Kopat jakékoli štoly ve středověku bylo nesmírně technicky i finančně náročné. Například Rudolfova štola se stavěla pod drobnohledem císaře který měl zdroje a maximálně na urychlení stavby tlačil. I tak se při délce 1 km stavěla 10 let a značně finančně vysála tehdejší císařskou pokladnu. Takže kilometry chodeb někde na vesnici u nedůležitého hrádku jsou fakt jen hospodské povídačky : )
Moc pěkné video, komentáře jako virgule mne zavedla a virgule mi ukázala jsou super, jednou za uherský rok ji taky zkusím, ukazuje kanalizaci, bývalé koryto potoka, elektrické kabely, chodby atd. Moc pěkný nápad na výlety, to mne ještě nenapadlo. Věřte a nebo nevěřte - zkuste si vzít ten drát do ruky, možná Vám to taky půjde, lidi to mají v sobě, jen to objevit a pak nebudete psát takové komentáře. Blbej holub najde cestu domů stovky km vzdáleného, srnci a krávy se pasou ve směru východ západ, aby mohli včas utíkat jedním směrem a člověk - pán tvorstva je jen na to žrádlo a na ničení krajiny, to snad ne? Video s výborným obsahem a navíc pěkně zpracované.
A že je země středem vesmíru taky věříte? Proztkaře jsme zkoušeli 2x, pokud místo neznal byl v (_!_). Jednou jsme hladali sestřelené letadlo z války, měli jsme představu a samozřejmě že ji "potvrdil" no kopali jsme docela hluboko a jáma že by se do ní vešel kombajn. No a pak jsme zjistili že éro spadlo asi o 300 metrů jinde, bylo na povrchu a motor už v roce 1968 si dali místní na náves jako pomník američanů. Komouš jim pak dal děsnou čočku, motor šel do sběru a všichni radši drželi hubu. Podruhé jsem si takového "citlivce" vyzkoušel ve firmě kde jsem dělal, pod nádvořím byly kabely a ty jsme i vytýčili. No a protože tam bylo jasné kde jsou, pozvali jsme i proutkaře, před tím jsme se sprejem nadělali pár čar a hele virgule právě tam našla kabely, které tam nebyly. Takže hovno hovno, zlatá rybko.
Potvrzujete moje zkušenosti. Určuje te i hloubku a šířku? Já ano a dnes už mně předběžne stačí letecká mapa možná tušíte co. Kdyžtak se ozvěte dáme řeč. 👍
Ahoj. Jako tip na výlety je to překrásné. Ale komentáře jako "Virgule mne dovedla k posedu" nebo "Virgule mi řekla, že tu bylo hradiště", to je poněkud zavádějící... Zajímavé je, že to video dalo dost práce a komentář jeho autora, že tam chodil 12 let je naprosto úžasný. Protože za těch 12 let by mohl ukázat trochu víc než jen procházku krajinou. Co takhle nějaký přímý důkaz? ukázku podzemí a v ruce telefon s GPS? Hm????? 12 let je docela dlouhá doba nemyslíte?
@@zlatybazant2427 Nebo taky to, jak jste důvěřivý. Ano někdy se trefí, ale snad krom většího zvodnění to funguje tak na 10% tedy tak že je to na úrovni náhody. Několikrát jsem si to soukromě vyzkoušel a výsledky proutkařů byly tristní a bylo fuk, jestli používali virguli, siderické kyvadélko nebo jinou opičárnu.
Spíše tomu nerozumíte. Osobně virgulí nepotřebují. Vede mě vnitřní síla. Ale tohle je pro nedůvěřivce i neználce "voda na mlýn", takže uvádím raději slovo "virgule". 🙂
Každá voda... stojící nebo tekoucí, vypouští páru. Takhle na podzim nebo v zimě se to dá vidět. "Páru" (teplo) vypouští i voda pod zemí. A to "vidím" já.
Já, na rozdíl od pana, k tomu virgulí nepotřebují. Stačí mi holé ruce a okem vidím vlnění (kde prochází voda) nebo mlhu, když jdou spodem nějaké chodby.
dobrý den, v tomto zajímavém dokumentu hovoříte o tom, že pomocí virgule jste hledali místo kam si bývalí němečtí osadníci skryli cennosti. Zajímá mě jestli jste něco našli a jestli jste schopen pomocí virgule najít podobné skrýše. Vlastním totiž dům kde podle bývalého majitele němci také něco zanechali. Děkuji za informaci
A pan by to chtěl najít ? To vám nestačí, že jste vzali domovy lidem zde bydlícím po staletí ? Zajímavé je, že na podobné "povely" virgule nereagují. To si musíte vzít lopatu a proryt celou zahradu a okolí domu.
