Ahoj, dovolím si pár technických poznámek. Trošku máš zmatek v jednotkách W a Wh, ale myslím že i tak to bylo pochopeno. Zapojení solárů sériově nebo paralelně je u třech panelů skoro jedno. Pokud by byly sériově, tekl by tam menší proud, ale kdyby se zastínil jeden panel, tak je pryč výkon všech. U paralelního zapojení je to jedno, ale zase jsou vyšší proudy. Ať se daří na cestách.
Presne tohle mam ja v obytce. Mam 40 kg lpg nadrz. Kilo lpg stoji 15 kc. Ja mam vsechno na plyn, lednice s mrazakem, bojler, trouba, topeni. Lpg natankujeme uplne vsude, jen mame tri redukce na jine tankovaci pistole. Oproti lahvi, kterou je nutne menit a jsou jine v ruznych zemich, tak usetrime na lpg raketu. 10 kg plynu v lahvi stoji 500 kc a vic. Ja dam do nadrze 10 kg plynu za 150 kc. Elektrinu mam jen na televizi, sviceni, kde mam jen ledky a zasuvky. Mam jeden solar a nastavbovou gelovku 100ah. Jsme si uplne sobestacni. Plyn mi nikdy nedosel. Spotreba plynu v celem aute je cely rok zanedbatelna. A kdyz dochazi, tak pri nejakem prejezdu dotankuju do plna. Jedine s cim je potreba pocitat je vaha. 40 kg samotna nadrz a cca 40kg plynu. Zadny slem nebo povlak se nam nikde netvori. Mame odsavani nad plotynkama a pri nejakem dlouhem vareni to zapiname.
Moc ráda vás sledují a pozdílím své skušenosti jezdím 5 let 😊 2kg bomba plynová mě dneska vyjde na 159kc jak kde stávala 99kc vařím na ni 4 měsíce a to se opravdu nekontrolují a klidně si uvařím i guláš a uzené koleno 👍 a druhou bombu mám na plynovou lednici ta na minimum vydrží deset dní na deseti kg bombu 6tydnu na lednicí v pohodě Na plyn nedám dopustit každopádně mám i čerstvě solární panely a kombinace opravdu spokojenost a dobijim i za jízdy nicméně hodně i stávám týden dva a jsem samostatná bez kempu 👍 Ano nemám ,bojler, troubu ,mikrovlnku ani žádné zrouty sprchu externí a chemický WC a tekoucí vodu ne teplou bufika a jehlu v nádrži používám jen ve obrovských zimách a mám i trumu na plyn takže maximální spokojenost 🙏👏👍 Přeji ještě mnoho šťastných najetých km
Taky me to z počátku mátlo , a na jinych FV skupinach mě tohle dost toči ! 😅 Wh nejsou kWh! Ale tady to beru ...po pár vteřinách jsem se přepnul do jeho toku myšlení ..tedy chápeme se jak to myslel.
6:30 12V si uděláš odbočkou na baterce a máš potom dvě 12V baterie. Pokud bys využívat obě naráz, tak tam dáš slučovač. Což jsou jen diody. Zbytek zůstane tak jak máš a nemáš ztrátu na trafu.
Ale to sloučení nemůže fungovat ? Leda že by vyvedl každých 12v přes oddělovací DC/DC měniče ...a výstupy obou nezávislých měničů pak mohl dat paralelně.... tím by byli rovnoměrně zatěžovány oba 12V bloky LifePo Baterií. V praxi by to ale pro větším odběru nejspíš rozhazovalo BMS ? Stejně tak pokud by odebiral jen 1x 12V ... stejně tak by to rozhazovalo BMS pro celkových 24V
Já bych jednoznačně šel do elektřiny. Plynová bomba je potenciální riziko v případě nehody. Nedostatek bych řešil nabíječkou 230/29V LiFepo4 20A vyjde na cca 3000 kc. Za hodinu 600Wh nabije. Případně v kempech jsou už dnes přípojky a přes noc je nabito. Výkonější nabíječky jsou o dost dražší zkrátí se čas nabíjení. 40A jnabíječka je už někde kolem 8000 kc. Stačí někde udělaqt přípojku na nabíjení kam se připojí nabíjkečka . Aby se nemujsela dělat revize jako pro vnější přípojku 230V . Máte oba můj obdiv Dobroslav
Skvěle jsi vše popsal a vysvětlil. Já funguji v karavanu také jen na elektřinu ze soláru a také nemám zkušenosti s plynem. Nemám bojler a tím pádem nemám tak velkou spotřebu elektřiny. Tvé údaje a propočty jsou přesné vzhledem k reálnému používání. Funguje mi celý dům v ostrovním režimu a vím, že průměrně na den potřebuji 10kWh. V zimě to většinou nevyrobím a v létě bych mohl mít i trojnásobek, který nevyužiju. Takže s FVE je to stejné doma jako v dodávce, je potřeba přemýšlet kdy se vyplatí nebo nevyplatí (je nebo není nutné) spouštění spotřebičů. Jste nejlepší!
