Rácsos egyetem

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 5 ก.พ. 2025
  • Az 1959-es esztendő elején huszonkét középiskolás diák - többségükben 15-16 évesek -, és vezetőik felett mondott ítéletet a Budapesti Fővárosi Bíróság.
    A szigorúan titkos vádirat szerint a népi demokratikus államrend megdöntésére irányuló szervezkedés, illetve annak vezetése bűntettében bűnösök a törvény előtt állók.
    Ezek a diákok nem tudtak beletörődni az 1956-os forradalom eltiprásába. Céljuk a forradalom szellemének ébrentartása volt. Legfőbb fegyverük a passzív ellenállás: megbeszélt jelre az egész gimnázium elnémult, máskor a tanítási óra közepén felálltak és elénekelték a magyar himnuszt. November 4-ére, a forradalom leverésének évfordulójára pedig házinyomdáikon röplapokat gyártottak.
    A belügyi szervek hosszan megfigyelték a gyerekeket, majd a kedvező alkalmat felhasználva letartóztatták őket, s egy nagyszabású koncepciós pert kreáltak számukra. Általuk alig ismert tanárokat, arisztokrata származású felnőtteket vádoltak a szervezkedés vezetésével. Példás büntetéseket: éveket, évtizedeket kaptak.
    Kamasz kalandvágy vagy tudatos nemzeti gondolkodás vezette őket? Mit éltek át a börtönben, s a megtorlás évtizedeiben? A film az ő történeteiket mutatja be…
    Forgatókönyvíró-történész: Ferenczy Erika
    Operatőr: Vékás Péter
    Rendező: Kinyó Ferenczy Tamás
    Producer: Buglya Sándor
    Hossz: 53 perc
    Gyártó: Dunatáj Alapítvány, 2000

ความคิดเห็น •