Świetlny, pozytywny człowiek z duszą artysty technicznego. Brawo za pomysły i ich realizację. Kiedyś z bratem wykopaliśmy dziurę w ziemi i zrobiliśmy sobie basen. Wodę do basenu podgrzewlismy poprzez wysłanie pompką obiegową z pieca, na dach domu który był z blachy. Blacha na dachu podgrzewa się do bardzo wysokich temperatur. Woda po blasze dachowej spływała ze szczytu, spokojnie do rynny i spustem do mauzera 500 l. który stał w cieniu by schłodzić wodę z którego przez filtr wracała do basenu. Nie było jeszcze kolektorów, paneli fotovoltaika itp. Wszystko wymyślił mój brat, z basenu korzystaliśmy od kwietnia do września, a jak jesień dopisała wyższymi temperaturami to i w październiku. Myślę że jak autor tego projektu ma już takie doświadczenie to powinien rozważyć wkopanie basenu w ziemię, grunt dodatkowo świetnie izoluję, a obecny basen można by zabudować jakąś pergolą z lekkim zasuwanym dachem 🤔 Dzięki za filmik i pozdrawiam
Nareszcie film o solarach! Może w końcu ludzie zaczną rozumieć jak dobry sposób to jest. Sam planuje wymianę starego bojlera 80L na bufor CWU 300L i dorzucenie albo solarów próżniowych albo paneli fotowoltaicznych PVT do obieg, i gdzie nie wspominałem o tym pomyśle to ludzie nie mogli zrozumieć w jaki sposób to ma niby działać i cały czas jedynie słyszałem wyzwiska. Kraj ciemnoty. A co do ceny, kolektor 20-24 rurowy idzie zakupić w okolicy 2000zł nowy. Koszt eksploatacji = 30-40zł na rok, cena to zakup pasty termoprzewodzącej - polecam komputerowego Arctica MX-2 - bardzo tania, wydajna, płynna nawet po paru latach pracy w temperaturach 70-80 stopni.
Rozwiązanie i dobre i nie, jak miał bym kupić solary, a Miałbym już zamontowane pv to bez zastanowienia wolał bym basenowa pc. Jak bym nie miał pv zastanowił bym się nad solarami. Więc wszystko zależy co już mamy :) tak samo w domu planuje pc i kiedyś pv, więc mimo że chce dać bufor 300l do pc to solary były by beż sensu, lepiej dać więcej autokomsumcji do pc. Przy solarach trzeba pamiętać że musimy odbierać energię. Przy pc system sam się wyłączy. Wiec odp na pytanie co najlepsze brzmi "to zależy "😅 ale kominek sam, albo z dgp musi być jako źródło awaryjne.
@@Maszyny-do-recyklingu myślałem, jednak na dachu ta półmetrowa beczka wygląda tragicznie. CWU będzie miało odpowietrzenie, więc nawet w lato jak woda zacznie się gotować to nie będzie to większy problem. Planuje z bufora puścić dodatkową pompę na solary i termometry - jeden mierzący temperaturę powietrza za solarem e cieniu a drugi mierzący temp. cieczy w solarze - jeśli jedna z nich zbliży się do okolicy 2-stopni Celsjusza to automatycznie będzie załączać się pompa żeby nie doszło do zamarznięcia cieczy, a chce puścić bezpośrednio z buforu i nie kupować z płaszczem bądź wężownicą - zawsze to gorszy transfer energii przez płaszcz i mieszankę wodno-glikolową, a jeśli coś się stanie to musisz kontrolować ten układ i dolewać cieczy - bez płaszcza/wężownicą nie musisz, system praktycznie bezobsługowy. Termometr i czujnik K-type skalibrowany na minusowe temperatury i wsio. Na razie mam stary piec na paliwo stałe, chce dołączyć solary - jak taki układ przeżyje zimę i będzie te 30-40c stałe w buforze to wyrzucam piec i burze komin, a w zamian wlatuje grzałka elektryczna do bufora.
Mimo wszystko solary próżniowe to jest wygoda i niemalże zerowy brak kosztów eksploatacji. A jak ci grad przypieprzy i stlucze 2-3 rury to układ dalej działa. Plus u mnie jest taka sytuacja, że kąpie się na siłowni 4 razy w tygodniu więc wody mi schodzi bardzo mało. A jak wiemy bufor nieużywany potrafi i z tydzień trzymać temperaturę, a solary cały czas będą tą energię dostarczały. Jak w zimę będzie 50c w piku to luksus.
Jak bysmy zabudowali taki basen ...Np ogrod zimowy lub dobry namiot..to sa tanie sposoby ogrzewania wody?Po za tym lepiej by bylo go wkopac ziemia jest dobrym izolatorem.
Według mnie instalacja nieco przesadzona. Zapewne wystarczyłby zwykły kolektor płaski. Pompa obiegowa, lub cyrkulacyjna o mocy 5-45W, będzie miała pobór np. ok. 12-15W/h. Praca tylko w ciągu dnia, to koszt 2-3 kWh, czyli 2-3 zł. Zamontowanie fotowoltaiki do tego ukladu to już fanaberia. Ale ogólnie super.
