BUFOR pompa ciepła kaisai, midea, sevra, netsu

แชร์
ฝัง

ความคิดเห็น • 104

  • @JakubZieliński-t2b
    @JakubZieliński-t2b 11 วันที่ผ่านมา +1

    Czy zastosowanie bufora szeregowo na zasilaniu może być powodem problemu z defrostem?

    • @BaZZ-44
      @BaZZ-44  11 วันที่ผ่านมา

      @@JakubZieliński-t2b nie, szeregowo powrót zawsze będzie powrotem, a to temp powrotu jest kluczem

  • @Dani-nh5yh
    @Dani-nh5yh 11 หลายเดือนก่อน +1

    Witam . Pomyślałem , że wspomnę o rozwiązaniu, które zastosowano u mniej,a jakoś nie mogę trafić na podobne . Monoblok Midea 14 kw napelniony jest glikolem i przekazuje ciepło przez wężownice 3m2 w buforze 300l z którego wodę grzewczą rozbierają dwie pompy na dwie strefy .Pierwsza strefa to grzejniki na piętrze ok 40m2 powierzchni, sterowana z wybranej krzywej grzewczej 7. Druga strefa to podlogówka -parter ok 90 m2 sterowana w salonie regulatorem przewodowym Midea z wykorzystaniem wewnętrznego czujnika temperatury i tw2 obieg drugi.Jesli chodzi takie rozwiazanie wymiennika to zostalo mi narzucone i po uruchomieniu pompy ciepła tyle widziałem instalatora. Dzięki Waszym materiałom udało sie to jakoś zsynchronizować. W tem.-7 do+7 dziala to dość płynnie. Gdy więkrzy minus ,grzejniki siadają, za duża strata temp.na wymianie,gdy temperatury na zewnątrz wyższe pompa pracuje po ok 20mini i się wyłącza.Wolę wtedy ją całkiem wyłączyć na sterowniku ,na kilka godzin ,np. na noc. Proszę o jakąś podpowiedź jak usprawnić ten uklad, by był zdrowszy dla sprężarki i ekonomiczny, bo zużycie pradu nie jest małe. Czy zamontowanie Tbt1 w buforze coś zmieni? Teraz na 60%wysokości bufora jest 30*C przy zasilaniu z pompy 41*C jaka to więc akymulacja.Czy Tbt2 nisko w buforze pelni tylko role info.Z góry dziękuję za jakiś radę i czekam na kolejny super materiał,🙂pozdrawiam.

    • @BaZZ-44
      @BaZZ-44  11 หลายเดือนก่อน

      Witam.
      Ktoś mocno Cię skrzywdził tym układem i samym doborem pc. Jeśli to jakiś mało mądry projekt gminny i masz związane ręce, to trzeba liczyć się nawet ze zużyciem X2 w stosunku do prawidłowo wykonanej.
      Tbt1 w buforze spowoduje że pc prawdopodobnie wogóle lub sporadycznie będzie się wyłączać nawet w plusowych temp 10+.
      Zapraszam na maila bazzbartos@gmail.com , cudów proszę się nie spodziewać ale może coś doradzimy, jeśli nie ma termometrów na zasilaniu i powrocie każdej strefy proszę uzbroić się w w jakiś czujnik przenośny

  • @Bestwiadomosci
    @Bestwiadomosci 11 หลายเดือนก่อน +1

    Witam mam dom 165m ocieplony 15 styropian ,30 wełna góra .Ogrzewanie dół podłogówka góra grzejniki zakładam kaisai split 8kw i do tego bufor 300l czy to jest sens .Zużycie groszku mam za rok około 2,8 tony.Mam pytanie w jakim systemie podłaczyć.

    • @BaZZ-44
      @BaZZ-44  11 หลายเดือนก่อน +1

      Żadne połączenie nie będzie optymalne dlatego tego układu z tą pompą. Bufor 300 jeszcze pogorszy.
      Jak jest możliwość warto przemyśleć inną jednostkę ( z ustawialną deltą pracy, a jak było takie zużycie ekogroszku to z niską modulacją)

  • @wenus525
    @wenus525 11 หลายเดือนก่อน +1

    Jest wiele niedomówień. Jaka jest optymalna ilość wody na kW? Są dane gdzie jak najmniejsza, by zrobić defrost, a są dane, że optymalnie to ok. 20l/kW- przykład rotenso.
    Klimakonwektory muszą mieć duży przepływ wody, zawsze. Co polecacie?

    • @BaZZ-44
      @BaZZ-44  11 หลายเดือนก่อน +2

      Jest adnotacja, że przy właściwej pojemności wodnej.
      Przyjmowanie do klimakowektorów 20l/1KW jest jak najbardziej słuszna ,ale jak ktoś przyjmie 15l i zrobi wsparcie defrostu też będzie dobrze. Ważna jest inwencja instalatora i świadomoś inwestora, która jest cenniejsza niż wielki bufor z którym te jednostki po prostu nie potrafią współpracować ( takie moje zdanie).
      Ważna jest temp. powrotu bo od niej będzie zależeć dobrany przepływ przy defroście. Jak układ już istnieje i swoje przepracowal to masz dostępne wszelkie dane do zrobienia optymalnej poprawki

  • @BartLizak
    @BartLizak 18 วันที่ผ่านมา

    Będzie filmik o termostatach pokojowych?

