Üdvözlöm ! A totya lemezkazán hordja szerte szét a rendszerben a vas iszapot...leválaszom hőcserélővel , de akkor a hőcserélő lesz tele -romlik a hőátadás-még ha rakok bele mágneses iszapleválasztot......köszönöm válaszát
Mindenképp érdemes mágneses iszaplevalasztót bele rakni, de javaslom, hogy fűtési adalekot is használjanak, mert a jól megválasztott típus, megakadályozza a korroziót, így nem válnak le darabok. Nekem a kedvenc márkám a "sentinel", de van a Fernoxnak és a BWTnek is fűtési adaléka.
jó a videó, érthető minden! érdekességképp, én egy Mezőgép Monor által gyártott KLU 2.3B-el vettem a házat pár éve, nem mai csibe. Természetesen nyílt rendszer, és az általad felsoroltak közül sehol semmi, gravitációsba működik bár van rajta egy utólagos szivattyú de ennyi. Az első gépészeti "mórickás" rajz, na az az enyém csak vedd le belőle azt a bizonsági szelepet.. A 12 méter kéményt kibéleltettem, volt kinnt 2 pecsétes szerelő külön cégről és égtájékor, egyik se mert hozzányúlni hogy legalább a visszakeverő szelepet és egy bizonsági szelepet belerakjanak mert nagy munka, nincs hely, amúgy se tudnak ezzel a régi vastag vascsövezéssel dolgozni manapság. A többi a rendszert meghallva ki se jött, csak annyit mondott, hogy cseréljem le az egészet persze abba tud segíteni x millióért. Sajnos ahogy mondtad, erre keveseknek van pénze itthon míg működik a meglévő rendszer még ha kérdéses hatásfokon is..
Jo napot kívánok!70 fokon használom a kazánt,szaraz a fam,a keringető 50 fokra,meg fojtott allapotban is lassan folmegy akar90 fokra is,de katranyosodik a kémény,20-22 watt a fogyasztás es 28 w a totyam,130as a füst kijövet a kémény átmérője kb 130as,on szerint mi a gond!
Nem mernék látatlanban találgatni, de szerintem a túlméretezett kazán a hibás. Igazán jó megoldás csak a puffertartaly lenne. De kérem, hogy a kéményseprést sose hagyja ki, minden évben legyen meg, mert felgyulladhat.
Ha kátrányosodik a kémény akkor az nem száraz fa. Erdészeket kell megkérdezni, ők 5-6 e. Ft./mázsa áron adnak tényleg száraz 5-6 éves bük vagy tölgy fát. Próba képpen vegyen vagy 10 mázsát. Esetleg ha a padláson nincs lepucolva kívűlről a kémény akkor még okozhat ilyen problémát. Kátrányosodni csak akkor tud ha a fa csak 1-2 éves és van benne rendesen nedvesség, a kéményben meg hamar eléri a "harmat" pontot és kicsapódik a kémény falán. Nekünk 70 fokos víznél a füstcső eléri a 200-220 fokot nállunk meg ez okoz problémát a túl nagy huzat. Esetleg még az lehet a probléma ha túl kevés levegő tud bejutni a kazánhoz, így lecsökken a huzat is. Csak egy kérdés, milyen fűtési rendszer van egyáltalán? Vastag vascsöves gravitációs, vagy vékony henkó (pl. 20 mm-es) vagy szénacél csöves?
20 éve kazánokat gyártok,és fájdalmasan sok szakmaiatlanságot mondtál ezzel kapcsolatban.Jól mondtad a végén,hogy minimális tudásod van. Ezt nem kellene világgá kürtölni.
Általában a kazaokat gyártók nem szeretik a véleményem, ami nem gond. Kérlek konkrétan mond el, hogy mivel nem értesz egyet. ... Nehezen tudom leplezni azt, hogy szerintem a Magyarországon népszerű vegyestüzelés egy elavult káros technológia. Sajnos a magyar gyártók nem nagyon akarnak az elektromos ventilátorokkal felszerelt, kerámia utánégetos kazánok felé menni. Egyszerűen nincs meg a technológia. Ez nekem nagyon fáj. ... Ugyanakkor ha konkrétan nem értesz egyet valamivel azt írd le, és bárki számára megjelenik az ellenvélemény is.
