W 24:28 proponuje dodać opis że oprócz wielkości liter znaczenie mają też spacje, ja się chwile męczyłem gdyż między przecinkiem a hasłem dałem spacje !
Bardzo dobry poradnik, wreszcie okiełznałem ESP. wojowałem z trzy tygodnie i nic, a tu wystarczyło tylko posłuchać i wszystko jest OK. Czekam za kolejnym.
W ESP8266 Basic jest wygodniej programować, choć jest jeszcze skromnie to i tak można już całkiem sporo w bardzo prosty sposób zrobić. Są gotowe polecenia dla LCD, OLED, i2c, przeglądarki i komplet operatorów. Wszytko proste jak to w Basicu. Składnia bardzo podobna do Bascom'a co na pewno ułatwi naukę. Reference można opanować w 2godziny zwłaszcza, że są przykłady i duża chęć pomocy ze strony autora Esp8266 Basic. Język znacznie przyjemniejszy od Lua. Ma pełne wsparcie dla Java, css, etc...
Polecam w ramach buforowania zainteresować się kostką 74lvc125 Ewentualnie buforki na BSS138 Dzielniki rezystorowe są zawodne i lepiej ich unikać. Przynajmniej mamy pewność, że w przypadku problemów eliminujemy jedną ewentualność. Wszystkie te tanie artuinowe moduły są tak oszczędnościowo robione i później dobieranie 20 kard SD żeby jedna działała itd. A dobra podstawa sprzętowa to pewność poprawnego działania. W końcu nie idzie się z aparatem foto do sklepu testować, która karta mi zadziała... To przykład ale pokazuje prawdę że, za 1$ prosimy się o problemy i zniechęcenie do tematu. Poza tym czekam na dalszy ciąg filmu...
10:30 Można też dać dwa dzielniki. Na RX i TX osobno i też powinno działać. :) A, i ja zawsze stosuję dzielnik 10k/10k i też działa, bo o ile się nie mylę, mikrokontrolery rozpoznają stan wysoki od 1,6V
Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę-> Przy użyciu Arduino UNO jako programatora łączymy Tx->Tx i Rx->dzielnik->Rx. Tx mikrokontrolera Atmega jest połączone z Rx konwertera USB-serial (i odwrotnie). My z Atmegą nie rozmawiamy tylko z konwerterem. Czyli Tx konwertera ma iść do Rx ESP (i odwrotnie). Pin Tx jest na płytce Arduino opisany jako Rx (bo tak się go używa w projektach i jest to Rx Atmegi) Więc opis w okolicy 9:45 jest błędny?
Bardzo ciekawie poprowadzony kurs. Zastanawiam się czy taki moduł można wykorzystać do wyświetlania ciągu cyfr na stronie gdzieś w necie. Zrobiłem sobie licznik kliknięć przycisku i wyświetla mi się to na wyświetlaczu LED. Zastanawiam się czy można zrobić, aby za pomocą tego modułu móc wyświetlać stan mojego licznika na jakiejś stronie www dostępnej dla wszystkich w Internecie. Wiem że musze wysłać przez RS232 np. 4 cyfry do modułu ESP8266 tylko co dalej. Jak zrobić, aby te cyfry pokazały się na stronie generowanej przez ten moduł, a jeszcze lepiej, żeby przesyłało te 4 cyfry na jakąś ogólnodostępna stronę najlepiej https, tak aby w danej chwili większa liczba osób mogła wejść i zobaczyć stan licznika (temperatury itp.)
nie mogę uruchomić tego programu do esp, kilka dni temu działał, teraz przeinstalowałem system w komputerze i od tego momentu nie chce mi działa, mam informację że konfiguracja równoczesna jest nie poprawna i drugi problem, nie mogę się połączyć z modułem, w sensie po wpisaniu ip ani na porcie COM, ani strona nic nie wyświetla
+ElektroPrzewodnik - czy update firmwaru jest niezbedny? Kupilem esp, mam arduino leonardo, napiecie z TX na arduino wysylam przez stabilizator napiecia 5->3.3 do RX na esp i.. nie dziala.. Serial1.available zwraca false. Czy to moze byc wina niezaupdatowanego firmwaru?
W końcu zadziałało :) . Rozpiska dla innych: Vcc --> 3,3V Rst -->10kOHM -->3,3V CH_PD -->10kOHM -->3,3V TX -->RxD (mój UART ma D na końcu) GND -->GND Rx -->4,7kOHM --> TxD (mój UART ma D na końcu)(dzielnik napięcia) Rx -->10kOHM -->GND (dzielnik napięcia) GPIO0 --> GND na filmiku nie ma informacji że musi być podciągnięty do masy.
szybkie pytanko, skad pobrac nowy firmware? Jak flashuje NodeMCU to juz nie moge korzystac z komend AT w serial. A nie umiem znalezc samego firmware noweszego takiego jak jest podlinkowany i pokazany na filmie.
Super odcinek, jak cały kanał. Mam pytanie, jest jakaś szansa wgrania nowszego oprogramowania metodą którą przedstawiłeś w filmie? Internet pęka od poradników i instrukcji, do tego stopnia, że trochę zgłupiałem co i jak powinno być wgrane. Potrzebuję jedynie komend AT, używam modułu do parsowania i pobierania po software serialu (próbowałem też innych bibliotek dla soft seriala) krótkich ciągów znaków do UNO, zaciąganych później do stringów i wyświetlanych na ekranie LCD. Jednak co jakiś czas cały (losowo, czasem po minucie, czasem po 15tu) całość zawiesza się. Eksperymentowałem z prędkością przesyłu, sprawdzałem stabilność i wydajność prądową zasilania, itp, bez rezultatu. Chciałbym sprawdzić, czy aktualizacja oprogramowania modułu jest w stanie poprawić jego stabilność...
Czy jest możliwość wykorzystania tego modułu do streamowania wideo? Mam kamerę ttl wykorzystującą port szeregowy. To bym podłączył ją pod moduł WiFi i następnie np przez Raspberry bym odbierał jakoś te ramki. Proszę o pomoc lub naprowadzenie mnie na dobrą drogę.
Mam problem nie moge wgrac aktualizacji mruga niebieska dioda ale nie moze nawiazac polacznia podobnie przy wysylaniu komendy at. Co moze byc tego przyczyna
Cześć, Ja miałem problem z firmwarem w wersji 0.9.5.0 objawiający się tym, że jak próbowałem wysłać żądanie HTTP (metodą GET lub POST), to z treści żądania usuwane były znaki oraz , co powodowało, że żądanie wykonywało się niepoprawnie i w konsekwencji serwer (u mnie było to Apache) po jakimś czasie odpowiadał kodem błędu http 408 (Request Timeout) natomiast klient nic nie odbierał (dopiero po jakimś czasie z oczywistych względów leciał z serwera komunikat z tym kodem 408). Zbiór komend jakie wykonywałem (w RealTerm, PuTTY, Arduino) to: AT+RST AT+CWJAP="ssid","haslo" AT+CIPSTART="TCP","mojadomena.pl",80 AT+CIPSEND=152 POST /mojskrypt.php HTTP/1.1 Host: mojadomena.pl Content-Type: application/x-www-form-urlencoded Content-Length: 26
temperature=22&humidity=40
AT+CIPCLOSE I właśnie z ciągu "POST ..." wycinało mi te znaki. Rozwiązaniem w moim przypadku okazało się pobranie firmware w wersji 0.9.5.2 ze strony github.com/sleemanj/ESP8266_Simple/tree/master/firmware (wybrałem plik w wersji dla default baud rate = 115200). Od tej pory nie wycinało mi znaków powrotu karetki i nowej linii i komunikacja klient-serwer przebiegała zgodnie z oczekiwaniami. Jak coś, to nawiasem mówiąc, w moim przypadku nie działała wersja 1.1.1 - leciał komunikat "invalid", poza tym ta wersja jest nieco większa objętościowo i na "niebieskie moduły" nie dawała rady wejść - jedynie na "czarne", które mają więcej pamięci. No ale w końcu na stronie, do której link podałem, jest napisane przy tej wersji: "NOT TESTED - CAUTION - YOU MUST READ THIS". Zamieszczam ten komentarz, bo może ktoś miał podobny problem i może mu się przyda. A może ktoś też go miał i rozwiązał go w inny sposób? Jeśli tak, to możecie pisać, chętnie się zapoznam z alternatywnymi rozwiązaniami. Pozdrawiam.
