Ani omylom... Potraviny na 85%. A priemysel bol odkázaný na dovoz špecialít ako napríklad nikel alebo špeciálne výrobné linky , ktoré naše závody nevedeli vyrobiť ( napríklad linka toschiba na výrobu obrazoviek v rožnove alebo japonské linky na výrobu ložísk v závodoch zvl...).
Ak sa nestretol dopyt s ponukou resp. ak dopyt prevyšoval ponuku trebalo jednoznačne zvýšiť cenu. Ak si výrobca pýtal príliš mnoho, tak mu trebalo dať konkurenciu. Ale to sú veci, s ktorými za socíku mac nelámali hlavu a preto celý režim skrachoval.
to bol problém Československa. aby sa zo zahraničia mohli doviezť technológie boli treba doláre a tak sa večšina žiadaného tovaru musela predávať do zahraničia, často pod cenu, len aby ČSSR dostala tvrdú menu. Tak v našich obchodoch chýbali aj základné potreby, ako toaletný papier... Československo muselo v rámci rvhp dotovať rozvojové krajiny, ktoré nám aj 30 rokov po páde socializmu dlhujú nemalé peniaze...
A načo sme pomáhali bezodplatne iraku, sýrii a lýbii, keď sme sami boli na to nič moc ? Lebo v Moskve rozhodli, že treba vyvážať komunizmus. V technologiách sme boli trvale závislí od prehnitých kapitalistov ? To sa pozrime, však RVHP malo ukázať že je socializmus životaschopnejší a ako to kapitalistom ukáže.
@@pjaro77 Tá pomoc podľa zmlúv nebola bezodplatná. Len tie krajiny akosi neplatili a nebol nástroj na vymoženie. RVHP a celý socializmus bol ako jablko, ktoré začalo hniť zvnútra. Do poslednej chvíle bolo zvonku krásne...
@@spravodlivy Ano. Tak dovoľ niečo o našej úžasnej zbrojárskej výrobe. Existuje článok o vtedajšej efektivite od človeka, ktorý mal otca v zbrojárskom podniku. Ten človek pátral po tom, ako to fungovalo a čo sa dozvedel: "Cena pre spojencov mala byť stanovená podľa zásad dohodnutých v RVHP „očistená od „konjunkturálnych vplyvov“ a spriemerovaná na päťročné plánovacie obdobie. Existoval tlak u všetkých výrobkov vyrábaných na základe sovietskej licencie (a to bola väčšina ťažkej techniky vyrábanej na Slovensku) na to, aby úroveň týchto cien bola prispôsobená sovietskej cenovej hladine. Nízke nákladové ceny obrovskej sovietskej zbrojnej produkcie bola formou tzv. doporučením Stálej komisie RVHP pre obranný priemysel vnucovaná všetkým členským krajinám. Celá výroba na základe sovietskych licencií sa tak stávala často stratová. Podľa vtedajších analýz čs. strany by mali byť ceny vyššie 1,7 - 3 krát. Toto však bol problém štátu, ktorý dorovnával cenu výrobcovi. Samotné výrobné podniky dostali zaplatené všetko v rátane zisku. Okrem toho mali výrobcovia špeciálnej techniky i iné výhody, napr. úprava normatívneho zisku či rýchlejšie odpisovanie majetku.... Len pri vývoze do kapitalistických krajín sa uplatňovali tržné princípy, lebo sa samozrejme na medzinárodnom trhu inak ani podnikať nedalo. Tam nebol teoreticky problém zarobiť vývozom pomerne kvalitných ťažkých zbraní. V praxi sa však uplatňovali rôzne politicky motivované zvýhodnenia vybraných „priateľských“ režimov a to hlavne formou dlhodobých úverov poskytnutých čs. stranou, ktoré sa však často nesplácali a tak bol zisk viac menej iluzórny. V praxi sa vyskytovali až absurdné prípady pomoci. V roku 1956 bol podpísaný kontrakt s Jemenom na dodávku zbraní za 87 mil. v rátane 15 ks tankov T-34/85 a 50 ks samohybných diel SD-100, ale ČSR malo dostať len 30 % tejto ceny a i tá mala byť splatená za 10 rokov s jednopercentným úrokom. Tento „výhodný“ obchod bol pridelený zo strany ZSSR a čs. vedenie ho muselo splniť i keď samo si bolo vedomé ekonomickej absurdnosti obchodu, resp. skôr daru. Okrem toho sovietska strana požadovala v rámci kontraktu i „poskytnutie širokej technickej podpory vo forme dodávok opravárenských kapacít, vyslanie čs. inštruktorov na výcvik a i dodanie výrobnej linky na výrobu ručných zbraní“. Najväčšou starosťou bolo tento obchod utajiť pred ostatnými zákazníkmi, lebo takéto obchody si čs. strana veľmi dovoliť nemohla, hlavne po tom čo „priateľský“ Jemen uhradil len prvú splátku a tým platby skončili i napriek pokračujúcej vojenskej pomoci, ale už bez vývozu ťažkých zbraní. Treba dodať, že spôsob a čas planenia tejto zmluvy nie je jasné, pramene sú značne rozporné, ale na ilustráciu absurdnosti „lukratívnosti“ exportu v danom období to úplne stačí (rozsah reálne uskutočnených dodávok je však neznámy, pramene sa rozchádzajú)."
