Witam mega10/10 jak zawsze .Nie żebym się czepiał ale może zrobisz materiał o maluszkach; Colt Navy Pieprzniczka , Remington Pocket czy Derringer Unicon 2.5 cala Great Gun .
No i dylemat... dwa strzały, czy sześć😅 Jednak GG jest taki idealny do noszenia... Świetny film, czekam na książkę i materiały dodatkowe, bo filmy zawsze są zbyt krótkie, mogę oglądać godzinami. Fajnie, że pokazane są też inne rzeczy, nabijanie, czyszczenie...
Teraz mi się podoba. Zdziwiłem się wadami chrono... Ps. Spotkałem się raz z przechwałkami strzelca który modernizował remika u rusznikarza. Zniwelował szczelinę do 0.15mm...myślę że bęben też był jakoś ,,planowany,,... Szczegółów nie zbanam. Bardzo fajny odcinek...brawo.
Metod zmniejszenia szczeliny jest kilka. 1. Nagwintowanie i wkręcenie lufy głębiej o jeden obrót (słabe, bo duża ingerencja). 2. Wykręcenie lufy i precyzyjne napawanie laserem wejścia lufy (dobra metoda). 3. Docięcie cienkiego pierścionka stalowego odpowiadającego wymiarami wejścia lufy i przyklejenie go na jakiś mocny klej (np: 3M DP490). Metoda niby druciarska, ale ktoś kiedyś chwalił się na pewnym forum, że po wystrzeleniu 10 bębenków pierścień trzymał się tak, jak trzeba.
Odnośnie liczenia energii kaszki mannej. Kiedyś w szkole na pracowni elektrycznej w opracowaniu ćwiczenia błędy pomiaru (względem obliczeń teoretycznych) uzasadniłem nieuwzględnieniem rezystancji przewodów. Pan dyrektor kazał mi policzyć i uwzględnić te rezystancje. Teraz tak jak Ty wolę strzelać niż liczyć. Pozdrawiam serdecznie.
Odcinek o Derringer GG 45/6 vs GG 54/5 oglądałem już chyba z 10 razy😅 Planuję zakup i nie mogę się zdecydować. Teraz oglądam kolejne ciekawe porównanie i wiem, że GG, to jest to co chcę.
Zaletą derringer jest to że potrafią być bardzo małe i można j ukryć .I proponuję ci kupić taki mały np. 45 / 3 cala .A dla kobiet są np. 9mm 2,5 cala . Jak będziesz chciał większy to są rewolwery .
@@wojtekp8369 chłopak mojej córki fascynuje się bronią (będzie wyrabiał pozwolenie) ma zamiar kupić rewolwer CP, ja zakochałem się w Derringerze. Wędkarstwo nas nie kręci 😉 Derringer ma być dla "zabawy". Nie mam zamiaru go nosić poza strzelnicą. Więc może być armata.
Derringer ma wiekszą energię przy de facto krótszej lufie bo musisz odjąć dobre 3 cm długości bębna w rewolwerze. Wychodzi na to, że szczelina w tym przypadku odpowiada za więcej niz 40 % strat, zapewne dobre 50% gdyby zrównać długość lufy derringera z całkowita dlugością lufy + bębna w Catelmanie. W Remiku mam pomiędzy 0,15 a 0,20mm ciekawe ile energii tracę przy takiej szczelinie. Ciekawe było również zestawienie energii w zależności od szczeliny, i jaka jest minimalna szczelina umożliwiająca normalną pracę. Materiał jak zawsze ciekawy coraz to lepszy. Pozdrawiam i oby tak dalej!
Brawo Rufus!!! Poprzednie testy były dobre i tak jak wiele osób mówiło zdecydował błąd pomiaru. Proponuje jeszcze zrobić sam odcinek o metodologii wykonywanych testów. i linkować go w każdym z kolejnych materiałów żebyś się chłopie powtarzać nie musiał. Super że udało Ci się zweryfikować pomiary za pomocą radaru i chronografu 👍Podsumowując to " Księga dymu" idzie w dobrą stronę i namówiłeś mnie :)
Wedlug moich obliczen szczelina wielkosci 0,3mm ma powierzchnie 10,5mm2 (srednica jakby zrobic dziurke 3,6mm) powierzchnia kalibru .44 to z kolei 98,5mm2 czyli teoretycznie 10% energi prochu nam ucieka, tylko trzeba pamietac przy tym ze szczeliną energia ucieka bez oporu a w lufie napotyka opor kuli czy tam pocisku, wiec zanim kula opusci lufe to tej energi ucieknie wiecej niz te 10% co by sie zgadzalo z wynikami chronografu ;)
Ja myślę, że też na dużą energie w Great Gunie może mieć wpływ sposób ładowania. To ubijanie młotkiem może na tyle skompresować proch, że wytwarza on większe ciśnienie
w przypadku derringerów, możesz też używać kaszki jako "spacera", to znaczy, sypiąc więcej kaszki do derringera, sprawiasz że kula zostanie osadzona płycej, de facto skracając efektywną długość lufy
Ło kurła jaka szczelina O.o Ja jak dokonywałem zakupu to powyżej 0.15mm nawet nie patrzyłem. Wybrałem sobie 0.10mm, mój przyjaciel o to nie pytał i dostał 0.25mm 😅
@@CMPunk1978 O takich aparatach też słyszałem, ale nigdy nie widziałem żeby na jakieś zawody chodzili czy rozsądne miejsca zajmowali. Ale jak ktoś strzela na 15 - 25m do puszek albo karoserii samochodu (są i takie kwiatki na niektórych strzelnicach) to rzeczywiście wszystko jedno.. Aczkolwiek nie mieści mi się to w głowie 😅 Zbyt dokładny jestem i jak widzę w czymkolwiek nawet najdrobniejszą niedoróbkę to mnie szlak trafia.
