⚠ Podobają Ci się nasze materiały? Chcesz nasz wesprzeć, abyśmy mogli publikować jeszcze więcej ciekawszych treści? Od teraz możesz nas wesprzeć stawiając nam wirtualną kawę❗ Można tego dokonać pod tym linkiem: buycoffee.to/world-history-episodes 🙏 Za każde wsparcie bardzo serdecznie dziękujemy! ❤
Właśnie taką wieś pamiętam z mojego dzieciństwa. Wróciłem wspomnieniami do tamtych czasów kiedy właśnie razem z mamą krowy goniliśmy na pole rano, potem w ciągu dnia je przewiązywaliśmy (aby mogły skubać trawę w innym miejscu) a po południu je zaganialiśmy do stajni. Wieczorem było dojenie i to mleko prosto od krowy, coś czego dzisiaj już praktycznie nie ma....
Das war noch ein echtes Leben. Kein Lärm kein Stress, frische Luft und harte Arbeit. Wenn unsere Politik so weiter macht, fangen wir genau da wieder an. Grüße nach Polen.
Film na kliszy. Z kliszy się wyciągnie duuuużo więcej niż z VHSu.... Brak przeplotu, brak analogowej kompresji obcięcia kolorów, barw i jasności, dużo większa rozdzielczość, większa tonacja kolorów i cieni. Sama optyka dużej kamery też lepiej zbierała światło. Notabene dziś każdy ma kamerę w smartfonie ale te kamery z jakością (duża cyfrowa kompresja i sztuczny upskaling i podbity kontrast). To są dyskusyjne kwestie już nie wspominając że prawie mało kto z operatorów tych kamerek w ogóle umie cokolwiek filmować, chociażby trzymanie smartfona w dłoni i kadru wideo pionowo i szarpanie chaotyczne na lewo i prawo....
@@ukaszszymanski2532 Wywołanie takiego filmu na kliszy w Polsce wymagało wysłanie go do Warszawy i przejście przez cenzurę. Jeśli by się coś nie spodobało to by film zarekwirowali.
@@ukaszszymanski2532 Filmowanie w pionie to rak dzisiejszych czasów... niestety. Co do VHS, fakt, szkoda, że ten format wygrał, bo inne taśmowe formaty (ostatnio bawię się betacam SP) to jest inna bajka. Film jest z taśmy 16mm?
Dzisiejsza wieś jest martwa. Dojechano całkowicie prywatną hodowlę. Teraz mieszkając na wsi, idziesz do dyskontu po mleko z plastikowej butelki. Ja jeszcze się załapałem na te klimaty z filmu w latach 90.
To nie jest kręcone bez powodu i udawania. To ścinki dokumentu „Shoah” traktującego o Holocauście. Bardzo tendencyjny materiał w staosunku do Polaków. Wszystkie ujęcia były ściśle dobierane do tezy reżyserskiej Lanzmanna.
Brakuje mi takiej wsi świeżego, naturalnego jedzenia ...wychowałem się na wsi w rodzinie rolniczej. mam szacunek do ziemi, pracy, religii, chleba. obecna wieś to nie to samo nawet ptaki na niej inaczej śpiewają
to nie do końca prawda..mam dom siedliskowy i mieszkam na wsi Wasiły Zygny ..krowy tu hodują i taki widok przez 3/4 roku, mleko jest,jaja,kaczki...ptaków przeróżnych mnóstwo..prawdziwa wioska ale jest dojazd asfaltowy, latarnie i wodociąg gospodarze mają od od 10do 50 krów , jest też taki co ma 5.. w sąsiedniej wsi tak samo .tu zameldowane są 74 osoby ale nie wszyscy mieszkają ,są na wyjazdach za pracą,są na studiach .
Niby jest postęp, niby lżej ale są kredyty i jedzenie, które już nie jest lekarstwem. Bioróżnorodność ustąpiła monokulturze. Pszenica ma większą wydajność ale mamy problemy zdrowotne. Nie ma obornika są nawozy sztuczne. Można mnożyć przykłady. Szczęśliwy kto ma kawałek swojej ziemi i wie jak ją uprawiać bez sztucznych nawozów.
Fajnie było, cały zwierzyniec na drodze i podwórkach, blisko natury :) Taką wieś pamiętam z dzieciństwa - w sercu został beztroski sentyment choć życie tam nie było wcale łatwe. Teraz wieś wygląda zupełnie inaczej.
@pioner4692 Niełatwe w sensie ówczesnej pracy na roli - większość prac ręcznie, czasem ciągnik i jakieś maszyny; gadziny było u każdego sporo - wykarmienie i obrobienie tego to też był trud, zero urlopu... A teraz zwierzątek nie ma, pracą na roli [maszynowo] trudni się może co dziesiąty - w tym sensie to chyba mają łatwiej :)
Taka jakość. Wygląda jakby do filmu to było kręcone. Pamiętam jak jeździliśmy do babci pod Łomżę tam były konie krowy które się szło wypędzać na łąki. Z siostrą dwa tygodnie się nie myliśmy i nikt tego na szczęście nie pilnował. Spało się na sianie . Po tych 2 tygodniach poszliśmy kąpać się na staw. Piękne czasy. Dziękuję za ten piękny film.
@@-AMRA- To było kręcone na klasycznej taśmie filmowej, prawdopodobnie 16 mm. Więc jakość i szczegółowość oryginalnnego obrazu jest powyżej komputerowej HD.
To był taki świat, że jadło się wtedy gdy człowiek był głodny, pali w piecu wtedy gdy było zimno, mył się wtedy gdy był brydny. Teraz kąpiemy się po przespanej nocy w czystej pościeli, jemy bo nie mamy co robić, włączamy ogrzewanie żeby kot i pies nie zmarzł w domu. Natomiast my pędzimy do roboty żeby na to wszystko starczyło. Zwariowaliśmy ?
Dolaczylismy do stylu zycia zachodu! Czyli konsumpcyjny styl zycia za wszelka cene, wyscig szczurow i zycie na pokaz, rywalizacja o to co mam i ile mam czasami nawet po trupach zeby tylko zaistniec. Wtedy ludzie zyli dla siebie a dzisiaj zyja dla innych!
Jak jadę do mamy na wieś to nadal jem dopiero gdy jestem bardzo głodny. Zawsze jest coś do roboty,a jak jest robota to nie czuje się głodu, ale w większości wiosek ludzie już nawet nie mają kur ,,bo nie opłaca się " jak postawiłem indyki na wsi to wszyscy z ulicy przychodzili z wnukami pokazać im jak wygląda indyk.(PolskaB)
Dziwnie się ogląda czasy w których się jeszcze nie istniało ale jednak życie przed tobą normalnie funkcjonowało. Ludzie sobie chodzili,uprawiali pola,bydło,handlowali,pili,bawili się, podziwali naturę, wschody i zachody słońca. To jest tak dziwne uczucie,że porównałbym je do odczuwania jakichś zapomnianych wspomnień.I mimo,że mnie wtedy jeszcze nie było na świecie to jestem w stanie mniej więcej sobie wyobrazić odczucia jakie mieli ludzie na tych filmach. Niesamowite.
To bylybpiekne czasy podnkilkoma wzgledami. Pamietam jak jezdzilem na wies do dziadkow na poczatku lat 1980-tych. Wtedy ludzie na wsi byli jak jedna wielka rodzina. Wtedy chodzilo sie do sasiada, drzwi byly otwarte! Wchodziles a tam w izbie siedziala grupa chlopakow i dziewczyn i wszyscy ogladali telewizor i cos tam sobie popijali, ja siadalem obok jak gdyby nigdy nic! Kazdy przyjmowal cie jak brata i siostre tak jakby znali cie od urodzenia! To naprawde wspaniale uczucie braterstwa, wtedy to bylo normalne i mnie nie dziwilo ale teraz jak to wspominam to robie to z wielka nostalgia bo teraz rozumiem jak ludzie strasznie sie zmienili! A jakie jedzenie wtedy bylo! Wszystko swojskie, tam wtedy wszystko robili sami, maslo, chleb, twarogi, ciasta a jakie wesela byly! Kilka dni jedli i pili, cala wiocha.
@@marciecorda5209 No taka byla wtedy kultura. Ale za to dzisiaj masz cpanie i handel bialym proszkiem w szkolach i na dyskotekach. To zastapilo alkohol! Niestety.