Jan Novák Jedna věc je úniková chodba z hradu o délce třeba několik desítek metrů a další věc je blábol o chodbách s délkou stovek metrů či několika kilometrů.
@@zlatybazant2427 Pán sice chodil, ale nic nemapoval, jen fantazíroval. Žádná práce, jen zábava s nijak užitečným výsledkem. Pokud chceš oponovat, stačí doložit reálným důkazem některou z těch údajných chodeb... :O)))
Krajina hezká, jen to tam kazí nějaký tatrman s kusem drátu. Proč nedokážete že to není jen váš vlhký sen a nezkusíte nějakou tu chodbu vykopat? Takhle jsou to jen plané žvásty, kecy a cancy
Kdo by to řekl, že se najde tolik rejpalů. Co na tom, jestli je virgule pravá, jestli se dala prokopat chodba či ne i další jestli. Koneckonců na konci videa vám autor dává jasně na vybranou jestli budete věřit nebo ne. Já osobně věřím nevěřím, video je krásně udělané a já moc děkuji autorovi, že mi ukázal krásný kus naší země. Děkuji.
+Majka Miňovská Milá Majko, díky Vám za pěkný komentář. Já se rejpalům nedivím. Já, když jsem prvně viděl hledání virgulí jsem také nevěřil. Možná, že se to také naučí a pak změní názor. Franta Soukup.
Tak lidi jsou ruzne ujety , nastesti tohle není nebezpecna cinnost , pan se proběhne po krajine , v hlave se mu zamicha nejakej ten rádoby sen o chodbách tahnouci se kilometry a kilometry :-) , pak vezme dratek do ruky , udela " pekny video " a oblbuje senzace chtive ovecky.
Nechci být urýpaná. Video je moc hezké a zajímavé,ale kladu si otázku,kdo by se kopal s tolika chodbama a jak by prorazil ty skály s tehdejší technikou.Vím,že tak dlouhé chodby se nerazily,většinou jejich vyustění bylo někde v lese... u nás se taky říkalo,že jsou propojené hrady chodbama ale pravda to není. Kdyby to byl majetek třeba císaře,ten by na to měl finance...kdo ví. kdyby jste našel alespon jedno vyůstění,tak by to bylo věrohodnější..
Tak proč by někdo stavěl Pyramidy? Podle mě tyhle chodby byly rozvod vodovodního zdroje po krajině, Pokud by se udělali výkopy z těch hradištích, kde byly studny tak by se to mohlo potvrdit. Je to logický, kam by v době obléhání chodily pro vodu?
wannzero - ako by prerazili skaly s technikou tej doby? jednoducho - starocia starou technikou za pouzitia ohna a vody. ked stari banici narazili na pevnu skalu , tak v čelbe stolne zalozili ohen a nechali ho vyhoriet. tym sa skala v čelbe nahriala. ked ohen dohorel a stolna sa akotak odvetrala tak sa čelba obliala studenou vodou co malo za nasledok popra'skanie horniny. nasledne ju mohli vyrubat za pouzitia kladivka a zeliezka/sekaca. v pevnej skale banici napredovali len velmi pomaly - s prirastkom len niekolko desiatok metrov rocne.
Majitele zámku měli vsi, kde měli levnou pracovní sílu. Chodby se kopaly (kde to šlo) z povrchu, měly klenuté stropy a kamenné stěny. Ve skále byly vysekaný.
@@irootsk Ne nadarmo se říká, blbý jako slovák. Jednak to je spíš teorie a jde to udělat (možná) jen kousek od vstupu, dál už by vám oheň poměrně rychle vyčerpal kyslík a tak by to nefungovalo. ve skále jsou dodnes znát stopy jak se to dělalo opravdu. Mám stříbrné doly kousek od baráku, štoly se razili prostě rušně, pomocí "želízka" a mlátku. Dodnes jsou na chodbách stopy po sekání. Pokud to byla tvrdá skála (jako u nás) šlo se "po žíle" a snaha byla kopat co nejmenší, aby se ušetřila práce. A šlo se po centimetrech. Byl jsem u zkoumání "dědičné štoly" (to je štola odvodňující důl) a podle dokladů se kopala 134 let a to má na délku necelé 3 kilometry při profilu cca 1,7 x 0,5 metru Takže ty vysněné chodby by se kopaly dodnes. A nasadit víc lidí se v podstatě nedá, na předku je vždy jen jeden, další mohou odvážet rubaninu. Ono šlo vysekat i relativně velké dílo, ale musí se razit mnoho chodeb najednou (Jihlava, Tábor, Znojmo...) ale jedna chodba to prostě je dáno tím kolik dokáže jeden člověk vysekat ve skále za jeden den, podle tvrdosti skály a při profilu cca 1 metr čtvereční je to jeden až 10cm, běžně je to ta nižší hodnota.
