Testy Bukoviny w Bornem Sulinowie - reportaż GospodarkaMorskaTV

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 28 ส.ค. 2013
  • Polski przemysł motoryzacyjny nie istnieje. Stoczniowy zmaga się z światowym kryzysem. Inżynierowie często boją się nowości, a co za tym idzie nie angażują się w tworzenie nowych konstrukcji, które przyczyniałyby się do rozwoju polskiego przemysłu. Nie zniechęciło to jednak profesorów oraz studentów Akademii Morskiej w Gdyni do prac nad innowacyjnymi projektami, które niejednokrotnie są w stanie przyczynić się m.in. do ratowania życia ludzkiego. Jednym z takich projektów jest Bukovina.
    Bukovina to amfibia, która jest kontynuacją wcześniejszego projektu Toyoty Tundra. Twórcom zależało na stworzeniu od podstaw wielozadaniowego pojazdu pływającego, który pełniłby ważną funkcję podczas klęsk żywiołowych, takich jak powodzie. Nie należy jednak zapominać, że Bukovina może być wykorzystywana również jako ambulans oraz przez służby wojskowe. Projekt jest cały czas w fazie rozwojowej. Jego twórcy wciąż sprawdzają obecne rozwiązania techniczne i analizują zastosowanie kolejnych. Służą temu testy i próby, którym poddawana jest Bukovina.
    28 sierpnia 2013 roku, ekipa portalu gospodarkamorska.pl jako jedyna mogła uczestniczyć w testach nowopowstałej amfibii, które odbyły się w Bornem Sulinowie pod czujnym okiem głównego twórcy projektu, dr hab. Inż. Kpt. ż. w. Zbigniewa Burciu, Profesora nadzwyczajnego Akademii Morskiej w Gdyni.
    Testy Bukoviny w Bornem Sulinowie odbyły się na zaproszenie zastępcy komendanta Państwowej Straży Pożarnej gen. Marka Kowalskiego. Pojawili się również przedstawiciele PSP i Policji z całej Polski. Twórcom projektu zależało na tym, by zainteresować Bukoviną służby mundurowe. Ewentualne wdrożenie pojazdu do służby, pozwoliłoby na dalszy rozwój i tworzenie nowych konstrukcji, które są ważnym krokiem w dziedzinie udzielania pomocy i ratowania życia podczas kataklizmów.

ความคิดเห็น • 17

  • @emilekk25
    @emilekk25 10 ปีที่แล้ว +4

    nie wiem o co chodzi w dyskusji poniżej ALE !!!
    pełen szacun za konstrukcje, fajne podwozie a nie z Honkera ;)
    dobry silnik a nie Andrychowski ;)
    bardzo dobre rozwiązania
    nie wiem jak z cena ale podoba mi sie pomysł i wykonanie :)
    oby udało sie wdrożyć w JR PSP .
    coś mam pojęcia bo pare wynalazków zbudowałem i działają nad kolejnymi pracuje a Wasz pomysł bardzo mi sie podoba :) jeszcze raz szacun !

  • @czarny090
    @czarny090 10 ปีที่แล้ว +3

    Prawie jak mój matiz z pianką w progach ^^
    A tak serio, to bardzo funkcjonalna maszyna im wyszła, co jak co ale o toyocie złego słowa nie można powiedzieć :)

  • @TheTeamConcept
    @TheTeamConcept 10 ปีที่แล้ว +2

    Humdinga świetnie pływa i nieźle jeździ (ma silnik o mocy 300 KM), ale ma małą ładowność (750 kg), jest to również dopiero prototyp i też ma water-jety które Pan wyśmiał jako przestarzałe. Generalnie układ napędowy w Bukovinie jest zbliżony jak u Gibbsa. Zastosowany silnik z Toyoty jest oszczędny i zapewnia wystarczające osiągi, a poza tym można go naprawić w każdym ASO Toyoty. Podczas testów otwartych nie pływamy na 100% bo to dopiero model w którym może się jeszcze coś zepsuć.

  • @mymegatrzyity5837
    @mymegatrzyity5837 4 ปีที่แล้ว +1

    ale fajny

  • @sejfer
    @sejfer 6 ปีที่แล้ว

    Awesome! :)

  • @TheTeamConcept
    @TheTeamConcept 10 ปีที่แล้ว +1

    Znamy sprzęty z BA System - owszem jeźdzą super ale pływają jak to wojskowe sprzety z prędkościami 6-8 km/godz. i kosztują miliony. Znamy pojazdy wojskowe i znamy isntniejące konstrujcje amfibii. Niestety poza Humdingą i jednym prototypem Iveco nic tak naprawdę dobrze nie pływa. To że pooglądasz sobie Ferrari nie znaczy że możesz sobie takie sam w garażu zrobić. GIBBS rozwija projekt amfibii od kilku lat i zainwestował w niego miliony dolarów.

  • @mateuszchmielewski7311
    @mateuszchmielewski7311 5 ปีที่แล้ว +1

    A podwozie, zespoły amortyzowania, łożyskowania kół - itp. Nierdzewne ?

  • @atomowyzeglarz5511
    @atomowyzeglarz5511 5 ปีที่แล้ว +2

    Przydałyby sie dwa pływaki wyciagane na boki. W biały szkwał by został na wodzie a nie sie przewrócił.

  • @johnybravo9821
    @johnybravo9821 10 ปีที่แล้ว +1

    spoko spoko ale ten ostatnio gosciu widac ze wkręcony po znajomosci jąka się jak by zawodówke skonczył ;)

  • @obidowscy
    @obidowscy 7 ปีที่แล้ว

    Pomyłka do kwadratu , tylko pojazd gąsienicowy np. BV 206 lub następcy .

    • @AtakNAciebie
      @AtakNAciebie 3 ปีที่แล้ว

      Jak sobie wyobrażasz szybki dojazd na miejsce pojazdu gąsienicowego?

    • @obidowscy
      @obidowscy 3 ปีที่แล้ว

      Mike Like bv 206 jedzie po drodze 60 km/ h w terenie 30 a płynie 6 km/ h z ładunkiem dwie tony .

  • @TheTeamConcept
    @TheTeamConcept 11 ปีที่แล้ว +1

    Proszę o konkrety a nie bzdety bo tym jest porównywanie z HMMVW czy też opancerzonym transporterem gasienicowym, które nie są pojazdami pływającymi. Skąd wie pan cokolwiek o środku ciężkości - z filmu? Jakież to Pan zna lepsze rozwiązania napędu wodnego o których nie wiedzą profesorowie od budowy statków? Rozumiem że projekt który Pan chce sprzedać jest już skończony, jest gotowa dokumentacja techniczna i przebadane prototypy - proszę pokazać film z testów swojego pojazdu skoro taki 30 lat.

  • @TheTeamConcept
    @TheTeamConcept 10 ปีที่แล้ว +1

    Co do tego że uważa Pan iż zaprojektuje taki pojazd w 4 miesiące - powodzenia proszę złożyć CV do jakiego producenta pojazdów - przyjmie z otwartymi rękoma. Po co angażowac armię ludzi i wydawac miliony euro do projektu nowego modelu skoro można zatrudnić geniusza który zrobi to sam w 4 miesiące.

  • @bikiniclub4896
    @bikiniclub4896 6 ปีที่แล้ว +2

    I CO?

  • @ukasz6458
    @ukasz6458 4 ปีที่แล้ว

    I co na to CBONP oni was pogrąża