawiam J.
3 ปีที่แล้ว
Pewno mowa o przycisku potwierdzającym stan baterii. Obawiam się, że brak reakcji bierze się z całkowitej destrukcji światłomierza, to niestety dość częste.
@@coyapaczam Najlepsze u p. Słodowego było jak kazał coś zrobić, np. wyciąć, po czym mówił że on już to zrobił wcześniej i pokazywał gotowy element w stanie jak z maszyny. :-D Teraz taka ściema by nie przeszła.
Adam te lata [pięć dziesiąte] zamoast [piendziesiate] mozna pominac ale [niewiedziec czemu] zamiast [niewiedząc czemu] to przeciez makumba.. " ja makumba nie jeść bo niewiedziec czemu w sprzedawca chcieć pieniądza za banana ..."
Nie czepiam sie tylko życzliwie zwracam uwagę... jak ja bym sie nagral tp bys miał koszmary bo wyglądam jak niemowlak w skorupie slimaka. I jestem sztuczną inteligencją..
Adam kręć też odcinki o innym sprzęcie bo w wszechstronnego kanału zrobił się teta bardzo niszowy. Nie wielu ludzi interesuje się fotografią a jeszcze mniej analogową. Wiem że to twoja pasja ale to np. do mnie nie trafia choć uwielbiam twoje filmy. Pomyśl też o widzach którzy nie są zakochani w tym temacie. Pozdro.
Pomyślałem. Dlatego ta seria nazywa się inaczej, ukazuje się kiedy indziej i nijak nie wpływa na Towary. Łatwo będzie się nauczyć, że w piątek warto oglądać, a w poniedziałek - nie.
@ nie no też oglądam bo to jednak cześć fajnej historii, nie wiem czy będę wiernie to śledził bo to nie mój konik, audio tak bo pracowałem w polskiej firmie GLD z Gdańska i projektowałem kolumny na Audaxach oraz współpracowałem z Olkiem Burdiakiem który robił lampowce na lamapch wyciągnietych z radiostacji z Migów 29tych więc rozumiem twoją pasje i fascynację fotografią ☺
3 ปีที่แล้ว +1
Ta seria wymaga 1/3 nakładów czasu na Towary i akurat tyle udało mi się wygospodarować. Gdyby tydzień miał z 10 dni, to może udawałoby się robić podwójne Towary, na razie nie ma szans. Stare Towary będą się pojawiać jak zwykle i będzie w nich to co zwykle, czyli wszystko.
Mam dziwne wrazenie, ze sporo kometujacych, nalezy do podobnej kategorii, co audiofile od wygrzewania kabli. Duzo ma Pan jeszcze tych aparatow? To nudne, interesuje tylko niewielka grupe fotoswirow.
3 ปีที่แล้ว +9
Mam dziwne wrażenie, że w dzisiejszych czasach roszczeniowość osiągnęła niespotykane dotąd szczyty. To jest druga seria, zupełnie niezależna od Towarów, ukazuje się w inny dzień tygodnia i jest dokładnie opisana, żeby czasem nie urazić tych, którzy lubią tamtą serię, ale na widok tej dostają uczulenia. I co najważniejsze, można jej nie oglądać.
@ Istotnie, w dzisiejszym jutubie roszczeniowosc i zebractwo donejtowe osiagnelo niespotykane wczesniej szczyty. Inny tytul, to slaba separacja tresci, lepsze bylo by stworzenie osobnego kanalu ale puenta sluszna, mozna nie ogladac.
@@Passalente tak, oczywiście, najlepiej to z 10 kanałów. Gdyby każdy tak robił to miałbym pewnie 1000 kanałów subskrybowanych.
3 ปีที่แล้ว +4
Lepiej byłoby mieć wujka Billa Gatesa, ale posiadam tylko wujka Kredyta. W osobny kanał należy najpierw wsadzić dużo kasy, która jest u mnie towarem niemodnym.
