Dlaczego liście tak robią?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 31 พ.ค. 2024
  • Kup moją nową książkę!
    📚📚📚 7 CZĄSTECZEK 📚📚📚
    wejdź na siedem.alt.pl
    👉 Patronite ► patronite.pl/NaukowyBelkot
    📚 Moja pierwsza książka ► altenberg.pl/geny/
    📚 E-book ► tinyurl.com/pnp-ebook
    🎧 Mix audio ► ratstudios.pl/
    Liście zmieniają kolor na zimę. To fakt. Powszechnie znany. Ale odpowiedź na pytanie: dlaczego to robią już tak oczywista nie jest. Serio - to bardziej skomplikowane niż się może Wam wydawać!
    ===
    Rozkład jazdy:
    0:00 Rozum i godność rośliny
    2:56 Dlaczego zrzucają
    5:53 Reguła van't Hoffa vs. fotosynteza
    7:05 Problematyczna fotosynteza
    11:30 Spór o kolor czerwony
    ===
    Źródła (wybrane):
    T. S. Field i in. - Why leaves turn red in autumn. The role of anthocyanins in senescing leaves of red-osier dogwood
    W. A. Hoch i in. - Resorption protection. Anthocyanins facilitate nutrient recovery in autumn by shielding leaves from potentially damaging light levels
    M. Archetti i in. - Unraveling the evolution of autumn colours: an interdisciplinary approach
    C.C. Labandeira i in. - Ninety-seven million years of angiosperm-insect association: paleobiological insight into the meaning of coevolution
    D. W. Lee - Why Leaves Turn Red
    M. Archetti i in. - The coevolution theory of autumn colours
    M. Archetti - Evidence from the domestication of apple for the maintance of autumn colours by coevolution
    M. Archetti - Loss of autumn colors under domestication
    S. Mancuso - The Revolutionary Genius of Plants: A New Understanding of Plant Intelligence and Behavior

ความคิดเห็น • 305

  • @Grabarz23
    @Grabarz23 ปีที่แล้ว +262

    Znalazłem ten kanał gdzieś w okolicach 2015 roku na joemonster, pamiętam tą białą szafkę z książkami, pamiętam pierwszy Twój film jaki obejrzałem. Od tego czasu wiele się zmieniło ale magia z jaką potrafisz opowiedzieć o tak błachych sprawach jak zmiana koloru liści pozostała. Dzięki za to, że jesteś!

    • @fiehur
      @fiehur ปีที่แล้ว +9

      Też lata temu znalazłem Dawida na Joe. Od tamtej pory oglądam każdy odcinek.

    • @bartosz1936
      @bartosz1936 ปีที่แล้ว +1

      ciekawe co sie stało z żółta kaczuszką

    • @aneczka4949
      @aneczka4949 ปีที่แล้ว +2

      @@bartosz1936 wciąż czasem pojawia się w kadrze w studiu :)

    • @lukaskukas7975
      @lukaskukas7975 ปีที่แล้ว

      Tak cudowny bełkot ile pierdzielil o strasznej pandemii teraz wyszyscy sie wycofuja. Smieszny Gates powiedzial ostatnio ze sie pomylili i to zwykla grypa. My to mówimy od ilu lat? Wez przestań pseudo naukowiec.

    • @piotrblachnicki5598
      @piotrblachnicki5598 ปีที่แล้ว

      Błahych 🖐

  • @trapofonidrillore185
    @trapofonidrillore185 ปีที่แล้ว +6

    fajnie , zaproponowano mi tutaj podczas słuchania piosenki "Sayo- Ndrangheta"

