Jo, měli by to formulovat jako: "neznají přidělenou číslici toho druhého, nesmí si ji navzájem říct, ale v níže uvedeném rozhovoru si malinko napověděli, aby mohli vyloučit nějaké možnosti - které dvojčíslí Aleš jim pro hádání zvolil? (...)"
Jednoduchá je, ale pokud chce mít člověk 100 % jistotu, musí to probrat ze všech stran. Takže úloha má dvě řešení a podle mě to autor Marek Valášek řekl jak nejednodušeji to šlo. Tedy u toho druhého řešení by byla možná jednodušší a srozumitelnější formulace, že Cyril měl sice 2, ale přesto mohl s jistotou říct, že číslo ví (tedy 22), protože kdyby to bylo 32, musel by je Bob říct. Usměvné jsou teorie v další možnosti v komentářích. Tam by opravdu byla na místě tvoje poznámka k advokátskému talentu zamotat nebo zamlžit situaci a odvést lidi od správného výsledku.
@@eksot1237 Nesouhlasím s tvým druhým řešením. Tvrzení "protože kdyby to bylo 32, musel by je Bob říct" není podloženo zadáním a je pouhým dohadem. Ano, můžeme se sice domnívat, že kdyby znal Bob odpověď rovnou, nebude plácat nic o Cyrilově schopnosti nebo neschopnosti to určit, ale faktem je, že to zůstává pouhou domněnkou, a jak bylo zmíněno i ve videu, my Bobovu motivaci neznáme a nemůžeme s jistotou tvrdit, co by řekl a co by zamlčel. Naopak je v samotném zadání uveden hned další příklad úmyslně zamlčené informace - místo aby Cyril řekl, které číslo to je, řekl jen, že už ho zná. Takže ani nelze spekulovat nad tím, že by oba nutně museli informovat o všem, co ví. Kdybych byl Cyril a dostal bych od Aleše číslo 2 a pak už jen nic než Bobovo tvrzení a měl bych se na místě bez dalších informací rozhodnout, jestli tipnout 32 nebo 22, vsadil bych si taky radši na 22, protože by mi do karet hrála právě ona šance, že by v případě 32 Bob řekl něco jiného a neudržel vážnou tvář. Ale byl by to stále jen uvážený odhad, ne jistota.
@@Mate_00 Samozřejmě že je to dané zadáním. Pokud je řešení 22: Bob má 2 - z jeho pohledu může mít Cyril buď 2 nebo 3, z tohoto důvodu je pravdivý výrok "Nemůžeš určit výsledné číslo" (v obou případech by Cyril mohl hádat dvě výsledná čísla 22 a 32 NEBO 13 a 23). Cyril má také 2 - z jeho pohledu může být výsledné číslo 22 nebo 32, ALE díky výroku Boba Cyril zjistil, že 32 to není vzhledem k tomu, že kdyby věděl Bob trojku, jeho výrok "Nemůžeš určit" by nemohl být pravdivý. Počítám tedy že řešení jsou opravdu dvě: 22 a 23.
@XXveny kdyby Bob věděl trojku, tak 100% ví, že číslo je 32, takže ví, že Cyril má dvojku. A protože ke dvojce pasuje 22 i 32, tak tím i ví, že Cyril opravdu nemůže nic určit. Proč by ten výrok nebyl pravdivý? Pokud jsem Cyril a vím číslici 2, tak mi Bobovo tvrzení že nic nemůžu vědět vůbec nepomůže. 22 i 32 jsou stále validní možnosti a mně to nepomůže.
Vysvětlení ve videu je zmatené, podle mne je těžké orientovat se v řeči, pokud se stále plete pojem cifra, číslo a číslice, myslím, že video je dobrý příklad toho, že ne vždy se vysvětlujícímu podaří věci zjednodušit, někdy je to právě naopak :)
5 ปีที่แล้ว +25
B: "Vím, že to C neví" -> ne 14 (C by věděl), ne 13 (B neví, jestli 13 nebo 14, ale ví, že C to nemůže vědět -> ani 13 - začíná taky na 1); C: "Nevěděl jsem" (měl buď dvojku nebo trojku), "ale už to vím" -> nemůže to být 2 na konci (stále by nevěděl jestli 22 nebo 32) -> 3 na konci (zároveň vyloučil 13, když B řekl: "C neví") -> 23.
@@Mate_00 Pravda: výsledek je reálně ok ale zadání je zmatečné: Je třeba si uvědomit ( což ze slovního zadání v tomhle podání nelze) že není třeba uvažovat nad tím jak to ti dva o sobě mohou tvrdit, ale to že je třeba nalézt číslo, které to potvrdí a nelze najít žádné jiné. Takže špatně je pouze zadání či spíše špatně zvolený způsob zadávání úlohy. Ale jinak to bylo zábavné jako vždy
Vysledek neni 23 ale 32. A jak jste spravne konstatoval, neni mozne aby dle tohoto zadani byl vysledek jiny. Ukolem neni neni vyradit dve cisla po kterych nam zbydou tri ze kterych si vybereme 23 aby nam to sedelo do chybneho reseni dle jineho weboveho portalu ze ktereho majitel videa pravdepodobne cerpal. Chyba je v tom ze ukolem je najit jedno cislo ktere si ales mysli, ne vyradit dve ktery si bob ( respektive dotycny ktery toto reseni zverejnuje ) mysli ze to nejsou. Bob ma prvni cifru a tvrdi ze "vi" ze cyril vedet nemuze. U vsech peti cisel se cifry opakuji nekde jinde az na 4 v cisle 14 a 3 v 32. Jelikoz ale vi bob a ne cyril je to 32. Nemuze to byt 14, to by vedel cyril, nemuze to byt 13, 22, 23 protoze to by bob nemohl tvrdit ze cyril to nemuze vedet. Zmatlilo vas tvrzeni ze z cisel odpadava 14 a 13 a chybne se odvozuje uz jen ze zbylich 3 cisel. To ze stejne jako 13 nepripada v uvahu ani 23 uz pak neni patrne. Zkratka je treba si uvedomit ze odstraneni 13,14 neni soucast zadani, ale chybne odvozeni.
Naprosto chápu, proč si někteří myslí, že je to 32, dává to podle zadání smysl. Ono je totiž zavádějící, když Bob řekne “Cyril nemůže znát odpověď” což dává pocit, že Bob odpověď zná. On ji ale nezná. Bob neví, co má Cyril za číslo a Cyril tedy může mít 4, 3, nebo 2. Bob ale s JISTOTOU řekne, že Cyril nemůže znát odpověď, tudíž nemá 1. Kdyby Bob měl jedničku, tak Cyril může mít buďto 3, nebo 4. A kdyby měl Cyril 4, tak může jednoduše určit odpověď, protože jen jedno číslo končí 4. Bob si je ale stoprocentně jistý, že Cyril nemá 4 a nemůže znát odpověď a pokud si je Bob stoprocentě jistý, že Cyril nemá 4, Bob tím pádem nemá 1. A když teďka Cyril ví, že Bob nemá 1, Cyril ví stoprocentně odpověď. Cyril se tudíž musel rozhodovat mezi 2 čísly, z tohož jedno začínalo na 1. Taková čísla jsou jen 13 a 23 a když Cyril nyní ví, Bob nemá 1, může Cyril s jistotou říct, že odpověĎ je 23 Kdyby se Cyril rozhodoval mezi čísly 22 a 32, byla by mu informace, že Bob nemá 1 zbytečná a pořád by neznal odpověď
@@senteish Pokud se zabýváme výroky, tak operujeme jen s informacemi, které na 100% víme. Na začátku víme na 100%, že Bob ví na 100%, že to Cyril vědět nemůže, tzn. první číslo není "1" (u ostatních je druhé číslo obsaženo i v jiném čísle). A pak Cyril říká, že zná to číslo na 100%, takže druhé číslo nemůže být "2", protože by si Cyril nemohl být jistý, jestli to je 22, nebo 32. To, jestli Bob něco ví, nebo je vlastně nakonec jedno.
Já to pochopil teda úplně jinak. Bob ani Cyril by neřekli, jaké číslo to je (protože pak by prostě mohl říct každý z nich to své). Když Bob řekl, že Cyril nemůže vědět, jaké číslo to je, tak to znamená, že Bob už věděl, o jaké číslo se jedná. To znamená, že má 3 (Bob věděl, že Cyryl má číslo 2 a na 2 končí 22 a 32, takže Cyril to opravdu nemůže určit). Jakmile Bob řekl, že to Cyril nemůže vědět, Cyril si uvědomil, že Bob to již ví, takže musí mít 3. Takže tu jde o to, že Bob i Cyril musí na to číslo přijít, není tu možnost, že by jej Bob nebo Cyril řekl. Zdá se mi, že ten úkol má spoustu řešení.. Pokud se mýlím, tak mě prosím klidně opravte.
úloha má jediné řešení, protože ty musíš vycházet z toho, co oba řekli. Tvůj příklad by měl jiné zadání a to: Bob řekl, že Cyril nemůže znát řešení a Cyril na to řekl, ano opravdu ho nemůžu znát, výsledek by byl 32.
Myslím si, že by sa to vo finálnej verzií dalo riešiť jednoduchšie (Samozrejme so všetkým s tebou súhlasím :D ). Bobova veta hovorí to že on mať jednotku nemôže (keby ju mal tak by neplatilo to čo povedal). Na to, ako to Cyrilovi povie, Cyril odpovie že áno, dovtedy to nevedel, ale teraz to už vie. 4 (viz 14) mať nemohol, to znamená že Cyril mal 3 ale nevedel sa rozhodnúť či to bude 13 alebo 23 (resp. nemal potrebnú informáciu). Teraz už ju má, to znamená že ďalší rozbor bol zbytočný a odpoveď 23 bola jasná :).
Zajímavá situace by byla, kdyby Cyril odpověděl, že to opravdu neví, tak by Bob odpověděl, že už zná celé číslo. (Je to zase jen jedna správná možnost) :)
Napadlo mě na to kouknout počítačově z pohledu podmínek: Podmínka 1: ANO - Bob říka, že to Cyril nemůže vědět. NE - Bob říká, že to Cyril může vědět. Podmínka 2: ANO - Cyril říká Nevěl jsem to a už to vím NE - Cyril říká, nevím to pořád nebo Věděl jsem to od začátku. ANO + ANO = 23 ANO + NE = 32 NE + ANO = 13 NE + NE = 14 Já myslím, že je to tak, pokud mě něco neuniklo.
@@andrejnovak Když s někým debatuješ, nepřeváděj to do osobní roviny a vše bude ok. Není problém mít zcela odlišný názor, ale je chyba nerespektovat druhé.
