Taka sytuacja jak w 0:13 NIE MA PRAWA się zdarzyć. W przypadku tabliczki T-6a oraz sygnalizacji świetlnej, lewoskręt MUSI być bezkolizyjny - albo poprzez zastosowanie sygnalizatora S-3, albo zapewnienie, że pojazdy z naprzeciwka nie dostaną sygnału zielonego w tym samym czasie. Zatem jeśli autobus dostaje zielony sygnał, to czerwona osobówka nie ma prawa go mieć. Podstawa prawna: rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach: 6.2.1.2. "Zastosowanie sygnału kierunkowego dla pojazdów skręcających w lewo jest obowiązkowe dla wlotu oznakowanego znakiem D-1 "droga z pierwszeństwem" z tabliczką T-6a wskazującą zmianę kierunku drogi z pierwszeństwem w lewo, jeżeli na skrzyżowaniu występuje ruch z kierunku przeciwnego."
"Taka sytuacja jak w 0:13 NIE MA PRAWA się zdarzyć. W przypadku tabliczki T-6a oraz sygnalizacji świetlnej, lewoskręt MUSI być bezkolizyjny - albo poprzez zastosowanie sygnalizatora S-3, albo zapewnienie, że pojazdy z naprzeciwka nie dostaną sygnału zielonego w tym samym czasie. Zatem jeśli autobus dostaje zielony sygnał, to czerwona osobówka nie ma prawa go mieć." - mowisz?
Witam. Pytanie 0:25, tak ja na obrazku. Jadąc cały czas drogą z pierwszeństwem, czy jestem zobowiązany do włączania kierunkowskazu? Według WORD, Tak. Ale czy w tedy jadę w innym kierunku? Czy ja kontynuując jazdę drogą z pierwszeństwem, skręcam w inną drogę?
Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu Nie ma znaczenia, że jedziesz po drodze z pierwszeństwem. Zdecydowanie na tym skrzyżowaniu zmieniasz kierunek jazdy.
@@ZdamyToPrawoJazdy Nie zgodzę się. "Pierwszeństwo łamane", to taka 1/4 obwodu okrężnie zorganizowanego ronda, na którym jadąc zmieniającą swój kierunek jezdnią (łuk przechodzący w pętlę) kierujący zmienia permanentnie kierunek ruchu, ale nie zmienia kierunku jazdy, zatem nie ma podstaw do włączania kierunkowskazu. Tabliczka T-6 nie ma żadnej mocy sprawczej. Odzwierciedla jedynie RZECZYWISTY przebieg drogi z ustalonym znakami drogowymi pierwszeństwem. Dodatkowo jezdnię drogi znakuje się znakami poziomymi w formie linii, np. krawędziowych, które jednoznacznie wskazują jak biegnie jezdnia drogi. Tak jak biegnie jezdnia, tak też biegną jej podłużne pasy, czyli pasy ruchu, nawet wtedy, gdy nie zostały oznaczone znakami drogowymi. Jeżeli kierujący nie ma zamiaru opuścić pasa ruchu jezdni drogi po której się porusza, to oczywistym jest, że nie ma też zamiaru opuścić jezdni, zatem nie ma żadnych podstaw do włączenia kierunkowskazów i zmiany pasa ruchu.
@@danneyblack865oczywiście masz rację. Jednak pomijają kierunki jazdy oraz ruchu, kierunkowskazy służą do porozumiewania się z innymi uczestnikami ruchu, również pieszymi. Pieszy chcący przejść przez jezdnię, skąd ma wiedzieć gdzie pojadę skoro nie włączę kierunkowskazu? Dodatkowo na filmie zła interpretacja ustąpienia pierwszeństwa. Nie ustępujemy dlatego, że pojazdy są z prawej strony.
@@ZdamyToPrawoJazdy "Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu Nie ma znaczenia, że jedziesz po drodze z pierwszeństwem. Zdecydowanie na tym skrzyżowaniu zmieniasz kierunek jazdy." - akurat niezle jaja sobie robicie z ludzi jeszcze za to placa jadac dana droga, niezaleznie jak jest ona kreta, nie zmieniamy kierunku jazdy - droga zmienia, ale ona nie musi sygnalizowac na lukach drogi tez kierunki? czy tylko dopisujemy do PoRD "na skrzyzowaniach" zalosny poziom
1:29 Niebieski pojazd nie nadjeżdża z prawej strony lecz z przeciwnego kierunku, bowiem oba pojazdy znajdują się na tej samej jezdni drogi z pierwszeństwem. Kierujący nim zamierza opuścić jezdnię z jej prawej strony, zatem zmienić kierunek jazdy w prawo. Powinien zbliżyć się do prawej krawędzi jezdni i włączyć prawy kierunkowskaz, czego nie zrobił. Przebieg drogi z pierwszeństwem na wszystkich tabliczkach jest ten sam, a nie inny jak Pan twierdzi.
