Bardzo fajna rozmowa, która pokazuje pszczelarzom w jak głębokiej d...e jesteśmy. Przeraża mnie to, że Nasze grono naukowe udaje, że problemu nie ma. Pewnie Pan Andrzej kilkakrotnie się o tym przekonał. W filmie udowodniliście jak łatwo to wszystko przenika bez żadnej kontroli, tyle, że ten problem zaczyna narastać już od kilku lat jednak nie było mowy o syntetyku. Była mowa o substancjach niewiadomego pochodzenia, które znajdował i UMCS i HONEY LAB, ale nie chcieli widzieć problemu i uwiarygadniali badane próbki zaświadczeniem o minimalnych zawartościach stearyny i parafiny. To, że w nagłośnienie i przekaz do pszczelarzy uwiarygadnia producent może wywrzeć w końcu presję na środowisko.👍👍👍👍 Ale mam kilka uwag i chyba się do tego też odniosę.
Hej. Ja bym nie krytykował ,,syntetyku'' . Prosty przykład- oleje samochodowe. Dlaczego mineralne są dużo tańsze? Może warto poczekać z oceną? Kilka rodzin poprowadzić na syntetyku dobrej jakości i obserwować. W gospodarstwie domowym korzystamy z wielu ,,syntetyków''. Pamiętajmy, że producenci mają technologię, która pozwala wyprodukować ,,coś'' co jest kopią ,,czegoś". Prosty przykład; Odzież hi-tec. Futro i skóra są super, przy małej wilgotności. Ale jak jest duża wilgotność? Pan Andrzej dał nam nadzieję, że producenci węzy w większości nie oszukują, to się im nie opłaca. Ja w to wierzę! Ale to są lokalni producenci! Zacznijmy myśleć. Seba mam do Ciebie prośbę. W swoich uwagach porusz moim zdaniem najważniejszy temat:. Współpracę lokalną. Tylko lokalnie możemy zaufać sobie.
@ciacho8120 jak możemy dawać w tym momencie szansę syntetykowi skoro teoria mówi, że na rynku pszczelarskim go nie ma. Owszem niech zmienią kolor na czerwony, etykietują jako syntetyk i niech będzie prawo wyboru, ale nie ma argumentów obronnych jeśli ma na celu udawać naturalny. W tym momencie to jest oszustwo!!!
@ciacho8120 dodatkowo samochód jest technologią sztuczną, a węza ma kontakt i z żywnością i z organizmami żywymi, więc bez długotrwałego procesu testów i badań laboratoryjnych nie ma możliwości dopuszczenia do używania.
U mnie to samo -zakupioną w 2024 roku węzę jurajską -pszczoły kiepsko odbudowywały,na wielu plastrach były płaskie ,nieodbudowane placki.W przyszłym roku przechodzę na obieg zamknięty.
taki film też powstanie - o odzysku wosku, o praktykach w innych państwach, które można skopiować w PL, o sposobie prowadzenia pasieki pod kątem większego odzysku wosku o urządzeniach do wosku
@@waryasbeekeeperproblemy z woskiem zaczęły się wtedy gdy pod Krakowem znalazła się firma która sprzedawała "wosk" nawet i tirami. Co do zanieczyszczeń parafiną i steryna największy problem jest wtedy gdy dodatki są z olejem coś jak wkłady cdo zniczy. Kolejny problem jest taki dlaczego węza kupiona jest żółta ma piękny kolor, po zwykłym klarowaniu czy wrzuceniu do autoklawu wosk uzyskany jest siny wpadający w brąz. O tym że są inne dodatki mówi się od dawna problem jest taki że nie mamy jak tego sprawdzić
Witam . Nagrywasz bardzo przydatne filmiki. Miałem styczność z węzom z chin pewna osoba kupiła plastry wosku do produkcji świeczek właśnie pachniał takim silikonem chinskim trampkiem myslałem ze mieszany wosk był z parafiną dla lepszego palenia się, ta osoba robi tylko świeczki. Pozdrawiam
@@poweredbymoon Jakiego zagrożenia? Taka weza syntetyczna napewno jest zdrowsza od tego obiegowego syfu pelnego amitrazy, kwasow, roznej masci parafin i niewiadomo jeszcze czego.
Wszystko byłoby ok tylko jest jedno ale. Pan producent nie odpowiedział na pytanie jak rozpozna zafałszowany wosk , tak żeby ten nie trafił do jego produkowanej węzy. Skoro padło stwierdzenie że nie ma możliwości żadnej weryfikacji, to skąd ta pewność o jakości produkowanej węzy ( 99.1 proc.)??
Jak rozpoznać wosk syntetyczny - to jest zadanie dla naukowców i instytucji nie dla małej firmy w Polsce. A skąd my mamy pewność że nie używamy wosku syntetycznego do produkcji węzy? Bo wiemy co używamy.