Úplne jednoduché zdôvodnenie: Doma nedostatkový tovar zo zahraničia prinášal peniaze. Na domácom trhu by ho mohli predať za štátom regulovanú cenu, ktorá často výrobcovi nepokryla ani náklady na suroviny a energie. Preto ten export. Navyše aj komunisti mali radi peniaze a radšej mali dolár, frank, marku ako rubeľ alebo vymyslenú devízovú korunu. Čo myslíte, prečo asi? Vlastným ľudom sa potom nedostávalo ani to, čo sme vedeli vyrobiť a vyrábali v požadovanej kvalite.
@@bigmac0011 Naprosto přesně jste to popsal. Potřebovali devizy, naše měna ani posraný rubl se nedal na Západě směnit, nikoho tam nezajímal. A náš stát valuty potřeboval na nákup technologií, které se nikde v soc. bloku nevyráběly, ale potřebovali je třeba i na to, aby aspoň na vánoce byly mandarinky, pomeranče atd. Prostě nuzota a přesto tu budou staří bolševici blábolit, že všechno bylo. Šmejdi prolhaní.
@@bigmac0011 Řekl bych, že je klidně možné, že i na západ ledacos vyváželi pod cenou jen pro to, aby získlai západní měnu. To to pak musí vypadat, panečku, už v roce 77 měli zastaralé stroje a tím pádem pětinovou produkci. Stroje dovézt ze západu, nebo koupit licenci ze západu... Nakonec Bolševici co si honí triko na diskuzích mnohdy ani nevědí, kolik běžných výrobků používali celý život vyráběných podle licencí západních firem. Ovšem 30 let beze změny, přičemž původní vzory byly jinde už dávno out. No jo, lidská omezenost a nekompetentní lidi ve vedení...
A dnes je to stejné - přijďte na pilu a chtějte řezivo - nedostanete, protože surovinu raději překupníci vyvezou dráž do Německa. Tržní principy tehdy i dnes.
co je dnes stejne? ty trepes o jednom jedinom artikle.. pocas komancov furt vypadavala dostupnost vsetkeho mozneho.. tvrdit ze vsetko je rovnake je uplne chore a ty si asi riadne chora hlava
Trošku sa zamyslíme. Rok 1977 je 32 rokov od vojny. Z toho ešte odpočítame roky budovania zničenej infraštruktúry a fabrí ,plus znárodňovanie atd. Takže reálne sa začalo s budovaním výrobných kapacít po stabilizácii. Takže počítajme tak 25 rokov vývoja a koncepcie centrálneho riadenia. Upozorním, že východný blok odmietol Marschalov plán obnovy, aby nebol vazalom západných bánk. Takže počítam takých 25 budovania. Za ten čas sa vybudoval priemysel letecký, polnohospodársky, ťažké strojárstvo vážske kaskády, státisice bytov ,nemocnice, školy ...vsetko na vlastne vyrovnane náklady. 25 rokov po 89 tom nemáme nič...nič, nula , Zero. Sme len montovňa a lacná pracovná sila ...ale bežky máme plne obchody.cudzie ..tak ako všetko .
Čo sú toto za žvásty? Aviu Letňany, Aero Vodochody alebo LET Kunovice máte na mysli ako reprezentatívnu vzorku priemyslu? Aviu Letňany bolševik zdegradoval z leteckej fabriky svetoznámeho mena na montovňu licenčných (pôvodne francúzsky Saviem, neskôr Renault) ľahkých nákladných vozidiel, či skôr pojazdných dymiacich retardérov. Aero Vodochody fungovalo len vďaka armádnej výrobe, od pádu štátnych zákaziek po roku 1989 je finančne v sračkách a dopodnes deň cucá z rozpočtu ČR subvencie ale "skutek utek"... LET Kunovice skrachoval ešte v 90-tych rokoch, následok "odborného" ekonomického vedenia a orientácie na trhy bývalého ZSSR, ktorý síce tovar odobral, ale nezaplatil. Pritom vyrábal lietadlá (Turbolet L-410), ktoré sa vedeli predať samé na Západe aj bez reklamy. Rovnako na stredo a juhoamerických trhoch. Namiesto toho dostávali imatrikulácie CCCP a výrobca dostal hovno a nie zaplatené. Čo to tu trepete o budovaní leteckého priemyslu? Fabriku nestačí postaviť na zelenej lúke. Fabriku treba riadiť, musí vyrábať to, o čo má trh záujem a predávať sa. Nie ju riadiť nejakým centrálnym plánom. Ad Vážska kaskáda: začala sa projektovať a budovať okolo roku 1930, viď vodné diela na strednom toku Váhu. Čo sem ťaháte budovateľov socializmu? Ad Marshallov plán: Jeho odmietnutie zaplatili všetci občania vtedajšej ČSR v menovej reforme v roku 1953 v pomeroch 1:5 až 1:50.