    • @BaZZ-44
      @BaZZ-44  17 วันที่ผ่านมา

      Raczej nie, motywacja zerowa, w razie czego mogę pomóc zdalnie , pozdr.

  • @kamusial
    @kamusial 9 หลายเดือนก่อน

    Dzięki za filmik i różne scenariusze. Właśnie zastanawiam się czy do nowo budowanego domu 160m2 podłogi, tylko podłogówka jest sens dawać bufor równolegle lub szeregowo. Zastanawiam się czy jeżeli zrobię układ szeregowy, to czy przy zamknięciu np. 70% pętli, pompa wciąż będzie w stanie uzyskać wymagany minimalny przepływ do defrostu. Np. Panasonic w takim układzie wymaga zaworu nadmiarowo upustowego.

  • @Pejter01
    @Pejter01 11 หลายเดือนก่อน +1

    Dzień dobry, dla układu pc i kocioł na ekogroszek, przy 2 strefach: podlogowka i grzejniki trzypłytowe, które polaczenie bufora Pan proponuje? Czy połączenie 2t będzie najlepszym wyborem?

    • @BaZZ-44
      @BaZZ-44  11 หลายเดือนก่อน +1

      Jak duży bufor, gdzie wpięty kocioł, jaką ma spełniać funkcję , awaryjnego źródła czy dalej jest palone jako wsparcie?

    • @Pejter01
      @Pejter01 11 หลายเดือนก่อน +1

      Kocioł ma stanowić źródło szczytowe poniżej temperatury biwalentnej. Bufor nie większy jak 200l. Pytanie czy jest on w ogóle potrzebny, czy bypass będzie dobrym rozwiązaniem? Chodzi o rozsprzeglenie pomp obiegowych na podłogówkę i grzejniki. Pozdrawiam

    • @BaZZ-44
      @BaZZ-44  11 หลายเดือนก่อน +2

      @@Pejter01 jak rozważasz baypass to już trzeba więcej danych o układzie i jego parametrach pracy. Jaka jednostka, jaki zład strefy grzejnikowej i podłogi, jaki przepływ odpowiedni dla każdej strefy, jakie zadane dla każdej strefy ( przy0*) jakie delty pracy generuje każda strefa po osiągnięciu zadanej, czy kocioł sterowany z pc, czy ręcznie.
      Baypass pod względem zużycia korzystniejszy, ale czy możliwy w tym przypadku? Nie warto wróżyć, ewentualnie zapraszam na maila bazzbartos@gmail.com , można fotki itp

  • @JakubPodstawka
    @JakubPodstawka ปีที่แล้ว

    Chciałem spytać o 3:26 gdzie zaleca Pan podłączenie TbT1.
    Jest tam wypowiedź: "...z powodu wyłączania obiegu gdy zatrzymana jest sprężarka pompy" .
    Czy przez to mam rozumieć że w wypadku zatrzymania się pracy sprężarki po osiągnięciu temp zadanej (plus delta dt1s) - gdy zatrzymuje się pompka obiegowa wewnetrzna to chcemy by również zatrzymały się pompki zewnętrzne ?
    Jeżeli tak to dlaczego? Jeżeli nie to również proszę o rozwinięcie.
    Pozdrawiam

    • @---ro3dm
      @---ro3dm 11 หลายเดือนก่อน +1

      Wg mnie właśnie o to chodzi żeby wyłączyć. Jest to po to aby nie było odbioru ciepła z bufora, dzięki temu pompa będzie optymalnej pracować

    • @BaZZ-44
      @BaZZ-44  11 หลายเดือนก่อน +2

      Małe niedomówienie.
      Chodzi między innymi o obwód pc- bufor równolegle.
      1. Bez czujnika obiegowa pc nie wstrzyma pracy ( split) wtedy pc poda powrót dodatkowo do buforu przez zasilanie i bufor jako magazyn traci sens.
      2. Optymalniejsze działanie dT1SH i łatwiejsze jej dobranie, będzie pod Tbt1 niż T1, z powodu podmieszania i obniżenia wylotowej T1.
      To tylko porada nie konieczność. Fajnie że ktoś tak wnikliwie analizuje, szacunek, pozdrawiam

    • @JakubPodstawka
      @JakubPodstawka 11 หลายเดือนก่อน

      @@BaZZ-44 U mnie mam sprzęgło 45L na polaczeniu 4T, dołożyłem czujnik TBt1 ale chce jeszcze przerobić układ na 3T bo wyraźnie mam pomieszanie, nawet do 3 - 4 stopni a wiec bardzo dużo prądu tracę na to podbicie.
      Dziękuje za rozwiniecie myśli i tak tez myślałem ale wolałem zapytać. Dzięki również za naprawdę fajne materiały. Pozdrawiam.

    • @BaZZ-44
      @BaZZ-44  11 หลายเดือนก่อน +2

      @@JakubPodstawka jak myślisz nad 3T, to przemyśl 2T z możliwością przetestowania odcięcia buforu, wtedy masz wylotową na układ 1:1. Pozdrawiam

    • @JakubPodstawka
      @JakubPodstawka 11 หลายเดือนก่อน

      ​​@@BaZZ-44A czy nie mógłbym dać sprzęgło (mam 48L) na samym tylko powrocie ? W ten sposób unikam podmieszania praktycznie zawsze.

