В нульових був в моді реп і всі прагнули носити широкі штани, будь то спортивні якісь чи джинси, особливо щоб як то кажуть "матня" щоб виисіла)))) Мода циклічна)))
Таки козаки носили вузькі штани і кроїти вміли вправно вже у 17 столітті,і даже тоді існували книги одягу народів світу,анологи сучасних каталогів. Ну брат так собі історик. Якщо тема цікавить заходьте на канал військових реконструкторів козаччини "Козак медіа".
Атаман, Есаул, Кобза, Домра, Бандура, Беркут, Бабай, Курень, Шаровар, Харьков, Черкассы, Қазақ, Таман, Айдар, и.т.д. это все Туркизмы, это мнение всех лингвистов мира.
"Использование кожаных туфель, и сапог, как и штанов, уздечек, стремена и каблуков начались в Центральной Азии, медленно распространялось на другие части света". Уильям Макговерн (William Montgomery McCovern). Профессор Иллинойского университета (Northwestern University) В 1939 г. Макговерн написал книгу "Древние империи Центральной Азии, Скифы и Гунны в мировой истории".
Мені 70років, я з козачого містечка Чернігівщини.Я ще пам'ятаю з дитинства живописних дідів в широких штанях.Не кольорових, сірих, але широких.І з брилями на голові.
Вітаю. Ми з Вами однолітки. Моє дитинство проходило на лівобережному Запорожжі. Так тут індустріялізацією було випалено з пам'яти все, до найменшої наційональної дрібниці. Тож, не маю чим поділитися цікавим.
@@ОлександрМартинюк-в6л А у нас не індустріалізація, а чорні воронки, вивезли всіх і все, що хотіли, без сліду.І, навіть, пам'ять генетичну, бо на місце тих, що вивезли, навезли кацапів, котрі і размножились.А ще кожне літо було повно дачників з Москви і Ленінграду.Але, все ж, дуже старі діди залишались і жили довго.А я так любила їх слухати маленькою, тож пам'ятаю добре і їх і їх розповіді.Але, звісно, хто поряд жив.
Атаман, Есаул, Кобза, Домра, Бандура, Беркут, Бабай, Курень, Шаровар, Харьков, Черкассы, Қазақ, Таман, Айдар, и.т.д. это все Туркизмы, это мнение всех лингвистов мира.
"Использование кожаных туфель, и сапог, как и штанов, уздечек, стремена и каблуков начались в Центральной Азии, медленно распространялось на другие части света". Уильям Макговерн (William Montgomery McCovern). Профессор Иллинойского университета (Northwestern University) В 1939 г. Макговерн написал книгу "Древние империи Центральной Азии, Скифы и Гунны в мировой истории".
Дякую шановний пане Віталію! Дуже цікава тема, такі історичні подробиці завжди роблять історію більш наближеною, людяною. Дають можливість розгледіти за масштабами подій окрему людину. Слава Україні!
дуже цікаве відео але повинен сказати що дуже поверхневе в частині, що до козаків. в 17 ст. кравці вже дуже добре кроїли і одяг був набагато складніший ніж ви подаєте. в кінці відео автор скептично згадав про джерела в яких козаки носили кілти але скромно промовчав про джерела де козаки носили вузькі штани які були дуже популярні в східній європі того часу, до прикладу наймана піхота угорського типу носила вузькі штани, дуже багато іконографічних джерел 17ст про це говорять а ви чомусь зосередились на джерелах 18 і 19ст. доречі на половині козацьких печаток козаки у вузьких штанах і це добре видно але ви чомусь показали нам лише ті де хтось побачив і домалював шаравари. до скіфів теж багато питань є зображення скіфів у дуже вузьких штанах. і ще одне, не можна всі ширші штани називати шароварами і вузькі штани 17 ст це не скіни сучасні вони були достатньо широкими щоб яйце не натирати і сучасні реконструктори це підтвердять
хотів прокоментувати, але ви все сказалию плюс навіть на деяких показаних печатках нешироченні шаровари з театральних постановок, а звичайні штани. а для початку було би добре авторові дати визначення, що шаровари, а що ні. бо назва одягу і крій - різні речі.
Мене завжди ображав вислів "шароварщина" !!! Проклятуща меншовартість , як багато від неї шкоди ... Англіський король носить спідницю і пишається своїми традиціями .
Атаман, Есаул, Кобза, Домра, Бандура, Беркут, Бабай, Курень, Шаровар, Харьков, Черкассы, Қазақ, Таман, Айдар, и.т.д. это все Туркизмы, это мнение всех лингвистов мира.