Witam, Jaki rozmiar komórki w wezie stosujesz? 5,1, 5,4mm czy może jeszcze inny? Są jakieś różnice między nimi dla pszczół? Jakie masz spostrzeżenia? Zastanawiam się jaka węzę zakupić;) Pozdrawiam
Producenci sami doprowadzili do takiej sytuacji to teraz niech się bujają ze swoją węzą. Od kilku lat sam robię węzę w obiegu zamkniętym na prasce wylewanej i jest ok. Polecam wszystkim to rozwiązanie.W nowym sezonie planuje przejść na węzę plastikową do miodni a woskową do gniazda. Może ktoś to praktykuje i podzieli się swoim doświadczeniem. Pozdrawiam kolegów.
Ja się nie zgadzam i nie wiem dlaczego tak marginalizuje cię problem, na wykładach u prof stojko, było powiedziane że jakiś czas temu poziom amitraza w wosku przekroczył wszelkie normy chcąc załatwić problem ktoś wpadł na pomysł że trzeba rozcieńczyć wosk i po problemie, w związku z brakiem wosku ktoś wpadł na pomysł że dodamy parafiny i git, jednak nikt nie przebadał wpływu parafiny, tematem zajęła się prof strachecka i są dostępne wyniki i wykłady gdzie można się dowiedzieć , że nawet niewielka domieszką parafiny powoduje zanikanie gruczołów gardzielowych, co w konsekwencji powoduje niedobór mleczka, a to z kolei niedożywienie larw i choroby gotowe. Oglądałem wykład weterynarii który z kolei powiedział że po każdym pokoleniu pszczół w komórce pozostaje wylinka, odchody ,patogeny, ale też trochę pierzgi, mleczka, niedożywiona larwa przegryza ta wylinkę w poszukiwaniu pokarmu , jednocześnie mając kontakt z całym złem od nozemy po zgnilca, a i na koniec temat ulepszania wosku , jak z trzeciej klasy brudnego czarnego wosku zrobić piękny żółty, no do klarowania trzeba dodać kwas siarkowy albo perhydrol albo inne ulepszacze, jednak kwas zostaje w wosku, i co dalej , mleczko pszczele reagując z kwasem z wosku zmienia się w twardy strup którego larwa nie może pobierać i dalej głodna larwa i karuzela słabych pszczół i chorób się rozkręca🤯, przepraszam za długi wywód zachęcam do zapoznania się z tematem. Ps. Według badań dodatek stearyny powoduje śmierć larw , i potem zwalamy , że matka zła że pszczoły źle a prawdziwy problem to wosk i weza
Koszt łącznie produkcji w obiegu zamkniętym wynosi na starcie + - 15000zl walce autoklaw i urzadzenia pomocnicze .Zwrot kosztów jest po kilku latach w srednich pasiekach.W moim przypadku byl bardzo szybki ponieważ zużywam 100kg wezy w sezonie. Jesli weza się kruszy czyli byla odlewana na goraco taka weza jest napowietrzona .
@marek6533 Powiecmy że tak ale czy to się opłaca? Oczyszczenie wosku klienta przynajmniej jeden raz +sterylizacja no oczywiście przerobienie na węzę,wycięcie ręczne arkuszy (najgorsza robota) przy cenie od 12do 15 zł od 1 kg.Na usługi tylko zautomatyzowana produkcja ma sens. Tylko i wyłącznie na własne potrzeby sporadycznie usługa koszty energii,gazu zabijają opłacalność.
Już od dłuższego czasu kusi mnie gospodarka bez węzy jako remedium na te wszystkie problemy. Dzielić ramkę na pół w poziomie i dawać do odbudowy do odkładów.
Stosując ramkę pracy można wyciągnąć 1kg wosku z ula,I według tego ,można mieć swoją węże i przestać kupować zafałszowana węże,przez producentów,że 100kg wosku wycuaglem około 16 kg parafiny i tak to wygląda, Pozdrawiam.
Rozmowa z Panem Andrzejem creme de la creme, ale ilość reklam (chyba co 5 min) to delikatna przesada. Rozumiem że robisz to non profit i środki z czegoś muszą być (choć na pewno nie są to jakieś kokosy) ale nie dopuść aby z Twojego kanału powstało przysłowiowe "Mango TV" Świetna robota 👍
Ja tylko wyrażam zgodę na umieszczaniu reklam. Nie ustawiam ich ręcznie. Nie mam na to wpływu... Ale jak mówisz że reklamy są bardzo często to znaczy że bardzo dużo osób ogląda cały film.
Pan mówi większość producentów jest ok to popatrzcie na Łysonia potężny producent a sciagal miody z innych krajów i sprzedawal jako Polskie itd w sieci mozna znaleźć filmiki ni ja nie wiem czy większość producentów jest ok
Syntetyczny wosk to nie problem, można go obejść, natomiast syntetyczny miód produkowany przez nowe bakterie dzięki izraelskim naukowcom to już jest problem nie tylko samych pszczelarzy ale głownie pszczół.