  • @grzegorzc4353
    @grzegorzc4353 14 วันที่ผ่านมา

    Witam. Czy w pompie ciepła kaisai split 8kW w przypadku ustawienia przykładowo, że pompa ciepła ma grzać tylko do - 5stC i skonfigurowaniu pompy z dodatkowym źródłem ciepła AHS bez dodatkowego czujnika w buforze, po spadku temp. poniżej - 5stC wyłącza się sprężarka i wszystkie pompy obiegowe, czy sprężarka i jedynie pompa obiegowa w pompie ciepła czy tylko sprężarka?

    • @BaZZ-44
      @BaZZ-44  14 วันที่ผ่านมา

      Nie przerabiałem AHS, niestety nie pomogę.

  • @RafaKoecki-jp1gz
    @RafaKoecki-jp1gz 10 หลายเดือนก่อน +1

    Kiedy temat zastosowanie termostatów pokojowych?

    • @BaZZ-44
      @BaZZ-44  10 หลายเดือนก่อน +2

      Najszybciej jak się da, brak czasu trochę ogranicza. Pozdr

  • @Bestwiadomosci
    @Bestwiadomosci หลายเดือนก่อน

    Czy warto podłaczyć czujnik bufora układ podłogówka dół, góra klimakonwetkory .Pompa kaisai split 8kw bufor 100l podłączenie równolegle

    • @BaZZ-44
      @BaZZ-44  หลายเดือนก่อน

      @@Bestwiadomosci
      Za:
      -Podtrzymanie pracy układu CO ( z bufora) przy grzaniu CWU.
      -Dłuższe dochodzenie do zadanej (na Tbt1)w okresach przejściowych.
      - Nieznacznie wydłużone postoje w okresie przejściowym, itp.
      Przeciw. Cena ?

    • @Bestwiadomosci
      @Bestwiadomosci หลายเดือนก่อน

      @BaZZ-44 dzięki za odpowiedź cena 109 zł .Podłączamy w płytce pod CN24-11 jak spojrzałem na schemat.

    • @BaZZ-44
      @BaZZ-44  หลายเดือนก่อน

      @Bestwiadomosci
      👍

  • @MammaMia222
    @MammaMia222 หลายเดือนก่อน

    Witam, mam pytanie odnośnie podłączenia i pozostawienia sprzęgła hydraulicznego w układzie z gazem. Dom 1 piętrowy z pełnym podpiwniczeniem, wszystkie poziomy pełna podłogówka, ale w piwnicy nigdy nie grzane. 3 rozdzielacze, 2 pompki obiegowe. 1 pompka na piwnicę oraz parter, druga na piętro. Planuję pompę Kaisai split. Na podstawie rachunków - zużycie gazu max 1400 m3, ale jest PV z nadwyżkami i pompa się przyda. Aktualnie układ jest ze sprzęgłem hydraulicznym, planowane były siłowniki w rozdzielaczach, ale nie będą montowane. Czy można wpiąć się do sprzęgła równolegle i nie montować bufora lub w ostateczności zastosować go na powrocie i nie zmieniać reszty układu? Aktualnie jest 1 sterownik na parterze i on uruchamiał pompki obiegowe, a czujnik jest podłączony na zasileniu z kotła przed sprzęgłem. Proszę o odpowiedź.

    • @BaZZ-44
      @BaZZ-44  หลายเดือนก่อน

      Można bezpośrednio do sprzęgła i bez buforu na powrocie, ale warto zmienić podejście do sterowania, pompy obiegowe podpiąć do sterowania przez pc, lepsza praca na przepływie nie termostacie (gaz-pc , to trochę inne podejście do ogrzewania) termostat ewentualnie dla okresów przejściowych ( z niską histerezą)

    • @MammaMia222
      @MammaMia222 หลายเดือนก่อน

      @@BaZZ-44 Dziękuję za odpowiedź. Dodam że ma grzać albo kocioł gazowy albo pompa ciepła, w założeniu oba źródła nie będą się uzupełniać. Aktualnie od 2 sezonów grzewczych dom ogrzewany klimatyzacjami, woda grzałką. Pytanie o C.W.U w tym układzie. Aktualnie zbiornik 129 l z wężownicą 0,95 m2. Do wężownicy podpięty tylko kocioł gazowy - nie używany z racji grzałki. Jakie zagrożenia niesie w sobie pozostawienie zbiornika z mniejszą niż wymagana wężownica (2m2) dla pompy ciepła lub czy może to grozić wyższym zużyciem energii? Czy ma Pan informacje na temat gwarancji Kaisaia gdyż wyczytałem na forach że bufor jednak musi zostać zamontowany w instalacji. Powoli czytam instukcję montażu, ale nadal nie mam pewności czy tak jest.