@@bigmac0011 Opět velmi přesné, díky. Ta rudá ovce vůbec neví co žvaní, prý "vazalové západních bank" 😂 ten má tu palici řádně vypláchlou, nejspíš ještě v agitačním středisku.
@@4ever242 Človek žasne čo dnes mladí ľudia všetko vedia o dobe ktorá skončila pred 30 rokmi ...asi dávali vždy dobrý pozor v škole na hodinách občianskej náuky alebo počas dvoch rokov ZVS každý pondelok na PŠM.... Kua ale to by mali mať dnes cez 50.....
@@Vladynko1 No viďte? Nejdřív mě nenapadlo, že by Robert Tyrnau mohl být mladý, jak se říká "mileniál", kterému fotr bolševik zindoktrinoval myšlení- měl jsem ho prostě za typického nostalgika ovlivněného předlistopadovou agitací a čerpajícího ze své selektivní paměti. Jak je vidět, důvody obhajovat socialistickou nuzotu mohou být různé, výsledek je ale pořád tentýž- zcestné bludy. 😉
@@bigmac0011 Podľa Vás teda Slovensko bolo rozvinutou priemyselnou krajinou ešte pred rokom 48? Bez hladových dolín a zemľaniek na severovýchode Slovenska, kde ľudia žili spoločne s dobytkom? A prosím, napíšte mi, čo sa tu pre ľudí "vybudovalo" za posledných 30 rokov, keď máte tú odvahu tak vehementne zhodiť komentár kolegu, na ktorého ste reagovali. Inak, áno, urobilo sa veľa chýb v hospodárstve, máte pravdu. Ale ani jediný človek kvôli nim nedostal padáka, ako pri tunelovačkách Jozefa Majského a jemu podobných. Takže v tomto smere by som sa na Vašom mieste vyjadroval veľmi opatrne. Vopred Vám ďakujem za odpovede.
Toto nebol ani tak výsledok nedostatkov v plánovanom hospodárstve, ako je uvedené v názve videa. Export našich výrobkov do zahraničia bol nevyhnutný "len" z toho dôvodu, že západ nemohol prijímať našu menu (napr. ak sme chceli nakúpiť tropické ovocie), nakoľko bola studená vojna, teda my sme preň boli nepriateľom, na ktorého uvalil sankcie (dodnes túto formu obchodnej vojny hojne využívajú v roli pánov sveta). V súvislosti so sankciami firmy na západe mali zakázané voľne obchodovať s krajinami východného bloku, druh a objem tovaru bol kontrolovaný ich úradmi a hlavne bolo zakázané prijímať našu menu. Pritom paradoxne v tej dobe boli v Európe prakticky už len meny krajín východného bloku reálne kryté zlatom. V západnej Európe sa už vtedy peniaze tlačili podľa potreby po vzore amerického dolára. A napriek tomu sme mohli zo západu nakupovať len za ich fiktívne meny, ktoré boli výsledkom rôznych burzových špekulácií, ako je tomu v podstate dodnes, pretože REÁLNU cenu amerického dolára si nikto netrúfa ohodnotiť. Pritom s ním obchoduje celý svet. Nevídané. Ako v Kocúrkove. Akurát toto Kocúrkovo je dirigované niekoľkými rodinami na svete, ktoré majú pod palcom Svetovú obchodnú banku, MMF a ďalšie "samaritánske" inštitúcie.
To co tady píšete vůbec není pravda. Země východní bloku neměli volně směnitelné měny a to jednoduše z toho důvodu, že ty měny nefungovali na tržní bázi, byly tedy za našimi hranicemi úplně bezcenné. Žádná východní země neměla měnu krytou ani volně směnitelnou za zlato. Poslední měna na světě, která byla pod pevných kurzem směnitelná za zlato byl americký dolar a to do pádu Brettonwoodského systému v roce 1971. Je fakt roztomilé, že si ti internetu vymýšlíte lži, abyste obhajoval nefunkční systém, který zničil naše vlasti.
