Proč trafopájka tak často nefunguje

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 10 ก.ย. 2024
  • Vážení diváci,
    velmi často se setkávám s nefunkčními trafopájkami, hlavně v provozech, kde se používá málokdy. Zde je takové vysvětlení funkce a ukázka, co dělat když nehřeje.

ความคิดเห็น • 8

  • @jandouda7802
    @jandouda7802 6 หลายเดือนก่อน

    Jestliže jsou kontaktní plochy u šroubky špinavé nebo zkorodované, stačí jen opravdu jemným šmirglem (nejlépe pilník na nehty) je lehce obrousit a troškou lihu očistit zbylý bordel a mastnotu. To chce dělat jednou za čas, a je-li páječka vystavena velmi vlhkému prostředí, třeba ve sklepě nebo půdě, tak mnohem častěji. O zkroucené šňůře nebo vyjiskřenému spínači ani nemluvě. Co se týče opravy stržených závitů, tak jsou dva nejlepší způsoby:
    1) zevnitř pásovin vyhloubit díru a do ní vešroubovat zápustný šroub M4 (nerez, ne mosaz nebo měď, ty by se hned strhly!), ven bude čučet jen zbytek šroubu a smyčka se bude upevňovat podložkou a maticí. Takto je to nesmrtelný řešení a že by si strhl matku nebo šroub se fakt bát nemusíš. Radši ale dotahovat nějakým malým klíčem a rozumně s citem...
    2) přední část pásovin zbrousit do L a do vybroušené části zapájet mosazí,stříbrem nebo klasickým cínem svorky z čokolády. Nečučí to nikam do stran kde by to zavazelo. Výhoda je i to, že se to sice může za dlouhého trvalého provozu odpájet, ale je taková jednoduchá tepelná pojistka proti přehřátí páječky. Mám to tak taky a dle zkušeností ostatních se to některým lidem neodpájelo ani za 50let bežného provozu.
    Jinak napětí na těch šínách je cca 0,5V ale proud tam teče klidně i 200A. Při takhle málem napětí a obrovském proudu je zásadní každý přechodový odpor, který pak významně snižuje výkon trafopájky.

  • @oktipy
    @oktipy 7 หลายเดือนก่อน +1

    Nikdy jsem neměl problém s trafopájkou koupenou za totáče, ale určitě měla větší příkon tuším 120W.
    Pájecí očka se dělala z telefonního venkovního bronzového drátu 1,5mm2. Byl tvrdší a déle vydržel. Když se přepálilo očko a nechtělo se nám ho vyměňovat, tak se jen stočilo a pájelo se dlouho dál 🙂 Co se týče oček. Ta se dělala s kulatýma zapojovačkama a každé očko bylo ve směru utahování, aby očko nevyjíždělo při utahování.
    Při pájení jsem měl obrácený postup a to, po nanesení cínu se pájka vypla a teprve potom se ponořila do kalafuny. Cín byl pěkně obalený kalafumou. Jasně trubičkový olovnatý cín s kalafunou uprostřed byla nejlepší volba 🙂Zajímavé je, že pájení mám krásné, lesklé, rozteklé, nepřepálené, ale s elektrickou svářečkou se nenaučím nikdy 😞

    • @peckinovadilna
      @peckinovadilna  7 หลายเดือนก่อน +1

      Samozřejmě silnější trafopajka je méně náchylná na ty přechodové odpory. Moje je vyrobená 11/1977 a má 75w příkon. Neměnil bych. Ty nové jsou o mnoho horší.

    • @oktipy
      @oktipy 7 หลายเดือนก่อน

      Mě ji rodiče koupili v 78 roce, když jsem šel do učení a mám ji dodnes na prahu důchodu. . Jen žárovky již nekupuji. @@peckinovadilna

  • @stanislavmraz4023
    @stanislavmraz4023 7 หลายเดือนก่อน +1

    Uplne súhlasím.Občas je problém aj vnutri spajkovačky.Ja mám tiež starú soc spajkovačku a tam bol ten isty problém že spajkovačka bola studená.Tak je treba rozobrať spajkovačku.Neni to vôbec problém ,netreba sa toho obavať že to znova nezložíte.Tam je spínač ktorý sa desaťročiami trošku zoxiduje.Vyčistiť jemnym smirgľom a znovu zložiť.Bude fungovať daľších dvadsať ,tridsať rokov.

  • @amigator7789
    @amigator7789 6 หลายเดือนก่อน

    4:06 - tohle mne fyzicky boli. Ty medene kontaktni plochy urcite nicim nepilovat ani nesmirglovat! Med je poniklovana aby byla chranena proti oxidaci, kdyz na to budes brat pilnik tak tu vrstvu niklu casem odbrousis a zustane jen hola med, ktera kdyz je vystavena vzdusne vlhkosti tak pomerne rychle oxiduje. Pokud jsou ty kontaktni plochy kolem sroubku zasvinene tak to vzit bud hadrikem a technickym benzinem, kdyz to nepomuze tak dremelku, maly plsteny kotoucek a zelenou brusnou pastu, tim se to velmi jemne vycisti a vylesti.
    Btw, sroubky... misto tech s rovnou drazkou a podlozkou je lepsi tam dat metricke pocitacove M3 (ty kteryma se do pc sroubujou dvd mechaniky, nebo jeste kdysi flopyny). Je pak mnohem pohodlnejsi a rychlejsi vymena smycky, protoze krizovy sroubovak ze sroubku porad nesjizdi jako u toho s drazkou a clovek u toho navic nemusi vselijak cachrovat s podlozkama.

    • @peckinovadilna
      @peckinovadilna  6 หลายเดือนก่อน

      To dává smysl. U všech pájek co jsem se setkal už nikl byl poškozený. Výměna šroubků za křížové také jistě zlepší výměnu a I kontakt, ty z PC mají i širokou hlavu

    • @amigator7789
      @amigator7789 6 หลายเดือนก่อน

      @@peckinovadilna jj, presne. Ja fakt nechapu proc ma nekdo potrebu ty poniklovane medene kontakty pilovat nebo smirglovat, tim tu trafopajku znici. Mam doma 125VA ETP kterou jsem kdysi dostal jako decko k narozkam, pouzivam ji dodnes a ty medene sekundary jsem nemusel nikdy nicim brousit, daji se v poho vycistit i jinak.
      Jinak ano, ty pc sroubky se sirokou hlavou jsou na tohle idealni. Akorat si clovek musi dat bacha a vybrat ty se spravno delkou, aby se po dotazeni neprovrtaly pres izolaci a navzajem nešlusly :)