    • @BaZZ-44
      @BaZZ-44  หลายเดือนก่อน

      @MammaMia222
      Moga pojawiać się błędy , lepiej wymienić na odpowiedni i większy, nawet gdyby ( przy np. mniejszej jednostce) nie było by błędów, to grzanie CWU byłoby zbyt częste i to już niekorzystnie dla pc, poza tym ta jednostka nie ma możliwości ustawienia np. defrostu na wybrany obwód ( CO lub CWU) i zrobi go tam gdzie aktualnie grzeje.
      Co do gwarancji odnośnie buforu dla jednostek na R32 to mit , mam jak i wielu użytkowników bez i z gwarancją, nie wiem jak jest przy pc na r290. Kluczem jest również instalator, jak cierpi na buforoze to nic go nie przekona do zmiany myślenia i zamontuje go wszędzie, na szczęście takich jest coraz mniej. Dobry instalator-servisant to klucz do spokoju.

  • @AirVac
    @AirVac 4 หลายเดือนก่อน +1

    Witam. Czy przy układzie z buforem 2P lub 3P również warto dać czujnik w buforze?

    • @BaZZ-44
      @BaZZ-44  4 หลายเดือนก่อน +1

      @@AirVac to zależy, czy to split czy mono? Jaki duży bufor? Co odbiera ciepło, ile stref? Jak sterowanie, czy tylko temp przepływu, czy dodatkowo termostat?

    • @AirVac
      @AirVac 4 หลายเดือนก่อน +1

      @@BaZZ-44 Split, bufor 140litrów, podłogówka, jedna strefa (2 pompy obiegowe), krzywa grzewcza 9, sterowanie strefowe na siłownikach, pompa York 10kW.

    • @BaZZ-44
      @BaZZ-44  4 หลายเดือนก่อน +2

      Warto. Plusy- Zatrzymanie obiegowej PWM powoduje nie przenoszenie powrotu na zasilanie przez wymiennik ( dłuższa praca na samym buforze po wyłaczeniu sprężarki), oraz ciąglość grzania ( podtrzymanie) przy grzaniu CWU.

    • @AirVac
      @AirVac 4 หลายเดือนก่อน +1

      @@BaZZ-44 Dzięki za odpowiedź. Może jeszcze podpowiesz jak można zaimplementować w przypadku układu bezpośredniego z podłogówką i sterowaniem strefowym zawór upustowy różnicy ciśnień. Pompy grupy Midea nie mają czujnika przepływu pokazującego realne natężenie przepływu. Nie wiem jak w taki przypadku ustawić taki zawór Chodzi oczywiście o układ z buforem na powrocie.

    • @BaZZ-44
      @BaZZ-44  4 หลายเดือนก่อน +2

      @AirVac ile jest tych pętli sterowanych?, do bezpośredniego z zamykanymi wszystkimi musisz zrobić bypass i w nim upustowy,
      Jak nie więcej niż około 30% pętli zamykanych to darować sobie upustowy.

  • @szynszyle
    @szynszyle 3 หลายเดือนก่อน +1

    i gdzie kolejne filmiki > bo tego o termostatach chyba dalej nie ma

    • @BaZZ-44
      @BaZZ-44  2 หลายเดือนก่อน

      Problemy techniczne 💻🔨

  • @dex781
    @dex781 2 หลายเดือนก่อน

    Hej, nie wiem czy było już takie pytanie: Będę budowałdom parterowy (ok 165m2, w tym garaż dwustanowiskowy), całość podłogówka na jednym rozdzielaczu (16 obwodów). Czy w takim przypadku jest sens dawać bufor bo pompy Kaisai? Czy ta pompa się nadaje do takiego układu, czy lepiej szukać czegoś z pokroju LG / Daikin / Panasonic? Różnica w cenie jest ok 2.3-5 razy wyższa na dzien dzisiejszy i się zastanawiam nad sensownością. Instalacje będę składał sam.

    • @BaZZ-44
      @BaZZ-44  2 หลายเดือนก่อน

      Od jakiej ceny liczysz te 2-3 razy droższe? Kaisaje teraz po 5k, jak panasa lub daikina masz za 10-15k to bierz ( więcej ustawień w tym dT przy której masz wpływ na przepływ jednostki, dzięki czemu małe jednostki przegonią większe układy podłogi) LG bym z tego zestawu wykluczył ( nie ma ustawienia dT ( przynajmniej 5lat temu nie miał, chyba że coś się zmieniło, tego nie wiem).
      Buforu nie, najlepszym buforem jest beton, chyba że planujesz sterowanie pętlami po calości, ale to nie najlepszy pomysł. ( Tych ,,chyba że,, i ,,ale,, jest sporo więc zawsze weryfikuj,,internetowych,, doradców).
      Wracając do tematu, (moja opinia) jak te dwie jednostki daikina i panas kosztują 6x więcej w stosunku do KAISAIa za 5k biorę za 5k (w splicie) , połaczenie bezpośrednie, sterowanie tylko na pętlach do obniżenia temp ( np.sypialnie, przy zamknięciu poprawisz przepływ na otwartych pętlach) jednak przepływy po modulacji spadną (16p to około 1l/min przy pc 8-10kw) więc ciężko Ci będzie np doregulować łazienki ( na cieplejsze od strefy dziennej) dlatego ułozyć podlogówke gęściej ( przy jednym obiegu).