@@tomasknotek6107 Kto z nás dvoch klame si môžu ostatní sami rozhodnúť po preštudovaní si zákona č. 41/1953, kde bola hodnota 1 Kčs stanovená na 0,1234 g rýdzeho zlata. Analogicky bol na tom sovietsky rubeľ. Nehovoriac už o tom, že hodnota meny nie je viazaná výhradne na tržný ekonomický systém, ako nesprávne uvádzate. Viď. obdobie feudalizmu. Mne naopak príde smiešne, ak niekto obhajuje trhový ekonomický systém, ktorý mal zmysel v rannom kapitalizme a nie dnes, pretože je postavený na špekuláciach. Už nehovoriac, že z našich krajín urobil obyčajné kolónie západným krajinám, tu sa dnes už takmer nič nevyvíja, iba vyrába. Čím im pomáhame zvyšovať ich životnú úroveň. Koniec koncov - v kapitalizme to nikdy nebolo inak, veď ani peniaze, ktoré do západnej Európy pumpoval Marshalov plán tiež nespadli z neba, ale boli USA nazbíjané predovšetkým v krajinách Južnej Ameriky. Keď tam zdroje došli, išlo sa ďalej - Irak, Lýbia a stále je to málo, USA sú najzadlženejšou krajinou sveta a doláre sa tlačia do bludu v súkromnej banke. Ak toto je to normálne a správne podľa Vás, tak už fakt nie je o čom...
@@simonpolak5178 obávám se že z vašich dvou komentářů je zcela evidentní že nedisponujete ekonomickým vzděláním, ale nahrazujete ho selským rozumem. Tak to ale nefunguje, pan Knotek vám to napsal poměrně jednoduše. Nicméně je evidentní že nedokážete rozlišit co je nostalgická vzpomínka a co je realita nefunkčního systému vedeného bratry ze SSSR. Mimochodem nepřátelé ze západu jsme pro Rusko nyní i my a nějak nepozoruji, že by se po celé republice neustále přesunovali celé divize mechanizovaných vojenských prostředků a neustále se nacvičovalo nějaké napadení jako to bylo za "starých dobrých časů". Tento folklór naopak zůstal v Rusku kde si i přes svojí ekonomickou bídu neustále hrají na vojáčky a stále plánují jak nás efektivně napadnout. Už si prostě připusťte jednoduchou realitu toho že nacistické německo a sovětský svaz byli dva stejné spolky zla. Zatímco jeden byl celým světem poražen ten druhý se díky tomu udržel a my jsme v tom museli žít.
@@radekpastor6558napísali ste jeden nezmysel väčší ako druhý. Spomeniem len dva. Píšete, že ekonomický systém bol nefunkčný. Ako je teda možné, že v úvode "budovania" krajiny ako aj ZSSR dosiahli dodnes neprekonaný rast HDP. Pokiaľ teda už nehovoríme o tom, čo sa v krajinách aj reálne vybudovalo. Pretože, ako som už písal opakovane, za 31 rokov, súčasný ekonomický model zničil viac, než vybudoval. Nehovoriac o tom, aké škody napáchal na medziľudských vzťahoch atď. Druhá vec. Ak by ste sa na svet pozerali s otvorenými očami, tak by ste nepísali takéto drísty, ktorými tu vymýva mozgy súčasná propaganda - ohľadne nacvičovania útokov z ruskej strany. Odhliadnúc od toho, že fakty hovoria jednoznačne - drvivú väčšinu útokov v rámci celého sveta inicializuje vždy NATO na čele so SŠA. NATO, ktoré podľa dohôd malo zaniknúť súčasne s rozpadom Varšavskej zmluvy. Západ však v tomto ohľade nikdy nemá problém porušovať zmluvy a dohovory, pričom nie tej sily, ktorá by ho sankcionovala, lebo on má všetko pod palcom a túto nerovnováhu nevidí len slepý. Asi tak slepý, ako vy, ktorí nechcete vidieť to, že ruská armáda je postavená na rozdiel od americkej, na obranu krajiny, pritom americká ako útočná. Stačí si pozrieť nie jeden hoc i západný dokument, ktorý o tom jasne hovorí, prípadne si overte túto disproporciu sám, aby ste nepísali takéto bludy naďalej. Bieda v Rusku, ktorú spomínate je znova len výsledkom ekonomickej vojny vedenej zo západu na ktorú dopláca civilné obyvateľstvo. To je už veľmi starý nástroj, ktorým USA so svojimi prisluhovačmi likviduje každého, kto sa im postaví v ich "rozširovaní demokracie", teda v skutočnosti prírodných zdrojov, či strategických území (ako Krym) do cesty.
@@radekpastor6558 a o tom, čo písal pán Knotek sa porozprávajte s nejakým ekonómom, ktorý má viac, ako 50 rokov, prosím. On vám to vysvetlí. Pretože je samozrejmé, že západ našu menu neuznával a bola podľa neho "na hlinených nohách", tak ako to tu prezentoval uvedený kolega. Veď to bola tiež jedna z foriem jeho ekonomického boja.
"tenkrát jsme měli všechno a byli jsme ve všem soběstační" :-D
Ani omylom... Potraviny na 85%. A priemysel bol odkázaný na dovoz špecialít ako napríklad nikel alebo špeciálne výrobné linky , ktoré naše závody nevedeli vyrobiť ( napríklad linka toschiba na výrobu obrazoviek v rožnove alebo japonské linky na výrobu ložísk v závodoch zvl...).
@@spravodlivy hlupáčku
Tak evidentně stroje na výrobu lyží jsme neměli.
