Mi van a talajban? - dr. Dobos Endre látványos bemutatója

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 14 มิ.ย. 2022
  • Meglepő dolgok a mezőgazdasági művelés alatt álló talaj szerkezetében.

ความคิดเห็น • 5

  • @danieldekany8410
    @danieldekany8410 ปีที่แล้ว +2

    A talaj lazítást gyakorlatban hogy képzeljük el?

    • @Renoart69
      @Renoart69 ปีที่แล้ว

      A talajlazítás fogalma
      A talajlazítás olyan alapművelet, amelynek során a talajrészecskéket eltávolítjuk egymástól. Ez mindenekelőtt térfogatnöveléssel jár.
      Nem a talaj átforgatását jelenti!
      A gyakorlatban a lazítás a talajban adott mélységben járatott különböző szerszámokkal valósul meg, amelyek megrepesztik a talajt. A repedések a talajban előre és oldalirányba terjednek, miközben a lazított talajszelvény függőlegesen felemelkedik. A repesztő-lazító hatás kiterjedése függ a talajféleségtől, a talaj állapotától, a lazítószerszám ráhelyezési szögétől és szélességétől.
      A talajlazítás szerepe
      A lazítás következtében nő a talaj térfogata, emiatt több nedvességet képes magába szívni, és javul a levegőellátása is. A növény gyökerei kevesebb ellenállásba ütköznek, így fejlődésük erőteljes.
      A mélyebben fekvő talajrétegek fellazításával javul a talaj vízáteresztő képessége, ami mélyebben fekvő, belvíz sújtotta területeken igen kedvező.
      Mivel a lazítás nem jár a talajrétegek átfordításával, így a mélyebben fekvő, rossz termőképességű és szerkezetű talaj sem kerülhet fel a felszínre.
      Talajlazítás módjai
      A talajlazítási módokat a művelet mélysége és az alkalmazott lazító eszköz szerint szokás csoportosítani:
      - a legfeljebb 15 cm mélységig végzett lazítás eszköze a kultivátor,
      - a max. 30 cm mélységben végzett lazítás eszköze a nehéz kultivátor,
      - a max. 50 cm mélységben végzett lazítás eszköze a középmélylazító, és
      - legfeljebb 90 cm mélységig végzett lazítás eszköze az altalaj- vagy mélylazító.

    • @gaborviranyi1377
      @gaborviranyi1377 ปีที่แล้ว +3

      Igen. Jók ezek a gondolatok, de nekem is ez jutott az eszembe. Egy gazda, aki a mélyszántáson szocializálódott, biztosan nehezen tud csak úgy magától átállni más technológiára, főleg ha nem is tudja mi az a technológia:(

    • @Robert89208
      @Robert89208 ปีที่แล้ว

      @@gaborviranyi1377 Kisgazdaként vegyek 5 millioért egy normálisabb rövid tárcsát, legolcsóbb direktvetőgép sem sokkal olcsóbb, viszont akkor kell egy normális szemenkénti vetőgép is tavaszra, amin van sortisztító. RAD direktvetőgépek jónak tűnnek, egyszerű fapados masszív gépek, de annyi pénzt beleölni az ismeretlenbe.. :/

    • @SpongeHu
      @SpongeHu ปีที่แล้ว

      @@gaborviranyi1377 Magától nem is fogja meg tanulni, ezért kell az ő hajlandósága a tanulásra, a váltásra, és hogy engedjen egy jobb-nak, és kell valaki aki ezt a tudást átadja. Még akár azt is el tudom képzelni hogy egy 50+-os gazdát egy 20-on éves vezessen rá más gazdálkodási módszerre.