    • @dex781
      @dex781 หลายเดือนก่อน

      @@BaZZ-44 Hej, Dzięki za szybką odpowiedź :)
      1. Co do cen, to liczę 6k na Kaisai'a i ok 13-16k na LG therma v / panasonic aquarea / daikin EDLA. Nie wiem czy ceny tego modelu daikina to scam, ale od dawna widzę je na poziomie 10-15k PLN.
      2. Czy tryb Δt jest rzeczywiście tak istotny? LG go posiada według instrukcji i manuala z ustawieniami z filmu "LG Therma V R32 Monobloc Installer Setting Guide" - 7 minuta. Na niższym dt pompa ma wyższą sprawność? jak to się ma w rzeczywistości? Wychodzi, że Kaisai jako jedyny z tej stawki nie ma w takim wypadku sterowania pompą po dt, lecz nie wiem, czy warto do tej funkcji dopłacać nawet chociażby 10k PLN.
      3. Jeśli nie trzeba bufora, to także się wzbraniam osobiści - nie planuje sterowania na siłownikach, więc zład zawsze będzie.
      4. W łazienkach mam zaplanowane dogrzewacze na ręczniki. W sezonie nic nie stoi na przeszkodzie by se dogrzać łazienkę wg harmonogramu akurat grzejniki będą załączane przez smart home, to se napisze warunki jakie mi się wymarzy.
      5. Jak to jest z tym heating capacity w pompach LG przy mrozach? wszędzie w dokumentacji chwalą, że na samym kompresorze prawie do -20 daje 100% mocy znamionowej ( z zachowaniem spadku sprawności jak wszędzie indziej). Czy jest tam przewymiarowana sprężarka? Czy po prostu papier przyjął co mu sie nabazgrało, a fizyka dalej swoje? Nie ukrywam, że ten parametr mnie skusił, a z drugiej strony jak patrzę na listy ZUM (tak raczej dla śmiechu i rozrywki, bo ciężko brać to na poważnie), to kaisai ma większe roczne sprawności według tych certyfikatów niż LG...
      W związku z powyższymi - zastanawiam się czy warto dopłacać nawet 10k do całości względem kaisaia, czy lepiej kupić taniej a nawiązke potraktować jako koszt mniej efektywnego grzania? Nie ukrywam, że dopuszczam tylko monobloki, z racji tego, że sam wszystko będę składał i nie chce mi się czekać i płacić monterom za podpięcie linii "freonowej".

    • @BaZZ-44
      @BaZZ-44  หลายเดือนก่อน

      2. dT to istotny parametr przede wszystkim dla układów w połączeniu równoległym buforu, lub pracy na sprzęgle, algorytm do niższej delty ustawia większy przepływ co pozwala zniwelować powstające naturalne podmieszanie powrotu po modulacji, a np. w układach jednostrefowych pozwoli utrzymać większy przepływ przy mniejszych jednostkach do ukladów z większym zładem. Istotny ale nie zawsze konieczny. Poza tym KAISAI ma dT na zasadzie: nie że dąży do dT 5* tylko dąży do nie większej dat niż 5* , i oczywiście może pracować ( jeśli układ taką dT generuje) na dT np 3*( tak np. u mnie), ale nie zareaguje przepływem, jedynie Hz. Co do sprawności, to załóżmy że (przykład z panasa) przy dT 5* praca po modulacji ( osiągnięciu zadanej) wylotową 35*, powrót 30*- pc ustawi przepływ ( hipotetycznie, nie pamiętam dokładnych wartości) na poziomie 0,9m3/h przy Hz np.25 i realnym poborze 600W,
      A przy dT2*, wylotową 35*, powrót33*, wartości hz25, pobór 600W, ale do układu trafia już zagrzanej wódy nie 0,9 a np 1,5m3/h. Odpowiedź wydaje się oczywista. Wielu temu zaprzeczy, ale jedynym argumentem dla nich jest słowo fizyka, ale fizykę trzeba umieć wykozystywać, gdybyśmy tego nie robili dalej jaskinia byłaby naszym domem.

    • @BaZZ-44
      @BaZZ-44  หลายเดือนก่อน

      3. Mam takie samo podejście, więc pełna zgoda, do podlogówki tym bardziej. Ten grzejnik suszarka rozumiem że ma pracować na parametrze z podłogi? Jak taki wystarczy to też bym sobie darował dodatkowe sterowania.

    • @BaZZ-44
      @BaZZ-44  หลายเดือนก่อน

      5. W tym temacie się nie wypowiem, zwyczajnie nie znam tej jednostki, i zgadzam się, testy laboratoryjne to zawsze tekst laboratoryjne, każdy tak robi.
      Ja bym nie dopłacał w Twoim przypadku, ale jako posiadacz zadowolony nie jestem obiektywny.( zarówno tanio jak i drogo nie musi oznaczać DOBRZE).
      Jedynie co bym zmienił to z mono na split (ale to tylko moje zdanie)

  • @radoslawj8858
    @radoslawj8858 ปีที่แล้ว

    siemka moge prosic cie o porade mam pampe ciepla midea all in one 8 kw bufor 40 l jak wpiety az tak sie nie znam dol podlogowka i gora grzejniki dodam ze tom to konstrukcja szkiletowa 125 m2 budowana rok temu pompa na krzywej grzewczej nr 8 pracuje caly czas byla uruchomiona srodek wrzesnia mniej wiencej a juz ma 2200 z hakiem godzin na Sprężarce czy to blad instalatora czy o co chodzi prosze o pomoc ???