Po co klimatyzator? GWC zrobić, użytkowanie kosztuje tyle co wiatrak a nie tylko schłodzi ale też wilgoć odprowadzi i powietrze wyczyści. W mieszkaniu mam klimatyzację ale co z tego jak nawet na DRY nadal jest czasem 70% wilgotności. Człowiek czuje sie jak w dżungli.
@@TomaszZylkaPV Jesli ściąga do 50% to znaczy że cały czas jedzie na ostrych obrotach i w kilka lat masz rachunek za prąd pozwalający na budowę GWC. Ja tak w pokoju nie mogę mieć też ze względu na zdrowie. Nawiew 10 stopni nie tylko że jest nieprzyjemny to atakuje zatoki. Klimatyzację trzeba regularnie czyścić w przeciwnym razie będzie nawiewać grzybem. A nawet czyszczenie tu nie da 100% wolności od grzyba. Jakie problemy z GWC? Trzeba być chyba jakimś antygeniuszem żeby źle zrobić kanał powietrza wypełniony zeolitem czy kamieniami.
@@TomaszZylkaPV A fotowoltaike też za darmo mozna dostać? Jakbym miał elektrownie atomową to wszystko by mi leciało za darmo. Nie ma żadnych racjonalnych argumentów aby wybrać Klimatyzację zamiast GWC w domu wolnostojącym. W zimie dodatkowo można powietrze nagrzać i tez dodać mu odpowiednio wilgotności.
Kupiłem dwie maty grzewcze na allegro do basenu i w normalny słoneczny dzień mam 30°/31° max co udało się nagrzać to 37°Maty kosztowały 200pln do tego folia bąbelkowa 80pln basen 366cm/100cm
Człowiek legenda polskiego OZE. Zero marketingu same doświadczenia i to co najlepsze. Pozdrawiam Tomku 👍
Trochę marketingu jest ale w pozytywnym temacie 🙂
Świetlny, pozytywny człowiek z duszą artysty technicznego. Brawo za pomysły i ich realizację.
Kiedyś z bratem wykopaliśmy dziurę w ziemi i zrobiliśmy sobie basen.
Wodę do basenu podgrzewlismy poprzez wysłanie pompką obiegową z pieca, na dach domu który był z blachy. Blacha na dachu podgrzewa się do bardzo wysokich temperatur.
Woda po blasze dachowej spływała ze szczytu, spokojnie do rynny i spustem do mauzera 500 l. który stał w cieniu by schłodzić wodę z którego przez filtr wracała do basenu. Nie było jeszcze kolektorów, paneli fotovoltaika itp. Wszystko wymyślił mój brat, z basenu korzystaliśmy od kwietnia do września, a jak jesień dopisała wyższymi temperaturami to i w październiku.
Myślę że jak autor tego projektu ma już takie doświadczenie to powinien rozważyć wkopanie basenu w ziemię, grunt dodatkowo świetnie izoluję, a obecny basen można by zabudować jakąś pergolą z lekkim zasuwanym dachem 🤔
Dzięki za filmik i pozdrawiam
Nareszcie film o solarach! Może w końcu ludzie zaczną rozumieć jak dobry sposób to jest. Sam planuje wymianę starego bojlera 80L na bufor CWU 300L i dorzucenie albo solarów próżniowych albo paneli fotowoltaicznych PVT do obieg, i gdzie nie wspominałem o tym pomyśle to ludzie nie mogli zrozumieć w jaki sposób to ma niby działać i cały czas jedynie słyszałem wyzwiska. Kraj ciemnoty.
A co do ceny, kolektor 20-24 rurowy idzie zakupić w okolicy 2000zł nowy. Koszt eksploatacji = 30-40zł na rok, cena to zakup pasty termoprzewodzącej - polecam komputerowego Arctica MX-2 - bardzo tania, wydajna, płynna nawet po paru latach pracy w temperaturach 70-80 stopni.
Kolektory Super sprawa, warto mieć kilka źródeł 🙂
Rozwiązanie i dobre i nie, jak miał bym kupić solary, a Miałbym już zamontowane pv to bez zastanowienia wolał bym basenowa pc. Jak bym nie miał pv zastanowił bym się nad solarami. Więc wszystko zależy co już mamy :) tak samo w domu planuje pc i kiedyś pv, więc mimo że chce dać bufor 300l do pc to solary były by beż sensu, lepiej dać więcej autokomsumcji do pc. Przy solarach trzeba pamiętać że musimy odbierać energię. Przy pc system sam się wyłączy. Wiec odp na pytanie co najlepsze brzmi "to zależy "😅 ale kominek sam, albo z dgp musi być jako źródło awaryjne.
Pomyśl nad kolektorem słonecznym ciśnieniowym 300 l, do CWU nic lepszego nie ma. Mam używam i polecam.
@@Maszyny-do-recyklingu myślałem, jednak na dachu ta półmetrowa beczka wygląda tragicznie. CWU będzie miało odpowietrzenie, więc nawet w lato jak woda zacznie się gotować to nie będzie to większy problem.