Ak sa nestretol dopyt s ponukou resp. ak dopyt prevyšoval ponuku trebalo jednoznačne zvýšiť cenu. Ak si výrobca pýtal príliš mnoho, tak mu trebalo dať konkurenciu. Ale to sú veci, s ktorými za socíku mac nelámali hlavu a preto celý režim skrachoval.
40 tisíc běžkařů a uživili by 10x více. Za rok.
Súdruh Smrčka má nejaké fajne hodinky ktovie či aj jemu nešli zahraničné valuty do vrecka.
jj, pro soudruhy byl Západ nepřítel, ale západní peníze jim nesmrděly...
to bol problém Československa. aby sa zo zahraničia mohli doviezť technológie boli treba doláre a tak sa večšina žiadaného tovaru musela predávať do zahraničia, často pod cenu, len aby ČSSR dostala tvrdú menu. Tak v našich obchodoch chýbali aj základné potreby, ako toaletný papier...
Československo muselo v rámci rvhp dotovať rozvojové krajiny, ktoré nám aj 30 rokov po páde socializmu dlhujú nemalé peniaze...
A načo sme pomáhali bezodplatne iraku, sýrii a lýbii, keď sme sami boli na to nič moc ? Lebo v Moskve rozhodli, že treba vyvážať komunizmus.
V technologiách sme boli trvale závislí od prehnitých kapitalistov ? To sa pozrime, však RVHP malo ukázať že je socializmus životaschopnejší a ako to kapitalistom ukáže.
@@pjaro77 Tá pomoc podľa zmlúv nebola bezodplatná. Len tie krajiny akosi neplatili a nebol nástroj na vymoženie. RVHP a celý socializmus bol ako jablko, ktoré začalo hniť zvnútra. Do poslednej chvíle bolo zvonku krásne...
@@spravodlivy Ano. Tak dovoľ niečo o našej úžasnej zbrojárskej výrobe. Existuje článok o vtedajšej efektivite od človeka, ktorý mal otca v zbrojárskom podniku. Ten človek pátral po tom, ako to fungovalo a čo sa dozvedel: "Cena pre spojencov mala byť stanovená podľa zásad dohodnutých v RVHP „očistená od „konjunkturálnych vplyvov“ a spriemerovaná na päťročné plánovacie obdobie. Existoval tlak u všetkých výrobkov vyrábaných na základe sovietskej licencie (a to bola väčšina ťažkej techniky vyrábanej na Slovensku) na to, aby úroveň týchto cien bola prispôsobená sovietskej cenovej hladine.
Nízke nákladové ceny obrovskej sovietskej zbrojnej produkcie bola formou tzv. doporučením Stálej komisie RVHP pre obranný priemysel vnucovaná všetkým členským krajinám. Celá výroba na základe sovietskych licencií sa tak stávala často stratová. Podľa vtedajších analýz čs. strany by mali byť ceny vyššie 1,7 - 3 krát. Toto však bol problém štátu, ktorý dorovnával cenu výrobcovi. Samotné výrobné podniky dostali zaplatené všetko v rátane zisku. Okrem toho mali výrobcovia špeciálnej techniky i iné výhody, napr. úprava normatívneho zisku či rýchlejšie odpisovanie majetku.... Len pri vývoze do kapitalistických krajín sa uplatňovali tržné princípy, lebo sa samozrejme na medzinárodnom trhu inak ani podnikať nedalo. Tam nebol teoreticky problém zarobiť vývozom pomerne kvalitných ťažkých zbraní.
V praxi sa však uplatňovali rôzne politicky motivované zvýhodnenia vybraných „priateľských“ režimov a to hlavne formou dlhodobých úverov poskytnutých čs. stranou, ktoré sa však často nesplácali a tak bol zisk viac menej iluzórny.
V praxi sa vyskytovali až absurdné prípady pomoci. V roku 1956 bol podpísaný kontrakt s Jemenom na dodávku zbraní za 87 mil. v rátane 15 ks tankov T-34/85 a 50 ks samohybných diel SD-100, ale ČSR malo dostať len 30 % tejto ceny a i tá mala byť splatená za 10 rokov s jednopercentným úrokom. Tento „výhodný“ obchod bol pridelený zo strany ZSSR a čs. vedenie ho muselo splniť i keď samo si bolo vedomé ekonomickej absurdnosti obchodu, resp. skôr daru. Okrem toho sovietska strana požadovala v rámci kontraktu i „poskytnutie širokej technickej podpory vo forme dodávok opravárenských kapacít, vyslanie čs. inštruktorov na výcvik a i dodanie výrobnej linky na výrobu ručných zbraní“.
Najväčšou starosťou bolo tento obchod utajiť pred ostatnými zákazníkmi, lebo takéto obchody si čs. strana veľmi dovoliť nemohla, hlavne po tom čo „priateľský“ Jemen uhradil len prvú splátku a tým platby skončili i napriek pokračujúcej vojenskej pomoci, ale už bez vývozu ťažkých zbraní. Treba dodať, že spôsob a čas planenia tejto zmluvy nie je jasné, pramene sú značne rozporné, ale na ilustráciu absurdnosti „lukratívnosti“ exportu v danom období to úplne stačí (rozsah reálne uskutočnených dodávok je však neznámy, pramene sa rozchádzajú)."
