Eltraf 15A 12V cz. 1 - ładowarka mikroprocesorowa, pierwsze spojrzenie, od środka.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 30 มิ.ย. 2024
  • Na wstępie proponuję zapoznać się z filmem:
    • Eltraf 15A/12V | 2 now...
    Dla poszerzenia wiedzy o ładowarkach nie zaszkodzi też zobaczyć:
    • EST-305M Modyfikacja, ...
    00:00 Przypomnienie przeróbki prostownika Eltraf 15A 12V na diodach
    01:10 Nawiązanie do prostownika Eltraf 15A 12V na tyrystorach
    03:23 Eltraf 15A 12V - ładowarka mikroprocesorowa (wstęp)
    06:30 Eltraf 15A 12V - pierwsze spojrzenie na działanie
    10:35 Eltraf 15A 12V - w środku
    14:23 Eltraf 15A 12V - drugie spojrzenie na działanie
    17:28 Eltraf 15A 12V - plany modernizacji
  • วิทยาศาสตร์และเทคโนโลยี

ความคิดเห็น • 44

  • @Tab7.6.Tab7.6
    @Tab7.6.Tab7.6 3 หลายเดือนก่อน +2

    Jak już inni widzowie napisali wcześniej strona wtórna to wykapany Stefpol, przy czym tam jeśli dobrze pamiętam diody montowane są w taki sposób, że w razie czego same się wylutowują 😉 Nie wiem czy warto zostawić regulację skokową prądu i dokładać fazową, choć z drugiej strony przy dłuższym ładowaniu ta na odczepach mniej wpłynie na temperaturę pracy trafo. Sam prostownik to jak widać taki trochę ulep, dla mniej obeznanego użytkownika lepszy byłby przełącznik wyboru napięcia zamiast samodzielnego ustawiania progów na chińskim module. Taka sobie konstrukcja i wymaga dopieszczenia.

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron  3 หลายเดือนก่อน +1

      Tak, o podobieństwach już było. Te diody to tak same z siebie się nie odlutują - chyba, że zrobimy zwarcie a bezpiecznik jest jakiś kombinowany.
      Regulacja skokowa pozostaje. Nie będę przewijał na nowo transformatora aby się jej pozbyć. Z resztą ma ona swoje zalety. Zdradzę, że sprzęt jest już po przeróbkach i niebawem pokaże o nim film jak to wyszło. Dołożenie regulacji fazowej jest proste a przy tym też ma swoje zalety. Połączenie zalet z regulacji skokowej i fazowej daje jeszcze więcej możliwości. Może w tym przypadku jest tak dobry transformator ale przy założonym regulatorze fazowym praktycznie nic więcej go nie słychać przy takiej płynnej regulacji prądu - fakt, regulator ma filtr z C i L.
      Wbrew pozorom ładowanie z takimi dwoma progami napięcia też ma swoje zalety. Przy niższym średnim napięciu ładownia da się władować więcej Ah a nawet odsiarczać. W tych skokach prądowych rozbijane są siarczki.

  • @mirekantoniak3743
    @mirekantoniak3743 3 หลายเดือนก่อน +3

    Bardzo dobra ładowarka ale chyba już w tym wydaniu nie produkowana , ja kupiłem używaną i jest naprawdę świetna

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron  3 หลายเดือนก่อน +2

      W sumie to nie wiem czy jest obecnie produkowana - ta jest używana, do przeglądu i ewentualnych poprawek czy modernizacji. Mnie ciekawiło w jaki sposób producent rozwiązał to sterowanie mikroprocesorowe, jak to działa itp.

  • @marekk2519
    @marekk2519 3 หลายเดือนก่อน +2

    Rzadko materiały, ale jak wychodzą, to z pełnym jajem :D Co do mostka, to jak niżej napisano, Stef-Pol wypisz wymaluj. Zresztą takiego stefpola zamierzam nabyć. Beż żadnej elektroniki sterującej, bo zdaje się te impulsowe, na wyjściu dają przebieg już w kHz. Bedzie trzeba też posprawdzać oscyloskopem, bo to też chyba jest istotne dla akumulatora, jaką częstotliwość ma napięcie, a przynajmniej warto to sprawdzić.

