Polibutylen w instalacji?

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 1 ธ.ค. 2024

ความคิดเห็น • 84

  • @nuevaterrainpolska1244
    @nuevaterrainpolska1244 9 หลายเดือนก่อน +6

    W skrócie o systemie Terrain SDP trzeba powiedzieć:
    I. Niespotykana szybkość i jakość montażu.
    II. Trwałość i potwierdzona gwarancja.
    III. Montaż beznarzędziowy i ruchome łącza.
    IV. Doskonały przepływ (brak oporów wewnętrznych) i pełna kompatybilność z nowymi technologiami.
    Nasi partnerzy doceniają przede wszystkim:
    1. Brak jakichkolwiek problemów + "0" reklamacji + brak ciężkich narzędzi typu: zaciskarki, zgrzewarki.
    2. Ruchome złącze pozwalające na przestawienie go w trakcie montażu oraz po.
    3. Tempo montażu i możliwość uzbrojenia urządzeń (rozdzielaczy, buforów, kotłów, pomp) w złączki na wcisk - na warsztacie.
    4. Kompatybilność ze wszystkimi technologiami i urządzeniami.
    5. Wagę. 100 m.b. naszej podłogówki waży 7,5 kg, więc możemy pracować bez rozkręcaków.
    6. Nad wyraz dobre średnice wewnętrzne nasza rura Ø28 robi średnicę wewnętrzną Ø23. W PP i PE trzeba by wziąć rurę Ø32. Nasza 28-ka jest jeszcze giętka.
    7. Kompatybilność z miedzią - wprost w średnicach 15,22,28. Wciskamy rurę miedziana w naszą złączkę i tyle.
    8. Odporność na wysokie temperatury (prewencyjne przegrzewy sanitarne) Terrain SDP wytrzymuje 110°C/4 Bar - przez 5 lat ciągłej pracy.
    9. Fakt, że w rurach może zamarzać woda.
    10.Dobra gospodarka magazynowa. Z systemu TERRAIN SDP można zrobić każdą wodę, każde ogrzewanie, większość instalacji przemysłowych, glikol, zasady ,kwas siarkowy do 50% stężenia.
    11. Możliwość natychmiastowego przysposobienia/przyuczenia nowego pracownika do montażu.

  • @nuevaterrainpolska1244
    @nuevaterrainpolska1244 9 หลายเดือนก่อน +14

    System, który Panowie pokazują jest produkowany od 1982 roku (42 lata) w Hiszpanii. Przez ten czas system nie pokazał słabych stron. Firma dysponuje polisą, która stanowi 2 000 000 EUR na każda budowę na świecie.

  • @cezaryczech3817
    @cezaryczech3817 9 หลายเดือนก่อน +6

    Polecam ten material i ten system. Zrobilem calą instalację w swoim domu z polibutylu i eksploatuję już okolo 24 lata, bezawaryjnie, bezproblemowo. Zlaczki demontowalne. Wtedy system nazywal się hepwort, lub hep2o.

    • @cezaryczech3817
      @cezaryczech3817 9 หลายเดือนก่อน +1

      Jak mam coś krytykować to napiszę. Nowy system o którym mowa w filmie jest kompatybilny ze starym. Ale w starym według mnie były lepsze tulejki wzmacniające, metalowe. Nowe są z tworzywa.

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid 9 หลายเดือนก่อน

      @@cezaryczech3817 Myślę że akurat to nie ma większego znaczenia dlatego że już ta mała tuje że rura jest na końcu bardzo sztywna a przecież nikt w tą młotkiem nie wali

    • @nuevaterrainpolska1244
      @nuevaterrainpolska1244 9 หลายเดือนก่อน

      Hepworth to niestety nie do końca doskonała podróbka systemu Terrain SDP. Teraz dostępna tylko w Nowej Zelandii. Stolica firmy (head office) w Dubaju.