Na zimu klidně vystačíte s 2kg bombou s jením hořákem. My s tím jeli osobákem do Bulharska. Na léto pak prodáte bombu a na zimu seženete jinou. Vařič, co je našroubovaný na bombě, je lehký a skladný, vleze se do kapsy. Doma máme indukci a na digestoři je taky mastnota. Takže to nebude plynem, ale odparem z hrnců.
Ja mel pujceny camper a jeli jsme s rodinou ve 4 na 2 tydny do Italie. V campu je temer vzdy pripojka elektriky, to nema problem, kdyz jsme stali na divoko, 2 dny max a elektrocentrala frcela. Potom jsme poridili obytnak z ameriky velikosti autobusu. Mista dost pro vsechny, ale zatepleni dost bida. Na 3 dny v zime do hor 10kg bomba na topeni, ohrev body a lednici vystacila, ale 4 den uz dosla. Bylo to komfortni ale do mesta se s tim nedostanete, v campu tezko zaparkovat. Objeli jsme evropu a prodali ho. Nakonec jsme poridili novy airstream 684, velky caravan, 2,4 tuny se zajimavym interierem. Doloznost do 3,5 t je docela velika, mame i vytapenou garaz na lyze a ostatni veci a kombinace elektrika s plynem. 3 solary na strese, ale my ze severu Norska muzeme dobijet jen v lete, ale zase 24h oproti zime. Vyhovuje nam to vice pro rodinu, kupu hracek a ted i vice sportovniho nacini. Jezdime s nim jak na lyze, tak k mori. Posledni delsi cesta byla do Skotska, tam se nesmi stat mimo campy. Bylo fajn nekde nechat caravan a odjet si do mesta a okoli. Mame i pracku a nechybi nam 2,4kW ticha centrala. Baterie dobijime i pri ceste z auta, nas Range Rover ma veliky alternator. Jinak my mame 100 litru vody s sebou a tejne i seda voda. Nejvetdsi zrout je topeni a ohrivani vody, v lete klimatizace. Neco malicko i satelitni internet. Protoze jsme z dalnejo severu, mame solary zdvojene. Jsou na posuvech a manuelne vyjedou do bokua zdvojnasobi vykon. Je to i dobry ksilt na stin.
Zase super videjko 👍 Nemáš možnost nějak rychle přenastavit nabití LIFEPO třeba na 95% a vybití na 10%, když víš, že budou deštivé dny a hrozil by nedostatek proudu? (byť za cenu trošku většího opotřebení baterek) Nezkoumal jsi, kolika Wh by mohla třeba v nouzi vypomoci baterka v autě abys nešel pod 12V a ještě by zvládla nastartovat? Máš v motoru nějakých 100Ah baterku? A jinak by asi bylo dobré za 500Kč koupit takový kapesní rozkládací hořáček (spyder nebo pavouk) na plynové bombičky, když dochází baterky, tak na čaj, těstoviny, nebo rejži by byl určitě dobrej, jako rezerva.
Ano možnost je . Lze to udělat během chvilky :-) Baterii auta jsem do toho nezapojoval a ani bych nechtěl. Nehledě na to že výkonu tam moc není a ta nejistotu, zda nastartuji, by pro mě nebyla :D O malinkatým plynovém hořáku jsme uvažovali, ale nepořídili, zvládli jsme to i bez toho :-) Ale jak již jsem zmiňoval, jedná se pouze o zimu :-)
Zdravím, jsem velmi mile překvapen, čekal jsem že budete plakat, pocházím ale z dob olověných baterek. Šlem je z plynu, udělal jsem stejné rozhodnutí doma, dříve jsem měl plyn, teď je v domě jen elektrika, na skříňkách je jenom prach, nelepí. Stran nabíjení v zimě: co takhle kogenerační topení/nabíjení - malý motor z vodou chlazené motorky a alternátor na 24V - buzení přímo řízené z nabíječky, všechno odpadní teplo do bojleru a do boudy? Myslím že už 150 cc /3-4 využitelné kW při 3000 ot. - bývá ve skútrech. Držím palce, užívejte si to.
Zdravím, super. Děkujeme za doplnění. Také zajímavé řešení, jen si říkám , co ten hluk ? Přemýšlel jsem nad centrálou, ale všechny jsou dost hlučné :-/ Tak jsem to nakonec odpískal.
No, v tom jsme si dost podobní. Oba chceme dosahovat cílů, já jsem dost tvrdohlavá a Péťa zase cílevědomý a jak říkáte, musí dosáhnout svého.😂 I přes mrtvoly 😂🙈
Mám něco přímo z Číny, není to značka, ale zdá se to být zatím spolehlivé. V technickém listu píší 500W, ale podle aplikace dobíjí 600W. Odkaz už asi nedohledám.
