SV - Jak učit dějepis badatelsky? Východiska z hlediska didaktiky dějepisu - J. Karen

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 11 ก.ย. 2024
  • Další webináře naleznete na webu www.projektsypo.cz
    Lektor: Mgr. BcA. Jiří Karen
    Realizace: 17. 4. 2023
    Jak rozvíjet u žáků historické myšlení, aby to přijali jako zábavnou hru na detektivní pátrání po minulosti? Jak pracovat s historickými fakty, když cílíme na zdánlivě “měkkou” kompetenci? A jak vlastně hodnotit výsledky žáků, když nechceme známkovat seznam faktů nazpaměť? Dva hodinové webináře nabídnou účastníkům know-how ohledně vedení badatelské výuky dějepisu směřující ke kultivaci historické gramotnosti žáků v souladu s východisky připravované revize RVP.
    První webinář zaměřím na východiska badatelské výuky z hlediska didaktiky dějepisu a konkretizuji je na příkladech prověřených a testovaných badatelských lekcí vyvíjených v rámci projektu Dějepis+. Pokusím nabídnout možná řešení častých nedorozumění, kdy se proti sobě staví v domnělém rozporu "znalost historické faktografie" a "kompetence historické gramotnosti".
    V druhém semináři bych chtěl učitelům zprostředkovat své osobní zkušenosti učitele, který učil tři roky badatelsky na základní škole. Nabídnu učitelům repertoár nezbytných tipů, triků a postupů, které jsem si během náročného procesu zavádění badatelské výuky osvojil. V závěru bych se chtěl věnovat ožehavé problematice hodnocení či klasifikace badatelské výuky. Účastníci semináře získají přístup ke všem dostupným a funkčním lekcím v podobě návrhu tematického plánu pro šestý až devátý ročník a navíc další materiály a zdroje potřebné pro přípravy dějepisných hodin.
    Projekt SYPO - Systém podpory profesního rozvoje učitelů a ředitelů - nabízel pedagogickým pracovníkům profesní podporu a možnost rozvoje v každé fázi kariéry: od začínajících po zkušené.
    Probíhal od 1. 1. 2018 do 30. 6. 2023, byl realizovaný Národním pedagogickým institutem České republiky (NPI ČR) a na jeho financování se podílelo MŠMT a EU. Na projekt navazuje projekt Podpora kurikulární práce škol.
    Více informací www.npi.cz/
    V rámci projektu zahájilo svou činnost 7 metodických kabinetů:
    - Metodický kabinet Cizí jazyky
    - Metodický kabinet Český jazyk a literatura,
    - Metodický kabinet Matematika a její aplikace,
    - Metodický kabinet Informatika a ICT,
    - Metodický kabinet Předškolní a prvostupňové vzdělávání,
    - Metodický kabinet Přírodovědné vzdělávání
    - Metodický kabinet Společenskovědní vzdělávání.
    Metodické kabinety nabídly aktivním učitelům, ředitelům i zástupcům ŠPP prostor pro vzdělávání a sdílení zkušeností. Přinesly stovky vzdělávacích akcí, podílely se na vzniku metodických příruček a nabídce webinářů.
    Pozornost projektu byla zaměřena také na
    - školy se začínajícími učiteli, které mohou díky projektu využívat bezplatný Model systému podpory začínajících učitelů s mnoha praktickými inspiracemi,
    - členy vedení škol a zřizovatele, pro které byl vytvořen Model systému podpory vedení škol.
    Všechny výstupy pro učitele, školy se začínajícími učiteli i členy vedení školy najdete na www.projektsyp....

ความคิดเห็น •