@@pjaro77 , pekne si to popísal. Bola to chorá doba...
Zaujímavé. Pre vlastných ľudí nebolo ale vyvážať nedostatkový tovar do zahraničia to hej.
Úplne jednoduché zdôvodnenie: Doma nedostatkový tovar zo zahraničia prinášal peniaze. Na domácom trhu by ho mohli predať za štátom regulovanú cenu, ktorá často výrobcovi nepokryla ani náklady na suroviny a energie. Preto ten export.
Navyše aj komunisti mali radi peniaze a radšej mali dolár, frank, marku ako rubeľ alebo vymyslenú devízovú korunu.
Čo myslíte, prečo asi?
Vlastným ľudom sa potom nedostávalo ani to, čo sme vedeli vyrobiť a vyrábali v požadovanej kvalite.
@@bigmac0011 Naprosto přesně jste to popsal. Potřebovali devizy, naše měna ani posraný rubl se nedal na Západě směnit, nikoho tam nezajímal. A náš stát valuty potřeboval na nákup technologií, které se nikde v soc. bloku nevyráběly, ale potřebovali je třeba i na to, aby aspoň na vánoce byly mandarinky, pomeranče atd. Prostě nuzota a přesto tu budou staří bolševici blábolit, že všechno bylo. Šmejdi prolhaní.
@@bigmac0011 Řekl bych, že je klidně možné, že i na západ ledacos vyváželi pod cenou jen pro to, aby získlai západní měnu. To to pak musí vypadat, panečku, už v roce 77 měli zastaralé stroje a tím pádem pětinovou produkci. Stroje dovézt ze západu, nebo koupit licenci ze západu... Nakonec Bolševici co si honí triko na diskuzích mnohdy ani nevědí, kolik běžných výrobků používali celý život vyráběných podle licencí západních firem. Ovšem 30 let beze změny, přičemž původní vzory byly jinde už dávno out. No jo, lidská omezenost a nekompetentní lidi ve vedení...
Definicia socializmu a komunistov : čo slovo to lož , čo čin to zločin .
Navždy Sovietskym zväzom! 😀🎿
A nikdy inak!
Nech práci česť súdružky a súdruhovia!
souvenirs skoda from brussels
Bezky nejsou ale mame super snowbice od Burtona, k tomu vybavu komplet. No ale nikdo to nekupuje. Vsichni chtej jen bezky.
kdyby nic nevyváželi, tak by nebyly devizy
A dnes je to stejné - přijďte na pilu a chtějte řezivo - nedostanete, protože surovinu raději překupníci vyvezou dráž do Německa. Tržní principy tehdy i dnes.
co je dnes stejne? ty trepes o jednom jedinom artikle.. pocas komancov furt vypadavala dostupnost vsetkeho mozneho.. tvrdit ze vsetko je rovnake je uplne chore a ty si asi riadne chora hlava
Trošku sa zamyslíme. Rok 1977 je 32 rokov od vojny.
Z toho ešte odpočítame roky budovania zničenej infraštruktúry a fabrí ,plus znárodňovanie atd. Takže reálne sa začalo s budovaním výrobných kapacít po stabilizácii. Takže počítajme tak 25 rokov vývoja a koncepcie centrálneho riadenia. Upozorním, že východný blok odmietol Marschalov plán obnovy, aby nebol vazalom západných bánk. Takže počítam takých 25 budovania. Za ten čas sa vybudoval priemysel letecký, polnohospodársky, ťažké strojárstvo vážske kaskády, státisice bytov ,nemocnice, školy ...vsetko na vlastne vyrovnane náklady. 25 rokov po 89 tom nemáme nič...nič, nula , Zero. Sme len montovňa a lacná pracovná sila ...ale bežky máme plne obchody.cudzie ..tak ako všetko .
Čo sú toto za žvásty?
Aviu Letňany, Aero Vodochody alebo LET Kunovice máte na mysli ako reprezentatívnu vzorku priemyslu?
Aviu Letňany bolševik zdegradoval z leteckej fabriky svetoznámeho mena na montovňu licenčných (pôvodne francúzsky Saviem, neskôr Renault) ľahkých nákladných vozidiel, či skôr pojazdných dymiacich retardérov.
Aero Vodochody fungovalo len vďaka armádnej výrobe, od pádu štátnych zákaziek po roku 1989 je finančne v sračkách a dopodnes deň cucá z rozpočtu ČR subvencie ale "skutek utek"...
LET Kunovice skrachoval ešte v 90-tych rokoch, následok "odborného" ekonomického vedenia a orientácie na trhy bývalého ZSSR, ktorý síce tovar odobral, ale nezaplatil. Pritom vyrábal lietadlá (Turbolet L-410), ktoré sa vedeli predať samé na Západe aj bez reklamy. Rovnako na stredo a juhoamerických trhoch. Namiesto toho dostávali imatrikulácie CCCP a výrobca dostal hovno a nie zaplatené.