@@PocałujmniewdupęPocałujmniewdu Bo degradacja spoleczenstwa posuwa sie niestety coraz dalej, lacznie z niestosownym wulgarnym slownictwem. Brak kultury i ludzka pycha.
Az sie lezka zakrecila w oku. My mielismy juz od wielu lat ciagnik Urusus c360 , ale pamietam jak wiekszosc gospodarzy mialo konie . To byla ciezka praca na wsi nie to co teraz , ale milo sie te ciezkie czasy wspomina. Film ten jest naprawde super
Z tego co zrozumiałem to jakiś francuski żyd przyjechał szukać Treblinki , a wycieraczki tak napierdalają jak gdyby było oberwanie chmury pomimo że pada
Wychowałem się w tych czasach i są dobre strony i zełe ale tylko że ludzie byli może mniej uzależnieńi bo na wsi każdy sobie poradził w piecu napalil świnka kura była nikt by z głodu nie umarł a dzisiaj na wsi mieszka a jak sklepy by zamknęli na tydzień to masakra już w czasach kowidu było widać jak ludzie są zaradni do marketu i ładować w koszyk ile się da bez opamiętania wariactwo a kiedyś w sklepie było skromniej ale z miasta pojechał na wieś i było wszystko cielęcina jajka ser i bimberek też się znalazł
Byłem na Podlasiu - Narewki, Pogorzelce, Teremiski, ani jednej krowy, ptactwa, świń, koni, psów. Podobnie widziałem takie zjawisko w wielu mazowieckich wsiach.
Było na wsi życie. Pomimo komuny było trochę wolności i własności. Teraz wszystko się nie opłaca, albo nie wolno, bo wolności jest mbiej, niż było. A ludzie oduczeni życia.
Eurokomuna, jest kontynuacją sowieciarstwa, tylko że jeszcze bardziej. EU jest kontynuacją CCCP, ale na wyższym poziomie. Udało się osiągnąć większe zidiocenie ludzi, pozbawić naturalnych dążeń, sprytu i odruchów buntu, więc nie potrzeba tyle terroru. Udało się wszczepić ludziom do umysłu mechanizm politycznej poprawności, więc nie potrzeba tyle cenzury. Tak powstał homo sovieticus niemalże doskonały. Prawie, bo człowieka nie tak łatwo do końca zdusić, chyba nawet w Korei Północnej, więc Polacy trochę się budzą. Dlatego różne formy terroru są ciągle w gotowości (jak np. w 2020-22), a cenzura, np. na YT, przepraszam "wytyczne społeczności", jest nawet zautomatyzowana. Za Mieszka I było z pewnością lepiej, ale jeszcze daleko od ideału, bo dopiero zaczynało kształtować się cywilizowane państwo. Niestety, do współczesnej wersji blasku i doskonałości Średniowiecza pewnie za naszego życia nie dojdziemy... Warto jednak się o to starać. :) Zdrowia, mądrości i bogactwa życzę! A na dziś chociaż trochę uśmiechu i dobrej pogody.
Wychowałem się na takiej wsi. Pod Suwałkami. Ciężka praca ale życie jakoś inaczej smakowało. Dla lubiących taki klimat polecam genialny film "Pełnia" pana Kondratiuka.
Utwardzone drogi - bogactwo U nas na wsi w tam tych czasach od jesieni do późnej wiosny drogi były tak marne, że miejscami końmi łatwiej było przejechać przez zaorane pole obok. Dopiero zaczynały pojawić się drogi brukowane. Pisze o podlasiu, okolice Zambrowa.
Mój tata opowiadał mi że drogi do miasteczka oddalonego 3 km nie było, po roztopach i deszczach nie dało się przejść a nawet przejechać czasem. Babcia miała osobne kalosze, które zakładała na przejście, potem chowała je w krzakach. Niewyobrażalne. Przez tę wieś drogę zrobiono dopiero kilka lat temu, bo parę domów zostało, starsi ludzie i nikt się nie upominał przez dziesięciolecia. A teraz akurat przejdzie tam obwodnica, już ją kończą. Tak to czasem wyglądało. A ludzie z wielkim sentymentem to wspominają, bo młodość.
Te stodoły z 13:35 to mają dachy o powierzchni czynnej biologicznie zanim ktokolwiek wpadł na takie durne określenie. Francuzi przyjechali citroenem cx to musiało wyglądać wtedy jak statek kosmiczny. Piękny materiał
Będziemy mieć jeszcze kilka takich perełek niebawem na naszym kanale, chociażby zwiedzanie wsi jadąc zaprzęgiem konnym (tj na wozie) ;-) Warto śledzić nasz kanał.
@@WorldHistoryEpisodesto są filmy francuskiego reżysera pochodzenia żydowskiego, który przyjechał wtedy do Polski nagrywać dokumentalny film o Treblince...
0:12 - pod płotem oparta "Wierchowina" radzieckiej produkcji motorower produkowany na terenie dzisiejszej Ukrainy, następnie wjeżdża gość na radzieckim rowerze prawdopodobnie "Ukraina" albo "Mińsk"
BARDZO ŁADNY MATERIAŁ. Przypominają mi się lata dzieciństwa, i wtedy ta późna jesień na targach którą pamiętam. Tyle że w moim przypadku w końcu lat 80 i początku 90 było praktycznie tak samo. Pytanie, bo widać że materiał był nagrywany profesjonalną kamerą na kliszę. Tak? Jakie użyto programy do rekonstrukcji?
@@jarekjaroslaw3307 Takich rzeczy nie zmieniano z dnia na dzień. Nawet jak wprowadzono zielone, to stare jeszcze "daleko od szosy" długo spotykaliśmy. Sam pamiętam takie z Małopolski.
Proud to be a Pole by descent. My ancestors left Poland (Kashubia) to come to Canada and were farmers and loggers around Wilno Ontario. I'm the only one still using horses to farm and log. I have never been to Poland, never will, so this video gives me a little insight into daily life. Other than the Communism at the time, it looks like a good life. Stand strong Polish people! Do not forget your past.
@@clodie_9588i kredyty dożywotnie. Ceny produktów rolnych z połowy lat 90 tych tylko nie artykuły do produkcji rolnej. W sklepach też raczej tendencji zniżkowej nie widać.
Kiedyś mleko było od krowy , ktora pasła sie na pastwisku chodziła sobie po swiezym powietrzu, kurki dawały jajka, ktore były zdrowe , wszyscy żyli w symbiozie i zgodzie. Dzisiaj na kazde pierdniecie potrzeba zgody urzędnika, Krowki traktowane jak przedmioty zyjace tylko w oborze pod dachem i karmione sztucznie podobnie kurki, ktore nigdy nie widziały słonca. A wszystko pod okiem urzędnika! Swiat w tamtych latach był biedny ale piękny.
Szkoda, że kręcone późną jesienią kiedy szaro i ponuro. Ktoś nie mowa być. Przecież można było pogadać z tymi ludźmi. Chętnie by porozmawiali przed kamerą o której nie mieli pojęcia co to.
Pamietam dobrze tamte czasy. Miałem 15 lat. Na wieś przyjeżdżalem wypoczywać jako mieszczuch😮. Takiej szynki salcesonu czy kielbaski dzisiaj nie dostaniesz. Furmanki były głównym środkiem lokomocji na wsi. Raz w tygodniu byl tzw targ czyli zjazd gospodarzy na handel wszelki, furmankami.
We wsi mojej babci juz nawet krow pasacych sie na pastwiskach nie ma....Nawet psow szczekajacych nie uslyszysz...wiekszosc ludzi wyjechala reszta pomarla.. Zostalo tylko kilku rolnikow.. Byly kiedys 3 sklepy w tej wsi dzis nie ma ani jednego..
Z filmiku pierwszej minuty można porównać jak jest teraz na Googlemap. Po staremu, dalej jest droga betonowa, stoi ta kapliczka oraz te dwa domy (mały i większy w tle - Wolka okrąglik nr 86)
Tak zycie jeszcze wyglada w Ontario Kanada, w małych wioskach gdzie mieszkają Mormoni starowiercy to Kitchener i okolice, dzieci ubrani jak dorosli moda z 1905,
Dzięki takiej wsi żywność była ekologiczna, nie było tyle chorób z nowotworami i zawałami serca na czele. Niestety dziś Unia Europejska, kierowana przez banksterów zaa Wielkiej Wody, sprowadza tanią, korporacyjną żywność, nie przestrzegając żadnych norm jakościowych, głównie z Ameryki Południowej i krainy "U". I taka ciekawostka. W latach dziewięćdziesiątych Światowa Organizacja Zdrowia "przewidziała" gwałtowny wzrost zachorowań na nowotwory po roku 2025.