ATmega może działać niestabilnie o ile w ogóle gdy jest zasilana napięciem 3,3 V przy 16Mhz. Producent podaje za prawidłowe jakieś 10Mhz dla 3,3V stąd też dla większości płytek należało by zmienić oscylator, lub też przełączyć się na wewnętrzny.
Panie ElektroPrzewodnik, prosiłbym o pomoc, ponieważ przed wgraniem firmware moduł działał poprawnie po już nie reaguje na komendy AT. wydaje mi się, że to wina firmware, prawdopodobnie zrobiłem downgrade. (dwa nowe moduły ten sam problem)
Jest sposób żeby zaktualizować software ESP8266 przy użyciu Arduino Mega a nie konwertera ? Próbowałem na wiele sposobów i nie udało mi się. Masz może jakieś rady co do tego ? Czy lepiej kupić konwerter ?
U mnie jest taki problem, że po wybraniu portu com wyskakuje informacja o otwarciu, natomiast przy próbie połączenia ilość prób dochodzi do 200 i wyskakuje komunikat "Fail to connect with target" i następnie przy próbie zamknięcia programu wyskakuje niebieski ekran i komputer się restartuje... Jakiś pomysł?
Czy ten moduł nadał by się do zdalnego sterowania np.: samochodziku? dane są przekazywane, ale czas nawiązania połączenia klient-serwer trwa trochę długo
Da się użyć tego modułu, żeby pobrać zawartość strony internetowej, metodą np. GET? (po podłączeniu się do routera, który ma dostęp do internetu oczywiście)?
Ma ktoś jakieś info na temat połączenia arduino uno z esp? tam korzystać można z 3,3V i niby wszystko powinno być ok ALE... mam problem przy odpalaniu tego w arduino ide. niby coś działa ale komend nie czyta ani nic :/
Elektroprzewodniku wykonałem wszystko zgodnie z filmikiem, lecz w trakcie próby zawarcia połączenia z modułem występuje błąd "Faild to connect with target!" szukam pomocy, jakieś sugestie?
Konwertery USB-UART na solidnych układach FT232RL i PL2303 nie działają z nowymi sterownikami, bo producenci tych właśnie oryginalnych układów scalonych robią co mogą by tępić ich chińskie podróbki. Nasz rynek jest zalany tanimi konwerterami bazującymi na podróbkach.
19,5dBm to 100mW nie 10mW, podobnie z tymi 4 bajtami zamiast bitami. Ogólnie odcinek bardzo dobrze zrobiony. Moje wrażenia na temat ESP8266 są raczej podzielone: moduł trudno jest "ogarnąć", najgorsza jest zabawa z wysyłaniem ile bajtów danych chcemy wysłać. Jednak warto eksperymentować. Ważna jest również aktualizacja modułu, bo bez tego moduł raz działa, raz nie działa. Polecam również moduł Atnel-WIFI-232. Pozdrawiam
Mam mały problem: otwierając serial monitor i wpisując komendę "AT" nic się nie wyświetla. Diody na konwerterze mrugają, ale pod tym okienkiem do wpisania tekstu już nic nie ma. Bardzo proszę o pomoc!
z tego co ja zauważyłem wystarczy w prawym dolnym rogu serial monitora zmienić wartość z "No line ending" na np. "Both NL & CR" napiszcie czy pomogło ;)
+Jakub Sadlo (BicolorRelic5) Problem został rozwiązany poprzez użycie odrebnego zasilania i innego konwertera USB -> TTL, ale dziękuję Ci za zaangażowanie :)
Mam ten sam problem, wszystko podłączone, FW wgrany przez CP210x, teraz podłączony do Arduino UNO i wpisuje komendę AT i niebieska dioda na module ESP8266 zamiga ale monitor potu szeregowego nic, nic nie wypisuje. Zmieniłem na "Both NL & CR" i nic. Nie wiem dlaczego. Jakieś sugestie?
Witam. Dlaczego po aktualizacji przygasła czerwona dioda i grzeje sie stabilizator. Jedyny działający to v0.9.2.2 odpowiada na komendy, ale nie wiem dlaczego co kilkanaście sekund wyskakuje Reset Wdt.
Od początku używam tych modułów na poziomach 5V i nic się nie pali!. Tylko zasilanie podpinam 3.3V. Ktoś nawet testował dokładniej zasilanie i układ przestaje działać przy 6V o ile dobrze pamiętam.
Zasilanie 3.3V mam z Arduino, masy arduino i konwertera są połączone. Jak daję connect to na konwerterze migają diody i na module też ta niebieska ale nie może się połączyć czy moduł jest uszkodzony?
+Krzysztof Rak Jednak wina FTDI232, za to na PL2303HX poszło od razu :D,. Jest problem ze sterownikami na Win8, ale na Win7 poszło wszystko bez problemu. :)))
Zainteresowałem się tym tematem, choć jestem jeszcze zupełnie zielony. Chciałbym podpiąć taki moduł pod swój AVR ATmega128. Czy komendy z listy wysyłam do modułu tak po prostu? Bez żadnej ramki, bitów startujących, kończących, sum kontrolnych itd.?
To już robi mój miły AVR za mnie. :) Podłączę, poeksperymentuję i z pewnością znów się odezwę. :) Z góry dzięki za pomoc. Fajnie, że są ludzie, którzy chętnie dzielą się wiedzą, tak trzymać. :)
Skoro przy stawianiu serwera wybiera się tylko port, a w późniejszym czasie jest działajacy HTTP to rozumiem, że moduł pozwala na uruchomienie tylko HTTP na TCP i to wszystko? Nie da się postawić samego TCP czy UDP odbierającego i wysyłającego np jakieś Stringi? W sumie szkoda, ale serwer HTTP i tak spoko :D
Witam, bardzo będe wdzięczny za jakiekolwiek sugestie....5 moduł testuje i nic:/ Probowałem pod arduino - rónież nic z tego ...do tego lacznosc to niestety loteria...moduł udaje sie zflashować ale niestety nie odpowiada na komendy AT :/
feniks_ mam to samo. Testuje 2 moduły, z flashem jest ok ale komendy AT nie działają. Później bawię się w programowanie pinow tak jak na filmie nr 3. I raz działa raz nie..
Witam Opowiadasz o tym że pomimo ustawienia zwory na 3.3V logika i tak może być dalej 5V. Jak to sprawdzić by nie uwalić sobie ESP8266. Tzn. Mam konwerter uart jakiś tam: ustawione na nim 3,3V - jak sprawdzić czy RX,TX ma logikę 3,3 czy 5V. Które konwertery są od razu zrobione tak że jeśli wybieram 3,3V to logika też jest na 3,3 a gdy dam 5v to logiką również na 5v działa. sorry może w ,którymś wideo to omawiałeś ale nie mogę się doszukać. Dzięki serdeczne..
Niestety mam problem - nie mogę nawiązać połączenia z modułem esp8266. Wszystko podłączyłem zgodnie ze schematem z filmu. Używam konwertera USB/RS-235 z FT232RL - modułowo , resztę wynalazków kupiłem w Botland. W projekcie stosuję również konwerter napięć z 5v na 3,3 v. Na środkowe piny esp8266 - zgodnie z Twoimi wskazówkami podałem stan wyskoki wykorzystując dwa rezystory 10K. Kabelki są dobrze zamocowane. Jako źródło zasilania 3,3 v używam zasilacza stabilizowanego z ograniczeniem prądowym. Ustawiłem go na max 300 mA i 3,3 v. Port w komputerze się wykrywa - ustawiam go na com 2 i analogicznie w programie, który pobrałem z załączonych przez Ciebie plików. Port otwiera się z sukcesem, ale gdy włączam connect, licznik leci do 200 prób . Nie udaje się nawiązać połączenia. W czasie próby nawiązania połączenia na USB/RS-235 z FT232RL oraz esp8266 widać migające diody. Bardzo proszę o info co jest nie tak?
