Bitwa pod Grunwaldem - Historia

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 4 ธ.ค. 2021
  • Historia Bitwy pod Grunwaldem to prawdopodobnie najważniejszy temat jaki można poruszyć na tym kanale. Posłuchajcie zatem opowieści samego reżysera Inscenizacji Bitwy pod Grunwaldem Krzysztofa Góreckiego o wydarzeniu, które rok rocznie odtwarzamy na Polach Grunwaldzkich!
    Współorganizatorem przedsięwzięcia jest Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie (www.ceik.eu).
    Projekt dofinansowano ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie (muzhp.pl) w ramach programu Patriotyzm Jutra (muzhp.pl/pl/p/121/patriotyzm-....
    *Reagując na Wasze sugestie, opublikowaliśmy film ponownie, z poprawioną ścieżką dźwiękową.

ความคิดเห็น • 71

  • @pawejasiukiewicz3958
    @pawejasiukiewicz3958 2 ปีที่แล้ว +16

    Jedna z najlepiej zaprezentowanej interpretacji wydarzeń jaką słyszałem

  • @kaliszandrew
    @kaliszandrew 2 ปีที่แล้ว

    Najlepszy opis wydarzenia jaki kiedykolwiek oglądałem. Gratulacje.

  • @dzingishan640
    @dzingishan640 2 ปีที่แล้ว +1

    O kurłaaa ale dobry kanał! Ten sympatyczny człek wygląda jak definicja dobrego historyka lol 🤣 i faktycznie jest, słucham x przyjemnością

  • @hubertantoni
    @hubertantoni 2 ปีที่แล้ว +1

    Świetny materiał, ogromna liczba ciekawych informacji.

  • @marcinkrakowiak1169
    @marcinkrakowiak1169 2 ปีที่แล้ว

    Fajnie i obrazowo opowiada..

  • @facetoemocjach5827
    @facetoemocjach5827 ปีที่แล้ว +1

    Super opowiedziane, ale muzyka nieco za głośna

  • @azazelo806
    @azazelo806 2 ปีที่แล้ว

    Fajne masz Pan włosy .:) Pozdrawiam serdecznie

  • @nick12511
    @nick12511 ปีที่แล้ว

    Dlaczego nie ma nowych filmów?

  • @piotrmszczuj1939
    @piotrmszczuj1939 2 ปีที่แล้ว +4

    Raczej nie było tam giermków, bardziej ówcześni pachołkowie, ewentualnie pocztowi. Giermek to inny stan, bardziej kosztowny.

  • @edwardlewandowski5473
    @edwardlewandowski5473 2 ปีที่แล้ว

    Konkret/merytorycznie *polityka z,, religiami,, prof. Andrzej Nowak Pokój Poległym🕊️🙏

  • @witoldmikoajczak4713
    @witoldmikoajczak4713 2 ปีที่แล้ว +1

    Armia królewska nie nocowała w Dąbrównie tylko na południowym brzegu jeziora Dąbrówno Wielkie, czyli około 15 km od pola bitwy, tempo marszu piechoty wynosi 5 - 7 km na godzinę przez pierwsze dwie godziny marszu i 4 do 5 km przez kolejne godziny, z przerwami jak pisze w regulaminie walki, bitwa zaczęła się ( główne natarcie) około 13 - 14. Piechota nawet czołgając się zdążyła by na bitwę. O ile wiem Leopolda Kukritza obdarły piesze żołdaki.

    • @Grunwald1410Inscenizacja
      @Grunwald1410Inscenizacja  2 ปีที่แล้ว +3

      Nikt nie powiedział, że obóz rozbito w Dąbrównie, tylko, że zdobyli Dąbrówno, a to nie jest informacja jednoznaczna. Zapewne piechur może przejść 15 km w trzy godziny, ale nie 30 tyś armia, w której jedni docierają na miejsce a inni dopiero wyruszają. Nie wyruszyli wszyscy w jednym momencie o godzinie "0". Zapewne nie szli tylko jednym traktem, ale nie przemieszczali się również tyralierą. Piechota w owym czasie wykorzystywana była jako artyleria, łucznicy, strzelcy, a w dużej części do obsługi taborów do rozbijania i zwijania obozu. Kluczem nie jest tylko tempomat, ale wiele innych czynników, logistyka przemarszu, ukształtowanie terenu . Co do "obdarcia" przez pieszych Kockeritza, to być może przy królu była jakaś obsługa naziemna. Tabor królewski zapewne miał inny priorytet. Przecież namiot królewski został rozstawiony jeszcze przed bitwa, wiec i wsparcie musiało być. Poza tym Długosz zupełnie inaczej przedstawia pojedynek Króla z Kockeritz-em niż "Kronika Konfliktu", która nie wspomina o piechocie. Autor Kroniki K był naocznym świadkiem BpG, a Długosz znał ja z opowieści swojego ojca.