Wszyscy się zachwycają - na zasadzie wspomnień i nostalgii do czasów młodości - ale zapytajcie rolników czy o takim dobrobycie jak na filmie marzyli ? Rzadko kto miał ubikacje w domu ,ciepłą wodę - myli się w misce w kuchni - a żeby kupić ciagnik i go "dostać" to była kolejka itd - a samochód osobowy to mieli tylko "bogole" lub partyjni. Różnica między wsią a miastem w warunkach życia była wtedy ogromna... Tez się wychowywałem w takich warunkach i miło je wspomnieć ale czy bym chciał wrócić ?- może tylko chciałbym być młodszy.....
To był prawdziwy zielony ład, ludzie żyli wśród natury i byli wolni i zdrowi, moja babcia ani razu u lekarza nie była żyła 92 lata, jej córka 93, druga córka (moja mama czyli) 85. Las czysty rzeki czyste, w deszczówce się myło głowę, woda w studniach kryształ.
No nie do końca to prawda. Ja także pamiętam tamte czasy i wiem, że wyglądało to jednak inaczej. Średnia życia była znacznie krótsza, niż dziś. Zresztą widać to, gdy się pójdzie na cmentarz i popatrzy na starsze groby, z drugiej połowy XX wieku. Kobietę, która miała 60 lat powszechnie uważano za staruszkę. Dziś to nie do pomyślenia. Zielony ład? Jaki ład, gdy 90% wiejskiej społeczności spało pod azbestem, a do lekarza jechali tylko raz - tuż przed śmiercią. Palili papierosy z zawartością szkodliwych substancji niespotykaną w żadnym dzisiejszym papierosie, pili wino od którego można dostać skrętu kiszek.
@@jureklem9791 Moj dziadek zmarl jak mial 81 lat, palil papierosy cale zycie, babcia zmarla jak miala 91 lat! Obydwoje cale zycie na gospodarce. Dzisiaj dzieci otyle z diabetes. Za PRL-u bylo nie do pomyslenia zeby dziecko 10 lat mialo cukrzyce! Ja nie pamietam takich dzieci ze szkoly! Dzisiaj to norma! A to o czym mowisz to jest wynikiem nie odzywiania a bardziej stylem zycia i postepem w medycynie! Ludzie po prostu przedluzaja sobie zycie dzieki profilaktyce, leczeniu, operacje jak np robienie bypass co stalo sie juz norma od lat 1990-tych! Ludzie za PRL-u nie robili badan tak jak to sie robi dzisiaj kiedy np kobiety sa wzywane na badania szyjki macicy, piersi itp zeby wykryc raka! Wtedy po prostu czlowiek sie dowiadywal jak upadl.zemdlal na ulicy itp. Ludzie za PRL-u duzo wiecej pili i palili papierosy, nie bylo w modzie chodzenie na silownie i zdrowe odzywianie wsrod mlodzierzy bo wtedy 18-20 latek zakladal juz rodzinie i nie mial czasu na zabawe!!! Ludzie za PRL-u szybko dojzewali do doroslego zycia, zaczynali wczesnie prace w fabrykach czy na wsi! Dzisiaj mlodziez siedzi caöymi dniami w marketach, na silowniach albo w biurowcach przez laptopem.
@jureklem9791 Piszesz bzdury jak rzadko który, mam teraz 58 lat, w styczniu pochowałem mamę, miala 85 lat, jej rodzona siostra 93, jej brat żyje do dziś ma obecnie 87, moja babcia ze str mamy żyła 92 lata, mój dziadek ze str taty żył 88, babci nie znam, wszyscy oni żyli na wsi wśród lasów pól łąk i kury nawet po mieszkaniu chodziły jak drzwi były nie zamknięte, kotów stado, krowy swinie po podwórku luzem, woda ze studni czysta 28 kręgów, widać to na cmentarzach masz rację ja zwracam na to uwagę, cmentarz u nas przez te 4 lata sie powiększył o połowę i jest napisane żył żyła 40-50-60 lat. Babcia moja nigdy nie była u lekarza ani dziadek, dzieci rodzila w domu ale chyba tylko dwoje nie wiem tego, nigdy nie miala gorączki ani nie zjadła żadnego proszka w życiu na nic, jadło się jajka z gniazda mleko prosto od krowy, chleb upieczony z własnego zboża, warzywa z ogródka, ziemniaki wlasne, kapusta kiszona naturalnie a nie zalewana chemicznym roztworem, mięso z wlasnej świnki rosół z własnej kury, ja to wszystko pamiętam bo wychowałem się tam, nikt mi kitu nie wciśnie żadnego.
To jest skansen. Ja mam calkiem inna wies w pamieci ( Tylko z wakacji, bo ja pochodze z miasta). A tam znajomy mial ok. 200h, 7 traktorow, wlasny kombajn. Konia zaprzagal do bryczki a nie do wozu. Te ujecia z punktu skupu zywca, to co tam bylo, ze tyle ludzi sie zebralo. Na co oni czekali. Do mojego znajomego przyjezdzali Starem z przyczepa, jak on oddawal do skupu swinie. On nie mial czasu jezdzic do skupu. I to o czym pisze, mialo miejsce w 1971 roku (pamiatam, bo to byly wakacje po mojej maturze.
Nie wyobrażam sobie tak dużego prywatnego gospodarstwa w tamtych czasach. Moi przodkowie wtedy mieli 27ha i było to porospisywane na kilka osób, żeby nie wyglądało na "kułactwo" czy coś podobnego. Ten Twój znajomy to musiał mieć układy... No chyba, że mowa o jakiejś spółdzielni...
@@MrWindsor289 Na tzw. Ziemiach odzyskanych bylo mozliwe do 200 h. Ale jak sie bogate Bambry ze soba pozenili to moglo byc wiecej (ale moze tez rozpiasane na dwie rodziny). I mimo takiej gospodarki, byl problem, ze dzieci nie chcialy zostac na wsi bo w miescie lzejsze zycie. Ja poznalem ta rodzine bo studiowalem z synem wlasciciela. On zostal na uczelni a po latach byl profesorem.
Jak dużo pięknych drzew. Dużych rozłożystych, przy drodze i przy domach. Topole, lipy, bzy przy domach. Teraz pewno zastąpiły je paskudne, toksyczne tuje zupełnie nie pasujące do polskiego krajobrazu...
To w ogóle obrazki o dekadę wcześniejsze. Takie zabudowania drewniane, strzechy na dachach. Za Gierka chłopi już budowali z cegły silikatowej pałace na słomę.
@WorldHistoryEpisodes masz rację. Ale film oczywiście tendencyjny bo na przełomie lat 70/80 na jarmarku czy na skupie żywca w GS więcej było już traktorów niż koni. Warto też przypomnieć modę czy też nowy wtedy obyczaj jeżdżenia wypolerowaną trzydziestką czy też władymircem z przypiętym wozem konnym do kościoła w niedzielę gdzie na wozie siedziała rodzina a powoził sam gospodarz. Oczywiście rodzina i sąsiedzi nie siedzieli w pomostach tylko na specjalnie do tego celu przystosowanych siedziskach albo wręcz nibykanapach.
⚠ Podobają Ci się nasze materiały? Chcesz nasz wesprzeć, abyśmy mogli publikować jeszcze więcej ciekawszych treści? Od teraz możesz nas wesprzeć stawiając nam wirtualną kawę❗
Można tego dokonać pod tym linkiem: buycoffee.to/world-history-episodes
🙏 Za każde wsparcie bardzo serdecznie dziękujemy! ❤
subskrybuje, lapka w g. no i wesolych andrzejek
ciekawe byłoby zobaczyć te same miejsca jak wyglądają dzisiaj
@@lubanskigornik282 Są dostępne na Street View a linki niektórzy wkleili w komentarzu poniżej 🙂
@@WorldHistoryEpisodes wiem - oglądałem . uwagę napisałem bo wydawało mi sie to dobrym sposobem na zwiększenie zainteresowania kanałem 👍
Bardzo mi się podobają 😁
Właśnie taką wieś pamiętam z mojego dzieciństwa. Wróciłem wspomnieniami do tamtych czasów kiedy właśnie razem z mamą krowy goniliśmy na pole rano, potem w ciągu dnia je przewiązywaliśmy (aby mogły skubać trawę w innym miejscu) a po południu je zaganialiśmy do stajni. Wieczorem było dojenie i to mleko prosto od krowy, coś czego dzisiaj już praktycznie nie ma....