A co 22? Bob říka, že to Cyril nemůže vědět: (Bob ví že Cyril ví buď 3ku nebo 2ku, takže hádá mezi 13 a 23, příp. 22 a 32)- ANO Cyril říká Nevěděl jsem to a už to vím: (Cyril díky Bobovi zjistil že Bob ví něco jiného než 3ku a 1ku, tudíž zbyla dvojka ke dvojce kterou věděl Cyril - 22) - ANO
Nic si z toho nedělejte. Kolega používá mnoho slov a pak se jednoduchost může ztrácet. Možnosti jsou 13 14 22 23 32. To vědí oba. Bob ví, že Cyril může mít 2, 3 nebo 4. A také ví, že pouze kdyby měl Cyril 4, tak jistě ví, co je to za dvojici. To by bylo v případě, že dvojice je 14. (Kdyby měl Cyril 2 nebo 3, tak existují vždy dvě možnosti, co to je). Ale Bob řekl, že si je jistý, že Cyril dosud neví, co to je za dvojici. To může tvrdit pouze pokud sám nemá jedničku. Kdyby ji měl, tvrdit by to nemohl. Čili z Bobova výroku víme, že Bob nemá jedničku. A ví to i Cyril. Jestliže nyní Cyril řekne, že si je jistý, o jakou dvojici se jedná, pak pouze v případě, že jeho číslo tvoří jednoznačnou kombinaci se zbylými 2 a 3, které může mít Bob. Kdyby to byla dvojka, tvrdit by to nemohl, protože by existovaly možnosti 22 a 32. Pouze pokud má 3, může tvrdit, že si je jistý, jak to je. Výsledek je 23.
@@martinkarvas8660 To mě těší. Pak jsem ještě nad tou úlohou přemýšlel jak ji popsat a napadlo mě, že je o jednoznačnosti a nejednoznačnosti situace, ve které se ten který účastník nachází. Například když má Bob 3, je pro něho situace zcela jednoznačná. Pokud má 1 nebo 2, je nejednoznačná (v tomto případě vždy dvojznačná - existují dvě možné varianty). Zároveň každý z účastníků ví, jaké varianty jsou jednoznačné a nejednoznačné pro toho druhého. A dvojice číslic jsou namíchány tak, že jednoznačnost situace se pro každého z účastníků nachází jinde. Pro Boba je to 32 (unikátní 3), pro Cyrila těch 14. Tím, že hráč má své číslo, ví jaké varianty připadají v úvahu na straně toho druhého. A pak může vyslovit soud o tom, jak se mu jeví situace toho druhého. Tím dá informaci tomu druhému (Bob Cyrilovi) a ten díky tomu může zúžit množinu možných variant. Ten se pak může vyslovit o tom, jak se mu celá situace jeví, aniž by vyslovil konkrétní číslo. V tomto případě Cyril jasně vidí, že z možností, které zbyly, je ta, která je tvořena jeho číslem už jednoznačná. A řekne to. Tím je řečeno vše potřebné a vše je jasné.
Trochu mi to pořád nejde do hlavy... přijde mi, že 13 je stále ve hře. Kdyby měl Bob 1(ale Cyril to neví) a Cyril 3, tak to pořád může být 13 nebo 23. Nemám pravdu?
Lukáš Hehe Pokud by měl Bob 1, tak by nemohl říct, že to Cyril neví, protože by Cyril mohl mít 14 a vědět to, protože je to jediný číslo, který končí na 4. Pokud by měl Bob 2, tak to může být 22 či 23, takže může říct, že to Cyril neví. Pokud by měl Bob 3, tak by mohl rovnou z říct 32.
@@goprozbaza8399 Odpověděl... Bob ví, že Cyril může mít číslice 3, 4 nebo 2. Kdyby měl čtyřku, hned řekne 14. Jelikož to neudělal, tak by mohl mít sice 13, ale právě na základě toho Bobova tvrzení víš, že Bob nemá jedničku, jinak by nemohl říct, že Cyril neví.
@@martinmatuska4845 nesuhlasím. V prípade, že by mal Bob 1, tak je to jasné a Bob by povedal, že Cyril(ktorý dostal 3 alebo 4) VIE....to by bolo iba vtedy jasné. Ale keby mal Bob 1, stále môže povedať, že Cyril (ktorý dostal 3 alebo 2) nevie. Čísla si navzájom nevidia, takže ani tvrdenie že Cyril vie alebo nevie Bob nemohol povedať, lebo to vedieť nemohol, preto aj 13 je stále kľudne v hre tým pádom.
Nekoukal jsem na video, jen to sem napíšu, tak jak si to myslím. Bob a Cyril neví jaké mají číslo. Máme čísla 13, 14, 22, 23, 32 Bob řekne, že Cyril nemůže vědět, co má za číslo tím pádem je jasné, že to nemůže být 14 ani 13 protože kdyby měl Bob 1 nemůže 100% vědět, že Cyril nemá 4. Zbývají 22, 23, 32, teď víme, že Cyril ví 100% jaké je výsledné číslo, takže nám vypadává 32,22, jelikož kdyby měl 2 tak to neví 100%. A tím pádem to je číslo 23.
no popravdě trvalo mi to 9 minut a 2 nákresy na papíru... trochu mě zmátlo to zadání, možná to chtělo přečíst, aby to bylo plynulé... mimochodem zajímalo by mě co se událo na tabuli mezi časy 2:38 a 2:39 je tam trochu zkrácená číslice 4 a číslo 32 je předělané úplně přitom ale text dole zůstal netknutý :D :D mazátko - houba se také hnula.... :D co se tam stalo na té tabuli bude asi na vždy záhadou... Všiml jsem si toho na první pokus, protože jsem si zprvu myslel, že došlo k úplné změně čísla...
Pěkná úloha. Přijde mi ale, že výsledek může být i 32. Protože na začátku není jasně určeno, že by Bob to Alešovo číslo neznal. Když by dostal Bob trojku, věděl by rovnou, že to číslo je 32. Proto by zároveň věděl, že Cyril má dvojku, takže ví, že Cyril Alešovo číslo nemůže určit. Načež Cyril by se svou dvojku poznal, že to číslo je 32.
1. Namalovat tabulku 4x4. 2. Řádek odpovídá Bobovi, sloupec Cyrilovi. (označeno 1, 2, 3, 4 obojí) 3. Vyškrtat prvky tabulky, které nejsou mezi danými čísly. 4. Bob tvrdí: "Každý prvek v mém řádku má nad sebou nebo pod sebou alespoň ještě jeden nevyškrtnutý prvek". 5. Cyril: "Díky. Tímto škrtám 1. řádek." 6. Cyril nyní tvrdí, že už ví. Takže v jeho sloupci zbývá jediné číslo. Musí to být tedy nutně prvek na souřadnicích (2, 3), tedy číslo 23. Odchod z tančírny ;-)
ja som svojho casu riesil podobnu ale komplikovanejsiu ulohu . preto toto bolo celkom rychle :) Three Masters of Logic wanted to find out who was the wisest amongst them. So they turned to their Grand Master, asking to resolve their dispute. “Easy,” the old sage said. "I will blindfold you and paint either red, or blue dot on each man’s forehead. When I take your blindfolds off, if you see at least one red dot, raise your hand. The one, who guesses the color of the dot on his forehead first, wins." And so it was said, and so it was done. The Grand Master blindfolded the three contestants and painted red dots on every one. When he took their blindfolds off, all three men raised their hands as the rules required, and sat in silence pondering. Finally, one of them said: "I have a red dot on my forehead."
Třikrát jsem se díval proč vyloučil 13 a on to jen řekl. Stejný výrok může Bob říci h 13 i 23... je nesmysl říci, že to nemůže určit, tedy mu říká, že nemá jedničku...
No, vysvětlil to trochu divně (narozdíl od té 32, ve které se docela plácal). Logika je jednoduchá - když B říká, že to C nemůže určit, tak ty jedničky vypadávají na spřaženou úvahu - ve 14 je čtverka, B by tedy věděl, že C by 14 uhádl. Ale tím, že říká, že to určit nemůže, tak přitom ví, že jeho (B) číslo není jedna - protože ví, že C nemůže mít čtyřku (má v ruce dvojku). Tam je důležité to tvrzení, že B VÍ, že to C NEmůže určit. Jinými slovy - B by toto nemohl říct, kdyby měl v ruce jedničku. Ale on ji nemá, proto to může říct.
Jinými slovy.. "Vím, že to nemůžeš určit" je to to samé, jako kdyby mu řekl "Vím, že nemáš čtverku!" a (potichu) dodal "Protože čtverka je jen u jedničky a tu já nemám".
Kdyby to byla ta 2. možnost jak říkáš (že by to číslo na začátku řekli, pokud ho vědí, to znamená, že by Bob řekl, že má 32), tak i my můžeme určit přesně, jaký číslo to je. Cyril říká, že to PŘED TÍM URČIT NEMOHL. Kdyby Cyril dostal číslici 2, tak si Cyril mohl počkat, jestli Bob bude vědět správný výsledek (tedy že by to bylo 32). Tedy určit by to mohl. Ale on říká, že to PŘEDTÍM URČIT NEMOHL. Takže nemohl mít číslici 2. Předpokládáme, že slovem "předtím" je myšlen čas před Bobovým tvrzením a že součástí tohoto tvrzení je i informace, že to Bob neví, protože by to býval řekl.
Tak.Jsem do toho úplně zamotanej a mám dojem,že pokud si budu tohle video pouštět víckrát,tak se mi v hlavě něco šprajcne a už nikdy si nebudu moc říct že nejsem napristej idiot.Jediný v co ještě mohu doufat,že nejsem sám.🤯😵🤕
Příklad na stejné brdo, jako koloval po internetu před léty. Nešlo o číšla, ale data narození + dialog byl o jednu větu delší :)
5 ปีที่แล้ว
Jo, on to vysvětluje dost složitě, a je to trochu zamotané. Jde o to, že B a C to číslo nedokážou uhodnout VŽDYCKY. Ale dokážeme to uhodnout my na základě toho, co B a C řekli. Uvedu to na příkladech: B: Nedokážeš to poznat (=nemám jedničku) C: ale dokážu (=protože C shodou okolností dostal trojku) => je to 23 B: Nedokážeš to poznat (=nemám jedničku) C: hm, fakt nedokážu (=protože C shodou okolností dostal dvojku) => je to 22 nebo 32
Trochu som sa preľakol keď som videl dĺžku videa a pomyslel "Sakra, zasa som niečo prehliadol!" no nakoniec nie. Potešila má tá mnou predpovedaná 23ka :D
Kdyby Aleš chtěl, aby mu Bob nebo Cyril (podle toho kdo dřív na to přijde) řekli Alešem zvolené číslo, tak zde dokonce není potřeba žádné další nápovědy v podobě Bobova konstatování "vím, že Cyril nemůže určit ...atd" a za předpokladu, že jsou všichni výborní matematici, by po chvíli jeden z nich to číslo řekl (nebo třeba i oba současně, kdo ví) ...souhlasíš?? Je to jiná úloha, nemíchal bych je při řešení dohromady.