    • @BaZZ-44
      @BaZZ-44  ปีที่แล้ว

      W takim tempie to pewnie nie przekroczy 4000h/rok, więc jest jak najbardziej w normie, śpij spokojnie.

    • @radoslawj8858
      @radoslawj8858 ปีที่แล้ว

      Ale to ona ma się w ogóle nie wykańczać w ciągu doby nawet na 30 min ?

    • @radoslawj8858
      @radoslawj8858 ปีที่แล้ว

      Wyłączać sry

    • @BaZZ-44
      @BaZZ-44  ปีที่แล้ว

      Praca ciągla jest jej najbardziej prawidłową w temp ok. 0* , zwiększy się temp zewnątrz, spadnie zapotrzebowanie budynku i zacznie się wyłączać, w twoim przypadku problem może powodować duża różnica temp na strefach lub bufor 4T .

    • @radoslawj8858
      @radoslawj8858 ปีที่แล้ว

      No właśnie rozumiem jak jest zimno ale ostatnio było + 7 i dalej non stop chodzi defrost strat i tak non stop no i te temperatury mnie martwią bo wchodzę w parametry pracy i mam t1 temp wody wylotowej 36 a t1sc1 krzywej zadanej mam 38 i ona nigdy nie dobija do tych 38 stopni na przykład no chyba że podnóże krzywa grzewcza na przykład do nr 4 wtedy dobije do 40 paru stopi i zmienię wtedy na krzywa nr 8 wtedy pompa się zatrzyma na jakiś czas ?

  • @SebastianM-l3r
    @SebastianM-l3r 3 หลายเดือนก่อน

    Kupiłem Kaisai monoblock 8kw i chciałbym zapytać jaki układ zastosować. Dom nowobudowany ok. 160 m2, ściany 20 cm grafitu, strop betonowy ocieplony 30 cm styropianu. Podłogówka 100% dwa rozdzielacze góra i dół. W przyszłości rekuperacja i prawdopodobnie kominek z płaszczem

    • @BaZZ-44
      @BaZZ-44  3 หลายเดือนก่อน

      Przy 100% podłogi bez sterowania pętlami podłączenie bezpośrednie.
      Co do przeszłości to mocno przemyśl kominek z płaszczem.

    • @krzysztofg7475
      @krzysztofg7475 2 หลายเดือนก่อน

      @@BaZZ-44 Nie rozumiem jednego. Jeśli instalacja podlogowa wymaga odpowiednio duzych przepływów - np. u mnie 160m2, dwa rozdzielacze - 12 i 10 obiegów, aby zachować przepływy ok 2l/min na wiekszym rozdzielaczu pompa musi pompować ok 1,5m3/h, mniejszy niech pobierze 1m3/h. Pompka w PC 8kw max wycisnie 1,65m3/h. Skąd wezmie się brakujące 0,9m3/h? Czy takie podciśnienie generowane przez pompki obiegowe instalacji nie bedzie powodowac zaklóceń pracy pompki w pompie?

    • @BaZZ-44
      @BaZZ-44  2 หลายเดือนก่อน

      Nie powoduje zakłóceń pc, bo masz sprzęgło/ bufor. Ale pc - układ nie działa optymalnie, wygląda to tak że pc sobie, układ sobie i powstają problemy ( niepotrzebne podbijanie wylotowej, podmieszania większe mniejsze itp.)
      Kłania się dobór pompy, bo wszyscy bazują tylko na mocy, zamiast na dostępnych modulacjach, dostępnych ustawieniach w różnych jednostkach itp. pc dobiera się nie tylko do budynku i jego zapotrzebowania, ale podstawą do układu i jego możliwości.

  • @arturjolero7920
    @arturjolero7920 3 หลายเดือนก่อน

    Czy ta pompa kaisai powiedzmy 8 lub 10kw w konfiguracji z buforem na powrocie szeregowo czy wewnętrzna pompa wody da radę bez pompy zewnętrzne dodatkowejj?

    • @BaZZ-44
      @BaZZ-44  3 หลายเดือนก่อน

      Powinna , ale chyba nikt, bez sprawdzenia Twojego układu nie stwierdzi jednoznacznie ,,tak lub nie,,

  • @tomekwysokinski6134
    @tomekwysokinski6134 9 หลายเดือนก่อน +1

    A co sadzisz o buforach afriso? Producent mowi ze nie wystepuje tam zjawisko podmieszania. Uzywal ktos tych buforów?

    • @BaZZ-44
      @BaZZ-44  9 หลายเดือนก่อน +1

      Wrzuć jakiś link do tego buforu.
      Raczej to chwyt marketingowy, nie ma takiej możliwości.