@@backtrack1741 to wiadomo. Teraz robią masówkę i mało kto przejmuje się takimi "drobiazgami". Dlatego warto poszukać czegoś starszego, z lepszych materiałów. Teraz tylko włoszczyzna- lepsza lub gorsza. Kiedyś była też Hiszpania, Niemcy, USA. Był wybór.
Nie tylko szczelina ma znaczenie, ale wielkość otworu zapałowego w kominku i jego kształt. Możliwe, że GG ma minimalne mniejszą średnicę lufy i/lub skok gwintu, liczbę bruzd i pól... Ale wnioski ogólne są prawidłowe - szczelina (szczególnie powyżej 0,3 mm) ma decydujące znaczenie.
Super odcinek, czekam na drugą część:) Zastanawia mnie tylko jak to działa że ten pomarańczowy hronometr niby liczył prędkość dla 10 m będąc przy samej lufie....?
To jest chronometr radarowy dopplerowski. Mierzy prędkość uciekającego pocisku odbijając od niego falę radiową i mierząc jej przesunięcie częstotliwości (efekt dopplera). Mierzy przy samej lufie oraz w pięciu wybranych punktach od lufy, od 2 m do 90 m.
Mógłbyś kiedyś pomierzyć na chrono swojego GG na bardziej przystępnym dla klasy robotniczej prochu jakim jest vesuvit lc ? Ciekaw jestem parametrów na kuli i na real lub conical przy 15grainach i 30grainach.
Polecam do derringera kule 451 bez flejtucha, na nasmarowanej przybitce filcowej 4mm. Tak mi się najprzyjemniej ładuje, bez używania młotka, wystarczy sam starter.
A czy nie jest tak że lufę powinno się czyścić tylko w kierunku wylotu? Wkładamy wycior bez szczotki, w miejscu po bębenku wkręcamy szczotkę, wyciągamy, wykręcamy i tak w kółko?
Powiem tak, jestem fanem broni historycznej , CP dla mnie to raczej peace of art niż narzędzie =) I Cattleman jako kopia legendarnego Peacemaker 1873 jest moim ulubionym =) No i Remingron 1858 też razem z Colt 1860. Są cudne. Można owszem używać na co dzień ale to jak jezdzić na Ford Model T. Można ale szkoda =)
@@Nerwosol ale po co. Na użytek można nowoczesnego CZ P10C lub Glock 19 sobie kupić i tyle. I nie jest to trudne uzyskać promesę w PL, trochę czasochłonne, trochę kosztowne, ale nie trudniej niż uzyskać prawko.
@@АндрійМатвєєв-е2уjak ktoś lubi strzelać z pistoletu to kupuje nowy pistolet , jak ktoś lubi rewolwer to kupuje nowy rewolwer (nowoczesny lub replikę) teraz są produkowane z trwalszych materiałów niż 150 lat temu więc nie rozumiem czemu ma być szkoda
jedno pytanie, czy pomierzyliście średnicę komór i bruzd lufy? często producenci rewolwerów CP dla bezpieczeństwa wiercą komory o średnicy mniejszej niż średnica w bruzdach lufy, skutkuje to przedmuchami i utratą energii, może właśnie tutaj jest problem? natomiast w przypadku pistoletu dużo wyższa energia, też może wychodzić przez to, że pocisk jest ściśle dopasowany i uszczelniony flejtuchem, gdzieś kiedyś czytałem w jakimś opracowaniu, że strata energii na szczelinie nie powinna przekraczać kilku procent, wiec tutaj jest ewidentnie za duża, a tak już zupełnie przy okazji, to szczelina 0,25-0,30mm w rewolwerach S&W współczesnych, to bardzo dobry wynik 😀
To ciekawe i warte zastanowienia. Mam jednak wątpliwość, czy takie przedmuchy na bruzdach miałby by większe znaczenie. No bo te przedmuchy to przecież ten sam mechanizm utraty energii co przez szczelinę: gaz ucieka otworem zamiast pchać pocisk. Jeśli tak jest i jeżeli przedmuchy miałyby zabierać więcej energii, to ich powierzchnia musiałaby być większa od szczeliny na bębnie.
@@jakubjakub1016 uberti robi .45 - .44/46 pietta .447 - .44/45 tylko pedersoli robi .45 - .44/45 pietta w Schooterze .458 - .44/46. Nie wiem jak FWB. Między pociskiem a bruzdami nie ma przedmiotów gdyż za pociskiem jest przybitka lub kasza manna i gorące gazy są przez nią odizolowane od pocisku. Na energię więc nie ma to wpływu ale na prowadzenie pocisku już tak. Ciekawe że zawody wygrywają repliki w których średnica komór w bębenku jest równa kalibrowi w bruzdach...
To jest replika colta na scaloną amunicję, który został przerobiony na kapiszony. Czyli jest klapka, a także wyrzutnik łusek, które w wersji kapiszonowej nie mają żadnej funkcji. Nie można jednak włożyć bębenka z wersji na amunicję scaloną, bo inaczej skonstruowany jest kurek. Technicznie da się broń przerobić, ale żeby to było legalne musiałby to robić rusznikarz i potrzebna byłaby promesa.
Kurde, ta szczelina jest intrygująca. Podobno nie powinna przekraczać zbyt wiele ponad 0.1 mm. Mierzyłem u siebie, z prawej strony ciasno 0.2 ale z lewej to już 0.5 na luzaka. Hm. Może specjalnie tak, żeby dobrze dymiło? No, chyba że bubel jakiś się trafił. Chociaż w sumie wychodzi mi dziura 1.2285 mm², to jakby otwór fi 1.25 mm. To dużo? Czy nie dużo? Najlepszego!