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron  3 หลายเดือนก่อน +2

      Tak, te diody też kojarzę z tym, że inni kojarzą ze StefPolem :). Ale żeby nie było, takie rozwiązanie stosują też inne firmy. A taki StefPol szczególnie w plastikowej obudowie bardzo łatwo i fajnie daje się przerobić, upgrejdować.
      Odnośnie ładowarek impulsowych. To, że są zbudowane w oparciu o przetwornice impulsową nie znaczy, że ładują impulsowo. Częstotliwość przetwarzania faktycznie jest liczona w kHz. Kto myśli w ten sposób, że np taki Ctek, Victron czy Noco ładują impulsowo z częstotliwością kHz ? A przecież są zbudowane z wykorzystaniem takich przetwornic.

  • @TadekMarczuk
    @TadekMarczuk 3 หลายเดือนก่อน +2

    Szukałem coś o tym prostowniku w sieci. 3lata temu Janek W miał już ten prostownik th-cam.com/video/xlBHuS_MQps/w-d-xo.html.Ja żebym dostał ten prostonwnik za darmo i musiałbym skutecznie naładować akumulator z płynnym elektrolitem bez zastanowienia wyrzuciłbym ten moduł XH-602 i to z 10 piętra.Ten moduł jest hamulcowym pędu do gęstości tego Eltrafa.

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron  3 หลายเดือนก่อน +1

      Ten prostownik jest już po modernizacji, moduł można całkowicie wyłączyć. Zależy czy ktoś będzie chciał korzystać typowo jak z tradycyjnego prostownika czy z automatem. Niebawem będzie druga część opowieści.

    • @TadekMarczuk
      @TadekMarczuk 3 หลายเดือนก่อน

      @@inspektorelektron Szczerze to myślałem, że to nowość.Cuda się zdarzją ja tego prostownika nigdy chyba przedtem nie widziałem pytanie, a dlaczego?

  • @elespe8167
    @elespe8167 3 หลายเดือนก่อน +3

    Zlot rodzinny Eltrafa;)

  • @robasjusi
    @robasjusi 3 หลายเดือนก่อน

    👍👍👍👍👍🔋

  • @kamilbogus
    @kamilbogus 3 หลายเดือนก่อน +3

    Świetny filmik ciekawe ile ten przekaznik wytrzyma ja bym zwiększył czas włączeń histerezy ? Bo szybko ten mały przekazniczek padnie gdzieś w którymś czasopiśmie był podobny schemat na wzmacniaczu operacyjnym i przekazniku i działało na zasadzie histerezy a te diody bym wymienił na inne wiadomo o jakiego producenta prostowników chodzi co tak diody montuje Stefpol

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron  3 หลายเดือนก่อน +2

      Dzięki za info. Przeglądając info dotyczące zastosowanego modułu sterownika nie znalazłem zaleceń czy ograniczeń co do histerezy czy żywotności przekaźnika. Moim zdaniem to nie jest sprzęt przemysłowy a do domowego użytku nie ma sensu się ograniczać. Nawet jakby padł to można wymienić. Nie mówiłem tego wprost na filmie ale tego typu sterowanie można właśnie zrobić na wzm. operacyjnym, komparatorze, a nawet bramce logicznej z przerzutnikiem Schmitta. Na procesorze łatwiej zmieniać te progi napięciowe. Chociaż ten procesor tutaj ziała w formie komparatora i tyle.
      Jak się nie robi zwarcia czy odwrotnego podłączenia na watowanym bezpieczniku to diody spokojnie wytrzymują. Całkowicie na scalony mostek nie wymienię bo było by trudniej zrobić ładowanie 1P a tak to wystarczy wpiąć się z wyłącznikiem w jedną z gałęzi. W tym względzie faktycznie mnie ten Eltraf nieco zaskoczył bo te pokazane na początku filmu to elementy prostujące mają co najmniej solidne a do tego jeszcze wentylator.

    • @kamilbogus
      @kamilbogus 3 หลายเดือนก่อน +2

      @@inspektorelektron Bardziej bym już zastosował przekaznik mały Ssr do włączeń albo lepszy przekaznik w podstawce mam też w planach zrobić podobny prostownik

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron  3 หลายเดือนก่อน

      Po wprowadzeniu poprawek (płynna regulacja prądu) oraz przy odpowiednim doborze odczepu te kliknięcia przekaźnika są teraz o wiele rzadsze. Jeden i drugi przekaźnik ma swoje wady i zalety. Może kiedyś pokuszę się o przeróbkę na SSR.