Čau ,pěkné video.Jak pan Soukup povídá o tom traktoru tak to je 100 procentní pravda ,mam kamaráda ,který byl v té chodbě když ten traktor se propadl .Řekl mi i jak byla velká .Jestli to vyjde tak dam důkaz na youtube fotky nebo video.
Bratranec postavil barák asi 250 m od starého mlýna u původní tvrze. Když dělali překop - zářez z cesty k baráku, prokopali se do chodby vedoucí kolem dnes asfaltové cestičky lesem. Chodbou prošel na jednu stranu asi 150 m, kteraz končila zatopená v místě, kde nad ní procházel potok. Na druhou stranu měla chodba asi 30 m, do místa kde elektrikáři usazovali betonový sloup a kde se jim propadla zem.
Nerad Vám šlapu na babovičky, ale takto dlouhé chodby jsou nesmysl. Za prvé, by budovatel musel být bohatý, že by mu záviděl i římský císař a za druhé, chodby vedoucí pod vodními toky...? Ale no tak...
Docela s Vámi souhlasím. Stačí se nad tím zamyslet trochu realisticky. Stačí to srovnat třeba s Rudolfovou štolou v Praze. Asi kilometr dlouhá chodba o profilu, kterým projde pouze jeden člověk se budovala zhruba deset let, a stála tolik, že to udělalo pěkný průvan v peněžence i samotnému císaři. Lidé jsou schopní udělat velké věci jako například pyramidy v Egyptě, ale pověsti o chodbách, kudy projede koňský provoz, a které jsou tak dlouhé, že vedou až do Vídně jsou podle mě pouze hezkou pohádkou. Reálně se budovaly pouze chodby o délce maximálně několik desítek metrů spojující blízké budovy. Například katakomby v některých městech. Výjimky určitě jsou, ale to jsou opravdu výjimky
@@dobryden1480 Chodby ve městech jsou jiný případ, budovaly se jako sklepy a především v zimě. Ale hlavně budovalo je řada lidí a spojovali se dodatečně, typicky třeba Tábor, Jihlava, Znojmo, Slavonice. Pokud se ale buduje jedna chodba je tam na předku jeden člověk a ten nakope prostě dle tvrdosti skály jen dost omezené množství a tím i délku. Hezky je to zdokumentováno na tzv "dědičných štolách, kde je známo jak dlouho vznikaly a jsou raženy obvykle jako co nejkratší spojnice k dolu, aby ho odvodnily. Kilometry chodeb, zde nejen pod potokem ale i do docela velké výšky k posedu, jsou pitomost. Je to jako teď ten slovák co chce aby mu dokázali, že země je koule :-) a to mají ve vládě.
zajimave. ale ta neustale se opakujici melodie v pozadi je NAPROSTO zbytecna - nedava zadny smysl a naopak vede ke stavu - uz toho bylo dost prosim. Ale to je dnes bezne - vetsinou si lide mysli, ze timto nejak "obohacuji" to co chteji vlastne rici.
Nejen zajímavé, ale i krásné video s přenádhernou přírodou, ve které je radost proutkařit! Vybral jste si k tomu účelu virguli-vlaštovku, jednoduchého tvaru, se kterou se dá indikovat prakticky cokoliv. Jste zřejmě zkušený praktik. Zajímalo by mne, PROČ se vám nepodařilo na tom statku nalézt zmíněný sklep, ve kterém mělo být cosi ukryto. Nebyl tam, nebo tam fungovala nějaká magická ochrana??CO tam mělo být uloženo? Kraj, ve kterém jste prováděl biodetekci, je plný zámků, hradů, hradišť, kapliček klášterů a křížů... Podařilo se vám tam najít i nějakou tu truhličku po bývalých pánech? Truhličku s nějakými skvosty - a s pochopitelně nemalou uměleckou, finanční i historickou hodnotou?? Nalezl jste s pomocí virgule místo, které bylo nějakým způsobem zajímavé? Díky za toto neobyčejně zajímavé video. Mnohý terén ukrývá spoustu míst, stojících za prozkoumání. Těším se proto na další vaše videa s touto tématikou.