Ta nejasnost v zadání (Bob by mohl vědět a chlubit se) je možná dána odchylkou od podobné verze hádanky "Cheryl's birthday", kde k této nejasnosti nedochází. Tam je ještě o tvrzení více. 1) Nevím, ale vím, že nevíš. 2) Nevěděl jsem, ale teď už vím. 3) Já teď už vím také. en.wikipedia.org/wiki/Cheryl%27s_Birthday th-cam.com/video/emiMj8cCL5E/w-d-xo.html
Nějak to pořád nechápu 😁 tvrzení: "B. vím, že to C. nemůže určit" mi dává jen tu indicii, že je ze hry č. 14, ptze C. může určit jen kdyby dostal č. 4. To je jasný. Ale že je v tom nějak implicitně skryto, že B. nemá jedničku prostě nepochopím.
Chtělo by zapracovat na tom podání té omáčky okolo 🤨 častokrát jsem přemýšlel spíš nad tím, co chce autor vyjádřit, než nad samotnou úlohou. Je vidět, že tomu autor rozumí, ale myšlenkové pochody jsou trošičku zamotané 🙈
Řešil jsem to trošku jinak: Bob pověděl že neví-> vypadává číslo 32. ale zároveň vím že C. taky neví ve hře byli císla 13, 23, 22 a 32 jenže když se C dozvěděl že B neví, tedy že vypadává 32, věděl. Dané číslo by tedy bylo 22. Je i tato úvaha správná? :)
Marek Valášek Děkuju vám oboum. :) Znám podobnou úlohu, kdy dva kluci hádají narozeniny kamarádky a tam právě jeden z nich řekl, že neví a zároveň ví, že kamarád taky neví. Musím si prostě poslechnout zadání no :D jinak super videa :)
Podle mně existují dvě řešení. Zjednodušeně řečeno, pokud Bob nepřemýšlí, je řešením číslo 23. Pokud je Bob chytrý a vše si do důsledku promyslel, je řešením číslo 32. Vlastně záleží, jestli si Bob uvědomuje nebo neuvědomuje dopad svého vyjádření, že na to Cyril nemůže přijít.
Premyslel jsem nad tim resenim .. :D No ale prece kdyby dostal Bob 3ku ... Tak preci taky muze rict ze Cyril to cislo nemuze vedet ne ? Kdyz by dostal 2ku tak by si mohl myslet 22 nebo 32 ..
V zadani este chyba jedna veta, Bob povie po Cyrilovi na koniec "TERAZ UZ JA JA VIEM, ktore je to cislo." S touto ulohu som sa stretol uz davno a fakt to meni situaciu... A odpadaju tak vsetky tie uvahy ci by povedal Cyril 32 alebo nie.. Takto je to uplne jednoznacne
To není pravda, je to úloha o dvou podmínkách, a z nich to má člověk poznat, žádný kdyby tady není, jen dva holý fakty. K tomu aby se dalo poznat není třetí podmínka (věta) potřeba.
Já jsem na to šel úplně jinak a vychází mi to a to nejen u tohoto, ale také u jiných variant. Akorát je to jiný myšlenkový postup. Pokud by měl Cyril 4 tak to pozná. Pokud má Bob 1,ale Cyril nehlásí 14, tak by Bob věděl, že to je 13. Kdyby měl Bob 3 tak pozná, že je to 32, ale nic asi neříká, takže to být nemůže a kdyby teda měl Cyril 2 a Bob nehlásil 32, tak Cyril ví, že je to je 22, a tak tedy zbývá to poslední a to je 23. Netvrdím, že můj postup je zcela správný, ale vždy vyšel.
Pokud chceme, aby to bylo číslo 23, museli bysme předem říci, že Bob poté, co mu Aleš řekl první číslici, není sám schopen určit, jaké číslo to je. Při tom zadání tak, jak znělo, jsem pochopil, že Bob zjistil, o jaké číslo jde poté, co mu Aleš první cifru prozradil, protože mu řekl cifru "3". A Bobovi tudíž je jasné, že je to číslo 32 a že Cyril zná jen cifru "2", na základě které opravdu nemůže určit o jaké číslo se jedná. Ale jakmile Cyril zjistil, že Bob správné číslo zná, bylo mu jasné, že musí jít o číslo 32. Takže tak, jak jsem zadání pochopil já, je správný výsledek 32.
Já to pochopil až do chvíle, než zbyla čísla 22, 23, 32. Tak jsem se po pár dnech kouknul na tu úlohu ještě jednou a uvědomil si jak je to primitivní. Bruhh XD
Divně zadaná úloha. Přijde mi, že kdyby to bylo 32, tak Bob prostě řekne "vím, co to je za číslo" a o Cyrilovi se vůbec nediskutuje. Stejnou logiku přece používáme v úvahách o Cyrilovi. Proto jsem hned na začátku vyřadil jednoznačné odpovědi 14 a 32. Pak se ale dostávám do potíží v rozhodnutí mezi 22 a 23. Což mimochodem není v rozporu s tím, že Cyril v těchto potížích není - protože on tu poslední cifru zná, já ne.
je to 23 jednoznačně , bohužel vysvětlení nebylo úplné , možná bych řekl až nesprávné. Začátek dobrý , tedy vysvětlení jak uvažoval Bob . Důležité je tedy to , že Cyril řekl že to dříve nevěděl , tedy kdyby měl 2 , tak stále neví , ale protože má 3 tak to ví . Tedy kdyby řekl že to nevěděl a měl 2 , tak lže , protože to stále neví .
Cyril mu to v první řadě neměl vůbec říkat a byl by klid :D jinak dojít k 23ce není nikterak těžký, stačilo si to pauznout na 20 sekund a věděl jsem výsledek, ale i tak mě tahle hádanka sere, jen z principu, jak je zadaná XD
Pokud by Bob měl 2ku, mohl by s jistotou klidně říci, že Cyril nic neví, protože první cifře 2 odpovídá pouze 22 a 23. Kdyby to bylo 22, znamená to, že Cyril dostal číslo 2 a číslo 2 je v řadě jako druhá cifra 2x (22 a 32), takže by Cyril odpověď neznal. Kdyby to bylo 23, znamená to, že Cyril dostal číslo 3 a číslo 3 je v řadě 2x (13 a 23), takže by Cyril také odpověď neznal.
Když bob říká, ze ví, ze Cyril nemůže určit o jaké číslo se jedná tak proč je to dvacet tři? : 1) dobře, jsem Bob a bylo mi Alešem řečeno číslo dva ( jedna to být nemůže, na tom se shodneme všichni a s tím k tomu přistupuje i Bob) ale já jakožto Bob přeci nemůžu vědět, jaké číslo Aleš řekl cyrilovi, ze znalosti vsech čísel (13,14,22,23,32) vím, ze je to buď číslo tři nebo dva. A tady už je to to samé jako s vyřazenymi čisly 13 a 14, kde prvnim číslem je logicky jednička.....pokud je Bob chytrý a řekl, ze ví, ze Cyril to číslo nemůže určit, tak také musí předpokládat, ze Cyril by konecne číslo spolehlivě určil, pokud by mu Aleš řekl to druhé číslo tři ( proč? Protože i Cyril chápe pod Bobovou větou implicitne řečeno: Nemám jedničku) V tuto chvíli by měl mít Bob číslo tři, no a v tom případě by se jednalo o číslo 32. Ovšem pokud by Cyril přemýšlel stejně chytře, tak by ani nemusel říkat, ze to muže určit a jednoznačně by to určil, protože by Bobovou větou bylo implicitně řečeno: nemám ani jedničku ani dvojku, mám totiž tři. Pak by z pohledu Boba platilo: "vím, ze Cyril nemůže určit jaké číslo to je" = "já nemám ani jedna ani dva" Pokud by to bylo přesto číslo 23: pak proč nemůžu uplatnit stejné vyřazování na dvojku jako bylo použito na jedničku (pokud počítám s opravdovou platnosti a pravdivosti Bobova výroku, ovsem pokud nemyslím trochu jednoduše) V tomto případě by záleželo na domyšlivosti obou zúčastněných, možná i inteligenci :D. Výsledek: není to spis o individuálním náhledu na věc ?
Správně, "nemůže" je chyba v zadání, má být: "Nemůžeš!" (teď); "teď nemůže" by bylo průhledný, každopádně je zapotrěbí omezit absolutní platnost "nemůže", když by jsme chtěli mít korektní a jednoznační řešení.
Já bych řekl, že nemůže najít řešení, i když bych reálně věděl, že ho najít může. Tím pádem by pravidlo s jedničkou postrádalo smysl a měl bych pravdu.
Nemyslím si že je to tak komplikované .. i kdyby to zadní znělo tak že bob měl na rovinu říct "vím že je to 32" , tak úloha by ty dvě řešení v číslech 22 a 23 neměla.. ale i tady by bylo jen jedno a to 23. Cyril ví na 100% že už to ví jen z toho důvodu že mu vypadla 13ka.. protože dostal číslo 3 a měl se rozhodovat mezi 13 a 23 a Bob mu napověděl, že to nemůžou být 13 a 14, tak mu zbyla jen ta 23ka.
Sorry, ale než dám zadání, tak si ověřím/upřesním jaké je. Nechat hádat a pak říkat, že nevím jaké je, je amaterismus. Tu úlohu znám v jiném podání, vyřešil jsem ji tehdy, ale zde je to hrozná slátanina. Asi jako "tichá pošta", přes uvedenou studentku, která si něco pamatovala, nějak předala a Marek reprudokoval.
