Brawo Omnis świetny Vlog. Było już o tłumikach ale w innej koncepcji ten materiał pokazuje tą dobrą stronę Tłumików i wręcz zachęca do ich stosowania :) tzn.. tłumik to coś więcej niż tłumik :) pozdrawiam prowadzącego
Bardzo ciekawy i potrzebny film. Filmy o tłumikach pozwalają je odmitologizować i być może w przyszłości pozwolą zdjąć z nich ograniczenia prawne. Czekam więc na kolejne filmy o tych urządzeiach. Pozdrawiam serdecznie!
Tłumiki nie mają ograniczeń prawnych kupujesz je jak bułki w sklepie, używasz ile chcesz i gdzie chcesz. Najgorsze rzecz jaka może Cię spotkać to możesz sobie rękę oparzyć.
@@OmnisArma wciąż nie do końca jasna jest wykładania ustawy klasyfikujące broń z tłumikiem jako broń szczególnie niebezpieczna. Wyłączone są polowania ale generalnie zapis jest tak skonstruowany ze ile sądów tyle interpretacji.
Jest. Bardzo dobrze przy przepływie ciągłym. Przy impulsie - nie jestem pewien. W każdym razie osób, które myślały, że zrobią z tego tłumik było sporo. Samych tłumików już nie.
Tak gwoli przypomnienia 5. Pozwolenie na broń, o którym mowa w ust. 1, nie może być wydane, z zastrzeżeniem art. 29 ust. 2, na broń szczególnie niebezpieczną w postaci: 3) broni palnej wyposażonej w tłumik huku lub przystosowanej do strzelania z użyciem tłumika huku; Innymi słowy POLICJA wydając pozwolenia często wydaje je z naruszeniem prawa.
Nie masz racji. Tylko, że moje gadanie nic nie zmieni. Kłóciłem się w czasie wykładu prowadzonego przez byłego szefa policyjnego labolatorium balistycznego, co to jest "broń przystosowana". Tu jest klucz. To, że ma gwincik na końcu, to żadne przystosowanie. Na gołą lufę też doczepisz. Gość olał moje argumenty dotyczące rozróżnienia na podstawie budowy broni (zwłaszcza mechanizmów automatyki) i nie spodziewam się niczego więcej, po innych włodarzach.
@@OmnisArma Na pozwolenie sportowe czy kolekcionerskie można bez problemu zakupić ak47, ar15 i całą masę broni wojskowej przerobionej na ogień pojedyńczy. I tu pytanie czy broń wojskowa nie jest przystosowana do strzelania z tłumikiem huku? A no właśnie śmiem twierdzi że jest. Zatem podtrzymuje swoje twierdzenie co do wydawanych przez policję pozwoleń iż spora ich ilość wydana jest ze złamaniem prawa. A co do Centralnego Laboratorium Kretynizmu Policji (CLKP) to zalecam się na tych debili* nie powoływać. *bo jak inaczej nazwać instytucje która robi z fabrycznego przekroju broni, broń palną na której posiadanie wymagane jest pozwolenie?. Dodatkowo totalnym kretynizmem jest dopuszczenie do ożekania czy coś bronią jest czy nie przez samą Policję. X czasu z PAK robili broń pozwoleniową a nie zajmowali się jej sprzedawcami, wysyłką pocztą oraz sprzedażą przez internet dla osób bez pozwolenia, bo łatwjej załatwić sobie z CLKP ekspertyzę i oskarżyć dla wyniku. Kończąc należy przypomnieć iż Policja w Polsce często łamie prawo co na przestrzeni ostatniego czasu chyba już zostało dobitnie zobrazowane ot przez ich własnego Szefa Jarosława Sz.
Jak będziesz wiedział więcej, to śmiej twierdzić wtedy. Na razie sobie daruj. Broń wojskowa poza takimi cudami jak MP5SD, nie ma żadnych przystosowań do strzelania z tłumikami.
@@OmnisArma A regulowany zawór gazowy w wielu konstrukcjach to na pokaz robią, gdzie można go tak wyregulować że wręcz odcina się całkowicie drogę gazom a po każdym strzale należy przeładować ręcznie i przez to broń jest jeszcze cichsza. Tak od czapy FN FAL.
Dobry i rzeczowy materiał nasunęło mi się pytanie czy na działanie tłumika ma wpływ szybkość oddawania strzałów jeden po drugim. Tak na chłopski rozum nim jedne gazy opuszczą tłumik już lecą następne. Takie rozmyślanie po materiale
Ogólnie tak. Poza tym tłumik można przegrzać i zniszczyć. Mam nadzieję, że gdzieś do tego wrócimy i nie umknie. Mamy nagrania z termowizji, jak szybko to idzie.