+Kamil Figatowski Elektroprzewodnik zapomniał dodać, że trzeba zewrzeć GPIO0 z masą aby wprowadzić go w tryb aktualizacji. Miałem ten sam problem przed chwilką ;)
Nie zapomniał :) W filmie gdzieś o tym wspominał, ale fakt nie ma tego na schemacie :) Jak tylko podłączyłem pin GPIO 0 do gnd to wgrałem firmware bez problemu. Polecam też wgrać firmware z nodemcu-build.com/ i korzystać z programu benlo.com/esp8266/ Naprawdę prosty i funkcjonalny programik :)
Podłączyłem wszystko tak jak trzeba jednak mogę się połączyć z ESP8266-12E tylko bezpośrednio po tym jak wyjmę i z powrotem włożę przewód od VCC. Ma ktoś może pomysł dlaczego tak się dzieje?
W przypadku Twojej wersji ESP, aby wejść w tryb programowania należy zresetować układ. Można to osiągnąć zarówno używając pinu reset jak i Twoim sposobem czyli odłączając i ponownie podłączając moduł do zasilania.
Jak to jest że czasami trzeba konwerter 3,3 na 5v przy podłączaniu esp z uno a czasami nie. Jest mnóstwo tutoriali gdzie normalnie podpinają rfid rc522 z uno bez konwertera i działa normalnie. Np : th-cam.com/video/So83sH6-jwM/w-d-xo.html
Po dwóch dniach walki z trzema szt.ESP w końcu odpaliłem komendy AT- słuchajcie krok po kroku może się komuś przydać.: 1. Odpaliłem Monitor Portu w Arduino IDE z ustawieniem baud=74880. 2. PIn GPO0 podpiąłem bezpośrednio do 3.3V 3.Odpinając CH_PD i podpinając ponownie (wg schematu autora) zgłosił się jakiś boot mode (3,6) etc. i rozpisał się danymi technicznymi... wpisując komendę główną AT dostałem w końcu jakieś krzaki więc przestawiłem baud=115200 i BINGo AT OK. Podsumowując on jest w jakimś trybie uśpienia gdzie wzbudza go CH_PD przy GPIO podłączonym do 3,3V - po odpaleniu GPIO może wrócić do masy i hula dalej
Jakbyś był tak uprzejmy to daj znać jak przyjdzie i go przetestujesz :) Muszę jeszcze sprawdzić czy to nie jest przypadkiem wina systemu operacyjnego, bo ponoć na 8/8.1 mój konwerter nie pracuje poprawnie.
+Parallel Highway Moduł nRF24L01 z WiFi ma wspólną jedynie częstotliwość :) Nie jest to moduł WiFi. Nie da się na nim czegoś takiego zrealizować, gdyż ten moduł może komunikować się jedynie z drugim takim samym modułem.
+ElektroPrzewodnik Dołączam się do apelu Parellel'a.. Maras zrobił odcinek o nRF24L01 bardzo na odwal - mam wrażenie i praktycznie nic się z niego nie dowiedziałem, oprócz tego że miał nie wyjaśnione problemy. Chcę zrobić układ czujników temp i stację która będzie rejestrować pomiar na SD. Dużo wiedzy wyciągnąłem z Twojego odcinka o kartach SD :)
hej, strasznie mnie zaciekawiles tematem, probowales juz pisac kod ktory obslugiwal by rzadania typu GET dla twojego mini serwerka? Chcialbym zrobic prosty projekt(inteligenty dom, przykladowo czujnik temperetury, wilgotnosci - na poczatek tyle wystarczy). Calosc by wygladala mniej wiecej tak: 1.Posiadamy nasz modul(cos podobnego co ty zrobiles) 2.zewnetrze niezalezne RestFullApi(na serwerku dev - ruby badz php, nieistotne) 3.dwie apikacje - destopowa oraz mobilna. Calosc dziala by mniejwiecej tak, nasz modul czyta sobie temperaturke,wilgotnosci i jakies inne pierdoly, przygotowuje czesciowo do formatu json a nastepnie strzela do naszego Api PUTem(aby zaktualizowac dane o temperaturze itd) Nastepnie nasze niezalezne apki(desk, oraz mobile) korzystaja z restApi pociagajac sobie dane i je wyswietlaja. Jak myslisz czy takie rozwiazanie przy lekkich modyfikacjach wysarczylo by aby zbierac dane i wysyalac je na serwer za pomoca curl'a Mysle tez jak zrobic modul ktory bedzie nie zalezny od komputera. Pytanie do Ciebie i ludzi bardziej doswiadczonych, czy dobra droga ide czy tez nie zabardzo kombinuje, jak wy to widzicie??? jakies pomysly?
Jak zwykle w Internecie wiedza nierzetelna! - 5v z GPIO uC podane na wejście ESP na 99% nie uszkodzi modułu! - Po co robić dzielnik z 5 na 3/3V składający się z dwóch rezystorów jak wystarczy pojedynczy rezystor szeregowy?
Po co tak kombinować z Arduino+ESP, skoro już od kilku miesięcy jest Arduino IDE działające z ESP i można bezpośrednio kompilować programy pod MCU z ESP używająć C/C++ bez potrzeby korzystania z LUA (NodeMCU) czy rzeźbienia z komendami AT i spinaniem portami szeregowymi. ESP ma MCU lepsze niż atmega i sporo ciekawego na tym można zrobić. Tylko lepiej kupić o 0.30-0.50USD droższe moduły z większą liczbą GPIO.
Zakładki to po prostu kolejne pliki cpp lub h projektu. Nagłowkowe ladujesz za pomoca #include a z cpp nic nie trzeba robic, bo IDE dba o to aby sie skompilowaly i powstale obiekty zostaly poprawnie zlinkowane.