На каналі Kozak Media є грунтовне дослідження "Козак. Як виник сучасний образ і скільки в ньому правди?" щось там показують козаків як не завжди в широчезних шароварах
Гійом де Боплан у роботі «Description d’Ukranie…»(опис України), згадав й про вбрання козаків. Однак замість шароварів, йшлося про кальсони (d’un caleçó) - вузькі полотняні штани.
правильно і нема там на малюнках шаровар в козаків., як нема їх на малюнках Вестерфельда. автори вирішили не помічати десятки зображень козаків у вузьких видах одягу.
Дякую за цікавий сюжет! Хотілось би , щоб зробили сюжет про козацьку/давньоруську кухню ! Адже клімат України дозволяє і худобу вирощувати і широкий спектр сільськогосподарських рослин
все чудово, але подивіться відео Печерської сотні стосовно козацьких штанів. А ті, хто хоч трохи цікавляться історією та побутом пізнього середньовіччя знають і про шоси, і про легенси, і про гульфіки (які розповсюдили масово ландскнехти).
Що там думать!? Всі ходили в шароварах і я в дитинстві ходив в шароварах. Літо настає ,мама купляє тоненьку тканину темно синього або чорного кольору і шиє мени шаровари ." А кишеня буде?":-питав я. " Буде,буде." Головне кишеня,щоб туди можно було покласти ножичок і сірники. Які могли бутіи другі штани,я не представляю.
Е дядьку, козаки були модниками. Звичайно що у повсякденні, або в бою козаки носили шаровари. До речі так само робила й шляхта. Але люд який йшов у козаки був різноманітним. Чи можна припустити що на банкети коли нейшлося про те щоб підкреслити приналежність до козатства, старшина особливо та що походила з шляхти могла надіти шоси, або інші модні штани. Звичайно можна. Можна уявити Сірка під Дюнкерком у европейскому одязі, чи Мазепу у Варшаві, чи того-ж Виговського коли їх запрошували на прийом до знаті. Бо треба ж було показати що ти культурна людина, а не головоріз зі сходу. Так що зазвичай козаки носили шаровари, але в залежності від обставин могли надіти будь що.
Не було ніякого Сірка під Дюнкерком!Було декілька досліджень про найманців з королівства польського,руського,литовського що брали участь у тій війні.Найбільша кількість 134 найманців з Польщі прибули в Францію.І серед них не було Сірка!
Як завжди дякую за підготовлену інформацію. Але як знаю, що спор не як у шараварах, а як у кольорі. Що козаки носили не виключно червоного кольору шаравари. А взагалі було б непогано послухати про всі види одягу та прикраси яки носили наші предки.
Як завжди, цікаво. Батько розказував, що його старший брат у десяті роки 20 ст у селі носив штани, широкі на дві очкурні, тобто дві ширини тулуба , як шаровари, але звужені донизу, щоб заправляти у чоботи. В такі штани він ховав від батька гармонь, коли йшов на вечорниці. Це було в с. Верем'я на Обухівщині, де В.Хвойко знайшов знамениті "біноклі".
Дякую за Вашу працю. Цікаво, але у багатьох джерелах XVI-XVII ст. згадуються переважно не шаровари, а "убранє" - вузькі штани (аля шоси) із клиновою вставкою в паху для зручності ходіння. Поширення шаровар припадає на XVIII ст., особливо у низових козаків, тому Корж і згадує їх бо застав це як свідок. Національні одяги у народів формувалися у XIX ст. на основі одягу XVIII ст., тому в Україні шаровари і є елементом національного одягу. Козаки носили "убранє", а десь із першої третини XVIII (можливо 20-х рр. XVIII ст.) у вжиток входять шаровари стаючи домінуючим елементом поясного одягу . Окрім цього, в документах згадуються крім "убрань" та шароварів ще один поясний одяг - штани (по-народному - гачі). Вони шилися у вигляді двох труб, щось на подобі сучасних штанів. Комент на підтримку каналу.
Все добре, тільки одне але. Річна платня звичайного копача дорівнювала вартості одного коня, однієї рушниці, що дорівнювало вартості одних шарьяварів. А тому до промислової революції у ткацтві ніяких шарьяварів у козаків не було. Були прості повстяні штані, які були поширені по всій Европі. А хто тому суперечить, то нехай вдягне оті широкі штані і копає в них шанці. Казка про шаровари з'явилася десь наприкінці 18, початку 19 ст завдяки Драгоманову у тому числі. Що до свідчень останнього козака, то так наприкинці історії і з розвитком ткацтва шаровари вдягали, але як святкове вбрання на вихідні чи свята😂. Саме слово не тюркського походження , з санскриту, просто широкі штани, є ще нар'явари: вузькі штані. Слова вари, вара має ще значення сховище ,прихисток або фортеця типу Вуковара , Бровари або Пустоварівка.