Pokud by to bylo 23 pak by ovšem Bob porušil podmínku že by se cyril nemohl dozvědět které z číslic to je. Kdyby to totiž bylo 23 pak by se Cyril věděl že má Bob "1" či "2". Logicky to tedy nemůže být "1" a tudíž by to mohla být "2" ovšem to by věděl které z těch číslit to může být. Ovšem pokud by správná odpověď byla 32, pak by Bobova podmínka platila o trochu déle protože by věděl že Cyril zná 2 a tudíž by zvažoval čísla 22 a 32 a protože by v tomto případě hrála 22 stejnou roli jako 13 tedy že by to byla jasná varianta protože to nemže být ani 14 a 13 a tudíž ani 23 a 13 zbývá tedy 22 a tím by byla odpověd opět jasná a mohl jí vědět. Jako poslední možnost tedy zbývá 32. Jde o to jestli Cyril použil poze tu první logickou úvahu a v tom případě došel k výsledku 23 a nebo k té první logické úvaze doplnil i tu další a výsledkem by bylo 32 jelokož zadání úlohy nijak nevyvrací že by Cyril použil poslední logickou možnost
Tato Hadanka ma chybu: Bob vobez nemoze povedat tu vetu co povedal aj ked ma dvojku pretoze ciril od zaciatku vie, ze Bob nema trojku, inac by hadal hned tu 32ku. tim pripadom keby ciril mal 2ku tak hned by odhadol 22ku, pretoze 32ku nepride do uvahy. Pozdrav
Dalsie vysvetlenie: Ales by nemohol vyuzyvat any 14ku any 32ku, pretoze pri 14 by Ciril ihned poznal 14ku a pri 32 by Bob poznal 32ku. ked ziany z nich neodhadol hned tak 14ka a 32ka by odpadly. Prepacte za Jazykove chyby :)
Nedokážu najít důvod proč by požadované číslo nemohlo být 32, mohl by mi to někdo prosím osvětlit? Protože jedině pokud má Bob 3 tak může s jistotou říct, že Cyril nemůže znát odpověď, jelikož jedině za té podmínky ví, jaké číslo má Cyril.
Příklad počítaš ty a ne Bob nebo Cyril, ti jsou jen dvě podmínky a obě musí platit. Takže pokud má platit pravidlo Bob, že Cyril nemůže vědět výsledek, říká tím Cyrilovi, že nemá 1. A protože Cyril říká, že díky té informaci už ví, co to je, musí mít v ruce 3. Pokud by měl 2, odpověděl by Bobovi: Ano, nevím to.
Podla mna ma tato uloha jedine riesenie 32. 13,14 - sa vylucia to je jasne Zostanu cisla 22, 23, a 32. No a na tieto cisla ked pouzijem tu istu logiku co na 13, 14 tak mi vypadnu cisla 22 a 23. Pretoze ak by mal Cyril 3-ku tak by tiez vedel jednoznacne urcit z tych troch cisiel 23-ku. Takze aj pri cisle 2 ako aj u cisla 1 Bob nemôze s istotou tvrdit ze Cyril nevie urcit ktore cislo to je. Tym padom mi tam ostava iba ta 32.
Nezůstane 22, 23, 32, zůstane jen 23 protože Cyril měl číslo, u kterého si nemohl být jistý, jaký je to první tzn. mohl mít teoreticky 3 a nebo 2, kdyby měl 4ku tak instantně ví co to je tzn. Cyril vybírá z množiny 2 a 3 a tím, že mu Bob nepřímo řekl "já nemám 1" už věděl... takže musel mít číslo, který se vyskytuje buď za jedničkou a nebo něčím jiným, nevěděl co Aleš vybral, dokud se nedozvěděl, že Bob rozhodně nemá jedničku. Za jedničkou a něčím jiným se vyskytuje jen číslo 3 protože dostal 3 rozhodoval se mezi 13 a 23 a tím že mu Bob řekl "nemám 1" hned věděl, že to musí být 23. Kdyby měl Cyril potenciálně 2jku tak by mu Boboba informace o tom že Bob nemá 1 byla úplně k ničemu a nemohl by říct "Nevěděl jsem ale teď už vím"
Nevim co je na tom k nepochopení :D JEDINÁ informace, která rozsekla Cyrilovo rozhodování byla: "Bob nemá 1" takže Cyril MUSEL mít číslo, který se vyskytuje za 1čkou a něčím jiným, což je JEDINĚ 23
Jde o to, že se to snaží vysvětlit i méně chápávým a několika způsoby, protože ne na každýho platí jen jeden způsob vysvětlení. Ano, dá se to vysvětlit za minutu, ale jemu jde o to něco naučit a ne si hrát jen na arogantního borce, který chce, aby mu to ostatní záviděli.
Tak jestli je tohle skutečně na příjimacích zkouškách na univerzitu a ne úloha ze ZŠ, chápu klesající inteligenci národa.... Jinak pane Valášku super video :-)
pauznuto - takže bob vlastně říká, že nemá jedničku, protože kdyby ji měl nemůže si bejt jistej že Cyril nedrží 4ku, takže mu zbejvá 2 a 3, z druhé strany pak ale cyril už ví že Bob jedničku nedrží a protože teď už ví správný číslo musel tedy váhat jen mezi 13 a 23 - 13 mu BOB vyloučil - správně je tedy 23. Du dodívat. edit: 7:35 to jsem trošku nepobral, on přece ví, že to není 32 když drží trojku ne? 7:50 Bob neřekne že to je 32 protože to není 32. 8:20 už jsem tě asi pochopil, ale to se vyloučilo tou informací, že to teď na100% ví, kdyby měl 2 jku tak by potom co mu řekl BOB pořád váhal.
Protože Cyril dostal trojku, a na základě toho řekl, že to poznat dokáže => na základě toho jsme uhodli, že je to 23.Kdyby Cyril řekl, že to stále poznat nedokáže, pak by to mohla být 32 (nebo 22). Ale to Cyril neřekl :-) Fígl je v tom, že ti dva to nedokážou poznat vždy, ale v tomto konkrétním případě jsme to dokázali uhodnout my na základě toho, co ti dva řekli :-)
5 ปีที่แล้ว +3
Na matiku jsem úplně blbý, ale tohle mi došlo asi za 30 sekund :D
@@matejstepan8867 Použije to dle mě velice málo lidí kteří to studujou, jako asi 90% matiky od střední+ :D :D Totálně zbytečné, ale některým se to hodí, ale je jich dle mě odost méně než těch, kterým je to úplně nejvíc k hovnu :)
@@thokrumgrozo-gamersteamcz9531 Tohle v reálném životě fakt nevyužiješ, teda pokud nejsi detektiv, psycholog, psychiatr anebo šachista. V takovém případě se ti analytická predikce na dobré úrovni dost vyplatí.
tu ide o schopnosť preveriť úroveň tvojho logického zmýšľania. ak je pre teba táto primitívna úloha problémová, tvoje logické myslenie je na zlej úrovni a na univerzitách, pre ktoré je logické myslenie dôležité (elektrotechnika, programovanie a pod.) nemáš čo hľadať
Jedna z těch úloh kde logika při řešení je daleko snazší než na začátku pochopit zadání. :D
Naprosto souhlasím, i triviální zadaní úlohy lze zmotat k nepoznání 😂😂
Jo, měli by to formulovat jako: "neznají přidělenou číslici toho druhého, nesmí si ji navzájem říct, ale v níže uvedeném rozhovoru si malinko napověděli, aby mohli vyloučit nějaké možnosti - které dvojčíslí Aleš jim pro hádání zvolil? (...)"
@Aldo Fedderly I really care, trust me. I'm absolutely interested (not really).
Cyril už to ví,protože mezitím co jsme si to zkoušeli,mu to Aleš tajně na záchodě řekl ....
Podle mne jednoduchá úloha, kterou autor videa jen více zamotal 😀
Boha, proč ty lidi prostě nevezmou na vysokou bez tehlech šaškovskejch věci... prostě berem tě a čus,
Jednoduchá je, ale pokud chce mít člověk 100 % jistotu, musí to probrat ze všech stran. Takže úloha má dvě řešení a podle mě to autor Marek Valášek řekl jak nejednodušeji to šlo. Tedy u toho druhého řešení by byla možná jednodušší a srozumitelnější formulace, že Cyril měl sice 2, ale přesto mohl s jistotou říct, že číslo ví (tedy 22), protože kdyby to bylo 32, musel by je Bob říct. Usměvné jsou teorie v další možnosti v komentářích. Tam by opravdu byla na místě tvoje poznámka k advokátskému talentu zamotat nebo zamlžit situaci a odvést lidi od správného výsledku.
@@eksot1237 Nesouhlasím s tvým druhým řešením. Tvrzení "protože kdyby to bylo 32, musel by je Bob říct" není podloženo zadáním a je pouhým dohadem.
Ano, můžeme se sice domnívat, že kdyby znal Bob odpověď rovnou, nebude plácat nic o Cyrilově schopnosti nebo neschopnosti to určit, ale faktem je, že to zůstává pouhou domněnkou, a jak bylo zmíněno i ve videu, my Bobovu motivaci neznáme a nemůžeme s jistotou tvrdit, co by řekl a co by zamlčel. Naopak je v samotném zadání uveden hned další příklad úmyslně zamlčené informace - místo aby Cyril řekl, které číslo to je, řekl jen, že už ho zná. Takže ani nelze spekulovat nad tím, že by oba nutně museli informovat o všem, co ví.
Kdybych byl Cyril a dostal bych od Aleše číslo 2 a pak už jen nic než Bobovo tvrzení a měl bych se na místě bez dalších informací rozhodnout, jestli tipnout 32 nebo 22, vsadil bych si taky radši na 22, protože by mi do karet hrála právě ona šance, že by v případě 32 Bob řekl něco jiného a neudržel vážnou tvář. Ale byl by to stále jen uvážený odhad, ne jistota.
@@Mate_00 Samozřejmě že je to dané zadáním.
Pokud je řešení 22:
Bob má 2 - z jeho pohledu může mít Cyril buď 2 nebo 3, z tohoto důvodu je pravdivý výrok "Nemůžeš určit výsledné číslo" (v obou případech by Cyril mohl hádat dvě výsledná čísla 22 a 32 NEBO 13 a 23).
Cyril má také 2 - z jeho pohledu může být výsledné číslo 22 nebo 32, ALE díky výroku Boba Cyril zjistil, že 32 to není vzhledem k tomu, že kdyby věděl Bob trojku, jeho výrok "Nemůžeš určit" by nemohl být pravdivý.
Počítám tedy že řešení jsou opravdu dvě: 22 a 23.
@XXveny kdyby Bob věděl trojku, tak 100% ví, že číslo je 32, takže ví, že Cyril má dvojku. A protože ke dvojce pasuje 22 i 32, tak tím i ví, že Cyril opravdu nemůže nic určit.
Proč by ten výrok nebyl pravdivý?
Pokud jsem Cyril a vím číslici 2, tak mi Bobovo tvrzení že nic nemůžu vědět vůbec nepomůže. 22 i 32 jsou stále validní možnosti a mně to nepomůže.
Vysvětlení ve videu je zmatené, podle mne je těžké orientovat se v řeči, pokud se stále plete pojem cifra, číslo a číslice, myslím, že video je dobrý příklad toho, že ne vždy se vysvětlujícímu podaří věci zjednodušit, někdy je to právě naopak :)
B: "Vím, že to C neví" -> ne 14 (C by věděl), ne 13 (B neví, jestli 13 nebo 14, ale ví, že C to nemůže vědět -> ani 13 - začíná taky na 1); C: "Nevěděl jsem" (měl buď dvojku nebo trojku), "ale už to vím" -> nemůže to být 2 na konci (stále by nevěděl jestli 22 nebo 32) -> 3 na konci (zároveň vyloučil 13, když B řekl: "C neví") -> 23.