    • @wojciechbaryla
      @wojciechbaryla 9 หลายเดือนก่อน

      @@cezaryczech3817 Stary system to właśnie Terrain SDP, a nowszy to Hepworth, ale już i tak go praktycznie nie ma.

  • @cezarymajer728
    @cezarymajer728 9 หลายเดือนก่อน +2

    Odporne na glikol, gorącą wodę i wytrzymuje zamarznięcie wody bez rozsadzenia rury. Jedyna mała wada to nieodporne na promieniowanie UV. Pozdrawiam.

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid 9 หลายเดือนก่อน +1

      O widzę że są fani 😁

  • @MichalK_ielektro
    @MichalK_ielektro 7 หลายเดือนก่อน

    Wszędzie ten DeyCenas. Niedługo jak otworzę lodówkę to będzie tam Mecenas. Pozdrawiam serdecznie.

  • @pawemazur8212
    @pawemazur8212 9 หลายเดือนก่อน +3

    Jak z zastosowaniem tych rur do rozprowadzenia do grzejników 45 oraz czy to można zakewać w betonem w podłodzestC lub do CWU.

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid 9 หลายเดือนก่อน

      Bez żadnego problemu wytrzymują 110° na 5 bar

    • @pawemazur8212
      @pawemazur8212 9 หลายเดือนก่อน +1

      Czyli można na tych rurach bezpośrednio podpiąć kocioł na paliwo stałe 😮

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid 9 หลายเดือนก่อน +2

      @@pawemazur8212 zdecydowanie parametry pozwalają ale stałopalny to raczej bym zrobił w miedzi w razie awari nie spłynie. 🙃

    • @nuevaterrainpolska1244
      @nuevaterrainpolska1244 9 หลายเดือนก่อน

      @@pawemazur8212 Żadnego kotła stałopalnego nie można podłączyć na tworzywach bo nie wolno. Normy zabraniają. Do zabezpieczenia termicznego musi być metal. Jak coś się stanie to polisa nie zadziała.

    • @wojciechbaryla
      @wojciechbaryla 9 หลายเดือนก่อน +1

      Jest gwarancja na połączenie w betonie i to pisemna.

  • @szkodnik5168
    @szkodnik5168 9 หลายเดือนก่อน +7

    Szanuję tą nową, nieinwazyjną muzyczkę :)