"1:29 Niebieski pojazd nie nadjeżdża z prawej strony lecz z przeciwnego kierunku, bowiem oba pojazdy znajdują się na tej samej jezdni drogi z pierwszeństwem. Kierujący nim zamierza opuścić jezdnię z jej prawej strony, zatem zmienić kierunek jazdy w prawo. Powinien zbliżyć się do prawej krawędzi jezdni i włączyć prawy kierunkowskaz, czego nie zrobił. Przebieg drogi z pierwszeństwem na wszystkich tabliczkach jest ten sam, a nie inny jak Pan twierdzi." - nie sadzilem, ze sie kiedykolwiek z toba zgodze a tu patrz niespodzianka
Bzdura. Prawy kierunkowskaz oznacza sygnalizację zamiaru skrętu (lub zmiany pasa ruchu) na PRAWY. Jadąc PROSTO nie używamy żadnego z kierunkowskazów. A takie rady to brak punktów za pytania związane z użyciem kierunkowskazów, bo prowadzą do udzielenia niewłaściwej odpowiedzi.
@@PiotrPilinko Nie mówię o prawie zwyczajowym WORD opartym w części na poprzednim kodeksie drogowym z 1983 roku, co oczywiste wzorowanym na radzieckim, lecz o prawie ustawowym obowiązującym w Polsce od 1998 roku. Zgodnie z tym prawem kierunkowskazu nie używamy gdy nie zamierzamy opuścić pasa ruchu a tym samym także jezdni drogi z ich lewej lub prawej strony. W art. 22 ustawy p.r.d. jest mowa o skręcaniu z jezdni w celu jej opuszczenia i wjazdu na pobocze, jezdnię innej drogi lub na leżącą przy drodze nieruchomość, w Konwencji nazwaną posiadłością , a nie o skręcaniu z linii prostej.
@@PiotrPilinko bo na egzaminie sa bledne pozytywne odpowiedzi zadna nowosc prawo nakazuje sygnalizowac zamiar zmiany kierunku lub pasa, a nie kazdy skret kierownica migasz za znakiem A-2? migasz jak wjezdzasz na "rondo"? czemu migasz prawym zjezdzajac z ronda jadac przez nie na wprost czemu jezdzac po rondzie w kolo nie musisz lewego? bo skret to nie jest zmiana kierunku
@@emes3211 A może podeprzesz swoją wypowiedź konkretnymi przepisami? Na przykład jakimkolwiek związkiem przebiegiem pierwszeństwa ze zmianą kierunku ruchu? Bo póki co, to z bazy pytań usunięto problematyczne (prawnie) pytania.
@@PiotrPilinko "A może podeprzesz swoją wypowiedź konkretnymi przepisami? Na przykład jakimkolwiek związkiem przebiegiem pierwszeństwa ze zmianą kierunku ruchu? Bo póki co, to z bazy pytań usunięto problematyczne (prawnie) pytania." " Na przykład jakimkolwiek związkiem przebiegiem pierwszeństwa ze zmianą kierunku ruchu?" - a co ma piernik do wiatraka? doczytaj opis tabliczki t-6 tam jest "rzeczywisty przebieg drogi z pierwszenstwem", a nie "rzeczywisty przebieg pierwszenstwa" a to roznica dodatkowo masz namalowane linie p-7a, ktore potwierdzaja, ze droga zmienia kierunek, a nie jadacy nia
@@emes3211 PoRD w żaden sposób nie redefiniuje kierunku poruszania się. Zatem należy przyjąć powszechną (fizyczną) interpretację zmiany kierunku. Lewy - od osi w lewo, prawy - od osi w prawo. Zatem mamy kierunkowskaz lewy i kierunkowskaz prawy. Nie ma kierunkowskazu do jazdy na wprost. A to co piszesz to GWARANTOWANA utrata punktów na państwowym egzaminie teoretycznym.