Krátké, srozumitelné. Hezky.
@@Mate_00 A navíc špatně...................
@@klaurungcz1320 Tohle je moment, kdy máte navázat a rozebrat co a proč je špatně. Jinak je to naprosto zbytečná rekace.
@@Mate_00 Pravda: výsledek je reálně ok ale zadání je zmatečné: Je třeba si uvědomit ( což ze slovního zadání v tomhle podání nelze) že není třeba uvažovat nad tím jak to ti dva o sobě mohou tvrdit, ale to že je třeba nalézt číslo, které to potvrdí a nelze najít žádné jiné. Takže špatně je pouze zadání či spíše špatně zvolený způsob zadávání úlohy. Ale jinak to bylo zábavné jako vždy
Vysledek neni 23 ale 32. A jak jste spravne konstatoval, neni mozne aby dle tohoto zadani byl vysledek jiny. Ukolem neni neni vyradit dve cisla po kterych nam zbydou tri ze kterych si vybereme 23 aby nam to sedelo do chybneho reseni dle jineho weboveho portalu ze ktereho majitel videa pravdepodobne cerpal. Chyba je v tom ze ukolem je najit jedno cislo ktere si ales mysli, ne vyradit dve ktery si bob ( respektive dotycny ktery toto reseni zverejnuje ) mysli ze to nejsou. Bob ma prvni cifru a tvrdi ze "vi" ze cyril vedet nemuze. U vsech peti cisel se cifry opakuji nekde jinde az na 4 v cisle 14 a 3 v 32. Jelikoz ale vi bob a ne cyril je to 32. Nemuze to byt 14, to by vedel cyril, nemuze to byt 13, 22, 23 protoze to by bob nemohl tvrdit ze cyril to nemuze vedet. Zmatlilo vas tvrzeni ze z cisel odpadava 14 a 13 a chybne se odvozuje uz jen ze zbylich 3 cisel. To ze stejne jako 13 nepripada v uvahu ani 23 uz pak neni patrne. Zkratka je treba si uvedomit ze odstraneni 13,14 neni soucast zadani, ale chybne odvozeni.
Naprosto chápu, proč si někteří myslí, že je to 32, dává to podle zadání smysl. Ono je totiž zavádějící, když Bob řekne “Cyril nemůže znát odpověď” což dává pocit, že Bob odpověď zná. On ji ale nezná. Bob neví, co má Cyril za číslo a Cyril tedy může mít 4, 3, nebo 2. Bob ale s JISTOTOU řekne, že Cyril nemůže znát odpověď, tudíž nemá 1. Kdyby Bob měl jedničku, tak Cyril může mít buďto 3, nebo 4. A kdyby měl Cyril 4, tak může jednoduše určit odpověď, protože jen jedno číslo končí 4. Bob si je ale stoprocentně jistý, že Cyril nemá 4 a nemůže znát odpověď a pokud si je Bob stoprocentě jistý, že Cyril nemá 4, Bob tím pádem nemá 1.
A když teďka Cyril ví, že Bob nemá 1, Cyril ví stoprocentně odpověď. Cyril se tudíž musel rozhodovat mezi 2 čísly, z tohož jedno začínalo na 1. Taková čísla jsou jen 13 a 23 a když Cyril nyní ví, Bob nemá 1, může Cyril s jistotou říct, že odpověĎ je 23
Kdyby se Cyril rozhodoval mezi čísly 22 a 32, byla by mu informace, že Bob nemá 1 zbytečná a pořád by neznal odpověď
IMHO tam chybí část zadání, kde Bob říká, že to taky neví.
Konečně někdo, kdo to korektně vysvětlil. GJ!
Ty nemůžeš z žádného výroku vyvodit, že Bob nezná odpověď.
@@senteish Pokud se zabýváme výroky, tak operujeme jen s informacemi, které na 100% víme. Na začátku víme na 100%, že Bob ví na 100%, že to Cyril vědět nemůže, tzn. první číslo není "1" (u ostatních je druhé číslo obsaženo i v jiném čísle). A pak Cyril říká, že zná to číslo na 100%, takže druhé číslo nemůže být "2", protože by si Cyril nemohl být jistý, jestli to je 22, nebo 32. To, jestli Bob něco ví, nebo je vlastně nakonec jedno.
Tomáš a z kterého výroku můžeš vyvodit, že zná odpověď? Však má zadané jen jedno číslo -> nezná odpověď
Super úloha, reseni jednoduche, ale chvilku jsem se nad tim zamyslel, nevim jestli bych to na zkouskach kvuli casu a stresu nepreskocil :D
No, tahle byla dost jednoduchá, ale díky ní dávám odběr. (přijdu si chytřejší) ;)
:-)
Já to pochopil teda úplně jinak. Bob ani Cyril by neřekli, jaké číslo to je (protože pak by prostě mohl říct každý z nich to své). Když Bob řekl, že Cyril nemůže vědět, jaké číslo to je, tak to znamená, že Bob už věděl, o jaké číslo se jedná. To znamená, že má 3 (Bob věděl, že Cyryl má číslo 2 a na 2 končí 22 a 32, takže Cyril to opravdu nemůže určit). Jakmile Bob řekl, že to Cyril nemůže vědět, Cyril si uvědomil, že Bob to již ví, takže musí mít 3. Takže tu jde o to, že Bob i Cyril musí na to číslo přijít, není tu možnost, že by jej Bob nebo Cyril řekl.
Zdá se mi, že ten úkol má spoustu řešení.. Pokud se mýlím, tak mě prosím klidně opravte.
úloha má jediné řešení, protože ty musíš vycházet z toho, co oba řekli. Tvůj příklad by měl jiné zadání a to: Bob řekl, že Cyril nemůže znát řešení a Cyril na to řekl, ano opravdu ho nemůžu znát, výsledek by byl 32.
@@michaelkucera3897 ale mohl by být i 22
Podľa mňa nie je dôvod prečo by to nemohlo byť 32
23 by to bolo keby Cyril nevedel rozmýšľať
@@matusg914 Pokud by to bylo 32, pak by si Cyril nemohl být jist, že to není 22.
Nikdy mi nešla matematika, ale tieto logické hádanky hej. Díky za nepriame povzbudenie :D
Myslím si, že by sa to vo finálnej verzií dalo riešiť jednoduchšie (Samozrejme so všetkým s tebou súhlasím :D ). Bobova veta hovorí to že on mať jednotku nemôže (keby ju mal tak by neplatilo to čo povedal). Na to, ako to Cyrilovi povie, Cyril odpovie že áno, dovtedy to nevedel, ale teraz to už vie. 4 (viz 14) mať nemohol, to znamená že Cyril mal 3 ale nevedel sa rozhodnúť či to bude 13 alebo 23 (resp. nemal potrebnú informáciu). Teraz už ju má, to znamená že ďalší rozbor bol zbytočný a odpoveď 23 bola jasná :).
Jo, asi se to dalo takto jednoduše shrnout.
Bob ale jednotku mať nemôže :D, preto vedel že to číslo je 23
Zajímavá situace by byla, kdyby Cyril odpověděl, že to opravdu neví, tak by Bob odpověděl, že už zná celé číslo. (Je to zase jen jedna správná možnost) :)
podľa mňa Bob 1 mať môže, viď vyššie môj koment
Diky za ulohu na večer ;-)
Napadlo mě na to kouknout počítačově z pohledu podmínek:
Podmínka 1: ANO - Bob říka, že to Cyril nemůže vědět.
NE - Bob říká, že to Cyril může vědět.
Podmínka 2: ANO - Cyril říká Nevěl jsem to a už to vím
NE - Cyril říká, nevím to pořád nebo Věděl jsem to od začátku.
ANO + ANO = 23
ANO + NE = 32
NE + ANO = 13
NE + NE = 14
Já myslím, že je to tak, pokud mě něco neuniklo.
@@MarioVapenik nepotrebujem, už si sa odprezentoval dosť
@@andrejnovak Když s někým debatuješ, nepřeváděj to do osobní roviny a vše bude ok. Není problém mít zcela odlišný názor, ale je chyba nerespektovat druhé.
A co 22?
Bob říka, že to Cyril nemůže vědět: (Bob ví že Cyril ví buď 3ku nebo 2ku, takže hádá mezi 13 a 23, příp. 22 a 32)- ANO
Cyril říká Nevěděl jsem to a už to vím: (Cyril díky Bobovi zjistil že Bob ví něco jiného než 3ku a 1ku, tudíž zbyla dvojka ke dvojce kterou věděl Cyril - 22) - ANO
Po shlédnutí tohoto videa si připadám naprosto hloupý.
*zhlédnutí ;) To si nepřipadáš.
Pokud jsi na to nepřišel ani po shlédnutí videa, tak oprávněně.
Nic si z toho nedělejte. Kolega používá mnoho slov a pak se jednoduchost může ztrácet. Možnosti jsou 13 14 22 23 32. To vědí oba. Bob ví, že Cyril může mít 2, 3 nebo 4. A také ví, že pouze kdyby měl Cyril 4, tak jistě ví, co je to za dvojici. To by bylo v případě, že dvojice je 14. (Kdyby měl Cyril 2 nebo 3, tak existují vždy dvě možnosti, co to je). Ale Bob řekl, že si je jistý, že Cyril dosud neví, co to je za dvojici. To může tvrdit pouze pokud sám nemá jedničku. Kdyby ji měl, tvrdit by to nemohl. Čili z Bobova výroku víme, že Bob nemá jedničku. A ví to i Cyril. Jestliže nyní Cyril řekne, že si je jistý, o jakou dvojici se jedná, pak pouze v případě, že jeho číslo tvoří jednoznačnou kombinaci se zbylými 2 a 3, které může mít Bob. Kdyby to byla dvojka, tvrdit by to nemohl, protože by existovaly možnosti 22 a 32. Pouze pokud má 3, může tvrdit, že si je jistý, jak to je. Výsledek je 23.