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid 9 หลายเดือนก่อน +1

      💪💪💪🌞🌞🌞😎😎

  • @Alexander-ny5kr
    @Alexander-ny5kr 9 หลายเดือนก่อน +28

    Szanowny Pan opowiada pierdoły o dużych przewężeniach na miedzianych złączkach. Problemem miedzi są bardzo małe promienie gięcia kolan. Ale są w sprzedaży także łuki miedziane, które pozbawione są problemów przewężeń czy też wypłukiwania kolan. Zwłaszcza system zaprasowywany.
    Choć osobiście wolę tworzywa sztuczne niż miedź.
    Natomiast zgrzewany PP nie potrzebuje dodatkowych wkładek usztywniających jak polibutylen, które choćby nie wiem jak były cienkie to mimo wszystko zawężają przekrój rury.
    Polibutylen jak każdy inny system, posiada zalety oraz wady. Niestety promień gięcia rur polibutylenowych nie umożliwia wykonania tak małych łuków jak np. w przypadku rur PEX/PERT. Niestety największą wadą tego systemu jest ogromna cena i przez to znikoma popularność i dostępność tego systemu w hurtowniach.
    Czy są mniej pracochłonne niż inne systemy?
    Tak są mniej pracochłonne niż lutowany system miedziany, ale w porównaniu do wszystkich systemów zaprasowywanych, wymaga takiego samego czasu pracy. Po pierwsze trudniej się tnie, bo tworzywo jest elastyczne. Ta elastyczność, którą z resztą szanowny kolega pokazał na filmie. Ponadto rura zwinięta w krążek powoduje, że rura się lekko spłaszcza i przez to czasami bywa problem z wsadzaniem tulejek usztywniających i trzeba robić to siłowo, a uciętą rurę ogratować.
    Ponadto możliwość rozkręcania nie jest żadną zaletą, bo po 2-3 krotnym rozkręceniu wycierają się ząbki i już nie ma pewności czy złączka sama się nie rozkręci, a do tego aby zdjąć pierścień zaciskowy to i tak trzeba obciąć kawałek rury, który jest pokaleczony ząbkami znajdującymi się w tym pierścieniu.
    Odporny na zamarznięcie? Nie do końca. O ile rura jest elastyczna o tyle w złączce potrafią nastąpić takie odkształcenia, które spowodują później nieszczelność. Podobnie do polibutylenu, zachowuje się zgrzewany PP (polipropylen).
    Kolejną wadą są ogromne złączki, które wymagają szerszych i głębszych bruzd oraz dodatkowego osłonięcia otuliną o większej średnicy.
    Pierdołą też jest twierdzenie, że hydraulicy nie stosują tego systemu, bo jest za prosty i nie da się na nim zarobić. Problem polega na tym, że jest to system mało popularny, drogi i wymagający większego kucia ścian, aby go schować. Czyli wymagający dużo większej pracy i przygotowań niż każdy inny system. Po pierwsze system ten jest dostępny w większości hurtowni tylko i wyłącznie na zamówienie. Zamawiając taki system trzeba się liczyć z tym, że albo czegoś zabraknie na budowie i trzeba będzie czekać na każdy brakujący element lub też trzeba będzie robić spore zapasy, aby nie mieć przestojów. Każdy inny system w każdej hurtowni, który leży na półce można coś dobrać w każdym momencie, a nadwyżkę zwrócić. Z systemami na zamówienie zazwyczaj nie ma zwrotów. Czyli jak się zamówi więcej i się nie wykorzysta to już nie można oddać do hurtowni. Ot, co, tu właśnie polega problem na trudnym zarobku na tym systemie, bo wymaga lepszych przygotowań logistycznych, a w razie konieczności zmiany koncepcji w trakcie wykonywania roboty zabiera drogocenny czas.
    W innych systemach można wziąć znacznie więcej elementów danego systemu, a później zwrócić to, czego się nie wykorzystało. Ma to szczególne znaczenie dla firm, które nie chcą się bawić w prowadzenie magazynu dla celów fiskalnych.

    • @t00meek
      @t00meek 9 หลายเดือนก่อน +1

      Taki rzeczoay komentarz i tak malo plusów? Szkoda. Gratuluje glosu rozsądku i doświadczenia.