Mnoho divákov potešíte a mňa tiež - ste romantická duša s tzv. "chodbomániou". Video je plné tajomstiev a i psychiater sa poteší a dúfa, že tu načerpá material, ktorý prednesie na kongrese a za referát získa profesúru. Bez irónie, možno iba trošilinku satiry. Ďakujem o
OBDIVUJI KAŽDÝ IMPULZ , KTERÝ DOKÁŽE ZVEDNOUT ČLOVĚKA Z GAUČE A OD TELEVIZE A ODVÉZT NĚKAM DO PŘÍRODY, V TOM JE VIDEO PŘÍNOSNÉ. OVŠEM CHODBY V TĚCHTO VZDÁLENOSTECH TO OPRAVDU NE !!! JEDNAK BYLO BUDOVÁNÍ OHROMNĚ NÁKLADNÉ, KUTALI JE VĚTŠINOU HAVÍŘI A PAK UNIKÁ I SMYSL A VÝZNAM TAKTO NÁKLADNÝCH PROJEKTŮ. KDYBY SE PAN KAMERAMAN OBTĚŽOVAL SEJÍT DO SAMOTNÉHO SKLEPENÍ HRADU GUTŠTEJNA PAK BY TAM SKUTEČNĚ NAŠEL V ROHU SKLEPA STŘEDOVĚKOU ÚNIKOVOU CHODBU, JE S NÍZKÝM PROFILEM, PLAZIVKA, SEKANÁ VE SKÁLE A VEDE MIMO JÁDRO HRADU DO PŘEDHRADÍ. POCHOPITELNĚ JE DLOUHÁ POUZE KOLEM DESETI METRŮ. DALŠÍ CHODBA VE STROPĚ SKLEPA SMĚŘOVALA DO JÁDRA PALÁCE, TA JE ZAVALENÁ. ÚNIKOVÉ CHODBY ANO, ALE PRO SVOU FINANČNÍ NÁROČNOST BYLY CO MOŽNÁ NEJKRATŠÍ.....
Jde jen o žvást nadšeného virgulisty. Pokud tomu věří, ať dokáže jak moc. Jistě jde najít místo, kde mu dovolí kopat a tam ať kope dokud na tu vysněnou chodbu nenarazí. Možná by si měl vzít čínský slovník, aby se domluvil :-)
Moc pěkné video, zajímavý výklad. Dozvěděla jsem se opět něco nového. Děkuji 👏👍💯🎩🎩🎩
Kopat jakékoli štoly ve středověku bylo nesmírně technicky i finančně náročné. Například Rudolfova štola se stavěla pod drobnohledem císaře který měl zdroje a maximálně na urychlení stavby tlačil. I tak se při délce 1 km stavěla 10 let a značně finančně vysála tehdejší císařskou pokladnu.
Takže kilometry chodeb někde na vesnici u nedůležitého hrádku jsou fakt jen hospodské povídačky : )
Ty si v tej dobe nežil a to čo tvrdíš si tiež len niekde počul takže je to 50/50
Hledám je také a bez problémů. Hodně úspěchů.👍
Ať už tam chodby jsou,nebo nejsou je to perfektně udělaný, krásný dokument o této krajině.Blahopřeji.
Díky za video je moc pěkné
Krásné video,bydlím zde od narození a ani všechno nevím,jen část a musím tedy tímto poděkovat,kdo to tak krásně spracoval
Moc pěkné video, komentáře jako virgule mne zavedla a virgule mi ukázala jsou super, jednou za uherský rok ji taky zkusím, ukazuje kanalizaci, bývalé koryto potoka, elektrické kabely, chodby atd. Moc pěkný nápad na výlety, to mne ještě nenapadlo.
Věřte a nebo nevěřte - zkuste si vzít ten drát do ruky, možná Vám to taky půjde, lidi to mají v sobě, jen to objevit a pak nebudete psát takové komentáře. Blbej holub najde cestu domů stovky km vzdáleného, srnci a krávy se pasou ve směru východ západ, aby mohli včas utíkat jedním směrem a člověk - pán tvorstva je jen na to žrádlo a na ničení krajiny, to snad ne? Video s výborným obsahem a navíc pěkně zpracované.
A že je země středem vesmíru taky věříte? Proztkaře jsme zkoušeli 2x, pokud místo neznal byl v (_!_). Jednou jsme hladali sestřelené letadlo z války, měli jsme představu a samozřejmě že ji "potvrdil" no kopali jsme docela hluboko a jáma že by se do ní vešel kombajn. No a pak jsme zjistili že éro spadlo asi o 300 metrů jinde, bylo na povrchu a motor už v roce 1968 si dali místní na náves jako pomník američanů. Komouš jim pak dal děsnou čočku, motor šel do sběru a všichni radši drželi hubu. Podruhé jsem si takového "citlivce" vyzkoušel ve firmě kde jsem dělal, pod nádvořím byly kabely a ty jsme i vytýčili. No a protože tam bylo jasné kde jsou, pozvali jsme i proutkaře, před tím jsme se sprejem nadělali pár čar a hele virgule právě tam našla kabely, které tam nebyly. Takže hovno hovno, zlatá rybko.