Mario Vapenik teraz som to pochopil co si napisal ale od neho sa to nedalo vobec pochopit nedokazal to normalne vysvetliť 👍
@@martinkarvas8660 To mě těší. Pak jsem ještě nad tou úlohou přemýšlel jak ji popsat a napadlo mě, že je o jednoznačnosti a nejednoznačnosti situace, ve které se ten který účastník nachází. Například když má Bob 3, je pro něho situace zcela jednoznačná. Pokud má 1 nebo 2, je nejednoznačná (v tomto případě vždy dvojznačná - existují dvě možné varianty). Zároveň každý z účastníků ví, jaké varianty jsou jednoznačné a nejednoznačné pro toho druhého. A dvojice číslic jsou namíchány tak, že jednoznačnost situace se pro každého z účastníků nachází jinde. Pro Boba je to 32 (unikátní 3), pro Cyrila těch 14. Tím, že hráč má své číslo, ví jaké varianty připadají v úvahu na straně toho druhého. A pak může vyslovit soud o tom, jak se mu jeví situace toho druhého. Tím dá informaci tomu druhému (Bob Cyrilovi) a ten díky tomu může zúžit množinu možných variant. Ten se pak může vyslovit o tom, jak se mu celá situace jeví, aniž by vyslovil konkrétní číslo. V tomto případě Cyril jasně vidí, že z možností, které zbyly, je ta, která je tvořena jeho číslem už jednoznačná. A řekne to. Tím je řečeno vše potřebné a vše je jasné.
Trochu mi to pořád nejde do hlavy... přijde mi, že 13 je stále ve hře. Kdyby měl Bob 1(ale Cyril to neví) a Cyril 3, tak to pořád může být 13 nebo 23. Nemám pravdu?
Lukáš Hehe Pokud by měl Bob 1, tak by nemohl říct, že to Cyril neví, protože by Cyril mohl mít 14 a vědět to, protože je to jediný číslo, který končí na 4. Pokud by měl Bob 2, tak to může být 22 či 23, takže může říct, že to Cyril neví. Pokud by měl Bob 3, tak by mohl rovnou z říct 32.
@@morgard211 a nebo 23
@@morgard211 Vubec si neodpovedel na otazku..proc je 13 vyloucena?
@@goprozbaza8399 Odpověděl... Bob ví, že Cyril může mít číslice 3, 4 nebo 2. Kdyby měl čtyřku, hned řekne 14. Jelikož to neudělal, tak by mohl mít sice 13, ale právě na základě toho Bobova tvrzení víš, že Bob nemá jedničku, jinak by nemohl říct, že Cyril neví.
@@martinmatuska4845 nesuhlasím. V prípade, že by mal Bob 1, tak je to jasné a Bob by povedal, že Cyril(ktorý dostal 3 alebo 4) VIE....to by bolo iba vtedy jasné. Ale keby mal Bob 1, stále môže povedať, že Cyril (ktorý dostal 3 alebo 2) nevie. Čísla si navzájom nevidia, takže ani tvrdenie že Cyril vie alebo nevie Bob nemohol povedať, lebo to vedieť nemohol, preto aj 13 je stále kľudne v hre tým pádom.
Tenhle pán měl bejt spíš právník. Takhle něco okecat a zamotat, to by omilostnili i vraha. 😀
Nekoukal jsem na video, jen to sem napíšu, tak jak si to myslím. Bob a Cyril neví jaké mají číslo. Máme čísla 13, 14, 22, 23, 32 Bob řekne, že Cyril nemůže vědět, co má za číslo tím pádem je jasné, že to nemůže být 14 ani 13 protože kdyby měl Bob 1 nemůže 100% vědět, že Cyril nemá 4. Zbývají 22, 23, 32, teď víme, že Cyril ví 100% jaké je výsledné číslo, takže nám vypadává 32,22, jelikož kdyby měl 2 tak to neví 100%. A tím pádem to je číslo 23.
Tvoje vysvětlení je jasné a čisté, povídání ve videu je pouze zmatečné a zavádějící. Přednášející ve videu zapomene použít odpověď Cyrila.
@@janvanicek5673 souhlasím, ale sepsat to je něco jiného než to odvyprávět bez střihu. Samozřejmě ti tím nevyvracím tvou pravdu :D
tohle je skutečně jedno z lehkých zadání :) řešení na 2-3 minuty
A oficiální řešení je jak?
no popravdě trvalo mi to 9 minut a 2 nákresy na papíru... trochu mě zmátlo to zadání, možná to chtělo přečíst, aby to bylo plynulé...
mimochodem zajímalo by mě co se událo na tabuli mezi časy 2:38 a 2:39 je tam trochu zkrácená číslice 4 a číslo 32 je předělané úplně přitom ale text dole zůstal netknutý :D :D mazátko - houba se také hnula.... :D co se tam stalo na té tabuli bude asi na vždy záhadou...
Všiml jsem si toho na první pokus, protože jsem si zprvu myslel, že došlo k úplné změně čísla...
a o co v této hadance jde?
Pochopené. Výborné.
Mám pocit, že tyhle testy nikdy nenapíšu 😔
JSTE BŮH
Pěkná úloha. Přijde mi ale, že výsledek může být i 32. Protože na začátku není jasně určeno, že by Bob to Alešovo číslo neznal.
Když by dostal Bob trojku, věděl by rovnou, že to číslo je 32. Proto by zároveň věděl, že Cyril má dvojku, takže ví, že Cyril Alešovo číslo nemůže určit.
Načež Cyril by se svou dvojku poznal, že to číslo je 32.
Celou dobu jsem přemýšlel nad tím jakto že ,, teď už to ví" a ne s faktem - teď už to vim. Z ceho to najednou zjistil?
Udělal bych prijmacky😂😂😂dobrý na druhak
Ahoj Dobry den jak počítat 21%DPH
1. Namalovat tabulku 4x4.
2. Řádek odpovídá Bobovi, sloupec Cyrilovi. (označeno 1, 2, 3, 4 obojí)
3. Vyškrtat prvky tabulky, které nejsou mezi danými čísly.
4. Bob tvrdí: "Každý prvek v mém řádku má nad sebou nebo pod sebou alespoň ještě jeden nevyškrtnutý prvek".
5. Cyril: "Díky. Tímto škrtám 1. řádek."
6. Cyril nyní tvrdí, že už ví. Takže v jeho sloupci zbývá jediné číslo.
Musí to být tedy nutně prvek na souřadnicích (2, 3), tedy číslo 23.
Odchod z tančírny ;-)
A nebo to udělat za 3 minutky z hlavy ;)
@@matesglc156 Jak s tím tady flexí, když vyřešil jednoduchou "hádanku" lulw
Sakra, víte někdo o čem ten pán mluví?
Těžká hádanka:) Jdu na univerzitu, super.
23
Príde mi to dosť jednoduché.
ja som svojho casu riesil podobnu ale komplikovanejsiu ulohu . preto toto bolo celkom rychle :) Three Masters of Logic wanted to find out who was the wisest amongst them. So they turned to their Grand Master, asking to resolve their dispute. “Easy,” the old sage said. "I will blindfold you and paint either red, or blue dot on each man’s forehead. When I take your blindfolds off, if you see at least one red dot, raise your hand. The one, who guesses the color of the dot on his forehead first, wins." And so it was said, and so it was done. The Grand Master blindfolded the three contestants and painted red dots on every one. When he took their blindfolds off, all three men raised their hands as the rules required, and sat in silence pondering. Finally, one of them said: "I have a red dot on my forehead."
Třikrát jsem se díval proč vyloučil 13 a on to jen řekl. Stejný výrok může Bob říci h 13 i 23... je nesmysl říci, že to nemůže určit, tedy mu říká, že nemá jedničku...
Vyloučil ji protože Bob by nemohl říct "nevíš co to je " Bob ví jenom první tudíž kdyby měl jedničku tak by Cyril mohl mýt 14 tudíž by to nemohl říct
Jachym ma pravdu. Nicmene mate pravdu i vy, tak jak je to podane ve videu, tak je ta formulace mirne zavadejici. Aspon nez to clovek pochopi.
Proste kdyby mel bob 1, nemuze s jistotou rict ze cyril nema 4 a tuhle ulohu by nikdo nenapsal
No, vysvětlil to trochu divně (narozdíl od té 32, ve které se docela plácal). Logika je jednoduchá - když B říká, že to C nemůže určit, tak ty jedničky vypadávají na spřaženou úvahu - ve 14 je čtverka, B by tedy věděl, že C by 14 uhádl. Ale tím, že říká, že to určit nemůže, tak přitom ví, že jeho (B) číslo není jedna - protože ví, že C nemůže mít čtyřku (má v ruce dvojku). Tam je důležité to tvrzení, že B VÍ, že to C NEmůže určit. Jinými slovy - B by toto nemohl říct, kdyby měl v ruce jedničku. Ale on ji nemá, proto to může říct.
Jinými slovy.. "Vím, že to nemůžeš určit" je to to samé, jako kdyby mu řekl "Vím, že nemáš čtverku!" a (potichu) dodal "Protože čtverka je jen u jedničky a tu já nemám".
Díky moc...
Kdyby to byla ta 2. možnost jak říkáš (že by to číslo na začátku řekli, pokud ho vědí, to znamená, že by Bob řekl, že má 32), tak i my můžeme určit přesně, jaký číslo to je. Cyril říká, že to PŘED TÍM URČIT NEMOHL. Kdyby Cyril dostal číslici 2, tak si Cyril mohl počkat, jestli Bob bude vědět správný výsledek (tedy že by to bylo 32). Tedy určit by to mohl. Ale on říká, že to PŘEDTÍM URČIT NEMOHL. Takže nemohl mít číslici 2. Předpokládáme, že slovem "předtím" je myšlen čas před Bobovým tvrzením a že součástí tohoto tvrzení je i informace, že to Bob neví, protože by to býval řekl.
Veľmi jednoduché
Tak.Jsem do toho úplně zamotanej a mám dojem,že pokud si budu tohle video pouštět víckrát,tak se mi v hlavě něco šprajcne a už nikdy si nebudu moc říct že nejsem napristej idiot.Jediný v co ještě mohu doufat,že nejsem sám.🤯😵🤕
Příklad na stejné brdo, jako koloval po internetu před léty. Nešlo o číšla, ale data narození + dialog byl o jednu větu delší :)
Jo, on to vysvětluje dost složitě, a je to trochu zamotané. Jde o to, že B a C to číslo nedokážou uhodnout VŽDYCKY. Ale dokážeme to uhodnout my na základě toho, co B a C řekli. Uvedu to na příkladech:
B: Nedokážeš to poznat (=nemám jedničku) C: ale dokážu (=protože C shodou okolností dostal trojku) => je to 23
B: Nedokážeš to poznat (=nemám jedničku) C: hm, fakt nedokážu (=protože C shodou okolností dostal dvojku) => je to 22 nebo 32
3:15 od tohohle momentu jsem si to pustil 4x a po 30minutách rozmýšlení mi došlo jak je to sakra jednoduchý :D.
Trochu som sa preľakol keď som videl dĺžku videa a pomyslel "Sakra, zasa som niečo prehliadol!" no nakoniec nie. Potešila má tá mnou predpovedaná 23ka :D
Kdyby Aleš chtěl, aby mu Bob nebo Cyril (podle toho kdo dřív na to přijde) řekli Alešem zvolené číslo, tak zde dokonce není potřeba žádné další nápovědy v podobě Bobova konstatování "vím, že Cyril nemůže určit ...atd" a za předpokladu, že jsou všichni výborní matematici, by po chvíli jeden z nich to číslo řekl (nebo třeba i oba současně, kdo ví) ...souhlasíš??
