Dobrý den,máte nejlepší videa které jsou na internetu,co děláte má hlavu a patu, moc si vás vážím,všude vás chválím jste můj včelařský vzor, škoda že jsem vás neznal dříve ušetřilo by mi to spoustu starostí
Zdravím vás, někomu se převlek nelíbí, ale chtěl jsem s nadsázkou ukázat spoustu absurdit ve včelařské praxi. Vy jste to pochopil, zač vám děkuji. Milan
Zdravím vás, i o tom jsem uvažoval, problém je v kopírování technologie. Vše se vyrábí na průběžných jednoúčelových automatech v 10000ks sériích. Rámečky na sezónu vyrábíme cca 1mil. ks. Měrná jednotka je kamion. Milan
Zdraví Milane , já naopak shledávám , jako nejslabší místo tohoto nástavku , právě zafrézované madlo , neboť stěna nástavku je zde zeslabena na pouhých 5 mm . Datlovití ptáci toto rychle zjistí a v těchto místech , dovedně nástavek zobáky rozštípají... Omluva , ale je to má zkušenost. Jinak díky , hezká práce.
Zdravím máš smysl pro humor a to se cení. Tvoje videa jsou pro mne cenným zdrojem informací. Včelařím v 650m n. m. Tenkostěnné dřevěné úly, rámková míra komplet 39x17, mezi nástavkama je někdy mezera že proleze i včela. Úhyny nemám, včely přezimujou v pohodě. Souhlasím, že včelařit se dá jednoduše a pro radost. Ať se daří.
Pozdravujem super videa. tento rok idem podľa vašich zásad. jedna otázka , ak kŕmite alebo podnecujete v jún júl a máte vo fľaške sirup a na viečku 4 dierky a hovoríte že vám to včely odoberajú dlhšiu dobu aj 5 dní , vonku je teplo aj 30 stupňov , neskysne vám sirup? Ďakujem Rasťo.
Dobrý den, včelařím na rámkové míře 39x24 a 39x17. Kdybych věděl co vím teď a začal jsem včelařit, tak rozhodně volím nízkou rámkovou míru. Lehčí manipulace, lepší selekce zralého medu, snadnější zásahy do včelstva, je toho dost. Otázka volby nástavků... Pro mne je včelařina do značné míry otázka estetiky. Líbí se mi včelí dílo, vůně medu a dřeva. Plast, byť je to pro nás všudypřítomná samozřejmost, ale nedopřeje člověku stejný pocit. Tak jako se raději napiji ze skla, než z plastu, tak jako mám raději bavlněné tričko než umělotinu, tak si stejně užiji v ruce více dřevo, než polystyren, o vzhledu nemluvě. Moje zkušenost s palubkovým úlem je následující: Nevýhody - Palubky nástavků s přibývajícími roky degradují (u mě 10 let a více) a prohýbají se směrem ven, vzniklých netěsností využívají mravenci a vyžírají polystyren (déšť plastových hoblin mě na uteplených nástavcích rozčiluje asi nejvíc) - Rozdíl ve váze je značný... Když mi bylo 17 let a měl jsem 3 včelstva, tak mi to přišlo jako zanedbatelný faktor. Když už je mi dvakrát tolik a včelstev mám podstatně více, tak je to skutečně značný rozdíl - Falc palubkových nástavků - Dodává jistý pocit stability celého úlu, ale tím výhody v podstatě končí, čím víše nástavek na úlu dáváte, tím falc vadí více. Navíc pro milovníky včel není tak zanedbatelný faktor, že u falcu mačkáte více včel ať pokládáte nástavek sebepomaleji a necháváte včelky uniknout a to je to skutečně pracné. Pokud máte sklad, tak udělat komín z nástavků není problém, rozebrat ho od shora už někdy ano. - Rozdíl v zimování jsem nepozoroval. Výhody: - Měli jsme stanoviště pod 50 letou jabloní, která dávali stanovišti ideální polostín. Po skácení stromu bylo stanoviště celý den na přímém světle. U zatepleného úlu jsem měl pocit, že se včely tolik nepřehřívají jako u celodřevěného. - Při tvorbě oddělků nepoužívám plemenáče, ale rovnou zateplený nástavek s přepážkou pro uteplení a na dně se zavřeným česnem a otevřeným očkem. Přijde mi, že v tomto mají včely dobrou tepelnou pohodu. Děkuji za Vaše videa, člověk se hodně přiučí.