To máte pravdu, Baterie něco váží, (jestli se nepletu, je to kolem 50kg) + Indukce, trouba, boiler plus soláry navíc. Oproti plynu , poloviční váha baterek, váha bomby, plynová trouba + vařič, plynový boiler. Když bych to měl porovnat v podobném složení. Těch kombinací je ale spousty, Ale i přes to, elektřina bude zřejmě o trochu těžší.
No my máme vařič, bojler a topení na plyn. Vařič a bojler nežerou skoro nic cca 4 az 5kg / měsíc a to vařime pořád. Největší žrout je topení a tam hodne záleží na tom jaká je zima. 0,2-2,5kg/den. Lednicku mám na elektřinu 12v, a asi jsem nikdy nestrádal. Mám baterii 190 Ah. Ale co vim tak lidi kteří mají jen 95Ah tak za dva dny pod mrakem a už vpohode nejsou.
Plynu bych se nebál.Ta tzv mastnota vzniká z vaření kde se moc neuklízí.V obytkách se digestoře moc nevidí stejně jako třeba trouba na tu pizzu.Zkoušeli jste v ní komfritovanou kachnu ?Zajímalo by mne co by na to řekly baterie . Kuchaře tam ještě máte?😊
@@VanLifeismore jj..Tak to je super,kdybych bydlel v dodávce,trouba by byla první věc nad kterou bych přemýšlel s ledničkou a možná mikrovlnkou.Ale to je zase fakt individualní přístup jak se každý člověk stravuje..
Jak už bylo řečeno, série má výhodu ve vyšším napětí a tím menším proudu. Nižší ztráty na vedení kabelů a podobně. Nevýhoda je že jeden zastíněný panel ovlivní celý systém. Pro tvé použití je paralelní výhodnější. Edit: solární systém není rentabiní, kdo chce ušetřit, je pro něj plyn výhodnější. Elektrika je drahá záležitost, ale má nesporné výhody. Jen doplním že solární panely musí být přímo směrované na slunce. Položením na plocho se ztrácí až 50% energie. Naklápění panelů je však náročnější. Kdo nechce dělat elektroinstalaci a využijte jen několik spotřebičů, může použít "vše v jednom" v podobě stanic ecoflow, jackery, bulleti a jiných. Bohužel, cena je vysoká, protože nabízí kompletní řešení v přenosné variantě.
Na leto se mi ta elektrika libi a asi fajn, ale pro lyzare kteri chou byt treba nekolik dni pod sjezdovkou nadivoko to nebude fungovat asi nikdy. Naftovej bufik si taky vezme dost elektriky na horach kdyz je pod mrakem tak by to taky vycuclo za par dni baterku. Pak jednoznacne plyn. Me se libi treba LPG nadrz v garazi, kde pak natankujete a mate energii na topeni a vareni, teplou vodu klidne na tyden v zime. V lete by ta LPG nadrz vydrzela klidne i dva mesice. My kdyz jedeme nekam na 14 dni v lete tak nam 11kg bomba vydrzi klidne 14 dni na lednici, vareni, obcas teplou vodu (v lete neni moc potreba). Takze v lete mas 11kg bombu na 14 dni v zime na 3 dny i s topenim. Bomba dneska stoji cca 400,-kc +.
Super, děkuji za doplnění. Co se týče plynu, vždy tam ale vzniká riziko úniku + je potřeba řešit revize a další věcí je, že spotřebiče na plyn určené do obytky, jsou často velice drahé. Ale ano, plyn je v zimě větší jistota.
Ahoj. Mate vše na el a je to pěkné, ale vaše názory jsou dost zkreslené. Téměř všechny firemní vestavby mají plyn na vaření, topení a ohřev vody. A vědí proč. My máme stejně velké auto jako vy a místo pb bomby máme nádrž na LPG a duocontrol s možností pripojit si lahev na pb třeba v zimě. LPG popr malá bomba na pb ti vystačí na vodu a vaření na sezónu. Při topeni v zimě je to 3-5dní, ale LPG mají všude v Evropě popr si v zimě pripojis pb bombu a mas pokoj na 6-10dni. Když jsou slunné dny, tak i déle. Na el máme zásuvky, led světla a lednici popr menší kuchyňské spotřebiče ( topinkovac atd). Máme solární panel 200Wp, lifepo 150Ah, měnič 1200W a dobíjet můžeme za jízdy, ze zásuvky 230V, ze solaru a popr i z nastartovaneho stojícího auta. Tzn s El nemáme problem téměř nikdy, s plynem v lete vůbec a v zimě dotankujeme LPG tak 1x za 3-5dni. Poměr cena vs výkon je u kombinace plyn a el rozhodně nejzajímavější, proto se to nejvíce používá! Ale vaše řešení je hezké. Nicméně celkem náročné jak na pořízení (ceny, instalace, váha panelů, váha baterek atd) tak na provoz ( je slunce, není slunce). My toto opravdu neřešíme. Ať se vám daří! 😊
@@VanLifeismore bohuzel trend je rusit LPG tankovaci stanice. V Norsku uz jich moc neni, u sousedu ve Svedsku jeste mene. Uplne kriticke je to treba v UK, tam nikdy nebylo tolik popularni, protoze byl vzdy docela drahy. Ja kdysi mel kamion na naftu a lpg, uz jsem to potom vzdal, protoze nebylo kde tankovat. Byla to Scanie a bylo to fabricke.