Je to jiná úloha, nemíchal bych je při řešení dohromady.
Ta nejasnost v zadání (Bob by mohl vědět a chlubit se) je možná dána odchylkou od podobné verze hádanky "Cheryl's birthday", kde k této nejasnosti nedochází.
Tam je ještě o tvrzení více. 1) Nevím, ale vím, že nevíš. 2) Nevěděl jsem, ale teď už vím. 3) Já teď už vím také.
en.wikipedia.org/wiki/Cheryl%27s_Birthday
th-cam.com/video/emiMj8cCL5E/w-d-xo.html
Na začiatku , s tímy zvieratkami to bolo pekné, ale potom som sa stratil.
Nějak to pořád nechápu 😁 tvrzení: "B. vím, že to C. nemůže určit" mi dává jen tu indicii, že je ze hry č. 14, ptze C. může určit jen kdyby dostal č. 4. To je jasný. Ale že je v tom nějak implicitně skryto, že B. nemá jedničku prostě nepochopím.
Kdyby B měl 1, tak by nemohl tvrdit "vím, že to C nemůže určit", protože C by mohl mít 4 a určit by to mohl. Takže B nemá 1, takže je ze hry 13 i 14.
Chtělo by zapracovat na tom podání té omáčky okolo 🤨 častokrát jsem přemýšlel spíš nad tím, co chce autor vyjádřit, než nad samotnou úlohou. Je vidět, že tomu autor rozumí, ale myšlenkové pochody jsou trošičku zamotané 🙈
Řešil jsem to trošku jinak: Bob pověděl že neví-> vypadává číslo 32. ale zároveň vím že C. taky neví ve hře byli císla 13, 23, 22 a 32 jenže když se C dozvěděl že B neví, tedy že vypadává 32, věděl. Dané číslo by tedy bylo 22. Je i tato úvaha správná? :)
Jenže Bob neřekl že neví... :-)
Přesně tak, jak to napsal Doktůrek. Bob neřek že neví... :-).
Marek Valášek Děkuju vám oboum. :) Znám podobnou úlohu, kdy dva kluci hádají narozeniny kamarádky a tam právě jeden z nich řekl, že neví a zároveň ví, že kamarád taky neví. Musím si prostě poslechnout zadání no :D jinak super videa :)
Podle mně existují dvě řešení. Zjednodušeně řečeno, pokud Bob nepřemýšlí, je řešením číslo 23. Pokud je Bob chytrý a vše si do důsledku promyslel, je řešením číslo 32.
Vlastně záleží, jestli si Bob uvědomuje nebo neuvědomuje dopad svého vyjádření, že na to Cyril nemůže přijít.
Milá Emmo, pokud tvrdíš, že 32 by mohlo být řešením, jakým způsobem dle Tebe v tom případě Cyril vyloučil číslo 22?
Premyslel jsem nad tim resenim .. :D No ale prece kdyby dostal Bob 3ku ... Tak preci taky muze rict ze Cyril to cislo nemuze vedet ne ? Kdyz by dostal 2ku tak by si mohl myslet 22 nebo 32 ..
No může, ale pokud by měl Cyril 2, tak by mu Bob vůbec nepomohl. A když víme, že Cyril pak už věděl, tak musel mít 3.
@@derset326 ajo .. jest tak
V zadani este chyba jedna veta, Bob povie po Cyrilovi na koniec "TERAZ UZ JA JA VIEM, ktore je to cislo."
S touto ulohu som sa stretol uz davno a fakt to meni situaciu...
A odpadaju tak vsetky tie uvahy ci by povedal Cyril 32 alebo nie.. Takto je to uplne jednoznacne
To není pravda, je to úloha o dvou podmínkách, a z nich to má člověk poznat, žádný kdyby tady není, jen dva holý fakty. K tomu aby se dalo poznat není třetí podmínka (věta) potřeba.
Krásné vysvětlení a dobré zpracování videa, ale ten příklad je použitý papír od uklízečky z rybářský lodi.
ta úloha má dvě řešení. tím druhým je varianta, kdy Bob začne s Cyrilem kooperovat, aniž by to Aleš postřehl. :D
Já jsem na to šel úplně jinak a vychází mi to a to nejen u tohoto, ale také u jiných variant. Akorát je to jiný myšlenkový postup. Pokud by měl Cyril 4 tak to pozná. Pokud má Bob 1,ale Cyril nehlásí 14, tak by Bob věděl, že to je 13. Kdyby měl Bob 3 tak pozná, že je to 32, ale nic asi neříká, takže to být nemůže a kdyby teda měl Cyril 2 a Bob nehlásil 32, tak Cyril ví, že je to je 22, a tak tedy zbývá to poslední a to je 23. Netvrdím, že můj postup je zcela správný, ale vždy vyšel.
Pokud chceme, aby to bylo číslo 23, museli bysme předem říci, že Bob poté, co mu Aleš řekl první číslici, není sám schopen určit, jaké číslo to je. Při tom zadání tak, jak znělo, jsem pochopil, že Bob zjistil, o jaké číslo jde poté, co mu Aleš první cifru prozradil, protože mu řekl cifru "3". A Bobovi tudíž je jasné, že je to číslo 32 a že Cyril zná jen cifru "2", na základě které opravdu nemůže určit o jaké číslo se jedná. Ale jakmile Cyril zjistil, že Bob správné číslo zná, bylo mu jasné, že musí jít o číslo 32. Takže tak, jak jsem zadání pochopil já, je správný výsledek 32.
Já to pochopil až do chvíle, než zbyla čísla 22, 23, 32. Tak jsem se po pár dnech kouknul na tu úlohu ještě jednou a uvědomil si jak je to primitivní. Bruhh XD
Divně zadaná úloha. Přijde mi, že kdyby to bylo 32, tak Bob prostě řekne "vím, co to je za číslo" a o Cyrilovi se vůbec nediskutuje. Stejnou logiku přece používáme v úvahách o Cyrilovi. Proto jsem hned na začátku vyřadil jednoznačné odpovědi 14 a 32.
Pak se ale dostávám do potíží v rozhodnutí mezi 22 a 23. Což mimochodem není v rozporu s tím, že Cyril v těchto potížích není - protože on tu poslední cifru zná, já ne.
Taky mi vychází dva možné výsledky - 22 a 23
vim, ze nic nevim
je to 23 jednoznačně , bohužel vysvětlení nebylo úplné , možná bych řekl až nesprávné. Začátek dobrý , tedy vysvětlení jak uvažoval Bob . Důležité je tedy to , že Cyril řekl že to dříve nevěděl , tedy kdyby měl 2 , tak stále neví , ale protože má 3 tak to ví . Tedy kdyby řekl že to nevěděl a měl 2 , tak lže , protože to stále neví .
ale opět musím přidat respekt že pomáháte , vážím si toho
Tak moc jednoznačné že mi pořád vychází i 22 :D
Cyril mu to v první řadě neměl vůbec říkat a byl by klid :D jinak dojít k 23ce není nikterak těžký, stačilo si to pauznout na 20 sekund a věděl jsem výsledek, ale i tak mě tahle hádanka sere, jen z principu, jak je zadaná XD
Nerozumiem prečo ked povedal že cyril to nemože určit tak automaticky vypadla 1ka prečo nevypadla 2ka ?
Pokud by Bob měl 2ku, mohl by s jistotou klidně říci, že Cyril nic neví, protože první cifře 2 odpovídá pouze 22 a 23. Kdyby to bylo 22, znamená to, že Cyril dostal číslo 2 a číslo 2 je v řadě jako druhá cifra 2x (22 a 32), takže by Cyril odpověď neznal. Kdyby to bylo 23, znamená to, že Cyril dostal číslo 3 a číslo 3 je v řadě 2x (13 a 23), takže by Cyril také odpověď neznal.
Když bob říká, ze ví, ze Cyril nemůže určit o jaké číslo se jedná tak proč je to dvacet tři? : 1) dobře, jsem Bob a bylo mi Alešem řečeno číslo dva ( jedna to být nemůže, na tom se shodneme všichni a s tím k tomu přistupuje i Bob) ale já jakožto Bob přeci nemůžu vědět, jaké číslo Aleš řekl cyrilovi, ze znalosti vsech čísel (13,14,22,23,32) vím, ze je to buď číslo tři nebo dva. A tady už je to to samé jako s vyřazenymi čisly 13 a 14, kde prvnim číslem je logicky jednička.....pokud je Bob chytrý a řekl, ze ví, ze Cyril to číslo nemůže určit, tak také musí předpokládat, ze Cyril by konecne číslo spolehlivě určil, pokud by mu Aleš řekl to druhé číslo tři ( proč? Protože i Cyril chápe pod Bobovou větou implicitne řečeno: Nemám jedničku) V tuto chvíli by měl mít Bob číslo tři, no a v tom případě by se jednalo o číslo 32. Ovšem pokud by Cyril přemýšlel stejně chytře, tak by ani nemusel říkat, ze to muže určit a jednoznačně by to určil, protože by Bobovou větou bylo implicitně řečeno: nemám ani jedničku ani dvojku, mám totiž tři. Pak by z pohledu Boba platilo: "vím, ze Cyril nemůže určit jaké číslo to je" = "já nemám ani jedna ani dva"
Pokud by to bylo přesto číslo 23: pak proč nemůžu uplatnit stejné vyřazování na dvojku jako bylo použito na jedničku (pokud počítám s opravdovou platnosti a pravdivosti Bobova výroku, ovsem pokud nemyslím trochu jednoduše) V tomto případě by záleželo na domyšlivosti obou zúčastněných, možná i inteligenci :D.
Výsledek: není to spis o individuálním náhledu na věc ?
Správně, "nemůže" je chyba v zadání, má být: "Nemůžeš!" (teď); "teď nemůže" by bylo průhledný, každopádně je zapotrěbí omezit absolutní platnost "nemůže", když by jsme chtěli mít korektní a jednoznační řešení.
Já bych řekl, že nemůže najít řešení, i když bych reálně věděl, že ho najít může. Tím pádem by pravidlo s jedničkou postrádalo smysl a měl bych pravdu.
Nemyslím si že je to tak komplikované .. i kdyby to zadní znělo tak že bob měl na rovinu říct "vím že je to 32" , tak úloha by ty dvě řešení v číslech 22 a 23 neměla.. ale i tady by bylo jen jedno a to 23. Cyril ví na 100% že už to ví jen z toho důvodu že mu vypadla 13ka.. protože dostal číslo 3 a měl se rozhodovat mezi 13 a 23 a Bob mu napověděl, že to nemůžou být 13 a 14, tak mu zbyla jen ta 23ka.