Dobrý den.Chci začít včelařit.Zatím vše studuji z knih.Jsem žena a nejvíce mě zaujal úl ležan.Není s ním taková dřina.Žádné tahání se s nástavky.Co vy říkáte na úl ležan?
Zdravím, nástavky mají ve všech stěnách stejný průběh vláken, tudíž se vlivem vlhkosti po celém obvodu stějně roztahují, nebo sesychají (po výšce). Výrobní přesnost je do 0,5mm. Roztažnost dřeva vlivem vlhkosti (rozdíl 15%) je na příč vláken 30mm/1bm, v podélném směru 0,1mm/1bm. Takže nástavek vysoký 250mm se vlivem vlhkosti (rozdíl 35%-20%) zvětší o 7,5mm V průběhu roku se celý úl zvětšuje a zmenšuje dle vlhkosti. Tyto údaje jsou pro neošetřené nástavky povrchovou úpravou, při nátěru uvažujme cca poloviční hodnoty. Milan
Ono zateplené úly mají své výhody, sníží se spotřeba zimních zásob a pokud je včelstvo slabší může to pomoct při jarním rozvoji. Palec nahoru dávám za nerezové síto ve varroadnu, spousta výrobců dává pozink a ten je po pár letech komplet zrezlý.
a koľko také včelstvo spotrebuje v zimnom období zásob? V zimnom období je spotreba minimálna, od posledného preletu v novembri do prvého riadneho preletu okolo 3,2kg v nezateplenom úli, mám ich na váhe
@@vojtechpsenka Ono to je nekonečná diskuse, zateplený nebo nezateplený :). Já můžu mluvit pouze z vlastní zkušenosti, měl jsem palubkáče 39x27,5 , Lang 2/3 v nezatepleném a 39x24 v polystyrenu. V polystyrenu byl nejrychlejší jarní rozvoj a nejnižší spotřeba zásob. Ten 2/3 Lang byla totální katastrofa, upustil jsem od něho po 1 sezoně, nízké rámky bych do plodiště už nikdy znovu nedal. Nicméně existuje spousta lidí co řeknou přesný opak a já i věřím, že jim to nějak může fungovat. Prostě nechť každý včelaří v čem to umí nejlépe a co mu nejlíp funguje na jeho stanovišti. Váhu nemám, ale 3,2kg mi přijde docela reálné, v těch L2/3 to u mě byl možná dvojnásobek, nevím mohlo tam být víc faktorů, nicméně už bych do toho znovu nešel.
@@vojtechpsenka Ono je to o dost složitější. Záleží i na stanovišti, jeho orientaci umístění a chránění před počasím a hlavně na nadmořské výšce. Kamarádka včelaří v kraji a tam jí nezateplený naprosto vyhovuje. Pak si umístila stanoviště u nás a již přechází na zateplené úly. V nezateplených mají včely větší spotřebu o 8kg a pomalejší jarní rozvoj o týden. To je již znatelný rozdíl nemyslíte?
Srdečně zdravím. Měl bych dvě otázky. Jaký je rozdíl ve vynosu sadu kde jsou a kde nejsou úly ? A fruhá. Co by se stalo s včelstvem v sadu, třeba v medné koze, kdybych je plně nechal žít a ani med bych jim neodebíral ? Děkuji moc za info. Ať se daří. Vaše videa, všechna, jsou super.