Używasz jakiś przejściówek usb - uart a masz arduino które ma w sobie taką przejściówkę !! wystarczy że wyjmiesz mikrokontroler i podłączysz tam gdzie napis rx (rx mikro ale tx przejsciówki) do rx wifi i tx do tx wifi :) i wszystko śmiga Pozdro
+Paweł Dziubiński Gdybyś oglądał uważnie film, zauważyłbyś, iż korzystam z Arduino Leonardo, w którym nie da się wyjąć mikrokontrolera i nie posiada ono "przejściówki usb - uart". Po za tym zewnętrzny kontroler umożliwia pracę z poziomem logicznym 3.3V
Siema Moduł bardzo fajny myślę że można było by zrobić taki mini inteligentny dom. Mianowicie ja widzę to tak że: 1. Zrobić układ ESP + przekaźnik - on - off 2. Zrobić układ ESP + tranzystor/y - PRW 1 oraz 3 kanały (ten drugi model ma ponad 3 wyjścia GPIO) 3. Aplikacja (Android - bo większość taki ma system - ze źródłem np w App Inventor), w którym będzie można dodawać moduły ESP na zasadzie np: Moduły i ich adresy 1. Moduł on/off we wtyczce wentylatora - IP 192.168.1.10 2. Ściemniacz salon (1x PRW) - IP 192.168.1.11 3. Ściemniacz sypialnia (1x PRW) - IP 192.168.1.12 4. Listwa RGB salon (3x PRW) - IP 192.168.1.13 5. Listwa RGB sypialnia (3x PRW) - IP 192.168.1.14 Otwieramy aplikacje na telefonie i klikamy np: dodaj nowe urządzenie Wpisujemy IP modułu oraz jego nazwę np: "Ściemniacz salon" Dodaje nam w ekranie pokoju (każdy pokój inny ekran) - suwak którym można regulować np. ozdobną listwę LED bądź "klimatyczne" oświetlenie Z kolejnymi modułami robimy tak samo czyli: Otwieramy aplikacje na telefonie i klikamy np: dodaj nowe urządzenie Wpisujemy IP modułu oraz jego nazwę np: "Listwa RGB salon" Dodaje nam w tym samym ekranie pokoju - suwaki lub kółko RGB którym można regulować kolorystykę listwy LED Na koniec mógł by być ekran z urządzeniami nie dopisanymi do żadnego pokoju np: wentylator - można go przenieść z pokoju do pokoju, a układ był by przy wentylatorze. Takie moje przemyślenia ;) Fajnie jak by każdy mógł sobie to wykonać sam w domu bez żadnej wiedzy. lecz z podstawowymi zdolnościami manualnymi. Ja ogarniam trochę elektronikę (poziom - "prymitywne" technikum elektroniczne) z tym że teraz to jest moje hobby. Ciekawe czy kiedyś ktoś na polskim YT zrobi kanał (albo playlistę) o elektronice dla nie elektroników ;). I zmieńmy nauczanie programowania w technikum z tych nic nie wartych w normalnym życiu DSM-51 na Arduino (my na DSM-51 robiliśmy 4 zajęcia czyli 16 godzin lekcyjnych miganie diody i włączanie / wyłączanie buzerów) Coś tam bym może jeszcze dodał, ale jest piątek, więc na zdrowie :) P.S. Jeśli autor korzysta z BOTLAND bądź ma nawet jakiś hajs z tej firmy czemu ma tego nie reklamować CZEMU ?! Nie lubicie jak ktoś zarabia na tym co lubi robić ojjj Polaczki Polaczki.... ( P.S. tyczy się wiadomej grupie osób) Pozdrawiam Bartek
u mnie na dwóch modułach mam "Invalid head of packet":/ mogę coś z tym zrobić? problem rozwiązałem, jeśli ktoś też ma problem z wgraniem softu to zostawiam info skorzystałem z pomocy na forum www.esp8266.com/viewtopic.php?p=16082&sid=0e48150383ab7f7e7fb44e42eea77245#p16082 różnica jedynie taka że nie wgrywałem nodemcu tylko soft z liknów pod filmem
Ten najtańszy programator jak najbardziej da się podłączyć tylko trzeba ściągnąć sterowniki z 2008 (na YouTubie ktoś wrzucił), zainstalować je, włączyć w Menadżerze urządzeń i odinstalować te z 2015. Pozdrawiam :)
2 argumentem komendy AT+CIPSEND jest nie ilość bitów jak to powiedziałeś a ilość bajtów. Przecież 1 bajt to jeden znak w ascii. Nie ucz słuchaczy błędnego myślenia. Tak czy siak podoba mi się to, że pomagasz nowicjuszom w informatyce/elektronice.
Własnie wykonałem przejściówkę z ESP na płytkę stykową . Myślę ze to lepsze rozwiązanie niż zagięte goldpiny . Dodatkowo wlutowany dzielnik napięcia już na stałe. drive.google.com/open?id=1pY7B6VyzNBODqvr20X__L0c3XcM95aFf
W 24:28 proponuje dodać opis że oprócz wielkości liter znaczenie mają też spacje, ja się chwile męczyłem gdyż między przecinkiem a hasłem dałem spacje !
Bardzo dobry poradnik, wreszcie okiełznałem ESP. wojowałem z trzy tygodnie i nic, a tu wystarczyło tylko posłuchać i wszystko jest OK. Czekam za kolejnym.
W ESP8266 Basic jest wygodniej programować, choć jest jeszcze skromnie to i tak można już całkiem sporo w bardzo prosty sposób zrobić. Są gotowe polecenia dla LCD, OLED, i2c, przeglądarki i komplet operatorów. Wszytko proste jak to w Basicu. Składnia bardzo podobna do Bascom'a co na pewno ułatwi naukę. Reference można opanować w 2godziny zwłaszcza, że są przykłady i duża chęć pomocy ze strony autora Esp8266 Basic. Język znacznie przyjemniejszy od Lua. Ma pełne wsparcie dla Java, css, etc...
Świetny film, bardzo jasno wszystko pokazałeś, masz łapkę w górę
firmware wgrane, ale moduł nie odpowiada na komendę AT, widzę że to częsty problem, co jest grane??
2:37 "takze tani ale nie polecam" genialne
Monitor portu szeregowego po wpisaniu AT nie odpowiada. Jakaś pomoc?
Dzięki za odcinek robisz robotę! super :)
Świetny odcinek! Mam nadzieję, że w następnym pokażesz jak wgrać program w ten mikrokontroler.
Polecam w ramach buforowania zainteresować się kostką 74lvc125 Ewentualnie buforki na BSS138 Dzielniki rezystorowe są zawodne i lepiej ich unikać. Przynajmniej mamy pewność, że w przypadku problemów eliminujemy jedną ewentualność. Wszystkie te tanie artuinowe moduły są tak oszczędnościowo robione i później dobieranie 20 kard SD żeby jedna działała itd. A dobra podstawa sprzętowa to pewność poprawnego działania. W końcu nie idzie się z aparatem foto do sklepu testować, która karta mi zadziała... To przykład ale pokazuje prawdę że, za 1$ prosimy się o problemy i zniechęcenie do tematu.
Poza tym czekam na dalszy ciąg filmu...
10:30 Można też dać dwa dzielniki. Na RX i TX osobno i też powinno działać. :)
A, i ja zawsze stosuję dzielnik 10k/10k i też działa, bo o ile się nie mylę, mikrokontrolery rozpoznają stan wysoki od 1,6V
nie rozumiem, czy te układ ma mikrokontroler?
Dzięki za film i czekam na więcej.
Niech mnie ktoś poprawi jeśli się mylę-> Przy użyciu Arduino UNO jako programatora łączymy Tx->Tx i Rx->dzielnik->Rx.
Tx mikrokontrolera Atmega jest połączone z Rx konwertera USB-serial (i odwrotnie). My z Atmegą nie rozmawiamy tylko z konwerterem. Czyli Tx konwertera ma iść do Rx ESP (i odwrotnie).
Pin Tx jest na płytce Arduino opisany jako Rx (bo tak się go używa w projektach i jest to Rx Atmegi)
Więc opis w okolicy 9:45 jest błędny?
Bardzo ciekawie poprowadzony kurs. Zastanawiam się czy taki moduł można wykorzystać do wyświetlania ciągu cyfr na stronie gdzieś w necie. Zrobiłem sobie licznik kliknięć przycisku i wyświetla mi się to na wyświetlaczu LED. Zastanawiam się czy można zrobić, aby za pomocą tego modułu móc wyświetlać stan mojego licznika na jakiejś stronie www dostępnej dla wszystkich w Internecie. Wiem że musze wysłać przez RS232 np. 4 cyfry do modułu ESP8266 tylko co dalej. Jak zrobić, aby te cyfry pokazały się na stronie generowanej przez ten moduł, a jeszcze lepiej, żeby przesyłało te 4 cyfry na jakąś ogólnodostępna stronę najlepiej https, tak aby w danej chwili większa liczba osób mogła wejść i zobaczyć stan licznika (temperatury itp.)
Mam modul 8285 czy jak zrobie wszystko jak zego poradnika bedzie ok ?
Czekałem na odcinek tak długo... Zdążyłem zamówić grot i kupić do lutownicy xd
nie mogę uruchomić tego programu do esp, kilka dni temu działał, teraz przeinstalowałem system w komputerze i od tego momentu nie chce mi działa, mam informację że konfiguracja równoczesna jest nie poprawna
i drugi problem, nie mogę się połączyć z modułem, w sensie po wpisaniu ip ani na porcie COM, ani strona nic nie wyświetla
A na TX nie można założyć diody, żeby zabezpieczyć układ przez zjaraniem?
+ElektroPrzewodnik - czy update firmwaru jest niezbedny? Kupilem esp, mam arduino leonardo, napiecie z TX na arduino wysylam przez stabilizator napiecia 5->3.3 do RX na esp i.. nie dziala.. Serial1.available zwraca false. Czy to moze byc wina niezaupdatowanego firmwaru?