@waryasbeekeeper własna praska do węzy taką jak ją Pan Igor Pawłyk prezentował i zimą można klepać ze swojego wosku, a jak nie to znaleźć sobie zaufanego producenta - to przy dużych pasiekach. O tym samym była mowa w odcinku dlatego uważam, że ten problem da się obejść, ale tylko wtedy gdy wszyscy będą mieli świadomość zagrożenia i dlatego takich filmów jak najwięcej. Pozdrawiam
Plastikowe ule, plastikowy wosk, jakies warrozy , miód od pszczelarza a nie od pszczół. Porypane . A juz miałem spróbować tego sportu ekstremalnego. Olewam to.
Rozumiem. Pana intencje i sposób wypowiedzi na temat zanieczyszczenia węzy parafina stearyną. Jak Badani Honeylab znam bo korzystamy z ich usług to brakło klu programu co moim zdaniem podwarza inteperacje badań ja niekorzyść gościa filmu a mianowicie badania z 2018rok gdzie 10% steraynu powoduje śmiertelność 67% czerwiu można by przyjąć że około 5% to śmiertelność na poziomie około 33.5 % czyli 1/3 czerwiu nie wzmocni rodziny i tu pierwszy problem. Więc wasze inteperacje są sądzę mylne. Od kad mam obieg zamknięty wosku to skończyły się problemy na pasiece. Widać że trochę lawiruje tutaj gość programu nie wysniajać skąd pochodzi jego surowiec Wybaczcie ale ja nie trafiłem na dobrą węże od producentów a kupowałem od najtańszych do najdroszych. Niektórych partii nie ruszała Motylica. Co do ilość rodzin pszczelich to ta zimowla dużo wyjaśni ponieważ pogoda nie sprzyja dobrej zimowli oraz zajadliwosc warroa wzrasta reinwazje są coraz częściej powtarzają i są większe jak w latach poprzednich. Moda powoli przemija bo pszczelarstwo nie jest ani łatwym ani tanim hobby. Kolejna sprawa to bolączka polskiego pszczelarstwa to brak wiedzy nowych adeptów pszczelarstwa wiedzą tylko z filmów brak znajomości chorób pszczół oraz jej fizjonomi. Z czym się zgodzie to jedynie zamknięty obiekt wezy w pasiece przerób we własnym zakresie bo jeśli podczas przerobu wosk jest mieszany od różnych pszczelarzy to powstaje ryzyko przeniesienia chorób i zanieczyszenia wosku ponieważ nie każdy pszczelarz leczy rozważnie rodziny pszczele. Aspekt nie planowania zakupów przez pszczelarzy to racja znam temat z doświadczenia to samo jest z ulami i ramkami. Pszczelarze zamiast zamawiać sprzęt zima to zamawiają dopiero wtedy gdy już rójka wisi na drzewie. Pozdrawiam
@waryasbeekeeper jaki sens jest omawiać mniej szkodilwy czynników i interpretacja badań też jest nie dokońca poorawan bo jest duża różnica między wykrywalnością a oznaczalnością
@@michanowicki8328omawiamy to, co jest wykazane w raporcie. Stearyna nie jest wykazana. Mamy omawiać potencjalne zagrożenia płynące ze wszystkich substancji? Po co, skoro ich nie ma.
Przy koncu było już brak odpowiedzi. Czyli wszedł handel mudżyńskim woskiem po 7 dolarow bo skoro takie ilosci 100tys kg i nie wiadomo ile tez go przekrecili na syntetyku.
Pani Ewa Waś już odniosła się do badań że wosk syntetyczny też wykrywają i inne substancje. Ciekawe po co Panu z Pasieki Jurajskiej " Nieprzebrane ilości" wosku syntetycznego i innych ....
Raport jest w opisie. Można go otworzyć.... Co do nieprzebranych ilości... Jęk się bada rynek to skupuje się niewielkie ilości np. 1kg od wszystkich producentów co np 3 miesiące... To tak na logike
@@waryasbeekeeper no nie wiem zależy jak kto rozumuje. Ja sprzedaję dobry miód z własnej pasieki ale nie kupuję co 3 miesiące 1 słoika miodu z marketu by go sprawdzić oraz zbadać rynek bo wiem że miód za 10zł za kg nie jest dobrym miodem i nie będzie. Tak samo nie za bardzo rozumiem w jakim celu nabył Pan z Jurajskiej " Nieprzebrane ilości" wosku syntetycznego że pozwolił zabrać Tobie te próbki. Nie żebym się czepiał ale jakoś mi się to kupy nie trzyma. Chyba że ja źle interpretuję sformułowanie " nieprzebrane ilości" czyli bardzo duże ilości i wyobrażam sobie że tego jest 5000kg lub więcej a jest 5kg na cele badawcze ale wtedy trzeba by to nazwać małe ilości.