A masło w porównaniu do tego ze sklepu....
Dla krów jest obora, dla świń chlew, a stajnia jest dla koni.
Są chlew gdzie się znajduje pod gołym niebem 😂😂 też w stajni@@piecka2308
to samo
@@piecka2308krowy mogly stac ze swiniami w jednym pomieszczeniu.
Das war noch ein echtes Leben. Kein Lärm kein Stress, frische Luft und harte Arbeit. Wenn unsere Politik so weiter macht, fangen wir genau da wieder an. Grüße nach Polen.
I hope normality will be the standard again 😊
Proszę więcej takich filmów z różnych stron Polski. Gratulacje za pamięć historii.
Teraz jak by swinie kopnal poszedl by siedziec na kilka lat.Ciekawe jaka nazwa teraz jest na swinie bo zapewne nie mozna mowic swinia.
niesamowita jakość !!!!!!!! wygląda jakby wczoraj było kręcone ,petarda
Film na kliszy. Z kliszy się wyciągnie duuuużo więcej niż z VHSu.... Brak przeplotu, brak analogowej kompresji obcięcia kolorów, barw i jasności, dużo większa rozdzielczość, większa tonacja kolorów i cieni. Sama optyka dużej kamery też lepiej zbierała światło. Notabene dziś każdy ma kamerę w smartfonie ale te kamery z jakością (duża cyfrowa kompresja i sztuczny upskaling i podbity kontrast). To są dyskusyjne kwestie już nie wspominając że prawie mało kto z operatorów tych kamerek w ogóle umie cokolwiek filmować, chociażby trzymanie smartfona w dłoni i kadru wideo pionowo i szarpanie chaotyczne na lewo i prawo....
@@ukaszszymanski2532 Wywołanie takiego filmu na kliszy w Polsce wymagało wysłanie go do Warszawy i przejście przez cenzurę. Jeśli by się coś nie spodobało to by film zarekwirowali.
@@ukaszszymanski2532 Filmowanie w pionie to rak dzisiejszych czasów... niestety. Co do VHS, fakt, szkoda, że ten format wygrał, bo inne taśmowe formaty (ostatnio bawię się betacam SP) to jest inna bajka. Film jest z taśmy 16mm?
W opisie zaznaczył AI. Ostatnio zrobiłem to samo z Czerwone Gitary - 25 lat Czerwonych Gitar (1991) VHS. Żle nie wyszło.
Dzisiejsza wieś jest martwa. Dojechano całkowicie prywatną hodowlę. Teraz mieszkając na wsi, idziesz do dyskontu po mleko z plastikowej butelki. Ja jeszcze się załapałem na te klimaty z filmu w latach 90.
20 km od Krakowa chłop jeszcze orze swoją ziemie parą koni z pługiem.
@@slavekr5134 no i można go uznać za ciekawostkę historyczną na żywo.
@@slavekr5134oby jak najwięcej takich ludzi
to nie mleko nie zsiadzie sie
@@Bartosz-Zlotoryja Zsiądzie się. 😂
Uwielbiam takie migawki z życia kręcone bez powodu i udawania. P.s. ale Polska się zmieniła !
Ale czy na lepsze te zmiany?
To nie jest kręcone bez powodu i udawania. To ścinki dokumentu „Shoah” traktującego o Holocauście. Bardzo tendencyjny materiał w staosunku do Polaków. Wszystkie ujęcia były ściśle dobierane do tezy reżyserskiej Lanzmanna.
@@rafikx czyli nagrywali to żydzi?
Masz racje teraz "takie blondynki" jak te na wozie u chłopa chodzą do gimnazjum ,ale 2 x grubsze.
@@rafikx 👍
Dziękuję za to wspomnienie dawnej wsi,lata mojego dzieciństwa❤
Bardzo piękne! ❤
Brakuje mi takiej wsi świeżego, naturalnego jedzenia ...wychowałem się na wsi w rodzinie rolniczej. mam szacunek do ziemi, pracy, religii, chleba. obecna wieś to nie to samo nawet ptaki na niej inaczej śpiewają
to nie do końca prawda..mam dom siedliskowy i mieszkam na wsi Wasiły Zygny ..krowy tu hodują i taki widok przez 3/4 roku, mleko jest,jaja,kaczki...ptaków przeróżnych mnóstwo..prawdziwa wioska ale jest dojazd asfaltowy, latarnie i wodociąg gospodarze mają od od 10do 50 krów , jest też taki co ma 5.. w sąsiedniej wsi tak samo .tu zameldowane są 74 osoby ale nie wszyscy mieszkają ,są na wyjazdach za pracą,są na studiach .
A psy tyłem do budy wchodzą bo się boją biedroniowców i czerwonej zarazy .
@@alojzabak5797zdarzają się jeszcze takie relikty ale już coraz rzadziej
Nie same pozytywy byly. Upodlenie zwierzat, brak szacunku do nich niestety, co i na filmie powyzej zresztą tez widac.
Niby jest postęp, niby lżej ale są kredyty i jedzenie, które już nie jest lekarstwem. Bioróżnorodność ustąpiła monokulturze. Pszenica ma większą wydajność ale mamy problemy zdrowotne. Nie ma obornika są nawozy sztuczne. Można mnożyć przykłady. Szczęśliwy kto ma kawałek swojej ziemi i wie jak ją uprawiać bez sztucznych nawozów.
Fajnie było, cały zwierzyniec na drodze i podwórkach, blisko natury :) Taką wieś pamiętam z dzieciństwa - w sercu został beztroski sentyment choć życie tam nie było wcale łatwe. Teraz wieś wygląda zupełnie inaczej.
Łatwe nie było, ale dzisiaj wcale łatwiejsze nie jest.
@pioner4692 Niełatwe w sensie ówczesnej pracy na roli - większość prac ręcznie, czasem ciągnik i jakieś maszyny; gadziny było u każdego sporo - wykarmienie i obrobienie tego to też był trud, zero urlopu... A teraz zwierzątek nie ma, pracą na roli [maszynowo] trudni się może co dziesiąty - w tym sensie to chyba mają łatwiej :)
@@marios.3093 zgadza się, teraz rolnicy mają nieporównywalnie łatwiej
@@cassidy0284 ???Łatwiej?
Taka jakość. Wygląda jakby do filmu to było kręcone. Pamiętam jak jeździliśmy do babci pod Łomżę tam były konie krowy które się szło wypędzać na łąki. Z siostrą dwa tygodnie się nie myliśmy i nikt tego na szczęście nie pilnował. Spało się na sianie . Po tych 2 tygodniach poszliśmy kąpać się na staw. Piękne czasy.
Dziękuję za ten piękny film.
Będzie jeszcze sporo filmów o podobnej tematyce zatem zachęcamy do śledzenia naszego kanału :-)
@@-AMRA- To było kręcone na klasycznej taśmie filmowej, prawdopodobnie 16 mm. Więc jakość i szczegółowość oryginalnnego obrazu jest powyżej komputerowej HD.
Bo było kręcone do filmu (propagandowego) Shoah
Ja też to przerabiałem, cudowne czasy 👍👍👍🌹🌹🌹
Ja też!🙋♂️🇩🇪@@jacek2pasje603
Rewelacja, perełka, cudeńko!
To był taki świat, że jadło się wtedy gdy człowiek był głodny, pali w piecu wtedy gdy było zimno, mył się wtedy gdy był brydny. Teraz kąpiemy się po przespanej nocy w czystej pościeli, jemy bo nie mamy co robić, włączamy ogrzewanie żeby kot i pies nie zmarzł w domu. Natomiast my pędzimy do roboty żeby na to wszystko starczyło. Zwariowaliśmy ?
Dolaczylismy do stylu zycia zachodu! Czyli konsumpcyjny styl zycia za wszelka cene, wyscig szczurow i zycie na pokaz, rywalizacja o to co mam i ile mam czasami nawet po trupach zeby tylko zaistniec. Wtedy ludzie zyli dla siebie a dzisiaj zyja dla innych!
Lecz się.