Sorry, ale než dám zadání, tak si ověřím/upřesním jaké je. Nechat hádat a pak říkat, že nevím jaké je, je amaterismus. Tu úlohu znám v jiném podání, vyřešil jsem ji tehdy, ale zde je to hrozná slátanina. Asi jako "tichá pošta", přes uvedenou studentku, která si něco pamatovala, nějak předala a Marek reprudokoval.
Pokud by to bylo 23 pak by ovšem Bob porušil podmínku že by se cyril nemohl dozvědět které z číslic to je. Kdyby to totiž bylo 23 pak by se Cyril věděl že má Bob "1" či "2". Logicky to tedy nemůže být "1" a tudíž by to mohla být "2" ovšem to by věděl které z těch číslit to může být.
Ovšem pokud by správná odpověď byla 32, pak by Bobova podmínka platila o trochu déle protože by věděl že Cyril zná 2 a tudíž by zvažoval čísla 22 a 32 a protože by v tomto případě hrála 22 stejnou roli jako 13 tedy že by to byla jasná varianta protože to nemže být ani 14 a 13 a tudíž ani 23 a 13 zbývá tedy 22 a tím by byla odpověd opět jasná a mohl jí vědět. Jako poslední možnost tedy zbývá 32. Jde o to jestli Cyril použil poze tu první logickou úvahu a v tom případě došel k výsledku 23 a nebo k té první logické úvaze doplnil i tu další a výsledkem by bylo 32 jelokož zadání úlohy nijak nevyvrací že by Cyril použil poslední logickou možnost
Super
já na to přišel a to jsem na základní škole :D
23 protože všechno a všude je číslo 23 :D pusťte si film číslo 23 :D
Ten styl vyjadřování mi strašně připomíná MikeJePán
Další řešení je to, že Cyril je jasnovidec... :-)
Nevim co dělám na medicíně, toto absolutně nechápu. :D
a čo má medicína s logickým myslením a inteligenciou?
Tato Hadanka ma chybu: Bob vobez nemoze povedat tu vetu co povedal aj ked ma dvojku pretoze ciril od zaciatku vie, ze Bob nema trojku, inac by hadal hned tu 32ku. tim pripadom keby ciril mal 2ku tak hned by odhadol 22ku, pretoze 32ku nepride do uvahy. Pozdrav
Dalsie vysvetlenie: Ales by nemohol vyuzyvat any 14ku any 32ku, pretoze pri 14 by Ciril ihned poznal 14ku a pri 32 by Bob poznal 32ku. ked ziany z nich neodhadol hned tak 14ka a 32ka by odpadly. Prepacte za Jazykove chyby :)
Keby Bob mal 3ku tak by bol hlupy, ze nepovie,ze cislo je 32ku a v mesto toho hraje s Cirilom a da mu Moznost vyhrat. :)
Nedokážu najít důvod proč by požadované číslo nemohlo být 32, mohl by mi to někdo prosím osvětlit? Protože jedině pokud má Bob 3 tak může s jistotou říct, že Cyril nemůže znát odpověď, jelikož jedině za té podmínky ví, jaké číslo má Cyril.
Příklad počítaš ty a ne Bob nebo Cyril, ti jsou jen dvě podmínky a obě musí platit. Takže pokud má platit pravidlo Bob, že Cyril nemůže vědět výsledek, říká tím Cyrilovi, že nemá 1. A protože Cyril říká, že díky té informaci už ví, co to je, musí mít v ruce 3. Pokud by měl 2, odpověděl by Bobovi: Ano, nevím to.
Toto je těžká hhádanka? Sorry jako ale toto je příklad na 30 vteřin zpaměti. :D
Podla mna ma tato uloha jedine riesenie 32.
13,14 - sa vylucia to je jasne
Zostanu cisla 22, 23, a 32. No a na tieto cisla ked pouzijem tu istu logiku co na 13, 14 tak mi vypadnu cisla 22 a 23. Pretoze ak by mal Cyril 3-ku tak by tiez vedel jednoznacne urcit z tych troch cisiel 23-ku. Takze aj pri cisle 2 ako aj u cisla 1 Bob nemôze s istotou tvrdit ze Cyril nevie urcit ktore cislo to je. Tym padom mi tam ostava iba ta 32.
Nezůstane 22, 23, 32, zůstane jen 23 protože Cyril měl číslo, u kterého si nemohl být jistý, jaký je to první tzn. mohl mít teoreticky 3 a nebo 2, kdyby měl 4ku tak instantně ví co to je tzn. Cyril vybírá z množiny 2 a 3 a tím, že mu Bob nepřímo řekl "já nemám 1" už věděl... takže musel mít číslo, který se vyskytuje buď za jedničkou a nebo něčím jiným, nevěděl co Aleš vybral, dokud se nedozvěděl, že Bob rozhodně nemá jedničku. Za jedničkou a něčím jiným se vyskytuje jen číslo 3 protože dostal 3 rozhodoval se mezi 13 a 23 a tím že mu Bob řekl "nemám 1" hned věděl, že to musí být 23. Kdyby měl Cyril potenciálně 2jku tak by mu Boboba informace o tom že Bob nemá 1 byla úplně k ničemu a nemohl by říct "Nevěděl jsem ale teď už vím"
Nevim co je na tom k nepochopení :D JEDINÁ informace, která rozsekla Cyrilovo rozhodování byla: "Bob nemá 1" takže Cyril MUSEL mít číslo, který se vyskytuje za 1čkou a něčím jiným, což je JEDINĚ 23
Vždyt to nebylo tak težké.. :D nepotřebuji shlédnout ani zbytek videa a vím že je to 23
Já chodím do 7tridy a některé příklady mi přijdou jako z jiného světa i když mi matematika celkem jde
Na matematiku si borec, ale vysvetlovať nevieš.. celý príklad sa dal vysvetliť za minutu, nie ho komplikovať na 10..
On to vlastně během minuty řekl ale vysvětlil to několikrát a pokaždé trochu jinak
Tam jde hádám o youtube algoritmus. Proste 10m videa maj nejlepsi zachazeni od youtube
@@kria008 To se týká jen videí s 10:00+. Tohle má 09:46.
Jde o to, že se to snaží vysvětlit i méně chápávým a několika způsoby, protože ne na každýho platí jen jeden způsob vysvětlení. Ano, dá se to vysvětlit za minutu, ale jemu jde o to něco naučit a ne si hrát jen na arogantního borce, který chce, aby mu to ostatní záviděli.
Tady je to zadání i řešeni: matematika.okhelp.cz/maturita/urcete-cislo-logicka-hadanka.php
Víme, že si Bob s Cyrilem nehraje, respektive musí to předpokládat, že nekecá, jinak by ta celá úloha neměla smysl
a co kdyby Bob měl 2 a cyril taky 2?
Matty 71333 tak by Cyril nepovedal, ze teraz to uz vie urcit
@@Dave-cq6pu a ani Bob že Cyril to nemôže jednoznačne určiť
@@Dave-cq6pu Jelikož mu Bob vyloučil 32ku a zbyla 22ka, mohl by :-)
Vůbec to nechápu.
Furt nechápu, proč vypadává ta 13.
Protože pokud by měl Bob 1, tak nemůže říct z jistotou, že to Cyril nemá šanci vědět.
teraz som sa zobudil, ale su to pekne kecy
nejdriv jsem vubec nepochopil zadani, nevedel jsem, ze oni vsechna ta cisla znaji 🤓
super))
Tak jestli je tohle skutečně na příjimacích zkouškách na univerzitu a ne úloha ze ZŠ, chápu klesající inteligenci národa.... Jinak pane Valášku super video :-)
super hadanka, uhadol ;)
pauznuto - takže bob vlastně říká, že nemá jedničku, protože kdyby ji měl nemůže si bejt jistej že Cyril nedrží 4ku, takže mu zbejvá 2 a 3, z druhé strany pak ale cyril už ví že Bob jedničku nedrží a protože teď už ví správný číslo musel tedy váhat jen mezi 13 a 23 - 13 mu BOB vyloučil - správně je tedy 23. Du dodívat.
edit: 7:35 to jsem trošku nepobral, on přece ví, že to není 32 když drží trojku ne? 7:50 Bob neřekne že to je 32 protože to není 32. 8:20 už jsem tě asi pochopil, ale to se vyloučilo tou informací, že to teď na100% ví, kdyby měl 2 jku tak by potom co mu řekl BOB pořád váhal.
Před půlrokem jsem udělal příjmačky na střední, a už bych mohl dělat na vejšku :D
Vyřešil jsem to za 3 minuty z hlavy 😅
já to asi pořád nechápu
Stále nechápu proč to nemůže být 32.
Protože Cyril dostal trojku, a na základě toho řekl, že to poznat dokáže => na základě toho jsme uhodli, že je to 23.Kdyby Cyril řekl, že to stále poznat nedokáže, pak by to mohla být 32 (nebo 22). Ale to Cyril neřekl :-)
Fígl je v tom, že ti dva to nedokážou poznat vždy, ale v tomto konkrétním případě jsme to dokázali uhodnout my na základě toho, co ti dva řekli :-)
Na matiku jsem úplně blbý, ale tohle mi došlo asi za 30 sekund :D
Nechápu kdo tohle vůbec vymýšlí,vždiť je to v reálném životě absolutně nepoužitelné
Pro lidi, kteří půjdou na technické obory, to důležité a použitelné je. Že jsi ještě moc malej na to to pochopit už není problém úlohy.
@@senteish jo a jak přesně to použiji v reálném životě?
@@matejstepan8867 Použije to dle mě velice málo lidí kteří to studujou, jako asi 90% matiky od střední+ :D :D
Totálně zbytečné, ale některým se to hodí, ale je jich dle mě odost méně než těch, kterým je to úplně nejvíc k hovnu :)
@@thokrumgrozo-gamersteamcz9531 Tohle v reálném životě fakt nevyužiješ, teda pokud nejsi detektiv, psycholog, psychiatr anebo šachista. V takovém případě se ti analytická predikce na dobré úrovni dost vyplatí.
tu ide o schopnosť preveriť úroveň tvojho logického zmýšľania. ak je pre teba táto primitívna úloha problémová, tvoje logické myslenie je na zlej úrovni a na univerzitách, pre ktoré je logické myslenie dôležité (elektrotechnika, programovanie a pod.) nemáš čo hľadať
Tak pokud bob řekne 32 tak je to prostě 32😁😁
Easy.. Je mi ale 35😂
Ez 32
le i ta 13 bola v hre
Z tebe mám víc zamotanou hlavu než z ty úlohy