  • @_eviiii
    @_eviiii ปีที่แล้ว +233

    Nie mogłam się doczekać tego materiału odkąd usłyszałam o nim w Impo 😁

  • @michakasprzak6869
    @michakasprzak6869 ปีที่แล้ว +68

    "Gdzie ten rozum i godność rośliny?!" Zapowiada się ciekawie :D

    • @JacekWathgurth
      @JacekWathgurth ปีที่แล้ว +3

      RIGR - nowe, fajne pojęcie :D

  • @Szarbi
    @Szarbi ปีที่แล้ว +44

    Kurde, Dawid! Właśnie odkryłeś nową serię na kanał. Zwykła przyroda - niezwykła historia. Ile rzeczy codziennie mijamy i są takie... po prostu są, a kryją w sobie tyle ciakawostek - tak, jak te liście. No mega! Moim zdaniem to przebija te (oczywiście, że również wspaniałe) odcinki o niecodziennych sprawach. Procesy w jakiejś elektrowni atomowej są uber ciekawe ale tu? Jak robisz z niepozornego przedmiotu takie WOW? To jest przeepickie! Bierz wszystko co znajdziesz na spacerze i rób z tego filmy!
    @Edit: Zbliża się zima. To co? Odcinek o śniegu? Jak i czemu powstaje? Czemu czasem jest lepki, a czasem sypki? Czemu czasem jest w formie płatków, a czasem gradu? Itd., itp., etc.?

    • @NygussMusic
      @NygussMusic ปีที่แล้ว

      I dlaczego jest plastikowy 😂

  • @michas4761
    @michas4761 ปีที่แล้ว +68

    Warto zrobić dalszy ciąg.... bo nie wszystkie drzewa i krzewy zrzucają liście w naszej strefie ...są jeszcze drzewa iglaste w których igły pełniące rolę liści są zrzucane pi kilku latach oprócz modrzewi które zrzucają liście/ igły... Pozdrawiam

    • @piotrekxyz9683
      @piotrekxyz9683 ปีที่แล้ว +3

      Warto, mnie zastanawia dlaczego młode drzewa częściej się przebarwiają jesienią na czerwono niż tego samego gatunku kilkudziesięcioletnie, takie kilkuletnie siewki dębu czerwonego bardzo często są czerwone, ale nie wiem czy kiedykolwiek widziałem kilkunastu metrowe okazy w naszym klimacie z takim ubarwieniem. Ten klonik z filmu, też za kilkanaście lat przestanie się przebarwić - nie wliczając czubka korony.

    • @xx-2dor
      @xx-2dor ปีที่แล้ว +3

      Racja.. tak jak do poprzedniego odcinka, w którym nie została poruszony temat okularów przeciwsłonecznych. A konkretnie jaki wpływ promieniowanie UVA/B ma wpływ na nasze oczy/skorę..

    • @dariuszstolarski8052
      @dariuszstolarski8052 ปีที่แล้ว

      Też chciałbym się dowiedzieć co z iglakami itp. Mam nadzieję, że będzie kontynuacja.

    • @smart_ledtv
      @smart_ledtv ปีที่แล้ว +1

      No to był ciekawy film. Teraz zastanawiam się dlaczego brązowe, suche i pomarszczone liście są utrzymywane na dębach aż do wiosny pomimo nawet śnieżnej i bardzo mroźnej zimy (mam nawet własne zdjęcia lodowych sopli zwisających z dębowych liści w zimie nadal utrzymanych na drzewie). Rozumiem, że jakieś tam substancje odcinające nie zostały wytworzone, ale zastanawiam się "dlaczego nie?"/"w jakim celu nie?".

    • @marcins569
      @marcins569 ปีที่แล้ว

      Właśnie czemu igieł drzewa nie zrzucają, a też są zielone.

  • @teem677
    @teem677 ปีที่แล้ว +9

    Zainteresował mnie ten materiał również z powodu mojej pracy magisterskiej. Na AR w Lublinie lata temu napisałem pracę magisterską "Chemiczna defoliacji jednorocznych okulantów w szkółce." Sprawdzałem wpływ chelatów na przyspieszenie defoliacji. W przypadku szkółek sadowniczych istotne jest planowe i jednoczesne pozbycie się liści przed jesiennym wykopaniem drzewek.

  • @Andrzej_Kowalski
    @Andrzej_Kowalski ปีที่แล้ว +22

    Hej, jestem absolwentem biologii, a moja praca magisterska była związana z tą tematyką, więc tym bardziej miło mi się oglądało ten filmik :) Warto też może dodać (jako "ciekawostkę"), że ze względu na złożoność procesu - wydaje się, że "umiejętność" zrzucania liści wyewoluowała później (przypuszcza się, że w Kredzie), niż wytwarzanie tzw. "liści zimozielonych" (będących zielonymi przez okres dłuższy, niż jeden sezon wegetacyjny- nie mylić z inną formą liści, jakimi są igły). Jeśli miałbyś jakieś pytania w tej kwestii to możesz pytać, może będę w stanie odpowiedzieć hah. Dzięki i pozdrawiam!