Naprosto přesně napsáno. Kombinace obou je nejlepší, zvláště, když je instalovaná nádrž na plyn a dá se pohodlně u většiny benzínek dolpnit. Kdykoli při tankování nafty doplním třeba jen 2 kg plynu a je vystaráno. A ještě poznámka - jeden známý, který jede také jen vše na elektřinu si mě stěžoval, že kompresorová chladnička mu v létě v jeho vestavbě nepříjemně přehřívá interiér (nemá odvětrání kompresoru). Z tohoto pohledu se mi absorbční lednička s odvětráním a možností provozu na plyn, nebo elektřinu jeví jako lepší řešení.
Jenom ať nevyhoříte. Těm lithiovkám nevěřím ani dobrý den, já bych je měl na kolečkách aby šly jedním pohybem vyhodit z auta a pěkně dlouhý pohrabáč . A tepelný čidla a pořádnou plechovou škatuli. Držím palce.
@@VanLifeismore Zdravím , také uvažuji o vestavbě ... jestli draze koupit zcela novou hotovou (například z Německa) A nebo dodat vlastní dodávku a nechat udělat na zakázku podle představ. Plyn a nebo jako vy pouze EE. A naftové topeni + bojler. Jsem jinak fanda fotovoltaiky ...sam mám na domu dvě. Proto mi prijde mít soběstačný obytnák úplně super. Můj požadavek je: camping většinou na divoko" s co nejmenší nápadností. A proto by mě prosím zajímalo - jelikož vidim na mnoha dodávkách nutné střešní okna s ventilátory na střechách vestaveb (většinou 2 až i 3 kusy) ...Dotaz: jak to že se vám tam vešlo tolik FV panelů na úkor stresní ventilace , a tedy jak jste to vyřešili s odvětrávání nahoru ? ... zahlédl jsem pouze jeden výdech vzadu ... staci to ? Omlouvám se pokud jste to už někde říkal ? Děkuji
Ten zmatek ve Watech a Wathodinách je strašnej. Úplně špatně. Zasloužilo by si to celé video předělat, protože je pro laika značně matoucí. Pokud chcete točit takové video, zasloužilo by si to trochu přípravy - je to fyzika základní školy - výkon je ve Watech, kilowatech, spotřeba, nebo kapacita baterie ve Wathodinách, kilowathodinách.
Přesně tak ...nejdriv mě to pěkně zmátlo...ale pak jsem se přepnul do jazyka jiného kmene" Každopádně na naší skupině Fotovoltaika mě tenhle zmatek neskutečně vytáčí 🙈 , ale tady to beru.
Ahoj, dovolím si pár technických poznámek. Trošku máš zmatek v jednotkách W a Wh, ale myslím že i tak to bylo pochopeno. Zapojení solárů sériově nebo paralelně je u třech panelů skoro jedno. Pokud by byly sériově, tekl by tam menší proud, ale kdyby se zastínil jeden panel, tak je pryč výkon všech. U paralelního zapojení je to jedno, ale zase jsou vyšší proudy. Ať se daří na cestách.
Díky za info. 👍
Skvělá je i varianta LPG. Žádné lahve, jen tankování. 😉
Presne tohle mam ja v obytce. Mam 40 kg lpg nadrz. Kilo lpg stoji 15 kc. Ja mam vsechno na plyn, lednice s mrazakem, bojler, trouba, topeni. Lpg natankujeme uplne vsude, jen mame tri redukce na jine tankovaci pistole. Oproti lahvi, kterou je nutne menit a jsou jine v ruznych zemich, tak usetrime na lpg raketu. 10 kg plynu v lahvi stoji 500 kc a vic. Ja dam do nadrze 10 kg plynu za 150 kc. Elektrinu mam jen na televizi, sviceni, kde mam jen ledky a zasuvky. Mam jeden solar a nastavbovou gelovku 100ah. Jsme si uplne sobestacni. Plyn mi nikdy nedosel. Spotreba plynu v celem aute je cely rok zanedbatelna. A kdyz dochazi, tak pri nejakem prejezdu dotankuju do plna. Jedine s cim je potreba pocitat je vaha. 40 kg samotna nadrz a cca 40kg plynu. Zadny slem nebo povlak se nam nikde netvori. Mame odsavani nad plotynkama a pri nejakem dlouhem vareni to zapiname.