А нашо Ви тут осанскрічуєте нормальне слов'янськн слово "шар"? Якщо вже забули, що воно означає, то згадайте "зашарітися" або "шар фарби" (масло масляне). Шаровари - то "варенки". Натурально кидали фарбу в казан і варили там штани. Бо не варені, чисто білі були дуже дорогими через ціну білого полотна (і через те, що звичайна людина з них зробить коричнево-сірі вже через тиждень через те, що працює, на відиміну від багатіїв). Їх носила шляхта. Тому, хоч маємо "індо-европейську" мову, "шарья, парваті та гауда" тут і поруч не пробігали. PS Тому ото опудалоо, що щиве в Іспанії і гавкає, то - не "воїн", а банальний "маляр"
А ще стрічається ось такий варіянт на прикладі народної пісні з Карпатського регійону: «Причесавсі, прилизавсі, В білі сподні вбрав си...» Тут сподні - це не спідня білизна (зайва розкіш), як комусь би здалося, а нижня частина одягу що вдягався зі споду тулуба на ноги, тобто, елегантні вузькі гуцульські штани, виготовлені з тонкого лляного вибіленого святкового полотна чи з білої м'якої та еластичної вовняної тканини.
Супер випуск! Як завжди, справдилися найкращі очікування. Дякую за цікавенну тему. До речі, тепер і найменшенькі племінники читають Мальовану історію та з цікавістю розглядають карти з Історії Європи...
Вітаю ! У нас в с. Моринці де Народився Кобзар Т Г Шевченко вживають слово ,, ТЕЛЕПЕНЬ " якщо людина не розумна та недолуга ! Телепень якраз і знаходиться в штанях , у ,, МАТНІ " ! Пробачте , це слово є від Козаків - Запоржців !?
В одній із серії програми Спадок розповідається про те, що слово шарафан походить від древної назви тканини, яка означае сірий, не відбілений льон. Можливо назва шаровари теж походить від назви тканини. Це моя версія. З повагою.
Слухала на цю тему інтерв'ю дослідника уніформи Сергія Шаменкова. Якщо поєднати інформацію, то вийде так: шаровари козаки носили, але їхні та ті, в яких танцює умовний хор Верьовки - то дві великі різниці...
слушне зауваженя, шаровари вирського це утроване радянською владою підробка під шаровари 18 го ст, шаровариносили з 18 го ст. до цього часу згадок шаровар в козаків в документах немає. як іназображеннях , те що тут показали це утровані перемальвки аматорські. напчатках козаків багато показано у вузеньких ( убранє).
Мені подобається гумор пана Капранова: пішли (куди?) скіфи залишились шаровари, пішли сармати (куди?)- залишились шаровари😉. Мабуть козаки знайшли їх😀. Історія про один народ, помаленьку може дійдемо до власного розуміння нашої історії.
Треба розрізняти козацький одяг та традиційне чоловіче вбрання(етнографічне). А у нас повна плутанина з цим. Щей уся інформація узагальнена і спрощена. Хоча в різних етнографічних регіонах чоловічий одяг нижньої половини тіла різний.
Якщо ви про козаків 18 століття з Запоріжжя то все можливо, так як січ в першій половині 18 століття знову відродилася за дозволу Рос імператриці . Провівши декілька десятиліть в Османській імперії могли і перейняти їх одяг, хоча в запорожців ніколи і не було уніформи і кожен ходив як йому зручно було. Якщо ми говоримо про реєстрових козаків 16-17 століття на службі в Речі Посполитій в яких була уніформа та панувала в суспільстві європейська мода то інша справа. Багато козаків брали участь а 30-ти літній війні, навряд чи вони там розсікали в шовкових червоних шароварах. Також треба врахувати клімат 17 століття де влітку 16 градусів був найжарчий день. Є безліч європейських картин 16-17-18 століття. А от українських нема. Хоча впевнений у нас теж були митці в ті часи, але все було знищено різними режимами. Тому про зовнішній вигляд скіфів знаємо краще ніж про зовнішній вигляд козаків.
Якщо Ви подивитесь екранізцію давньоіндійського епосу Махабхарата, про події, які відбувалися декілька тисяч років тому, то побачите, що бійці всі були одягнені в шаровари, а до пояса були голі. Чисто тобі наші предки в літній період. Та й донині в селах на півдні чоловіки ходять напівоголені влітку - шорти і більше нічого.🙂
@@Max_History83 Та просто до жари 🙂 І до однакових фасонів штанів, що носили наші діди та прапрапрапрадіди. Бо в нас з індійцями є спільні предки. Хочете - вірте, хочете не вірте.