    • @Alexander-ny5kr
      @Alexander-ny5kr 9 หลายเดือนก่อน +6

      @k No to napisz jakie ma plusy ten system, o których tu jeszcze nie powiedziano.
      Ja ci powiem, że to co zostało powiedziane w filmie, że hydraulik nie jest w stanie zarobić na tym systemie to jest totalna bzdura.
      Właśnie największym plusem jest to, że można dobrze skroić klienta, bo system ten jest na tyle mało popularny, że można klientowi wcisnąć każdą bzdurę. Nawet, że system ten posiada nadprzyrodzone właściwości.
      Tak jak to zrobiła znana mi firma. Kocioł węglowy o mocy ponad 100kW. Zamiast zrobić instalację jak bozia przykazała z rur stalowych 2 czy 2,5 cala to zrobili z rur polibutylenowych 32mm. Tyle, że równolegle poprowadzili 8 rur. Rury poprowadzone na wierzchu, podwieszone na ścianie na obejmach co 2-3m. Rury poprowadzone w ten sposób ok. 40-50m. Łącznie prawie 400m rury.
      Jak woda rozgrzewała się w kotle to rury obwisały jak firanki, zwisając w dół pomiędzy uchwytami.
      Przez to rury się zapowietrzały i był problem z ich prawidłowym odpowietrzeniem. Dlatego systematycznie padały pompy cyrkulacyjne i ciągle dochodziło do zagotowania wody kotle.
      Serwis nie nadążał z wymianą pomp i naprawami sterowania kotła.
      Inwestor nie był w stanie się dowiedzieć ile tak naprawdę kosztuje ten system, dlatego firma wyru.....ła go na cenie tego systemu prawie 3 krotnie.
      Ponadto sprzedając 4 krotnie więcej rur niż sprzedałaby rur stalowych.
      Szybka, prosta robota i w pytę kasy zarobionej na frajerze. Z rurami stalowymi musieliby się trochę napracować. Spawać lub gwintować, dodatkowo montować systemem podwieszanym, aby rury mogły pracować tzn. wydłużać się i kurczyć. Dodatkowo przy tak długiej linii zasilającej, musieliby zastosować kompensatory wydłużeń.
      Namówili frajera na ten system, bo utknęli z tym systemem. Po prostu zamówili sporą ilość i z tym zostali, bo każdy szukał instalatorów z tańszym systemem. Jak tylko wypchnęli ten system z magazynu to powrócili do tańszych systemów: PEX, PP
      Dla takiego laika jak Ty jest to prosty system w montażu, który nie wymaga prawie żadnych narzędzi.
      Niestety taki laik nie ma pojęcia o tym, że takie rury mają dość dużą rozszerzalność termiczną, którą trzeba dobrze skompensować.
      Dla instalatora, który dysponuje profesjonalnymi narzędziami, przede wszystkim liczy się czas stracony na przygotowaniu materiału, jego montażu i rozliczeniu z hurtownią. Najważniejsze jest to, żeby system był ciągle na półce w hurtowni.
      O zaletach PB nie będę pisał, bo bezsensowne jest powtarzanie tego samego, co już powiedziano w filmie.
      Ja natomiast tylko dopowiedziałem o wadach tego systemu lub też o mitach i bzdurach opowiadanych o tym systemie.

    • @nuevaterrainpolska1244
      @nuevaterrainpolska1244 9 หลายเดือนก่อน +3

      Tak. Dobra miedź jest dobra i koniec. Jedyne mankamenty to chyba cena i pracochłonność. Chociaż?
      Mówiąc o dobrej miedzi trzeba mieć na myśli miedź certyfikowaną do wody pitnej. Miękka miedź jest w stanie "puścić" więcej niż dwa jony miedzi na jeden mililitr. To niezdrowe. Mamy we krwi żelazo. Jeżeli dopuścimy za dużo miedzi można się nią struć i zaburzyć gospodarkę pierwiastkową. Można o zatruciu miedzią przeczytać w Necie. Pozdrawiamy

    • @Alexander-ny5kr
      @Alexander-ny5kr 9 หลายเดือนก่อน +4

      @@nuevaterrainpolska1244W brew pozorom miedź wcale nie jest dobra w instalacjach CO, a w instalacjach CWU dopuszczana jest warunkowo.
      Zdecydowanie o wiele lepsze są tworzywa sztuczne. Zakwestionowałem tylko stwierdzenie o zawężaniu przelotów w rurach miedzianych.

    • @nuevaterrainpolska1244
      @nuevaterrainpolska1244 9 หลายเดือนก่อน

      @@Alexander-ny5kr Tak. Tu trochę było przesady. Chociaż współczynnik oporu wewnętrznego "K" dla PB1 = 0,0015. Nie mam pojęcia jak jest z miedzią, ale dla PP to jest średnio K=0,03.

  • @arturccccc
    @arturccccc 9 หลายเดือนก่อน +1

    Czy przypadkiem nie zapomnieliście q tym materiale reklamowym wspomnieć, ze producent zastrzega do każdego, że połączenia musi być dostęp, możliwość kontroli. Gdzieś na TH-cam był materiał, że potrafi się samo rozłączyć, rozszczelnić.