10:44 ta uszczelka... czy to nie ma wpływu na celnosc? eksperymentowałem kiedyś z wiatrówką no i mój tłumik w jednej wersji gdzie miał na kncu podkładkę i 0.5mm szerszy otwór było OK a tam gdzie zakonczenie zrobiłem z silikonu, gruby na 0.5mm ostatni okrąg i średnicy takiej jak kaliber no to już była padaka., Moze słabo to opisałem ale u mnie kontakt śrutu z ostatnią "przelotką" niszczył celność
Jesli jakims cudem tlumik bylby skrzywiony, to tak. Generalnie ze swoich doswiadczen z roznymi jednostaki broni i tlumikami wychodzilo, ze tlumik nie wplywal wcale na trajektorie lotu pocisku i jego zalozenie kompletnie nie wplywalo na celnosc. Takze nie, nie ma. Chyba ze! zaniedbasz jego czyszczenie, po dziesiatkach i setkach wystrzelonych pociskow, tlumik zawali sie popiolem i zgorzelina. Zawsze jednak minimalnie cos po spaleniu tego ladunku prochowego pozostaje:)
Ryzyko jest. Marnie wykonane tłumiki, zbyt małe średnice otworów, luźne zamontowanie, rozkręcanie w czasie strzelania, płynięcie materiału etc. To cechuje słabe jakościowo urządzenia lub użytkowników.
Wspominałeś kiedyś o różnych rodzajach montażu tłumika na lufie, zastanawiam się czy są tłumiki zaciskane na ostatnim odcinku lufy bo nie każdy chce gwintować końcówkę??? Jeśli tak to jakie ewentualnie są godne polecenia? Z góry dziękuję za informacje, pozdrawiam,
Nie ma (poza historycznymi i prototypami) , raczej robi się to w ten sposób że masz dodatkową obejmę na lufę i ona ma gwint na tłumik. Jednak rozwiązanie niezalecane bo ciężko zachować osiowość
Panie Mateuszu, podobno nie ma głupich pytań, więc zaryzykuje;) Dobrze rozumiem że w takim razie tłumiki nie są, lub są mniej ,,szkodliwe,, dla czterotaktów?
Dopóki ktoś nie pokaże badań o szkodliwości na automatykę konkretnej konstrukcji - to pytanie jest bez odpowiedz. Jeśli szkodliwość dla broni jest pomijalna, to szkoda ruszać ten temat, bo zaraz grupa cymbałów stworzy wokół niego nową religię.
@@OmnisArma Nie mam zamiaru tworzyc nowej religi. Byłem tylko ciekaw czy w takim czterotakcie cofające gazy na cokolwiek tam mogą wywierać nacisk bo nigdy nie miałem czterotakta i jestem zielony z tego typu konstrukcji, dlatego podkresliłem że pytanie dla niektórych może być głupie. A co do Pana odpowiedzi to skoro wspomniał Pan o działających gazach na mechanizmy, o konstrukcjach tłumików które mają temu zapobiegać, regulatorach gazów do broni itp to chyba nic dziwnego że użyłem sformułowania o szkodliwości
@@MaxMax-yj6lq wiesz, tak jak Mateusz wspomniał, ten aspekt jest pomijany zarówno przez producentów tłumików, jak i producentów broni. Jak zauważysz w wielu topowych markach masz już zintegrowane tłumiki pod poszczególne jednostki broni, Steyr, Blaser, mają je swojej produkcji, a te firmy stawiają na jakość a nie tylko na to by sprzedać. Możliwe, że oddziaływanie jest pomijalne z uwagi na jego szczątkowość lub po prostu nie wpływa znacząco na broń przy przyjętych normach jakościowych co do jej wytrzymałości. Jeśli masz jakiś 4takt,którym chcesz strzelać z tłumikiem, przede wszystkim zadbaj o to aby nie był to byle jaki tłumik, a dedykowany, sprawdzony i dobry jakościowo. Ich konstrukcje są zróżnicowane i nie jest to przypadkowa sprawa. Dlatego warto po prostu się na tym skupić. Jak pojawia się kiedyś taki badania, to na pewno będziemy ten temat ciągnąć, zwłaszcza że sami tez strzelamy na długi dystans.