20:10 a co jeżeli komuś wyskakuje ze Operation failed
W końcu zadziałało :) . Rozpiska dla innych:
Vcc --> 3,3V
Rst -->10kOHM -->3,3V
CH_PD -->10kOHM -->3,3V
TX -->RxD (mój UART ma D na końcu)
GND -->GND
Rx -->4,7kOHM --> TxD (mój UART ma D na końcu)(dzielnik napięcia)
Rx -->10kOHM -->GND (dzielnik napięcia)
GPIO0 --> GND na filmiku nie ma informacji że musi być podciągnięty do masy.
+jedreo1 DOKŁADNIE NIE ZAPOMNIJCIE O PODCIĄGNIĘCIU GPIO0 do GND do aktualizaji FW
21:08 Przecież mówi xd
lub GPIO0 do 3,3V - wtedy dopiero się odpalił boot - przynajmniej tak u mnie było - układ działa bez zarzutu
do masy aby zaprogramować, do 3v3 aby uruchomic
szybkie pytanko, skad pobrac nowy firmware? Jak flashuje NodeMCU to juz nie moge korzystac z komend AT w serial. A nie umiem znalezc samego firmware noweszego takiego jak jest podlinkowany i pokazany na filmie.
Super odcinek, jak cały kanał. Mam pytanie, jest jakaś szansa wgrania nowszego oprogramowania metodą którą przedstawiłeś w filmie? Internet pęka od poradników i instrukcji, do tego stopnia, że trochę zgłupiałem co i jak powinno być wgrane. Potrzebuję jedynie komend AT, używam modułu do parsowania i pobierania po software serialu (próbowałem też innych bibliotek dla soft seriala) krótkich ciągów znaków do UNO, zaciąganych później do stringów i wyświetlanych na ekranie LCD. Jednak co jakiś czas cały (losowo, czasem po minucie, czasem po 15tu) całość zawiesza się. Eksperymentowałem z prędkością przesyłu, sprawdzałem stabilność i wydajność prądową zasilania, itp, bez rezultatu. Chciałbym sprawdzić, czy aktualizacja oprogramowania modułu jest w stanie poprawić jego stabilność...
Czy jest możliwość wykorzystania tego modułu do streamowania wideo? Mam kamerę ttl wykorzystującą port szeregowy. To bym podłączył ją pod moduł WiFi i następnie np przez Raspberry bym odbierał jakoś te ramki. Proszę o pomoc lub naprowadzenie mnie na dobrą drogę.
Dobrze rozumuję, że nie potrzebuję tej przejściówki USB, tylko mogę użyć portu COM albo Arduino z wyprutym chipem?
Mam problem nie moge wgrac aktualizacji mruga niebieska dioda ale nie moze nawiazac polacznia podobnie przy wysylaniu komendy at. Co moze byc tego przyczyna
Zobacz, czy nie podłączyłeś odwrotnie tx i rx.
Mam moduł : 03-esp8266. Pomogło podłączenie GPIO15 do GND.
Cześć,
Ja miałem problem z firmwarem w wersji 0.9.5.0 objawiający się tym, że jak próbowałem wysłać żądanie HTTP (metodą GET lub POST), to z treści żądania usuwane były znaki
oraz
, co powodowało, że żądanie wykonywało się niepoprawnie i w konsekwencji serwer (u mnie było to Apache) po jakimś czasie odpowiadał kodem błędu http 408 (Request Timeout) natomiast klient nic nie odbierał (dopiero po jakimś czasie z oczywistych względów leciał z serwera komunikat z tym kodem 408). Zbiór komend jakie wykonywałem (w RealTerm, PuTTY, Arduino) to:
AT+RST
AT+CWJAP="ssid","haslo"
AT+CIPSTART="TCP","mojadomena.pl",80
AT+CIPSEND=152
POST /mojskrypt.php HTTP/1.1
Host: mojadomena.pl
Content-Type: application/x-www-form-urlencoded
Content-Length: 26
temperature=22&humidity=40
AT+CIPCLOSE
I właśnie z ciągu "POST ..." wycinało mi te znaki.
Rozwiązaniem w moim przypadku okazało się pobranie firmware w wersji 0.9.5.2 ze strony github.com/sleemanj/ESP8266_Simple/tree/master/firmware (wybrałem plik w wersji dla default baud rate = 115200). Od tej pory nie wycinało mi znaków powrotu karetki i nowej linii i komunikacja klient-serwer przebiegała zgodnie z oczekiwaniami.
Jak coś, to nawiasem mówiąc, w moim przypadku nie działała wersja 1.1.1 - leciał komunikat "invalid", poza tym ta wersja jest nieco większa objętościowo i na "niebieskie moduły" nie dawała rady wejść - jedynie na "czarne", które mają więcej pamięci. No ale w końcu na stronie, do której link podałem, jest napisane przy tej wersji: "NOT TESTED - CAUTION - YOU MUST READ THIS".
Zamieszczam ten komentarz, bo może ktoś miał podobny problem i może mu się przyda. A może ktoś też go miał i rozwiązał go w inny sposób? Jeśli tak, to możecie pisać, chętnie się zapoznam z alternatywnymi rozwiązaniami.
Pozdrawiam.
ATmega może działać niestabilnie o ile w ogóle gdy jest zasilana napięciem 3,3 V przy 16Mhz. Producent podaje za prawidłowe jakieś 10Mhz dla 3,3V stąd też dla większości płytek należało by zmienić oscylator, lub też przełączyć się na wewnętrzny.
Panie ElektroPrzewodnik, prosiłbym o pomoc, ponieważ przed wgraniem firmware moduł działał poprawnie po już nie reaguje na komendy AT. wydaje mi się, że to wina firmware, prawdopodobnie zrobiłem downgrade. (dwa nowe moduły ten sam problem)
Jest sposób żeby zaktualizować software ESP8266 przy użyciu Arduino Mega a nie konwertera ? Próbowałem na wiele sposobów i nie udało mi się. Masz może jakieś rady co do tego ? Czy lepiej kupić konwerter ?
dobra robota: ) świetnie wytłumaczone
U mnie jest taki problem, że po wybraniu portu com wyskakuje informacja o otwarciu, natomiast przy próbie połączenia ilość prób dochodzi do 200 i wyskakuje komunikat "Fail to connect with target" i następnie przy próbie zamknięcia programu wyskakuje niebieski ekran i komputer się restartuje... Jakiś pomysł?
Mam to samo, udało ci sie rozwiazac problem?
żle piny podłączone - VCC CH_PD VCC 3,3V, GPIO_O GND GND, TX RX, RX TX;
Czy ten moduł nadał by się do zdalnego sterowania np.: samochodziku?
dane są przekazywane, ale czas nawiązania połączenia klient-serwer trwa trochę długo
Czy jesli po wpisaniu komendy AT nic sie nie pojawia to mozliwe ze usmazylem swojego ESPka? :/
Cztery bajty nie bity!
Da się użyć tego modułu, żeby pobrać zawartość strony internetowej, metodą np. GET? (po podłączeniu się do routera, który ma dostęp do internetu oczywiście)?
Ma ktoś jakieś info na temat połączenia arduino uno z esp? tam korzystać można z 3,3V i niby wszystko powinno być ok ALE... mam problem przy odpalaniu tego w arduino ide. niby coś działa ale komend nie czyta ani nic :/
Elektroprzewodniku wykonałem wszystko zgodnie z filmikiem, lecz w trakcie próby zawarcia połączenia z modułem występuje błąd "Faild to connect with target!" szukam pomocy, jakieś sugestie?
Nie zrobiłeś mostku GPIO0 do masy.
Konwertery USB-UART na solidnych układach FT232RL i PL2303 nie działają z nowymi sterownikami, bo producenci tych właśnie oryginalnych układów scalonych robią co mogą by tępić ich chińskie podróbki. Nasz rynek jest zalany tanimi konwerterami bazującymi na podróbkach.
19,5dBm to 100mW nie 10mW, podobnie z tymi 4 bajtami zamiast bitami.
