Psychoanaliza z perspektywy behawiorysty, czyli Skinner na przyjęciu urodzinowym Freuda

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 26 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 41

  • @PanPafeuekMT2
    @PanPafeuekMT2 4 ปีที่แล้ว +4

    O wiele wiecej ostatnio rozumiem z Pańskich odcinków :) Milo sie Pana slucha, super temat

  • @zaufanyterapeuta
    @zaufanyterapeuta 2 ปีที่แล้ว

    Koncepcja psychoanalityczna jest właściwie wszystkim znana, ale nie każdy wie wiele o jej założeniach. Dziękujemy, że to wyjaśniasz :)

  • @balrogo
    @balrogo 4 ปีที่แล้ว +1

    Świetny odcinek, czekam z niecierpliwością na kolejne!

  • @weronikamanista1018
    @weronikamanista1018 4 ปีที่แล้ว +3

    Bardzo ciekawy odcinek!

  • @rybysferyczne
    @rybysferyczne 4 ปีที่แล้ว +9

    Psychoanaliza per se nie odgrywa znaczącej roli we współczesnej nauce (gdyż zwyczajnie jej już nie ma), ale np. teoria relacji z obiektem wywodząca się z psychoanalizy brytyjskiej stanowi istotną składową skutecznego podejścia w leczeniu zaburzeń osobowości (NPD oraz borderline), znanego pod nazwą terapii schematów. A ponieważ skuteczność tej terapii została potwierdzona naukowo, można powiedzieć, że jest ważna z punktu widzenia psychologii. Początkowe twierdzenie jakoby psychoanaliza - a dokładniej teorie psychoanalityczne - odeszły raz na zawsze do lamusa, jest nie tyle na wyrost, co funkcjonuje w środowisku intelektualnym nie związanym z zawodami pomocowymi jako mit.

    • @Mils90
      @Mils90 4 ปีที่แล้ว

      Dzięki za trafny komentarz!

    • @przemor1150
      @przemor1150 4 ปีที่แล้ว +1

      Terapie psychodynamiczne są dzisiaj nadal stosowane i nie są kompletnie useless. Kiedyś z czego pamietam czytałem jakaś metaanalizę z której wynikało że w niektórych przypadkach taka terapia jest skuteczniejsza od terapii farmakologicznej

  • @TytanowyKrzysztof
    @TytanowyKrzysztof 4 ปีที่แล้ว +9

    Jak zawsze bardzo ciekawy materiał, natomiast mam pewne zastrzeżenie co do wstępu. Obecnie psychoanaliza odgrywa dość istotną rolę w świecie nauki, natomiast nie w takim sensie w jakim mogłoby się to wydawać. Poza nieliczna grupą psychoterapeutów, którzy do dziś pracują w klastycznym paradygmacie psychoanalitycznym w Polsce szacuje się, że mniej więcej połowa psychoterapeutów pracuje metodą psychodynamiczną, która bezpośrednio czerpie z psychoanalizy. Przekłada się to na fakt, że badania prowadzone w Polsce, jeżeli odnoszą się na przykład do danych na temat wyleczalności zaburzeń psychicznych siłą rzeczy czerpią z realnych efektów pracy tej doktryny psychologicznej. Co ciekawe to nie dzięki filozofom czy psychologom psychoanaliza w Polsce ma dość istotne miejsce, a dzięki psychiatrom, którzy przez dziesiątki lat korzystali i rozwijali myśl Freuda i jego kontynuatorów. Osobiście uważam, że argument nienaukowości staje się mało imponujący po przeczytaniu Seminarium I Lacana na temat pism technicznych Freuda. Chodzi o to, że koncepcje teoretyczne w psychoanalizie nie są obiektywnie, ponieważ uniemożliwiałyby jednostkową aplikowalność metody do każdego pacjenta. Psychoanalityk pracuje na relacji i tym co się z nią dzieje w trakcie psychoterapii mając do dyspozycji narzędzia, które pozwalają mu eksplorować psychikę pacjenta w bezpieczny sposób. O ile nie da się zweryfikować za pomocą badań empirycznych dynamiki rozwoju modeli poznawczych, czy chociażby struktury podświadomości, o tyle można zweryfikować czy taka terapia coś daje. Badania pokazują, że wszystkie rodzaje psychoterapii oparte na relacji są skuteczne z psychoanalizą włącznie. Wiadomo, że dobry psychoterapeuta jest świadomy mocnych i słabych stron swojej metody. Zaburzenia jak fobie proste czy zespół stresu pourazowego dużo lepiej leczy się za pomocą CBT, jednak wachlarz możliwości pracy z zaburzeniami osobowości wydaje się większy w metodach opartych na psychoanalizie. Różnica jest taka, że CBT bardziej skupia się na leczeniu symptomów, a psychoanaliza i nurt psychodynamiczny, który jest bezsprzecznie kontynuacją tej myśli na syndromie.