Na tyhle pohádky se hezky kouká...
Dětství, čundry, ze sklepení uzoučká cestička kterou se protáhl jen málo kdo z nás :)
O chodbách se zde mluvilo už před šedesáti lety. Je to všechno pravda. Děkuji za pěkné video
oprava . Před šedesáti tisíci lety ;) (vážně)
Jasný a země je plochá a vaše babička uměla věštit a chodila s Václavem IV do školy. Jste komik, budete na silvestra v TV?
Tu jeskyni musím prozkoumat! Jestli tam je, není doteď vůbec zapsaná na turistických mapách. To je dobrý nález.
Pěkné !
Máte zajímavý koníček. Nevadí Vám ale, že jen teoretizujete? Netoužíte někdy po důkazech?
Potvrzujete moje zkušenosti. Určuje te i hloubku a šířku? Já ano a dnes už mně předběžne stačí letecká mapa možná tušíte co. Kdyžtak se ozvěte dáme řeč. 👍
Toužím jsem si ale až moc jistý při vší skromnosti.
Kde se prosím nachází budova ze záběrů 6:21
Ahoj. Jako tip na výlety je to překrásné. Ale komentáře jako "Virgule mne dovedla k posedu" nebo "Virgule mi řekla, že tu bylo hradiště", to je poněkud zavádějící... Zajímavé je, že to video dalo dost práce a komentář jeho autora, že tam chodil 12 let je naprosto úžasný. Protože za těch 12 let by mohl ukázat trochu víc než jen procházku krajinou. Co takhle nějaký přímý důkaz? ukázku podzemí a v ruce telefon s GPS? Hm????? 12 let je docela dlouhá doba nemyslíte?
Virgule je něco jako kompas, jenom neukazuje na sever ale mapuje podzemní cesty vody, chodeb nebo geologických anomálií.
@@zlatybazant2427 Nebo taky to, jak jste důvěřivý. Ano někdy se trefí, ale snad krom většího zvodnění to funguje tak na 10% tedy tak že je to na úrovni náhody. Několikrát jsem si to soukromě vyzkoušel a výsledky proutkařů byly tristní a bylo fuk, jestli používali virguli, siderické kyvadélko nebo jinou opičárnu.
Spíše tomu nerozumíte.
Osobně virgulí nepotřebují. Vede mě vnitřní síla. Ale tohle je pro nedůvěřivce i neználce "voda na mlýn", takže uvádím raději slovo "virgule". 🙂
Každá voda... stojící nebo tekoucí, vypouští páru. Takhle na podzim nebo v zimě se to dá vidět.
"Páru" (teplo) vypouští i voda pod zemí. A to "vidím" já.
Spíše by bylo na místě napsat "vnímám".... ale ono je to vlastně jedno pro člověka, který tomu nevěří.
No tak nák nevim zda se smát či brečet ale tipuju že je to dílo Iluminátů :D Ale jinak dál mám rád pohádky :)
Ilumináti ? To je hovadina, vymyšlenina prostých lidí o majitelích světa.
Nebo byl autor pod vlivem chemtrails, případně se ožral jak čobol. 🙂
Já, na rozdíl od pana, k tomu virgulí nepotřebují. Stačí mi holé ruce a okem vidím vlnění (kde prochází voda) nebo mlhu, když jdou spodem nějaké chodby.
dobrý den, v tomto zajímavém dokumentu hovoříte o tom, že pomocí virgule jste hledali místo kam si bývalí němečtí osadníci skryli cennosti. Zajímá mě jestli jste něco našli a jestli jste schopen pomocí virgule najít podobné skrýše. Vlastním totiž dům kde podle bývalého majitele němci také něco zanechali. Děkuji za informaci
+Roman Lošťák
Virgule = nesmysl.
A pan by to chtěl najít ? To vám nestačí, že jste vzali domovy lidem zde bydlícím po staletí ? Zajímavé je, že na podobné "povely" virgule nereagují. To si musíte vzít lopatu a proryt celou zahradu a okolí domu.
Klobouk dolů, nádherné video, díky autorovi, že měl chuť svůj koníček tak upravit a prezentovat široké veřejnosti.