Dziękuję! Bardzo dobrze Pan tłumaczy. Zrozumiałam i zdałam egzamin. 😊😇
Dziękujemy za miłe słowa i gratulujemy sukcesu na egzaminie :)
Bardzo dobrze pan tłumaczy
Pan jest super
Ķm.. 😁😘😎😘😑☺🎤🎤🎤🎧🎷🎵🎷🎷🎵🎷🎼🎷🎼🎶🎧♩🎙🎙🎙🎙🔈🔈
Swietnie Pan tłumaczy, wszystko zrozumiałam
Taka sytuacja jak w 0:13 NIE MA PRAWA się zdarzyć. W przypadku tabliczki T-6a oraz sygnalizacji świetlnej, lewoskręt MUSI być bezkolizyjny - albo poprzez zastosowanie sygnalizatora S-3, albo zapewnienie, że pojazdy z naprzeciwka nie dostaną sygnału zielonego w tym samym czasie.
Zatem jeśli autobus dostaje zielony sygnał, to czerwona osobówka nie ma prawa go mieć.
Podstawa prawna: rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach: 6.2.1.2.
"Zastosowanie sygnału kierunkowego dla pojazdów skręcających w lewo jest obowiązkowe dla wlotu oznakowanego znakiem D-1 "droga z pierwszeństwem" z tabliczką T-6a wskazującą zmianę kierunku drogi z pierwszeństwem w lewo, jeżeli na skrzyżowaniu występuje ruch z kierunku przeciwnego."
"Taka sytuacja jak w 0:13 NIE MA PRAWA się zdarzyć. W przypadku tabliczki T-6a oraz sygnalizacji świetlnej, lewoskręt MUSI być bezkolizyjny - albo poprzez zastosowanie sygnalizatora S-3, albo zapewnienie, że pojazdy z naprzeciwka nie dostaną sygnału zielonego w tym samym czasie.
Zatem jeśli autobus dostaje zielony sygnał, to czerwona osobówka nie ma prawa go mieć."
- mowisz?
Witam. Pytanie 0:25, tak ja na obrazku. Jadąc cały czas drogą z pierwszeństwem, czy jestem zobowiązany do włączania kierunkowskazu? Według WORD, Tak. Ale czy w tedy jadę w innym kierunku? Czy ja kontynuując jazdę drogą z pierwszeństwem, skręcam w inną drogę?
Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu Nie ma znaczenia, że jedziesz po drodze z pierwszeństwem. Zdecydowanie na tym skrzyżowaniu zmieniasz kierunek jazdy.
@@ZdamyToPrawoJazdy Nie zgodzę się. "Pierwszeństwo łamane", to taka 1/4 obwodu okrężnie zorganizowanego ronda, na którym jadąc zmieniającą swój kierunek jezdnią (łuk przechodzący w pętlę) kierujący zmienia permanentnie kierunek ruchu, ale nie zmienia kierunku jazdy, zatem nie ma podstaw do włączania kierunkowskazu.
Tabliczka T-6 nie ma żadnej mocy sprawczej. Odzwierciedla jedynie RZECZYWISTY przebieg drogi z ustalonym znakami drogowymi pierwszeństwem. Dodatkowo jezdnię drogi znakuje się znakami poziomymi w formie linii, np. krawędziowych, które jednoznacznie wskazują jak biegnie jezdnia drogi. Tak jak biegnie jezdnia, tak też biegną jej podłużne pasy, czyli pasy ruchu, nawet wtedy, gdy nie zostały oznaczone znakami drogowymi.
Jeżeli kierujący nie ma zamiaru opuścić pasa ruchu jezdni drogi po której się porusza, to oczywistym jest, że nie ma też zamiaru opuścić jezdni, zatem nie ma żadnych podstaw do włączenia kierunkowskazów i zmiany pasa ruchu.
@@danneyblack865oczywiście masz rację. Jednak pomijają kierunki jazdy oraz ruchu, kierunkowskazy służą do porozumiewania się z innymi uczestnikami ruchu, również pieszymi. Pieszy chcący przejść przez jezdnię, skąd ma wiedzieć gdzie pojadę skoro nie włączę kierunkowskazu? Dodatkowo na filmie zła interpretacja ustąpienia pierwszeństwa. Nie ustępujemy dlatego, że pojazdy są z prawej strony.
@@ZdamyToPrawoJazdy "Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu Nie ma znaczenia, że jedziesz po drodze z pierwszeństwem. Zdecydowanie na tym skrzyżowaniu zmieniasz kierunek jazdy."
- akurat
niezle jaja sobie robicie z ludzi
jeszcze za to placa
jadac dana droga, niezaleznie jak jest ona kreta, nie zmieniamy kierunku jazdy - droga zmienia, ale ona nie musi sygnalizowac
na lukach drogi tez kierunki?
czy tylko dopisujemy do PoRD "na skrzyzowaniach"
zalosny poziom
@@emes3211 Racja.
