Как да БЯГАМЕ ПРАВИЛНО?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 11 ก.ย. 2024

ความคิดเห็น • 40

  • @haralambitodorov6313
    @haralambitodorov6313 4 หลายเดือนก่อน +5

    Здравейте Дими и Павка! Първо, евала за видеото! Темата определено кликна за мен като някой, който обича да тича и от време на време ходи на състезания. Харесва ми, че сте обхванали всички важни фази от подготовката и сте ги разбили на части, които са маркирани в самото видео.
    Точно приключих с частта от видеото за хидратация и хранене и исках да ви оставя няколко коментара преди да съм забравил за тях:
    - Би било добре да дадете ориентировъчни количества храна и напитки, които човек да взима по време на тичане. Напримерно Х грама въглехидрати на всеки час, за тичане което е планувано да трае Y часа.
    - При храненето и напитките е добре и да се спомене, че човек трябва да се научи да приема храна и напитки по време на тичане и е добре да се експериментира с това започвайки с малки дози и постепенно увеличавайки ги, за да разбере нуждите на организма си, какво му понася, какво не му понася, на какви интервали и т.н.
    - Температурата навън също играе важна роля, особено за хидратацията. Наскоро колега, който е доброволец в Червения Кръст, ми разказа как на последния маратон (началото на април при температура навън около 25 градуса), на който са били, е трябвало да спасяват десетина човека. При почти всички причината е била дехидратация.
    - И последно ми е интересно да чуя дали имате мнение по темата какво трябва да съдържа хратана, която приемаме по време на тичане. Отношението между въглехидрати, мазнини и протеини?

    • @pavelnachevvv
      @pavelnachevvv 4 หลายเดือนก่อน +1

      Благодарим, Хари!
      Радваме се за този градивен и подробен коментар!

  • @GanchoGanev-ge2dg
    @GanchoGanev-ge2dg 4 หลายเดือนก่อน +3

    МНОГО благодаря за полезната информация. Жив и здрав бъди!

    • @pavelnachevvv
      @pavelnachevvv 4 หลายเดือนก่อน

      Благодаря Ви!

  • @valentinnikolov2474
    @valentinnikolov2474 2 หลายเดือนก่อน

    Евала пич, много информативно видео 🎉

    • @agenchev
      @agenchev หลายเดือนก่อน

      Напротив, много тъпо видео как сме си представяли да ходим с обувка доближаваща ни до най-нормалния вид ходене. Боси обувки се носят постоянно, и краката свикват много добре и няма проблеми,.Нежните крака получени следствие носене на малоумни маратонки за бягане също могат да бъдат подобрени с босо ходене.

  • @mariamaglova7367
    @mariamaglova7367 4 หลายเดือนก่อน +1

    Благодаря за информацията!

  • @Kiril-Rangelov
    @Kiril-Rangelov 21 วันที่ผ่านมา +1

    Препоръчвам книгата - Изгубеното изкуство на бягането от Шейн Бензи и Тим Мейджър ! 👌💪✌️🍀

  • @HarryPotterAndAmira
    @HarryPotterAndAmira 4 หลายเดือนก่อน +1

    👏

  • @emilveselinov1054
    @emilveselinov1054 4 หลายเดือนก่อน +2

    Здравейте, на 3 месеца и половина съм след операция на кръстна връзка. Според вас кога е най-удачният момент да започна с леко бягане? Физиотарапевтите при които ходя, казват че е най-добре след 5-тия месец.

    • @pavelnachevvv
      @pavelnachevvv 4 หลายเดือนก่อน +1

      Здравейте,
      Всеки физиотерапевт е нужно да спазва определен гайдлайн при травма. Особено за пкв има много такива. Освен това е изключително в важно да се наблюдават и оценят индивидуалните способности на дадения пациент по време на всеки един етап от възстановяването, което трае между 9 и 12 месеца.
      Дали може да бягате и е редно да бягате? Зависи до къде сте стигнал. Аз или който и да било в интернет няма как да знаем цялата картинка, за да ви кажем.
      Социално за старта на бягане има определени условия и тестове, които да покриете, за да сте готови за тази доста сложна активност.
      За повече информация и личен контакт, може да се свържете с нас за консултация ето тук: freedom2move.bg/контакти/

  • @user-Marin339
    @user-Marin339 4 หลายเดือนก่อน +2

    Как разбираме, кое е късо и кое дълго бягане?

    • @pavelnachevvv
      @pavelnachevvv 4 หลายเดือนก่อน

      Здравей, за един индивид дълго бягане е 5км, за друг 42км и това се определя от максималния му лимит на едно излизане.
      Ако стигаш до физически отказ на втория километър и не можеш да продължиш поддържайки минимално бегово, не ходово темпо, то два км е твоя максимален лимит на дълго бягане. Съответно - късото ти е може би 100 метра. Това е произволен пример, но със сигурност един човек 130+кг е с такъв лимит ;)

    • @Kiril-Rangelov
      @Kiril-Rangelov 21 วันที่ผ่านมา

      Късо до 60мин. дълго 2ч и нагоре. Нещо такова, гледай го на време, а не на дистанция!

  • @user-bf7nf1qv2h
    @user-bf7nf1qv2h 4 หลายเดือนก่อน +1

    Здравейте,поздрави за интересния клип.И един въпрос, бихте ли ми препоръчали качествена марка креатин,който да не дразни и подува стомаха.Смяте ли че новите форми на креатин,като хидрохлорид и три креатин малат са по подходящи за хора като мен, който не се чувстват добре от монохидрата.