ďakujeme za video. V mojom prípade všetko si delím na polovicu nakoľko som sám a nie v páre. :)
Moc ráda vás sledují a pozdílím své skušenosti jezdím 5 let 😊
2kg bomba plynová mě dneska vyjde na 159kc jak kde stávala 99kc vařím na ni 4 měsíce a to se opravdu nekontrolují a klidně si uvařím i guláš a uzené koleno 👍 a druhou bombu mám na plynovou lednici ta na minimum vydrží deset dní na deseti kg bombu 6tydnu na lednicí v pohodě
Na plyn nedám dopustit každopádně mám i čerstvě solární panely a kombinace opravdu spokojenost a dobijim i za jízdy nicméně hodně i stávám týden dva a jsem samostatná bez kempu 👍
Ano nemám ,bojler, troubu ,mikrovlnku ani žádné zrouty sprchu externí a chemický WC a tekoucí vodu ne teplou bufika a jehlu v nádrži používám jen ve obrovských zimách a mám i trumu na plyn takže maximální spokojenost 🙏👏👍
Přeji ještě mnoho šťastných najetých km
V it ma stála 2kg bomba aj s flašou 69 eur
Počiatočná investícia, potom sa platí už len náplň. Za výmenu a tak cena je potom už úplne inde.
dovolim si malicke upresnenie, spotreba nie je vo wattoch, ale watthodinach, cize napr boiler spotrebuje za 25 minut 833 Wh pri vykone 2000 W :)
Děkujeme za doplnění :-) Ano, je pravdou, že jsem to může být trochu matoucí. Ale snad je to pochopitelné :-)
Taky me to z počátku mátlo , a na jinych FV skupinach mě tohle dost toči ! 😅 Wh nejsou kWh!
Ale tady to beru ...po pár vteřinách jsem se přepnul do jeho toku myšlení ..tedy chápeme se jak to myslel.
1 kWh = 1000 Wh, cize 833 Wh = 0.833 kWh :)
6:30 12V si uděláš odbočkou na baterce a máš potom dvě 12V baterie. Pokud bys využívat obě naráz, tak tam dáš slučovač. Což jsou jen diody. Zbytek zůstane tak jak máš a nemáš ztrátu na trafu.
Ale to sloučení nemůže fungovat ?
Leda že by vyvedl každých 12v přes oddělovací DC/DC měniče ...a výstupy obou nezávislých měničů pak mohl dat paralelně.... tím by byli rovnoměrně zatěžovány oba 12V bloky LifePo Baterií.
V praxi by to ale pro větším odběru nejspíš rozhazovalo BMS ?
Stejně tak pokud by odebiral jen 1x 12V ... stejně tak by to rozhazovalo BMS pro celkových 24V
Parada taketo info som este od ostatnych vanlaiferov nedostal ste super
Já bych jednoznačně šel do elektřiny. Plynová bomba je potenciální riziko v případě nehody. Nedostatek bych řešil nabíječkou 230/29V LiFepo4 20A vyjde na cca 3000 kc. Za hodinu 600Wh nabije. Případně v kempech jsou už dnes přípojky a přes noc je nabito. Výkonější nabíječky jsou o dost dražší zkrátí se čas nabíjení. 40A jnabíječka je už někde kolem 8000 kc. Stačí někde udělaqt přípojku na nabíjení kam se připojí nabíjkečka . Aby se nemujsela dělat revize jako pro vnější přípojku 230V . Máte oba můj obdiv Dobroslav
Skvěle jsi vše popsal a vysvětlil. Já funguji v karavanu také jen na elektřinu ze soláru a také nemám zkušenosti s plynem. Nemám bojler a tím pádem nemám tak velkou spotřebu elektřiny. Tvé údaje a propočty jsou přesné vzhledem k reálnému používání. Funguje mi celý dům v ostrovním režimu a vím, že průměrně na den potřebuji 10kWh. V zimě to většinou nevyrobím a v létě bych mohl mít i trojnásobek, který nevyužiju. Takže s FVE je to stejné doma jako v dodávce, je potřeba přemýšlet kdy se vyplatí nebo nevyplatí (je nebo není nutné) spouštění spotřebičů. Jste nejlepší!
Super, mockrát děkujeme :-) I za doplnění o vlastní zkušenost :-)
Na zimu klidně vystačíte s 2kg bombou s jením hořákem. My s tím jeli osobákem do Bulharska. Na léto pak prodáte bombu a na zimu seženete jinou. Vařič, co je našroubovaný na bombě, je lehký a skladný, vleze se do kapsy. Doma máme indukci a na digestoři je taky mastnota. Takže to nebude plynem, ale odparem z hrnců.
Ano , šlem dělá i olej. Ale podle zkušenosti jiných plyn to dělá více. Tak nevím :-)
Ja mel pujceny camper a jeli jsme s rodinou ve 4 na 2 tydny do Italie. V campu je temer vzdy pripojka elektriky, to nema problem, kdyz jsme stali na divoko, 2 dny max a elektrocentrala frcela.