    • @mwudarczyk84
      @mwudarczyk84 4 ปีที่แล้ว +1

      Ciekaw jestem tego w jaki sposób mierzy się skuteczność pracy owych psychoterapeutów psychodynamicznych - zapewne na podstawie subiektywnych odczuć pacjentów - i to zapewne w krótkim czasie po terapii.

    • @TytanowyKrzysztof
      @TytanowyKrzysztof 4 ปีที่แล้ว

      @@mwudarczyk84 Zaburzenia psychiczne są w dość jasny sposób opisane na podstawie symptomów w klasyfikacji ICD i DSM. To na tej podstawie można zweryfikować skuteczność oddziaływań terapeutycznych.

    • @mwudarczyk84
      @mwudarczyk84 4 ปีที่แล้ว

      @@TytanowyKrzysztof problem demarkacji zdrowia i choroby (i w związku z tym znaczenia obu pojęć) jest szalenie złożony już w przypadku dużo prostszych w swej istocie chorób czysto fizycznych, a co dopiero w przypadku tak skomplikowanej i jednocześnie nie do końca zbadanej problematyki działania ludzkiego mógu, a więc i zarazem psychiki. Jest cała literatura z zakresu bioetyki na ten temat.

    • @TytanowyKrzysztof
      @TytanowyKrzysztof 4 ปีที่แล้ว

      @@mwudarczyk84 Zauważ, że nie piszę o chorobach tylko o zaburzeniach. Z definicji choroba psychiczna występuje tylko wtedy kiedy występuje psychoza. Problem o którym mówisz jest obecny w praktyce klinicznej, sam pracując między innymi z osobami ze spektrum autyzmu widzę jak etykiety mogą być krzywdzące i jak trudno uchwycić złożoność ludzkiej psychiki i w tym aspekcie się zgadzam, nie rozumiem natomiast z jakiego powodu przytaczasz ten problem w kontekście psychoanalizy. Psychoanaliza jak zaznaczyłem wcześniej pozwala najlepiej ująć indywidualny świat psychiki człowieka. Sesje CBT są z góry ustrukturyzowane, metody schematyczne a poziom wglądu w mojej ocenie przez to niższy.

    • @krzesimirchrzastowicz4833
      @krzesimirchrzastowicz4833 4 ปีที่แล้ว +3

      Jak widzę zdanie, gdzie szarlatanerię Zygmunta F. (w moim przekonaniu, człowieka, którego dokonania powinny zaprowadzić go w pierwszej kolejności za kraty, a nie na karty historii psychologii) żyruje się odwołaniem się do szarlatana Jaquesa L., który zasłynął udawaniem przed studentami, że stosuje topologię matematyczną w psychiatrii, to od razu wiem, że czytam poważną wypowiedź poważnego człowieka. Czekam, może pojawi się jakiś zwolennik Jerzego Zięby i będzie gadał o udowodnionej skuteczności wlewów z lewoskrętnej witaminy C w leczeniu psychoz. ;)

  • @Petaurista13
    @Petaurista13 4 ปีที่แล้ว +2

    Jaki ma sens porównanie teorii Freuda w opinii Skinnera w XXI wieku po tak 50-100 latach zmian w obu nurtach? To trochę tak, jakby porównywać budownictwo europejskie z japońskim na podstawie opinii szoguna rodu Tokugawa o zamku z Malborku. Jasne, bardzo szanuję ten ród, jasne zamek w Malborku jest super, chciałbym mieć tak wytrzymały dom, ale technika od tamtych czasów poszła do przodu, trochę rzeczy zostało, trochę ulepszono. I mój komentarz to nie jest nawet przesada. Freud zmarł 26 lat po ostatnim szogunie z wspomnianego rodu.

    • @imienazwisko7811
      @imienazwisko7811 4 ปีที่แล้ว

      Może dla filozofii nauki czas nie istnieje od czasu S. , który mógłby nawet gościć na przyjęciu urodzinowym F.

  • @bibliapodlupa4976
    @bibliapodlupa4976 4 ปีที่แล้ว

    Dziękuję za kolejny odcinek. Tym razem pozwolę sobie bez polemiki, a może wyjdę z prośbą. Czy nagra Pan Profesor coś o dylemacie determinizmu?

    • @Bakcylfilozofii
      @Bakcylfilozofii  4 ปีที่แล้ว +2

      Jeśli tylko wcześniej nie zniechęcę się do tego kanału :), to jak najbardziej. Planuję nawet kilka materiałów o tej problematyce, zwłaszcza że się nią interesuję, prowadzę lub prowadziłem z niej zajęcia (zarówno na UW, jak i PW), a także coś tam na ten temat opublikowałem.

    • @bibliapodlupa4976
      @bibliapodlupa4976 4 ปีที่แล้ว

      @@Bakcylfilozofii Czy zniechęcenie dopada Pana Profesora, gdy czyta Pan m.in. moje komentarze? Mogę przestać je pisać! :) To jest początek mojej przygody z filozofią, także proszę o wyrozumiałość!