Wszystko spoko, ale widzę że nawet z zastosowaniem tłumika strzelacie w słuchawkach aktywnych. Więc jaka jest wymierna korzyść z tłumika? Może dla myśliwych - by zniwelować hałas ciągnący się przez las, ale dla strzelania do tarczy? Skoro huk dalej jest na tyle głośny że trzeba strzelać w słuchawkach trochę traci to sens
@TERO Ostatnio gadałem ze sprzedawcą broni który twierdził, że samo używanie jest nielegalne Stąd i moje pytanie czy jest na tłumiki coś więcej niż ten niedorobiony art 10 ust 5 pkt 3 (wg którego każda nie-łowiecka broń w PL jest nielegalna)
@@ucfj Ten artykuł, nic nie mówi, o zakazie posiadania czy używania tłumików, tylko reguluje kwestię wydawania pozwoleń na opisaną w nim broń. Jeśli masz pozwolenie, to raczej posiadasz broń inną niż opisana w tym przepisie, bo inaczej przecież pozwolenia byś nie dostał i wprost ten przepis to mówi. A to, że do twojej broni da się zamontować tłumik huku, nie ma w kontekście tego przepisu żadnego znaczenia... Montujesz i używasz .
Czy strzelanie z pistoletu z tłumikiem nie niszczy gwintu lufy i tłumika poprzez to że lufa jest przekoszana przy kazdym strzale.? Bo ja mam tlumik ale tylko do karabinu na 308 win.
Niestety kolego mylisz się, nie ma nic to wspólnego ze schłodzeniem się ciśnienia. Występuje w tłumiku typowe zjawisko akustyczne, dokładnie interferencje fali akustycznej.
Na razie nie wykazałeś żadnego braku wiedzy. Ja też zaraz wyszukam jakiś fajny termin z fizyki i rzucę hasłem, że się nie znasz. Co to udowodni? Ciekawi mnie trochę jak rozrysujesz tę interferencję dla całkowicie różnych fal wywołanych przy innej prędkości, kształcie pocisku, temperaturze tłumika, powietrza itd. i NADAL tłumik będzie działał w każdym przypadku. Jak ta interferencja jest samokalibrowalna dla zmiennych warunków. Czemu nigdy nie następuje wzmocnienie, tylko zawsze wygaszenie amplitudy? I to przy każdej budowie tłumika, od pustej puszki, aż po skręcone i zawracające trzykrotnie serie kanałów. Rozrysuj, wytłumacz i pokaż. Podbijesz sieć.
Jasiu a do czego ten tłumik? Ten tłumik Panie majster, jest do niczego. Wytłumi dosyć dobrze błysk. Wytłumi też sam efekt działania gazów prochowych. Żaden tłumik nie wytłumi efektu przelatującego pocisku, chyba że strzelamy specjalną amunicją, której pociski nie przekraczają prędkości dźwięku. Zmniejszenie kalibru broni, też nic nie da. Strzelanie z broni małokalibrowej, powtarzalnej z typowym zamkiem, na przykład czterotaktowym, też nic nie daje. Efekt dźwiękowy lecącego pocisku, jest podobny, do "strzelenia" z bata. Głównym zadaniem, jest schłodzenie gazów wylotowych, rozłożenie w czasie, rozprężania się tych gazów. No i w efekcie, mniej gwałtowny wylot gazów prochowych. Wielokrotnie byłem w pobliżu lotu pocisku z prędkością naddźwiękową (pomiędzy wylotem z lufy a miejscem, gdzie pocisk kończył lot - efekt piorunująco wpływający na psychę. Tłumik może uszkodzić broń automatyczną (sic) To po co kupiłeś taki szajs? Czy przedmuchiwacz gazów wylotowych na lufie armat czołgowej, może spowodować uszkodzenie tej armaty. Albo zabić członków załogi czołgu? Wręcz przeciwnie! Tłumik stosowany przy karabinie kalibru .50 (0.50) Stanowi dodatkowo hamulec wylotowy. Stosowanie jakiegoś dodatkowego obciążenia na lufie pistoletu, musi spowodować, że pistolet jest kompletnie nie wyważony. Tym samym utrudnia zapewne strzelanie. Celne strzelanie i szybkie strzelanie, bez dodatkowych, nikomu niepotrzebnych gadget... Ps. Jedyny "kałach" jaki znałem i miał zawór na kanale gazowym - to był GN. Taki co był fabrycznie przystosowany do strzelania granatami nasadkowymi, przy użyciu amunicji bez pocisków. Regulowany reduktor gazowy, to miał RKM. Miał kalibrowane trzy różne otwory gazowe. Nastawiane ręcznie, przy użyciu klucza. Wszelkie manipulacje przy broni, powinien wykonywać rusznikarz. Strzelec, celowniczy broni, może co najwyżej zmienić lufę, podczas intensywnego strzelania, jeśli broń posiada taką możliwość. A obsługa broni, nie zapomniała zapasowej lufy. Kłaniam się.
