Psychoterapia DBT - Vivian Fiszer, Zofia Szynal

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 4 ต.ค. 2024
  • Po podjęciu ważnej decyzji o pójściu na terapię, stajemy przed kolejnym zadaniem - wyborem odpowiedniego psychoterapeuty. Jednym z kryteriów może być nurt, w którym pracuje terapeuta. Każdy z nurtów charakteryzuje się danymi metodami i technikami, które mogą okazać się szczególnie skuteczne przy leczeniu konkretnych zaburzeń. Czym charakteryzuje się i jakie są główne założenia psychoterapii dialektyczo-behawioralnej? Co na temat skuteczności terapii DBT mówią badania naukowe? Do kogo skierowana jest ta modalność terapeutyczna, a komu raczej nie pomoże? Oraz jak wygląda dostępność psychoterapii DBT w Polsce? Na te i wiele innych pytań odpowie Vivian Fiszer, terapeutka DBT. Rozmowę poprowadzi Zofia Szynal.
    Vivian Fiszer - jedna z założycielek i pierwsza prezes Polskiego Towarzystwa Terapii Dialektyczno - Behawioralnej PTDBT, członek European Society for the Study of Personality Disorders, Association for Contextual Behavior Science, American Psychological Association.
    Ukończyła szereg kursów i szkoleń (np. w 2014 z autorką tej terapii prof. Linehan). Stworzyła zespół terapeutów DBT, dzięki czemu spełnia wszystkie warunki wymagane do prowadzenia tej terapii. Prowadzi szkolenia na temat terapii dialektyczno-behawioralnej, terapię indywidualną i grupową (trening DBT) pracuje wyłącznie z osobami które cierpią z powodu zaburzeń osobowości. Dla pacjentów (i terapeutów) stworzyła bloga popularyzującego podejścia 3 Fali CBT: emocje.pro.
    Zofia Szynal - absolwentka psychologii na Uniwersytecie SWPS, certyfikowana psychoterapeutka poznawczo-behawioralna. Ukończyła studia podyplomowe z seksuologii klinicznej i diagnozy psychologicznej. Współzałożycielka wrocławskiej Poradni Zdrowia Psychicznego Na Lepsze.
    W cyklu „ABC Psychoterapii” realizowanym w ramach Strefy Psyche Uniwersytetu SWPS wraz z zaproszonymi gośćmi poruszamy tematy dotyczące zdrowia psychicznego.
    Strefa Psyche Uniwersytetu SWPS to projekt popularyzujący wiedzę psychologiczną na najwyższym merytorycznym poziomie oraz odkrywający możliwości działania, jakie daje psychologia w różnych sferach życia zarówno prywatnego, jak i zawodowego. Projekt obejmuje działania online, których celem jest umożliwienie rozwoju każdemu, kto ma taką potrzebę lub ochotę, niezależnie od miejsca, w którym się znajduje. Więcej o projekcie: web.swps.pl/st...
    #psychoterapia #DBT #pomocpsychologiczna

ความคิดเห็น • 15

  • @WojtekLazarowicz
    @WojtekLazarowicz ปีที่แล้ว +7

    Wyjątkowo rzeczowa i pomocna prezentacja. Bardzo skondensowana wiedza. No i tchnie to optymizmem, że jest coś co działa, pomaga - i daje się to zweryfikować. To chyba najważniejsze, że mowa tu o sprawdzonych i potwierdzonych rezultatach, a nie czyjejś idei, wierze, nadziei.

  • @czichiro
    @czichiro ปีที่แล้ว +4

    Vivian, Mentorka dzięki której żyję!

  • @janrajtowski98
    @janrajtowski98 ปีที่แล้ว +7

    Niesamowicie przydatna prezentacja dla społeczeństwa polskiego (i nie tylko) , o takich rzeczach trzeba rozmawiać, gdyż niestety niektórzy nadal nie są zdecydowani czy aby napewno zapisać się na psychoterapię. Pani Vivian, także wykazała się ogromnymi pokładami wiedzy oraz pełnym profesjonalizmem, oby więcej takich gości!
    Pozdrawiam!

  • @zofiastark3531
    @zofiastark3531 ปีที่แล้ว +6

    Jak zawsze cudownie było się czegoś nowego dowiedzieć i to w tak przyjemnej atmosferze dzięki wspaniałej specjalistce od terapii DBT😊

  • @lostmarys
    @lostmarys 4 หลายเดือนก่อน

    Fantastyczna Pani, zakochałam się. Wpadłam do Polski, szukam tematów rozwojowych, środowisko psychologiczno psychoterapeutyczne jest bardzo wstrzemięźliwe, zimne i sztywne - a tu taka fajna Pani w różowych włosach, mówi takim dostępnym językiem normalne rzeczy :) Jak w UK! doceniam, totalny konkret ! :)

  • @MrSTEMI
    @MrSTEMI ปีที่แล้ว +1

    Pani Zofia zawsze na propsie👍
    Ciekawy temat z perspektywy ratownika/pielęgniarza.

  • @MrSTEMI
    @MrSTEMI ปีที่แล้ว +2

    Odnośnie wystawienia się na coś co jest trudne i pracowanie z tym. Jestem pod wrażeniem tego jak trudno budować Zdrowego Dorosłego który nad wesprze w trudnym momencie co pozwoli budować wewnętrzną sprawczość i wychodzić z "kolein które kierują nas na bezdroża".

  • @ArturKarkosz
    @ArturKarkosz ปีที่แล้ว

    Owocna opowieść, dzięki Vivian oraz Zofio :-)

  • @yvonah24
    @yvonah24 ปีที่แล้ว +2

    Właśnie kończę czytać książkę Marshy "życie warte przeżycia"

  • @Margot.Nowicka
    @Margot.Nowicka ปีที่แล้ว +2

    Potwierdzam, ze mamy w Krakowie terapię DBT na NFZ :) na Dziennym Oddziale Psychiatrycznym Szpitala im. Babińskiego.

  • @yours_zojamusic
    @yours_zojamusic ปีที่แล้ว

    Świetna prezentacja! Mega ciekawy temat 😊

  • @bluelily391
    @bluelily391 8 หลายเดือนก่อน

    Cierpię na zaburzenie osobowości borderline, od kilku lat o wyjątkowo natężonych objawach i na tą chwilę straciłam nadzieję że kiedykolwiek poprawię swój stan. Wszystkie terapie które skierowane są dla tego zaburzenia są czymś czego nie jestem w stanie znieść. Gdy miałam trenować mindfulnes za każdym razem kończyłam sfrustrowana i we łzach. Przeczytałam książkę o DBT. Widząc te wszystkie ćwiczenia robiło mi się słabo albo zaczynałam się wściekać. Nie wiem w jaki sposób miałabym je wykonywać, chociaż rozumiem przykłady. Ćwiczenia typu "wyobraź sobie że jesteś kamieniem i opadasz w głąb jeziora" doprowadzały mnie do histerii. Nie mam pojęcia co niby można zrobić, gdy czuje się tak całkowicie opornym na terapię która powinna pomagać w zaburzeniu które się ma.... Chyba po prostu poddać.