    • @Skygge.
      @Skygge. ปีที่แล้ว

      Ja mam pytanie. Czy zrzucanie liści jest niezbędne z fizjologicznego punktu widzenia, tak jak np. zimowanie u gadów które tego wymagają do prawidłowego funkcjonowania, a w związku z tym "zaprogramowanym" mechanizmem w cykl życiowy, czy jest to po prostu reakcja na bodźce? W sensie gdyby posadzić drzewo które zrzuca liście na zimę w klimacie gdzie zim nie ma, lub po prostu w laboratorium to czy roślina ta byłaby bez szkody dla jej funkcji życiowych zielona cały rok, czy w pewnym momencie zaczęła by tracić liście bez względu na warunki? A może byłyby upośledzone tylko jakieś jej funkcje, np cykl rozrodczy? Chętnie bym się tego dowiedział. Dzięki!

    • @Andrzej_Kowalski
      @Andrzej_Kowalski ปีที่แล้ว +2

      @@Skygge. Hmm bardzo ciekawe pytanie. Niestety problemu tego nie poruszałem w moich badaniach. Może nie będzie to odpowiedź stricte na Twoje pytanie, ale z tego co mi wiadomo (mogę się myślić, odpowiadam "na gorąco") u wielu gatunków warunkiem prawidłowego rozwoju liści na wiosnę jest wystąpienie okresu spoczynkowego o określonej niskiej temperaturze trwającym określony czas. W przypadku jego niewystąpienia - rozwój liści przebiega w sposób nieprawidłowy ("upośledzony", jak to nazwałeś ;) ).

    • @Kaanak_
      @Kaanak_ 8 หลายเดือนก่อน

      Z fizjologicznego punktu widzenia, roślina jest zależna od warunków środowiskowych. Nie tylko temperatura wpływa na decyzję zrzucenia liści, ale również na przykład wilgotność, więc w lesie tropikalnym, gdzie zimy nie, ale są jednak okresy suszy, drzewa również zrzucają liście na rzecz oszczędności wody. Zobacz, w zimie, w ocieplanym domu, gdzie również podlewamy roślinę to zachowuje ona liście. Czy z fizjologicznego punktu widzenia rośliny muszą zrzucać liście? Jeśli są odpowiednie warunki to myślę, że nie. Mogę się mylić, oczywiście jak każdy. Na pytanie odpowiedziałam bazując na zdobytej wiedzy, jak i z doświadczenia. Pozdrawiam.

  • @osobaspoleczna7640
    @osobaspoleczna7640 ปีที่แล้ว +6

    2:40 - jesieniara Dawid, to co chciałam zobaczyć

    • @czarnarozpacz6333
      @czarnarozpacz6333 ปีที่แล้ว +1

      Miałem właśnie do cb pisać czy już oglądałaś

    • @osobaspoleczna7640
      @osobaspoleczna7640 ปีที่แล้ว

      @@czarnarozpacz6333 ooooo Ty tu? Fajniee

  • @kanaliaart8724
    @kanaliaart8724 ปีที่แล้ว +15

    DLA RÓWNOWAGI poproszę filmik dlaczego drzewa IGLASE nie mają takich problemów, nie psują im się igły przez zimę :) Dziękuję

    • @tobiaszjakubowski3109
      @tobiaszjakubowski3109 ปีที่แล้ว

      oooo też chciałbym

    • @krzysiek1234567890gu
      @krzysiek1234567890gu ปีที่แล้ว +5

      To ja może krótko wytłumaczę ż one przyjeły inną strategię, bardziej opłacalną, gdy susza fizjologiczna zajmuje większą część roku. Ich igły mają małą powierzchnię, są wysycone substancjami zamarzanie, do tego są pokryte grubą warstwą wosku, a aparaty szparowe mają w zagłębieniach, przez co ograniczają parowanie, podobnie jak kaktusy.
      Dodatkowo budowa ich korony zabezpiecza je przed śniegiem, taki stożkowaty kształt i elastyczne gałęzie sprawiają, że śnieg po nich spada, nie mniej odbywa się to kosztem tego, że taka korona działa też jak parasol ograniczający dostępność wody latem.

