Зимна резитба при череша - демонстрация

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 3 ต.ค. 2024
  • На 19 февруари се проведе онлайн-информационен семинар, организиран от НССЗ (ТОО - Кюстендил) и Институт по земеделие - Кюстендил към Селскостопанска академия на тема "Основни принципи на резитбата при овощните дървесни видове. Актуални примерни схеми за борба с икономически важните болести и неприятели при черешата, сливата и ябълката“
    Вижте откъс от семинара, показващ основните принципи на резитбата за формиране и плододаване на дървесните овощните видове посредством представяне на видеоматериал, заснет на 4 февруари 2021 г. в Овощарската опитна станция на Институт по земеделие - Кюстендил. В материала ще видите основни принципи на резитбата при овощните дървесни видове:
    •Примерна резитба за плододаване при череша;
    •Резултат от резитба за подмладяване при череша;

ความคิดเห็น • 16

  • @KRISTALINA_EDREVA
    @KRISTALINA_EDREVA 3 ปีที่แล้ว +5

    Много хубав материал, благодаря Ви доц. Сотиров! Очакваме още видеа!

  • @bozhidarkolev9941
    @bozhidarkolev9941 3 ปีที่แล้ว +5

    Беше полезно за мен. Благодаря.

  • @nesrinhacioglu3519
    @nesrinhacioglu3519 3 ปีที่แล้ว +3

    Благодаря Ви много за подробното описание.

    • @NAASBulgaria
      @NAASBulgaria  3 ปีที่แล้ว +3

      Благодарим Ви за подкрепата.

  • @ВалентинВасилев-г7о
    @ВалентинВасилев-г7о 3 ปีที่แล้ว +3

    Браво

  • @donchomilenov5912
    @donchomilenov5912 2 ปีที่แล้ว

    Много добре,благодаря

  • @nikoletamancheva7877
    @nikoletamancheva7877 2 ปีที่แล้ว +1

    Доц. Сотиров много благодаря за препоръките! Може ли да споделите какви инструменти ползвате при ризотцага, по-конкретно ме интересува триона. Благосаря ви предварително!

  • @vesselinaatanassova5632
    @vesselinaatanassova5632 3 ปีที่แล้ว +3

    Благодаря много за прекрасното видео. А какъв акумулаторен трион ползвате

  • @hristokrastev
    @hristokrastev ปีที่แล้ว +1

    Споменава се за курс за резачи. Има ли такива и мога ли да, се запиша. Какъв е редът.

  • @cristelinanelina3033
    @cristelinanelina3033 5 หลายเดือนก่อน

    Как може да се свържем с вас за консултация?

  • @jorjdimitrov5076
    @jorjdimitrov5076 3 ปีที่แล้ว +1

    Можете ли да кажете имате ли случаи, в които когато режете връх на череша или вишна тя да съхне след това ?

  • @zlatistoilov9175
    @zlatistoilov9175 8 หลายเดือนก่อน

    Интересно ми е как ще се оформи дървото след подмладяващата резитба,кои клонки ще се премахнат,че така прилича на разплетена дамаджана

  • @mariostoyanov9339
    @mariostoyanov9339 3 หลายเดือนก่อน

    През кой месец е най-удачно да се извършва резитба за кюстендилския край?

    • @NAASBulgaria
      @NAASBulgaria  2 หลายเดือนก่อน

      Здравейте,
      Резитбата следва да бъде съобразена с растежните и репродуктивни прояви, обусловени от сортоподложковите комбинации, типа на насаждението и технологията на отглеждане.
      Най-общо резитбите биват зимни и летни.
      Зимните резитби се извършват през периода на покой - от листопада през есента до набъбване на пъпките през пролетта. Трябва да се има предвид, че колкото по-силна е резитбата през зимния период, толкова по-силен ще е растежът на едногодишния прираст през вегетацията. Тя е за предпочитане при по-слабо растящи дървета, тъй като има засилващ ефект.
      Лятната резитба при череши и вишни се извършва след прибиране на реколтата - т.е. през юли и август. С нея се цели просветляване на короните и по-добро огряване на оставащата листна маса. Подобрения светлинен режим в короната благоприятства залагането на цветни пъпки за следващата година, узряването на леторастите и повишава жизнеспособността на плододаващата дървесина. От друга страна тази резитба ограничава разпространението на причинителят на бактерийният пригор по костилковите (Pseudomonas syringae pv. Syringae), тъй като по това време той има по-слаба паразитна активност.
      Поради отслабващия ефект, който оказва, лятната резитба се препоръчва при силно растящи дървета с цел отслабване на растежа и залагане на повече плодни пъпки.
      За повече информация и консултации относно принципите, сроковете, спецификите на резитба при трайните насаждения, бихте могли да посетите най-близкия за Вас Териториален областен офис на НССЗ.
      Експертите на НССЗ ще Ви предоставят безплатни консултации в областта на растениевъдството, животновъдството и аграрната икономика, както и по други въпроси, свързани със Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. Службата има богат опит при изготвяне и управление на бизнес планове на млади фермери и малки стопанства и ще Ви окаже съдействие при кандидатстване по интервенции от СПРЗСР, по които службата работи.
      НССЗ има офис във всеки областен град на страната, както и мобилни общински офиси в 28 общини на територята на страната.
      Работно време на офисите на НССЗ е от понеделник до петък - от 9.00 ч. до 17.30ч.
      Информация за адресите и телефоните за връзка с екипите от териториалните офиси на НССЗ може да намерите на сайта ни (www.naas.government.bg): рубрика „Контакти”, подрубрики „Териториални областни офиси на НССЗ” и „Мобилни общински офиси на НССЗ“ на интернет адрес: www.naas.government.bg/contacts/ .

  • @nebraful8312
    @nebraful8312 9 หลายเดือนก่อน

    Нищо не разбрах

  • @nikolovtodor
    @nikolovtodor ปีที่แล้ว +1

    Него бравиш бравилно така не се реже😶