  • @tadeuszmorgan4173
    @tadeuszmorgan4173 2 ปีที่แล้ว

    By nie uchybić ścisłości. Odnotowania wymagają rasy koni których używali w boju rycerze z epoki w której stoczono ,,Bitwę pod Grunwaldem, : Žemaitukas , Rottaler , Boulonnais, Percheron, Noriker , Fries paard , Shire horse , Breton cheval , Yomut Atı . Należy mieć na uwadze , że wygląd współczesny koni wymienionych ras w niewielkim stopniu ale jednak trochę się zmienił na przestrzeni stuleci z różnych względów. Mimo wszystko rasy te najwierniej odwzorowują wygląd bojowych koni średniowiecznego rycerstwa. I współcześnie rasy te winny być używane w rekonstrukcjach i widowiskach historycznych. Jeśli mają oddawać jak najwierniej wygląd konnych rycerzy z tego okresu.

  • @mariuszgalinski8780
    @mariuszgalinski8780 2 ปีที่แล้ว +1

    Moim zdaniem te dwa miecze miały inną symbolike nie żucamy wam wyzwanie lecz będziemy się bronić

  • @hesterymagon542
    @hesterymagon542 2 ปีที่แล้ว +1

    Przecież to już było...

    • @Grunwald1410Inscenizacja
      @Grunwald1410Inscenizacja  2 ปีที่แล้ว +5

      Z uwagi na sugestie dotyczące zbyt głośnej muzyki w tle, film opublikowaliśmy ponownie z poprawioną ścieżką dźwiękową. Taką uwagę zamieściliśmy również w opisie.

  • @sebastianfilas2254
    @sebastianfilas2254 2 ปีที่แล้ว

    Jeżdżono na wedzidlach oliwkowych? Nie sadze… na zdjęciach pełny rynsztunek, zbroje, kropierze, a te wędzidła to nie pasują jednak. Mała moja uwaga. Pozdrawiam.

  • @ComandoCzad
    @ComandoCzad 2 ปีที่แล้ว

    Nadmieniłbym że, krzyżackie konie były cięższe od "naszych" raczej typ sprintera krótkodystansowego, bo szybko się męczyły . Jednak rekompensowało to uderzenie szykiem klinowym oraz siła odrzucająca obrońców. Słusznie się obawiano błyskawicznego ataku, zresztą wiele jest opisów i skutków takowych. Przez relatywnie długi czas utrzymywano siłę i głębokość penetrująca szeregi.
    Ogólnie świetny materiał czekam na więcej.

  • @PrzemekPP
    @PrzemekPP 2 ปีที่แล้ว

    Ale bitwa ponoć zaczęła się około 10:00 przed południem...

  • @igorstepien2471
    @igorstepien2471 2 วันที่ผ่านมา

    Jagiello był w 1410 stary jak on z Dypoldoldem V K mógł walczyć Olesnicki go nie zabił tylko ochrona Króla.

  • @ontroea3212
    @ontroea3212 2 ปีที่แล้ว +1

    Taki dobry materiał popsuliście muzyczką, nie da się tego oglądać.

  • @niaczelnikmordoru8757
    @niaczelnikmordoru8757 2 ปีที่แล้ว +1

    12:51 skąd taka informacja, wielki mistrz nie miał rezerwowych czy tez wypoczętych chorągwi, dysponował jedyni tymi które wcześniej brały udział w bitwie i zostały wycofane i nimi poprowadził ostatni atak

    • @tobiaszkomorski5980
      @tobiaszkomorski5980 ปีที่แล้ว

      Dokładnie. Po tylu godzinach walki on miał świeże oddziały. Niezle bzdury.
      Ale to wystarczy mieć do czynienia z tymi od rekonstrukcji i już wiesz jaka to jest zadufana wiara.... łeb tak wysoko noszą, że gdyby nie otwarte niebi, to by nosem o powałe wadzili.....

  • @pawestk3026
    @pawestk3026 2 ปีที่แล้ว

    Jedrek mowi ze w dniu bitwy nie bylo slonca a deszcz i wiatr. To kto ma racje? Z jakich zrodel pochodzi ta sprzeczna wiedza?