  • @artur.luks88
    @artur.luks88 ปีที่แล้ว +44

    Właśnie dzisiaj rano myślałem o tym jak na biologii nauczycielka tłumaczyła nam to zjawisko. A tu taki odcinek 🙃

  • @ElliNat
    @ElliNat ปีที่แล้ว +4

    Kocham jesień za te cudowne kolory. Piękny odcinek odcinek, dziękuję.

  • @hugo11819
    @hugo11819 ปีที่แล้ว +3

    też bardzo lubię jesień i zawsze dostrzegałem w niej masę piękna, znaczy dużo. nawet w deszczowych ponurych dniach.

  • @Mewaromana
    @Mewaromana ปีที่แล้ว +8

    Nie mogłem się doczekać tego filmu! ❤️

  • @Haniania09
    @Haniania09 ปีที่แล้ว +1

    Dziękuję za ten film, nie tylko za wiedzę, ale i piękne ujęcia lasów ❤️

  • @z.u.i.5987
    @z.u.i.5987 ปีที่แล้ว

    Dziękuję za wspaniały kanał. Jesteś wielki!

  • @kasiagoebiewska7193
    @kasiagoebiewska7193 ปีที่แล้ว +2

    Rewelacyjny materiał😍 więcej takich leśnych poproszę jeśli to możliwe 😍

  • @dzieckochaosu
    @dzieckochaosu ปีที่แล้ว +1

    Dawidzie, moje uczucie do drzew po tym odcinku jeszcze bardziej wzrosło, dzięki za świetny materiał, pozdrawiam!

  • @pit526
    @pit526 ปีที่แล้ว +4

    Od dziś jesienne liście już zawsze będą mi się kojarzyć z chemią. DZIĘKI!

  • @dianaszczepaniak-brzezinsk2311
    @dianaszczepaniak-brzezinsk2311 ปีที่แล้ว +5

    Ale czekałam na ten materiał 🍁🍂🌿 pozdrawiam z Londynu 🌇

  • @bluemietowa2526
    @bluemietowa2526 ปีที่แล้ว

    Dziękuję za podzielenie się wiedzą w ciekawy sposób.

  • @Sarnum
    @Sarnum ปีที่แล้ว

    Dawid jak zwykle miażdżysz temat, super!

  • @ewag6804
    @ewag6804 ปีที่แล้ว

    Fantastyczna opowieść, dzięki. I proszę, oczywiście, o dalszy ciąg.

  • @radekskiers4840
    @radekskiers4840 ปีที่แล้ว

    Świetny odcinek. Nic nie zrozumiałem. Rewelacja!

  • @michakasprzak7528
    @michakasprzak7528 ปีที่แล้ว

    Takiego Dawida lubię najbardziej
    Energetyczny, ciekawy świata i skory do przekazywania nam wiedzy :D

  • @kalinamasash1137
    @kalinamasash1137 ปีที่แล้ว

    Bardzo sie ciesze , ze taki progam znalazlam :)Subskrybuje

  • @piotrp.7504
    @piotrp.7504 ปีที่แล้ว +3

    Pomysł na odcinek: czy drzewa rzeczywiście sumarycznie produkują więcej tlenu niż dwutlentu węgla? Biorąc pod uwagę całą dobę (brak fotosyntezy nocą) oraz idąc dalej: czy lasy, dżungle uważane za płuca ziemi rzeczywiście przyczyniają się do bilansu dodatniego produkcji tlenu biorąc pod uwagę wszystkie organizmy żyjące w tych miejscach?
    Pozdrawiam serdecznie.

    • @JacekJankowskiExOriente
      @JacekJankowskiExOriente ปีที่แล้ว

      Czy dusisz się w nocy? Nie! Drzewa rzeczywiście sumarycznie produkują więcej tlenu niż dwutlenku węgla przez całą dobę przez całe życie i po śmierci, od 300 000 000 lat.

    • @piotrp.7504
      @piotrp.7504 ปีที่แล้ว

      @@JacekJankowskiExOriente xD
      Chyba Pan nie zrozumiał

  • @bartosz1936
    @bartosz1936 ปีที่แล้ว

    Quality content jak zawsze. Brawo Dawid

  • @SzakulPPG
    @SzakulPPG ปีที่แล้ว +4

    Bardzo dobry materiał, pozdrawiam 😁

  • @chrisk.9765
    @chrisk.9765 ปีที่แล้ว +2

    Świetny materiał, konkretne, rzeczowe informacje. Wyczekuję kolejnych odcinków.

