A szőlő kézbenoltása háromféle alanyra - oltóollóval és angolnyelves párosítással
ฝัง
- เผยแพร่เมื่อ 11 ธ.ค. 2024
- Február elején, a fagyos időben szünetel a munka a szőlőskertben, ilyenkor van időm a kézbenoltásra. Háromféle alanyt használok: T5C, TK 5BB és Börner fajták mindegyikére oltom a kiválasztott nemes csapokat, hogy a következő években össze tudjam őket hasonlítani a saját gyökéren nevelt csemetékkel. Magát az oltást idén kizárólag oltóollóval végzem, de a videóban megmutatom a késsel készített angolnyelves párosítást is. A beoltott alanyokat - az idei évben először - hűtőszekrényben tárolom, majd áprilisban kezdem hajtatni, hogy csak a május eleji kiültetésre készüljenek el.
Szuper..nagyon ügyes köszönöm a videót
Sokat ér ez a film még a tapasztalt termelők számára is. Nagyon helyes, hogy az elkészített oltvány még visszakerül a hűtőbe, és ott várja a tavaszt, az ébredést. Én az elkészített oltványt még nedves újságpapírba is begöngyölöm, és úgy teszem a műanyagzacskót a hűtőtárolóba. A nemes tevékenységhez gratulálok!
Köszönöm.
Üdv!
Agyagos talajon jobban terjed a filoxéra?
Üdv László. Szeretnèm kèrdezni ,mi a tapasztalata az tavaly használt Prosilicon hatásáról ? Megèri-e az árát ? Köszi !
Erről fogok még beszélni, mikor aktuális lesz, de a Timur és Atamán fajtáknál jól bevált, drága de kevés kell belőle.
Kedves László! Oltó ollóval milyen arányban sikerült az oltás? Mennyire van vele megelégedve? Mik a tapasztalatok?
Ha a hűtőbe megy a beáztatás nem árt neki a penész re gondoltam
Időnként ellenőrzöm, ahogy a többi tárolt vesszőt is.
Üdvözlöm Laci bácsi.
Az alanyokat honnan veszi?
Saját alanytőkéim vannak, sajnos csak ebből a három fajtából.
@ köszönöm
Üdvözletem László, köszönjük a videót. Az oltott vesszők gyökereztetését a tervezett 28 fokon történő kalluszosodással egyidejűleg, vagy később az összeforradás után célszerű megindítani?
Később, a forradás után, akár már a szabadban.
@ ezt akkor hogy kell végrehajtani?
@ Kedves László, ez pontosan hogyan történik és mikor? Köszönöm válaszát!
Kedves László! Tavaly néhány borszőlő oltványomról, amiket előző év őszén ültettem, leszáradt a nemes, viszont az alanyok még élnek. Náluk müködne-e valamilyen fás oltás, vagy meg kell várnom, hogy megeredjenek és zöldbe oltsak? Köszönöm.
Én a májusi zöldbe fás oltást javaslom, százalékos arányban jóval eredményesebb, mint a fásba fás oltás.
Kedves Laci bácsi! Minden évben olt Börnerre, de elég kevés információt oszt meg velünk. Az eddi tapasztalatai alapján, összehasonlítva a többi alannyal, mire lehet számítani ennél az alanynál? Gondolok itt az affinitásra,növekedésre,vízigényre vagy bármire amit hasznos lehet. Köszönöm!
Hát, éppen ezt vizsgálgatom, csak igen lassan megy. 2020-ban kezdem néhány oltvánnyal és kevés még a tapasztalat. Minden évben csak néhány csemetét tudok kiültetni, mert kevés a szabad tőkehelyem. Egyenlőre csak annyi, hogy mindhárom alanyra oltott nemesek erősebben növekednek, mint a saját gyökerű csemeték, de egyéb megfigyelésekhez még évekre van szükség.
Azt szeretném kérdezni hogy az angolnyelves párosítást lehet alkalmazni zöldbe fás oltásnál is vagy ot nem olyan eredményes?
Elvileg lehetne, de egyszerűbb és eredményesebb az hasítékos ékoltás, vagy a héj alá oltás.
Oltással kapcsolatban szeretném kérdezni. Azt hallottam hogy muskotályos fajtába nem jó oltani mert nem fejlődik jól az oltvány. Őnnek mi a véleménye erről?
Gondolom nem a kézbenoltásra, oltványkészítésre gondol, hanem egy tőke átoltására, ( zöldbe fás, stb.) ami muskotályos fajta. Én nagyrészt borszőlő fajtákat oltok át, nincs tapasztalatom muskotályos tőke átoltásában.
@ igen arra gondoltam. Kaptam bajkanur, dubovszky és darja helyett anyutát van 30 tőke abból szeretnék 15-20 tőkét átoltani. 3 éves jó erős tőkék sajnálom kivágni hogy új csemetéket ültessek.
Laszló-bá, nem értem hogy miért jobb beoltott vesszőket tárolni mint beoltatlanokat hűtőben.
Nem lenne célszerűbb ezzel a módszerrel áprilisban oltani és azonnal gyökereztetni?
Én az utóbbi években melegtalpon fűtetlen helyiségben alany vesszőket gyökereztetek márciusban és azokra oltom rá a nemest április végén május elején. Így az alany csak gyökeresedik de nem hajt ki, a forradás pedig magas százalékú.
Én úgy tudom, hogy a tárolt vesszőkben a tápanyagtartalom január végétől fokozatosan csökken, ezért a kézben oltást február közepén kell megejteni és utána párás hűtött körülmények között tárolni. Ott a sebzés helyén energiatorlódás és egy lassú kalluszodás is megindul.
Áprilisban nincs erre időm, sok egyéb munka vár rám és még nem vagyok nyugdíjas.
Kedves László! Ezzel az oltóollóval nagyon egyszerűnek tűnik az oltás folyamata. Azt kérdezném, hogy akkor a zöldbe fás oltásnál (ékoltás, ahogy nevezi egy korábbi videójában) miért nem ezt az oltóollót használja az oltóvessző farigcsálása és hasítékolása helyett?
A zöld gallyat erőteljesen roncsolja az oltóolló.
Évek óta van egy ilyen nekem is, de a megeredés százaléka kisebb mint oltókéssel.
Zöldoltáshoz alkalmatlan az olló, kézbenoltásra találták ki.
@ Köszönöm!
@@nemeshwad7402 Köszönöm! És gyümölcsfa oltásánál (pl. cseresznye) használható a "párosítás" nevű oltásnál?
@@PeterBardosDeak
Három oltási formára alkalmas ez a fajta oltóolló: omega, u-alak év v-alak.
A párosítás ferde metszlapot feltételez oltókéssel.
Természetesen csaresznye vagy bármi más oltására is alkalmas fás állapotban.