Ak si pozriete nejake videa biologov SAV alebo AV CR alebo ich clanky, tam vam povedia, ze ovocny sad vam najlepsie opelia divoke vcely ci ine opelovace, lebo nase chovane vcely to dobre nevedia. Ponuknu vam aj grafy a studie, samostatne aj zachranicne metastudie. Ale ovocinari si chovane vcely pochvaluju. Ak chcete mat super sad, vytvorte tam podmienky pre divoke opelovace. Nechat vcelu medonosnu zit iba tak a bez zasahov? V dobrom roku si prinesu zasoby a niekolko krat sa vyroja, lebo si budu hladat novy domov. Moze to snad spokojne fungovat rok aj dva, ale aj zavisi, co sa bude diat vo vasom okoli, v dolete asi do 3-5-6 km, ako sa bude vyvijat vasa rodina v mednej krave (preco v koze?), Napokon sa tomuto napadu mozno nepotesia vcelari vo vasom okoli, ak sa u vas premnozi kliestik, virusy, mozno sa prida aj mor vcelieho plodu, hniloba ci premnozi nejaka nozema a vase oslabene vcelstvo zoslabne, pripadne padne, napokon vsak ostane vyrabovane... a vsetky choroby od vas si ostatne vcely prinesu k sebe domov. Aj taketo pokusy uz boli, dokonca obmedzene aj v Cechach, staci si vyhladat a precitat skusenosti. Staci vyhladat "bond testy".
Dobry den, jeste bych k tem 10 bodum doplnil jednu dulezitou poznamku. Je dulezite vybrat si "dodavatele" ulu a ulovych komponentu takoveho, ktery dokaze vyrabet nastavky a ramkove prirezy X let v naprosto stejnych a na milimetr presnych rozmerech. Protoze jinak sice kupujete X let porad uly a komponenty od stejneho dodavatele, ale jednotlive dily koupene v ruznych letech jsou vzajemne nekombinovatelne. U nastavku a den nepresnosti tolik nevadi, ale u prirezu, hornich loucek a nastavku to je problem k zblazneni, kdyz vam zacnou ramky propadavat a musite hlidat kazdy milimetr umistenu loucky a zdrzuje to. A podobne je to s ruznymi zasuvnymi dily (podlozky/supliky do zasitovanych den apod), ktere taky nejdou vzajemne prohazovat a musite to hlidat. Tolik moje zkusenost a poznamka k tematu. At se dari a diky za videa a sdilene zkusenosti.
Ty truhlíky by šlo vyrobit z Pavlonie, Ta má měrnou hmotnost o 100kg na kubík menší, než Vejmutovka. Otázkou zůstává, jak dlouho by to vydrželo takto na dešti a větru.
Ked si na ul sadne vcielka, musi to vydrzat. Ul aj vcielka. Asi ste omylom spomenuli D4 a D3, ktore su obe vodeodolne. Byt zacinajuci vcelar, tak idem do tohoto. Teraz som vsak uz zatepleny a omadlovany :) Vsetko dobre prajem :)
Já nechci šťourat, ale když ty konkureční s těmi falcy, a všemi těmi výmysly kolem jsou tak složité na výrobu a tak hrozně ji prodražují, tak proč jsou jen o 60 Kč dražší než ty vaše? :D
Dlhodobo sa včelári systémom, ktorý je pre včelára čo najvhodnejší a najjednoduchší. Vždy bolo pohodlie včelára na prvom mieste. Možno by bolo na čase začať uvažovať, ako včelám vieme pomôcť, ako im vieme uľahčiť ich prácu a ako im prispôsobiť podmienky pre čo ich najväčší komfort.
Dobrý den,máte nejlepší videa které jsou na internetu,co děláte má hlavu a patu, moc si vás vážím,všude vás chválím jste můj včelařský vzor, škoda že jsem vás neznal dříve ušetřilo by mi to spoustu starostí
Zdravím vás, někomu se převlek nelíbí, ale chtěl jsem s nadsázkou ukázat spoustu absurdit ve včelařské praxi. Vy jste to pochopil, zač vám děkuji.
Milan
Díky Milane, máš smysl pro humor, díky, at se ti moc daří, hlavně zdraví
Zdravím, super video a pekná práca👍👍👍teším sa na ďalšie.☝️👏
👍
Mozna by bylo dobry natocit video jak se vase vyrobky vyrabi? Myslim ze by to bylo zajimave.
Zdravím vás, i o tom jsem uvažoval, problém je v kopírování technologie.
Vše se vyrábí na průběžných jednoúčelových automatech v 10000ks sériích. Rámečky na sezónu vyrábíme cca 1mil. ks. Měrná jednotka je kamion.