    • @shapka8
      @shapka8 4 หลายเดือนก่อน

      същите черно бели плочки на логото на кортоо нетлърк се използват в стайте на масоните . логото на ябълка е първият грях никълолдион преведено от латински означава не ме интересува за Бог. Вярвайте в Бог и продължавайте напред

    • @danaildimov4350
      @danaildimov4350 4 หลายเดือนก่อน +2

      Здравейте и благодаря. Една от причините (от личен опит) за дразнене на стомаха от креатин е слабата му разтворимост във вода, което води до разтварянето му в гастроинтестиналния тракт, най-лесното нещо, което може да пробвате е да го разтваряте в топла вода, което значително увеличава разтворимостта му и да го приемате след хранене.

    • @freedom2move
      @freedom2move  4 หลายเดือนก่อน

      Аз имам един друг въпрос. Поради каква причина си решил да приемаш креатин. Какви ползи търсиш от добавката?

    • @user-bf7nf1qv2h
      @user-bf7nf1qv2h 4 หลายเดือนก่อน

      @@freedom2move Здравейте,креатина е една от малкото,работещи добавки,целта да ми помогне с възстановяването,работя тежка физическа работа,и комбинацията с тренировките води до натрупване на умора и трудно възстановяването.Знам,че сънят и храната са най важни и след това добавките.Но явно креатина не се отразява добре на храносмилателната ми система.Търся мнения от хора,който изпитват дискофорт от креатина,и как са разрешили проблема.

    • @freedom2move
      @freedom2move  4 หลายเดือนก่อน

      @@user-bf7nf1qv2h едното нещо, което можеш да правиш е да си разделиш дозата на две части, а не да я пиеш наведнъж.
      Другото - да пиеш повече вода, приемайки креатина и повече вода през деня.
      Третото - както писа коментара по-горе, да го разтваряш в топла вода.
      Четвъртото - да потърсиш микронизиран креатин. Това е друга версия с частици, които са в пъти по малки и фини от стандартния монохидрат. Може да помогне с абсорбацията в тънкото черво.

  • @thehunter3771
    @thehunter3771 4 หลายเดือนก่อน +1

    Дай акъл за преодоляване на 3км за 12 мин, в момента съм около 14мин за това разстояние. Колко пъти в седмицата да бягам и кога да правя темпово кога да правя обем ?

    • @pavelnachevvv
      @pavelnachevvv 4 หลายเดือนก่อน +1

      Здравей, интересен въпрос.
      Тренировъчно аз бих направил 3 темпови с различни наклони и едно по-дълго, пак с темпо, но по-леко + 1-2 кондиционни. В случая трябва да ги направиш почти на спринт тея, съответно нямаш толкова преобладаваща АЕРОБНА работа, за сметка на аеробната гликолиза. Съоветно трбява да си там постоянно и често.
      Ако успяваш да възстанояваш може да добавиш и даже 4 темпови.
      В кондиционните фокуса пак ти е тази енергийна система, като работиш с леко или без съпротивление за експлозивни репс за цялата верига долен крайник + кръст. Ядрото - хубаво е да натиснеш там статична стабилизация с вариации на планкове.
      Технически също трябва да се видят нещата, според зависи, но на по-голям каданс, може да ти е по-добре. Пак казвам зависи, но в крайна сметка >ground contact -> Speed
      За да спестиш малко неврологична умора, може да правиш Ватове, ака да работиш екплозивност и взривна сила като замениш едното бягане темпо с каране на колело в темпо, нещо тип табата или по-дълги интервали.
      Колкото по-малко тегло подобре.
      Поздрави!
      Надявам се, че съм бил полезен и малко по-подробен

    • @thehunter3771
      @thehunter3771 4 หลายเดือนก่อน +1

      @@pavelnachevvv много благодаря за обърнато внимание и добрите съвети, утре съм решил да избягам 3те км на макс темпо което мога и да видя реално къде се намирам и колко ми остава.

    • @pavelnachevvv
      @pavelnachevvv 4 หลายเดือนก่อน

      @@thehunter3771 ще се радвам да споделиш резултати ;)

  • @agenchev
    @agenchev หลายเดือนก่อน +1

    А бееее, ма не е нормално човек да ходи бос, а ? :D :D :D

  • @user-cq2dn5un8p
    @user-cq2dn5un8p 4 หลายเดือนก่อน +2

    Страшно полезно видео! Със сигурност усещам подобрение в тренировките си!

    • @ggzander3056
      @ggzander3056 4 หลายเดือนก่อน

      😂

    • @pavelnachevvv
      @pavelnachevvv 4 หลายเดือนก่อน

      Благодарим ти! Къде по-точно бъркаш?

    • @pavelnachevvv
      @pavelnachevvv 4 หลายเดือนก่อน

      Благодарим Ви!

  • @NRGSource
    @NRGSource 4 หลายเดือนก่อน +1

    Не ми стана ясно защо трябва да е лошо, това че ще горим мазнини.... нали точно кето диетите са за това - за да влезем в режим горене на мазнини, а не на захар, която да трябва да тъпчем във формата на въглехидрати и прочие. Извинявам се ако звуча като лаик, такъв съм всъщност

    • @freedom2move
      @freedom2move  4 หลายเดือนก่อน +1

      Най-просто казано - ако гоним резултати по време на бягането (например, в състезателна среда) въглехидратите са най-ефикасния метод за снабдяване с енергия. Превъзхождат мазнините, понеже тяхната метаболиза в енергия е сложен процес и изискват повече кислород, за да се случат тези реакции, което може да попречи на работата на мускулите по време на състезанието.