  • @sidney4502
    @sidney4502 ปีที่แล้ว +1

    dzięki, ze tworzysz te historie na yt!

  • @mati141mati
    @mati141mati ปีที่แล้ว

    Kolejny dobry odcinek!
    Czekamy na kolejne :)

  • @skined2
    @skined2 ปีที่แล้ว

    Super! I ładne i mądre. I zdrowe - w sensie spacerek :)

  • @szymonskinder9098
    @szymonskinder9098 ปีที่แล้ว +2

    wreszcie powrót do regularnych odcinków

  • @kopaczek8351
    @kopaczek8351 ปีที่แล้ว

    Świetny odcinek jak zawsze!

  • @zdrowyDuch
    @zdrowyDuch ปีที่แล้ว

    Tak, kochany materiał, dziękuję 🥰

  • @stefanpopinski3406
    @stefanpopinski3406 ปีที่แล้ว +1

    Dzięki za kolejne dzielo

  • @Beldzior
    @Beldzior ปีที่แล้ว

    Wahałem się czy kupić Siedem Cząsteczek. Po tym materiale przestałem - dwupak zamówiony, czekam z niecierpliwością. Dzięki Dawid.

  • @saratargonska7384
    @saratargonska7384 6 หลายเดือนก่อน

    Ekstra film! Oczywiste zjawisko, a takie niezwykłe!

  • @magdalena3601
    @magdalena3601 ปีที่แล้ว +1

    Kolejny świetny materiał :)

  • @katarzynas.6935
    @katarzynas.6935 ปีที่แล้ว +1

    Chciałam tylko powiedzieć, że po każdym odcinku Naukowego, oglądam trzy lsy dla wyrównania i aby głowa nie parowała😁😁 super odcinek Dawid, robisz dobrą robotę❤

  • @szymitheszyms8081
    @szymitheszyms8081 ปีที่แล้ว +8

    Bałem się że znowu będzie dłuższa przerwa, nawet pomimo zapowiedzi w impo. W skrócie DZIĘKI!

  • @magdaes2021
    @magdaes2021 ปีที่แล้ว

    Epicka opowieść. Pięknie dziękuję.

  • @katarzynazabocka7535
    @katarzynazabocka7535 ปีที่แล้ว +5

    Oj zrobiło się na koniec bardzo intymnie! Dziękuję Dawid, że pokazałeś nam swoją duszę jesieniary ❤To był naprawdę super odcinek! 🍁

  • @Venemoth666
    @Venemoth666 ปีที่แล้ว +2

    Pozdrawiam ze Śląska 🔥

  • @goldengolden8662
    @goldengolden8662 ปีที่แล้ว

    Fajny materiał pozdrawiam serdecznie 😁💪🙌👋

  • @Flowerski
    @Flowerski ปีที่แล้ว

    świetny odcinek!

  • @Komandorowca
    @Komandorowca ปีที่แล้ว

    Super materiał. I nawet bez wstawki o autopromocji przekonał mnie by nabyć twoją książkę. Trzymam kciuki i edukuj nas dalej z taką pasją i ciekawością świata.

  • @englishlesson723
    @englishlesson723 ปีที่แล้ว

    Dziękuję za dzielenie się wiedzą. Moje ulubione miejsce to las. Na samą myśl o wyprawie do lasu mam banana na twarzy :--) Super materiał!

  • @dzemdobry251
    @dzemdobry251 ปีที่แล้ว +1

    od dawna się nad tym zastanawiałam, a teraz już wiem!😃 pozdrowienia🙃😉

  • @KoszmarnyPaweTheNightmare
    @KoszmarnyPaweTheNightmare ปีที่แล้ว

    dziękuje za ciekawy materiał

  • @michakasprzak6869
    @michakasprzak6869 ปีที่แล้ว +2

    17:00 Ja mam tak samo, dookoła nas jest tyle, można by nazwać, magicznych z naukowego punktu widzenia rzeczy, o których nie mamy tak na prawdę pojęcia. Fascynujące to jest