Hej, nie wiem czy ten temat był już omawiany jeśli tak to proszę o podanie w którym filmiku bo tu nowy jestem. Mianowicie interesuje mnie sprawa przechowywania czarnego prochu w trakcie wypraw na Alaskę. Są jakieś specjalne pojemniki aby w trakcie ataku jakiegoś przysłowiowego Niedźwiedzia mieć pewność że ładunek odpali. Proszę o odpowiedź i POZDRAWIAM!!!
Nie ma linku do książki w opisie Na poprzednich filmach wspominałeś o dodatkowych materiałach dla osób które zakupiły księgę dymu. Czy już coś pojawiło się elitarnego grona w jaki sposób dać ci znać że książka zakupiona, nie zawsze jest to połączone tym samym kątem co na TH-cam Pozdrawiam
Chwileczkę ale kaszka powinna być dodana, ona zmienia dystans między ładunkiem prochowym a pociskiem. To że to ma znaczenie, widać szczególnie przy elaboracji amunicji scalonej, zasada jest ta sama. Jeśli sie osadzi pocisk w łusce za nisko, to zwiększa się ciśnienie maksymalne oraz zwiększa sie prędkość wylotowa. Widać to nawet chociażby po bardziej płaskich splonkach. W drugą stronę to samo, gdy pocisk jest płycej osadzony niż wskazuje książka do elaboracji, to prędkość wylotowa jest mniejsza bo spada ciśnienie. Wiec ta kaszka będzie robić dużą różnicę, bo to jest ładnych kilka milimetrów dystansu względem prochu czarnego.
Mówisz o amunicji scalonej z prochem bezdymnym czy czarnym? Bo prędkość spalania prochu bezdymnego jest bardzo czuła na zmianę ciśnienia, a przypadku prochu czarnego tak nie jest.
Mówię o jednym i o drugim, bo zasada jest ta sama, tylko pędnik inny. W zasadzie możesz to nawet przetestować w nowym odcinku: czy dodanie miarki kaszki zmienia prędkość wylotową w derringerach.
Co rozumiesz przez celne strzelanie śrutem? Jaki dystans cię interesuje i jakiej wielkości cel? Co do zasady, do strzelania śrutem chcesz mieć lufę długą gładką. Tu jest krótka i gwintowana. studio.th-cam.com/users/videokmrrCQWmCqI/edit
@@DR_RUFUS mam na myśli np. upolowanie wiewiórki, albo kuraka, czy innego zwierzęcia które jestem w stanie skutecznie uśmiercić za pomocą takiej broni. Powodem może być lżejsza waga pistoletu od strzelby, albo samej amunicji której można nosić mniej. Dystans i cel zostawiam Tobie, wyprawy do Ameryki dały Ci dużo więcej doświadczenia ode mnie i wiesz na co można polować i z jakiej odległości.
Polowanie ze śrutu pistoletem to słaby pomysł. Od biedy można go użyć np. do uśmiercenia grzechotnika. W USA sprzedawane są naboje scalone z tzw. snake shot, czyli bardzo drobnym śrutem. To ma prawo działać na dwa-trzy metry, nie dalej. Na kuraki i wiewiórki poluje się z kilkunastu metrów. Jeśli już miałbym polować na wiewióry z broni krótkiej, to strzelałbym kulą, tak jak to pokazałem niedawno w relacji z Alaski.
Czy te cattelmany są Pietty? Bo w Uberti szczelina chyba jest 0.10 do 0.15 max, sprawdzę w swoim Cattelmanie z Uberti ale kiedyś mierzyłem i było w granicy 0.10 szczeliny w bębnie.
@@TAUROLEATHER to naprawdę duża szczelina. Z doświadczenia wiem ze jak Już rewolwer ma 0.25 to już jest stary i rozklekotany. Mam karabinek dragoona Armi sanmarko z 75r i ma coś koło 0.25 , to uważam go za emeryta chociaż daje czadu.
Poza tym dlaczego kula była na łacie? Była podkalibrowa? Bo jeśli nie była podkalibrowa to bardzo ciasno siedziała co spowodowało znaczący wzrost ciśnienia na pczątku bo duży opór był do przełamania. Niestety - z jednej strony doceniam zaangażowanie ale z drugiej strony mam zastrzeżenia do testu. Pozdrawiam. Ps. Z pewnością brak szczeliny MUSI zwiększyć energię ale ... no właśnie mam zastrzeżenia do testu.
Problem jest w lufie ja tak mam weś suwmiarke to lufa pod pociski a nie pod kule zrywa mięki ołów kuli 11,10 wymiar początkowy zwęża się do 11 mm i tyle macie przedmuchy w lufie z stąd taki pomiar powtórka ale z pociskami
Sprobuj 24gn. Na max z kulą 457 lub 454 wchodzi 30gn Swiss 3F. Szwajcar dobrze sie kompresuje więc z końcówki prochownicy 30gn finalnie masz ok 28gn. Vesuvit i ZS juz sie tak nie ubiją. Jeśli chodzi o pocisk conical to musisz sprawdzić jaki bedzie max. Wg. mnie 24 jest optymalne do strzelania tarczowego.
@@DR_RUFUS proponuję każdy pomiar powtarzać na fotokomórce. Początkowo myślałem, że może mierzył przybitkę, ale kasza tę wątpliwość rozwiała. Mam nadzieję, że komory były wytarte do sucha i kominki perfekcyjnie drożne ( jeden ze strzałów, był "zaciągnięty" , tak jakby proch dostał za słaby impuls ogniowy). Co do książki wiem , że kupię kiedy będzie wydaną. W moim wieku, to cyklu wydawniczego mogę nie dożyć 😁
@@CMPunk1978 Możliwe. Przyjdzie nam zakopać w lesie armaty. Niestety Tusk podpisał pakt relokacyjny. Wiem jak wyglądają Niemcy i Francja. Byłem osobiście. Trudna przyszłość nas czeka.