Čo to tu trepete o budovaní leteckého priemyslu?
Fabriku nestačí postaviť na zelenej lúke. Fabriku treba riadiť, musí vyrábať to, o čo má trh záujem a predávať sa. Nie ju riadiť nejakým centrálnym plánom.
Ad Vážska kaskáda: začala sa projektovať a budovať okolo roku 1930, viď vodné diela na strednom toku Váhu. Čo sem ťaháte budovateľov socializmu?
Ad Marshallov plán: Jeho odmietnutie zaplatili všetci občania vtedajšej ČSR v menovej reforme v roku 1953 v pomeroch 1:5 až 1:50.
@@bigmac0011 Opět velmi přesné, díky. Ta rudá ovce vůbec neví co žvaní, prý "vazalové západních bank" 😂 ten má tu palici řádně vypláchlou, nejspíš ještě v agitačním středisku.
@@4ever242 Človek žasne čo dnes mladí ľudia všetko vedia o dobe ktorá skončila pred 30 rokmi ...asi dávali vždy dobrý pozor v škole na hodinách občianskej náuky alebo počas dvoch rokov ZVS každý pondelok na PŠM.... Kua ale to by mali mať dnes cez 50.....
@@Vladynko1 No viďte? Nejdřív mě nenapadlo, že by Robert Tyrnau mohl být mladý, jak se říká "mileniál", kterému fotr bolševik zindoktrinoval myšlení- měl jsem ho prostě za typického nostalgika ovlivněného předlistopadovou agitací a čerpajícího ze své selektivní paměti. Jak je vidět, důvody obhajovat socialistickou nuzotu mohou být různé, výsledek je ale pořád tentýž- zcestné bludy. 😉
@@bigmac0011 Podľa Vás teda Slovensko bolo rozvinutou priemyselnou krajinou ešte pred rokom 48? Bez hladových dolín a zemľaniek na severovýchode Slovenska, kde ľudia žili spoločne s dobytkom?
A prosím, napíšte mi, čo sa tu pre ľudí "vybudovalo" za posledných 30 rokov, keď máte tú odvahu tak vehementne zhodiť komentár kolegu, na ktorého ste reagovali.
Inak, áno, urobilo sa veľa chýb v hospodárstve, máte pravdu. Ale ani jediný človek kvôli nim nedostal padáka, ako pri tunelovačkách Jozefa Majského a jemu podobných. Takže v tomto smere by som sa na Vašom mieste vyjadroval veľmi opatrne.
Vopred Vám ďakujem za odpovede.
Toto nebol ani tak výsledok nedostatkov v plánovanom hospodárstve, ako je uvedené v názve videa. Export našich výrobkov do zahraničia bol nevyhnutný "len" z toho dôvodu, že západ nemohol prijímať našu menu (napr. ak sme chceli nakúpiť tropické ovocie), nakoľko bola studená vojna, teda my sme preň boli nepriateľom, na ktorého uvalil sankcie (dodnes túto formu obchodnej vojny hojne využívajú v roli pánov sveta). V súvislosti so sankciami firmy na západe mali zakázané voľne obchodovať s krajinami východného bloku, druh a objem tovaru bol kontrolovaný ich úradmi a hlavne bolo zakázané prijímať našu menu. Pritom paradoxne v tej dobe boli v Európe prakticky už len meny krajín východného bloku reálne kryté zlatom. V západnej Európe sa už vtedy peniaze tlačili podľa potreby po vzore amerického dolára. A napriek tomu sme mohli zo západu nakupovať len za ich fiktívne meny, ktoré boli výsledkom rôznych burzových špekulácií, ako je tomu v podstate dodnes, pretože REÁLNU cenu amerického dolára si nikto netrúfa ohodnotiť. Pritom s ním obchoduje celý svet. Nevídané. Ako v Kocúrkove. Akurát toto Kocúrkovo je dirigované niekoľkými rodinami na svete, ktoré majú pod palcom Svetovú obchodnú banku, MMF a ďalšie "samaritánske" inštitúcie.
To co tady píšete vůbec není pravda. Země východní bloku neměli volně směnitelné měny a to jednoduše z toho důvodu, že ty měny nefungovali na tržní bázi, byly tedy za našimi hranicemi úplně bezcenné. Žádná východní země neměla měnu krytou ani volně směnitelnou za zlato. Poslední měna na světě, která byla pod pevných kurzem směnitelná za zlato byl americký dolar a to do pádu Brettonwoodského systému v roce 1971.
Je fakt roztomilé, že si ti internetu vymýšlíte lži, abyste obhajoval nefunkční systém, který zničil naše vlasti.