Planuje z bufora puścić dodatkową pompę na solary i termometry - jeden mierzący temperaturę powietrza za solarem e cieniu a drugi mierzący temp. cieczy w solarze - jeśli jedna z nich zbliży się do okolicy 2-stopni Celsjusza to automatycznie będzie załączać się pompa żeby nie doszło do zamarznięcia cieczy, a chce puścić bezpośrednio z buforu i nie kupować z płaszczem bądź wężownicą - zawsze to gorszy transfer energii przez płaszcz i mieszankę wodno-glikolową, a jeśli coś się stanie to musisz kontrolować ten układ i dolewać cieczy - bez płaszcza/wężownicą nie musisz, system praktycznie bezobsługowy. Termometr i czujnik K-type skalibrowany na minusowe temperatury i wsio.
Na razie mam stary piec na paliwo stałe, chce dołączyć solary - jak taki układ przeżyje zimę i będzie te 30-40c stałe w buforze to wyrzucam piec i burze komin, a w zamian wlatuje grzałka elektryczna do bufora.
Mimo wszystko solary próżniowe to jest wygoda i niemalże zerowy brak kosztów eksploatacji. A jak ci grad przypieprzy i stlucze 2-3 rury to układ dalej działa.
Plus u mnie jest taka sytuacja, że kąpie się na siłowni 4 razy w tygodniu więc wody mi schodzi bardzo mało. A jak wiemy bufor nieużywany potrafi i z tydzień trzymać temperaturę, a solary cały czas będą tą energię dostarczały. Jak w zimę będzie 50c w piku to luksus.
Jak bysmy zabudowali taki basen ...Np ogrod zimowy lub dobry namiot..to sa tanie sposoby ogrzewania wody?Po za tym lepiej by bylo go wkopac ziemia jest dobrym izolatorem.
Jaki power bank
Narysuj układ caly na karce i prad jak idzie tez zrobie
Siemanko 🙂
Według mnie instalacja nieco przesadzona. Zapewne wystarczyłby zwykły kolektor płaski. Pompa obiegowa, lub cyrkulacyjna o mocy 5-45W, będzie miała pobór np. ok. 12-15W/h. Praca tylko w ciągu dnia, to koszt 2-3 kWh, czyli 2-3 zł. Zamontowanie fotowoltaiki do tego ukladu to już fanaberia. Ale ogólnie super.
@@cezaryczech3817
Było pod ręką to niech pracuje 🙂
Przestańcie w komentarzach z tym
" dokładnie".
Czyżby brakowało Wam normalnych,innych słow.
Po co klimatyzator? GWC zrobić, użytkowanie kosztuje tyle co wiatrak a nie tylko schłodzi ale też wilgoć odprowadzi i powietrze wyczyści. W mieszkaniu mam klimatyzację ale co z tego jak nawet na DRY nadal jest czasem 70% wilgotności. Człowiek czuje sie jak w dżungli.
U mnie klima spokojnie ściąga do 50% a GWC jak źle zrobisz tylko z nim problemy
@@TomaszZylkaPV Jesli ściąga do 50% to znaczy że cały czas jedzie na ostrych obrotach i w kilka lat masz rachunek za prąd pozwalający na budowę GWC.
Ja tak w pokoju nie mogę mieć też ze względu na zdrowie. Nawiew 10 stopni nie tylko że jest nieprzyjemny to atakuje zatoki.
Klimatyzację trzeba regularnie czyścić w przeciwnym razie będzie nawiewać grzybem. A nawet czyszczenie tu nie da 100% wolności od grzyba.
Jakie problemy z GWC? Trzeba być chyba jakimś antygeniuszem żeby źle zrobić kanał powietrza wypełniony zeolitem czy kamieniami.
@@piotrjasielski
Jak masz Fotowoltaikę to klima leci za darmo
Dobrze zrozumiałem? GWC obniża wilgotność powietrza a klimatyzacja nie? 🤔
@@TomaszZylkaPV A fotowoltaike też za darmo mozna dostać? Jakbym miał elektrownie atomową to wszystko by mi leciało za darmo.
Nie ma żadnych racjonalnych argumentów aby wybrać Klimatyzację zamiast GWC w domu wolnostojącym.
W zimie dodatkowo można powietrze nagrzać i tez dodać mu odpowiednio wilgotności.
Kupiłem dwie maty grzewcze na allegro do basenu i w normalny słoneczny dzień mam 30°/31° max co udało się nagrzać to 37°Maty kosztowały 200pln do tego folia bąbelkowa 80pln basen 366cm/100cm
@@pawelber6951
Super że się sprawdza 🙂
Nie sprawdza się, ale jak ktoś kupił to się nie przyzna, że utopił kasę w błoto.
Zlitujcie się nad tym psem, ludzie oglądać się tego nie da
Ja tak mam codziennie to uwagi już nie zwracam
Do basenu wchodzę rzeźby się schłodzić a nie grzać😂