Slovní úloha - Jak vyřešit bez rovnice? - Cermat přijímačky na SŠ - Kniha a záložka

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 8 ก.พ. 2025
  • mathematicator...
    Kurz na přijímačky z matiky: mathematicator...

ความคิดเห็น • 22

  • @Uiopuhzvgvgvgvgv
    @Uiopuhzvgvgvgvgv 5 วันที่ผ่านมา

    Jsi génius děkuji na přípravu zkoušek na gimpl❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤❤

  • @SpringesS_CZ
    @SpringesS_CZ หลายเดือนก่อน +3

    Když jsem pustil video, tak se mi fakt ulevilo že jsem udělal přijímačky, protože jsem měl velký horror a stres :D

  • @vladimir-qb4jh
    @vladimir-qb4jh หลายเดือนก่อน

    Velmi jednoduchá příležitost poznat rozdíl mezi chytrým a chytrolínem.

  • @evaz7073
    @evaz7073 13 วันที่ผ่านมา

    Ano přesně, já učila vnučku rovnici a ona mě logickou úvahu u podobné úlohy. Snad jsem jí moc nevyděsila 😊

  • @aunphilversum3204
    @aunphilversum3204 2 หลายเดือนก่อน +12

    Pro mě je soustava mnohem jednodušší, protože tam v podstatě nejde udělat chyba a nemusís se nad tím tak zamýšlet. A hlavně rovnice funguje vždycky, úvaha jen u některých specifických.

    • @marekvalasek7251
      @marekvalasek7251  2 หลายเดือนก่อน +7

      Souhlasim. Problém je v tom, že tyhle příklady jsou i v přijímačkách z páté třídy, kde děcka ještě neumí ani rovnice, nebo ze sedmé třídy, kdy ještě neumí soustavy.

    • @aunphilversum3204
      @aunphilversum3204 2 หลายเดือนก่อน +4

      @@marekvalasek7251 V tom případě to chápu, počítal sem s tím, že jde opravdu jen o přijímačky na střední školy.

    • @bezcisla
      @bezcisla 2 หลายเดือนก่อน +5

      Chtěl jsem napsat to samé, tak se jen "připodepíšu" pod tento komentář. Jsem už z těch příkladů tak otřelí, že bez přemýšlení na to navrkám soustavu a mám klid.
      Jeden z důvodů, proč pana Valáška víc a víc obdivuji. Taková kapacita a přesto se dokáže "snížit" na úroveň páťáka, který o soustavách nemá ani páru. Člověk, kterému klidně můžeme říkat pan matematika, tak dokáže vysvětlovat jak vysokoškolské učivo, tak dokáže poradit i těm, kteří teprve začínají na prvním stupni základky (a to je sakra kumšt - to uzná každý, kdo kdy učil).
      Ještě, že pana Valáška máme! Ukazuje nejen řešení, ale že matematika může být i zábava a trošku záživná.

    • @martinberyberanek
      @martinberyberanek หลายเดือนก่อน

      Přesně tak.
      A opravdu se @marekvalasek7251 v 5. třídě ještě neučí jednoduché lineární rovníce?

    • @DervonGestern1
      @DervonGestern1 หลายเดือนก่อน

      @@marekvalasek7251 a) trochu mě zaráží, že v páté třídě neumí rovnice, ani soustavy (byť s jednoduchými výrazy na obou stranách). vycházím z této úvahy: rovnice je tak důležitý koncept s tak širokým polem aplikací, že je lepší s ním žáky seznámit co nejdříve - druhá, třetí třída - a postupně pak přidávat volume "složitost" příslušných výrazů na stranách rovnice a řešení (přirozená čísla ► celá čísla ► zlomky ► mocniny atd.). vaše řešení je krásné a elegantní. a je asi dané druhem matematického "odchovu", že pro mě osobně není intuitivní v tom smyslu, že na první pohled nevidím jeho správnost - resp. neinutitivní je pro mě přesně ten krok, proč po odložení stovky stranou rozdělovat to, co zbylo. naopak intuitivně postupuju na základě rovnice (jedné s jednou neznámou): "něco (záložka) a něco+100 (kniha) stojí 110" z toho okamžitě vidím (komutativita sčítání), že dvě něco je 10 a tudíž jedno něco (záložka) stojí 5. podívám se na znova na zadání a vidím jasně, že OK, kniha teda stojí 105. a ještě zkontroluju tím, že ověřím, že dohromady to stojí opravdu 110.
      b) ještě tedy mě napadá, jestli náhodou tento můj mindset není formován politicky, protože, hlavně v případě chlapců a autíček mi přijde přirozené vycházet z toho, že každý z nich nějaký počet autíček má, a pak zjišťovat, kolik to je, než, byť abstraktně, jim celý rozdíl sebrat, tím nastolit kvantitativní rovnost a pak milostivě tomu "bohatšímu" zase jeho auta vrátit a tomu chudákovi, který k autíčkům přišel, je zase hned sebrat.🙂
      c) ještě mě napadá jeden intutivní postup, a to řešit to empiricky jako optimization with constraint: určit všechny kombinace (na rozumném intervalu), které budou splňovat podmnínku, tedy v případě knihy a záložky vezmu záložka 1 Kč ► kniha 101 Kč, záložka 2 Kč ► kniha 102 Kč, a jako omezení vezmu celkový součet 110 Kč, takže sleduju součty , které omezení vyhovují. V této konkrétní úloze budu mít to velké štěstí, že v pátém kroku uvidím 110 Kč a ejhle, to je ono a dál pokračovat nebudu, protože součet bude evidentně dál růst doi nekonečně a další řešení se ted neexistuje.