Całkiem rzeczowy oraz informatywny materiał, plus te animacje na pewno pomagają lepiej z wizualizować cały proces.
Super. Cieszę się, że warto było to dopracować.
Brawo Omnis świetny Vlog. Było już o tłumikach ale w innej koncepcji ten materiał pokazuje tą dobrą stronę Tłumików i wręcz zachęca do ich stosowania :) tzn.. tłumik to coś więcej niż tłumik :) pozdrawiam prowadzącego
👍
Kolejny odcinek o tłumikach za pół roku? :)
Żart oczywiście, trochę się naczekaliśmy ale super że w końcu się udało :) czekam na kolejne
Za kwartał ;)
Bardzo ciekawy i potrzebny film. Filmy o tłumikach pozwalają je odmitologizować i być może w przyszłości pozwolą zdjąć z nich ograniczenia prawne. Czekam więc na kolejne filmy o tych urządzeiach. Pozdrawiam serdecznie!
Jakie ograniczenia, że niby?
Tłumiki nie mają ograniczeń prawnych kupujesz je jak bułki w sklepie, używasz ile chcesz i gdzie chcesz. Najgorsze rzecz jaka może Cię spotkać to możesz sobie rękę oparzyć.
@@OmnisArma wciąż nie do końca jasna jest wykładania ustawy klasyfikujące broń z tłumikiem jako broń szczególnie niebezpieczna. Wyłączone są polowania ale generalnie zapis jest tak skonstruowany ze ile sądów tyle interpretacji.
Sądy nie potrzebują żadnej podstawy, żeby udupić. Uwierz mi. Jasny zapis też odwrócą o 180 st.
Dobra robota 👍
👍
dziękuję pięknie za ten materiał
czyli mówiąc dość brutalnie - simmering
Polecamy się
Treściwie i dużo pracy fajnie omówiony temat, zakończenie trochę takie ucięte wyszło. Pozdrawiam
Bo jest jeszcze sporo materiału ale trzeba to rozdzielić.
Super materiał :) dzięki
materiał jak zawsze na poziomie.
Jakby brakowało wam pomysłu na odcinek to proponuję o:
szynach 20 MOA,
właściwe strzelanie z bipodu
Chcę doczekać dnia, kiedy mi braknie pomysłu.
Ciekawie i treściwie opowiedziane, o wielu sprawach które wynikają z zastosowania tłumika się nie mówi, tym bardziej że u nas to temat dość niszowy
Nie taki niszowy. Od 3 lat jest takie parcie, że trudno uwierzyć.
@@OmnisArma A to ciekawe, nie śledzę tak tematu, kojarzę tylko że kiedyś zagadnienie tłumików było właściwie teoretyczne
Fajnie wytłumaczone na czym polega zasada działania tłumika z urządzeniem Nielsena 👍
No to jeszcze film o QD tłumików i teorii będzie komplet. A i odwieczne pytanie jak czyścić i czy czyścić itd.
Jeszcze filtr oleju jako tłumik (popularne w USA) i będzie komplent 🤣
O QD... sms, html, hwdp i etc.
Film o QD już był.
Warto. Czasem cena jest zaporowa ale korzyści niewymierne są większe.
3:30 - jest taki fajny "zawór" bodajże Tesli, gdzie jest inny opór przepływu w jednym i w drugim kierunku.
Jest. Bardzo dobrze przy przepływie ciągłym. Przy impulsie - nie jestem pewien. W każdym razie osób, które myślały, że zrobią z tego tłumik było sporo. Samych tłumików już nie.
Proszę o test, o ile dokładnie db zmniejsza huk wystrzału poszczególny tłumik. Czy rzeczywiście coś daje?
Tak gwoli przypomnienia
5.
Pozwolenie na broń, o którym mowa w ust. 1, nie może być wydane, z zastrzeżeniem art. 29 ust. 2, na broń szczególnie niebezpieczną w postaci:
3)
broni palnej wyposażonej w tłumik huku lub przystosowanej do strzelania z użyciem tłumika huku;
Innymi słowy POLICJA wydając pozwolenia często wydaje je z naruszeniem prawa.