@@pasiekasuda5817 myślę że możesz zapytać Pana z Jurajskiej co miał na myśli ze posiada nieprzebrane ilości. Ja rozumiem co ma na myśli. A konkretnie nie pytałem czy ma 5000 czy 50 kg.
"nieprzebrane ilości" są w celach badawczych i dzięki temu, że wiemy co się dzieje na rynku jesteśmy w stanie uświadomić klientów co się dzieje. Czy tylko te nieprzebrane ilości pozostały w pamięci po obejrzeniu filmu?
Juz kilka lat temu z niby ukrainy na taki syntetyk trafilem . A raczej kilku duzych juz pare lat sprzedaje setkami ton ten chinski bez parafiny hehe bo kilkanascie lat temu to szla parafina pszczoly az padaly od tego bialego goofna zanim wy byliscie pszczelarzami jeszcze.
U mnie przez nieuwagę zostawiłem kilka plastrów w ulu poliuretanowym , motylica zjadła ramki i praktycznie ul . Sądzę. że poradzi sobie ze sztuczną węzą.
Zamówiłem w tamtym roku. Po wielu kłopotach dotarła ale muszę stwierdzić że sama "ropa" mówię tu o węzie pszczelej z wosku pszczelego, którego nie było
Bardzo fajna rozmowa, która pokazuje pszczelarzom w jak głębokiej d...e jesteśmy. Przeraża mnie to, że Nasze grono naukowe udaje, że problemu nie ma. Pewnie Pan Andrzej kilkakrotnie się o tym przekonał. W filmie udowodniliście jak łatwo to wszystko przenika bez żadnej kontroli, tyle, że ten problem zaczyna narastać już od kilku lat jednak nie było mowy o syntetyku. Była mowa o substancjach niewiadomego pochodzenia, które znajdował i UMCS i HONEY LAB, ale nie chcieli widzieć problemu i uwiarygadniali badane próbki zaświadczeniem o minimalnych zawartościach stearyny i parafiny. To, że w nagłośnienie i przekaz do pszczelarzy uwiarygadnia producent może wywrzeć w końcu presję na środowisko.👍👍👍👍
Ale mam kilka uwag i chyba się do tego też odniosę.
czym więcej dyskusji na ten temat tym lepiej
Pszczelarzy ruch@ się w dup@la i robi się na nich pieniądz
Hej. Ja bym nie krytykował ,,syntetyku'' . Prosty przykład- oleje samochodowe. Dlaczego mineralne są dużo tańsze? Może warto poczekać z oceną? Kilka rodzin poprowadzić na syntetyku dobrej jakości i obserwować. W gospodarstwie domowym korzystamy z wielu ,,syntetyków''. Pamiętajmy, że producenci mają technologię, która pozwala wyprodukować ,,coś'' co jest kopią ,,czegoś". Prosty przykład; Odzież hi-tec. Futro i skóra są super, przy małej wilgotności. Ale jak jest duża wilgotność?
Pan Andrzej dał nam nadzieję, że producenci węzy w większości nie oszukują, to się im nie opłaca. Ja w to wierzę! Ale to są lokalni producenci! Zacznijmy myśleć. Seba mam do Ciebie prośbę. W swoich uwagach porusz moim zdaniem najważniejszy temat:. Współpracę lokalną. Tylko lokalnie możemy zaufać sobie.
@ciacho8120 jak możemy dawać w tym momencie szansę syntetykowi skoro teoria mówi, że na rynku pszczelarskim go nie ma. Owszem niech zmienią kolor na czerwony, etykietują jako syntetyk i niech będzie prawo wyboru, ale nie ma argumentów obronnych jeśli ma na celu udawać naturalny. W tym momencie to jest oszustwo!!!
@ciacho8120 dodatkowo samochód jest technologią sztuczną, a węza ma kontakt i z żywnością i z organizmami żywymi, więc bez długotrwałego procesu testów i badań laboratoryjnych nie ma możliwości dopuszczenia do używania.
Dzięki panowie za dyskusję, która otwiera oczy na nowy problem z woskiem syntetycznym.
Szkoda tylko że tak niewielu w ogóle się tym interesuje
Witam wszystkich. Od kilkunastu lat używam węzy kupowanej w Pasiece JuRajska. Zawsze jest najwyższej jakości. Polecam!!!
Prawdopodobnie najlepsza w kraju ;-)
Cacho ja kupiłem i odwrotnie kiepska potrafiła spływać na plastrze tak jakoś słabo odbudowywały raczej nie polecam
U mnie to samo -zakupioną w 2024 roku
węzę jurajską -pszczoły kiepsko odbudowywały,na wielu plastrach były płaskie ,nieodbudowane placki.W przyszłym roku przechodzę na obieg zamknięty.