@@epuletgepeszetcsak egy pelda: b-steel kazánja. Semmi extra nincs benne és működik... Csak érdeklődőként is feltűnt sok tévedés a videóban... Másik fele nem leoltani kell a vegyes kazánosokat, hanem elmondani hogy használja, pl a másodlagos levegőt nem elzárni kell, épp ellentétesen és máris kevesebb lesz a kilépő füst, mert fagázok jó része így eléghet, míg zárva csak füstgyár jön létre sokkal alacsonyabb hatásfokkal. B-steel pl nem füstöl, nem látod ha ég benne a tűz és egy vegyeskazánról van szó.
Nem oltottam le a vegyestüzelést használókat, ugyanakkor tagadhatatlan, hogy a Magyarországon kapható kazánok, elképesztően károsak az emberre és a környezetre. Pont a Tiktokra csináltam egy videót arról, hogy nyugat Európában mennyire másképp működik a fa tüzelés.... És milyen mások a kazánok. Én nem látok semmi extrát semelyik említett gyártó kínálatában (nyílván nem a faelgázosító kazánokról van szó) De ha tényleg érdekli egy jó fatüzelésű kazán: www.proidea.hu/herz-armatura-hungaria-kft-227930/herz-biomassza-kazanok-10-1500-kw-334660/a_23_d_24_1590331120854_herz_biomassza_kazanok_eco_linie_firestar_pelletstar.pdf
Az alsó égésü kazánok a leg praktikusabbak ( pl : B-steel , Bosch solid 2000 , az osztrák Guntamatic , stb...stb ). Csak sajnos kevesen értik a működésüket , pedig kimondottan egyszerü . A fagázokat ( pl : füst ) mind elégetik , mert az égő lángon mennek keresztül . A kémény nem füstöl . Mintha nem is működne . Egy másik kimondottan jó előnye , hogy nyugodtan lehet után tölteni , mert úgy is alsó égése van . Nem mint a hagyományos kazánoknál , ahol a parázsra , vagy az égő fára teszik a következőt , ami nem jó . Egy másik előny , hogy abszolúte áram nélkül dolgozik . De a leglényegesebb dolog , hogy kötelező kéne hogy legyen , hogy a vegyestüzelésű kazánok , puffer tárolóval működjenek , és maximális kapacitáson , nem lefojtva , oxigén nélkül . Ezt is nagyon kevesen értik sajnos . De aki érti , és alsó égésü kazánt használ , annak viszont nincs problémája a fűtéssel . Ennyi .
Sajnálom hogy ebben az összehasonlító filmben nem Tér ki a faelgázosító kazán elrendezésére. Majdnem olyan mit Morse jeleket írni okostelefonos időkben. Ezek a kazánok olyanok mindha az autóban a benzintartályába tennék a gyertyát. Persze tűz az lessz. Az injektorok feltalálása óta az égést is lehet irányítani. A faelgázosító kazánok nagy előnye hogy a tüzelőanyag mint a modern rakétákban, tűzmentesen várják hogy tűzre kerüljenek. A vegyes és manapság inkább csak fa tüzelésű kazánok rosszul sőt merészen írom direkt rosszul van kialakítva, úgy, hogy a tűztér tüze felfelé az egész berakott anyagot zabálja. Megjegyzem volt vegyestüzelésű kazánunk oldalirányú égéssel és 30 évig gyönyörűen muzsikált, na ma ilyet már nem leket kapni. Ehhez a kialakításhoz, az égés rezonanciák és az ekológiai követelményekneknek a legmegfelelőbb a katalizátoros tehát utánégetős kazánok, vagyis a régen felfedezett "RAKÉTAKÁLYHA" és a "FAELGÁZOSÍTÓ KAZÁN". Ezzel kell foglalkozni. És megujuló energiaforrást égetni nem az Orosz gázt. Picit lassú a film, sok az "ő", kevés a gyakorlati péld. Tiszteletem.