Є зображення козаків на саркофазі Яна Казиміра і на малюнках Вестерфельда. Є зображення міщан на іконах. Іноземні джерла перекладали сильно модернізовано. Треба дивитися ориінали.
Є фахівець з історичної мініатюри, звуть Сергій Шаменков, який брав участь у розкопках під Берестечком, за результами розкопок він зробив реконструкції одягу: шапок, чобіт, штанів, верхнього одягу козаків. Вигляд козаків різко відміний від того до якого ми звикли. Він видав книжку з описом та реконструкціями одягу, зброї і таке інше.
Як завжди хороший контент ! Дякую за наполегливу роботу . Вподобайка і комент на підтримку каналу.
Дякуємо за вашу просвітнецьку працю. Міцного вам козацького здоров'я.
Дуже цікаво було дізнатися про одяг в давні часи.
Дякую за працю. Слава Україні. Героям Слава.
Дякую.Як завжди цікаво,доступно,аргументовано.
Дотепно, розумно, патріотично.
Дякую за вашу роботу, української має бути більше.
У тебя украина головного моза, це диагноз
Як кравчині, дуже цікаво було слухати і погоджуюсь з міркуваннями про "мішки". До речі, "мішки" зараз знову в моді, мій підліток з них не вилазить.
В нульових був в моді реп і всі прагнули носити широкі штани, будь то спортивні якісь чи джинси, особливо щоб як то кажуть "матня" щоб виисіла)))) Мода циклічна)))
@@Techno_Beat, а пам'ятаєте турецький серіял про Гюрем-Роксоляну? Там в одязі деяких турецьких акторів матня сягала ледь не до коліна.
Таки козаки носили вузькі штани і кроїти вміли вправно вже у 17 столітті,і даже тоді існували книги одягу народів світу,анологи сучасних каталогів. Ну брат так собі історик. Якщо тема цікавить заходьте на канал військових реконструкторів козаччини "Козак медіа".
Атаман, Есаул, Кобза, Домра, Бандура, Беркут, Бабай, Курень, Шаровар, Харьков, Черкассы, Қазақ, Таман, Айдар, и.т.д. это все Туркизмы, это мнение всех лингвистов мира.
"Использование кожаных туфель, и сапог, как и штанов, уздечек, стремена и каблуков начались в Центральной Азии, медленно распространялось на другие части света". Уильям Макговерн (William Montgomery McCovern). Профессор Иллинойского университета (Northwestern University)
В 1939 г. Макговерн написал книгу "Древние империи Центральной Азии, Скифы и Гунны в мировой истории".
Щиро дякую, брате Капранов! Добре діло робите!
Мені 70років, я з козачого містечка Чернігівщини.Я ще пам'ятаю з дитинства живописних дідів в широких штанях.Не кольорових, сірих, але широких.І з брилями на голові.
Вітаю. Ми з Вами однолітки. Моє дитинство проходило на лівобережному Запорожжі. Так тут індустріялізацією було випалено з пам'яти все, до найменшої наційональної дрібниці. Тож, не маю чим поділитися цікавим.
@@ОлександрМартинюк-в6л А у нас не індустріалізація, а чорні воронки, вивезли всіх і все, що хотіли, без сліду.І, навіть, пам'ять генетичну, бо на місце тих, що вивезли, навезли кацапів, котрі і размножились.А ще кожне літо було повно дачників з Москви і Ленінграду.Але, все ж, дуже старі діди залишались і жили довго.А я так любила їх слухати маленькою, тож пам'ятаю добре і їх і їх розповіді.Але, звісно, хто поряд жив.
@@Oksana_1105 Тетяна Срібняк (у Фейсбуці),там можна знайти
Атаман, Есаул, Кобза, Домра, Бандура, Беркут, Бабай, Курень, Шаровар, Харьков, Черкассы, Қазақ, Таман, Айдар, и.т.д. это все Туркизмы, это мнение всех лингвистов мира.
"Использование кожаных туфель, и сапог, как и штанов, уздечек, стремена и каблуков начались в Центральной Азии, медленно распространялось на другие части света". Уильям Макговерн (William Montgomery McCovern). Профессор Иллинойского университета (Northwestern University)
В 1939 г. Макговерн написал книгу "Древние империи Центральной Азии, Скифы и Гунны в мировой истории".
Дякую, пане Віталію, за цікаве відео! Дещо несподівано побачити таку зміну тематики, але історія нашого вбрання - це дуже цікаво. Слава Україні!
Дякую, як завше дізнався щось нове!
Дякую за Вашу працю 🩵💛
Дякую шановний пане Віталію!