Potom jsme poridili obytnak z ameriky velikosti autobusu. Mista dost pro vsechny, ale zatepleni dost bida. Na 3 dny v zime do hor 10kg bomba na topeni, ohrev body a lednici vystacila, ale 4 den uz dosla. Bylo to komfortni ale do mesta se s tim nedostanete, v campu tezko zaparkovat.
Objeli jsme evropu a prodali ho.
Nakonec jsme poridili novy airstream 684, velky caravan, 2,4 tuny se zajimavym interierem. Doloznost do 3,5 t je docela velika, mame i vytapenou garaz na lyze a ostatni veci a kombinace elektrika s plynem. 3 solary na strese, ale my ze severu Norska muzeme dobijet jen v lete, ale zase 24h oproti zime. Vyhovuje nam to vice pro rodinu, kupu hracek a ted i vice sportovniho nacini. Jezdime s nim jak na lyze, tak k mori.
Posledni delsi cesta byla do Skotska, tam se nesmi stat mimo campy. Bylo fajn nekde nechat caravan a odjet si do mesta a okoli.
Mame i pracku a nechybi nam 2,4kW ticha centrala. Baterie dobijime i pri ceste z auta, nas Range Rover ma veliky alternator.
Jinak my mame 100 litru vody s sebou a tejne i seda voda.
Nejvetdsi zrout je topeni a ohrivani vody, v lete klimatizace. Neco malicko i satelitni internet.
Protoze jsme z dalnejo severu, mame solary zdvojene. Jsou na posuvech a manuelne vyjedou do bokua zdvojnasobi vykon. Je to i dobry ksilt na stin.
Doplnil by som o možnosť nabíjania z rychlonabíjačky pre elektroauta. Zvážil by som aj ohrev teplej vody pomocou solárneho kolektoru.
Zase super videjko 👍 Nemáš možnost nějak rychle přenastavit nabití LIFEPO třeba na 95% a vybití na 10%, když víš, že budou deštivé dny a hrozil by nedostatek proudu? (byť za cenu trošku většího opotřebení baterek) Nezkoumal jsi, kolika Wh by mohla třeba v nouzi vypomoci baterka v autě abys nešel pod 12V a ještě by zvládla nastartovat? Máš v motoru nějakých 100Ah baterku? A jinak by asi bylo dobré za 500Kč koupit takový kapesní rozkládací hořáček (spyder nebo pavouk) na plynové bombičky, když dochází baterky, tak na čaj, těstoviny, nebo rejži by byl určitě dobrej, jako rezerva.
Ano možnost je . Lze to udělat během chvilky :-) Baterii auta jsem do toho nezapojoval a ani bych nechtěl. Nehledě na to že výkonu tam moc není a ta nejistotu, zda nastartuji, by pro mě nebyla :D O malinkatým plynovém hořáku jsme uvažovali, ale nepořídili, zvládli jsme to i bez toho :-) Ale jak již jsem zmiňoval, jedná se pouze o zimu :-)
Jak přiváže karavan děkuji.standa ahoj
Zdravím, jsem velmi mile překvapen, čekal jsem že budete plakat, pocházím ale z dob olověných baterek.
Šlem je z plynu, udělal jsem stejné rozhodnutí doma, dříve jsem měl plyn, teď je v domě jen elektrika, na skříňkách je jenom prach, nelepí.
Stran nabíjení v zimě: co takhle kogenerační topení/nabíjení - malý motor z vodou chlazené motorky a alternátor na 24V - buzení přímo řízené z nabíječky, všechno odpadní teplo do bojleru a do boudy? Myslím že už 150 cc /3-4 využitelné kW při 3000 ot. - bývá ve skútrech. Držím palce, užívejte si to.
Zdravím, super. Děkujeme za doplnění. Také zajímavé řešení, jen si říkám , co ten hluk ? Přemýšlel jsem nad centrálou, ale všechny jsou dost hlučné :-/ Tak jsem to nakonec odpískal.
ach jo. radis neco o cem nic nevis.
Ahoj, co jste oba za znamení? Jen pro zajímavost, že se tak pěkně doplňujete :P
Ahoj.😀☺️ Jsme štír a beran, schválně si můžete tipnout kdo je kdo.😀😀 Podle znamení by jsme vůbec spolu být neměli.😂😂
@@VanLifeismore Terka štír, Peťa beran? :D
@@blp7 šťíři (i já) když jdou na to tak neprestanou dokud to nedostanou nebo něčeho nedosáhnou a když se jim nechce tak je beran potlači :)
Přesně naopak.😂😂🐏🦂 Mě by většina lidí berana🐏 netipla a Péťa je absolutně typický štír 🦂
No, v tom jsme si dost podobní. Oba chceme dosahovat cílů, já jsem dost tvrdohlavá a Péťa zase cílevědomý a jak říkáte, musí dosáhnout svého.😂 I přes mrtvoly 😂🙈
Uvažovali jste o silnějším alternátoru?