Na szczęście nie ma przymusu oglądania, ja uważam, że filmy pana Adama Śmiałka są na bardzo wysokim poziomie zarówno pod względem formy jak i treści.Myślę, że niełatwo znaleźć podobne programy w mediach publicznych mimo ogromnej dysproporcji środków.
Спасибо за интересный обзор. Понравился ваш ироничный стиль :)
Mógłbym Pana filmy oglądać codziennie,dziękuję i pozdrawiam ;)
Miałem ten aparat w 1987 roku. Zrobiłem nim 3 rolki doskonałej jakości zdjęć slajdowych na wczasach nad polskim Bałtykiem. 3 lata temu je zdigitalizowałem i są nadal wspaniałej jakości.
Nigdy nie miałem do czynienia z tym aparatem, ale jak na tamte czasy, to robił robotę. Wiedziałem że Rosjanie produkowali dużo aparatów fotograficznych, ale o tym jakoś nie słyszałem. Nie interesowałem się fotografia, więc ominęło mnie to. Jedyne które znałem to Smiena i Zenit, które miał kolega, jego ojciec trochę zajmował się fotografią, amatorsko. Dobry odcinek. Pozdrawiam
По польски я конечно не понимаю, но такой аппарат мне подарили в своё время. Центральный затвор позволял снимать со вспышкой на 1/500 секунде. Это круто. Автоматика достаточно точно работала. Им снимал в основном на слайды ORWO UT-18. Один минус. Не выдерживал интенсивной съёмки. К сожалению поломался, а ремонт очень сложный был.
🤘😁🤘
Kolejny bardzo dobry film! Kto uważa, że Adam robi super filmy niech da łapkę w górę pod tym komentarzem! Kanał Adama to taka trochę dzisiejsza Sonda! Zgadzacie się?
🤘😁🤘
A nie chcesz czasem nabijania laików?
To się nazywa wymuszenie !
@@jerzyjerzewski6162 Ale wymuszenie czego? Adam robi niesamowitą robotę i warto mu za to podziękować! :)
@@ITGuyinaction Pewnie że robi. Tak kompetentnych kanałów na YT w PL nie jest dużo. Sam pewnie widzisz jaki chłam niektórzy robią a mają milion subskrybentów. Większość nie szuka wartościowych tematów , takie mamy społeczeństwo.
@@jerzyjerzewski6162 Niestety dla mnie to też jest zaskakujący fenomen, że jakiś gość wygłupia się przed kamerą, gada o głupotach i ma miliony widzów, a ktoś kto robi coś wartościowego, jak Adam, bardzo powoli się przebija. I pewnie nigdy nie osiągnie tylu subów, co ten od wygłupów. Sam zresztą próbuję jakiś pierwszych kroków w rozwijaniu kanału, i choć u mnie to dopiero początki i pewnie niska oglądalność częściowo też wynika z tego, że filmy powinny być po prostu lepsze, to już teraz widzę, jak ciężko się przebić z czymś mniej rozrywkowym.
Świetny odcinek i interesujące zdjęcia. Czekam na kolejny. Pozdrawiam.
Oooo. Pojawiła się "szczelina" :)
Pozdrawiam :)
Jak zwykle super! Czekam na FED 5 :)
Jak zawsze ciekawy materiał👍
Miałem, używałem, nigdy nie narzekałem. Ale i tak wolałem lustrzanki jednoobiektywowe.
Industar zawsze rysował dość dobrze, kontrastowo, niemniej ja wolałem Heliosa z Zenitem.
A co do radioaktywności obiektywów - myślę, że i tak niewiele z nich jest w stanie doścignąć japońskiego promieniującego Takumara. Super szkło, no ale tor i jego promieniowanie zrobił mu złą sławę, a dziś zżółknięte zdjęcia z zżółkniętej optyki wyglądają... no różnie, powiedzmy - z epoki.
