Deset zásad včelaření podle Milana 18.4.2023

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 6 พ.ย. 2024

ความคิดเห็น • 54

  • @JozefŠuster-g1h
    @JozefŠuster-g1h ปีที่แล้ว +8

    Ste super človek,včelarim 35 r. ale tak uprimny vyklad ,to dnes je vzacnosť,držim palce a nech sa dary vam aj naďalej,klobuk dole

  • @jantruhlik4384
    @jantruhlik4384 11 หลายเดือนก่อน +1

    Díky Milane, krásné Vánoce a vše nejlepší zdraví a pokoj v Novém roce.

  • @antonmorvay5666
    @antonmorvay5666 ปีที่แล้ว +11

    Veľmi pekný návod na jednoduché včelárenie a žiadne komôrkovanie matiek a prepážky a všeliaké alchímie.☝️👍 vidieť že sa vyznáte v prírode. Super a ďekujem. S pozdravom nech sa vám darí minimálne ako vlani.🍀👍

    • @biouly6260
      @biouly6260  ปีที่แล้ว

      Zdravím vás, úplně stejně to vidím já.
      Milan

    • @antonmorvay5666
      @antonmorvay5666 ปีที่แล้ว

      Kiež by nás bolo viac.👍

    • @bethamacejovska913
      @bethamacejovska913 ปีที่แล้ว +1

      Som asi v rovnakej n.v. žasnem aké silné včelstvá máte. Tak sa mám čo učiť

  • @ivant4678
    @ivant4678 ปีที่แล้ว +3

    Zdravým Milan,
    Výborné sumarne video.Som začínajúci včelár Včelarim v "E-čku a začal som včelarit od odelkov podla Vás.Všetko čo vo videach popisujete funguje na 100%.Tento rok som zimoval na len na 3 nastavkoch "takovi ŽEBRAčsci" ale v porovnani s okolitymi včelarmi sú to mega silné včelstvá.Ďakujem za zdielané know how.

  • @tomaskadlcik-v4e
    @tomaskadlcik-v4e ปีที่แล้ว +4

    Dobrý den.Opět skvělé video,nesmírně poučné.Atˇ se vám daří a vyjde celý rok,díky.👍🤠

  • @jirisevcik1715
    @jirisevcik1715 ปีที่แล้ว +2

    Velmi děkuji za váš čas, ve kterém jste ten včelařský rok krásně shrnul a vysvětlil. Už třetím rokem se dostávám do Vašeho vcelareni a myslím ze se to začíná vyplácet. Nemám teď nazvané 4 nastavky (lang2/3) ale moc nechybí. Dřív jsem v tuto dobu mel stěží dva plné nastavky. Toto vase desatero je pro me důležité a doufám ze pristi rok na tom budu stejne. Mejte se krasne a nekdy neco natocte je to radost sledovat. Take dekuji firme Domestav, od které mám vsechny úly a jsem nadmiru dpokojen. 👌👍

    • @biouly6260
      @biouly6260  ปีที่แล้ว +3

      Zdravím vás, toto mě nejvíc potěší, když máte silnější a zdravé včelstva, potom i ta radost ze včelaření je jiná.
      Milan

  • @peterzelka1248
    @peterzelka1248 ปีที่แล้ว +6

    Nádhera 🙏🍯,zdravím zo Slovenska od Hlohovca

    • @biouly6260
      @biouly6260  ปีที่แล้ว +1

      Pozdravuji slovenské včelaře, ke Slovensku mám blízko, táta byl z Oravy.
      Milan

  • @kamilschmied7356
    @kamilschmied7356 ปีที่แล้ว +1

    Jste borec, díky za videjko, a ať se daří. S pozdravem Kamil Schmied.

    • @biouly6260
      @biouly6260  ปีที่แล้ว

      Zdravím vás, přeji silné včelstva
      Milan

  • @rejnok5471
    @rejnok5471 ปีที่แล้ว +2

    Nádhera! Zdravíme z jihu. F+J

    • @biouly6260
      @biouly6260  ปีที่แล้ว

      Také pozdrav. Milan

  • @vaclavslovak7427
    @vaclavslovak7427 ปีที่แล้ว

    Zdravím,tak to jsem se nasmál......ted nemám čas,možná až budu v důchodu ....Pane kolego,až budete v důchodu,tak zjistíte,že už nemáte vůbec čas a budete se divit,jak je možný,že jste to předtím stíhal. Ale jinak zase perfektní jako vždy.Jednoduché,výztižné,HLAVNĚ SROZUMITELNÉ,NOVICOVÉ MOŽNÁ JEŠTĚ TROCHU TÁPOU,ale nekdy to chce trochu čas. super,díky.