Дуже цікава тема, такі історичні подробиці завжди роблять історію більш наближеною, людяною. Дають можливість розгледіти за масштабами подій окрему людину.
Слава Україні!
Сало уронили
Хероев наклонили
😢
@@Saloslav_Znishenko
Мовчки смокчи, не розмовляй під час процесу.
Дякую за ваші змістовні та регулярні випуски, завжди цікаво вас слухати і дивитись. Ви - молодці! Дякую!
Дякую за працю. Як завжди інформативно, та дуже цікаво!)
Дякую. Тема виглядає тривіальною, але дуже цікавою. Бо коли дивишся на речі з практичної сторони, багато чого незрозумілого стає на свої місця.
дуже цікаве відео але повинен сказати що дуже поверхневе в частині, що до козаків. в 17 ст. кравці вже дуже добре кроїли і одяг був набагато складніший ніж ви подаєте. в кінці відео автор скептично згадав про джерела в яких козаки носили кілти але скромно промовчав про джерела де козаки носили вузькі штани які були дуже популярні в східній європі того часу, до прикладу наймана піхота угорського типу носила вузькі штани, дуже багато іконографічних джерел 17ст про це говорять а ви чомусь зосередились на джерелах 18 і 19ст. доречі на половині козацьких печаток козаки у вузьких штанах і це добре видно але ви чомусь показали нам лише ті де хтось побачив і домалював шаравари. до скіфів теж багато питань є зображення скіфів у дуже вузьких штанах. і ще одне, не можна всі ширші штани називати шароварами і вузькі штани 17 ст це не скіни сучасні вони були достатньо широкими щоб яйце не натирати і сучасні реконструктори це підтвердять
хотів прокоментувати, але ви все сказалию плюс навіть на деяких показаних печатках нешироченні шаровари з театральних постановок, а звичайні штани. а для початку було би добре авторові дати визначення, що шаровари, а що ні. бо назва одягу і крій - різні речі.
Мене завжди ображав вислів "шароварщина" !!! Проклятуща меншовартість , як багато від неї шкоди ...
Англіський король носить спідницю і пишається своїми традиціями .
Дякую Вам за популяризацію нашої історії та нашої культури.
Дякую, стільки нового дізналася , і то про штани.
Пане Віталій, дякую за нове історичне дослідження. Дуже цікаво.🇺🇦✌️
Дякую за цікавий випуск!
Бажаю успіхів і натхнення!
Слава захисникам України!
Доброго часу доби! Вітання з Польщі! Дякую за Вашу працю! Здоров'я та натхнення!
Як завжди цікаво та аргументовано.
Дякую за вашу працю!
Перемога за Україною!!!
Дякую за правду і фаховість ісміливість з ФРН Барщ Лужиччина з Бранденбургу Володимир Касяненко харківець
Щіро дякую за Вашу працю.Подарувала онукам Ваші книжки.
Дуже цікаве відео! Дякую за якісний український контент!
Козаки в кімоно були б бомбою 😂
Дякую за цікаве дослідження!
А самураї - у шароварах!!! Цікавий культурний обмін))
@@andrievska У самураїв були шаровари,називалися : сасінукі хакама
Атаман, Есаул, Кобза, Домра, Бандура, Беркут, Бабай, Курень, Шаровар, Харьков, Черкассы, Қазақ, Таман, Айдар, и.т.д. это все Туркизмы, это мнение всех лингвистов мира.
Десь я читав що у якогось з японських аристократів була охорона з козаків
@@vasylgorodyskyi1020 можливо й так. Точно пригадую що скіфи були охоронцями (здається що перського царя).
*** Дякую за Вашу невтомну працю, щире серце, добрі справи!!!👏👏👏❤️🖤🇺🇦🇺🇦🇺🇦
Пану Віталію і вашому каналу низький уклін і подяка за працю. Я нічого не пропускаю,тому що хоч трішки заспокоюсь,коли вас слухаю.
ВПОДОБАЙКА !!!
ДЯКУЄМО !!!
Хай живе та квітне український ютюб !!!
На каналі Kozak Media є грунтовне дослідження "Козак. Як виник сучасний образ і скільки в ньому правди?" щось там показують козаків як не завжди в широчезних шароварах
так бували і не широченні, а вужчі
Гійом де Боплан у роботі «Description d’Ukranie…»(опис України), згадав й про вбрання козаків. Однак замість шароварів, йшлося про кальсони (d’un caleçó) - вузькі полотняні штани.
Але в Европі кальсонами називали будь-які штани, бо слова штани в европейских мовах немає.
@@user-darbo у німців є слово hose (хозе)
На малюнках Вестерфельда подивіться зображення козаків.