Mam go, służy mi do sprawdzania mierników. Z pewnością wystąpi. Spróbuję go odbarwić żarnikiem UV przy okazji.
@ _"służy mi do sprawdzania mierników"_
Geigera? ;)
A przy okazji - można go wystawić na słońce - też daje radę, choć trwa to trochę dłużej.
Rzucam robotę i biorę się za oglądanie.
Seks może zaczekać, a już na pewno robota :)
@ na jedno wychodzi. Sex to robota, robota to pier...nie, pier.....nie to sex. 😁
Zaczynałem od Drucha 😅👍👏
Adamie, jeśli mogę prosić abyś był nieco bardziej przyjazny ignorantom, takim jak ja ;-) Jeśli wspominasz o błędach czy niedoskonałościach obiektywu to czy mogę prosić o powiększenie tego kawałka zdjęcia i wskazanie omawianych niedoskonałości słynnym „zaczarowanym ołówkiem”. Wynika to z faktu, że YT ma swoje ograniczenia obrazu związane z kompresją i nie wszystko jestem w stanie załapać na ekranie 10”.
Będzie od następnego razu :)
@ Niech Ci wynagrodzi w nieprzeterminowanym ORWO ;)
Świetna seria. Nie widziałem nigdy tego aparatu a ciekawe ustrojstwo. Szkoda tylko, że nie zaprojektowano go tak, aby miał wymienne obiektywy...
Adam muzyczka w intro best of the best :)
Kojarzy mi się z dźwiękami kas w "Money" Pink Floyd.
I ten dreszczyk emocji po oddaniu do wywołania ... Wyszły !
Podczas wyciągania z koreksu jeszcze większe :)
@ Czekam niecierpliwie na kontynuację serii o wywoływaniu filmów :)
Dobre ciekawe pozdrawiam
Program petarda a ten głos mega jest👌👍
Mam taki! Niestety automatyka wysiadła i zostało tylko ręcznie ustawiać wszystkie parametry. Nabyłem go w 1975 i na tamte czasy był to naprawdę nowoczesny sprzęt.
Film jak zwykle ciekawy i tajemniczy. Slucha się dobrze do samego końca
To teraz tylko czekać na aparat wschód
Mam do dzisiaj w futerale automatycznego Sokoła (i Altixa z chyba końcówki lat 40), który czeka na swoją chwilę :>
Ciekawe czy będzie coś o Zenicie i jego zachodnich alternatywach
Witam chcę powiedzieć, że mój pierwszy aparat fotograficzny odkupiłem w połowie lat 70-tych i był to Zorki C, którym robiłem zdjęcia czarno białe. Ma on wyciągany obiektyw i dalmierz . Pozdrawiam.
Ach te elementy światłoczułe w czołowej powierzchni obiektywu... Pożyczył mi nasz guru z kółka foto w podstawówce taką wielką księgę o fotografii wydaną jakoś w latach 70-tych chyba, a tam coraz bardziej wypasione aparaty z coraz większymi, plastikowymi (a moze i szklanymi) "oczami muchy" z przodu. Szczytem zaawansowania wydawało mi się to rozwiązanie wtedy :)
Fajne ciekawe pozdrawiam &&&
Mam dwa takie, jeden naprawdę nie działaю Bardzo ciekawy wzór soczewek!
Jeśli chodzi o CCCP i sokoła to kojarzy mi się tylko rodzina radbiorników SOKOL... ja miałem Sokola 403
O! Jest coś o mnie :)
Czekam na aparat "Ami".
Kurcze, to zmienianie czasu zadanego w preselekcji przez aparat kiedy przysłona nie może być bardziej otwarta lub domknięta to jak w Canonie "safety shift".
Hej, hej, hej Sokoły...