Chłopie, odległość mierzysz w metrach a prędkości i naważki poddajesz w jednostkach imperialnych? Zdecyduj się w końcu komu dedykujesz te filmy ? Czujesz się jakiś niedowartościowany, że wstydzisz się jednostek metrycznych używanych w Polsce i dla Polaków zrozumiałych ? To już lepiej nadawaj po angielsku - przypodobasz się angolom!
Wyobraź sobie, że jak jadę samochodem, to odległości mierzę w kilometrach z układu SI, moc silnika w koniach mechanicznych z układu MKS, a średnice kół w calach z układu imperialnego. Założę się, że ty robisz podobnie.
@@DR_RUFUS W Polsce od dawna prędkości początkowe były podawane w m/s. A energia w J. Już nawet przed wojną. Żyjemy w systemie metrycznym i dla nas czymś naturalnym jest ten system. To, że marginalnie używane są jednostki imperialne to nie powód aby się na ten archaiczny system przestawiać. Bo niby dlaczego, aby sobie skomplikować życie?
starywspanialyswiat.salescrm.pl/ksiega-dymu-przedsprzedaz
Witam mega10/10 jak zawsze .Nie żebym się czepiał ale może zrobisz materiał o maluszkach; Colt Navy Pieprzniczka , Remington Pocket czy Derringer Unicon 2.5 cala Great Gun .
A na co to komu, komu to jest potrzebne :)
@@green_kris420pl8 to nie oglądaj i nie komentuj jak ci się coś nie podoba!!!!!!!
Się robisz coraz bardziej profesjonalny, brawo. I to cmoknięcie to już chyba znak firmowy. Kwinto też taką miał manierę hehe
Kwinto to dobry trop :)
@@DR_RUFUS Wiem 😀 dobry wzorzec, klasyka.
@@DR_RUFUS Ucho od śledzia...
No i dylemat... dwa strzały, czy sześć😅 Jednak GG jest taki idealny do noszenia... Świetny film, czekam na książkę i materiały dodatkowe, bo filmy zawsze są zbyt krótkie, mogę oglądać godzinami. Fajnie, że pokazane są też inne rzeczy, nabijanie, czyszczenie...
Teraz mi się podoba.
Zdziwiłem się wadami chrono...
Ps. Spotkałem się raz z przechwałkami strzelca który modernizował remika u rusznikarza. Zniwelował szczelinę do 0.15mm...myślę że bęben też był jakoś ,,planowany,,...
Szczegółów nie zbanam.
Bardzo fajny odcinek...brawo.
Metod zmniejszenia szczeliny jest kilka.
1. Nagwintowanie i wkręcenie lufy głębiej o jeden obrót (słabe, bo duża ingerencja).
2. Wykręcenie lufy i precyzyjne napawanie laserem wejścia lufy (dobra metoda).
3. Docięcie cienkiego pierścionka stalowego odpowiadającego wymiarami wejścia lufy i przyklejenie go na jakiś mocny klej (np: 3M DP490). Metoda niby druciarska, ale ktoś kiedyś chwalił się na pewnym forum, że po wystrzeleniu 10 bębenków pierścień trzymał się tak, jak trzeba.
@@arturmietelski2924 do niewielu modeli coś takiego jest dostępne.
Super że poruszyłeś temat szczeliny i rozjaśniłeś ile energii ucieka. Pozdrawiam i czekam na więcej filmów.
Nowy Wspaniały Film. 👍
Wiram. Najlepszy kanał o tej tematyce. Doktor Stary Wspaniały Świat. .
Oczywiście, jak najwięcej danych informacji praktycznych i porad, każda wiedza jest bardzo cenna tym bardziej, że nie ma ich zbyt wiele.
Powitać.Kkręć te filmy częściej
Dajesz hopie💪
Odnośnie liczenia energii kaszki mannej.
Kiedyś w szkole na pracowni elektrycznej w opracowaniu ćwiczenia błędy pomiaru (względem obliczeń teoretycznych) uzasadniłem nieuwzględnieniem rezystancji przewodów. Pan dyrektor kazał mi policzyć i uwzględnić te rezystancje.
Teraz tak jak Ty wolę strzelać niż liczyć.
Pozdrawiam serdecznie.
Dziękujemy.
Bardzo dziękuję :)
Dobra robota panie👍👌
Bardzo dobry instruktaż z przyjemnością oglądam Pańskie programy..Pozdrawiam
Świetny film...jak zwykle Pozdrawiam Panów
Odcinek o Derringer GG 45/6 vs GG 54/5 oglądałem już chyba z 10 razy😅 Planuję zakup i nie mogę się zdecydować. Teraz oglądam kolejne ciekawe porównanie i wiem, że GG, to jest to co chcę.
Zaletą derringer jest to że potrafią być bardzo małe i można j ukryć .I proponuję ci kupić taki mały np. 45 / 3 cala .A dla kobiet są np. 9mm 2,5 cala . Jak będziesz chciał większy to są rewolwery .
@@wojtekp8369 chłopak mojej córki fascynuje się bronią (będzie wyrabiał pozwolenie) ma zamiar kupić rewolwer CP, ja zakochałem się w Derringerze. Wędkarstwo nas nie kręci 😉 Derringer ma być dla "zabawy". Nie mam zamiaru go nosić poza strzelnicą. Więc może być armata.
@@xmyradx Bierz .45 6" - zacna armata, a i pociski/kule łatwiej dobrać niż do .54.
Ja mam 3,5 cala i uważam, że to maks długość dla tego rodzaju konstrukcji. Wszystko powyżej nie wejdzie do kieszeni wiec odradzam.