@@entropia1ac Hej. To, że kiepsko budują, to niekoniecznie wina węzy. No chyba, że we wszystkich rodzinach zaistniał podobny problem.
@@waldemarhamera8548 Hej. To, że słabo odciągają może być spowodowane różnymi powodami. Na ostatnim miejscu winiłbym jakość węzy.
Dziękuję, dobra robota. To teraz czekam na ten ekstra odcinek o zwiekszonej produkcji węzy 😊
To jest przykre że wielu pszczelarzy wciąż nosi ciągle różowe 👓 i skupia się na szukaniu nie istotnych tematów
Na pewno się pojawi 😉
świetne, dzięki za te wiadomości
Cieszę się że materiał jest cenny, merytoryczny👍
Ciekawa pogawędka. Dzięki za dzielenie się takimi 'nowinkami' w branży. Czekam na film o pozyskiwaniu wosku i odzyskiwaniu go ze zboin.
Dzięki za komentarz. Myślę że taki film musi powstać na moim kanale
taki film też powstanie - o odzysku wosku, o praktykach w innych państwach, które można skopiować w PL, o sposobie prowadzenia pasieki pod kątem większego odzysku wosku
o urządzeniach do wosku
@@waryasbeekeeperproblemy z woskiem zaczęły się wtedy gdy pod Krakowem znalazła się firma która sprzedawała "wosk" nawet i tirami. Co do zanieczyszczeń parafiną i steryna największy problem jest wtedy gdy dodatki są z olejem coś jak wkłady cdo zniczy. Kolejny problem jest taki dlaczego węza kupiona jest żółta ma piękny kolor, po zwykłym klarowaniu czy wrzuceniu do autoklawu wosk uzyskany jest siny wpadający w brąz. O tym że są inne dodatki mówi się od dawna problem jest taki że nie mamy jak tego sprawdzić
Panowie jeszcze nagrajcie coś o pozostałościach pestycydów, i leków w wosku.
Super. Podobnie robię.
Dobry materiał jak zwykle Łukasz 👍👍
Thx
Łukasz jest the best!
Swietna robota👍👍👍👍
Thx👍
Witam . Nagrywasz bardzo przydatne filmiki. Miałem styczność z węzom z chin pewna osoba kupiła plastry wosku do produkcji świeczek właśnie pachniał takim silikonem chinskim trampkiem myslałem ze mieszany wosk był z parafiną dla lepszego palenia się, ta osoba robi tylko świeczki. Pozdrawiam
No tak, ale po co komu wdychać opary tych trampek...
To jest bardzo ważne, aby propagować informacje na temat nowego zagrożenia
@@poweredbymoon Jakiego zagrożenia? Taka weza syntetyczna napewno jest zdrowsza od tego obiegowego syfu pelnego amitrazy, kwasow, roznej masci parafin i niewiadomo jeszcze czego.
Wszystko byłoby ok tylko jest jedno ale. Pan producent nie odpowiedział na pytanie jak rozpozna zafałszowany wosk , tak żeby ten nie trafił do jego produkowanej węzy.
Skoro padło stwierdzenie że nie ma możliwości żadnej weryfikacji, to skąd ta pewność o jakości produkowanej węzy ( 99.1 proc.)??
Jak rozpoznać wosk syntetyczny - to jest zadanie dla naukowców i instytucji nie dla małej firmy w Polsce.
A skąd my mamy pewność że nie używamy wosku syntetycznego do produkcji węzy? Bo wiemy co używamy.
Jestem początkujący i materiał cenny.weze kupuje własnie z pasieki jurajskiej.Pozdrawiam
Witam co sie wytroca z wosku podczas autoklawowania sterylizacja
Czekam na film o pozyskiwaniu wosku jaki obiecaliście w filmie.
A Ja myślę chłopy, że polscy pszczelarze bardziej pokochali pieniądze, niż pszczoły...
Witam, Jaki rozmiar komórki w wezie stosujesz? 5,1, 5,4mm czy może jeszcze inny? Są jakieś różnice między nimi dla pszczół? Jakie masz spostrzeżenia? Zastanawiam się jaka węzę zakupić;)
Pozdrawiam
stosuje tylko 5.4
Producenci sami doprowadzili do takiej sytuacji to teraz niech się bujają ze swoją węzą. Od kilku lat sam robię węzę w obiegu zamkniętym na prasce wylewanej i jest ok. Polecam wszystkim to rozwiązanie.W nowym sezonie planuje przejść na węzę plastikową do miodni a woskową do gniazda. Może ktoś to praktykuje i podzieli się swoim doświadczeniem. Pozdrawiam kolegów.
Tak, najlepiej produkować więcej wosku i zamknąć obieg.