  • @patrykszopa3034
    @patrykszopa3034 ปีที่แล้ว +5

    Dawid mam takie samo podejście do tematów biologicznych co ty, mniej do chemicznych jednak myślę że książka jest w moim typie więc sprawie sobie prezent na święta. Kupiłbym teraz ale nie chce się odciągać od nauki :D Tak więc czekam na nowe filmy ;)

  • @CzIowiekSukcesu
    @CzIowiekSukcesu ปีที่แล้ว +1

    Podzielam twoją ekscytację z puenty odcinka 👍🏼

  • @golomplovers
    @golomplovers ปีที่แล้ว

    Mmmm. Piękna jesieniara :) koment z przymrużeniem oka. Super kontent

  • @KukuSBEST
    @KukuSBEST ปีที่แล้ว

    Super materiał 😁

  • @janmaliszewski4108
    @janmaliszewski4108 ปีที่แล้ว

    Dzięki i pozdrawiam! :)

  • @koqarashl2077
    @koqarashl2077 ปีที่แล้ว

    Uwielbiam tego człowieka ♥

  • @szybki0kp
    @szybki0kp ปีที่แล้ว +4

    Od razu przypomniała mi się książka: "Sekretne życie drzew" Peter Wohlleben. Sporo jest w niej ciekawostek tego typu. Polecam i pozdrawiam.

    • @krzysiek1234567890gu
      @krzysiek1234567890gu ปีที่แล้ว

      Niestety poziom merytoryczności Wohllebena jest sporo niższy niż Dawida. Chociaż nie na tyle niski, żeby książka była bezwartościowa

  • @WielkiRudolf
    @WielkiRudolf ปีที่แล้ว

    Kupiłem (a raczej moja siostra dla mnie będąca w PL) 7 cząsteczek i już się nie mogę doczekać.

  • @krycha74
    @krycha74 ปีที่แล้ว

    Bardzo ciekawy odcinek

  • @damianccccc
    @damianccccc ปีที่แล้ว

    Fajna czapka! Go Jeremy!

  • @Magda3432
    @Magda3432 ปีที่แล้ว +3

    Nawet nie zdawałam sobie sprawy, że to takie ciekawe i skomplikowane zjawisko, świetny odcinek!

    • @Maciej_Rowerowy
      @Maciej_Rowerowy ปีที่แล้ว +1

      Jakby chcieć dojść do sedna, to w naturze wszystko jest skomplikowane.

  • @prostozhamaka
    @prostozhamaka ปีที่แล้ว +1

    Czekam zatem na odcinek o zimozielonych roślinach i procesach w nich zachodzących. Pozdrawiam

  • @michanowicki777
    @michanowicki777 ปีที่แล้ว +1

    Podoba mi się ten film Uwagę Naukowy Bełkot, mam małą prośbę,czy możesz zrobić to samo o trawie? wspaniały film zrobiłeś

  • @katarzynaj7453
    @katarzynaj7453 6 หลายเดือนก่อน

    Super film. Dawid. Najlepsza odpowiedź na pytania: Dlaczego?

  • @kamilmotaa1434
    @kamilmotaa1434 6 หลายเดือนก่อน

    Bardzo ciekawy temat.
    Zawsze tłumaczyłem sobie że drzewa oprócz tego co wpojono mi o chlorofilu, zrzucają liście, aby zimowe wichury nie połamały gałęzi czy całego drzewa.. ale jakoś nigdy nie zastanawiałem się nad zmianami koloru i implikacji z nich powstałych 🤔
    Czuje się pozytywnie zaskoczony😊
    Świetny materiał 👍

  • @Radek.68
    @Radek.68 ปีที่แล้ว +6

    Jesień to najpiękniejsza pora roku. :) A w lesie, to już w ogóle: ta feeria barw, zapachów, dźwięków, coś niesamowitego. No i w końcu *normalne* temperatury, nie za zimno i (co ważniejsze) nie za gorąco. ♥
    Dzięki za film. :)

  • @iskierka011
    @iskierka011 ปีที่แล้ว

    Dzięki. Naprawdę ciekawy odcinek. Co do kupna książki, przydałby się PayPal w opcjach. Ale jakoś sobie poradzilam 😁

  • @eselpe555
    @eselpe555 ปีที่แล้ว

    I ten rzut liśćmi jak jesieniara :D kiepskie jesieniowanie, ale jak zwykle ekstra filmik :D
    Oczywiście żart, jakbym to ja kręcił filmiki, byłbym sztywny jak pal w Azji xF

  • @bijgomeza3949
    @bijgomeza3949 ปีที่แล้ว +1

    Kolejna ważna zagadka rozwiązana. Mnie ciekawi, jak ma się występowanie chorób do procesów zachodzących w przyrodzie jesienią i jak to jest z tymi przeziębieniami i anginami.

