Łupanie kamienia, kamień polny i skały, Dynacem lepszy niż młot wyburzeniowy - 37 sekund

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 28 ก.ย. 2024
  • Łupanie kamienia, kamień polny i skały, rozłupanie, kruszenie, rozbijanie, rozsadzanie, środkiem Dynacem. Dynacem to wyburzanie i kruszenie betonu i skał. To metoda lepsza niż młot wyburzeniowy udarowy i kucie. Temperatura w dzień 20 st.C, w nocy 10 st.C. Otwory średnicy 30 mm. Kamień z szarego granitu pękł po 18 godzinach. Spodziewałem się, że pęknie szybciej, ale przyszło ochłodzenie nocą. Przy otworach fi 40 mm kamień pęka latem po kilku godzinach, ale zużywa się więcej Dynacemu. Film poklatkowy.

ความคิดเห็น • 12

  • @wraahmobby8428
    @wraahmobby8428 2 ปีที่แล้ว +2

    Kiedyś wystarczył suchy kołeczek, wbijałeś, zalewałeś wodą, i efekt był podobny.

    • @wladyslaw2005
      @wladyslaw2005  ปีที่แล้ว +1

      Proponuję żebys poprostu porównał ten kołeczek i Dynacem, i wtedy się dowiesz... Gdyby efekt był podobny to wszystkie kamieniołomy stosowałyby drewniane kołeczki, a żaden nie stosuje. Drewno pęcznieje o kilka procent i było 1000 lat temu używane do rozsadzania miękkich skał jak kreda lub tufa. Dynacem pęcznieje o 350 % i rozrywa bez problemu najtwardsze skały na Planecie Ziemia spotykane w Skandynawii i Szkocji

    • @stratiosastero6880
      @stratiosastero6880 ปีที่แล้ว

      @@wladyslaw2005 ja widzę to inaczej bo wiem jak to z kołeczkami było.
      najpierw trzeba było kamień lekko naciąć i zrobić jedno głębokie wcięcie,wbijałeś kołek z drewna i polewałeś go wodą ale nie jeden raz,trzeba było podlewać go raz-dwa razy dziennie i najlepiej jak się tych kołków wbiło kilka w różnych miejscach ale z zachowaniem dystansu między kołkami. tym sposobem mozna było "ciąć" nawet granit. a piaskowiec szedł jak nóż przez masło.
      my robiliśmy inaczej,agregat prądotwórczy plus dobra wiertarka udarowa i grube gwozdzie oraz młotek conajmniej 5kg (w użyćiu mielismy dwa 10kilowe) kamień nawiercaliśmy wzdłuż linii prostej od jednej strony do drugiej potem w otwory wkładaliśmy gwozdzie,ważne aby były odrobine grubsze niż wywiercony otwór. potem się młotem te gwozdzie zakuwało jeden po drugim,trzeba było walić aż do skutku,po jakiejś godzinie kamyczek ładnie pękał na pół.. zaletą tej metody jest to że małe kawałki rozbitego kamienia można było wykorzystać przy ozdabianiu ogrodu
      a dynacem? robi to "szybciej" bez ceregieli z młotem i gwozdziami ale i tak trzeba kamień rozwiercić aby zaaplikować preparat,dynacemu znajomy użył do rozbicia murowanego fundamentu i dał radę.ale bałbym się go użyć przy wierceniu studni gdy natrafimy na kamień,tam wolę wyspawać z prętów chwytak i go wyciągnąć.

  • @paweflaytec4507
    @paweflaytec4507 3 ปีที่แล้ว +5

    Film dobry. Takich srodków jest wiecej ale działaja na takiej samej zasadzie. Sa zimowe do ujemnych temp i letnie od ok +5C. Najlepiej zawsze mieszać z gorącą wodą i zalewać otwory.Otwór nie powinien być mniejszy niz 30-35mm- im wiekszy tym wieksze cisnienia i jest spora roznica 30 a 40mm. Jest to metoda czasochłonna bo wiercenie otworów o takiej srednicy i glebokosci to musi być dobra wiertarka o przynajmniej 15 J energii uderzenia+ dobre wiertło.Czas samego wiercenia to tak naprawde wiecej niz rozbicie go młotem udarowym np 42J .To jest metoda tak naprawdę o miejsc gdzie nie moze być wstrzasów,huku i gazów tzw bezwyb chowa. JAk taki kamień jest przy oszklonym tarasie ,wkomponowany w dom to mozna ja zastosować, a otwartym polu raczej łatwiej wytargać kamień ciągnikiem czy rozbić młotem wyburzeniowym -np Hitachi 42 J -16kg wagi ,to na oko z 3-4 minuty taki kamień na kilka kawałków.

    • @puciopucio622
      @puciopucio622 3 ปีที่แล้ว

      Witam. A jak twoim zdaniem sprawdzi się do rozbicia około 15-20 centymetrowej posadzki w pomieszczeniu. Jest sens się w to bawić czy lepiej od razu z młotem wyburzeniowym wejść. Dodam że mam sporą powierzchnię do skucia 600m2 i tak się zastanawiam jak przyspieszyć pracę. Pozdrawiam

  • @papek78
    @papek78 ปีที่แล้ว

    Da radę tym poszerzyć otwór w żelbetowej ścianie o kilka centymetrów, mniejsze otwory fi 12-14w linii co10-15 cm ?

    • @wladyslaw2005
      @wladyslaw2005  ปีที่แล้ว

      Otwory poniżej 20 mm średnicy działają w skałach, a w żelbecie... pewni zależy od zbrojenia i grubości elementu. Proponuję tutaj opisać sprawę:

  • @Bzyk1221
    @Bzyk1221 3 ปีที่แล้ว

    Aha:D

  • @DaVi0PL
    @DaVi0PL 4 หลายเดือนก่อน

    Dobry sposób
    Czym wierciłeś?

    • @wladyslaw2005
      @wladyslaw2005  4 หลายเดือนก่อน

      Wiercenie w kamieniu idzie lekko gdy stosuje się pneumatyczne lub hydrauliczne wiertarki górnicze np. WUP-22 lub Atlas Copco Cobra. Do małej roboty, na kilka otworów można użyć elektryczny młot obrotowo-udarowy, ale musi być to największy najcięższy model, taki dostosowany do wierteł o średnicy do 50 mm, nawet gdy wierci się wiertłem 30 mm. Lżejsze młotki przy tej robocie zamęczą i siebie i Ciebie... Do wiercenia w betonie mogą być lżejsze młotki.

    • @DaVi0PL
      @DaVi0PL 4 หลายเดือนก่อน

      @@wladyslaw2005 wiercenie to największy problem w tym przypadku. Dzięki za odpowiedź