Tego też się spodziewałem 😊
Derringer ma wiekszą energię przy de facto krótszej lufie bo musisz odjąć dobre 3 cm długości bębna w rewolwerze. Wychodzi na to, że szczelina w tym przypadku odpowiada za więcej niz 40 % strat, zapewne dobre 50% gdyby zrównać długość lufy derringera z całkowita dlugością lufy + bębna w Catelmanie. W Remiku mam pomiędzy 0,15 a 0,20mm ciekawe ile energii tracę przy takiej szczelinie. Ciekawe było również zestawienie energii w zależności od szczeliny, i jaka jest minimalna szczelina umożliwiająca normalną pracę. Materiał jak zawsze ciekawy coraz to lepszy. Pozdrawiam i oby tak dalej!
Brawo Rufus!!! Poprzednie testy były dobre i tak jak wiele osób mówiło zdecydował błąd pomiaru. Proponuje jeszcze zrobić sam odcinek o metodologii wykonywanych testów. i linkować go w każdym z kolejnych materiałów żebyś się chłopie powtarzać nie musiał. Super że udało Ci się zweryfikować pomiary za pomocą radaru i chronografu 👍Podsumowując to " Księga dymu" idzie w dobrą stronę i namówiłeś mnie :)
Wedlug moich obliczen szczelina wielkosci 0,3mm ma powierzchnie 10,5mm2 (srednica jakby zrobic dziurke 3,6mm) powierzchnia kalibru .44 to z kolei 98,5mm2 czyli teoretycznie 10% energi prochu nam ucieka, tylko trzeba pamietac przy tym ze szczeliną energia ucieka bez oporu a w lufie napotyka opor kuli czy tam pocisku, wiec zanim kula opusci lufe to tej energi ucieknie wiecej niz te 10% co by sie zgadzalo z wynikami chronografu ;)
Ja myślę, że też na dużą energie w Great Gunie może mieć wpływ sposób ładowania. To ubijanie młotkiem może na tyle skompresować proch, że wytwarza on większe ciśnienie
w przypadku derringerów, możesz też używać kaszki jako "spacera", to znaczy, sypiąc więcej kaszki do derringera, sprawiasz że kula zostanie osadzona płycej, de facto skracając efektywną długość lufy
Lufa 6" w delingerze,a w catelmanie 5,5"-uwaga ale jeszcze komora nabojowa,czyli bębenek.Proszę te długości brać pod uwagę !!!!!
Ło kurła jaka szczelina O.o Ja jak dokonywałem zakupu to powyżej 0.15mm nawet nie patrzyłem. Wybrałem sobie 0.10mm, mój przyjaciel o to nie pytał i dostał 0.25mm 😅
Nie ma tragedii. Są tacy, co strzelają ze sprzętów ze szczeliną 0,5mm plus i nie narzekają. Choć trochę energii ucieka.
@@CMPunk1978 O takich aparatach też słyszałem, ale nigdy nie widziałem żeby na jakieś zawody chodzili czy rozsądne miejsca zajmowali. Ale jak ktoś strzela na 15 - 25m do puszek albo karoserii samochodu (są i takie kwiatki na niektórych strzelnicach) to rzeczywiście wszystko jedno.. Aczkolwiek nie mieści mi się to w głowie 😅 Zbyt dokładny jestem i jak widzę w czymkolwiek nawet najdrobniejszą niedoróbkę to mnie szlak trafia.
@@backtrack1741 to wiadomo. Teraz robią masówkę i mało kto przejmuje się takimi "drobiazgami". Dlatego warto poszukać czegoś starszego, z lepszych materiałów. Teraz tylko włoszczyzna- lepsza lub gorsza. Kiedyś była też Hiszpania, Niemcy, USA. Był wybór.
Nie tylko szczelina ma znaczenie, ale wielkość otworu zapałowego w kominku i jego kształt. Możliwe, że GG ma minimalne mniejszą średnicę lufy i/lub skok gwintu, liczbę bruzd i pól... Ale wnioski ogólne są prawidłowe - szczelina (szczególnie powyżej 0,3 mm) ma decydujące znaczenie.
Cześć możesz zrobić filmik z dubeltówka odtylcowa na gilzy rozdzielonego ładowania pozdrawiam
łał ale piękne skupienie na tym deringerku
Super odcinek, czekam na drugą część:)
Zastanawia mnie tylko jak to działa że ten pomarańczowy hronometr niby liczył prędkość dla 10 m będąc przy samej lufie....?
To jest chronometr radarowy dopplerowski. Mierzy prędkość uciekającego pocisku odbijając od niego falę radiową i mierząc jej przesunięcie częstotliwości (efekt dopplera). Mierzy przy samej lufie oraz w pięciu wybranych punktach od lufy, od 2 m do 90 m.
@@DR_RUFUS Wow, mega urządzenie O.o
Mordo - skąd ta bluza❤ bądź miłym starym światem ❤
Mógłbyś kiedyś pomierzyć na chrono swojego GG na bardziej przystępnym dla klasy robotniczej prochu jakim jest vesuvit lc ? Ciekaw jestem parametrów na kuli i na real lub conical przy 15grainach i 30grainach.
Cześć szwagier!
Jak to mawia nasz skoczek no fajnie no fajnie .
Bardzo fajna kabura na pierś, gdzie taką kupić?
Polecam do derringera kule 451 bez flejtucha, na nasmarowanej przybitce filcowej 4mm. Tak mi się najprzyjemniej ładuje, bez używania młotka, wystarczy sam starter.
Kule 451 nie wchodzą za luźno ? nie lepsze 454?
@Yeti2010 próbowałem jednych i drugich. Nie widziałem różnicy na tarczy, a 451 lżej wchodziły.