  • @sebastianogorek6159
    @sebastianogorek6159 3 หลายเดือนก่อน

    pompa Rotenso mono 8kW. W uklad wpiety bufor 100l 4T. za buforem jedna pompa zasilajaca wymiennik w reku (w sterowniku jako strefa 1) oraz dwie pompy obiegowe podlogowki (strefa2). W buforze czujnik Tbt1. Pompy obiegowe dodatkowe sterowane przez pc. Czy to normalne, ze gdy wlaczam grzanie jednej lub obu stref, to w momencie, gdy Tbt1 = zadanej, to pompy obiegowe nie startuja w ogole? Dopiero, gdy Tbt1 spadnie o dT1SH, wtedy ruszy pompa w obiegowa pompy ciepla oraz pompy obiegowe stref. Problem w tym, ze Tbt1 nie spadnie zanim nie pojawi sie odbior ciepla z bufora. A pompy obiegowe stref nie startuja w ogole zanim nie ruszy obiegowa w PC

    • @BaZZ-44
      @BaZZ-44  3 หลายเดือนก่อน

      To nienormalne, ale niestety się zdarza, np. po braku zasilania, czujnik Tbt1 jest odnośnikiem do startu, a powinna być aktywacja grzania ( może kiedyś poprawią algorytm, na razie pozostaje ręczne chwilowe podniesienie wylotu w celu wymuszenia startu, lub jak piszesz czekanie)
      Napisałeś że ma nagrzewnice do roku podłaczoną, właśnie jestem w trakcie planowania takiego rozwiązania, mógłbyś dać znać,
      Jakiej masz mocy? I przy jakim parametrze zadanej I przy jakim przepływie powietrza M3 ile jest wstanie podbić nawiew?
      Rozumiem że masz ją za wymiennikiem na nadmuchu?

    • @sebastianogorek6159
      @sebastianogorek6159 3 หลายเดือนก่อน

      @@BaZZ-44 moja jednostka to Wanas 430V Combo, ktora wyposazylem dodatkowo w nagrzewnice wodna (jednostka zamawiana w Wanas - wszystkie Combo maja juz prowizje do montazu wymiennika wodnego lub freonowego). Tak, jest ona za wymiennikiem a przed wkladka nawilzacza.Niestety nie znam jej mocy. Przy tem zewnetrzenej 12 i wydatku 180m3 nawiewana temp to 26-27 przy zasilaniu 29 z bufora. Temperatura nawiewu mierzona w kanale nawiewnym, ok 2m za jednostka

    • @BaZZ-44
      @BaZZ-44  3 หลายเดือนก่อน

      @@sebastianogorek6159 jednostkę już mam Karlino, bez wkładek dlatego nagrzewnica kanałowa, dzięki za info już wszystko jasne, wygląda to optymistycznie, pozdr

    • @sebastianogorek6159
      @sebastianogorek6159 3 หลายเดือนก่อน

      @@BaZZ-44 glownie licze na to, ze latem schlodze w ten sposob troche dom. Stad caly zabieg z dwiema strefami. Do tej pory pompa pracowala z wylaczonym Tbt1. Jakas godzine temu wlaczylem czujnik akurat, gdy temperatura bufora byla dwa stopnie nizsza, niz zadana z krzywej. Pompy wystartowaly, uklad wydaje sie pracowac w takiej konfiguracji stabilniej. Szkoda tylko, ze jest ten feler z brakiem startu poprzez sygnal wlaczenia grzania/chlodzenia a tylko wartosc Tbt1 to definuje, a w zasadzie delta

    • @BaZZ-44
      @BaZZ-44  3 หลายเดือนก่อน

      @@sebastianogorek6159 problem występuje rzadko, niemniej nie powinno go być. Rozwizał by to termostat do sterowania strefą na ręku, ale niestety nie da się używać termostatu do 1 strefy a druga na przepływie, a 2 termostat do 2 strefy z podlogówką to już nie musi być najlepsze rozwiązanie

  • @controlledvehicles
    @controlledvehicles 3 หลายเดือนก่อน

    Witam, pompa kaisai 8KW split podobno da sie przestawic i działa jak 10KW? U mnie chyba juz przestawiona bo pokazywało 10KW mocy, Bufor 170L w szeregu na wylocie za buforem pompka obiegowa , 100% grzejniki mam ustawione 33 stopnie(przestawione na podłogówke) bez krzywych w domu 22.5 - 23stopnie wiecej nie ustawiam bo w domu za ciepło sie robi. Pompe mam od tygodnia wiec dopiero sie jej ucze czy mozna cos optymalniej ustawic ? Chciałem w przyszlosci sterowac głowicami wifi ale bez wyłaczania pompki lub zaworów chyba nie jest to dobry pomysł dla pompki za buforem ? Jak by wszystkie sie na raz zamkneły.

    • @BaZZ-44
      @BaZZ-44  3 หลายเดือนก่อน

      @controlledvehicles przestawić się da, to że pokazuje energii wytworzonej 10kw nie musi oznaczać że jest ustawiona na 10kw. Ale warto przestawić 8na 10 poprawisz górną wartość przepływu PWM.
      Głowice wi fi, nic nie stoi na przeszkodzie by zamontować, ( jak masz dodatkową obiegówkę to masz układ równolegly) ale zawsze dążysz do jak najmniejszego parametru zadanej, dlatego jak montować to tylko w pomieszczeniach gdzie chcesz obniżyć temperaturę w stosunku do komfortowej ( na każdym grzejniku nie polecam).
      Za to przy samych grzejnikach, rozważyć pracę na termostacie pokojowym ( brak przegrzewania pomieszczeń, możliwość ustawienia różnych temp dla różnych czasokresów, noc dzień) i spore oszczędności.