Bardzo fajny film, acz czy mógłbym uprzejmie prosić o objaśnienie ustępu "różnica między otwartą przysłoną, a przymkniętą o jedną działkę zawiera się w dyfuzji świateł". :)
To jest obrazowe określenie z branży foto, które określa charakterystyczne "rozłażenie się" światła na kontrastowych krawędziach związanych z szeregiem zjawisk (aberracja chromatyczna, sferyczna, odbicia wewnętrzne przy przechodzeniu światła przez kolejne soczewki, ale też dyfrakcja i podświetlanie obszarów kontrastowych wewnątrz filmu, choć to akurat nie bierze udziału w opisanym zjawisku). Zjawisko często znika przy lekkim domknięciu przysłony, a będzie to widać szczególnie dobrze w kolejnym odcinku, gdzie obejrzymy sobie fajne tele.
@ Dziękuję za wyjaśnienie - terminologia fotograficzna z ostatnich kilkudziesięciu lat nie jest mi wprawdzie obca, acz "dyfuzja świateł" kojarzyła mi się tu raczej li tylko z z odblaskiem dyfuzyjnym.
Bardzo ciekawy odcinek miło się pana słucha zawsze można się czegoś nowego dowiedzieć :-) .
Zastanawia mnie co by się stało żeby do takiego starego aparatu zamontować film kolorowy, ciekawie czy coś by w ogóle wyszło ? ... :-)
Nie ma różnicy, film kolorowy lub czarno-biały.
Dokładnie. Jedyny problem to konieczność bardziej precyzyjnego naświetlania, bo kolorowe filmy nie są tak tolerancyjne i kończy się to marnym kolorem.
Делюсь свежим опытом. Сокол-2 + Kodacolor Plus 200. Очень хорошая цветопередача, 11-0-0. Плëнка+объектив чувствительны к инфракрасным лучам, небо не получается голубым. Когда солнце скрыто за облаком, небо сразу меняется, возвращает свой настоящий цвет. Нужен UV-IR cutting filter. Резкость, контрастность - на уровне Индустара-61. Центральный межлинзовый затвор - просто супер! Не хватает какой-то "прозрачности", которую даëт Юпитер-8 или Гелиос-81.
Сейчас поставил плëнку Kodak Vision 3 50D.
Co to jest z tą kolbą 0:04?
zenit snajper, dla dziennikarzy sportowych, czy tam przyrodników
@@johnsmith-vz3vr Ciekawy radziecki wynalazek.
mam problem z tym aparatem gdy jest w trybie automatycznym spust trzeba wcisnąć bardziej energicznie by zaskoczył a w innych wolniej czy trafił mi się popsuty?
Nie rozkręcałem Sokoła, ale prawdopodobnie już czas na duże czyszczenia i regulacje. W moim spust niechętnie powraca do góry. Nie jest to problem, ale nie jest to eleganckie.
@ Ja rozkręcałem (mechanizm zablokował się maleńkim odpryskiem z lusterka dalmierza) ... od jakichś 40 lat nie mam koncepcji jak go poskładać - to chyba jest nawet niewykonalne ;). Swoją drogą samo rozwiązanie automatyki jest bardzo ciekawe. Cała elektronika - to bateria, kilka rezystorów, fotorezystor i ... magnetoelektryczny ustrój pomiarowy! Reszta to majstersztyk mechaniki precyzyjnej. W skrócie - wskazówka ustroju w miarę wciskania spustu najpierw jest blokowana, a następnie dosuwa się do niej krzywka odczytująca jej pozycję. Wychylenie krzywki poprzez milion kółeczek zębatych steruje wyborem jednej z 10 kombinacji czasu i przysłony (z uwzględnieniem priorytetu nastawy pierścienia czasu na obiektywie), a także przesuwaniem paska z naniesionymi cyferkami widocznymi w wizjerze. Stąd tak ogromny skok spustu. Czułość filmu nawiasem mówiąc też jest ustawiana niejako mechanicznie - tarczą z otworkami odpowiednio przesłaniającymi element CDS umieszczony za jednym z "oczek" - pozostałe są na postrach ;) ).