Jak jadę do mamy na wieś to nadal jem dopiero gdy jestem bardzo głodny. Zawsze jest coś do roboty,a jak jest robota to nie czuje się głodu, ale w większości wiosek ludzie już nawet nie mają kur ,,bo nie opłaca się " jak postawiłem indyki na wsi to wszyscy z ulicy przychodzili z wnukami pokazać im jak wygląda indyk.(PolskaB)
Nigdy się nie kąpałem po nocy 😂 Przed snem owszem ale nie po. To bez sensu 😂
@@PocałujmniewdupęPocałujmniewdu zamieszkaj w koreii Pn
Dziwnie się ogląda czasy w których się jeszcze nie istniało ale jednak życie przed tobą normalnie funkcjonowało. Ludzie sobie chodzili,uprawiali pola,bydło,handlowali,pili,bawili się, podziwali naturę, wschody i zachody słońca. To jest tak dziwne uczucie,że porównałbym je do odczuwania jakichś zapomnianych wspomnień.I mimo,że mnie wtedy jeszcze nie było na świecie to jestem w stanie mniej więcej sobie wyobrazić odczucia jakie mieli ludzie na tych filmach. Niesamowite.
To bylybpiekne czasy podnkilkoma wzgledami. Pamietam jak jezdzilem na wies do dziadkow na poczatku lat 1980-tych. Wtedy ludzie na wsi byli jak jedna wielka rodzina. Wtedy chodzilo sie do sasiada, drzwi byly otwarte! Wchodziles a tam w izbie siedziala grupa chlopakow i dziewczyn i wszyscy ogladali telewizor i cos tam sobie popijali, ja siadalem obok jak gdyby nigdy nic! Kazdy przyjmowal cie jak brata i siostre tak jakby znali cie od urodzenia! To naprawde wspaniale uczucie braterstwa, wtedy to bylo normalne i mnie nie dziwilo ale teraz jak to wspominam to robie to z wielka nostalgia bo teraz rozumiem jak ludzie strasznie sie zmienili! A jakie jedzenie wtedy bylo! Wszystko swojskie, tam wtedy wszystko robili sami, maslo, chleb, twarogi, ciasta a jakie wesela byly! Kilka dni jedli i pili, cala wiocha.
Tego PICIA to chyba jak najmnoej warto zalowac. Malo to alkoholikow przez to powstalo?
@@marciecorda5209 No taka byla wtedy kultura. Ale za to dzisiaj masz cpanie i handel bialym proszkiem w szkolach i na dyskotekach. To zastapilo alkohol! Niestety.
A może byłeś i wtedy😊
@@PocałujmniewdupęPocałujmniewdu Bo degradacja spoleczenstwa posuwa sie niestety coraz dalej, lacznie z niestosownym wulgarnym slownictwem. Brak kultury i ludzka pycha.
Az sie lezka zakrecila w oku. My mielismy juz od wielu lat ciagnik Urusus c360 , ale pamietam jak wiekszosc gospodarzy mialo konie . To byla ciezka praca na wsi nie to co teraz , ale milo sie te ciezkie czasy wspomina.
Film ten jest naprawde super
A dziś popaprani aktywiści protestują przeciwko koniom ciągnącym dorożki w Krakowie...
@@sawekilas9770 I słusznie robią! Niech ci geszefciarze sami ciągną te zasrane dorożki, wożące zasrane dupy zasranych popaprańców!
Ja też spędzałam wakacje na wsi w latach 80 tych. To było cudowne, ale zrozumiałam to dopiero po latach.
Tesknie❤❤❤❤❤❤❤
NO CO CHCECIE!!!!!!!!!!!! PIĘKNA WIEŚ BEZ SPALIN CZYSTE POWIETRZE COS WSPANIALEGO
Były spaliny tylko wtedy nikt się tym nie przejmował. Były ważniejsze problemy.
@@ukaszszymanski2532Były, o wiele przyjemniejsze od dzisiejszego paliwa z biosyfem.
@@ukaszszymanski2532z czego te spaliny?z dwóch ciągników na gminę i jednej syrenki?pierdolicie hipolicie ,ale 20 duszki za jejtowanie wpadnie co?😂
Z tego co zrozumiałem to jakiś francuski żyd przyjechał szukać Treblinki , a wycieraczki tak napierdalają jak gdyby było oberwanie chmury pomimo że pada
Może zbierał materiał do filmu "Shoah" z 1985 I przy okazji to nakręcił?
Wtedy wycieraczki albo chodziły, albo nie. 1 mode
@@umaminadeentusiasmo W Syrence... Bo auto, to jak widać po desce, to Citroen CX, a to nie ta klasa wyposażenia.
To samo chciałem napisac😅
Szyd przyjechał obejrzeć swoje przyszłe włości....😡
Ale kto to nakręcił to wszystko jestem pod wrażeniem 🎉🎉
Wychowałem się w tych czasach i są dobre strony i zełe ale tylko że ludzie byli może mniej uzależnieńi bo na wsi każdy sobie poradził w piecu napalil świnka kura była nikt by z głodu nie umarł a dzisiaj na wsi mieszka a jak sklepy by zamknęli na tydzień to masakra już w czasach kowidu było widać jak ludzie są zaradni do marketu i ładować w koszyk ile się da bez opamiętania wariactwo a kiedyś w sklepie było skromniej ale z miasta pojechał na wieś i było wszystko cielęcina jajka ser i bimberek też się znalazł
Byłem na Podlasiu - Narewki, Pogorzelce, Teremiski, ani jednej krowy, ptactwa, świń, koni, psów. Podobnie widziałem takie zjawisko w wielu mazowieckich wsiach.
Psów nawet nie ma? Niemożliwe
@ula-ka, tak młodzi ludzie albo wyjeżdżają, albo pracują w mieście. Puste wsie, szczególnie Teremiski i Pogorzelce.
Tego właśnie chcą lewacy.
Subik leci bardzo ciekawy kanał
Dzięki! Sporo ciekawych materiałów czeka na opublikowanie: -)
10:21 Ten CX Break ekipy filmowej musiał robić wrażenie, chociaż ludzie zajęci robotą nie zwracali większej uwagi na niego...
@@pawekula283 Do dziś CX jest głównym autem w moim "garażu marzeń"...
Było na wsi życie. Pomimo komuny było trochę wolności i własności. Teraz wszystko się nie opłaca, albo nie wolno, bo wolności jest mbiej, niż było. A ludzie oduczeni życia.
Za Mieszka I było jeszcze lepiej, więc znowu tak nie drążmy tematu.
@@nick_AnnAkto raz stał się homo sovieticus to już nie odwracalnie.
Eurokomuna, jest kontynuacją sowieciarstwa, tylko że jeszcze bardziej. EU jest kontynuacją CCCP, ale na wyższym poziomie. Udało się osiągnąć większe zidiocenie ludzi, pozbawić naturalnych dążeń, sprytu i odruchów buntu, więc nie potrzeba tyle terroru. Udało się wszczepić ludziom do umysłu mechanizm politycznej poprawności, więc nie potrzeba tyle cenzury. Tak powstał homo sovieticus niemalże doskonały. Prawie, bo człowieka nie tak łatwo do końca zdusić, chyba nawet w Korei Północnej, więc Polacy trochę się budzą. Dlatego różne formy terroru są ciągle w gotowości (jak np. w 2020-22), a cenzura, np. na YT, przepraszam "wytyczne społeczności", jest nawet zautomatyzowana.
Za Mieszka I było z pewnością lepiej, ale jeszcze daleko od ideału, bo dopiero zaczynało kształtować się cywilizowane państwo. Niestety, do współczesnej wersji blasku i doskonałości Średniowiecza pewnie za naszego życia nie dojdziemy... Warto jednak się o to starać. :)
Zdrowia, mądrości i bogactwa życzę!
A na dziś chociaż trochę uśmiechu i dobrej pogody.
Dzięki komunie bo to Komuchy tak naprawdę zrobili z Polaków ludzi gdyż w 2 rp byli polniewolnikami i pracowali za miskę obierek u Jaśnie Pana
Komuna w wersji "Euro", jest kontynuacją sowieciarstwa, tylko że jeszcze bardziej. EU jest kontynuacją CCCP, ale na wyższym poziomie. Udało się osiągnąć większe zidiocenie ludzi, pozbawić naturalnych dążeń, sprytu i odruchów buntu, więc nie potrzeba tyle terroru. Udało się vv$z¢z€p¡ć ludziom do umysłu mechanizm p0I¡t¥©znej p0pr@wn0$c¡, więc nie potrzeba tyle ©€nzu®y. Tak powstał homo sovieticus niemalże doskonały. Prawie, bo człowieka nie tak łatwo do końca zdusić, chyba nawet w K0re¡ Pòłn0©nej, więc Polacy i reszta kontynentu trochę budzą się z letargu. Dlatego różne formy t€®ror-u są ciągle w gotowości (jak np. w 2o2o - 22 r.), a c€n-zur_a, np. na ¥0uTu6€, przepraszam "wytyczne społeczności", jest nawet zautomatyzowana.