Köszönöm a kritikát. A videóban igyekeztem a népszerűbb megoldásokra reflektálni. Összesen 15 videót készítettem, folyamatosan tanulok ebben is, úgy érzem, idővel az Őőők elfognak tűnni, és a videók felépítése is logikusabbá válik
Ez is nagyon szuper lett 🤩🤩
Puffer tartályos zárt rendszernél a tágulási tartályt hova kell kötni? nekem azt mondta kazán gyártó hogy az előre menőbe
Üdvözlöm ! A totya lemezkazán hordja szerte szét a rendszerben a vas iszapot...leválaszom hőcserélővel , de akkor a hőcserélő lesz tele -romlik a hőátadás-még ha rakok bele mágneses iszapleválasztot......köszönöm válaszát
Mindenképp érdemes mágneses iszaplevalasztót bele rakni, de javaslom, hogy fűtési adalekot is használjanak, mert a jól megválasztott típus, megakadályozza a korroziót, így nem válnak le darabok. Nekem a kedvenc márkám a "sentinel", de van a Fernoxnak és a BWTnek is fűtési adaléka.
jó a videó, érthető minden! érdekességképp, én egy Mezőgép Monor által gyártott KLU 2.3B-el vettem a házat pár éve, nem mai csibe.
Természetesen nyílt rendszer, és az általad felsoroltak közül sehol semmi, gravitációsba működik bár van rajta egy utólagos szivattyú de ennyi. Az első gépészeti "mórickás" rajz, na az az enyém csak vedd le belőle azt a bizonsági szelepet..
A 12 méter kéményt kibéleltettem, volt kinnt 2 pecsétes szerelő külön cégről és égtájékor, egyik se mert hozzányúlni hogy legalább a visszakeverő szelepet és egy bizonsági szelepet belerakjanak mert nagy munka, nincs hely, amúgy se tudnak ezzel a régi vastag vascsövezéssel dolgozni manapság. A többi a rendszert meghallva ki se jött, csak annyit mondott, hogy cseréljem le az egészet persze abba tud segíteni x millióért.
Sajnos ahogy mondtad, erre keveseknek van pénze itthon míg működik a meglévő rendszer még ha kérdéses hatásfokon is..
Jo napot kívánok!70 fokon használom a kazánt,szaraz a fam,a keringető 50 fokra,meg fojtott allapotban is lassan folmegy akar90 fokra is,de katranyosodik a kémény,20-22 watt a fogyasztás es 28 w a totyam,130as a füst kijövet a kémény átmérője kb 130as,on szerint mi a gond!
Mindenféle biztonsággal elvan látva,de viszont nem tettem kazankimelo szelepet,ön szerint ha teszek megoldódik a problémám?
Nem mernék látatlanban találgatni, de szerintem a túlméretezett kazán a hibás.
Igazán jó megoldás csak a puffertartaly lenne.
De kérem, hogy a kéményseprést sose hagyja ki, minden évben legyen meg, mert felgyulladhat.
Ha jól tudom, a vegyeskazánoknak minimum 160-as füstcső kell. Ha kinyitja a tűztér ajtót és jön ki füst akkor valószínűleg probléma van a huzattal.
Ha kátrányosodik a kémény akkor az nem száraz fa. Erdészeket kell megkérdezni, ők 5-6 e. Ft./mázsa áron adnak tényleg száraz 5-6 éves bük vagy tölgy fát. Próba képpen vegyen vagy 10 mázsát.
Esetleg ha a padláson nincs lepucolva kívűlről a kémény akkor még okozhat ilyen problémát. Kátrányosodni csak akkor tud ha a fa csak 1-2 éves és van benne rendesen nedvesség, a kéményben meg hamar eléri a "harmat" pontot és kicsapódik a kémény falán. Nekünk 70 fokos víznél a füstcső eléri a 200-220 fokot nállunk meg ez okoz problémát a túl nagy huzat. Esetleg még az lehet a probléma ha túl kevés levegő tud bejutni a kazánhoz, így lecsökken a huzat is.
Csak egy kérdés, milyen fűtési rendszer van egyáltalán? Vastag vascsöves gravitációs, vagy vékony henkó (pl. 20 mm-es) vagy szénacél csöves?
20 éve kazánokat gyártok,és fájdalmasan sok szakmaiatlanságot mondtál ezzel kapcsolatban.Jól mondtad a végén,hogy minimális tudásod van. Ezt nem kellene világgá kürtölni.
Általában a kazaokat gyártók nem szeretik a véleményem, ami nem gond. Kérlek konkrétan mond el, hogy mivel nem értesz egyet.
...
Nehezen tudom leplezni azt, hogy szerintem a Magyarországon népszerű vegyestüzelés egy elavult káros technológia. Sajnos a magyar gyártók nem nagyon akarnak az elektromos ventilátorokkal felszerelt, kerámia utánégetos kazánok felé menni. Egyszerűen nincs meg a technológia. Ez nekem nagyon fáj.
...