Nie masz racji.
Tylko, że moje gadanie nic nie zmieni. Kłóciłem się w czasie wykładu prowadzonego przez byłego szefa policyjnego labolatorium balistycznego, co to jest "broń przystosowana". Tu jest klucz. To, że ma gwincik na końcu, to żadne przystosowanie. Na gołą lufę też doczepisz. Gość olał moje argumenty dotyczące rozróżnienia na podstawie budowy broni (zwłaszcza mechanizmów automatyki) i nie spodziewam się niczego więcej, po innych włodarzach.
@@OmnisArma Na pozwolenie sportowe czy kolekcionerskie można bez problemu zakupić ak47, ar15 i całą masę broni wojskowej przerobionej na ogień pojedyńczy. I tu pytanie czy broń wojskowa nie jest przystosowana do strzelania z tłumikiem huku? A no właśnie śmiem twierdzi że jest. Zatem podtrzymuje swoje twierdzenie co do wydawanych przez policję pozwoleń iż spora ich ilość wydana jest ze złamaniem prawa. A co do Centralnego Laboratorium Kretynizmu Policji (CLKP) to zalecam się na tych debili* nie powoływać. *bo jak inaczej nazwać instytucje która robi z fabrycznego przekroju broni, broń palną na której posiadanie wymagane jest pozwolenie?. Dodatkowo totalnym kretynizmem jest dopuszczenie do ożekania czy coś bronią jest czy nie przez samą Policję. X czasu z PAK robili broń pozwoleniową a nie zajmowali się jej sprzedawcami, wysyłką pocztą oraz sprzedażą przez internet dla osób bez pozwolenia, bo łatwjej załatwić sobie z CLKP ekspertyzę i oskarżyć dla wyniku. Kończąc należy przypomnieć iż Policja w Polsce często łamie prawo co na przestrzeni ostatniego czasu chyba już zostało dobitnie zobrazowane ot przez ich własnego Szefa Jarosława Sz.
Jak będziesz wiedział więcej, to śmiej twierdzić wtedy. Na razie sobie daruj.
Broń wojskowa poza takimi cudami jak MP5SD, nie ma żadnych przystosowań do strzelania z tłumikami.
@@OmnisArma A regulowany zawór gazowy w wielu konstrukcjach to na pokaz robią, gdzie można go tak wyregulować że wręcz odcina się całkowicie drogę gazom a po każdym strzale należy przeładować ręcznie i przez to broń jest jeszcze cichsza. Tak od czapy FN FAL.
Dobry i rzeczowy materiał nasunęło mi się pytanie czy na działanie tłumika ma wpływ szybkość oddawania strzałów jeden po drugim. Tak na chłopski rozum nim jedne gazy opuszczą tłumik już lecą następne. Takie rozmyślanie po materiale
Ogólnie tak. Poza tym tłumik można przegrzać i zniszczyć. Mam nadzieję, że gdzieś do tego wrócimy i nie umknie. Mamy nagrania z termowizji, jak szybko to idzie.
10:44 ta uszczelka... czy to nie ma wpływu na celnosc? eksperymentowałem kiedyś z wiatrówką no i mój tłumik w jednej wersji gdzie miał na kncu podkładkę i 0.5mm szerszy otwór było OK a tam gdzie zakonczenie zrobiłem z silikonu, gruby na 0.5mm ostatni okrąg i średnicy takiej jak kaliber no to już była padaka., Moze słabo to opisałem ale u mnie kontakt śrutu z ostatnią "przelotką" niszczył celność
A jakbyś sprawdzał na ASG, to montując uszczelkę na wylocie - pocisk w ogóle nie opuściłby tłumika.
jak zwykle świetny materiał. mam pytanie -czy tłumik z filtra oleju samochodowego ma sens?
Jak jesteś hamburgerem i chcesz oczarować Dumnych Polaków, to zdecydowanie ma sens.
@@OmnisArma 😄
01:40 Etykieta zastępcza, ale wszyscy wiemy że to sprite ;)
Bardzo ciekawy temat.
Czy jest ryzyko tego że kula uderzy w ścianki tłumika podczas przechodzenia miedzy komorami?