правильно і нема там на малюнках шаровар в козаків., як нема їх на малюнках Вестерфельда. автори вирішили не помічати десятки зображень козаків у вузьких видах одягу.
Дякую за цікавий сюжет!
Хотілось би , щоб зробили сюжет про козацьку/давньоруську кухню !
Адже клімат України дозволяє і худобу вирощувати і широкий спектр сільськогосподарських рослин
все чудово, але подивіться відео Печерської сотні стосовно козацьких штанів. А ті, хто хоч трохи цікавляться історією та побутом пізнього середньовіччя знають і про шоси, і про легенси, і про гульфіки (які розповсюдили масово ландскнехти).
Дякую за Вашу працю. Успіхів Вашому каналу
Дякую
Слава Україні. Героям слава. Хай квітне український TH-cam. Bruders Kapranowym Gesundheit.
Велика подяка братам Капрановим, за всю вашу роботу з історичної просвіти співвітчизників! Лайк!
Дякую за історію одягу козаків
Ім. Т. Г. Шевченко 🇺🇦💪👍 👍👍👏👏 також канали .. Edgar Mirotvorec.. та .. Александр Беспалый.. СУПЕР Патріоти 🇺🇦🇺🇦🇺🇦👍👍👍ТРЕТЯ СИЛА 47 ОМБр МАГУРА 💪
Знаю цих КОЗАКІВ особисто, я про Едгара та Олександра!
Тикаемо 💪
@@Saloslav_Znishenko
Мовчки смокчи, не розмовляй під час процесу.
@@robertrudenko5897 ти теж ухилянт?
@@Saloslav_Znishenko
Ну от, ти знову жваво відсмоктав. 👍😁
Дякую вам і вічна пам'ять вашому братові
Що там думать!? Всі ходили в шароварах і я в дитинстві ходив в шароварах. Літо настає ,мама купляє тоненьку тканину темно синього або чорного кольору і шиє мени шаровари ." А кишеня буде?":-питав я. " Буде,буде." Головне кишеня,щоб туди можно було покласти ножичок і сірники. Які могли бутіи другі штани,я не представляю.
Дякуєм за вашу важливу подвижницьку працю для українського народу! Адже таке просвітництво і є справжнім захистом і боротьбою за Україну!
Дякую, це справді цікаво, як одягалися наші пращури ❤
Е дядьку, козаки були модниками. Звичайно що у повсякденні, або в бою козаки носили шаровари. До речі так само робила й шляхта. Але люд який йшов у козаки був різноманітним. Чи можна припустити що на банкети коли нейшлося про те щоб підкреслити приналежність до козатства, старшина особливо та що походила з шляхти могла надіти шоси, або інші модні штани. Звичайно можна. Можна уявити Сірка під Дюнкерком у европейскому одязі, чи Мазепу у Варшаві, чи того-ж Виговського коли їх запрошували на прийом до знаті. Бо треба ж було показати що ти культурна людина, а не головоріз зі сходу.
Так що зазвичай козаки носили шаровари, але в залежності від обставин могли надіти будь що.
Не було ніякого Сірка під Дюнкерком!Було декілька досліджень про найманців з королівства польського,руського,литовського що брали участь у тій війні.Найбільша кількість 134 найманців з Польщі прибули в Францію.І серед них не було Сірка!
Як завжди дякую за підготовлену інформацію. Але як знаю, що спор не як у шараварах, а як у кольорі. Що козаки носили не виключно червоного кольору шаравари. А взагалі було б непогано послухати про всі види одягу та прикраси яки носили наші предки.
О, знайомий аватар, グリゴリイ. Світ тісний.
Як завжди, цікаво. Батько розказував, що його старший брат у десяті роки 20 ст у селі носив штани, широкі на дві очкурні, тобто дві ширини тулуба , як шаровари, але звужені донизу, щоб заправляти у чоботи. В такі штани він ховав від батька гармонь, коли йшов на вечорниці. Це було в с. Верем'я на Обухівщині, де В.Хвойко знайшов знамениті "біноклі".
Класна публікація!Дякую!!!
Дякую за Вашу працю. Цікаво, але у багатьох джерелах XVI-XVII ст. згадуються переважно не шаровари, а "убранє" - вузькі штани (аля шоси) із клиновою вставкою в паху для зручності ходіння. Поширення шаровар припадає на XVIII ст., особливо у низових козаків, тому Корж і згадує їх бо застав це як свідок. Національні одяги у народів формувалися у XIX ст. на основі одягу XVIII ст., тому в Україні шаровари і є елементом національного одягу. Козаки носили "убранє", а десь із першої третини XVIII (можливо 20-х рр. XVIII ст.) у вжиток входять шаровари стаючи домінуючим елементом поясного одягу . Окрім цього, в документах згадуються крім "убрань" та шароварів ще один поясний одяг - штани (по-народному - гачі). Вони шилися у вигляді двох труб, щось на подобі сучасних штанів. Комент на підтримку каналу.