    • @DaHakaPL
      @DaHakaPL 9 หลายเดือนก่อน

      Sęk w tym, że źródeł za bardzo nie ma

  • @witoldmikoajczak4713
    @witoldmikoajczak4713 2 ปีที่แล้ว +1

    Szanowny Panie zgodnie z tym co piszą obaj nasi kronikarze pierwsi formowali kolumnę marszową tabor i piechota, osłaniani prawdopodobnie przez konną awangardę i ariergardę, a dopiero później wyruszała jazda doganiając tabor będący już w marszu. Jak pan wie obecność armii krzyżackiej odkryto dopiero podczas pierwszego postoju czyli pomiędzy godziną 8 a 9. Trzeba do tego doliczyć trzy godziny na przegrupowanie się z szyku marszowego w szyk bojowy i natarcie rozpoznawcze jakie przeprowadzili "poganie" i celowa zwłoka Jagiełły który wiedział, że od 12 lipca jesteśmy w stanie wojny z Węgrami i prawdopodobnie chciał jeszcze raz spróbować rokowań,( kiedy to kazał odprawić drugą mszę i pasował na rycerzy kilkuset giermków). Wynika z tego, że zasadnicze starcie nastąpiło po godzinie 13, co potwierdza jeden z dowódców krzyżackich na soborze w Konstancji stwierdzają, że " około południa wyszło słońce i zaczęła ciążyć broń i wtedy wielki mistrz postanowił wysłać do króla heroldów". Czyli piechota królewska miała 12 godzin na dotarcie na pole bitwy pokonując 18 km. Co się tyczy marszu nocnego armii krzyżackiej z 13 na 14 lipca a nie jak twierdził prof. Nadolski z 14 na 15 lipca to nie musi pan czekać na wyniki badań archeologicznych, wystarczy wziąć mapę do ręki i przeprowadzić analizę operacyjną ( gdzie byłaby armia królewska gdyby kontynuowała marsz 14 lipca a gdzie armia krzyżacka po koszmarnym nocnym pochodzie z 14 na 15). Wnioski powinny się panu nasunąć same.

    • @tadeuszmorgan4173
      @tadeuszmorgan4173 ปีที่แล้ว

      Odnotowania wymaga fakt .Ogromna część wierzchowców użytkowanych w boju przez polską i litewską szlachtę to były konie . Litewskiej legendarnej rasy Žemaitukas. Żmudziny to bardzo stara rasa rumaków bojowych litewskiego rycerstwa . Niesamowicie odporne, szybkie, zwrotne, zwinne łatwe w prowadzenie . Na koniach tej rasy jeździł już Król Polski Władysław II Jagiełło ,Wielki Książę Litewski Witold Kiejstutowicz i wiele innych osobistości . Wierzchowce te potrafiły wytrzymywać ekstremalne warunki . np z braku paszy utrzymać się przy życiu na samej zmielonej korze drzew, zerwanej słomie z dachów chałup strzechą krytych. 150 km przemarszu w ciągu doby nie stanowiło dla nich problemu. Herb Litwy - Pogoń przedstawia rycerza na ogierze Žemaitukas. Na współczesnej monecie Euro . Litwini upamiętnili te konie będące ich dobrem narodowym.colnect.com/pl/coins/coin/95840-150_Euro_Lithuanian_Hound_and_%C5%BDemaitukas-2017~Today_Euro_Lituania_Nature-Litwa . W Polsce o wykorzystywanych bojowo w Husarii wierzchowców Žemaitukas z litewskich stadnin mało kto w ogóle słyszał (nawet wśród historyków ). Do dzisiejszych czasów przetrwało kilkaset sztuk Žemaitukas. th.bing.com/th/id/OIP.JLu-4_Ql0rrh9aa9TgAeOQHaF3?w=212&h=180&c=7&r=0&o=5&dpr=1.5&pid=1.7 Rajd ;Szlakiem królewskiej miłości Wilno -Kraków na Žemaitukas.th-cam.com/video/15WMF_bEPNQ/w-d-xo.html...

  • @einar02
    @einar02 2 ปีที่แล้ว

    Fajne,ale myślę,że od Jędrka ta wiedza.Jak bym to samo słyszał.

  • @romankatz1421
    @romankatz1421 2 ปีที่แล้ว +12

    Spierać można o wiele.
    Ale czyja dupa została przetrzepana.
    Nie ulega wątpliwości!

    • @tomaszmarud6736
      @tomaszmarud6736 2 ปีที่แล้ว +2

      Niemieckie dupska sprane zostały

    • @kryniov111
      @kryniov111 2 ปีที่แล้ว

      @@tomaszmarud6736 Robienie z krzyżakow niemcow to tak jak robienie z Mieszka wikinga.