Ano, nakonec jsem ale neřešil. 👍
Mohu se zeptat co máte za dobíjení DC-DC 12/24V z alternátoru při 600W? Běžně se dává Victron 360W na Ducato.
Mám něco přímo z Číny, není to značka, ale zdá se to být zatím spolehlivé. V technickém listu píší 500W, ale podle aplikace dobíjí 600W. Odkaz už asi nedohledám.
Mozes odporucit baterky co mate? Ak hej, vies dat link na ne? Vdaka
Link už bohužel nedohledám :-) Je to přímo z Číny :-)
A čím topíte?
Aha, okolo 23 minúty zaznelo - bufik
Ano
Chýba porovnanie váh celých systémov elektrina vs plyn. U obytky podstatná vec
To máte pravdu, Baterie něco váží, (jestli se nepletu, je to kolem 50kg) + Indukce, trouba, boiler plus soláry navíc. Oproti plynu , poloviční váha baterek, váha bomby, plynová trouba + vařič, plynový boiler. Když bych to měl porovnat v podobném složení. Těch kombinací je ale spousty, Ale i přes to, elektřina bude zřejmě o trochu těžší.
No my máme vařič, bojler a topení na plyn. Vařič a bojler nežerou skoro nic cca 4 az 5kg / měsíc a to vařime pořád. Největší žrout je topení a tam hodne záleží na tom jaká je zima. 0,2-2,5kg/den. Lednicku mám na elektřinu 12v, a asi jsem nikdy nestrádal. Mám baterii 190 Ah. Ale co vim tak lidi kteří mají jen 95Ah tak za dva dny pod mrakem a už vpohode nejsou.
Plynu bych se nebál.Ta tzv mastnota vzniká z vaření kde se moc neuklízí.V obytkách se digestoře moc nevidí stejně jako třeba trouba na tu pizzu.Zkoušeli jste v ní komfritovanou kachnu ?Zajímalo by mne co by na to řekly baterie . Kuchaře tam ještě máte?😊
Ne,kachnu jsme tam opravdu nezkoušeli. Ale dělali jsme krůtí.😀😀 A úplně v pohodě. Kuchař tu už není.😀😀
@@VanLifeismore jj..Tak to je super,kdybych bydlel v dodávce,trouba by byla první věc nad kterou bych přemýšlel s ledničkou a možná mikrovlnkou.Ale to je zase fakt individualní přístup jak se každý člověk stravuje..
Jak už bylo řečeno, série má výhodu ve vyšším napětí a tím menším proudu. Nižší ztráty na vedení kabelů a podobně. Nevýhoda je že jeden zastíněný panel ovlivní celý systém. Pro tvé použití je paralelní výhodnější.
Edit: solární systém není rentabiní, kdo chce ušetřit, je pro něj plyn výhodnější. Elektrika je drahá záležitost, ale má nesporné výhody. Jen doplním že solární panely musí být přímo směrované na slunce. Položením na plocho se ztrácí až 50% energie. Naklápění panelů je však náročnější. Kdo nechce dělat elektroinstalaci a využijte jen několik spotřebičů, může použít "vše v jednom" v podobě stanic ecoflow, jackery, bulleti a jiných. Bohužel, cena je vysoká, protože nabízí kompletní řešení v přenosné variantě.
Na leto se mi ta elektrika libi a asi fajn, ale pro lyzare kteri chou byt treba nekolik dni pod sjezdovkou nadivoko to nebude fungovat asi nikdy. Naftovej bufik si taky vezme dost elektriky na horach kdyz je pod mrakem tak by to taky vycuclo za par dni baterku. Pak jednoznacne plyn. Me se libi treba LPG nadrz v garazi, kde pak natankujete a mate energii na topeni a vareni, teplou vodu klidne na tyden v zime. V lete by ta LPG nadrz vydrzela klidne i dva mesice. My kdyz jedeme nekam na 14 dni v lete tak nam 11kg bomba vydrzi klidne 14 dni na lednici, vareni, obcas teplou vodu (v lete neni moc potreba). Takze v lete mas 11kg bombu na 14 dni v zime na 3 dny i s topenim. Bomba dneska stoji cca 400,-kc +.
Super, děkuji za doplnění. Co se týče plynu, vždy tam ale vzniká riziko úniku + je potřeba řešit revize a další věcí je, že spotřebiče na plyn určené do obytky, jsou často velice drahé. Ale ano, plyn je v zimě větší jistota.
