Sprawdzone odmiany żyta hybrydowego KWS

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 2 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 7

  • @krzysztofhalicki3680
    @krzysztofhalicki3680 2 ปีที่แล้ว

    Witam ,jakie żyto na 5 klasę ziemi polecacie ?województwo podlaskie i kiedy najlepiej je posiać

    • @kwspolska1265
      @kwspolska1265  2 ปีที่แล้ว

      Dzień dobry Panu, dziękuję za zainteresowanie się naszymi produktami. Do uprawy w warunkach gleby klasy V zaproponowałbym w pierwszej kolejności wybór z następujących odmian: KWS IGOR, KWS BERADO, KWS VINETTO, KWS SERAFINO KWS PULSOR, KWS INITIATOR, KWS IDENTOR. Inne nasze odmiany z pewnością też sobie poradzą. Aby wykorzystać pełen potencjał plonowania pole powinno być zachowane w dobrej kulturze, a gleba odznaczać się zawartościami P, K, Mg w przedziałach średnich i posiadać odczyn pH na poziomie właściwym do wspomnianej kategorii agronomicznej. Bardzo istotne jest dostosowanie agrotechniki do wymagań gatunku. Agrotechniczny termin siewu żyta w woj. podlaskim według IUNG kończy się 15 września. Sugeruję aby nie zwlekać z terminem siewu żyta, ponieważ rośliny powinny przynajmniej rozpocząć fazę krzewienia przed spoczynkiem zimowym - u Państwa średnie temperatury powietrza we wrześniu zwykle są dość niskie. Proszę pamiętać o prawidłowej głębokości siewu. Zachęcam Pana do indywidualnego kontaktu z naszymi pracownikami terenowymi w zakresie konsultacji agrotechnicznych.
      Z poważaniem
      Bartosz Rudzki

  • @lukaszkowalczyk4634
    @lukaszkowalczyk4634 3 ปีที่แล้ว

    Witam. Jak żyto hybrydowe radzi sobie na glebach gliniastych?

    • @kwspolska1265
      @kwspolska1265  3 ปีที่แล้ว

      Dzień dobry, Do gleb gliniastych możemy zaszeregować gleby ciężkie od 35 do 50% części spławialnych i bardzo ciężkie tzw. „minutowe” o zawartości powyżej 50% części spławialnych, o zachwianych stosunkach wodno-powietrznych, które są bardzo trudne w uprawie. W przypadku gleby będącej w poprawnej kulturze i możliwości dobrego przygotowania gleby do siewu w celu uzyskania poprawnych wschodów, braku długotrwałych zakłóceń w glebie w stosunku woda-powietrze w okresie od siewów do wczesnej wiosny, żyto powinno rozwijać się bez zakłóceń. W przypadku powtarzających się stanów nadmiernego, utrzymującego się w czasie silnego uwilgotnienia gleby, rośliny będą reagować negatywnie. Zwiększoną wilgotność gleby nieco lepiej - (nie znaczy, że dobrze) - toleruje pszenica lub pszenżyto, ale nie jest to również stan optymalny dla tych roślin. Zachęcam do indywidualnych konsultacji zakresie doradztwa z naszymi pracownikami terenowymi.
      Product Manager ds. żyta hybrydowego
      Bartosz Rudzki

  • @piotrwiesioek1317
    @piotrwiesioek1317 ปีที่แล้ว

    Mam pytanie jakie najlepsze żyto na 6 klase ziemi

    • @kwspolska1265
      @kwspolska1265  ปีที่แล้ว

      Dzień dobry Panu, dziękuję za zainteresowanie się odmianami żyta KWS. Plon każdej uprawy rolniczej prowadzonej w warunkach gleby klasy VI będzie w pierwszej kolejności modyfikowana przez ilość jak i rozkład opadów w czasie wegetacji z powodu słabych zdolności do magazynowania wody przez gleby bardzo lekkie. Z deficytami wody żyto najlepiej sobie poradzi ze wszystkich gatunków zbóż, ale też należy być świadomym, że przy głębokich stresach wodnych również i żyto zareaguje negatywnie. W pierwszej kolejności zachęciłbym Pana do przeanalizowania aktualnego stanu pola, na którym zamierza Pan uprawiać żyto, w celu oceny jego kultury, zawartości podstawowych składników pokarmowych P, K, Mg, które powinny być w przedziałach średnich. Oczywiście odczyn pH powinien być w zakresie właściwym do wspomnianej kategorii agronomicznej. I teraz najważniejsze - gdy charakterystyka gleby jest w poprawnym stanie, proszę dokonać indywidualnej oceny produktywności stanowiska dla średniego przebiegu pogody z poprzednich lat, np.: z 3-5 ostatnich sezonów. Gdy uprawiał Pan wcześniej żyto populacyjne z użyciem kwalifikowanego materiału siewnego, i łan udało się Panu poprowadzić bez istotnych błędów agrotechnicznych, a przebiegi wegetacji były pozbawione ekstremów pogodowych, to do uzyskanego średniego plonu ziarna proszę dodać w granicach 20%. Proszę ocenić indywidualnie czy taki potencjalny efekt końcowy w tych konkretnych warunkach glebowych będzie Pan satysfakcjonował, bo to że odmiany hybrydowe będą plonowały wyżej niż populacyjne jest pewne. Przy doborze odmian zwróciłbym w pierwszej kolejności uwagę na nowsze kreacje odmianowe KWS IGOR, KWS GILMOR lub starsze np.: KWS SERAFINO. Inne nasze odmiany z pewnością też sobie poradzą. W tych warunkach glebowych dbałość o agrotechnikę łanu ma bardzo kluczowe znaczenie. Wprowadzenie nawożenia organicznego również polepszy produktywność. Zachęcam Pana do indywidualnego kontaktu z naszymi pracownikami terenowymi w zakresie konsultacji agrotechnicznych.
      Z poważaniem
      Bartosz Rudzki

    • @piotrwiesioek1317
      @piotrwiesioek1317 ปีที่แล้ว

      @@kwspolska1265 Dziękuję za odpowiedź