Za Mieszka I było z pewnością lepiej, ale jeszcze daleko od ideału, bo dopiero zaczynało kształtować się cywilizowane p@ństvv0. Niestety, do współczesnej wersji blasku i doskonałości Średniowiecza pewnie za naszego życia nie dojdziemy... Warto jednak się o to starać. :)
Zdrowia, mądrości i bogactwa życzę!
A na dziś chociaż trochę uśmiechu i dobrej pogody.
Przykro mi za krzaki w tekście, ale bez nich od razu tekst wcięło. :)
W google street map ladnie jest ta miejscowosc Wólka Okrąglik pokazana. Malo sie zmienilo poza oswietleniem ulicznym.
Zwrocilem od razu uwage na droge z plyt betonowych .To robota okupanta bo oni takie tylko budowali ze wzgledu na pobliski oboz zaglady.
... ale wozów drabiniastych już raczej nie ma - chyba tylko w skansenach albo u fanów po 80. tce.... :)
@@tedi65 żydzi podobno się nie zgodzili na położeniu asfaltu na tych płytach. Swoją drogą po 80 latach ta droga nadal wygląda przyzwoicie.
@@tedi65 i patrząc na street view, te płyty nadal są w dobrym stanie.
@@andi73c byly, w wieku 20 lat jeszcze z tata wozilismy zboze z pola do stodoly
Cudowne czasy.Najpiękniejsze ❤❤❤
Jeszcze mnie wtedy nawet w planach nie było :D ale co ciekawe nawet dzisiaj widuję jeszcze na wsiach ludzi w takich ubraniach jak na tym filmie.
Może nie "w takich" tylko "w tych" 😏
@Sebastian.1977 W sensie że mają je nieprzerwanie od ponad 40 lat? Całkiem możliwe 😅
Tzw kufajki ,które były ciepłe @@patrickc8007
@@patrickc8007 Materiały były wtedy innej jakości, sam chodzę w kurtce z początku lat 80, noszę ją od 12 lat, za nic nie chce się zużyć :)
Pamiętam dopiero wieś z wczesnych lat 90'. Nie było dużej różnicy z tą na filmie.
Niesamowite jest to, że wydaje się to tak nie dawno, a to tyle czasu minęło, jakbym kiedyś w podstawówce w 1990 oglądał film z wojny 1945 :)
To byly czasy,kazdy miał w piździe ekologie i inne bzdury,wystarczy popatrzeć na ludzi,mimo ciezkiej pracy jacy byli szczęśliwi
Oj tak. Dobrze powiedziane 😀
Wychowałem się na takiej wsi. Pod Suwałkami. Ciężka praca ale życie jakoś inaczej smakowało. Dla lubiących taki klimat polecam genialny film "Pełnia" pana Kondratiuka.
Chyba bym się zamienił za te marne obecne czasy
Coś pieknego :) .
Utwardzone drogi - bogactwo
U nas na wsi w tam tych czasach od jesieni do późnej wiosny drogi były tak marne, że miejscami końmi łatwiej było przejechać przez zaorane pole obok.
Dopiero zaczynały pojawić się drogi brukowane.
Pisze o podlasiu, okolice Zambrowa.
Serio? Okolice Zambrowa?
@@sawekilas9770 Nie chce pisać dokładnej nazwy wsi, ale z większych miast to najbliżej jest Zambrów.
Mój tata opowiadał mi że drogi do miasteczka oddalonego 3 km nie było, po roztopach i deszczach nie dało się przejść a nawet przejechać czasem. Babcia miała osobne kalosze, które zakładała na przejście, potem chowała je w krzakach. Niewyobrażalne. Przez tę wieś drogę zrobiono dopiero kilka lat temu, bo parę domów zostało, starsi ludzie i nikt się nie upominał przez dziesięciolecia. A teraz akurat przejdzie tam obwodnica, już ją kończą. Tak to czasem wyglądało. A ludzie z wielkim sentymentem to wspominają, bo młodość.
Proszę przywróćcie opublikowany kiedyś film "Małkinia 1981" - także materiał do filmu Shoah Claude Lanzmanna.
Będzie! W najbliższym tygodniu pojawi się właśnie materiał ze stacji kolejowej Małkinia a także Treblinki. Proszę śledzić nasz kanał :-)
@@WorldHistoryEpisodes Super! ❤
Te stodoły z 13:35 to mają dachy o powierzchni czynnej biologicznie zanim ktokolwiek wpadł na takie durne określenie. Francuzi przyjechali citroenem cx to musiało wyglądać wtedy jak statek kosmiczny. Piękny materiał
Faktycznie. Pamiętam z dzieciństwa dachy kryte słomą, ale one nie były takie zielone.
,,wsi spokojna, wsi wesoła''
To jest jak przenieść się w czasie.😮
Będziemy mieć jeszcze kilka takich perełek niebawem na naszym kanale, chociażby zwiedzanie wsi jadąc zaprzęgiem konnym (tj na wozie) ;-) Warto śledzić nasz kanał.
@@WorldHistoryEpisodes super 👍
@@WorldHistoryEpisodesto są filmy francuskiego reżysera pochodzenia żydowskiego, który przyjechał wtedy do Polski nagrywać dokumentalny film o Treblince...
Zajebista jakośc wideo.
Trochę ją poprawiliśmy, ale już sam oryginał był naprawdę dobry.
Skad wy macie takie filmy ? Ktos postawil go pro`sa 45 lat temu na wiejskiej drodze... szok!
To prawdopodobnie odpad z procesu produkcyjnego filmu "Schoah" Clauda Lantzmanna.
15:56 Bazylika mniejsza w miejscowości Prostyń. Swoją drogą ciekawa budowla
Słynne były odpusty w Prostyni 😀
Ojciec Prymasa Wyszyńskiego był tam organistą.
@@jaro130262 Były kozy z ciasta.
Dalej są kozy i odpusty ;) mieszkam tu :)
Fajnie że to napisałeś
akurat chciałem znaleźć to miejsce na street a nie znam tamtych okolic. Dzięki.
0:12 - pod płotem oparta "Wierchowina" radzieckiej produkcji motorower produkowany na terenie dzisiejszej Ukrainy, następnie wjeżdża gość na radzieckim rowerze prawdopodobnie "Ukraina" albo "Mińsk"
PRAWDZIWA WIEŚ Z TYCH LAT.BYŁO BIEDNO,ALE JAKŻE BOGATO.
Dwóch bliźniaków w okolicach 9:00 - jaka stylóweczka!
BARDZO ŁADNY MATERIAŁ. Przypominają mi się lata dzieciństwa, i wtedy ta późna jesień na targach którą pamiętam. Tyle że w moim przypadku w końcu lat 80 i początku 90 było praktycznie tak samo. Pytanie, bo widać że materiał był nagrywany profesjonalną kamerą na kliszę. Tak? Jakie użyto programy do rekonstrukcji?
I to było mięso słoninka była na cztery palce a nawet była na pięć,a teraz jest na jeden palec i jaka jest różnica ☺️☺️
No nie wiem, nie wiem, swinka zestresowana, kopana i bita. Smutne to bardzo jak my ludzie czujemy sie panami tego swiata. Trudno sie na to patrzy.
@@annastachurska3500 Ludzie to krwiożercze potwory!
Nalezalo zrobic ,dwa obrazy ,w tamtych latach i obecnie i pokazac miny ciagle narzekajacych rolnikow.
No nie do końca kiedyś było gożej bo rolnikom nie było by źle robić na tym sprzęcie co kiedyś tylko aby cena była odpowiednią do tej pracy
Jaka dobra jakość, gdzie kupiłeś wehikuł czasu?
Ale portki dzwony i mzeta musiały być ❤❤❤Żuk(?) pyci deszczyk kropi piknie❤❤❤
Dziękuję. Nareszcie Polska ❤
Będzie sporo Polski w najbliższym czasie :-)
@WorldHistoryEpisodes Serdecznie dziękuję
Żółte tablice z nazwą miejscwowości pod koniec lat 70tych jeszcze?
@@jarekjaroslaw3307 Takich rzeczy nie zmieniano z dnia na dzień. Nawet jak wprowadzono zielone, to stare jeszcze "daleko od szosy" długo spotykaliśmy. Sam pamiętam takie z Małopolski.