5:57, w ten sposób migawki nie da się naciągnąć a jedyna opcja wtedy to rozkręcenie aparatu?
Raczej tak. Można delikatnie poruszać pierścieniami, próbując naciągnąć migawkę, ale bez dużej siły, czasem może się odblokować. Podobnie może pomóc zakręcenie kołem zębatym, które się sprzęga z perforacją.
@ mam jeszcze pytanko apropos czułości filmu. Dziś powszechnie dostępne są filmy zazwyczaj o czułości 200 (mówię o kodak color plus), a jako, że do wyboru mamy 250 lub najbliższe 180, moje pytanie jako totalny laik (dopiero zaczynam przygodę z fotografią analogową) jest następujące: czy w porządku będzie przy tak owym filmie wybrać czułość 250 czy 180?
Raczej 180, ale slajd to wolałbym lekko niedoświetlić. Z tym, że czarnobiałemu filmowi wszystko jedno, bo tak nieduże niedokładności wybacza bez problemu. Kolor robiony automatem też (większość małpek traktuje tak samo filmy 100 i 200 iso).
@ dziękuję uprzejmie :) Tak poza tym, bardzo lubię Pana kanał!
Mogę udostępnić do odcinka kieva 80....
Dziękuję :) Przypomnę się, kiedy przyjdzie czas. Jest już kolejka, pierwszą partię dostałem więc nie chciałbym przetrzymywać sprzętu ponad niezbędne minimum.
Adamie drogi. Napisz proszę, czy zdjęcia prezentowane w "Przypadkach Adama" wywołujesz sam? Odbitki własnym sumptem?
Oczywiście, do każdego odcinka z założenia będę przygotowywał własne zdjęcia. W tym momencie kupiłem na te cele 30 metrów Fomapanu 100, żeby mieć powtarzalne wyniki i odcinam sobie tak po metrze na aparat. Jeden z kolegów podarował mi także szpulę starego Fotopanu HL do przetestowania optyki i przecieków światła (szkoda dobrego filmu jeśli aparat ma jakieś wady ukryte).
Super Adaś.
mam takie pytanie
w moim egzemplażu sokoła wyświetlasz z ustawieniami działa tylko na ustawieniu A oraz tylko podczas naciskania zwalniacza migawki. o powinno tak być czy mam wadliwy egzemplaż?
O ile pamiętam, to tylko w ustawieniach automatycznych, ale muszę wydobyć swojego z czeluści szafy i sprawdzić.
Всë верно, так и должно быть. В режие установки диафрагмы от руки справа только перемещается по вертикали белая черта, в ависимости от установленной выдержки.
Proszę coś o fiedach
Ja nie długo zabieram SMIENĘ 8M(tą w obrazku) na wycieczkę. Myślę że zdjęcia wyjdą jak z PRLu. :)
A może jakiś odcinek o optyce?
Nawet cała seria, ale za jakiś czas.
Mam pytanie czy wiesz może jak sprawdzić date produkcji aparatu Praktica BCC Electronic Carl Zeiss Jena czy da to się sprawdzić po numerach fabrycznych?
Pytam ponieważ posiadam taka sztukę praktycznie nie używaną ,stan jak nówka. Przywieziony ze Stanów w na początku lat 90 przeleżał ten czas w szafie u teścia.
Może vilia lub fed? 😊
Super odcinek !!!
Dzień dobry. Chciałem się zapytać czy zdjęcia robione w funkcji automatycznej też wyjdą dobrze,czy lepiej zaufać swojemu światłomierzowi? Jako dziecko miałem ten aparat, kupiłem w komisie ale dopiero teraz się dowiedziałem, że ma on funkcje automatu!!!! Chyba znowu go sobie kupię.
Nie ufałbym już światłomierzowi pokładowemu bez jego sprawdzenia. Jedną rolkę proponuję w połowie zrobić na automacie, a drugą - światłomierzem zewnętrznym. Jeśli zdjęcia różnić się wiele nie będą, można używać automatu.