Ogólnie odcinek bardzo dobrze zrobiony. Moje wrażenia na temat ESP8266 są raczej podzielone: moduł trudno jest "ogarnąć", najgorsza jest zabawa z wysyłaniem ile bajtów danych chcemy wysłać. Jednak warto eksperymentować. Ważna jest również aktualizacja modułu, bo bez tego moduł raz działa, raz nie działa. Polecam również moduł Atnel-WIFI-232.
Pozdrawiam
Gdyby ktoś miał działające sterowniki do tego taniego konwertera usb to proszę podlinkujcie bo szukam i cisza... a nie mam innego konwertera ...
Mam mały problem: otwierając serial monitor i wpisując komendę "AT" nic się nie wyświetla. Diody na konwerterze mrugają, ale pod tym okienkiem do wpisania tekstu już nic nie ma. Bardzo proszę o pomoc!
z tego co ja zauważyłem wystarczy w prawym dolnym rogu serial monitora zmienić wartość z "No line ending" na np. "Both NL & CR" napiszcie czy pomogło ;)
+Jakub Sadlo (BicolorRelic5) Problem został rozwiązany poprzez użycie odrebnego zasilania i innego konwertera USB -> TTL, ale dziękuję Ci za zaangażowanie :)
Mam identyczny problem co ty miałeś, kupiłem inny moduł a powinienem kupić inny programator... ahh wydatki :) i miesiąc czekania...
Mam ten sam problem, wszystko podłączone, FW wgrany przez CP210x, teraz podłączony do Arduino UNO i wpisuje komendę AT i niebieska dioda na module ESP8266 zamiga ale monitor potu szeregowego nic, nic nie wypisuje. Zmieniłem na "Both NL & CR" i nic. Nie wiem dlaczego. Jakieś sugestie?
Dzieki wielkie pomogło mi Jakub Sadlo :)
A dlaczego przez rezystor? To moje pierwsze zetknięcie z elektroniką...
a tak, się zastanawiam jak by podłączyć Arduino po USB, bez VCC, a pod 5V w Ardu podpiąć 3.3V to można by było przez RX/TX?
Mateusz Jaros Jeśli chcesz podpiąć Arduino i ESP to działa mi to bez problemu na logice 5V. Jedynie zasilanie daję na ESP 3.3V
Witam. Dlaczego po aktualizacji przygasła czerwona dioda i grzeje sie stabilizator. Jedyny działający to v0.9.2.2 odpowiada na komendy, ale nie wiem dlaczego co kilkanaście sekund wyskakuje Reset Wdt.
Już wiem. Zasilanie!!!
Czy przewidujesz jakiś odcinek na temat pomiarów oscyloskopem, czyli co i gdzie podłączyć, żeby nic nie spalić?
XTCOM UTIL nie może się uruchomić. Błąd jest taki Cannot execute (i ścieżka do niego). DLaczego tak? Proszę o pomoc.
Udało się uruchomić ? Mam ten sam problem
Od początku używam tych modułów na poziomach 5V i nic się nie pali!. Tylko zasilanie podpinam 3.3V. Ktoś nawet testował dokładniej zasilanie i układ przestaje działać przy 6V o ile dobrze pamiętam.
Proszę zrób odcinek o komunikacji pomiędzy mikrokontrolerami bez żadnych modułów , tylko przy pomocy kabla za pomocą pinów tx i rx.
jan czaja a nie lepiej po I2C? Można użyć więcej uC. Jeden master i duża ilość slave (jak się nie mylę 255)
no oto mi właśnie chodzi tylko nie wiedziałem jak to napisać a jak ktoś wie to niech da jakieś pomocne linki , z góry dzienkuje
liczba slave'ów to max 128, bo ostatni bit adresu to R/W
Zasilanie 3.3V mam z Arduino, masy arduino i konwertera są połączone. Jak daję connect to na konwerterze migają diody i na module też ta niebieska ale nie może się połączyć czy moduł jest uszkodzony?
Ok udało się połączyć, ale nie mogę wgrać firmware klikam download i nic się nie dzieje. Mam podciągnięty pin GPIO_0 przez rezystor 10k do masy.
+Krzysztof Rak Jednak wina FTDI232, za to na PL2303HX poszło od razu :D,. Jest problem ze sterownikami na Win8, ale na Win7 poszło wszystko bez problemu. :)))
9:20 Można zastosować bufor 74LVC125?
Tak, jasne :)
Zainteresowałem się tym tematem, choć jestem jeszcze zupełnie zielony. Chciałbym podpiąć taki moduł pod swój AVR ATmega128. Czy komendy z listy wysyłam do modułu tak po prostu? Bez żadnej ramki, bitów startujących, kończących, sum kontrolnych itd.?
Jest to komunikacja po magistrali UART, tak więc standardowo w ramkach po 8 bitów z 1 bitem stopu bez bitu parzystości ;)
To już robi mój miły AVR za mnie. :)
Podłączę, poeksperymentuję i z pewnością znów się odezwę. :) Z góry dzięki za pomoc. Fajnie, że są ludzie, którzy chętnie dzielą się wiedzą, tak trzymać. :)
Skoro przy stawianiu serwera wybiera się tylko port, a w późniejszym czasie jest działajacy HTTP to rozumiem, że moduł pozwala na uruchomienie tylko HTTP na TCP i to wszystko? Nie da się postawić samego TCP czy UDP odbierającego i wysyłającego np jakieś Stringi? W sumie szkoda, ale serwer HTTP i tak spoko :D
Witam, bardzo będe wdzięczny za jakiekolwiek sugestie....5 moduł testuje
i nic:/ Probowałem pod arduino - rónież nic z tego ...do tego lacznosc
to niestety loteria...moduł udaje sie zflashować ale niestety nie odpowiada na komendy AT :/
feniks_ mam to samo. Testuje 2 moduły, z flashem jest ok ale komendy AT nie działają. Później bawię się w programowanie pinow tak jak na filmie nr 3. I raz działa raz nie..
Witam
Opowiadasz o tym że pomimo ustawienia zwory na 3.3V logika i tak może być dalej 5V.
Jak to sprawdzić by nie uwalić sobie ESP8266.
Tzn. Mam konwerter uart jakiś tam: ustawione na nim 3,3V - jak sprawdzić czy RX,TX ma logikę 3,3 czy 5V.
Które konwertery są od razu zrobione tak że jeśli wybieram 3,3V to logika też jest na 3,3 a gdy dam 5v to logiką również na 5v działa. sorry może w ,którymś wideo to omawiałeś ale nie mogę się doszukać.
Dzięki serdeczne..
Wiem że czas, ale odpowiem. Można zmierzyć multimetrem, spojrzeć na schemat, a nawet podpiąc pod oscyloskop(opcka dla bogatszych).
Niestety mam problem - nie mogę nawiązać połączenia z modułem esp8266. Wszystko podłączyłem zgodnie ze schematem z filmu. Używam konwertera USB/RS-235 z FT232RL - modułowo , resztę wynalazków kupiłem w Botland. W projekcie stosuję również konwerter napięć z 5v na 3,3 v. Na środkowe piny esp8266 - zgodnie z Twoimi wskazówkami podałem stan wyskoki wykorzystując dwa rezystory 10K.
Kabelki są dobrze zamocowane. Jako źródło zasilania 3,3 v używam zasilacza stabilizowanego z ograniczeniem prądowym. Ustawiłem go na max 300 mA i 3,3 v. Port w komputerze się wykrywa - ustawiam go na com 2 i analogicznie w programie, który pobrałem z załączonych przez Ciebie plików. Port otwiera się z sukcesem, ale gdy włączam connect, licznik leci do 200 prób . Nie udaje się nawiązać połączenia. W czasie próby nawiązania połączenia na USB/RS-235 z FT232RL oraz esp8266 widać migające diody.
Bardzo proszę o info co jest nie tak?
+Kamil Figatowski
Elektroprzewodnik zapomniał dodać, że trzeba zewrzeć GPIO0 z masą aby wprowadzić go w tryb aktualizacji. Miałem ten sam problem przed chwilką ;)
Nie zapomniał :) W filmie gdzieś o tym wspominał, ale fakt nie ma tego na schemacie :) Jak tylko podłączyłem pin GPIO 0 do gnd to wgrałem firmware bez problemu.