Czasy wolnej Polski !!
Jakość zywca ,to bylo ekologiczne rolnictwo
Miło się wspomina tamte czasy
Качественно снят фильм для тех лет.
Ходили ли тогда люди в деревнях по воскресеньям в Церковь?
Zawsze.
Proud to be a Pole by descent. My ancestors left Poland (Kashubia) to come to Canada and were farmers and loggers around Wilno Ontario. I'm the only one still using horses to farm and log. I have never been to Poland, never will, so this video gives me a little insight into daily life. Other than the Communism at the time, it looks like a good life. Stand strong Polish people! Do not forget your past.
Why never will?
@@lythicat8760 I am a poor man, I have no one to take care of my horses other than myself. I work in the woods and on the farm and cannot travel.
Wtedy jeszcze było życie w Polsce na wsiach
A teraz jest kasa za to, domy jak pałace 😆
@clodie_9588 ale życia nie ma
@@clodie_9588i kredyty dożywotnie. Ceny produktów rolnych z połowy lat 90 tych tylko nie artykuły do produkcji rolnej. W sklepach też raczej tendencji zniżkowej nie widać.
@@clodie_9588a w domu nienawiść
@@clodie_9588 teraz to jest banda kredyciarzy h ahahaha
Kiedyś mleko było od krowy , ktora pasła sie na pastwisku chodziła sobie po swiezym powietrzu, kurki dawały jajka, ktore były zdrowe , wszyscy żyli w symbiozie i zgodzie. Dzisiaj na kazde pierdniecie potrzeba zgody urzędnika, Krowki traktowane jak przedmioty zyjace tylko w oborze pod dachem i karmione sztucznie podobnie kurki, ktore nigdy nie widziały słonca. A wszystko pod okiem urzędnika! Swiat w tamtych latach był biedny ale piękny.
Dokładnie. smutne nastały czasy, ale motłoch dzisiaj stwierdzi że to było zacofanie.
Jak ktoś chce to niech sobie trzyma swoją krowę albo kurę a nie nażekać że kiedyś było tak a pujść do sklepu i chcieć zdrowe jedzenie
@@creepe5906 a pieniądze sa ze sciany
@@creepe5906 dobra, a teraz po polsku.
@@OtokarKatz Słownika to nawet nie trzeba kupować - jest automatyczny korektor wystarczy chcieć go użyć.
Oparty o płot motorower Wierchowina?
Tak!
Racja
Na to wygląda! :-)
Nie pij wódki nie pij wina kup se motór Wierhowina 😂
@@jaro130262 Podobno towarzysze radzieccy powiedzieli:chcecie kupić Ładę to musicie razem z Wierchowiną.
Sam pod wieczor chodzilem na pola po krowy z pastwiska.potem mleko nabcia doila,a i koty ze stodoly dostaly...bylo spokojniej i prosciej...
100 razy wolę tamtą wieś niż obecne kostkowanie podwórka
Na prawdę?? I co w związku z tym? Idz zagłosuj na kaczyniaka i jego wyznawców, popleczników jeszcze raz , poczekamy z 30 lat i będzie tak samo .
Chętnie bym wróciła do tamtych czasów
Moja wieś była bardzo podobna😊
Piekne wspomnienia.
Jeszcze w latach 90tych były takie widoki tu i ówdzie.
Wszędzie furmanki i konie, dzisiaj jak zabraknie ropy, to cały kraj stanie, łącznie z rolnictwem.
Ftedy to byli prawdziwe czasy a nie to co dzisiaj.
To okolica w pobliżu Treblinki i jest to nagrane przez francuskiego żyda Claude Lanzmann do filmu Shoah".
Zgadza się :-)
11:01 .... brakowało tylko komika spod Sochaczewa 26.11.2024....xd
Szkoda, że kręcone późną jesienią kiedy szaro i ponuro. Ktoś nie mowa być. Przecież można było pogadać z tymi ludźmi. Chętnie by porozmawiali przed kamerą o której nie mieli pojęcia co to.
Francuz w Polsce to tak jakby niemowa😉
incredible
Pamietam dobrze tamte czasy. Miałem 15 lat. Na wieś przyjeżdżalem wypoczywać jako mieszczuch😮.
Takiej szynki salcesonu czy kielbaski dzisiaj nie dostaniesz. Furmanki były głównym środkiem lokomocji na wsi. Raz w tygodniu byl tzw targ czyli zjazd gospodarzy na handel wszelki, furmankami.
A teraz ludzie na wsi po jajka, mięso i mleko do marketu biegają :(
Taka prawda niestety... Moi rodzice ze wsi właśnie tak robią ale co się dziwić. Tyle teraz regulacji na każdym kroku 😉
Sztos!
Dziwne się jak można zniszczyć i zniewolić naród i ograbić że szczęścia przez niespełna 50 lat
a skąd wiesz że ci ludzie z filmu byli szczęśliwi? pytałeś ich? Żyli tak bo innego życia nie znali.
Nie zrozumiesz o czym pisze
@@pawekiwacki4426 no tak - jesteś wyjątkowy a reszta cie nie rozumie - myślę że dobrze wiem o czym piszesz ...
Such was life in the rural village under Soviet Communism. Thank God those times are over. 😊
Sam pamiętam krowy pędzone przez wieś.🙂
A teraz zaraz jakiś Sebix w swoim BeŁemWu by się na nich skasował, i byłby krzyk!
We wsi mojej babci juz nawet krow pasacych sie na pastwiskach nie ma....Nawet psow szczekajacych nie uslyszysz...wiekszosc ludzi wyjechala reszta pomarla.. Zostalo tylko kilku rolnikow.. Byly kiedys 3 sklepy w tej wsi dzis nie ma ani jednego..
Macie nagrania z okolic Jabłonna Lacka Sabnie?
Z filmiku pierwszej minuty można porównać jak jest teraz na Googlemap. Po staremu, dalej jest droga betonowa, stoi ta kapliczka oraz te dwa domy (mały i większy w tle - Wolka okrąglik nr 86)
Jakby wczoraj
Jakby dziś ;)
@-AMRA- wyjątkowe zdjęcia
Tak zycie jeszcze wyglada w Ontario Kanada, w małych wioskach gdzie mieszkają Mormoni starowiercy to Kitchener i okolice, dzieci ubrani jak dorosli moda z 1905,
I ten motocykl oparty o płot. Coś pięknego! 🎉
To radziecki motorower Wierchowina
@@grzegorzgaka6676 Miałem takie dwie Wierchowiny w tych czasach.😄
I komu to przeszkadzało ? Piękna Polska wieś
Unii Europejskiej? ;-)
Ano kiedyś to była Unia Europejska.
Teraz zrobiła się hujnia ewropejska.🧐🧐👏🤔🤔
Dzięki takiej wsi żywność była ekologiczna, nie było tyle chorób z nowotworami i zawałami serca na czele.
Niestety dziś Unia Europejska, kierowana przez banksterów zaa Wielkiej Wody, sprowadza tanią, korporacyjną żywność, nie przestrzegając żadnych norm jakościowych, głównie z Ameryki Południowej i krainy "U".
I taka ciekawostka. W latach dziewięćdziesiątych Światowa Organizacja Zdrowia "przewidziała" gwałtowny wzrost zachorowań na nowotwory po roku 2025.
Taki klasyfikator w skupie trzody to była szycha prawie jak nasz marszałek Hołownia😂
SRAC NA ZIELONYCH KOMUNISTÓW I EUROKOŁCHOZ
W tym czasie miałem ok 4 lat kilka km obok mieszkałem w Telakach . łza sie kreci normalnie
Pojedź za wschodnią granicę i znajdziesz swój raj.
Ja jestem z Olszewa.😉
Klasa polen❤❤❤❤
Wspominać miło! Ale tak żyć to już nie bardzo!
KUR...A HRABIA SIE ZNALAZŁ CO OBORNIK CI SIMIERDZI
Wszyscy się zachwycają - na zasadzie wspomnień i nostalgii do czasów młodości - ale zapytajcie rolników czy o takim dobrobycie jak na filmie marzyli ? Rzadko kto miał ubikacje w domu ,ciepłą wodę - myli się w misce w kuchni - a żeby kupić ciagnik i go "dostać" to była kolejka itd - a samochód osobowy to mieli tylko "bogole" lub partyjni. Różnica między wsią a miastem w warunkach życia była wtedy ogromna... Tez się wychowywałem w takich warunkach i miło je wspomnieć ale czy bym chciał wrócić ?- może tylko chciałbym być młodszy.....