Jesli jakims cudem tlumik bylby skrzywiony, to tak. Generalnie ze swoich doswiadczen z roznymi jednostaki broni i tlumikami wychodzilo, ze tlumik nie wplywal wcale na trajektorie lotu pocisku i jego zalozenie kompletnie nie wplywalo na celnosc. Takze nie, nie ma. Chyba ze! zaniedbasz jego czyszczenie, po dziesiatkach i setkach wystrzelonych pociskow, tlumik zawali sie popiolem i zgorzelina. Zawsze jednak minimalnie cos po spaleniu tego ladunku prochowego pozostaje:)
Ryzyko jest. Marnie wykonane tłumiki, zbyt małe średnice otworów, luźne zamontowanie, rozkręcanie w czasie strzelania, płynięcie materiału etc. To cechuje słabe jakościowo urządzenia lub użytkowników.
@@OmnisArma No dobrze, a jaka jest różnica w średnicach otworu przelotowego tłumika i pocisku przy różnych kalibrach ?
@@def1109 Nie ma zasady.
Wspominałeś kiedyś o różnych rodzajach montażu tłumika na lufie, zastanawiam się czy są tłumiki zaciskane na ostatnim odcinku lufy bo nie każdy chce gwintować końcówkę??? Jeśli tak to jakie ewentualnie są godne polecenia? Z góry dziękuję za informacje, pozdrawiam,
Nie ma (poza historycznymi i prototypami) , raczej robi się to w ten sposób że masz dodatkową obejmę na lufę i ona ma gwint na tłumik. Jednak rozwiązanie niezalecane bo ciężko zachować osiowość
Jest jescze coś takiego jak tłumik Fischera, który chyba jeśli się nie mylę w ogóle nie montuje się na lufie
Czy poleca Pan posiadanie tłumika dla cywila? Np. dla kbk. 223 rem. lub pistoletu "maszynowego" dajmy na to HK SP5?
Wez mi powiedz skoro daja gazy w twarz strzelca to. Przy kal 12.7 lub 15.8mm twarz zostala by na plecach .
Panie Mateuszu, podobno nie ma głupich pytań, więc zaryzykuje;) Dobrze rozumiem że w takim razie tłumiki nie są, lub są mniej ,,szkodliwe,, dla czterotaktów?
Dopóki ktoś nie pokaże badań o szkodliwości na automatykę konkretnej konstrukcji - to pytanie jest bez odpowiedz.
Jeśli szkodliwość dla broni jest pomijalna, to szkoda ruszać ten temat, bo zaraz grupa cymbałów stworzy wokół niego nową religię.
@@OmnisArma Nie mam zamiaru tworzyc nowej religi. Byłem tylko ciekaw czy w takim czterotakcie cofające gazy na cokolwiek tam mogą wywierać nacisk bo nigdy nie miałem czterotakta i jestem zielony z tego typu konstrukcji, dlatego podkresliłem że pytanie dla niektórych może być głupie. A co do Pana odpowiedzi to skoro wspomniał Pan o działających gazach na mechanizmy, o konstrukcjach tłumików które mają temu zapobiegać, regulatorach gazów do broni itp to chyba nic dziwnego że użyłem sformułowania o szkodliwości
@@MaxMax-yj6lq wiesz, tak jak Mateusz wspomniał, ten aspekt jest pomijany zarówno przez producentów tłumików, jak i producentów broni. Jak zauważysz w wielu topowych markach masz już zintegrowane tłumiki pod poszczególne jednostki broni, Steyr, Blaser, mają je swojej produkcji, a te firmy stawiają na jakość a nie tylko na to by sprzedać. Możliwe, że oddziaływanie jest pomijalne z uwagi na jego szczątkowość lub po prostu nie wpływa znacząco na broń przy przyjętych normach jakościowych co do jej wytrzymałości. Jeśli masz jakiś 4takt,którym chcesz strzelać z tłumikiem, przede wszystkim zadbaj o to aby nie był to byle jaki tłumik, a dedykowany, sprawdzony i dobry jakościowo. Ich konstrukcje są zróżnicowane i nie jest to przypadkowa sprawa. Dlatego warto po prostu się na tym skupić. Jak pojawia się kiedyś taki badania, to na pewno będziemy ten temat ciągnąć, zwłaszcza że sami tez strzelamy na długi dystans.
Jaka jest skuteczność tłumienia?
Pozdrawiam 4
Wszystko spoko, ale widzę że nawet z zastosowaniem tłumika strzelacie w słuchawkach aktywnych. Więc jaka jest wymierna korzyść z tłumika? Może dla myśliwych - by zniwelować hałas ciągnący się przez las, ale dla strzelania do tarczy? Skoro huk dalej jest na tyle głośny że trzeba strzelać w słuchawkach trochę traci to sens
w sytuacji bojowej i z użyciem amunicji poddźwiękowej różnica jest ogromna
Pan z kotem obejrzy odcinki o amunicji poddźwiękowej. To będzie warte więcej niż moje tłumaczenie.