    • @biouly6260
      @biouly6260  ปีที่แล้ว

      Zdravím vás, trochu jste mě zaskočil s tím volným časem v důchodě, ještě mě nechte aspoň do toho důchodu věřit.
      Milan🙂

  • @davidxbinko
    @davidxbinko ปีที่แล้ว

    Zdravím, mohu se zeptat?
    Ve videu v čase 8:28 říkáte že necháte nástavek bez 3 rámků na týden. Proč to?
    Jinak moc děkuji za tyto videa, je to fakt pecka.
    Zároveň jsem kupoval úly přímo o Vás a zpracování je super. Pouze se mi stalo že po dešti se mi u varroa dna ohnuly zadní dvířka. Vše mám natřeno Belinkou, nějaký tip?

  • @alexandrbedec-lc3ng
    @alexandrbedec-lc3ng ปีที่แล้ว

    Dobry den, libi se mi vas vyklad. Zaciname vcelarit a toto povidani je bomba. Jen dotaz.....povidate o 80-100 kg medu na vcelstvo. Myslite po jednom vytaceni, nebo za cely rok? Dekuji za odpoved a at se dari....

  • @JK-bl5ls
    @JK-bl5ls ปีที่แล้ว

    Dobrá metodika pro Vaše podmínky. U nás by to nešlo. Po odkvětu lípy začíná pro mě teprve sezona, protože se rozjede medovice a té mám nejvíce. Květového medu většinou málo. Gabon již také u nás nefunguje, přitom jsem ho použil jen 2x za ta léta co včelařím, zato v okolí se používal hojně. Také je u vás o hodně tepleji. jak vidím na třešních. Sice jsem také v 500m.n.m. ale je to oproti vám minimálně o 14 dní posunuté.

  • @BrunoČierny
    @BrunoČierny ปีที่แล้ว +5

    Zdravím vás Milan. Tento váš spôsob včelárenia som vyskúšal na vybraných piatich včelstvách. Dopadol som takisto, ako to opisujú ostatní včelári, ktorý skúsili vašu metódu včelárenia. Pri jarnom podnecovaní nechceli brať cukorný roztok 3:2 napriek tomu, že boli pod ním. A keď zobrali, tak to bolo minimum. Keď sa pozriem na silu týchto mojich včelstiev, sú polovičné ako váš odloženec. Napadla ma ešte jedna vec, ktorá nebola na tabuli a to je matka vašich včiel Singer. Hľadal som a našiel som charakteristiku včelích matiek Singer. Majú neuveriteľný jarný rozvoj a tvoria veľmi silné spoločenstvo oproti iným genetikám. Chcel som sa vás opýtať, či ste skúšali tento spôsob včelárenia aj s miestnou zmesou včiel, ako mám ja a väčšina včelárov, ktorí majú včelárenie ako relax a oddych. Robím to isté, ako vy a výsledok nie je porovnateľný s vaším výsledkom. Včelstvá mám v obdobnej nadmorskej výške. Ďakujem za Váš čas, ktorý venujete radám ostatným včelárom a prajem vám vydarenú sezónu.

    • @davidsihor
      @davidsihor ปีที่แล้ว +1

      Musíte spojovat silné odložence na podzim jak Milan pak budou silné i na jaře a budou brát podněcovací roztok. Slabé to neberou no..

    • @janmiklanek7403
      @janmiklanek7403 ปีที่แล้ว

      @@davidsihorModrené včelárenie je? Obetovať dve rodiny a to jednu v jeseni a druhú na jar. Urobiť tak z troch rodín jednu. Aby vyhriali nadbytočný studený priestor celého studeného úľa. Tým len čiastočne eliminujeme nadbytočne veľký a chladený priestor. Ak výsledný výnos troj rodiny podelíte 3-ma, tak je to výnos jednej priemernej rodiny s bežnou matkou. To je ale staro mongolský systém, ktorý zrušil Džingischán /okolo r. 1200/ lebo bol jeho obeťou. A až potom mohla vzniknúť jeho ríša. Sila jeho ríše bola potom už založená na nových výkonných vedomostiach, vyšších hodnotách a novej organizácii života a preto sa k zvyšovaniu výkonnosti pohlcovaním iných rodín v mongolsku už nevrátili. Ak by zostali pri metóde pohlcovania rodín nikdy by čínu ani svet neovládli. Vzájomne by sa ničili samy. Studené nádstavky bez komorovania /t.j. zateplenia/ a zužovania bežnú rodinu umoria. A v terajšej mrazivej jari sa donesené zásoby ľahko prekúria. Ak chcete včelám priťažiť treba mať v mrazoch ešte otvorené dnové sitá. /T.j. otužovať plod mrazom a ľadovým vetrom lebo je to vraj zdravé./ Potom včely prestanú pre zimu plodovať alebo aj vyhadzujú mrazom usmrtené larvy. A ešte k tomu treba pridať ľadový podfóliový kondenzát s obehom studeného vzduchu ochladzujúci plodisko t.j.chladené plodisko. A potom sa dajú dopestovať z kondenzátu aj plodiskové cencúle prechádzajúce cez dnové sitá až von. A tak to máte v mnohých iných video príspevkoch. Ja iba popisujem, čo sa deje. Ja som to nevymyslel ani to nepropagujem. Iba na to pozerám a divím sa.
      Ale je aj iná cesta: Teplý úľ, nepretržitá priestorová optimalizácia a výkonná matka bez jarného mrazového otužovania plodu sitami s malým podnecovaním. A získate od rodiny viac. Prirodzene. Každoročne rastúci počet mrazivých jarných dní a rastúca cena cukru pravdepodobne terajší sitový studený a silne dotovaný chov včiel pochovajú. Alebo neskúsime plechové včely na elektrický solárny pohon? Tie by dobre fungovali aj v mraze v plechových úľoch bez izolácie. Prosím prepáčte mi tú iróniu.