To był prawdziwy zielony ład, ludzie żyli wśród natury i byli wolni i zdrowi, moja babcia ani razu u lekarza nie była żyła 92 lata, jej córka 93, druga córka (moja mama czyli) 85. Las czysty rzeki czyste, w deszczówce się myło głowę, woda w studniach kryształ.
No nie do końca to prawda. Ja także pamiętam tamte czasy i wiem, że wyglądało to jednak inaczej. Średnia życia była znacznie krótsza, niż dziś. Zresztą widać to, gdy się pójdzie na cmentarz i popatrzy na starsze groby, z drugiej połowy XX wieku.
Kobietę, która miała 60 lat powszechnie uważano za staruszkę. Dziś to nie do pomyślenia.
Zielony ład? Jaki ład, gdy 90% wiejskiej społeczności spało pod azbestem, a do lekarza jechali tylko raz - tuż przed śmiercią. Palili papierosy z zawartością szkodliwych substancji niespotykaną w żadnym dzisiejszym papierosie, pili wino od którego można dostać skrętu kiszek.
@@jureklem9791 Nieprawda. Nie znam nikogo u kogo by ta średnia była niższa niż dziś.
@@japla2817szara komuna która Ruskie nam serwowały to było upodlenie dla Polaków
@@jureklem9791 Moj dziadek zmarl jak mial 81 lat, palil papierosy cale zycie, babcia zmarla jak miala 91 lat! Obydwoje cale zycie na gospodarce. Dzisiaj dzieci otyle z diabetes. Za PRL-u bylo nie do pomyslenia zeby dziecko 10 lat mialo cukrzyce! Ja nie pamietam takich dzieci ze szkoly! Dzisiaj to norma! A to o czym mowisz to jest wynikiem nie odzywiania a bardziej stylem zycia i postepem w medycynie! Ludzie po prostu przedluzaja sobie zycie dzieki profilaktyce, leczeniu, operacje jak np robienie bypass co stalo sie juz norma od lat 1990-tych! Ludzie za PRL-u nie robili badan tak jak to sie robi dzisiaj kiedy np kobiety sa wzywane na badania szyjki macicy, piersi itp zeby wykryc raka! Wtedy po prostu czlowiek sie dowiadywal jak upadl.zemdlal na ulicy itp. Ludzie za PRL-u duzo wiecej pili i palili papierosy, nie bylo w modzie chodzenie na silownie i zdrowe odzywianie wsrod mlodzierzy bo wtedy 18-20 latek zakladal juz rodzinie i nie mial czasu na zabawe!!! Ludzie za PRL-u szybko dojzewali do doroslego zycia, zaczynali wczesnie prace w fabrykach czy na wsi! Dzisiaj mlodziez siedzi caöymi dniami w marketach, na silowniach albo w biurowcach przez laptopem.
@jureklem9791 Piszesz bzdury jak rzadko który, mam teraz 58 lat, w styczniu pochowałem mamę, miala 85 lat, jej rodzona siostra 93, jej brat żyje do dziś ma obecnie 87, moja babcia ze str mamy żyła 92 lata, mój dziadek ze str taty żył 88, babci nie znam, wszyscy oni żyli na wsi wśród lasów pól łąk i kury nawet po mieszkaniu chodziły jak drzwi były nie zamknięte, kotów stado, krowy swinie po podwórku luzem, woda ze studni czysta 28 kręgów, widać to na cmentarzach masz rację ja zwracam na to uwagę, cmentarz u nas przez te 4 lata sie powiększył o połowę i jest napisane żył żyła 40-50-60 lat. Babcia moja nigdy nie była u lekarza ani dziadek, dzieci rodzila w domu ale chyba tylko dwoje nie wiem tego, nigdy nie miala gorączki ani nie zjadła żadnego proszka w życiu na nic, jadło się jajka z gniazda mleko prosto od krowy, chleb upieczony z własnego zboża, warzywa z ogródka, ziemniaki wlasne, kapusta kiszona naturalnie a nie zalewana chemicznym roztworem, mięso z wlasnej świnki rosół z własnej kury, ja to wszystko pamiętam bo wychowałem się tam, nikt mi kitu nie wciśnie żadnego.
Wspomnienia -niektóre osoby pamietam😢
To jest skansen. Ja mam calkiem inna wies w pamieci ( Tylko z wakacji, bo ja pochodze z miasta).
A tam znajomy mial ok. 200h, 7 traktorow, wlasny kombajn.
Konia zaprzagal do bryczki a nie do wozu.
Te ujecia z punktu skupu zywca, to co tam bylo, ze tyle ludzi sie zebralo. Na co oni czekali.
Do mojego znajomego przyjezdzali Starem z przyczepa, jak on oddawal do skupu swinie. On nie mial czasu jezdzic do skupu.
I to o czym pisze, mialo miejsce w 1971 roku (pamiatam, bo to byly wakacje po mojej maturze.
Nie wyobrażam sobie tak dużego prywatnego gospodarstwa w tamtych czasach. Moi przodkowie wtedy mieli 27ha i było to porospisywane na kilka osób, żeby nie wyglądało na "kułactwo" czy coś podobnego. Ten Twój znajomy to musiał mieć układy... No chyba, że mowa o jakiejś spółdzielni...
@@MrWindsor289 Na tzw. Ziemiach odzyskanych bylo mozliwe do 200 h.
Ale jak sie bogate Bambry ze soba pozenili to moglo byc wiecej (ale moze tez rozpiasane na dwie rodziny).
I mimo takiej gospodarki, byl problem, ze dzieci nie chcialy zostac na wsi bo w miescie lzejsze zycie. Ja poznalem ta rodzine bo studiowalem z synem wlasciciela. On zostal na uczelni a po latach byl profesorem.
Taka sielanka jest dzisiaj zakazana. Każą nam tańczyć jak nam zagrają.
Jak dużo pięknych drzew. Dużych rozłożystych, przy drodze i przy domach. Topole, lipy, bzy przy domach. Teraz pewno zastąpiły je paskudne, toksyczne tuje zupełnie nie pasujące do polskiego krajobrazu...
No właśnie To mnie przeraża i boli że wycinają wszystko co się da i gdzie się da ;( Bezmyślność i glupota
Nie ma gorszej zieleni niż te ohydne tuje z Castoramy albo innego korpobarachła
To w ogóle obrazki o dekadę wcześniejsze. Takie zabudowania drewniane, strzechy na dachach. Za Gierka chłopi już budowali z cegły silikatowej pałace na słomę.
Niekoniecznie. Wciąż są wsie mniej bądź bardziej zurbanizowane zatem w tamtych latach dysproporcja mogła również istnieć :-)
@WorldHistoryEpisodes masz rację. Ale film oczywiście tendencyjny bo na przełomie lat 70/80 na jarmarku czy na skupie żywca w GS więcej było już traktorów niż koni. Warto też przypomnieć modę czy też nowy wtedy obyczaj jeżdżenia wypolerowaną trzydziestką czy też władymircem z przypiętym wozem konnym do kościoła w niedzielę gdzie na wozie siedziała rodzina a powoził sam gospodarz. Oczywiście rodzina i sąsiedzi nie siedzieli w pomostach tylko na specjalnie do tego celu przystosowanych siedziskach albo wręcz nibykanapach.
@@Georg60 Zależy gdzie, ale w niektórych stronach jeszcze w latach 90tych było konnych zaprzęgów niemal tyle, co traktorów...
Ja z zachodniej Wlkp (prawie Lubuskie).... Szkoda że od nas nic nie ma 🙂.
Miło pozdrawiam, Subik i 👍Poleciały ✌️
Może coś się znajdzie. Dzięki za subskrypcję i obejrzenie! ;-)
Dzięki za te wspomnienia moich wczesnych lat.
Zjazd kurierów przed GSem tylko nie ma towaru do rozwożenia , jedynie świnki na kontyngent 🙂
Ten asfalt czy płyty betonowe w 1:35 to chyba lepszej jakości niż obecnie drogi.
Jako ciekawostkę można dodać, że te płyty betonowe wciąż istnieją. Przynajmniej na zdjęciach Street View z 2023 roku!
Jeśli się nie mylę, te utwardzone drogi w okolicach Wólki to efekt przymusowej pracy więźniów obozu Treblinka
Ta droga z płyt jest do dziś