Ugyanakkor ha konkrétan nem értesz egyet valamivel azt írd le, és bárki számára megjelenik az ellenvélemény is.
@@epuletgepeszetcsak egy pelda: b-steel kazánja. Semmi extra nincs benne és működik... Csak érdeklődőként is feltűnt sok tévedés a videóban...
Másik fele nem leoltani kell a vegyes kazánosokat, hanem elmondani hogy használja, pl a másodlagos levegőt nem elzárni kell, épp ellentétesen és máris kevesebb lesz a kilépő füst, mert fagázok jó része így eléghet, míg zárva csak füstgyár jön létre sokkal alacsonyabb hatásfokkal.
B-steel pl nem füstöl, nem látod ha ég benne a tűz és egy vegyeskazánról van szó.
Nem oltottam le a vegyestüzelést használókat, ugyanakkor tagadhatatlan, hogy a Magyarországon kapható kazánok, elképesztően károsak az emberre és a környezetre.
Pont a Tiktokra csináltam egy videót arról, hogy nyugat Európában mennyire másképp működik a fa tüzelés.... És milyen mások a kazánok.
Én nem látok semmi extrát semelyik említett gyártó kínálatában (nyílván nem a faelgázosító kazánokról van szó)
De ha tényleg érdekli egy jó fatüzelésű kazán:
www.proidea.hu/herz-armatura-hungaria-kft-227930/herz-biomassza-kazanok-10-1500-kw-334660/a_23_d_24_1590331120854_herz_biomassza_kazanok_eco_linie_firestar_pelletstar.pdf
Az alsó égésü kazánok a leg praktikusabbak ( pl : B-steel , Bosch solid 2000 , az osztrák Guntamatic , stb...stb ). Csak sajnos kevesen értik a működésüket , pedig kimondottan egyszerü . A fagázokat ( pl : füst ) mind elégetik , mert az égő lángon mennek keresztül . A kémény nem füstöl . Mintha nem is működne . Egy másik kimondottan jó előnye , hogy nyugodtan lehet után tölteni , mert úgy is alsó égése van . Nem mint a hagyományos kazánoknál , ahol a parázsra , vagy az égő fára teszik a következőt , ami nem jó . Egy másik előny , hogy abszolúte áram nélkül dolgozik . De a leglényegesebb dolog , hogy kötelező kéne hogy legyen , hogy a vegyestüzelésű kazánok , puffer tárolóval működjenek , és maximális kapacitáson , nem lefojtva , oxigén nélkül . Ezt is nagyon kevesen értik sajnos . De aki érti , és alsó égésü kazánt használ , annak viszont nincs problémája a fűtéssel . Ennyi .
Sajnálom hogy ebben az összehasonlító filmben nem Tér ki a faelgázosító kazán elrendezésére. Majdnem olyan mit Morse jeleket írni okostelefonos időkben. Ezek a kazánok olyanok mindha az autóban a benzintartályába tennék a gyertyát. Persze tűz az lessz. Az injektorok feltalálása óta az égést is lehet irányítani. A faelgázosító kazánok nagy előnye hogy a tüzelőanyag mint a modern rakétákban, tűzmentesen várják hogy tűzre kerüljenek. A vegyes és manapság inkább csak fa tüzelésű kazánok rosszul sőt merészen írom direkt rosszul van kialakítva, úgy, hogy a tűztér tüze felfelé az egész berakott anyagot zabálja. Megjegyzem volt vegyestüzelésű kazánunk oldalirányú égéssel és 30 évig gyönyörűen muzsikált, na ma ilyet már nem leket kapni. Ehhez a kialakításhoz, az égés rezonanciák és az ekológiai követelményekneknek a legmegfelelőbb a katalizátoros tehát utánégetős kazánok, vagyis a régen felfedezett "RAKÉTAKÁLYHA" és a "FAELGÁZOSÍTÓ KAZÁN". Ezzel kell foglalkozni. És megujuló energiaforrást égetni nem az Orosz gázt. Picit lassú a film, sok az "ő", kevés a gyakorlati péld. Tiszteletem.
Köszönöm a kritikát. A videóban igyekeztem a népszerűbb megoldásokra reflektálni. Összesen 15 videót készítettem, folyamatosan tanulok ebben is, úgy érzem, idővel az Őőők elfognak tűnni, és a videók felépítése is logikusabbá válik
👍👌👏🙏👑❤️💯