Najgorsze, że nie wiemy co kupujemy i nie mozemy tego sprawdzić w żaden sposób.
Ja się nie zgadzam i nie wiem dlaczego tak marginalizuje cię problem, na wykładach u prof stojko, było powiedziane że jakiś czas temu poziom amitraza w wosku przekroczył wszelkie normy chcąc załatwić problem ktoś wpadł na pomysł że trzeba rozcieńczyć wosk i po problemie, w związku z brakiem wosku ktoś wpadł na pomysł że dodamy parafiny i git, jednak nikt nie przebadał wpływu parafiny, tematem zajęła się prof strachecka i są dostępne wyniki i wykłady gdzie można się dowiedzieć , że nawet niewielka domieszką parafiny powoduje zanikanie gruczołów gardzielowych, co w konsekwencji powoduje niedobór mleczka, a to z kolei niedożywienie larw i choroby gotowe. Oglądałem wykład weterynarii który z kolei powiedział że po każdym pokoleniu pszczół w komórce pozostaje wylinka, odchody ,patogeny, ale też trochę pierzgi, mleczka, niedożywiona larwa przegryza ta wylinkę w poszukiwaniu pokarmu , jednocześnie mając kontakt z całym złem od nozemy po zgnilca, a i na koniec temat ulepszania wosku , jak z trzeciej klasy brudnego czarnego wosku zrobić piękny żółty, no do klarowania trzeba dodać kwas siarkowy albo perhydrol albo inne ulepszacze, jednak kwas zostaje w wosku, i co dalej , mleczko pszczele reagując z kwasem z wosku zmienia się w twardy strup którego larwa nie może pobierać i dalej głodna larwa i karuzela słabych pszczół i chorób się rozkręca🤯, przepraszam za długi wywód zachęcam do zapoznania się z tematem. Ps. Według badań dodatek stearyny powoduje śmierć larw , i potem zwalamy , że matka zła że pszczoły źle a prawdziwy problem to wosk i weza
Co bagatelizujemy?
Koszt łącznie produkcji w obiegu zamkniętym wynosi na starcie + - 15000zl walce autoklaw i urzadzenia pomocnicze .Zwrot kosztów jest po kilku latach w srednich pasiekach.W moim przypadku byl bardzo szybki ponieważ zużywam 100kg wezy w sezonie. Jesli weza się kruszy czyli byla odlewana na goraco taka weza jest napowietrzona .
Dzięki za dzielenie się doświadczeniem
Koszt będzie niższy gdy zaczniemy robić usługowo
@marek6533 Powiecmy że tak ale czy to się opłaca? Oczyszczenie wosku klienta przynajmniej jeden raz +sterylizacja no oczywiście przerobienie na węzę,wycięcie ręczne arkuszy (najgorsza robota) przy cenie od 12do 15 zł od 1 kg.Na usługi tylko zautomatyzowana produkcja ma sens. Tylko i wyłącznie na własne potrzeby sporadycznie usługa koszty energii,gazu zabijają opłacalność.
Już od dłuższego czasu kusi mnie gospodarka bez węzy jako remedium na te wszystkie problemy. Dzielić ramkę na pół w poziomie i dawać do odbudowy do odkładów.
Stosując ramkę pracy można wyciągnąć 1kg wosku z ula,I według tego ,można mieć swoją węże i przestać kupować zafałszowana węże,przez producentów,że 100kg wosku wycuaglem około 16 kg parafiny i tak to wygląda, Pozdrawiam.
Jest rada stosować ramki pracy robie to od lat 7 kilo wosku z 17 rodżn produkcyjnych 👍
👌
A odsklepin Pan nie dorzuca do topienia? To też chyba czysty wosk.
Rozmowa z Panem Andrzejem creme de la creme, ale ilość reklam (chyba co 5 min) to delikatna przesada. Rozumiem że robisz to non profit i środki z czegoś muszą być (choć na pewno nie są to jakieś kokosy) ale nie dopuść aby z Twojego kanału powstało przysłowiowe "Mango TV"
Świetna robota 👍
Ja tylko wyrażam zgodę na umieszczaniu reklam. Nie ustawiam ich ręcznie. Nie mam na to wpływu... Ale jak mówisz że reklamy są bardzo często to znaczy że bardzo dużo osób ogląda cały film.
U mnie ani razu reklama przez 1.5h;) tylko na początku i końcu
Pan mówi większość producentów jest ok to popatrzcie na Łysonia potężny producent a sciagal miody z innych krajów i sprzedawal jako Polskie itd w sieci mozna znaleźć filmiki ni ja nie wiem czy większość producentów jest ok
Ale film dotyczy produkcji węzy. W mojej ocenie większość producentów jest uczciwa.