1:29 Niebieski pojazd nie nadjeżdża z prawej strony lecz z przeciwnego kierunku, bowiem oba pojazdy znajdują się na tej samej jezdni drogi z pierwszeństwem. Kierujący nim zamierza opuścić jezdnię z jej prawej strony, zatem zmienić kierunek jazdy w prawo. Powinien zbliżyć się do prawej krawędzi jezdni i włączyć prawy kierunkowskaz, czego nie zrobił. Przebieg drogi z pierwszeństwem na wszystkich tabliczkach jest ten sam, a nie inny jak Pan twierdzi.
"1:29 Niebieski pojazd nie nadjeżdża z prawej strony lecz z przeciwnego kierunku, bowiem oba pojazdy znajdują się na tej samej jezdni drogi z pierwszeństwem. Kierujący nim zamierza opuścić jezdnię z jej prawej strony, zatem zmienić kierunek jazdy w prawo. Powinien zbliżyć się do prawej krawędzi jezdni i włączyć prawy kierunkowskaz, czego nie zrobił. Przebieg drogi z pierwszeństwem na wszystkich tabliczkach jest ten sam, a nie inny jak Pan twierdzi."
- nie sadzilem, ze sie kiedykolwiek z toba zgodze
a tu patrz
niespodzianka
Bzdura. Prawy kierunkowskaz oznacza sygnalizację zamiaru skrętu (lub zmiany pasa ruchu) na PRAWY. Jadąc PROSTO nie używamy żadnego z kierunkowskazów. A takie rady to brak punktów za pytania związane z użyciem kierunkowskazów, bo prowadzą do udzielenia niewłaściwej odpowiedzi.
@@PiotrPilinko Nie mówię o prawie zwyczajowym WORD opartym w części na poprzednim kodeksie drogowym z 1983 roku, co oczywiste wzorowanym na radzieckim, lecz o prawie ustawowym obowiązującym w Polsce od 1998 roku. Zgodnie z tym prawem kierunkowskazu nie używamy gdy nie zamierzamy opuścić pasa ruchu a tym samym także jezdni drogi z ich lewej lub prawej strony. W art. 22 ustawy p.r.d. jest mowa o skręcaniu z jezdni w celu jej opuszczenia i wjazdu na pobocze, jezdnię innej drogi lub na leżącą przy drodze nieruchomość, w Konwencji nazwaną posiadłością , a nie o skręcaniu z linii prostej.
0:08 - z uwagi na znaczenie tabliczki T-6, sygnalizowanie kontynuacji jazdy droga, nie jest wymagane
I cyk: tracimy punkty na egzaminie za wskazanie nieprawidłowej odpowiedzi.
@@PiotrPilinko bo na egzaminie sa bledne pozytywne odpowiedzi
zadna nowosc
prawo nakazuje sygnalizowac zamiar zmiany kierunku lub pasa, a nie kazdy skret kierownica
migasz za znakiem A-2?
migasz jak wjezdzasz na "rondo"?
czemu migasz prawym zjezdzajac z ronda jadac przez nie na wprost
czemu jezdzac po rondzie w kolo nie musisz lewego?
bo skret to nie jest zmiana kierunku
@@emes3211 A może podeprzesz swoją wypowiedź konkretnymi przepisami? Na przykład jakimkolwiek związkiem przebiegiem pierwszeństwa ze zmianą kierunku ruchu?
Bo póki co, to z bazy pytań usunięto problematyczne (prawnie) pytania.
@@PiotrPilinko "A może podeprzesz swoją wypowiedź konkretnymi przepisami? Na przykład jakimkolwiek związkiem przebiegiem pierwszeństwa ze zmianą kierunku ruchu?
Bo póki co, to z bazy pytań usunięto problematyczne (prawnie) pytania."
" Na przykład jakimkolwiek związkiem przebiegiem pierwszeństwa ze zmianą kierunku ruchu?"
- a co ma piernik do wiatraka?
doczytaj opis tabliczki t-6
tam jest "rzeczywisty przebieg drogi z pierwszenstwem", a nie "rzeczywisty przebieg pierwszenstwa"
a to roznica
dodatkowo masz namalowane linie p-7a, ktore potwierdzaja, ze droga zmienia kierunek, a nie jadacy nia
@@emes3211 PoRD w żaden sposób nie redefiniuje kierunku poruszania się. Zatem należy przyjąć powszechną (fizyczną) interpretację zmiany kierunku. Lewy - od osi w lewo, prawy - od osi w prawo.
Zatem mamy kierunkowskaz lewy i kierunkowskaz prawy. Nie ma kierunkowskazu do jazdy na wprost.
A to co piszesz to GWARANTOWANA utrata punktów na państwowym egzaminie teoretycznym.