  • @mymindmakesnoises
    @mymindmakesnoises ปีที่แล้ว +7

    [P] Grabić liście czy zostawiać je pod drzewem? Czy drzewu jeszcze przydadzą się te opadłe liście czy są już zupełnie pozbawione wszystkiego przydatnego?

    • @mmgs1148
      @mmgs1148 ปีที่แล้ว +1

      Liście przydają się jeżom i biedronkom, jeśli chodzi o drzewa - ostrożnie. Liście i igly zmieniają pH gleby (igly na kwasne, liście pewnie też) i jest to dla nich niekorzystne, dlatego lepiej zgrabić (troche mozna zostawic, ale drzewo ma zdecydowanie wiecej lisci niz potrzeba aby troche skladnikow wrocilo do gleby) na jakiś kopiec w kącie, gdzie nie będzie przeszkadzał, a będzie mógł ktoś inny z niego skorzystać.

    • @zimnyogrodnik
      @zimnyogrodnik ปีที่แล้ว

      I tak I nie. Usuwamy liście gdy mamy trawnik aby na nim nie zalegały. Usuwamy też zmienione chorobowo. Ale w pozostałych przypadkach warto zostawić bo chronią glebę przed wysuszeniem a rośliny przed przemarznięciem.

    • @lia3133
      @lia3133 ปีที่แล้ว +1

      Ochrona gleby przed wysuszeniem, schronienie dla owadów,cenne źródło próchnicy w przyszłości. W naturze nikt liści nie grabi,a więc nie są szkodliwe tylko potrzebne.

    • @zimnyogrodnik
      @zimnyogrodnik ปีที่แล้ว +1

      @@lia3133 dokładnie tak. To człowiek wprowadził grabienie liści. Natura przewidziała ich obieg tak aby się nie marnowały.

    • @Kem3s
      @Kem3s ปีที่แล้ว

      @@lia3133 wirusów też nikt nie usuwa, wiadomo

  • @kacperprzybylski2415
    @kacperprzybylski2415 ปีที่แล้ว +1

    bardzo dobry film

  • @Go-jj9zi
    @Go-jj9zi ปีที่แล้ว

    Właśnie, fajnie jakbyś zrobił jeszcze odcinek o drzewach iglastych.

  • @B0MBSTYLE
    @B0MBSTYLE ปีที่แล้ว

    Super!

  • @sfinxwojerz
    @sfinxwojerz ปีที่แล้ว

    potrzeba takiego ypuubera od fizyki i matematyki bo wiem ze tez w ten sposob mozna o tych dziedzinach rozmawiac. poniekad mielismy tutaj troche tych dzeidezin. super odcinek. dla tych glodnych wiedzy i ciekawych jak dziala rzeczywistosc w ktorej zyjemy a nie rozrywkowej fikcji.

  • @Czarec
    @Czarec ปีที่แล้ว

    Czekałem na ten odcinek jak tylko usłyszałem o tym w impo 😃

  • @gosia6836
    @gosia6836 ปีที่แล้ว

    Dzień dobry 🍁🍂

  • @jozefniewiarowski4342
    @jozefniewiarowski4342 ปีที่แล้ว

    Jutro zabieram partnerką na romantyczny spacer po parku... nie mogę się doczekać, kiedy skomentuje wygląd liści

  • @piotrboruszewski183
    @piotrboruszewski183 ปีที่แล้ว

    Wiele razy zastanawiałem się dlaczego żółty liść trzyma się tak samo mocno gałązki jak zielony. Przecież już "prawie nie żyje" a trzyma się mocno. No teraz sprawa jest jasna. Dzięki, lubię Twój kanał.