  • @TymexComputing
    @TymexComputing 3 หลายเดือนก่อน +3

    "Póki co nie zaglądałem do instrukcji" ;) skąd my to znamy :D Niech mi ktoś napisze dlaczego włącznik nazywa się wyłącznikiem - żona jak kończy korzystaćz suszarki to wypina wtyczkę z gniazka - wyłącznik działa dla niej tylko jako informacja o tym czy to ja używałem ostatnio suszarki czy ona - permanentna inwigilacja / ondulacja!

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron  3 หลายเดือนก่อน +1

      Włącznik, wyłącznik, łącznik - w zasadzie to funkcjonalnie jest to samo. Pod warunkiem, że mamy na myśli element działający bistabilnie. Troszkę inaczej by to wyglądało mając na uwadze elementy monostabilne. A co do instrukcji - zależy od złożoności urządzenia i wiedzy go obsługującego :).

  • @karolleonik4679
    @karolleonik4679 3 หลายเดือนก่อน +2

    Mam taką, tyko z żółtym szyldem. Jak z filmiku:
    th-cam.com/video/FhBP9typ7Oo/w-d-xo.html
    Nie rozbierałem i nie zaglądałem, bo jeszcze na gwarancji. Ładuje świetnie.

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron  3 หลายเดือนก่อน +1

      O, ta z żółtym frontem wydaje się lepiej zrobiona. Solidniejszy przełącznik zakresu prądu i o ile dobrze kojarzę po wyglądzie sterownik to poza ustawieniem tych progów napięciowych można jeszcze ustawić czas takiego działania. Mam jeszcze gdzieś taki moduł do wykorzystania.

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 3 หลายเดือนก่อน +1

      Tak, prostownik z filmu Andrzeja ma prawdopodobnie moduł XY-L30A, gdzie jest możliwość ustawienia czasu.

  • @andywade172
    @andywade172 3 หลายเดือนก่อน +3

    No wszystko pięknie, tylko że na razie to ta ładowarka chyba nie działa.

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron  3 หลายเดือนก่อน +2

      Na pewno jest jakiś problem z pokrętłem od zmiany odczepów, chyba jest przekręcone. Ale działa, zmienia zakres. Sprawdzałem jeszcze przed nagraniem z zewnętrznym amperomierzem i ładuje.
      Z tego co mi wiadomo to miała być sprawna - do przeglądu i ewentualnych poprawek czy modernizacji.
      Proszę o wskazówkę co tu potencjalnie nie działa czy źle działa. Może coś pominąłem.

  • @mirekantoniak3743
    @mirekantoniak3743 3 หลายเดือนก่อน +2

    Możesz przy okazji filmiku po naprawie dodac jeszcze szybka instrukcje jak w jaki sposób dodałeś te przełączniki (w którym miejscu je wpiac) pozdrawiam

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron  3 หลายเดือนก่อน +2

      Tak, po modernizacji coś takiego planowałem zrobić.

    • @mirekantoniak3743
      @mirekantoniak3743 3 หลายเดือนก่อน +2

      @@inspektorelektron może wtedy sam dodam takie

    • @tomekbis5499
      @tomekbis5499 3 หลายเดือนก่อน +1

      ​@@mirekantoniak3743 masz instrukcję 😉.
      th-cam.com/video/qCZiMs4sCB4/w-d-xo.htmlsi=5-FHY6Fib6MIWaVY

    • @mirekantoniak3743
      @mirekantoniak3743 3 หลายเดือนก่อน +1

      @@tomekbis5499 dzięki ale chyba się nie zrozumieliśmy, sterowanie tym sterownikiem akurat czaje bo mam tego czerwonego eltrafa, bardziej miałem na myśli jak np. wykonać/dołożyć ładowanie jednopolowkowe, chodzi mi o te modernizację które Piotrek chce wykonać w tym modelu oraz te wykonane w żółtym

    • @tomekbis5499
      @tomekbis5499 3 หลายเดือนก่อน

      @@mirekantoniak3743 to jest tak banalnie proste że pominąłem. To trafo ma dzielone uzwojenie wtórne . Wystarczy przeciąć jeden z czterech przewodów uzwojenia wtórnego i gotowe 1P . Aby powrócić do należy zastosować mocny przełącznik 0/1 .
      W przypadku trafo z pojedynczym uzwojeniem taką przerwę robi się na połączeniu mostka pomiędzy diodami . Oczywiście mostek graetza musi się składać z pojedynczych diod .
      Praktycznie pokaże to Piotr 😉.