Ahoj. Mate vše na el a je to pěkné, ale vaše názory jsou dost zkreslené. Téměř všechny firemní vestavby mají plyn na vaření, topení a ohřev vody. A vědí proč. My máme stejně velké auto jako vy a místo pb bomby máme nádrž na LPG a duocontrol s možností pripojit si lahev na pb třeba v zimě. LPG popr malá bomba na pb ti vystačí na vodu a vaření na sezónu. Při topeni v zimě je to 3-5dní, ale LPG mají všude v Evropě popr si v zimě pripojis pb bombu a mas pokoj na 6-10dni. Když jsou slunné dny, tak i déle. Na el máme zásuvky, led světla a lednici popr menší kuchyňské spotřebiče ( topinkovac atd). Máme solární panel 200Wp, lifepo 150Ah, měnič 1200W a dobíjet můžeme za jízdy, ze zásuvky 230V, ze solaru a popr i z nastartovaneho stojícího auta. Tzn s El nemáme problem téměř nikdy, s plynem v lete vůbec a v zimě dotankujeme LPG tak 1x za 3-5dni. Poměr cena vs výkon je u kombinace plyn a el rozhodně nejzajímavější, proto se to nejvíce používá! Ale vaše řešení je hezké. Nicméně celkem náročné jak na pořízení (ceny, instalace, váha panelů, váha baterek atd) tak na provoz ( je slunce, není slunce). My toto opravdu neřešíme. Ať se vám daří! 😊
Super, děkuji za doplnění. LPG zní také jako dobré řešení :-)
@@VanLifeismore bohuzel trend je rusit LPG tankovaci stanice. V Norsku uz jich moc neni, u sousedu ve Svedsku jeste mene. Uplne kriticke je to treba v UK, tam nikdy nebylo tolik popularni, protoze byl vzdy docela drahy. Ja kdysi mel kamion na naftu a lpg, uz jsem to potom vzdal, protoze nebylo kde tankovat. Byla to Scanie a bylo to fabricke.
Naprosto přesně napsáno. Kombinace obou je nejlepší, zvláště, když je instalovaná nádrž na plyn a dá se pohodlně u většiny benzínek dolpnit. Kdykoli při tankování nafty doplním třeba jen 2 kg plynu a je vystaráno.
A ještě poznámka - jeden známý, který jede také jen vše na elektřinu si mě stěžoval, že kompresorová chladnička mu v létě v jeho vestavbě nepříjemně přehřívá interiér (nemá odvětrání kompresoru). Z tohoto pohledu se mi absorbční lednička s odvětráním a možností provozu na plyn, nebo elektřinu jeví jako lepší řešení.
Vlétě nebudete vědět co s eletrikou možná si pořídíte fen 😊
Ano :D ten si pořídíme :-D A a no, v létě bude nadbytek :-) Takže ideální stav :-)
Jenom ať nevyhoříte. Těm lithiovkám nevěřím ani dobrý den, já bych je měl na kolečkách aby šly jedním pohybem vyhodit z auta a pěkně dlouhý pohrabáč . A tepelný čidla a pořádnou plechovou škatuli. Držím palce.
Podle výrobce hořlavé nejsou, měli by být bezpečné, tak snad :-)
ještě jste mohli lidem říct jaký panely máte a jakej je mezi něma rozdíl to je taky dost zásadní informace...polikristalický/monokristaly
Máme Fotovoltaický solární panel 24V/240W polykrystalický, 1485x990x35mm
@@VanLifeismore
Zdravím , také uvažuji o vestavbě ... jestli draze koupit zcela novou hotovou (například z Německa)
A nebo dodat vlastní dodávku a nechat udělat na zakázku podle představ. Plyn a nebo jako vy pouze EE.
A naftové topeni + bojler.
Jsem jinak fanda fotovoltaiky ...sam mám na domu dvě. Proto mi prijde mít soběstačný obytnák úplně super.
Můj požadavek je: camping většinou na divoko" s co nejmenší nápadností.
A proto by mě prosím zajímalo - jelikož vidim na mnoha dodávkách nutné střešní okna s ventilátory na střechách vestaveb (většinou 2 až i 3 kusy) ...Dotaz: jak to že se vám tam vešlo tolik FV panelů na úkor stresní ventilace , a tedy jak jste to vyřešili s odvětrávání nahoru ? ... zahlédl jsem pouze jeden výdech vzadu ... staci to ?
Omlouvám se pokud jste to už někde říkal ?
Děkuji
Ten zmatek ve Watech a Wathodinách je strašnej. Úplně špatně. Zasloužilo by si to celé video předělat, protože je pro laika značně matoucí. Pokud chcete točit takové video, zasloužilo by si to trochu přípravy - je to fyzika základní školy - výkon je ve Watech, kilowatech, spotřeba, nebo kapacita baterie ve Wathodinách, kilowathodinách.
Přesně tak ...nejdriv mě to pěkně zmátlo...ale pak jsem se přepnul do jazyka jiného kmene"
Každopádně na naší skupině Fotovoltaika mě tenhle zmatek neskutečně vytáčí 🙈
, ale tady to beru.