Угорські штани - досить часто фігурують у дослідників.
Дуже дякую за цікаву розповідь ,❤🇺🇦♥️
Дякую, цікава та нова, для мене, інформація. Чудова робота.
На підтримку шароварів. Танці-гопак чи метелиця. Як їх без шароварів сотворити - не уявляю.
Господи...🤦
браво ! динамічно і цікаво ! Дякую при ім. Катерини що "відчини-но ... встань-но...як то буде файно..." !
Все добре, тільки одне але. Річна платня звичайного копача дорівнювала вартості одного коня, однієї рушниці, що дорівнювало вартості одних шарьяварів. А тому до промислової революції у ткацтві ніяких шарьяварів у козаків не було. Були прості повстяні штані, які були поширені по всій Европі. А хто тому суперечить, то нехай вдягне оті широкі штані і копає в них шанці. Казка про шаровари з'явилася десь наприкінці 18, початку 19 ст завдяки Драгоманову у тому числі. Що до свідчень останнього козака, то так наприкинці історії і з розвитком ткацтва шаровари вдягали, але як святкове вбрання на вихідні чи свята😂. Саме слово не тюркського походження , з санскриту, просто широкі штани, є ще нар'явари: вузькі штані. Слова вари, вара має ще значення сховище ,прихисток або фортеця типу Вуковара , Бровари або Пустоварівка.
А нашо Ви тут осанскрічуєте нормальне слов'янськн слово "шар"? Якщо вже забули, що воно означає, то згадайте "зашарітися" або "шар фарби" (масло масляне). Шаровари - то "варенки". Натурально кидали фарбу в казан і варили там штани. Бо не варені, чисто білі були дуже дорогими через ціну білого полотна (і через те, що звичайна людина з них зробить коричнево-сірі вже через тиждень через те, що працює, на відиміну від багатіїв). Їх носила шляхта. Тому, хоч маємо "індо-европейську" мову, "шарья, парваті та гауда" тут і поруч не пробігали.
PS Тому ото опудалоо, що щиве в Іспанії і гавкає, то - не "воїн", а банальний "маляр"
Драгоманов народився 1841 року, який кінець18 - початок 19 ст, про що ви говорите?
Якісь докази на гіпотезу про повстяні штани як основний одяг козаків маєте?
Може, це таки були вузькі шаровари? А, шаровари широкі, з дорогих ткаанин, були промовистою ознакою заможності їх носія.
@@sc0or❤😂🎉
В червоних штанях оксамитних
Матнею вулицю мете.
Чернець. 1847р
Т.Г.Шевченко.
Цікаво, дякую!
А ще стрічається ось такий варіянт на прикладі народної пісні з Карпатського регійону:
«Причесавсі, прилизавсі,
В білі сподні вбрав си...»
Тут сподні - це не спідня білизна (зайва розкіш), як комусь би здалося, а нижня частина одягу що вдягався зі споду тулуба на ноги, тобто, елегантні вузькі гуцульські штани, виготовлені з тонкого лляного вибіленого святкового полотна чи з білої м'якої та еластичної вовняної тканини.
Не гадав, що за вслід за цікавезним вмпуском про Ріпина можливо випустити щось співставне. Але таки можливо.
👍🇺🇦
Супер випуск! Як завжди, справдилися найкращі очікування. Дякую за цікавенну тему. До речі, тепер і найменшенькі племінники читають Мальовану історію та з цікавістю розглядають карти з Історії Європи...
Вітаю ! У нас в с. Моринці де Народився Кобзар Т Г Шевченко вживають слово ,, ТЕЛЕПЕНЬ " якщо людина не розумна та недолуга ! Телепень якраз і знаходиться в штанях , у ,, МАТНІ " ! Пробачте , це слово є від Козаків - Запоржців !?
Супер! Дякую ха відео!
Дякую за цікаву просвітницьку місію
В одній із серії програми Спадок розповідається про те, що слово шарафан походить від древної назви тканини, яка означае сірий, не відбілений льон. Можливо назва шаровари теж походить від назви тканини. Це моя версія. З повагою.
Дякую.
Слухала на цю тему інтерв'ю дослідника уніформи Сергія Шаменкова. Якщо поєднати інформацію, то вийде так: шаровари козаки носили, але їхні та ті, в яких танцює умовний хор Верьовки - то дві великі різниці...