Mam pytanie z innej beczki odnośnie bluzy, co to za model i gdzie by ją można dostać w Polsce o ile się da, z góry dzieki za odp
A czy nie jest tak że lufę powinno się czyścić tylko w kierunku wylotu? Wkładamy wycior bez szczotki, w miejscu po bębenku wkręcamy szczotkę, wyciągamy, wykręcamy i tak w kółko?
Może kiedyś jakiś test muszkietu?
Gdzie kupić taką oldschoolową bluzę?
More, more, more!!!!
Podoba mi się Pańska metodyka pomiarów.
Może zamiana miejscami urządzeń pomiarowych?
To by nie zadziałało. Radarowy musi być przy wylocie lufy a fotokomórka nie może, bo dym.
Człowiek się całe życie uczy, a … ;)
Powiem tak, jestem fanem broni historycznej , CP dla mnie to raczej peace of art niż narzędzie =) I Cattleman jako kopia legendarnego Peacemaker 1873 jest moim ulubionym =) No i Remingron 1858 też razem z Colt 1860. Są cudne. Można owszem używać na co dzień ale to jak jezdzić na Ford Model T. Można ale szkoda =)
Szkoda to z oryginału strzelać , teraz pełno replik czaroprochowych i na nabój scalony i ciągle produkują
@@Nerwosol ale po co. Na użytek można nowoczesnego CZ P10C lub Glock 19 sobie kupić i tyle. I nie jest to trudne uzyskać promesę w PL, trochę czasochłonne, trochę kosztowne, ale nie trudniej niż uzyskać prawko.
@@АндрійМатвєєв-е2уjak ktoś lubi strzelać z pistoletu to kupuje nowy pistolet , jak ktoś lubi rewolwer to kupuje nowy rewolwer (nowoczesny lub replikę) teraz są produkowane z trwalszych materiałów niż 150 lat temu więc nie rozumiem czemu ma być szkoda
Jako pierwszy Pozdrawiam wszystkich :)
jedno pytanie, czy pomierzyliście średnicę komór i bruzd lufy? często producenci rewolwerów CP dla bezpieczeństwa wiercą komory o średnicy mniejszej niż średnica w bruzdach lufy, skutkuje to przedmuchami i utratą energii, może właśnie tutaj jest problem? natomiast w przypadku pistoletu dużo wyższa energia, też może wychodzić przez to, że pocisk jest ściśle dopasowany i uszczelniony flejtuchem, gdzieś kiedyś czytałem w jakimś opracowaniu, że strata energii na szczelinie nie powinna przekraczać kilku procent, wiec tutaj jest ewidentnie za duża, a tak już zupełnie przy okazji, to szczelina 0,25-0,30mm w rewolwerach S&W współczesnych, to bardzo dobry wynik 😀
To ciekawe i warte zastanowienia. Mam jednak wątpliwość, czy takie przedmuchy na bruzdach miałby by większe znaczenie. No bo te przedmuchy to przecież ten sam mechanizm utraty energii co przez szczelinę: gaz ucieka otworem zamiast pchać pocisk. Jeśli tak jest i jeżeli przedmuchy miałyby zabierać więcej energii, to ich powierzchnia musiałaby być większa od szczeliny na bębnie.
@@DR_RUFUS temat do przemyślenia i sprawdzenia, tak jak mówiłem warto zmierzyć średnicę komór i średnicę lufy w bruzdach
@@jakubjakub1016 uberti robi .45 - .44/46 pietta .447 - .44/45 tylko pedersoli robi .45 - .44/45 pietta w Schooterze .458 - .44/46. Nie wiem jak FWB. Między pociskiem a bruzdami nie ma przedmiotów gdyż za pociskiem jest przybitka lub kasza manna i gorące gazy są przez nią odizolowane od pocisku. Na energię więc nie ma to wpływu ale na prowadzenie pocisku już tak. Ciekawe że zawody wygrywają repliki w których średnica komór w bębenku jest równa kalibrowi w bruzdach...
🙋♂
Czy kabura którą maszyna klacie to
Diamond D Custom Leather.
Nie, to Tauro Leather z Milanówka
O trzeba popatrzeć.
Jak się sprawuje.@@DR_RUFUS
Nie wiem, pożyczam do nagrań. Ale niedługo zamówię kaburę dla mnie, będzie o tym odcinek.
a może czas na nowe materiały i przechodzimy na PCP ? 500 - 1200 j sporo tego
Gdzie pan taką ładną bluzę kupił?
Super!
Ponawiam pytanie bo zostałem opluty. Czy planujecie materiał podobnej treści o Pepperboxie? Pozdrawiam!
To jest kwestia dostępności broni. Jak ktoś użyczy, to nagramy. Kupować pepperboxa nie zamierzam.
@@DR_RUFUS Rozumiem, podziękował.
A będzie odcinek o Cattlemanie 7,5?
Czy planuje pan urządzić kolejne polowanie na boilery?
Dzisiaj polowaliśmy na żółty kompresor. Będzie w przyszłych odcinkach.
Jeszcze pomiar" dźwiękiem " mikrofon w połowie drogi i " gong" plus program do obróbki dźwięku będzie komplet 😂
Aż się prosi o test Saguaro Muchacho
Ten chronometr dopplerowski to może czasem zamiast pocisku mierzy przybitke/flejtuch , kaszke , niespalony proch
A co gdyby zamiast kul były ciężkie pociski?
Chyba trzeba kupić książkę.
Dałoby tu radę włożyć bębenek pod amunicję scaloną? Bo klapkę na korpusie widzę.
Bez przerabiania broni nie dałoby się.
@@DR_RUFUS Czyli klapka na pocisk to tylko taki design?