Dziękuje bardzo. Życzę wszystkiego najlepszego. Naprawdę świetna robi Pan filmy!!!
Nawet niezły jak na rosyjskie standardy.
Mam pytanie :
Czemu te zdjecia sa tak ziarniste/zaszumione ?
Czy to wina kliszy czy moze pan zapisuje to ze zbyt mala iloscia bitowa i brakuje plynnego przejscia kolorow ?
Tak mają małoobrazkowe filmy :) Plus nieco obróbki na potrzebny niskich rozdzielczości YT. Proszę też wymusić HD, bo czasem "się chowa". Myślałem o tej serii, żeby ją robić w 4k, ale to zajmuje znacznie więcej czasu.
@ No właśnie oglądam w najwyższej możliwej jakości i dlatego widać te dziwne artefakty ziarno / szum.
Sam materiał pokazujący aparat czy pana wygląda bardzo ładnie ...nie ma artefaktów i przełamań.
A te zdjęcia wyglądają prawie jak gify z lat 90 tyle że z skali szarości z ditheringiem 😅
Czy nie zapisał ich pan czasem w skali 256 odcieni szarości ?
Nie, ale one mają 256 odcieni szarości, bo są czarno-białe :) Ale zapisane jako RGB. Może rzeczywiście YT trochę upraszcza, z dysku leci mi ładnie. Spróbuję stary sposób na facebooka - pokryć je lekkim kolorowym szumem gaussa, tak na styk widoczności. Dla facebooka robi się tak, żeby nocne zdjęcia nie wyglądały jak z commodorka, system daje się oszukać więc może tutaj też się da.
@ Czy moglbym zobaczyc takie jedno zdjecie z tymi chmurami z filmu w orginale ?
Oczuwiscie jak nie sprawi panu to problemu zuploadownie gdzies w internecie bylbym bardzo wdzieczny ... jestem ciekaw jak bardzo youtube zdeformowal te zdjecia :)
przypadkiadama.com/temp/pa2.jpg
Panie Adamie powyżej naciągu jest okrągły przycisk lekko spręzynujący dający się przesuwać do czego on służy ? Nie wiem też jak sprawdzić światłomierz. Założyłem baterię od Zenita i żadnej reakcji. Byłbym wdzięczny za pomoc.
Pozdrawiam J.
Pewno mowa o przycisku potwierdzającym stan baterii. Obawiam się, że brak reakcji bierze się z całkowitej destrukcji światłomierza, to niestety dość częste.
@ Bardzo dziękuję za odpowiedź. Aparat został mi podarowany. Stan kolekcjonerski niemalże idealny.
Ciekawa seria
Годный обзор, хотя без кое каких едких комментариев можно было обойтись. В вашем экземпляре работает автоматика?
Да, работает, но не очень точно.
Biały kruk.
Panie Adamie, czerwony ołówek lepiej sprawdzał się jako wskaźnik. Pozdrawiam.
@@coyapaczam Najlepsze u p. Słodowego było jak kazał coś zrobić, np. wyciąć, po czym mówił że on już to zrobił wcześniej i pokazywał gotowy element w stanie jak z maszyny. :-D Teraz taka ściema by nie przeszła.
5 wyświetleń jeden z pięciu szczęśliwców to ja ;)
Niech wraca czerwony ołówek a nie ta strzykawka 💉
Ołówki są w Towarach :)
@ no dobra 😉
Może byś coś mądrego lub gupiego napisał na moich filmikach?
Polecam zajrzeć na kanał kolegi, gdyż pokazuje dużo ładnych rzeczy :)
Adam te lata [pięć dziesiąte] zamoast [piendziesiate] mozna pominac ale [niewiedziec czemu] zamiast [niewiedząc czemu] to przeciez makumba.. " ja makumba nie jeść bo niewiedziec czemu w sprzedawca chcieć pieniądza za banana ..."