+Jale Pozi
Koukat se na to dá, jen ty bláboly o chodbách nutno brát jako pohádky.
Proč bláboly,vždyť logicky sloužily jako úkryty a únikové cesty v dobách obléhání.Naopak bych se divil,kdyby na nějakém hradu chodba nebyla.
Jan Novák
Jedna věc je úniková chodba z hradu o délce třeba několik desítek metrů a další věc je blábol o chodbách s délkou stovek metrů či několika kilometrů.
Spíš to budou nějaké podzemní potůčky, které pána s virgulí tolik táhnou. Jde to za vodou.
@@8000SAC celá Evropa
Hezka hudba
Dobrá práce. Jinak zase se ukázalo, jak nikdo neocení něčí práci a jak lidé reagují na počin druhého..
A kde je ta dobrá práce...?
Pan něco prošel, vytvořil, zmapoval a dalo mu to hodně práce.
@@zlatybazant2427
Pán sice chodil, ale nic nemapoval, jen fantazíroval. Žádná práce, jen zábava s nijak užitečným výsledkem.
Pokud chceš oponovat, stačí doložit reálným důkazem některou z těch údajných chodeb...
:O)))
Krajina hezká, jen to tam kazí nějaký tatrman s kusem drátu. Proč nedokážete že to není jen váš vlhký sen a nezkusíte nějakou tu chodbu vykopat? Takhle jsou to jen plané žvásty, kecy a cancy
Kdo by to řekl, že se najde tolik rejpalů. Co na tom, jestli je virgule pravá, jestli se dala prokopat chodba či ne i další jestli. Koneckonců na konci videa vám autor dává jasně na vybranou jestli budete věřit nebo ne. Já osobně věřím nevěřím, video je krásně udělané a já moc děkuji autorovi, že mi ukázal krásný kus naší země. Děkuji.
+Majka Miňovská
Milá Majko, díky Vám za pěkný komentář. Já se rejpalům nedivím. Já, když jsem prvně viděl hledání virgulí jsem také nevěřil. Možná, že se to také naučí a pak změní názor. Franta Soukup.
1:45 - 1:48 tam roste konopí ?
Tak lidi jsou ruzne ujety , nastesti tohle není nebezpecna cinnost , pan se proběhne po krajine , v hlave se mu zamicha nejakej ten rádoby sen o chodbách tahnouci se kilometry a kilometry :-) , pak vezme dratek do ruky , udela " pekny video " a oblbuje senzace chtive ovecky.
Hlupáku. Chodby jsou pod celou Evropou. Hledám je také.
Podzemní chodby byly v minulosti zcela běžnými vedlejšími stavbami téměř každého zámku, tvrze, hradu a často vedly k sakrálním stavbám.
@@zlatybazant2427 Tomu věří jen totální blbec, nebo slovák
Co berete za léky? :-)
xanaxs a vodku
ale v poho za vtakom sa da ist
Letos virgule ukáže,že chodba ústí až na Karlštejně,aby Karel IV. nemusel chodit s deštníkem. Archeologové po tomto videu jdou vrátit diplomy.
Nechci být urýpaná. Video je moc hezké a zajímavé,ale kladu si otázku,kdo by se kopal s tolika chodbama a jak by prorazil ty skály s tehdejší technikou.Vím,že tak dlouhé chodby se nerazily,většinou jejich vyustění bylo někde v lese... u nás se taky říkalo,že jsou propojené hrady chodbama ale pravda to není. Kdyby to byl majetek třeba císaře,ten by na to měl finance...kdo ví. kdyby jste našel alespon jedno vyůstění,tak by to bylo věrohodnější..
+wannzero
O chodbách se moc povídá, fakta jsou pak obvykle méně senzační.
Podobně je tomu i s různými bunkry a vojenskými zařízeními...
Tak proč by někdo stavěl Pyramidy? Podle mě tyhle chodby byly rozvod vodovodního zdroje po krajině, Pokud by se udělali výkopy z těch hradištích, kde byly studny tak by se to mohlo potvrdit. Je to logický, kam by v době obléhání chodily pro vodu?
wannzero - ako by prerazili skaly s technikou tej doby? jednoducho - starocia starou technikou za pouzitia ohna a vody. ked stari banici narazili na pevnu skalu , tak v čelbe stolne zalozili ohen a nechali ho vyhoriet. tym sa skala v čelbe nahriala. ked ohen dohorel a stolna sa akotak odvetrala tak sa čelba obliala studenou vodou co malo za nasledok popra'skanie horniny. nasledne ju mohli vyrubat za pouzitia kladivka a zeliezka/sekaca.
v pevnej skale banici napredovali len velmi pomaly - s prirastkom len niekolko desiatok metrov rocne.