To jest replika colta na scaloną amunicję, który został przerobiony na kapiszony. Czyli jest klapka, a także wyrzutnik łusek, które w wersji kapiszonowej nie mają żadnej funkcji. Nie można jednak włożyć bębenka z wersji na amunicję scaloną, bo inaczej skonstruowany jest kurek. Technicznie da się broń przerobić, ale żeby to było legalne musiałby to robić rusznikarz i potrzebna byłaby promesa.
Kurde, ta szczelina jest intrygująca. Podobno nie powinna przekraczać zbyt wiele ponad 0.1 mm. Mierzyłem u siebie, z prawej strony ciasno 0.2 ale z lewej to już 0.5 na luzaka. Hm. Może specjalnie tak, żeby dobrze dymiło? No, chyba że bubel jakiś się trafił.
Chociaż w sumie wychodzi mi dziura 1.2285 mm², to jakby otwór fi 1.25 mm. To dużo? Czy nie dużo?
Najlepszego!
Hej, nie wiem czy ten temat był już omawiany jeśli tak to proszę o podanie w którym filmiku bo tu nowy jestem. Mianowicie interesuje mnie sprawa przechowywania czarnego prochu w trakcie wypraw na Alaskę. Są jakieś specjalne pojemniki aby w trakcie ataku jakiegoś przysłowiowego Niedźwiedzia mieć pewność że ładunek odpali. Proszę o odpowiedź i POZDRAWIAM!!!
Będzie o tym odcinek :)
Dzięki. Czekam z niecierpliwością i Pozdrawiam😊
Pozdrawiam. KDZ.
Jak to robicie, że praktycznie nie macie niewypałów w Cattleman?
Nie ma linku do książki w opisie
Na poprzednich filmach wspominałeś o dodatkowych materiałach dla osób które zakupiły księgę dymu. Czy już coś pojawiło się elitarnego grona w jaki sposób dać ci znać że książka zakupiona, nie zawsze jest to połączone tym samym kątem co na TH-cam
Pozdrawiam
Dodałem link. Materiał pojawi się pod koniec stycznia. Wyślę linki na emaile podane w zamówieniu.
@@DR_RUFUS Super! :-)
Błąd to zwykłe 1-sigma?
Chwileczkę ale kaszka powinna być dodana, ona zmienia dystans między ładunkiem prochowym a pociskiem.
To że to ma znaczenie, widać szczególnie przy elaboracji amunicji scalonej, zasada jest ta sama.
Jeśli sie osadzi pocisk w łusce za nisko, to zwiększa się ciśnienie maksymalne oraz zwiększa sie prędkość wylotowa. Widać to nawet chociażby po bardziej płaskich splonkach.
W drugą stronę to samo, gdy pocisk jest płycej osadzony niż wskazuje książka do elaboracji, to prędkość wylotowa jest mniejsza bo spada ciśnienie.
Wiec ta kaszka będzie robić dużą różnicę, bo to jest ładnych kilka milimetrów dystansu względem prochu czarnego.
Mówisz o amunicji scalonej z prochem bezdymnym czy czarnym? Bo prędkość spalania prochu bezdymnego jest bardzo czuła na zmianę ciśnienia, a przypadku prochu czarnego tak nie jest.
Mówię o jednym i o drugim, bo zasada jest ta sama, tylko pędnik inny.
W zasadzie możesz to nawet przetestować w nowym odcinku: czy dodanie miarki kaszki zmienia prędkość wylotową w derringerach.
Coś czuję po kościach że na "Wielkiej księdze dymu" się nie skończy i nasz Doktor zrobi drugi fakultet z bronioznastwa. :-D
Oj nie! Nigdy nie lubiłem chodzić szkoły, wolałem praktykę.
to chyba najładniejsza broń CP z małych rewolwerów...
Witam!
Derringer ma gwintowaną lufę? Da się z niego strzelić (celnie) śrutem?
Co rozumiesz przez celne strzelanie śrutem? Jaki dystans cię interesuje i jakiej wielkości cel?
Co do zasady, do strzelania śrutem chcesz mieć lufę długą gładką. Tu jest krótka i gwintowana.
studio.th-cam.com/users/videokmrrCQWmCqI/edit
@@DR_RUFUS mam na myśli np. upolowanie wiewiórki, albo kuraka, czy innego zwierzęcia które jestem w stanie skutecznie uśmiercić za pomocą takiej broni. Powodem może być lżejsza waga pistoletu od strzelby, albo samej amunicji której można nosić mniej.
Dystans i cel zostawiam Tobie, wyprawy do Ameryki dały Ci dużo więcej doświadczenia ode mnie i wiesz na co można polować i z jakiej odległości.
Polowanie ze śrutu pistoletem to słaby pomysł. Od biedy można go użyć np. do uśmiercenia grzechotnika. W USA sprzedawane są naboje scalone z tzw. snake shot, czyli bardzo drobnym śrutem. To ma prawo działać na dwa-trzy metry, nie dalej. Na kuraki i wiewiórki poluje się z kilkunastu metrów.
Jeśli już miałbym polować na wiewióry z broni krótkiej, to strzelałbym kulą, tak jak to pokazałem niedawno w relacji z Alaski.
Czy te cattelmany są Pietty? Bo w Uberti szczelina chyba jest 0.10 do 0.15 max, sprawdzę w swoim Cattelmanie z Uberti ale kiedyś mierzyłem i było w granicy 0.10 szczeliny w bębnie.
To masz dopieszczoną sztukę, bo zazwyczaj waha się właśnie między 0,2 a 0,3.
Te Cattlemany są zapewne od Ubertiego.
Tak potwierdzam. Obydwa Cattelman-y w filmie są Uberti.