Milan
Zdraví Milane , já naopak shledávám , jako nejslabší místo tohoto nástavku , právě zafrézované madlo , neboť stěna nástavku je zde zeslabena na pouhých 5 mm . Datlovití ptáci toto rychle zjistí a v těchto místech , dovedně nástavek zobáky rozštípají... Omluva , ale je to má zkušenost. Jinak díky , hezká práce.
Zdravím
máš smysl pro humor a to se cení. Tvoje videa jsou pro mne cenným zdrojem informací. Včelařím v 650m n. m. Tenkostěnné dřevěné úly, rámková míra komplet 39x17, mezi nástavkama je někdy mezera že proleze i včela. Úhyny nemám, včely přezimujou v pohodě. Souhlasím, že
včelařit se dá jednoduše a pro radost.
Ať se daří.
Zdravím vás, děkuji za souznění, proč to dělat složitě, když je to jednoduché a zábavné.
Milan
Pozdravujem super videa. tento rok idem podľa vašich zásad. jedna otázka , ak kŕmite alebo podnecujete v jún júl a máte vo fľaške sirup a na viečku 4 dierky a hovoríte že vám to včely odoberajú dlhšiu dobu aj 5 dní , vonku je teplo aj 30 stupňov , neskysne vám sirup? Ďakujem Rasťo.
Zdravím vás, cukerný roztok 3:2 (cukr:voda) nezkysne nikdy, alespoň se mi to nestalo. Při nižší koncentraci může.
Milan
Dobrý den,
včelařím na rámkové míře 39x24 a 39x17. Kdybych věděl co vím teď a začal jsem včelařit, tak rozhodně volím nízkou rámkovou míru. Lehčí manipulace, lepší selekce zralého medu, snadnější zásahy do včelstva, je toho dost. Otázka volby nástavků... Pro mne je včelařina do značné míry otázka estetiky. Líbí se mi včelí dílo, vůně medu a dřeva. Plast, byť je to pro nás všudypřítomná samozřejmost, ale nedopřeje člověku stejný pocit. Tak jako se raději napiji ze skla, než z plastu, tak jako mám raději bavlněné tričko než umělotinu, tak si stejně užiji v ruce více dřevo, než polystyren, o vzhledu nemluvě.
Moje zkušenost s palubkovým úlem je následující:
Nevýhody
- Palubky nástavků s přibývajícími roky degradují (u mě 10 let a více) a prohýbají se směrem ven, vzniklých netěsností využívají mravenci a vyžírají polystyren (déšť plastových hoblin mě na uteplených nástavcích rozčiluje asi nejvíc)
- Rozdíl ve váze je značný... Když mi bylo 17 let a měl jsem 3 včelstva, tak mi to přišlo jako zanedbatelný faktor. Když už je mi dvakrát tolik a včelstev mám podstatně více, tak je to skutečně značný rozdíl
- Falc palubkových nástavků - Dodává jistý pocit stability celého úlu, ale tím výhody v podstatě končí, čím víše nástavek na úlu dáváte, tím falc vadí více. Navíc pro milovníky včel není tak zanedbatelný faktor, že u falcu mačkáte více včel ať pokládáte nástavek sebepomaleji a necháváte včelky uniknout a to je to skutečně pracné. Pokud máte sklad, tak udělat komín z nástavků není problém, rozebrat ho od shora už někdy ano.
- Rozdíl v zimování jsem nepozoroval.
Výhody:
- Měli jsme stanoviště pod 50 letou jabloní, která dávali stanovišti ideální polostín. Po skácení stromu bylo stanoviště celý den na přímém světle. U zatepleného úlu jsem měl pocit, že se včely tolik nepřehřívají jako u celodřevěného.
- Při tvorbě oddělků nepoužívám plemenáče, ale rovnou zateplený nástavek s přepážkou pro uteplení a na dně se zavřeným česnem a otevřeným očkem. Přijde mi, že v tomto mají včely dobrou tepelnou pohodu.
Děkuji za Vaše videa, člověk se hodně přiučí.
Zdravím vás, bez urážky vy by jste mohl točit videa za mě smýšlím stejně jako vy.