Majitele zámku měli vsi, kde měli levnou pracovní sílu. Chodby se kopaly (kde to šlo) z povrchu, měly klenuté stropy a kamenné stěny. Ve skále byly vysekaný.
@@irootsk Ne nadarmo se říká, blbý jako slovák. Jednak to je spíš teorie a jde to udělat (možná) jen kousek od vstupu, dál už by vám oheň poměrně rychle vyčerpal kyslík a tak by to nefungovalo. ve skále jsou dodnes znát stopy jak se to dělalo opravdu. Mám stříbrné doly kousek od baráku, štoly se razili prostě rušně, pomocí "želízka" a mlátku. Dodnes jsou na chodbách stopy po sekání. Pokud to byla tvrdá skála (jako u nás) šlo se "po žíle" a snaha byla kopat co nejmenší, aby se ušetřila práce. A šlo se po centimetrech. Byl jsem u zkoumání "dědičné štoly" (to je štola odvodňující důl) a podle dokladů se kopala 134 let a to má na délku necelé 3 kilometry při profilu cca 1,7 x 0,5 metru Takže ty vysněné chodby by se kopaly dodnes. A nasadit víc lidí se v podstatě nedá, na předku je vždy jen jeden, další mohou odvážet rubaninu. Ono šlo vysekat i relativně velké dílo, ale musí se razit mnoho chodeb najednou (Jihlava, Tábor, Znojmo...) ale jedna chodba to prostě je dáno tím kolik dokáže jeden člověk vysekat ve skále za jeden den, podle tvrdosti skály a při profilu cca 1 metr čtvereční je to jeden až 10cm, běžně je to ta nižší hodnota.
Máca. Ty čáry přes můj spodní příspěvek nechápu, ale čitelné to je.
video pekny ale taky se mi moc nechce verit tomu ze b tady bylo tolik km prokopanejch.
Virgule ukázala ,že tam nic není -pseudoarcheologie k oblbnutí.Ale místo samotné je krásné i s těmi legendami.
Čau ,pěkné video.Jak pan Soukup povídá o tom traktoru tak to je 100 procentní pravda ,mam kamaráda ,který byl v té chodbě když ten traktor se propadl .Řekl mi i jak byla velká .Jestli to vyjde tak dam důkaz na youtube fotky nebo video.
+cerberos
Chodba byl možná tak zavezenej dolík.
Bratranec postavil barák asi 250 m od starého mlýna u původní tvrze. Když dělali překop - zářez z cesty k baráku, prokopali se do chodby vedoucí kolem dnes asfaltové cestičky lesem. Chodbou prošel na jednu stranu asi 150 m, kteraz končila zatopená v místě, kde nad ní procházel potok. Na druhou stranu měla chodba asi 30 m, do místa kde elektrikáři usazovali betonový sloup a kde se jim propadla zem.
Je to 8 let, tak kde jsou fotky? Nebo tam je ještě furt ten Zetor :-)
musite byt milionař jinde na to maji pristroje za miliony a vam staci kus dratu za 5 korun jste velky Mák
jezis marja to je ale blabol.
Nerad Vám šlapu na babovičky, ale takto dlouhé chodby jsou nesmysl. Za prvé, by budovatel musel být bohatý, že by mu záviděl i římský císař a za druhé, chodby vedoucí pod vodními toky...? Ale no tak...
Římský císař je závidět nemusel protože jsou pod celou Evropou
Docela s Vámi souhlasím. Stačí se nad tím zamyslet trochu realisticky. Stačí to srovnat třeba s Rudolfovou štolou v Praze. Asi kilometr dlouhá chodba o profilu, kterým projde pouze jeden člověk se budovala zhruba deset let, a stála tolik, že to udělalo pěkný průvan v peněžence i samotnému císaři. Lidé jsou schopní udělat velké věci jako například pyramidy v Egyptě, ale pověsti o chodbách, kudy projede koňský provoz, a které jsou tak dlouhé, že vedou až do Vídně jsou podle mě pouze hezkou pohádkou. Reálně se budovaly pouze chodby o délce maximálně několik desítek metrů spojující blízké budovy. Například katakomby v některých městech. Výjimky určitě jsou, ale to jsou opravdu výjimky
@@dobryden1480 Chodby ve městech jsou jiný případ, budovaly se jako sklepy a především v zimě. Ale hlavně budovalo je řada lidí a spojovali se dodatečně, typicky třeba Tábor, Jihlava, Znojmo, Slavonice. Pokud se ale buduje jedna chodba je tam na předku jeden člověk a ten nakope prostě dle tvrdosti skály jen dost omezené množství a tím i délku. Hezky je to zdokumentováno na tzv "dědičných štolách, kde je známo jak dlouho vznikaly a jsou raženy obvykle jako co nejkratší spojnice k dolu, aby ho odvodnily. Kilometry chodeb, zde nejen pod potokem ale i do docela velké výšky k posedu, jsou pitomost. Je to jako teď ten slovák co chce aby mu dokázali, že země je koule :-) a to mají ve vládě.