слушне зауваженя, шаровари вирського це утроване радянською владою підробка під шаровари 18 го ст, шаровариносили з 18 го ст. до цього часу згадок шаровар в козаків в документах немає. як іназображеннях , те що тут показали це утровані перемальвки аматорські. напчатках козаків багато показано у вузеньких ( убранє).
Дякуємо за роботу
Дуже цікаво! Дякую❤
Дякую вам за вашу роботу!
Дякую за цю важливу працю! Підтримка каналу!
Мені подобається гумор пана Капранова: пішли (куди?) скіфи залишились шаровари, пішли сармати (куди?)- залишились шаровари😉. Мабуть козаки знайшли їх😀. Історія про один народ, помаленьку може дійдемо до власного розуміння нашої історії.
" Когда я жил в Одесі, носив я брюки кльош , соломьяную шляпу, в кармані финський нож..." Ну мода у ти часи була...
Дуже цікаво.
Дякую за контент!
Треба розрізняти козацький одяг та традиційне чоловіче вбрання(етнографічне). А у нас повна плутанина з цим. Щей уся інформація узагальнена і спрощена. Хоча в різних етнографічних регіонах чоловічий одяг нижньої половини тіла різний.
Дякую автору за працю!
Дякую за працю!!!!
Дякую за вашу просвітницьку працю. Наснаши Вам.
Дякую за відео, хотілось би послухати від вас про античну Грецію або Рим
Дякую. Як завжди дуже цікаво.
Якщо ви про козаків 18 століття з Запоріжжя то все можливо, так як січ в першій половині 18 століття знову відродилася за дозволу Рос імператриці . Провівши декілька десятиліть в Османській імперії могли і перейняти їх одяг, хоча в запорожців ніколи і не було уніформи і кожен ходив як йому зручно було. Якщо ми говоримо про реєстрових козаків 16-17 століття на службі в Речі Посполитій в яких була уніформа та панувала в суспільстві європейська мода то інша справа. Багато козаків брали участь а 30-ти літній війні, навряд чи вони там розсікали в шовкових червоних шароварах. Також треба врахувати клімат 17 століття де влітку 16 градусів був найжарчий день. Є безліч європейських картин 16-17-18 століття. А от українських нема. Хоча впевнений у нас теж були митці в ті часи, але все було знищено різними режимами. Тому про зовнішній вигляд скіфів знаємо краще ніж про зовнішній вигляд козаків.
Якщо Ви подивитесь екранізцію давньоіндійського епосу Махабхарата, про події, які відбувалися декілька тисяч років тому, то побачите, що бійці всі були одягнені в шаровари, а до пояса були голі. Чисто тобі наші предки в літній період. Та й донині в селах на півдні чоловіки ходять напівоголені влітку - шорти і більше нічого.🙂
@ в Індії зовсім інший клімат. Я жив на Шрі ланці і теж ходив там півроку в одних шортах ))). До чого тут Україна 17-18 століття )).
@@Max_History83 Та просто до жари 🙂 І до однакових фасонів штанів, що носили наші діди та прапрапрапрадіди. Бо в нас з індійцями є спільні предки. Хочете - вірте, хочете не вірте.
Є зображення козаків на саркофазі Яна Казиміра і на малюнках Вестерфельда. Є зображення міщан на іконах. Іноземні джерла перекладали сильно модернізовано. Треба дивитися ориінали.
є зображеня козаків 17 го ст, і печатки там вузькі штани та убранє показані .
Дякую вам ! Ти просто молодець !!!
Дякую за цікаву і корисну історію!🇺🇦
Дякую Вам!🇺🇦
Пізнавально! Дяк, браття!
Щиро дякую ❤ бажаю доброго здоров'я та натхнення
Дуже дякую за цікавий і пізнавальний матеріал!
Цікаво і наглядно. Дякую ❤️
вдячний за відео! Відразу вподобайка та й коментар. Слава ЗСУ!
Дякую ❤
Класно пояснено, а ще й з гумором 🔥👍
Дуже цікава лекція, дякую
Дякую. Дуже подобається ваш канал.
Є фахівець з історичної мініатюри, звуть Сергій Шаменков, який брав участь у розкопках під Берестечком, за результами розкопок він зробив реконструкції одягу: шапок, чобіт, штанів, верхнього одягу козаків. Вигляд козаків різко відміний від того до якого ми звикли.
Він видав книжку з описом та реконструкціями одягу, зброї і таке інше.
Шановний Брате! Дякую за Вашу роботу! Як завжди - бездоганно!
Дуже дякую за цікаву та корисну інформацію! Слава ЗСУ! Смерть московитським окупантам!
дуже цікаво, я завжди думала чому такі дивні штани носили козаки, тепер зрозуміло
Слава Україні!