    • @piotrkulpa8034
      @piotrkulpa8034 2 ปีที่แล้ว +1

      @@kryniov111 ???

    • @fenix0440
      @fenix0440 2 ปีที่แล้ว

      @@piotrkulpa8034 Dagome iudex - pismo przypisywane Mieszku I.
      Wedlug niemieckich kronikarzy dowód na to, iż Mieszko pochodził od wikingów. A co za tym idzie, że nigdy sami z siebie nie potrafiliśmy wytworzyć własnej państwowości.

    • @piotrkulpa8034
      @piotrkulpa8034 2 ปีที่แล้ว +3

      @@fenix0440 Nie jest zadnym dowodem, a ty kupujesz brednie niemieckiej szkoly historycznej, dziewietnawiostecznego belkotu nacjonalistow germanskich. Na temat dagome iudex juz wiele razy dyskutowano, nie ma tam zadnego dowodu na skandynawskie korzenie Mieszka. Obecne badana halpogur obalaja wiele z tej niemieckiej pseudonauki, Slowianie mieszkali na obecnych terenach Polki i Ukrainy od tysiecy lat, mozesz ich nazywac protoslowianami, ale napewno nie przybyli ty dopiero w VI wieku, jak twierdzili niemieccy nacjonalisci od Bismarcka.

  • @olivijusmminde2931
    @olivijusmminde2931 2 ปีที่แล้ว

    nikokda jogaila daspexi neodeval s levoij rukoi problemi bili s plecia v junoste i nekomandaval bitvam da stojal smotrel

  • @TodayTomorrowMusick
    @TodayTomorrowMusick 2 ปีที่แล้ว +7

    ale juz wiemy ze te pełne zbroje pływoe które sa na filmiku to bzdura , w tamtym okresie pełna zbroja płytowa było ogromnie zadka a było na nią stac bardzo niewielu rycerzy

    • @Grunwald1410Inscenizacja
      @Grunwald1410Inscenizacja  2 ปีที่แล้ว +16

      Bzdurą by było gdyby nie występowały w ogóle, albo rekonstruktorzy mieli by uzbrojenie husarskie. A w naszym wypadku podyktowane jest to wymogami bezpieczeństwa. Bardzo nieodpowiedzialnym było by dopuszczenie do walk w takim tłumie ludzi w samych przeszywaniach albo kolczugach. To tylko inscenizacja (nie rekonstrukcja). Jeżeli chce Pan zobaczyć uzbrojenie z tej epoki zapraszam do obejrzenia dwóch filmów na tym kanale: Uzbrojenie rycerza oraz Uzbrojenie lekkozbrojnego.

    • @pawekowalski4697
      @pawekowalski4697 2 ปีที่แล้ว +1

      @@Grunwald1410Inscenizacja pan Maciej Tomaszewski ma zupełną rację zbroje płytowe pełne w tym okresie to bzdura jeżeli były używane to bardzo żadko używano jeszcze płatów i kirysów krytych (zbroja z Siedlątkowa) widać nieznajomość uzbrojenia grunwaldzkiego nikt przy zdrowych zmysłach nie walczył w płaszczu większość rycerstwa walczyła w jakach nakładanych na kryte kirysy i jeżeli zajmujecie się rekonstrukcją to nie ma tak głupiego tłumaczenia że dla celów bezpieczeństwa używacie pełnych zbroi płytowych to znaczy że co rycerstwo z pod Gruwaldu mogło w w płatach i krytych kirysach walczyć na śmierć i życie a wy udajecie i się boicie nie fałszujcie historii po prostu zbroja płytowa świetnie wygląda i wszyscy "rycerze" się lansują sam zajmuję się rekonstrukcją wczesnego średniowieczna i zabezpieczenie przed walką jest w zupełności wystarczające więcej pokory i zgłębiania źródeł historycznych

    • @pawekowalski4697
      @pawekowalski4697 2 ปีที่แล้ว

      Ma Pan zupełną rację proszę przeczytać moją odp poniżej

    • @TodayTomorrowMusick
      @TodayTomorrowMusick 2 ปีที่แล้ว

      @@pawekowalski4697 otóż to

    • @tadeuszmorgan4173
      @tadeuszmorgan4173 2 ปีที่แล้ว +2

      By nie uchybić ścisłości. Odnotowania wymagają rasy koni których używali w boju rycerze z epoki w której stoczono ,,Bitwę pod Grunwaldem, : Žemaitukas , Rottaler , Boulonnais, Percheron, Noriker , Fries paard , Shire horse , Breton cheval , Yomut Atı . Należy mieć na uwadze , że wygląd współczesny koni wymienionych ras w niewielkim stopniu ale jednak trochę się zmienił na przestrzeni stuleci z różnych względów. Mimo wszystko rasy te najwierniej odwzorowują wygląd bojowych koni średniowiecznego rycerstwa. I współcześnie rasy te winny być używane w rekonstrukcjach i widowiskach historycznych. Jeśli mają oddawać jak najwierniej wygląd konnych rycerzy z tego okresu.