Milan
Dobrý den.Chci začít včelařit.Zatím vše studuji z knih.Jsem žena a nejvíce mě zaujal úl ležan.Není s ním taková dřina.Žádné tahání se s nástavky.Co vy říkáte na úl ležan?
Dobrý den. Když jsou nástavky na tupo na sobě a na jaře začnou včely plodovat se ty nastavky jako hnou jen o 0.2mm?
Zdravím, nástavky mají ve všech stěnách stejný průběh vláken, tudíž se vlivem vlhkosti po celém obvodu stějně roztahují, nebo sesychají (po výšce). Výrobní přesnost je do 0,5mm. Roztažnost dřeva vlivem vlhkosti (rozdíl 15%) je na příč vláken 30mm/1bm, v podélném směru 0,1mm/1bm. Takže nástavek vysoký 250mm se vlivem vlhkosti (rozdíl 35%-20%) zvětší o 7,5mm V průběhu roku se celý úl zvětšuje a zmenšuje dle vlhkosti. Tyto údaje jsou pro neošetřené nástavky povrchovou úpravou, při nátěru uvažujme cca poloviční hodnoty.
Milan
Prosím dajte si dole tú maškarádu. My Vás budeme pozerať aj tak 🤣
Prosim, opravte si tam ten ypsilon v "Mi" 😄
@@robertpritrsky4257 vdaka 🤣
Ono zateplené úly mají své výhody, sníží se spotřeba zimních zásob a pokud je včelstvo slabší může to pomoct při jarním rozvoji. Palec nahoru dávám za nerezové síto ve varroadnu, spousta výrobců dává pozink a ten je po pár letech komplet zrezlý.
a koľko také včelstvo spotrebuje v zimnom období zásob? V zimnom období je spotreba minimálna, od posledného preletu v novembri do prvého riadneho preletu okolo 3,2kg v nezateplenom úli, mám ich na váhe
@@vojtechpsenka Ono to je nekonečná diskuse, zateplený nebo nezateplený :). Já můžu mluvit pouze z vlastní zkušenosti, měl jsem palubkáče 39x27,5 , Lang 2/3 v nezatepleném a 39x24 v polystyrenu. V polystyrenu byl nejrychlejší jarní rozvoj a nejnižší spotřeba zásob. Ten 2/3 Lang byla totální katastrofa, upustil jsem od něho po 1 sezoně, nízké rámky bych do plodiště už nikdy znovu nedal. Nicméně existuje spousta lidí co řeknou přesný opak a já i věřím, že jim to nějak může fungovat. Prostě nechť každý včelaří v čem to umí nejlépe a co mu nejlíp funguje na jeho stanovišti. Váhu nemám, ale 3,2kg mi přijde docela reálné, v těch L2/3 to u mě byl možná dvojnásobek, nevím mohlo tam být víc faktorů, nicméně už bych do toho znovu nešel.
@@vojtechpsenka Ono je to o dost složitější. Záleží i na stanovišti, jeho orientaci umístění a chránění před počasím a hlavně na nadmořské výšce. Kamarádka včelaří v kraji a tam jí nezateplený naprosto vyhovuje. Pak si umístila stanoviště u nás a již přechází na zateplené úly. V nezateplených mají včely větší spotřebu o 8kg a pomalejší jarní rozvoj o týden. To je již znatelný rozdíl nemyslíte?
Srdečně zdravím. Měl bych dvě otázky. Jaký je rozdíl ve vynosu sadu kde jsou a kde nejsou úly ? A fruhá. Co by se stalo s včelstvem v sadu, třeba v medné koze, kdybych je plně nechal žít a ani med bych jim neodebíral ? Děkuji moc za info. Ať se daří. Vaše videa, všechna, jsou super.
Ak si pozriete nejake videa biologov SAV alebo AV CR alebo ich clanky, tam vam povedia, ze ovocny sad vam najlepsie opelia divoke vcely ci ine opelovace, lebo nase chovane vcely to dobre nevedia. Ponuknu vam aj grafy a studie, samostatne aj zachranicne metastudie. Ale ovocinari si chovane vcely pochvaluju. Ak chcete mat super sad, vytvorte tam podmienky pre divoke opelovace.