😂😂😂😂@@poweredbymoon
Super mareriał;) Tylko prasowanie odbywa się w prasie, walcowanie w walcach;)
Albo przy pomocy żelazka 😉
Jak będzie taniej to zaleje rynek tak jak ze wszystkim
Tak się dzieje
Oby nie, bo to będzie skrajnie zła sytuacja, kiedy chińskie fabryki będą posiadały kontrolę nad tym, co europejscy pszczelarze mają w ulach
@@waryasbeekeeperpolecił by Pan węzę z tej firmy?
Syntetyczny wosk to nie problem, można go obejść, natomiast syntetyczny miód produkowany przez nowe bakterie dzięki izraelskim naukowcom to już jest problem nie tylko samych pszczelarzy ale głownie pszczół.
O to zdradź ten sekret... Jaką masz radę jak można go obejść? Co do miodu to zgoda.
@waryasbeekeeper własna praska do węzy taką jak ją Pan Igor Pawłyk prezentował i zimą można klepać ze swojego wosku, a jak nie to znaleźć sobie zaufanego producenta - to przy dużych pasiekach. O tym samym była mowa w odcinku dlatego uważam, że ten problem da się obejść, ale tylko wtedy gdy wszyscy będą mieli świadomość zagrożenia i dlatego takich filmów jak najwięcej. Pozdrawiam
@nok64 udostępnij dla znajomych pszczelarzy ten film jak możesz
Plastikowe ule, plastikowy wosk, jakies warrozy , miód od pszczelarza a nie od pszczół. Porypane . A juz miałem spróbować tego sportu ekstremalnego. Olewam to.
Słyszałeś kiedyś o wosku ziemnym. Również go wykorzystują do mieszania z woskiem pszczelim.
Wosk ziemny to już jak syrenka na polskich drogach
Ukraińcy na dużą skalę stosują.
Żeby tylko wosk ziemny...
Rozumiem. Pana intencje i sposób wypowiedzi na temat zanieczyszczenia węzy parafina stearyną. Jak Badani Honeylab znam bo korzystamy z ich usług to brakło klu programu co moim zdaniem podwarza inteperacje badań ja niekorzyść gościa filmu a mianowicie badania z 2018rok gdzie 10% steraynu powoduje śmiertelność 67% czerwiu można by przyjąć że około 5% to śmiertelność na poziomie około 33.5 % czyli 1/3 czerwiu nie wzmocni rodziny i tu pierwszy problem. Więc wasze inteperacje są sądzę mylne. Od kad mam obieg zamknięty wosku to skończyły się problemy na pasiece. Widać że trochę lawiruje tutaj gość programu nie wysniajać skąd pochodzi jego surowiec Wybaczcie ale ja nie trafiłem na dobrą węże od producentów a kupowałem od najtańszych do najdroszych. Niektórych partii nie ruszała Motylica. Co do ilość rodzin pszczelich to ta zimowla dużo wyjaśni ponieważ pogoda nie sprzyja dobrej zimowli oraz zajadliwosc warroa wzrasta reinwazje są coraz częściej powtarzają i są większe jak w latach poprzednich. Moda powoli przemija bo pszczelarstwo nie jest ani łatwym ani tanim hobby. Kolejna sprawa to bolączka polskiego pszczelarstwa to brak wiedzy nowych adeptów pszczelarstwa wiedzą tylko z filmów brak znajomości chorób pszczół oraz jej fizjonomi. Z czym się zgodzie to jedynie zamknięty obiekt wezy w pasiece przerób we własnym zakresie bo jeśli podczas przerobu wosk jest mieszany od różnych pszczelarzy to powstaje ryzyko przeniesienia chorób i zanieczyszenia wosku ponieważ nie każdy pszczelarz leczy rozważnie rodziny pszczele. Aspekt nie planowania zakupów przez pszczelarzy to racja znam temat z doświadczenia to samo jest z ulami i ramkami. Pszczelarze zamiast zamawiać sprzęt zima to zamawiają dopiero wtedy gdy już rójka wisi na drzewie.
Pozdrawiam
Mowa jest o parafinie. A sterayana to poważniejszy problem i go nikt nie podważa. Rozmawiamy o parafinie.
@waryasbeekeeper jaki sens jest omawiać mniej szkodilwy czynników i interpretacja badań też jest nie dokońca poorawan bo jest duża różnica między wykrywalnością a oznaczalnością
@michanowicki8328 jaki jest sens omawiać w ogóle te badania skoro chińczyk sprzedaje syntetyczny wosk?
Może chodzi o to że mamy rozmawiać o 5% parafiny zamiast rozmawiać o 100% syntetyku. Czy zauważyłeś jaki jest cel tej rozmowy?
@@michanowicki8328omawiamy to, co jest wykazane w raporcie. Stearyna nie jest wykazana. Mamy omawiać potencjalne zagrożenia płynące ze wszystkich substancji? Po co, skoro ich nie ma.