    • @Bakcylfilozofii
      @Bakcylfilozofii  4 ปีที่แล้ว

      @@bibliapodlupa4976 Absolutnie nie! Bardzo cenię sobie Pana komentarze i cieszyłbym się, gdybym miał więcej tak aktywnych widzów!

  • @sm-zj2ko
    @sm-zj2ko 4 ปีที่แล้ว

    Szkoda, że odkryłem ten kanał dopiero teraz

  • @themike2738
    @themike2738 2 ปีที่แล้ว

    Temat niezwykle ciekawa, tylko mam wrażenie że Twoje filmy są nieco zbyt treściwe, przydałoby się trochę wtrąceń które byłyby wyjaśnieniem i przykładów, które jednocześnie dawałyby słuchaczowi więcej czasu na zrozumienie.

  • @subiektywizmfilozoficzny1361
    @subiektywizmfilozoficzny1361 4 ปีที่แล้ว

    Sam niedługo nagram serię o psychoanalizie. Mam wrażenie, że pan profesor mocno trzyma się perspektywy Skinnera (ciekawa interpretacja/synteza, o której istnieniu nie miałem pojęcia). Zwłaszcza w końcówce to wybrzmiewa, gdy umieszcza pan teorię o stanach mentalnych w zbiorze przesądów.

    • @Bakcylfilozofii
      @Bakcylfilozofii  4 ปีที่แล้ว

      Pogląd, który prezentuję w końcówce filmu, to pogląd Skinnera i behawiorystów, nie mój. Wskazuje na to użyte przeze mnie wyrażenie "w ujęciu Skinnera".

    • @subiektywizmfilozoficzny1361
      @subiektywizmfilozoficzny1361 4 ปีที่แล้ว

      @@Bakcylfilozofii Rozumiem.

  • @przemysawostrowski4316
    @przemysawostrowski4316 4 ปีที่แล้ว

    Czy Pan czyta z kartki? Wyraźnie to widać, no i słychać. Żal...

    • @arystotees9172
      @arystotees9172 4 ปีที่แล้ว +2

      raczej nie

    • @imienazwisko7811
      @imienazwisko7811 4 ปีที่แล้ว +3

      Jest dziesięć filmików , na których widać zerkanie, odtwarzanie z pamięci oraz odczyt, czy to coś złego ?

  • @fafel7376
    @fafel7376 2 ปีที่แล้ว +1

    Jak zawsze bardzo ciekawy materiał, natomiast mam pewne zastrzeżenie co do wstępu. Obecnie psychoanaliza odgrywa dość istotną rolę w świecie nauki, natomiast nie w takim sensie w jakim mogłoby się to wydawać. Poza nieliczna grupą psychoterapeutów, którzy do dziś pracują w klastycznym paradygmacie psychoanalitycznym w Polsce szacuje się, że mniej więcej połowa psychoterapeutów pracuje metodą psychodynamiczną, która bezpośrednio czerpie z psychoanalizy. Przekłada się to na fakt, że badania prowadzone w Polsce, jeżeli odnoszą się na przykład do danych na temat wyleczalności zaburzeń psychicznych siłą rzeczy czerpią z realnych efektów pracy tej doktryny psychologicznej. Co ciekawe to nie dzięki filozofom czy psychologom psychoanaliza w Polsce ma dość istotne miejsce, a dzięki psychiatrom, którzy przez dziesiątki lat korzystali i rozwijali myśl Freuda i jego kontynuatorów. Osobiście uważam, że argument nienaukowości staje się mało imponujący po przeczytaniu Seminarium I Lacana na temat pism technicznych Freuda. Chodzi o to, że koncepcje teoretyczne w psychoanalizie nie są obiektywnie, ponieważ uniemożliwiałyby jednostkową aplikowalność metody do każdego pacjenta. Psychoanalityk pracuje na relacji i tym co się z nią dzieje w trakcie psychoterapii mając do dyspozycji narzędzia, które pozwalają mu eksplorować psychikę pacjenta w bezpieczny sposób. O ile nie da się zweryfikować za pomocą badań empirycznych dynamiki rozwoju modeli poznawczych, czy chociażby struktury podświadomości, o tyle można zweryfikować czy taka terapia coś daje. Badania pokazują, że wszystkie rodzaje psychoterapii oparte na relacji są skuteczne z psychoanalizą włącznie. Wiadomo, że dobry psychoterapeuta jest świadomy mocnych i słabych stron swojej metody. Zaburzenia jak fobie proste czy zespół stresu pourazowego dużo lepiej leczy się za pomocą CBT, jednak wachlarz możliwości pracy z zaburzeniami osobowości wydaje się większy w metodach opartych na psychoanalizie. Różnica jest taka, że CBT bardziej skupia się na leczeniu symptomów, a psychoanaliza i nurt psychodynamiczny, który jest bezsprzecznie kontynuacją tej myśli na syndromie.