    • @Huntlife_sk
      @Huntlife_sk 8 หลายเดือนก่อน

      ​@@janmiklanek7403 obetoval jednu rodinu nie dve. Je to o tom že keď spojite dve rodiny na jeseň mate dvojnasobny počet zimujucich včiel. Ktoré o mnoho skôr začnu v jari znašať aj pre včelara. Klasickým spôsobom včely na čerešňu ešte niesu v znaškovej kondicii ale tieto ano a stihaju ako plodovať tak aj ukladať do mednika. Včelarim v horách predtým ako som začal týmto spôsobom včelariť tak som bol na 15 kg priemer na včelstvo teraz cez 50kg. Takže keď to počítam tak dve rodiny sa rovnaju 30 kg Klasickým včelarením. A mehovoriac o tom že tlmite vytvaranim novych rodín rojovu naladu. Nikdy sa nevrátim ku klasickemu včelareniu je to blud

  • @frantisekkovarik8207
    @frantisekkovarik8207 ปีที่แล้ว +1

    Dobrý den, Milane, pěkné shrnutí, děkuji za inspiraci.
    Mám dotaz ohledně výměny matek. Měníte šmahem všechny matky? Stačí krátce🙂. Ať se Vám dobře daří...

    • @biouly6260
      @biouly6260  ปีที่แล้ว +1

      Zdravím vás, každý rok všechny i ty nejlepší. Mám vždy jednoleté.
      Milan

    • @frantisekkovarik8207
      @frantisekkovarik8207 ปีที่แล้ว

      @@biouly6260 👍díky...

  • @FeroJanosik
    @FeroJanosik 2 หลายเดือนก่อน

    Majster včelárstva..😊

  • @MsVelous
    @MsVelous ปีที่แล้ว

    Zkoušel jste někdy dělat přeléták?

  • @evasustekova1046
    @evasustekova1046 ปีที่แล้ว

    👍👍

  • @stefanizakovic969
    @stefanizakovic969 ปีที่แล้ว

    Štefan
    Je to zaujímavý postup, vyskúšam na "B". Ale ak položíte odložence na kmeňové včelstvá, kam sa Vám potom vracajú lietavky?

  • @tomasharbut8545
    @tomasharbut8545 ปีที่แล้ว +1

    Vdaka

  • @robo6085
    @robo6085 ปีที่แล้ว +1

    Dobry den, plati to len pri optimalu, alebo mozem vyskusat aj na slovenskych "B-ckach"
    Tento rok chcem vyskusat takto vcelarit, tak neviem ci ostat na B alebo nakupit optimal.
    Dakujem.

    • @biouly6260
      @biouly6260  ปีที่แล้ว +5

      Zdravím vás, včelám na úlu nezáleží, takže v B-čkách to půjde stejně jako v Optimalech (slovenské E-čko). Úl slouží včelaři aby obsluhoval, choval včely bez námahy a jednoduše.
      Milan

    • @robo6085
      @robo6085 ปีที่แล้ว

      Dakujem, pozrel som si starsie vieda, pri tom 2. prelarvovani, odoberate tu kasicku a potom ju zriedite vodou a davte hodinove larvy, to su tie stojace larvy? A este otazka, je potrebne tu kasicku zriedit? Ci nestaci povyberat po prvom prelarveni iba tie larvy z kasicky a len pridat tie hodinove larvy do tej kasicky ktora ostala v tom "matecniku".

    • @romankolbabek9194
      @romankolbabek9194 ปีที่แล้ว

      @@robo6085 První larvení se dělá jen proto, aby se získala mateří kašička. Larvičky položené na čistou vodu totiž dost často včely nepřijmou. Pokud budete mít kašíčku schovanou v mrazáku z minulého roku, tak vůbec první larvení nemusíte dělat. A ředí se ta mateří kašička proto, že se do řidší líp larvičky pokládají.