Nechat vcelu medonosnu zit iba tak a bez zasahov? V dobrom roku si prinesu zasoby a niekolko krat sa vyroja, lebo si budu hladat novy domov.
Moze to snad spokojne fungovat rok aj dva, ale aj zavisi, co sa bude diat vo vasom okoli, v dolete asi do 3-5-6 km, ako sa bude vyvijat vasa rodina v mednej krave (preco v koze?), Napokon sa tomuto napadu mozno nepotesia vcelari vo vasom okoli, ak sa u vas premnozi kliestik, virusy, mozno sa prida aj mor vcelieho plodu, hniloba ci premnozi nejaka nozema a vase oslabene vcelstvo zoslabne, pripadne padne, napokon vsak ostane vyrabovane... a vsetky choroby od vas si ostatne vcely prinesu k sebe domov. Aj taketo pokusy uz boli, dokonca obmedzene aj v Cechach, staci si vyhladat a precitat skusenosti. Staci vyhladat "bond testy".
@@marossilny Moc děkuji za info.
Niekde úle robia truhlári lebo ich nazvali podľa truhly. Inde stolári lebo sú nazvaní podľa stola. A je to to isté.
Vcera me od vas prisla objednavka Hofmanu 39x24. Precizni zpracovani ramku . Doporucuji.
Taky jsem velmi spokojen. Krasne provedeni.
Dobry den, jeste bych k tem 10 bodum doplnil jednu dulezitou poznamku. Je dulezite vybrat si "dodavatele" ulu a ulovych komponentu takoveho, ktery dokaze vyrabet nastavky a ramkove prirezy X let v naprosto stejnych a na milimetr presnych rozmerech. Protoze jinak sice kupujete X let porad uly a komponenty od stejneho dodavatele, ale jednotlive dily koupene v ruznych letech jsou vzajemne nekombinovatelne. U nastavku a den nepresnosti tolik nevadi, ale u prirezu, hornich loucek a nastavku to je problem k zblazneni, kdyz vam zacnou ramky propadavat a musite hlidat kazdy milimetr umistenu loucky a zdrzuje to.
A podobne je to s ruznymi zasuvnymi dily (podlozky/supliky do zasitovanych den apod), ktere taky nejdou vzajemne prohazovat a musite to hlidat.
Tolik moje zkusenost a poznamka k tematu.
At se dari a diky za videa a sdilene zkusenosti.
Zdravím vás, proto na webových stránkách bioúly.cz je ke každému výrobku konstrukční výkres. Dostanete přesně to co je na něm.
Milan
Ty truhlíky by šlo vyrobit z Pavlonie, Ta má měrnou hmotnost o 100kg na kubík menší, než Vejmutovka.
Otázkou zůstává, jak dlouho by to vydrželo takto na dešti a větru.
Ked si na ul sadne vcielka, musi to vydrzat. Ul aj vcielka. Asi ste omylom spomenuli D4 a D3, ktore su obe vodeodolne. Byt zacinajuci vcelar, tak idem do tohoto. Teraz som vsak uz zatepleny a omadlovany :) Vsetko dobre prajem :)
Používame v práci D3 a tá je určená do interiéru. Na vonkajších podmienkach mi vydrzal 2mesiace.
Já nechci šťourat, ale když ty konkureční s těmi falcy, a všemi těmi výmysly kolem jsou tak složité na výrobu a tak hrozně ji prodražují, tak proč jsou jen o 60 Kč dražší než ty vaše? :D
Tipoval bych vyšší marži. Přeci není třeba prodávat nástavky levněji než konkurence😂
Myslím, že Vás museli dlho lámať do toho osieho kostýmu! Pôsobí to skôr rušivo. A Sedláček bude musieť točiť videá v slipoch...
Dlhodobo sa včelári systémom, ktorý je pre včelára čo najvhodnejší a najjednoduchší. Vždy bolo pohodlie včelára na prvom mieste. Možno by bolo na čase začať uvažovať, ako včelám vieme pomôcť, ako im vieme uľahčiť ich prácu a ako im prispôsobiť podmienky pre čo ich najväčší komfort.
Šmarjá, málem jsem se udusil rohlíkem :D
Do nebe volajici no neee