    • @wojciechbaryla
      @wojciechbaryla 9 หลายเดือนก่อน

      A co to za bzdura?

    • @nuevaterrainpolska1244
      @nuevaterrainpolska1244 9 หลายเดือนก่อน +1

      Żeby być zauważonym wystarczy sensacja nawet niezgodna z prawdą, ale z tym zawsze możemy się uporać.

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid 9 หลายเดือนก่อน

      Oczywiście że było o tym materiał a nie zdążyłeś zauważyć że w tym materiale było wyraźnie powiedziane że złącze było wykonane nieprawidłowo bo o tym to już Szanowny kolega zapomniał napisać A jak kolega chciałby wiedzieć żeby na przykład wrócić i sprawdzić ten materiał na który się powoła to zapraszam do kanału roli work

  • @1100lisek
    @1100lisek หลายเดือนก่อน

    Czy trzeba stosować jakas izolacje stosujac to pod tynk?

  • @adamik62
    @adamik62 7 หลายเดือนก่อน

    Dzięki za film świetny patent ale powiedzcie proszę jakie są dobre nożyczki d tych rur?????

  • @pawekosinski9671
    @pawekosinski9671 9 หลายเดือนก่อน +1

    Pytanie laika, jak to wpiąć w istniejące rury metalowe? Przydałby się film o jakichś przejściówkach :)

    • @nuevaterrainpolska1244
      @nuevaterrainpolska1244 9 หลายเดือนก่อน +1

      Łączenie z miedzią i polibutylenem wprost przez wcisk. Z innymi materiałami ( stal, PP, PE) tylko po przez gwint.

    • @pawekosinski9671
      @pawekosinski9671 9 หลายเดือนก่อน

      @@nuevaterrainpolska1244 dzięki, ale i tak chętnie bym zobaczył filmiki instruktażowe zanim przy remoncie wyjdzie w praniu jakiś problem ;) w sensie że nie będzie wiadomo jak coś zrobić albo brak narzędzi, uszczelnienia

    • @nuevaterrainpolska1244
      @nuevaterrainpolska1244 9 หลายเดือนก่อน

      @@pawekosinski9671 Najlepiej zadzwonić do nas albo napisać. Przedstawić się i odbyć szkolenie. Przedstawiciele naszej firmy są mobilni.

    • @pawekosinski9671
      @pawekosinski9671 9 หลายเดือนก่อน

      @@nuevaterrainpolska1244 szkolenia są dla fachowców pewnie, czy nie tylko?

  • @malgorzataschneider5947
    @malgorzataschneider5947 9 หลายเดือนก่อน +2

    Gdzie te rury kupić? Kto może to zrobić?i za ile.

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid 9 หลายเดือนก่อน

      No ja akurat Zamawiałem na firmę bezpośrednio od dystrybutora firmy nueva terrain ale mają też dystrybutorów swoich prywatnych więc zajrzyj do nich na stronę bo ja zacząłem od kontaktu ze strony tak po prostu z ulicy nie miałem żadnych znajomości

    • @malgorzataschneider5947
      @malgorzataschneider5947 9 หลายเดือนก่อน

      Dzięki za podpowiedź

  • @tobiaszabuda5974
    @tobiaszabuda5974 9 หลายเดือนก่อน +1

    Jaki współczynnik rozszerzalności liniowej?

  • @marekklimkowski5878
    @marekklimkowski5878 9 หลายเดือนก่อน +1

    Ciekawy system. Gdzie mogę wysłać projekt instalacji do wyceny materiałów?

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid 9 หลายเดือนก่อน

      Katalog produktów i lecimy

    • @marekklimkowski5878
      @marekklimkowski5878 9 หลายเดือนก่อน +1

      @@mecenasonoffgrid nadaje się do podlogowki?

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid 9 หลายเดือนก่อน +1

      @@marekklimkowski5878 do podłogówki są specjalne rury też są z polibutylenu z tego co się orientowałem ale tutaj bardziej klasycznie bo rozdzielacze też trzeba zamontować.