    • @robo6085
      @robo6085 ปีที่แล้ว

      ​@@romankolbabek9194
      Dakujem za odpoved, to somz videa pochopil ze prvy krat sa larvi kvoli kasicke, len po druhy krat, som myslel ze staci vybrat z kasicky tu larvu a hned dat novu 1-hodinovu, ze netreba vyberat tu kasicku a riedit, alebo sa musi riedit?

    • @romankolbabek9194
      @romankolbabek9194 ปีที่แล้ว +3

      @@robo6085 Já mám pocit, že si pořád nerozumíme. Kašička se ředí proto, aby se do ní lépe dávaly larvičky. Ony pak vlastně na té kašičce zůstanou plavat a tím se samy uvolní ze lžíčky. Jinak se jen zašpiní larvička kašičkou a zůstane na lžičce. No a pokud kašičku nemáte, tak se první série nalarví na vodu. Tím včely přijmou jen řekněme 10-50% misek, ale už je kašičky dost. Stačí jeden matečník a už máte kašičky "na rozdávání". Ale není to tak, že by se na vodu nalarvilo 20 misek, uchytilo se 20 larviček, ty by se pak vyhodily a daly se tam druhé larvičky. Nalarví se 20 do vody, chytnou se dvě, z těch se vezme kašička, ta se naředí a do té naředěné kašičky se nalarví 20.

  • @jozefovadielna
    @jozefovadielna ปีที่แล้ว

    Tiež včelárime v OPTIMALE. Robíme to podobne len nepoužívame mriežku.

  • @lubos895
    @lubos895 ปีที่แล้ว +1

    Skvele video ako vzdy. Chcel by som sa spytat ako by ste riesili medovicovy med? Kazdy rok sa obavam melocitozy po zakrmeni.

    • @biouly6260
      @biouly6260  ปีที่แล้ว +4

      Zdravím vás, pozdní melecitozní med je jednou za deset let, když je tak se nic neděje, včely ho nanosí na zakrmené zásoby a do blízkosti plodu, protože jej stejně nemají kam dát. Většinu do října proplodují, něco zůstane pod plodem a zbytek jim nevadí. Zničit si včelstva pozdním krmením kvůli čekání jestli bude medovice nebo ne nemá žádný smysl. V červenci nebo v srpnu vytočite do 15kg, když zaspíte tak ani to ne a připravíte se o jarní med díky slabým včelám.
      Milan

    • @lubos895
      @lubos895 ปีที่แล้ว +1

      @@biouly6260 presne toto som so myslel. radsej zakrmit a vykaslat sa na medovicu ktoru by ajtak preplodovali

    • @bethamacejovska913
      @bethamacejovska913 ปีที่แล้ว

      Ešte otázku, takže ak je medovicovy med v júl auguste tak si ho už nemôžete vytočiť? Vlastne ste už napísal, vám sa neoplatí na neho počkať

    • @lubos895
      @lubos895 ปีที่แล้ว +1

      @@bethamacejovska913 u nas lipa kvitne v polovici jula takze to este stiham ale ak by bola po auguste tak na nu kaslem

    • @biouly6260
      @biouly6260  ปีที่แล้ว +1

      @@bethamacejovska913 Zdravím vás, míval jsem vždy snůšku z lesa v červnu po malinách, ukončovala to lípa cca do 5.července. Nyní není v okolí smrk (kůrovec), tak okolo malin není nic. Milan

  • @AlexanderButko-w6y
    @AlexanderButko-w6y ปีที่แล้ว

    Výmena matky

  • @dgfgfgfgf1644
    @dgfgfgfgf1644 ปีที่แล้ว

    Nádhera všichni takto včelařte 🤭

    • @biouly6260
      @biouly6260  ปีที่แล้ว

      Zdravím vás, trochu jiný pohled na včelaření místo naříkání, že byl špatný včelařský rok.
      Milan

    • @janmiklanek7403
      @janmiklanek7403 ปีที่แล้ว

      @@biouly6260 Ak zachytíte 2 kvitnutia repky za sebou, tak ste s klasickou priemernou rodinou na 50-60 kg/ rodina.
      a to len z repky. Ak by bol propagovaný systém včelárenia bez repky ste na polovičnom výkone.
      Sú teda dve včelárenia. A to priemyslové s úľmi na lánových veľko plochách a klasický v bežnej prírode s úľmi mimo lánov.
      A rozdiel medzi nimi je 50-70%. Víťazí priemyslové včelárenie s úľmi posadenými na láne. A to celosvetove.
      Po započítaní tejto okolnosti možno presnejšie porovnávať.
      Pravdivé porovnanie by ale bolo mať obidve včelárenia vedľa seba pri tých istých parcelách.