Polecam też wgrać firmware z nodemcu-build.com/ i korzystać z programu benlo.com/esp8266/
Naprawdę prosty i funkcjonalny programik :)
Podłączyłem wszystko tak jak trzeba jednak mogę się połączyć z ESP8266-12E tylko bezpośrednio po tym jak wyjmę i z powrotem włożę przewód od VCC. Ma ktoś może pomysł dlaczego tak się dzieje?
W przypadku Twojej wersji ESP, aby wejść w tryb programowania należy zresetować układ. Można to osiągnąć zarówno używając pinu reset jak i Twoim sposobem czyli odłączając i ponownie podłączając moduł do zasilania.
25:53 (i później przy opisywaniu) - nie bitów tylko bajtów :)
Jak to jest że czasami trzeba konwerter 3,3 na 5v przy podłączaniu esp z uno a czasami nie. Jest mnóstwo tutoriali gdzie normalnie podpinają rfid rc522 z uno bez konwertera i działa normalnie. Np : th-cam.com/video/So83sH6-jwM/w-d-xo.html
Po dwóch dniach walki z trzema szt.ESP w końcu odpaliłem komendy AT- słuchajcie krok po kroku może się komuś przydać.: 1. Odpaliłem Monitor Portu w Arduino IDE z ustawieniem baud=74880. 2. PIn GPO0 podpiąłem bezpośrednio do 3.3V 3.Odpinając CH_PD i podpinając ponownie (wg schematu autora) zgłosił się jakiś boot mode (3,6) etc. i rozpisał się danymi technicznymi... wpisując komendę główną AT dostałem w końcu jakieś krzaki więc przestawiłem baud=115200 i BINGo AT OK. Podsumowując on jest w jakimś trybie uśpienia gdzie wzbudza go CH_PD przy GPIO podłączonym do 3,3V - po odpaleniu GPIO może wrócić do masy i hula dalej
Mam problem z tym modułem. Zawiesza się wgrywanie wsadu przy około 10%.
MT Elektronika Używasz konwertera poziomów napięć?
tak.
W jakim programie zostały zrobione te schematy na których widać sposoby podłączenia?
Spróbuj fritzing.
nie mogę wgrać firmawe. Ten pogram nie chce się połączyć z modułem. Proszę o rade.
mat m Jaki komunikat się pokazuje?
Klikam w programie open i otwiera port ale gdy klikam connect to wyskakuje błąd Fail to connect with target :( co robić?
+V-cu Mam dokładnie to samo. Znalazłeś przyczynę?
niestety nie, zamówiłem nowy moduł. Może ten jest zepsuty.
+V-cu Na nowym Ci się normalnie łączy? Bo nie wiem teraz czy to wina modułu, czy konwertera.
Jeszcze nie przyszedł :)
Jakbyś był tak uprzejmy to daj znać jak przyjdzie i go przetestujesz :) Muszę jeszcze sprawdzić czy to nie jest przypadkiem wina systemu operacyjnego, bo ponoć na 8/8.1 mój konwerter nie pracuje poprawnie.
Ten projekt nie działa! Nie można się połączyć z modułem ESP8266 z tego programu, który wrzuciłeś.
elektroprzewodnku chciałbym zrobić to samo tylko na module wifi nRF24L01 czy da sie na nm postawić serwer tak jak ty to zrbiłeś czekam na odpowiedz
+Parallel Highway Moduł nRF24L01 z WiFi ma wspólną jedynie częstotliwość :) Nie jest to moduł WiFi. Nie da się na nim czegoś takiego zrealizować, gdyż ten moduł może komunikować się jedynie z drugim takim samym modułem.
+ElektroPrzewodnik Dołączam się do apelu Parellel'a.. Maras zrobił odcinek o nRF24L01 bardzo na odwal - mam wrażenie i praktycznie nic się z niego nie dowiedziałem, oprócz tego że miał nie wyjaśnione problemy. Chcę zrobić układ czujników temp i stację która będzie rejestrować pomiar na SD. Dużo wiedzy wyciągnąłem z Twojego odcinka o kartach SD :)
+ElektroPrzewodnik jak długo uczył się Pan języka C?? proszę o odp
hej, strasznie mnie zaciekawiles tematem, probowales juz pisac kod ktory obslugiwal by rzadania typu GET dla twojego mini serwerka?
Chcialbym zrobic prosty projekt(inteligenty dom, przykladowo czujnik temperetury, wilgotnosci - na poczatek tyle wystarczy). Calosc by wygladala mniej wiecej tak:
1.Posiadamy nasz modul(cos podobnego co ty zrobiles)
2.zewnetrze niezalezne RestFullApi(na serwerku dev - ruby badz php, nieistotne)
3.dwie apikacje - destopowa oraz mobilna.
Calosc dziala by mniejwiecej tak, nasz modul czyta sobie temperaturke,wilgotnosci i jakies inne pierdoly, przygotowuje czesciowo do formatu json a nastepnie strzela do naszego Api PUTem(aby zaktualizowac dane o temperaturze itd)
Nastepnie nasze niezalezne apki(desk, oraz mobile) korzystaja z restApi pociagajac sobie dane i je wyswietlaja.
Jak myslisz czy takie rozwiazanie przy lekkich modyfikacjach wysarczylo by aby zbierac dane i wysyalac je na serwer za pomoca curl'a
Mysle tez jak zrobic modul ktory bedzie nie zalezny od komputera.
Pytanie do Ciebie i ludzi bardziej doswiadczonych, czy dobra droga ide czy tez nie zabardzo kombinuje, jak wy to widzicie??? jakies pomysly?
czyli możnaby zrobić jakąś stację meteorologiczną, która udostępniałaby dane przez wifi. Mega spoko.
Jak zwykle w Internecie wiedza nierzetelna!
- 5v z GPIO uC podane na wejście ESP na 99% nie uszkodzi modułu!
- Po co robić dzielnik z 5 na 3/3V składający się z dwóch rezystorów jak wystarczy pojedynczy rezystor szeregowy?
A są moduły wifi na logikę 5v?
Sory, ale w 2015 roku WiFi typu n było już "stare". Tak dla formalności. Wiadomo, że dla tej klasy urządzeń nie ma to dużego znaczenia.
nie mogę uruchomić programu do aktualizacji firmware
www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=5638
próbuj to , mi pomogło
dzięki
Jak używać w tym module WSP?
a co z tym konwerterem:
cp2102 usb-ttl board v3.0
g02.a.alicdn.com/kf/HTB16.CFHpXXXXcyXpXXq6xXFXXXL/222251518/HTB16.CFHpXXXXcyXpXXq6xXFXXXL.jpg
Po co tak kombinować z Arduino+ESP, skoro już od kilku miesięcy jest Arduino IDE działające z ESP i można bezpośrednio kompilować programy pod MCU z ESP używająć C/C++ bez potrzeby korzystania z LUA (NodeMCU) czy rzeźbienia z komendami AT i spinaniem portami szeregowymi. ESP ma MCU lepsze niż atmega i sporo ciekawego na tym można zrobić. Tylko lepiej kupić o 0.30-0.50USD droższe moduły z większą liczbą GPIO.
Zakładki to po prostu kolejne pliki cpp lub h projektu. Nagłowkowe ladujesz za pomoca #include a z cpp nic nie trzeba robic, bo IDE dba o to aby sie skompilowaly i powstale obiekty zostaly poprawnie zlinkowane.
include w led.h jest niepotrzebne
Jak ktoś ma problem z połączeniem niech użyje mniejszego rezystora aby podpiąć gpio0 do masy, u mnie z 2.7k zamiast 10k zadziałało
Ma ktoś działający link do oprogramowania?