    • @marekklimkowski5878
      @marekklimkowski5878 9 หลายเดือนก่อน +1

      @@mecenasonoffgrid jeśli do wody użytkowej łączy się odcinki to ostatecznie trzeba je zalać posadzką a będzie ich trochę. Strach tyle łączeń wodnych pod posadzką umieszczać.

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid 9 หลายเดือนก่อน

      @@marekklimkowski5878 można krążek kupić jak pexa 😁

  • @MrStudenciak
    @MrStudenciak 6 หลายเดือนก่อน

    Gdzie ten cennik? Z linku nie widze.

  • @hublanek
    @hublanek 9 หลายเดือนก่อน +1

    jedyny problem z tym systemem jest taki ze nie ma go w zadnym klasycznym sklepie stacjonarnym ani internetowym co oznacza ze nie wpadniemy do sklepu jak nam braknie 2 złaczek czy 2m rury w przeciwienstwie do kazdego innego systemu

    • @nuevaterrainpolska1244
      @nuevaterrainpolska1244 9 หลายเดือนก่อน +2

      Jest aplikacja, której nie trzeba ściągać. Nazwa znueva na pl -ce. Dostawa 24h w dni powszednie.

    • @iZZiinstalacje
      @iZZiinstalacje  9 หลายเดือนก่อน +1

      Panie tera wszystko w internetach, kto kupuje w sklepach stacjonarnych? 😁

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid 9 หลายเดือนก่อน +1

      Ale czad nie wiedziałem że też jest sklep internetowy super

    • @hublanek
      @hublanek 9 หลายเดือนก่อน

      @@nuevaterrainpolska1244 dopnijcie ten sklep do strony oraz link do aplikacji

  • @sylwesterkrawczyk4766
    @sylwesterkrawczyk4766 8 หลายเดือนก่อน +1

    Może i wy kasy nie dostaliście,, ale ode mnie kasy ta firma nie chce , bo brak odpowiedzi na mail ... pewnie za mało chciałem przeznaczyć ... cóż ..wybrałem inny system .

  • @ireneuszkotowski4850
    @ireneuszkotowski4850 9 หลายเดือนก่อน +1

    Ten system używałem w 2004 w UK

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid 9 หลายเดือนก่อน

      Bo to nie nowość ale jest super

  • @MrRatpaw
    @MrRatpaw 9 หลายเดือนก่อน +1

    W Ameryce żadna firma nie ubezpieczy domu z instalacją z PB - od 30-tu lat.

    • @nuevaterrainpolska1244
      @nuevaterrainpolska1244 9 หลายเดือนก่อน

      Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę "cała prawda o polibutylenie" i od razu wiadomo skąd te amerykańskie animozje się wzięły. Jak nie wiadomo o co chodzi to chodzi o ........... Polibutylen to kapitał europejski.

  • @jakubroman8003
    @jakubroman8003 9 หลายเดือนก่อน

    Jak wykonac izolacje takiego "nierownego" kolana lub trojnika ? Pod plaszcz sie nie nadaje.

    • @nuevaterrainpolska1244
      @nuevaterrainpolska1244 9 หลายเดือนก่อน

      W Internecie: FB i TH-cam jest sporo materiałów filmowych i zdjęciowych z realizacji. Można zobaczyć jak wykonywane są te instalacje w praktyce. Złączkę można owinąć perforowaną, termiczną taśmą kauczukową.

  • @kontokonkurs3351
    @kontokonkurs3351 8 หลายเดือนก่อน

    I gdzie to niby kupić?

  • @nuevaterrainpolska1244
    @nuevaterrainpolska1244 9 หลายเดือนก่อน

    Niejaki Artur(cena czyni cuda całkiem cudnie) - pisze paszkwile. Albo się nie zna, albo to przestraszona konkurencja.