Czepianie się. Sam nagraj film z idealną polszczyzną wtedy Ciebie posłuchamy. Pozdrawiam
"Nie wiedzieć czemu" nie jest błędem w tym kontekście.
No jasne tylko niewiedziec czemu nie chcą przyjqc do KaPeEnu.
Nie czepiam sie tylko życzliwie zwracam uwagę... jak ja bym sie nagral tp bys miał koszmary bo wyglądam jak niemowlak w skorupie slimaka. I jestem sztuczną inteligencją..
Pan Adam jest z Krakowa, oni tam tak mówią :)
Adam kręć też odcinki o innym sprzęcie bo w wszechstronnego kanału zrobił się teta bardzo niszowy. Nie wielu ludzi interesuje się fotografią a jeszcze mniej analogową. Wiem że to twoja pasja ale to np. do mnie nie trafia choć uwielbiam twoje filmy. Pomyśl też o widzach którzy nie są zakochani w tym temacie.
Pozdro.
@ A to luzik 😃
Pomyślałem. Dlatego ta seria nazywa się inaczej, ukazuje się kiedy indziej i nijak nie wpływa na Towary. Łatwo będzie się nauczyć, że w piątek warto oglądać, a w poniedziałek - nie.
@ nie no też oglądam bo to jednak cześć fajnej historii, nie wiem czy będę wiernie to śledził bo to nie mój konik, audio tak bo pracowałem w polskiej firmie GLD z Gdańska i projektowałem kolumny na Audaxach oraz współpracowałem z Olkiem Burdiakiem który robił lampowce na lamapch wyciągnietych z radiostacji z Migów 29tych więc rozumiem twoją pasje i fascynację fotografią ☺
Ta seria wymaga 1/3 nakładów czasu na Towary i akurat tyle udało mi się wygospodarować. Gdyby tydzień miał z 10 dni, to może udawałoby się robić podwójne Towary, na razie nie ma szans. Stare Towary będą się pojawiać jak zwykle i będzie w nich to co zwykle, czyli wszystko.
@ dzięki bo się wystraszyłem widząc ilość aparatów 😆 Teraz będę spał spokojnie 😊
Mam dziwne wrazenie, ze sporo kometujacych, nalezy do podobnej kategorii, co audiofile od wygrzewania kabli.
Duzo ma Pan jeszcze tych aparatow? To nudne, interesuje tylko niewielka grupe fotoswirow.
Mam dziwne wrażenie, że w dzisiejszych czasach roszczeniowość osiągnęła niespotykane dotąd szczyty. To jest druga seria, zupełnie niezależna od Towarów, ukazuje się w inny dzień tygodnia i jest dokładnie opisana, żeby czasem nie urazić tych, którzy lubią tamtą serię, ale na widok tej dostają uczulenia. I co najważniejsze, można jej nie oglądać.
@ Istotnie, w dzisiejszym jutubie roszczeniowosc i zebractwo donejtowe osiagnelo niespotykane wczesniej szczyty. Inny tytul, to slaba separacja tresci, lepsze bylo by stworzenie osobnego kanalu ale puenta sluszna, mozna nie ogladac.
@@Passalente tak, oczywiście, najlepiej to z 10 kanałów. Gdyby każdy tak robił to miałbym pewnie 1000 kanałów subskrybowanych.
Lepiej byłoby mieć wujka Billa Gatesa, ale posiadam tylko wujka Kredyta. W osobny kanał należy najpierw wsadzić dużo kasy, która jest u mnie towarem niemodnym.
Na szczęście nie ma przymusu oglądania, ja uważam, że filmy pana Adama Śmiałka są na bardzo wysokim poziomie zarówno pod względem formy jak i treści.Myślę, że niełatwo znaleźć podobne programy w mediach publicznych mimo ogromnej dysproporcji środków.