zajimave. ale ta neustale se opakujici melodie v pozadi je NAPROSTO zbytecna - nedava zadny smysl a naopak vede ke stavu - uz toho bylo dost prosim. Ale to je dnes bezne - vetsinou si lide mysli, ze timto nejak "obohacuji" to co chteji vlastne rici.
????????????
Nejen zajímavé, ale i krásné video s přenádhernou přírodou, ve které je radost proutkařit! Vybral jste si k tomu účelu virguli-vlaštovku, jednoduchého tvaru, se kterou se dá indikovat prakticky cokoliv. Jste zřejmě zkušený praktik.
Zajímalo by mne, PROČ se vám nepodařilo na tom statku nalézt zmíněný sklep, ve kterém mělo být cosi ukryto. Nebyl tam, nebo tam fungovala nějaká magická ochrana??CO tam mělo být uloženo?
Kraj, ve kterém jste prováděl biodetekci, je plný zámků, hradů, hradišť, kapliček klášterů a křížů... Podařilo se vám tam najít i nějakou tu truhličku po bývalých pánech? Truhličku s nějakými skvosty - a s pochopitelně nemalou uměleckou, finanční i historickou hodnotou?? Nalezl jste s pomocí virgule místo, které bylo nějakým způsobem zajímavé?
Díky za toto neobyčejně zajímavé video. Mnohý terén ukrývá spoustu míst, stojících za prozkoumání. Těším se proto na další vaše videa s touto tématikou.
jak ta virgule funguje?
+McClusky
Funkčnost dosud nikdo nikdy nedoložil praktickým pokusem...
Mnoho divákov potešíte a mňa tiež - ste romantická duša s tzv. "chodbomániou". Video je plné tajomstiev a i psychiater sa poteší a dúfa, že tu načerpá material, ktorý prednesie na kongrese a za referát získa profesúru. Bez irónie, možno iba trošilinku satiry. Ďakujem o
OBDIVUJI KAŽDÝ IMPULZ , KTERÝ DOKÁŽE ZVEDNOUT ČLOVĚKA Z GAUČE A OD TELEVIZE A ODVÉZT NĚKAM DO PŘÍRODY, V TOM JE VIDEO PŘÍNOSNÉ. OVŠEM CHODBY V TĚCHTO VZDÁLENOSTECH TO OPRAVDU NE !!! JEDNAK BYLO BUDOVÁNÍ OHROMNĚ NÁKLADNÉ, KUTALI JE VĚTŠINOU HAVÍŘI A PAK UNIKÁ I SMYSL A VÝZNAM TAKTO NÁKLADNÝCH PROJEKTŮ. KDYBY SE PAN KAMERAMAN OBTĚŽOVAL SEJÍT DO SAMOTNÉHO SKLEPENÍ HRADU GUTŠTEJNA PAK BY TAM SKUTEČNĚ NAŠEL V ROHU SKLEPA STŘEDOVĚKOU ÚNIKOVOU CHODBU, JE S NÍZKÝM PROFILEM, PLAZIVKA, SEKANÁ VE SKÁLE A VEDE MIMO JÁDRO HRADU DO PŘEDHRADÍ. POCHOPITELNĚ JE DLOUHÁ POUZE KOLEM DESETI METRŮ. DALŠÍ CHODBA VE STROPĚ SKLEPA SMĚŘOVALA DO JÁDRA PALÁCE, TA JE ZAVALENÁ. ÚNIKOVÉ CHODBY ANO, ALE PRO SVOU FINANČNÍ NÁROČNOST BYLY CO MOŽNÁ NEJKRATŠÍ.....
Žádné chodby tam nejsou, jde jen o senzaci.
Jde jen o žvást nadšeného virgulisty. Pokud tomu věří, ať dokáže jak moc. Jistě jde najít místo, kde mu dovolí kopat a tam ať kope dokud na tu vysněnou chodbu nenarazí. Možná by si měl vzít čínský slovník, aby se domluvil :-)