Czy przechodzące przez tłumik gazy ochładzają się od elementów tłumika, czy raczej w związku z rozszerzaniem się ?...
OBA
Spotkałem się tłumikiem do SWD. Do tłumika była specjalna amunicja. W skrzyni amunicyjnej zapasowe przegrody które wygladały jak z gumy
Amunicja poddźwiękowa, a te wkładki się zużywają i dla tego są zapasowe, wymienne. Znajdź film leśnego o tym.
Prawda, co Rafał pisze.
Czy z dwóch tłumików można, za pomocą połączenia segmentów, zrobić jeden długi? Jaki to da efekt przy strzale?
Mozna, ale tak jak z kompensatorem każdy kolejny segment ma coraz mniejszy wpływ.
Jest pewne zamieszanie wokół aspektów prawnych używania tłumików w Polsce. Chętnie posłuchałbym filmiku który tę kwestię wyjaśnia
Akurat aspekty prawne używania tłumików są bardzo jasne i przejrzyste - można ich używać.
@TERO Ostatnio gadałem ze sprzedawcą broni który twierdził, że samo używanie jest nielegalne
Stąd i moje pytanie czy jest na tłumiki coś więcej niż ten niedorobiony art 10 ust 5 pkt 3 (wg którego każda nie-łowiecka broń w PL jest nielegalna)
Zamieszanie jest zawsze w tym samym miejscu - tam, gdzie ludzie więcej mówią, niż czytają.
@@ucfj Ten artykuł, nic nie mówi, o zakazie posiadania czy używania tłumików, tylko reguluje kwestię wydawania pozwoleń na opisaną w nim broń. Jeśli masz pozwolenie, to raczej posiadasz broń inną niż opisana w tym przepisie, bo inaczej przecież pozwolenia byś nie dostał i wprost ten przepis to mówi. A to, że do twojej broni da się zamontować tłumik huku, nie ma w kontekście tego przepisu żadnego znaczenia... Montujesz i używasz .
@@Szemkel nie chcę mędrkować, ale jak zamontować na nieprzystosowanej?
Zasięgowy
👍
Jak to jest w końcu z tymi tłumikami.. jedni twierdzą, że można używać inni że nie..
Jestem na początku filmu. Widząc te animacje nasuwa mi się pytanie: Skoro niejako "odbiera gazy", tzn.że obniża siła wyrzutu pocisku?
Nie, bo dzieje się to już za lufą a nawet lekko podnosi siłę bo gazy działają nieco dłużej na pocisk.
Czy strzelanie z pistoletu z tłumikiem nie niszczy gwintu lufy i tłumika poprzez to że lufa jest przekoszana przy kazdym strzale.? Bo ja mam tlumik ale tylko do karabinu na 308 win.
Nie zauważyłem, żeby przekoszenie było inne z tłumikiem i bez.
Po to jest właśnie urządzenie nielsena żeby tak nie było. Proponuje obejrzeć film jeszcze raz ;)
W jaki sposób można czyścic ten tłumik bo zwykła wodą nie bardzo..
Zależy jaki. Jedne w myjkach ultradźwiękowych, inne szczotką, inne jakimś super-płynem.
@@OmnisArma a jaki to ten super płyń?
@@piotrdomagaa109 Nafta, lub ballistol do tłumików czyli nafta ale 10x drożej 😉
ej dasz rade zrobic film o sulu i jak on dziala?
Raczej nie. Nie wiem co to jest w ogóle.
Czy tłumik pogarsza celność?
Zazwyczaj poprawia.
Niestety kolego mylisz się, nie ma nic to wspólnego ze schłodzeniem się ciśnienia. Występuje w tłumiku typowe zjawisko akustyczne, dokładnie interferencje fali akustycznej.
@@occultus1911 w jaki sense, rozwiń swoją myśl?
"nie ma nic to wspólnego ze schłodzeniem się ciśnienia" chyba muszę się zgodzić...
@@OmnisArma Cha, cha - dobre.
Wyszukiwanie literówek? Tak nadrabiasz brak wiedzy?
Na razie nie wykazałeś żadnego braku wiedzy. Ja też zaraz wyszukam jakiś fajny termin z fizyki i rzucę hasłem, że się nie znasz. Co to udowodni?