    • @ryszardtadych1849
      @ryszardtadych1849 26 วันที่ผ่านมา

      @@BaZZ-44 Witam. Też mam 8 Kaisai - jak przestawić aby była 10-ką ??

    • @BaZZ-44
      @BaZZ-44  25 วันที่ผ่านมา

      Przełącznik dip w jednostce zewnętrznej, ale uwaga to wiąże się z utratą gwarancji. Pytać bezpośrednio swojego serwisanta.

  • @piotrpozarski4354
    @piotrpozarski4354 4 หลายเดือนก่อน

    To jakby Pan teraz robil instalacje? Z buforem czy bez? Bufor równolegle?

    • @BaZZ-44
      @BaZZ-44  4 หลายเดือนก่อน

      Każdy dom i instalacja są inne i nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
      U siebie nie mam i nigdy mieć nie będę montował buforu, pomimo dwóch stref i dodatkowo nagrzewnicy dla rekuperacji.

  • @kula112232
    @kula112232 2 หลายเดือนก่อน

    Wkoncu ktos to wytłumaczył dokladnie i na chlopski rozum. Jesli jest mozliwosc prosze o kontakt ;)

    • @BaZZ-44
      @BaZZ-44  2 หลายเดือนก่อน

      👍

  • @kamilwiewiora5694
    @kamilwiewiora5694 3 หลายเดือนก่อน

    Witam do ppmpy 8 kw zawór strefowy 1 cal wystarczy?

    • @BaZZ-44
      @BaZZ-44  3 หลายเดือนก่อน

      @@kamilwiewiora5694 strefowy w rozumieniu mieszający? Tak

  • @RafaKoecki-jp1gz
    @RafaKoecki-jp1gz 11 หลายเดือนก่อน

    Moim zdaniem jednym z błędów i częstą przyczyna niedogrzewania itd jest to ze instalatorzy nie ogarniaja za bardzo energetyki budynku. Grzejemy nie po to zeby miec jakies tam przepływu delty czy inne ale po to zeby miec żądaną temperature w domu i bez sterownika pokojowego jest bardzo trudno zrobić.

    • @BaZZ-44
      @BaZZ-44  11 หลายเดือนก่อน

      Jak niewiadomo o co chodzi to chodzi o pieniądze, instalatorowi lepiej zamontować 2-3 jednostki w tygodniu niż jedną z głową. Ale nie wszyscy tak robią więc nie wrzucajmy wszystkich do jednego worka.
      Delty, przepływy itp mają bezpośrednie przełożenie na prawidłowe grzanie dlatego nie ma co ich bagatelizować.
      Ustawienie wlaściwych temperatur w całym budynku nie tyle jest trudne co czasami niemożliwe ( za to już odpowiada układ grzewczy), i oczywiście termostat pokojowy jest dobrym wsparciem sterowania i dzięki rozbiciu temp na nocne i dzienne może dać spore oszczędności ( szczególnie w układach grzejnikowych, przewymiarowanych jednostkach itp)

    • @RafaKoecki-jp1gz
      @RafaKoecki-jp1gz 11 หลายเดือนก่อน

      @@BaZZ-44 Proszę wziąść jakieś opracowania w zakresie audytu energetycznego i sprawdzić z czego się składa bilans energetyczny budynku. Sama krzywa grzewcza która jest bezpośrednio związana z przepływami i mocą przy danej temperaturze jest niewystarczająca np zapotrzebowanie na moc przy tem -1*C to 5kw/20*C ale to wcale nie oznacza że budynek będzie potrzebować 5kw energii przy -1*C żeby w domu było 20*C

  • @RafaKoecki-jp1gz
    @RafaKoecki-jp1gz 11 หลายเดือนก่อน +1

    Pompa ciepła mono na wymieniku glikol woda

    • @BaZZ-44
      @BaZZ-44  11 หลายเดือนก่อน +1

      I jak się sprawdza, jakie zużycie?

    • @RafaKoecki-jp1gz
      @RafaKoecki-jp1gz 11 หลายเดือนก่อน +1

      @@BaZZ-44 nie słyszałem żeby ludzie narzekali. Tylko warunek trzeba dobrze dobrać wymienik i sprawdzić czy pompka z jednostki nie będzie zbyt słaba

  • @Eno-bp1iz
    @Eno-bp1iz 3 หลายเดือนก่อน

    Kanst du Option für Übersetzungen einfügen. Auf deutsch finde ich kein Video der so gut ist wie deiner.

    • @BaZZ-44
      @BaZZ-44  3 หลายเดือนก่อน +1

      Ich habe keine Zeit, weitere Filme zu machen, insbesondere sie in andere Sprachen zu übersetzen. Vielleicht passiert im Winter etwas. Nutzen Sie vorerst einen Übersetzer, die Videos sind sehr anschaulich, sodass es nach der Übersetzung keine Probleme geben sollte. Schade, dass ich polyglott bin und zum Übersetzen wahrscheinlich den Google-Übersetzer verwenden werde, sodass der Effekt derselbe sein wird

    • @Eno-bp1iz
      @Eno-bp1iz 3 หลายเดือนก่อน +1

      @@BaZZ-44 Danke für die Antwort