  • @malipek
    @malipek 3 หลายเดือนก่อน +4

    "Mostki" kopiuj-wklej STEFPOL EST-305

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron  3 หลายเดือนก่อน +2

      Nie tylko 305 ale też mam takie skojarzenie.

  • @tomekbis5499
    @tomekbis5499 3 หลายเดือนก่อน +2

    No kurła nie wiedziałem że robię ładowarki mikroprocesorowe 😂😂😂.
    th-cam.com/video/qCZiMs4sCB4/w-d-xo.htmlsi=5-FHY6Fib6MIWaVY

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron  3 หลายเดือนก่อน +1

      Siema. O tak. Zastosowałeś chyba taki sam sterownik. Słychać przekaźnik, taki sam wyświetlacz i w sumie tak samo go ustawiasz.

  • @bogdanb4337
    @bogdanb4337 3 หลายเดือนก่อน +2

    Stefpol 305

  • @kamilbogus
    @kamilbogus 3 หลายเดือนก่อน +3

    Raczej mikroprocesorowa to nie jest bardziej autoamtyczna !!! Przelacznik urwane pewnie ogranicznik na przelaczniku

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron  3 หลายเดือนก่อน +2

      Też tak uważam.

    • @kamilbogus
      @kamilbogus 3 หลายเดือนก่อน +4

      @@inspektorelektron Jeszcze w planach mam ładowarkę do pakietu 3S litowojonowego 12,6v 30-40ah bo te ładowarki co są.dostepne to porazka prąd do 10A zobaczymy

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 3 หลายเดือนก่อน +1

      @@kamilbogus Yuasa dla ogniw LEV określiła żywotność na poziomie 5500 cykli (zakładając 80% pierwotnej pojemności) przy DoD 100% i prądzie ładowania 1C do napięcia 4,1V / cut off 0,01C oraz prądzie rozładowania 1C do napięcia 2,75V. Biorąc pod uwagę, że sprzedawca zadeklarował 70% pojemności to bym się tego prądu 1C dla aktualnej pojemności trzymał, nawet jeśli dopuszczalny jest większy.

    • @kamilbogus
      @kamilbogus 3 หลายเดือนก่อน +2

      @@Tab7.6.Tab7.6 wiem widziałem kartę tych ogniw i zobacz że też prąd ladowaania zależny jest od temperatury gdzie ogniwa będą używane w temperaturze 15-25 stopni do napędu wózka do wożenia szpuli z kablem

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 3 หลายเดือนก่อน +1

      @@kamilbogus Tak tak, jak najbardziej, przy czym pod wartościami prądu maksymalnego dla danej temperatury jest też informacja o żywotności i dla jakiego konkretnie prądu ładowania / rozładowania. Jeśli ogniwa aktualnie mają 70% pojemności nominalnej to może znaczyć, że już przekroczyły projektowaną żywotność i choć oczywiście ciągle jeszcze są sprawne to profilaktycznie warto się nieco ograniczać z prądami ładowania / rozładowania.

  • @leszekmak2441
    @leszekmak2441 3 หลายเดือนก่อน +2

    Niestety nie mogę pochwalić tego filmiku ! Szkoda czasu bo jest o niczym !

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron  3 หลายเดือนก่อน +3

      Takie komentarze też są cenne. Moja sugestia to proszę się nie torturować oglądaniem czegoś nieinteresującego. Ja też mam swoje ulubione kanały, filmy, tematy a w obrębie nich też w wielu przypadkach myślę tak samo. Także rozumiem ten wpis.

    • @Tab7.6.Tab7.6
      @Tab7.6.Tab7.6 3 หลายเดือนก่อน +3

      Hm, nie bardzo mogę się zgodzić z zamieszczoną krytyką. Komentarz miałby wartość gdyby wskazywał co by można pokazać lepiej, a tak to tylko taki ogólnik bez uzasadnienia.

    • @inspektorelektron
      @inspektorelektron  3 หลายเดือนก่อน +2

      @@Tab7.6.Tab7.6 Oczywiście masz rację, wskazanie błędów było by bardziej cenne. Może część 2 będzie nieco lepsza. Sprzęt już się robi.