Przy koncu było już brak odpowiedzi. Czyli wszedł handel mudżyńskim woskiem po 7 dolarow bo skoro takie ilosci 100tys kg i nie wiadomo ile tez go przekrecili na syntetyku.
Pisz jaśniej bo ciężko czyta się te posty. Konkretyzuj komentarze bo nikt nie będzie się zastanawiał co tam chcesz powiedzieć...
Pani Ewa Waś już odniosła się do badań że wosk syntetyczny też wykrywają i inne substancje. Ciekawe po co Panu z Pasieki Jurajskiej " Nieprzebrane ilości" wosku syntetycznego i innych ....
Raport jest w opisie. Można go otworzyć....
Co do nieprzebranych ilości... Jęk się bada rynek to skupuje się niewielkie ilości np. 1kg od wszystkich producentów co np 3 miesiące... To tak na logike
@@waryasbeekeeper no nie wiem zależy jak kto rozumuje. Ja sprzedaję dobry miód z własnej pasieki ale nie kupuję co 3 miesiące 1 słoika miodu z marketu by go sprawdzić oraz zbadać rynek bo wiem że miód za 10zł za kg nie jest dobrym miodem i nie będzie. Tak samo nie za bardzo rozumiem w jakim celu nabył Pan z Jurajskiej " Nieprzebrane ilości" wosku syntetycznego że pozwolił zabrać Tobie te próbki. Nie żebym się czepiał ale jakoś mi się to kupy nie trzyma. Chyba że ja źle interpretuję sformułowanie " nieprzebrane ilości" czyli bardzo duże ilości i wyobrażam sobie że tego jest 5000kg lub więcej a jest 5kg na cele badawcze ale wtedy trzeba by to nazwać małe ilości.
@@pasiekasuda5817 myślę że możesz zapytać Pana z Jurajskiej co miał na myśli ze posiada nieprzebrane ilości. Ja rozumiem co ma na myśli. A konkretnie nie pytałem czy ma 5000 czy 50 kg.
Super, wyślemy zbadamy i zobaczymy ile wyjdzie. W końcu coś ruszyło...
"nieprzebrane ilości" są w celach badawczych
i dzięki temu, że wiemy co się dzieje na rynku jesteśmy w stanie uświadomić klientów co się dzieje.
Czy tylko te nieprzebrane ilości pozostały w pamięci po obejrzeniu filmu?
Polecicie producenta węzy o komórce 4,9/5,0 wlkp
miody podkarpackie
Trafiłem na weze Jurajska jest super.a, że sztucznym woskiem sprzedawanym jako wosk pszczeli świecą zwijana z wezy ps pszczelej
👍
Miód syntetyczny też istnieje. Oprazowany w Izraelu.😮😡
Oczywiście.
Juz kilka lat temu z niby ukrainy na taki syntetyk trafilem . A raczej kilku duzych juz pare lat sprzedaje setkami ton ten chinski bez parafiny hehe bo kilkanascie lat temu to szla parafina pszczoly az padaly od tego bialego goofna zanim wy byliscie pszczelarzami jeszcze.
Padały od parafiny zanieczyszczenej olejem coś jak wkład do zniczy
To motylica tego nie pożre😂
Ale o który wosk pytasz;)?
Albo zje i padnie. Może węza syntetyczna to sposób na motylice 😂
U mnie przez nieuwagę zostawiłem kilka plastrów w ulu poliuretanowym , motylica zjadła ramki i praktycznie ul . Sądzę. że poradzi sobie ze sztuczną węzą.
@@MW-qi9eymyślisz że by to przeżyła?
Czemu nie pożre? Motylica zezre wszystko. Zostaw plastikowy ul z plastrami to sie przekonasz . Nawet korpusy beda jak s sera szwajcarskiego.
słaby głos a natury i tak nie pokonacie
Sprawdż ustawienia i sprzęt. Głos jest wysokiej jakości
Natury- ale że ludzkiej?🤣
Jasiu, czas na nowe słuchawki lub wizytę u lekarza.
ja kupiłem od nich i odwrotnie kiepska potrafiła potrafiła spływać na plastrze tak jakoś słabo odbudowywały raczej nie polecam
Zamówiłem w tamtym roku. Po wielu kłopotach dotarła ale muszę stwierdzić że sama "ropa" mówię tu o węzie pszczelej z wosku pszczelego, którego nie było
Ale taka ropa jak z ucha przy zapaleniu?
Weza od nich zawsze ładnie pachnie komórki a tamta troszkę pachniała gorzej ale i tak nie było źle uważam że robią dobra węże choć sparzyłem się
@@poweredbymoonRopa z ucha bo z niego strzelasz. Jurajska to wosk ziemny z dodatkami
@@mathew679 to ziemny czy ropa?
@@poweredbymoon Substancja ta jest w bliskim kontakcie z ropą naftową. Doedukuj się 😅Albo uszy umyj