Ciekawi mnie trochę jak rozrysujesz tę interferencję dla całkowicie różnych fal wywołanych przy innej prędkości, kształcie pocisku, temperaturze tłumika, powietrza itd. i NADAL tłumik będzie działał w każdym przypadku. Jak ta interferencja jest samokalibrowalna dla zmiennych warunków. Czemu nigdy nie następuje wzmocnienie, tylko zawsze wygaszenie amplitudy?
I to przy każdej budowie tłumika, od pustej puszki, aż po skręcone i zawracające trzykrotnie serie kanałów.
Rozrysuj, wytłumacz i pokaż. Podbijesz sieć.
Oj, zaraz film spadnie albo conajmniej zostaną wyłączone reklamy, za pokazanie montowania tłumika na broni.
To udostępniaj ręcznie. Skupiaj się na rozwiązaniu, nie problemie.
👍🔫
👍
Chwila, chłodzenie gazów zmniejsza ich Objętość...
Czyli tak zmniejsza ich ciśnienie, ale przejęzyczenie podczas tłumaczenia podstawy było
...przy danym ciśnieniu, zmniejsza ciśnienie (objętość tłumika jest stała) w danej objętości czyli zmiejsza siłę fali akustycznej.
NAJPROSTSZA METODA SPRAWDZONA BY OBNIZYC CISNIENIE W TLUMNIKU TO PRZEWIERC MALY OTWOR W PRZEDNIEJ CZESCI TLUMIKA OD WYLOTU LUFY 2 mmm.
Skąd ty to wziąłeś i po co?
na górze, na dole, czy z boku? i uzasadnij. ;-)
Jasiu a do czego ten tłumik? Ten tłumik Panie majster, jest do niczego. Wytłumi dosyć dobrze błysk. Wytłumi też sam efekt działania gazów prochowych. Żaden tłumik nie wytłumi efektu przelatującego pocisku, chyba że strzelamy specjalną amunicją, której pociski nie przekraczają prędkości dźwięku. Zmniejszenie kalibru broni, też nic nie da. Strzelanie z broni małokalibrowej, powtarzalnej z typowym zamkiem, na przykład czterotaktowym, też nic nie daje. Efekt dźwiękowy lecącego pocisku, jest podobny, do "strzelenia" z bata. Głównym zadaniem, jest schłodzenie gazów wylotowych, rozłożenie w czasie, rozprężania się tych gazów. No i w efekcie, mniej gwałtowny wylot gazów prochowych. Wielokrotnie byłem w pobliżu lotu pocisku z prędkością naddźwiękową (pomiędzy wylotem z lufy a miejscem, gdzie pocisk kończył lot - efekt piorunująco wpływający na psychę. Tłumik może uszkodzić broń automatyczną (sic) To po co kupiłeś taki szajs? Czy przedmuchiwacz gazów wylotowych na lufie armat czołgowej, może spowodować uszkodzenie tej armaty. Albo zabić członków załogi czołgu? Wręcz przeciwnie! Tłumik stosowany przy karabinie kalibru .50 (0.50) Stanowi dodatkowo hamulec wylotowy. Stosowanie jakiegoś dodatkowego obciążenia na lufie pistoletu, musi spowodować, że pistolet jest kompletnie nie wyważony. Tym samym utrudnia zapewne strzelanie. Celne strzelanie i szybkie strzelanie, bez dodatkowych, nikomu niepotrzebnych gadget... Ps. Jedyny "kałach" jaki znałem i miał zawór na kanale gazowym - to był GN. Taki co był fabrycznie przystosowany do strzelania granatami nasadkowymi, przy użyciu amunicji bez pocisków. Regulowany reduktor gazowy, to miał RKM. Miał kalibrowane trzy różne otwory gazowe. Nastawiane ręcznie, przy użyciu klucza. Wszelkie manipulacje przy broni, powinien wykonywać rusznikarz. Strzelec, celowniczy broni, może co najwyżej zmienić lufę, podczas intensywnego strzelania, jeśli broń posiada taką możliwość. A obsługa broni, nie zapomniała zapasowej lufy. Kłaniam się.
Od czasów LWP troszkę się pozmieniało...
miałem coś napisać, ale stłumiłem się.
leci łapka w dół, za to, że nie wpsomniano o tłumikach z CP.
żart.
:)
👍
Brakuje informacji o modelach (nazwa modelu) oraz firmach (nazwy producentów). Dlatego nagranie jest nieużyteczne. 😕
Chyba ty.