  • @radekefix8537
    @radekefix8537 ปีที่แล้ว +1

    kolejnym powodem zrzucania liści jest odpowiednie zakwaszenie gleby, drzewa nie lubią konkurencji więc tworzą sobie warunki glebowe pH w których tylko im będzie się dobrze rosło

  • @oski_boski
    @oski_boski ปีที่แล้ว

    Dzieki❤

  • @apruszko
    @apruszko ปีที่แล้ว

    Dziękuję, za rzeczowe wytłumaczenie mi tak prozaiczne sprawy, a tak skaplikowane.

  • @kamils7262
    @kamils7262 ปีที่แล้ว +1

    Bardzo dobrze efekt nierównomiernego spadania liści z drzew widać w mieście, kiedy drzewo rośnie tuż obok latarni ulicznej. Gałęzie, a nawet obszary galezi które mają kontakt bezpośrednio z lampą tracą liście ok. 2 tygodnie później.
    A teraz pytanie całkiem poważnie - co się stanie jeśli zabierzemy drzewo z naszego klimatu (brzoza, dąb) o obszar śródziemnomorski bądź tropikalny?

  • @_slowlyplayer
    @_slowlyplayer ปีที่แล้ว +1

    ciekawy temat do materialu w sumie

  • @gloriag4804
    @gloriag4804 ปีที่แล้ว

    Trafiłam tu od Miecia i gorąco ściskam za ten naukowy entuzjazm, który i mi się udzielił💋 Zbieram kolorowe liście i robię z nich róże💐🌹🍁

  • @katarzynakowalska4230
    @katarzynakowalska4230 ปีที่แล้ว

    2:41 Dawid jaki szczęśliwy jesieniarz 😆

  • @natk5597
    @natk5597 ปีที่แล้ว +1

    Ekstra odcinek! Szczególnie w tym okresie 🍁
    PS. Kiedyś słyszałam ze nie powinno się pic wody z dzbanków filtrujących typu Br ita ponieważ filtrowana woda ma mnóstwo bakterii/grzybów, mógłbyś sprawdzić ten temat? Bardzo mnie to interesuje a w Internecie są sprzeczne informacje

  • @jaceknasalski1422
    @jaceknasalski1422 ปีที่แล้ว

    No właśnie, teraz trzeba zrobić film o drzewach iglastych!

  • @gustavson1985
    @gustavson1985 ปีที่แล้ว

    Jednym slowem - Dzieki !!!

  • @woodturned_dreams
    @woodturned_dreams ปีที่แล้ว

    Bardzo ciekawy materiał, tak mnie teraz zastanawia jak to działa w klonie jakiejś egzotycznej odmiany jaki u mnie rośnie na ogródku. Jego liście przez cały czas są ciemno bordowe 🤔

  • @piotrwrzeciono8374
    @piotrwrzeciono8374 ปีที่แล้ว +1

    "Ziemia, powiadasz, twarda, a trawa zielona? Wiele jest na ten temat legend, chociaż sprawy to przecież najbardziej codzienne." J.R.R Tolkien, Władca Pierścieni: Dwie wieże 😉

  • @zimnyogrodnik
    @zimnyogrodnik ปีที่แล้ว

    Fajny i prosty film tłumaczący to zjawisko.

  • @grzegorzw2543
    @grzegorzw2543 ปีที่แล้ว

    Dobry film.

  • @dawidpilarski4085
    @dawidpilarski4085 ปีที่แล้ว +1

    Nagraj o piorunach kulistych, czy istnieją jeśli tak to jak działają

  • @Heliimat
    @Heliimat ปีที่แล้ว

    Dzięki

  • @szymbulczyn996
    @szymbulczyn996 ปีที่แล้ว

    Najlepszy był aktorski podskok już na samym końcu 😉

  • @EKG84
    @EKG84 ปีที่แล้ว

    To było piękne i fascynujące zarazem.

  • @Annaanna-bb1sx
    @Annaanna-bb1sx ปีที่แล้ว

    Trafiłam na kanał kilka dni temu, po pierwszych dwóch filmach zamówiłam obie książki 😎 ps. Pochłonęłam dziś obie części omawiania książki ukryte terapie na przyspieszeniu x2, przy myciu okien i gotowaniu 😅 czekam na przesyłkę, liczę trochę na to, ze załapie się na egzemplarze z autografem...

  • @robdob5350
    @robdob5350 ปีที่แล้ว +1

    Właśnie Interia wypuściła materiał o liściach.
    Weryfikujmy go! 😇