@@tomasknotek6107 Kto z nás dvoch klame si môžu ostatní sami rozhodnúť po preštudovaní si zákona č. 41/1953, kde bola hodnota 1 Kčs stanovená na 0,1234 g rýdzeho zlata. Analogicky bol na tom sovietsky rubeľ. Nehovoriac už o tom, že hodnota meny nie je viazaná výhradne na tržný ekonomický systém, ako nesprávne uvádzate. Viď. obdobie feudalizmu.
Mne naopak príde smiešne, ak niekto obhajuje trhový ekonomický systém, ktorý mal zmysel v rannom kapitalizme a nie dnes, pretože je postavený na špekuláciach. Už nehovoriac, že z našich krajín urobil obyčajné kolónie západným krajinám, tu sa dnes už takmer nič nevyvíja, iba vyrába. Čím im pomáhame zvyšovať ich životnú úroveň. Koniec koncov - v kapitalizme to nikdy nebolo inak, veď ani peniaze, ktoré do západnej Európy pumpoval Marshalov plán tiež nespadli z neba, ale boli USA nazbíjané predovšetkým v krajinách Južnej Ameriky. Keď tam zdroje došli, išlo sa ďalej - Irak, Lýbia a stále je to málo, USA sú najzadlženejšou krajinou sveta a doláre sa tlačia do bludu v súkromnej banke. Ak toto je to normálne a správne podľa Vás, tak už fakt nie je o čom...
@@simonpolak5178 obávám se že z vašich dvou komentářů je zcela evidentní že nedisponujete ekonomickým vzděláním, ale nahrazujete ho selským rozumem. Tak to ale nefunguje, pan Knotek vám to napsal poměrně jednoduše. Nicméně je evidentní že nedokážete rozlišit co je nostalgická vzpomínka a co je realita nefunkčního systému vedeného bratry ze SSSR. Mimochodem nepřátelé ze západu jsme pro Rusko nyní i my a nějak nepozoruji, že by se po celé republice neustále přesunovali celé divize mechanizovaných vojenských prostředků a neustále se nacvičovalo nějaké napadení jako to bylo za "starých dobrých časů". Tento folklór naopak zůstal v Rusku kde si i přes svojí ekonomickou bídu neustále hrají na vojáčky a stále plánují jak nás efektivně napadnout. Už si prostě připusťte jednoduchou realitu toho že nacistické německo a sovětský svaz byli dva stejné spolky zla. Zatímco jeden byl celým světem poražen ten druhý se díky tomu udržel a my jsme v tom museli žít.
@@radekpastor6558napísali ste jeden nezmysel väčší ako druhý. Spomeniem len dva.
Píšete, že ekonomický systém bol nefunkčný. Ako je teda možné, že v úvode "budovania" krajiny ako aj ZSSR dosiahli dodnes neprekonaný rast HDP. Pokiaľ teda už nehovoríme o tom, čo sa v krajinách aj reálne vybudovalo. Pretože, ako som už písal opakovane, za 31 rokov, súčasný ekonomický model zničil viac, než vybudoval. Nehovoriac o tom, aké škody napáchal na medziľudských vzťahoch atď.
Druhá vec. Ak by ste sa na svet pozerali s otvorenými očami, tak by ste nepísali takéto drísty, ktorými tu vymýva mozgy súčasná propaganda - ohľadne nacvičovania útokov z ruskej strany. Odhliadnúc od toho, že fakty hovoria jednoznačne - drvivú väčšinu útokov v rámci celého sveta inicializuje vždy NATO na čele so SŠA. NATO, ktoré podľa dohôd malo zaniknúť súčasne s rozpadom Varšavskej zmluvy. Západ však v tomto ohľade nikdy nemá problém porušovať zmluvy a dohovory, pričom nie tej sily, ktorá by ho sankcionovala, lebo on má všetko pod palcom a túto nerovnováhu nevidí len slepý. Asi tak slepý, ako vy, ktorí nechcete vidieť to, že ruská armáda je postavená na rozdiel od americkej, na obranu krajiny, pritom americká ako útočná. Stačí si pozrieť nie jeden hoc i západný dokument, ktorý o tom jasne hovorí, prípadne si overte túto disproporciu sám, aby ste nepísali takéto bludy naďalej.
Bieda v Rusku, ktorú spomínate je znova len výsledkom ekonomickej vojny vedenej zo západu na ktorú dopláca civilné obyvateľstvo. To je už veľmi starý nástroj, ktorým USA so svojimi prisluhovačmi likviduje každého, kto sa im postaví v ich "rozširovaní demokracie", teda v skutočnosti prírodných zdrojov, či strategických území (ako Krym) do cesty.
@@radekpastor6558 a o tom, čo písal pán Knotek sa porozprávajte s nejakým ekonómom, ktorý má viac, ako 50 rokov, prosím. On vám to vysvetlí. Pretože je samozrejmé, že západ našu menu neuznával a bola podľa neho "na hlinených nohách", tak ako to tu prezentoval uvedený kolega. Veď to bola tiež jedna z foriem jeho ekonomického boja.