@@TAUROLEATHER to naprawdę duża szczelina. Z doświadczenia wiem ze jak Już rewolwer ma 0.25 to już jest stary i rozklekotany. Mam karabinek dragoona Armi sanmarko z 75r i ma coś koło 0.25 , to uważam go za emeryta chociaż daje czadu.
@@jarekp4973 Przecież nowe mają takie, a nawet większe szczeliny. A czasami "dziadki" są bardzo ciasne.
Poza tym dlaczego kula była na łacie?
Była podkalibrowa?
Bo jeśli nie była podkalibrowa to bardzo ciasno siedziała co spowodowało znaczący wzrost ciśnienia na pczątku bo duży opór był do przełamania.
Niestety - z jednej strony doceniam zaangażowanie ale z drugiej strony mam zastrzeżenia do testu. Pozdrawiam.
Ps. Z pewnością brak szczeliny MUSI zwiększyć energię ale ... no właśnie mam zastrzeżenia do testu.
Wkradł się błąd w montażu filmu. Kula na łacie nie była, bo się jej nie dało wcisnąć. Kule były bez łat.
może przebitkę lecącą mierzy
Czołem!
Jaką wysokość mają te muszki?
Bez hiper dokładności mój czyli ten 4 3/4 ma 5 mm. Drugi bardzo podobnie. Zmierzę dokładnie w pracowni suwmiarką. Reasumując sporo zmniejszone.
Problem jest w lufie ja tak mam weś suwmiarke to lufa pod pociski a nie pod kule zrywa mięki ołów kuli 11,10 wymiar początkowy zwęża się do 11 mm i tyle macie przedmuchy w lufie z stąd taki pomiar powtórka ale z pociskami
Witam,jaką zalecacie gramaturę do catelmana 7,5 cala z pociskiem stożkowym?
Sprobuj 24gn. Na max z kulą 457 lub 454 wchodzi 30gn Swiss 3F. Szwajcar dobrze sie kompresuje więc z końcówki prochownicy 30gn finalnie masz ok 28gn. Vesuvit i ZS juz sie tak nie ubiją. Jeśli chodzi o pocisk conical to musisz sprawdzić jaki bedzie max. Wg. mnie 24 jest optymalne do strzelania tarczowego.
No 0.35 to duża szczelina ja też taka miałem i rusznikarz mi zrobił 0.10 i jest rożnica
Dzień dobry
Dzieńdobry dzieńdobry
Trzeba pamiętać że bębenek jest przedłużeniem lufy , więc 5,5'' lufa plus około 1,5'' w bębenku daje nam 7'' a great gun ma 6'' .
Słuszna uwaga. W derringerze odległość od wylotu lufy do dna komory wynosi 6,3".
Nie wiem, czy zwróciłeś uwagę, ale przy tych niskich pomiarach masz również niską jakość/siłę sygnału.
😎👏👏👏👍👍👍
No jednak w derringerze lufa jest dłuższa no i ile by nie ważyła kaszka to jednak waży. Powinien jednak dać tyle samo kaszki.
No i znowu konikala nie było
🏴☠️
Coś mi się wydaje że ponad 4 koła wywalone w błoto. Ten doppler ewidentnie wariuje 🤨
Bywa kapryśny. Hobbystycznie bym go nie kupił, za drogi. Jako inwestycja do książki jest OK.
@@DR_RUFUS proponuję każdy pomiar powtarzać na fotokomórce. Początkowo myślałem, że może mierzył przybitkę, ale kasza tę wątpliwość rozwiała. Mam nadzieję, że komory były wytarte do sucha i kominki perfekcyjnie drożne ( jeden ze strzałów, był "zaciągnięty" , tak jakby proch dostał za słaby impuls ogniowy). Co do książki wiem , że kupię kiedy będzie wydaną. W moim wieku, to cyklu wydawniczego mogę nie dożyć 😁
Projekt nowej ustawy o broni i amunicji jest w trakcie prac. Czy to bedzie koniec broni czarnoprochowej bez pozwolenia? MAM NADZIEJĘ.
W każdym aspekcie życia będą wprowadzane ograniczenia.
@@CMPunk1978 Możliwe. Przyjdzie nam zakopać w lesie armaty. Niestety Tusk podpisał pakt relokacyjny. Wiem jak wyglądają Niemcy i Francja. Byłem osobiście. Trudna przyszłość nas czeka.
A dlaczego "MAM NADZIEJĘ"? Czy broń czarnoprochowa ma być tylko dla wybranych?
A goń się leszczu
👍🇵🇱🔫🇵🇱👍
Ciekawe czy istnieje czarnoprochowy nagan 😂
:)
Co wy macie z tym pierwszym ludzie, trzepiecie się pod to?
Kolega zazdrości, bo nie był pierwszy 😅
A ty co masz do ludzi co są pierwsi ?
@@darko11221 a co mam mieć?
Chłopie, odległość mierzysz w metrach a prędkości i naważki poddajesz w jednostkach imperialnych? Zdecyduj się w końcu komu dedykujesz te filmy ? Czujesz się jakiś niedowartościowany, że wstydzisz się jednostek metrycznych używanych w Polsce i dla Polaków zrozumiałych ? To już lepiej nadawaj po angielsku - przypodobasz się angolom!
Wyobraź sobie, że jak jadę samochodem, to odległości mierzę w kilometrach z układu SI, moc silnika w koniach mechanicznych z układu MKS, a średnice kół w calach z układu imperialnego. Założę się, że ty robisz podobnie.
@@DR_RUFUS W Polsce od dawna prędkości początkowe były podawane w m/s. A energia w J. Już nawet przed wojną. Żyjemy w systemie metrycznym i dla nas czymś naturalnym jest ten system. To, że marginalnie używane są jednostki imperialne to nie powód aby się na ten archaiczny system przestawiać. Bo niby dlaczego, aby sobie skomplikować życie?