  • @pitomec1000
    @pitomec1000 หลายเดือนก่อน +1

    Ahoj Marku, chci se zeptat jak je možné,že rodná čísla jsou dělitelná 11 beze zbytku je v tom nějaká souvislost nebo jen náhoda?

    • @Poel121
      @Poel121 10 วันที่ผ่านมา +1

      Je to záměrně, slouží to jako kontrola. Kdyby se někdo upsal v číslici, nebude sedět dělitelnost 11 a počítač nahlásí chybu (např. při vyplňování daňového přiznání).

    • @pitomec1000
      @pitomec1000 10 วันที่ผ่านมา

      @ Hmm dobrý.Já věděl,že v tom bude nějaký háček ta dělitelnost

  • @lepsizdravi
    @lepsizdravi 2 หลายเดือนก่อน +1

    Mám zkušenost, že je výrazně snazší naučit děcka řešit rovnice, než se jim pokoušet zvýšit IQ na 140. Ona ta inteligence se u nich sice ještě vylepšuje, ale pomalu. Navíc, nemají-li všechny nutrienty potřebné pro optimální fungování mozku, jako je Omega-3 (EPA+DHA), Mg, D3, Zn, B ... tak i kdyby jejich pracovní paměť měla 8 "chlívečků" namísto běžných čtyř, stejně nezvládnou udržet soustředěnost a manipulovat s objekty v této paměti tak, jak je potřeba pro řešení úloh bez rovnic, a už vůbec ne ve stresu na přijímačkách.

  • @soustruznikv
    @soustruznikv 2 หลายเดือนก่อน +1

    Osobně sebejednodusi slovní úlohu řeším vždy soustavou rovnic. Úvaha mi přijde vždy taková zrádná a až když to vidím pod sebou na papíře, tak vím, že ta logika funguje. I tady jsem samozřejmě jako první jsem uvažoval 100kc kniha než jsem si ty rovnice sestavil..

    • @marekvalasek7251
      @marekvalasek7251  หลายเดือนก่อน +1

      Jojo, mám to podobně, ale děcka v 5. třídě na to musejí jít hlavou. A ono sestavit ty rovnice, jim dělá často potíže...

  • @Slavpet
    @Slavpet หลายเดือนก่อน

    Tady bych se skoro až stavěl do opozice, že počítat to rovnicí je ta nejbezpečnější cesta 😂 Jinak tenhle typ příkladu stačí pokazit jednou v nějakém testíku na základce a pak už si do smrti pamatuješ, že tady bacha

    • @marekvalasek7251
      @marekvalasek7251  หลายเดือนก่อน

      @@Slavpet jak už jsem psal u jinýho komentáře. V pátý třídě ještě rovnice neumí. Musí si poradit jinak :-)

  • @firstwakedown
    @firstwakedown หลายเดือนก่อน

    Jednoduché: sestavím soustavu 2 rovnic o 2 neznámých, hodím to do matice a vyřeším pomocí Gaussovy eliminační metody 🫡😅😅😅

  • @d3jdy
    @d3jdy หลายเดือนก่อน

    Mám 30 let po škole a z výpočtů mám stále jen traumata...

  • @ivankovac69
    @ivankovac69 หลายเดือนก่อน

    Jedna tehla stojí korunu a pol tehly, koľko stoja dve tehly?😂😂😂
    Vyborne zábavné ulohy😅😅😅