  • @t00meek
    @t00meek 9 หลายเดือนก่อน

    Ale same rurki i kształtki nie są tanie. Jednak wolałbym pexa. Przy pexie jedyny minus to zaciskarka.

    • @wojciechbaryla
      @wojciechbaryla 9 หลายเดือนก่อน

      Cena złączek i rur w najdroższym na rynku systemie, nie przekracza 0,5% wartości materiałów na cały budynek. Ciężko na tym przeinwestować.
      Natomiast robocizna - cały czas idzie do góry, a poza tym - szkoda życia, no chyba, że ktoś lubi być w robocie. 😊

    • @t00meek
      @t00meek 9 หลายเดือนก่อน

      @@wojciechbaryla szkoda życia żeby dokładać 0.05% do kosztów budowy domu.

    • @wojciechbaryla
      @wojciechbaryla 9 หลายเดือนก่อน

      @@t00meek Czasami inwestor dołoży 2 tys. do fundamentów, bo w projekcie ma fundament 30 cm, a na wsi jest tylko koparka z łyżką 50 cm - i to nie boli. Na koniec kuchnia musi byc za 30 tys., ale dołożyć do rur i złączek to po co ? Przecież tego nie widać. 🤣😂🤣 Woda tak jak ogień - zniszczy każdą substancję budowlaną.

  • @Vatcommando
    @Vatcommando 9 หลายเดือนก่อน

    Jakie przewężenia na złączkach w miedzi? Miedź jak i stal zaciskowa nie mają przewężeń. Nawet lutowana miedź z łukowymi kolanami nie ma czegoś takiego. Bzdura.

  • @baca350.1
    @baca350.1 8 หลายเดือนก่อน

    E gledzicie.
    Cu do CO
    Plastiki do wody.
    Wszystko.

  • @patryk1548
    @patryk1548 9 หลายเดือนก่อน

    Kolejny świetny system dla działkowiczów itp. jak pvc-u(nibco).

    • @patryk1548
      @patryk1548 9 หลายเดือนก่อน +1

      @@nuevaterrainpolska1244
      Nie twierdzę że to się do niczego nie nadaję, ale o pvc-u nadal możemy czytać ładne artykuły, jednak materiał się bardzo źle starzeje. Polibutylen też nie jest nowością na rynku a wcale nie zdobył popularności i nie przetrwał.

    • @mecenasonoffgrid
      @mecenasonoffgrid 9 หลายเดือนก่อน

      Bo jest za prosty. ​@@patryk1548

    • @wojciechbaryla
      @wojciechbaryla 9 หลายเดือนก่อน

      Polibutylen przetrwał w otwartych głowach. Najstarsze instalacje polibutylenowe ( w Austrii, Szwajcarii ) mają już ponad 50 lat i to wszystko pięknie pracuje. Do tej pory o polibutylenie w Polsce mówiło się tylko wprzypadku dwóch produktów: Hepworth, a potem Hep2O. Nie wiadomo z jakiej przyczyny, ale nigdy firmy lansujące te produkty nie potwierdziły, że jest wykonany z najlepszego polibutylenu - słynnego PB1.

    • @nuevaterrainpolska1244
      @nuevaterrainpolska1244 9 หลายเดือนก่อน

      @@patryk1548 Przetrwał tylko go nie widać. PB1 to kapitał scricte europejski. Młodszy brat polietylenu i polipropylenu produkowany jest w ilości 80 tys. ton rocznie. Polietylen to silny kapitał światowy. Produkuje się go 80 mln ton rocznie. Tu jest wszystko: worki foliowe, zabawki, części RTV i AGD, części mebli etc, etc. Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę "cała prawda o polibutylenie" i można się dużo więcej dowiedzieć.

  • @patrykkedzia4174
    @patrykkedzia4174 7 หลายเดือนก่อน

    Cena cena i jeszcze raz cena . Dlatego na tym nie pracujemy.