Używasz jakiś przejściówek usb - uart a masz arduino które ma w sobie taką przejściówkę !! wystarczy że wyjmiesz mikrokontroler i podłączysz tam gdzie napis rx (rx mikro ale tx przejsciówki) do rx wifi i tx do tx wifi :) i wszystko śmiga
Pozdro
+Paweł Dziubiński Gdybyś oglądał uważnie film, zauważyłbyś, iż korzystam z Arduino Leonardo, w którym nie da się wyjąć mikrokontrolera i nie posiada ono "przejściówki usb - uart". Po za tym zewnętrzny kontroler umożliwia pracę z poziomem logicznym 3.3V
każde arduino posiada usb-uart. W końcu jakoś się komunikujesz z serial monitorem w programie arduino... które zresztą jest portem COM
0:29 "...udało się tym małym chińskim inżynierom" :D
Polski głupek.
Siema
Moduł bardzo fajny myślę że można było by zrobić taki mini inteligentny dom.
Mianowicie ja widzę to tak że:
1. Zrobić układ ESP + przekaźnik - on - off
2. Zrobić układ ESP + tranzystor/y - PRW 1 oraz 3 kanały (ten drugi model ma ponad 3 wyjścia GPIO)
3. Aplikacja (Android - bo większość taki ma system - ze źródłem np w App Inventor), w którym będzie można dodawać moduły ESP na zasadzie np:
Moduły i ich adresy
1. Moduł on/off we wtyczce wentylatora - IP 192.168.1.10
2. Ściemniacz salon (1x PRW) - IP 192.168.1.11
3. Ściemniacz sypialnia (1x PRW) - IP 192.168.1.12
4. Listwa RGB salon (3x PRW) - IP 192.168.1.13
5. Listwa RGB sypialnia (3x PRW) - IP 192.168.1.14
Otwieramy aplikacje na telefonie i klikamy np: dodaj nowe urządzenie
Wpisujemy IP modułu oraz jego nazwę np: "Ściemniacz salon"
Dodaje nam w ekranie pokoju (każdy pokój inny ekran) - suwak którym można regulować np. ozdobną listwę LED bądź "klimatyczne" oświetlenie
Z kolejnymi modułami robimy tak samo czyli:
Otwieramy aplikacje na telefonie i klikamy np: dodaj nowe urządzenie
Wpisujemy IP modułu oraz jego nazwę np: "Listwa RGB salon"
Dodaje nam w tym samym ekranie pokoju - suwaki lub kółko RGB którym można regulować kolorystykę listwy LED
Na koniec mógł by być ekran z urządzeniami nie dopisanymi do żadnego pokoju np: wentylator - można go przenieść z pokoju do pokoju, a układ był by przy wentylatorze.
Takie moje przemyślenia ;) Fajnie jak by każdy mógł sobie to wykonać sam w domu bez żadnej wiedzy. lecz z podstawowymi zdolnościami manualnymi. Ja ogarniam trochę elektronikę (poziom - "prymitywne" technikum elektroniczne) z tym że teraz to jest moje hobby. Ciekawe czy kiedyś ktoś na polskim YT zrobi kanał (albo playlistę) o elektronice dla nie elektroników ;).
I zmieńmy nauczanie programowania w technikum z tych nic nie wartych w normalnym życiu DSM-51 na Arduino (my na DSM-51 robiliśmy 4 zajęcia czyli 16 godzin lekcyjnych miganie diody i włączanie / wyłączanie buzerów)
Coś tam bym może jeszcze dodał, ale jest piątek, więc na zdrowie :)
P.S. Jeśli autor korzysta z BOTLAND bądź ma nawet jakiś hajs z tej firmy czemu ma tego nie reklamować CZEMU ?! Nie lubicie jak ktoś zarabia na tym co lubi robić ojjj Polaczki Polaczki.... ( P.S. tyczy się wiadomej grupie osób)
Pozdrawiam
Bartek
a nie lepiej zeby jeden z modulow robil za centralny, a reszta laczyla sie do niego, byloby wszystko na jednym ip
Elektroprzewodnik przeklina xD "nie ma tych swoich klonów, tutaj chińskich na tych innych czipach które kurw* są dosyć awaryjne". Uwielbiam :D
siema potrzebuje program do projektowania pcb znasz jakiś fajny ?
Rafał Kanik Eagle :)
Eagle, KiCad, CircuitMaker.
ElektroPrzewodnik zrobił byś jakieś poradnik o tym własnie programie
Gościu, uzyj googla. Na yt jest zajebisty tutorial do Eagla.
Rafał Kanik Z darmowych to pewnie CircuitMaker najfajniejsze.
u mnie na dwóch modułach mam "Invalid head of packet":/ mogę coś z tym zrobić?
problem rozwiązałem, jeśli ktoś też ma problem z wgraniem softu to zostawiam info
skorzystałem z pomocy na forum www.esp8266.com/viewtopic.php?p=16082&sid=0e48150383ab7f7e7fb44e42eea77245#p16082
różnica jedynie taka że nie wgrywałem nodemcu tylko soft z liknów pod filmem
Gdzie opaska? Nie mówiąc o całej odzieży przeciw ESD?!!
lukezaa Wrzuć na luz. Egzaminy zawodowe się skończyły
pawelek2091 E12 zmienia ludzi :C
A mi nie chce się połączyć w tej aplikacji
+anraf1001 - mam dokładnie taki sam problem :(
Jest jakiś programator jakiego odradzasz ?
CHRL oferuje już od 1.5$. Co toś zdrożnego ?
Konwertery UART oparte o chip FT232 można już kupić od 1.45$ i są najpewniejsze :)
To są "podstawy"..?
mam klona z chin na Windows 7 nie działa ale na Windows Vista działa bez zarzutów.
a nie kupie konwertera z modułowa za 60 zł.
zapomniałeś o esp8266-12
+ObstTube W momencie nagrywania odcinka nie było jeszcze tej wersji ;)
+ObstTube W momencie nagrywania odcinka nie było jeszcze tej wersji ;)
Zdublowałeś swoją odpowiedź ;)
Ten najtańszy programator jak najbardziej da się podłączyć tylko trzeba ściągnąć sterowniki z 2008 (na YouTubie ktoś wrzucił), zainstalować je, włączyć w Menadżerze urządzeń i odinstalować te z 2015. Pozdrawiam :)
Gdzie esp - 12?
Przetwornik PT100:
allegro.pl/oferta/przetwornik-pt100-0-200c-4-20ma-9746206161
Przetwonik prąd na napięcie:
allegro.pl/oferta/4-20ma-na-0-3-3v-5v-10v-przetwornik-petli-pradowej-7971537751
Przetwornik napięcie na prąd:
allegro.pl/oferta/przetwornik-0-10v-na-4-20ma-konwerter-sygnalu-8696681497
Moduł analogowy 0-10 /4-20 na RS485 MODBUS RTU
allegro.pl/oferta/modul-analogowy-0-10-4-20-na-rs485-modbus-rtu-plc-9744258576
Hej świetny odcinek. Sprawdź linki w opisie bo połowa nie działa :)
nie działa
2 argumentem komendy AT+CIPSEND jest nie ilość bitów jak to powiedziałeś a ilość bajtów. Przecież 1 bajt to jeden znak w ascii. Nie ucz słuchaczy błędnego myślenia.
Tak czy siak podoba mi się to, że pomagasz nowicjuszom w informatyce/elektronice.
Własnie wykonałem przejściówkę z ESP na płytkę stykową .
Myślę ze to lepsze rozwiązanie niż zagięte goldpiny .
Dodatkowo wlutowany dzielnik napięcia już na stałe.
drive.google.com/open?id=1pY7B6VyzNBODqvr20X__L0c3XcM95aFf
👌
A to 5% tolerancji t jak to si będzie wachało
panie ale chodzi mi o to że jak mam np. rezystor 100om to ile będzie minimalnie i ile maksymalnie ryzystancji
No to co mi tu z jakimś lm7833 gadasz
nie bierz się po co mi wiedzieć o jakimś lmie ja elektroniką zajmuje sie już z 7 lat
Ale tego się nie uczyłem
Mi to nie było potrzebne kiedyś teraz sumie też
19,5dBm = 89mW