  • @dariuszmakowski6915
    @dariuszmakowski6915 2 ปีที่แล้ว +1

    Po co ta muzyka w podkładzie? Jest zbyt głośno ustawiona, nie idzie skupić się na opowiadanej treści. Lepiej byłoby już, gdyby narrator opowiadał na sucho. Proponuję przemontować ten odcinek i nagrać jeszcze raz bez tej wątpliwej muzyki.

  • @PinarelSerwis
    @PinarelSerwis 2 ปีที่แล้ว

    Czy Oleśnicki mógł oficjalnie zabić Dypolda skoro potem otrzymał godność biskupią?

    • @Ivar818
      @Ivar818 2 ปีที่แล้ว +1

      Chyba nie zabił. On go ogłuszył, a straż królewska się rzuciła i dobiła zakonnika

    • @piotrmszczuj1939
      @piotrmszczuj1939 2 ปีที่แล้ว +1

      W liście do Papieża było, że go tylko ogłuszył.

    • @artkie76
      @artkie76 2 ปีที่แล้ว +1

      Raczej zabił, dlatego miał bardzo poważne problemy z uzyskaniem godności biskupiej, którą otrzymał grubo ponad 20 lat później po różnych zabiegach łągodzących i umniejszających jego rolę w zabiciu Dypolda. Teraz jest to bardzo trudne do ustalenia tak na prawdę, zwłaszcza gdy weźmiemy pod uwagę że Długosz nie lubił Jagiełły ale za to był "Klientem" Oleśnickiego i jego wybielał i wywyższał w swoich kronikach.

    • @artkie76
      @artkie76 2 ปีที่แล้ว

      Dodać jeszcze należy że kolejnym zarzutem dla Oleśnickiego było zachowanie niegodne rycerza, czyli że Dypolda zaatakował z boku czyli niehonorowo. To też było poważną przeszkodą w drodze do mitry biskupiej.

    • @piotrmszczuj1939
      @piotrmszczuj1939 2 ปีที่แล้ว +1

      @@artkie76 Zachował się niczym rasowy ochroniarz, tu chodziło o życie Króla i losy bitwy.

  • @sportowezycie-mateuszkania1693
    @sportowezycie-mateuszkania1693 2 ปีที่แล้ว +4

    Poniżej przedstawiono wiele nieścisłości wynikających z tego materiału. Dołożę kolejną - "promienie słońca"? Wedle przekazów padał deszcz a dodatkowo przed bitwą przeszła wichura...

  • @nitrotrash8234
    @nitrotrash8234 ปีที่แล้ว

    Wyjaśnienie bitwy Pod Grunwaldem.
    Bitwa nie była pod Grunwaldem.
    To raz.Dwa Zakon zatrudnił rycerzy turniejowych którzy byli elitą uwczesnej Europy.
    Jako że teren zmagań był zalesiony Krzyżowcy jako że było ich niemal 3 razy mniej wygrali owszem ale musieli się wycofać.Gdyby było duże pole rycerze turniejowi by roznieśli pl.
    Proszę sobie tylko wyobrazić rycerza trafionego kopią...owszem nie został przebity umierał w agonii od uderzenia i upadku..
    Straty to już kwestia fantazji.Należy przyznać że krzyżacy zabili więcej.
    Napewno rycerze oczekując na kolejną potyczkę stali z gównami w zbroi.Czytaj swoimi odchodami.
    Żarli smalec bo się wolno psuł.Napewno starcia były nad rzeką w lesie która była czerwona.
    Wszelkie wypracowania historyków to wyobraźnia.
    Armaty...proszę turniejówki.
    Tak rycerza po śmierci rozbierano i nago chowano dobry żart.Większość trupów zwierzęta w nocy żarły.

    • @DaHakaPL
      @DaHakaPL 9 หลายเดือนก่อน +1

      Gdzieś ty się tych bzdur naczytal 😂