Jak sam zrobiłem rekuperację? 1/2

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 17 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 62

  • @sampiciubuduje9607
    @sampiciubuduje9607 3 ปีที่แล้ว +3

    Dobra robota też myślę o tym żeby sam robić.

  • @przemekwo1224
    @przemekwo1224 4 ปีที่แล้ว +1

    Też sam zrobiłem i polecam. Wystarczy trochę chęci. Projekt można zamówić na olx za parę stówek.

  • @Pabloo1987
    @Pabloo1987 5 ปีที่แล้ว +1

    Jakie będziesz miał ogrzewanie na poddaszu? Jeśli podlogowka to jak takerem łapać pexa żeby nie wbić się w rury od rekuperacji jeśli będą zasłonięte folia Alu?

    •  5 ปีที่แล้ว

      Tak, na górze jest podłogówka. Ze spinkami nie było problemu, gdyż rury są "na wierzchu" zaraz pod folią i odznaczały się pod nią.

  • @inspmoore
    @inspmoore 3 ปีที่แล้ว

    Da się położyć podłogówkę na takie rury w styropianie? Z góry dzięki!

  • @zapis327
    @zapis327 3 ปีที่แล้ว +1

    Czy działa ten szybszy bieg rekuperatora po włączenia np. w kuchni?

  • @areckicase3642
    @areckicase3642 ปีที่แล้ว

    Okap w kuchni też podłączony do ręku PE racji, czy oddzielny kanał wentylacyjny ?

    •  ปีที่แล้ว

      Pochłaniacz, ale z racji tego że ma "klapkę" zastanawiam się czy nie przekuć przez ścianę i nie wypuścić kominka na zewnątrz. Wtedy już mógłby to być okap.

  • @myciedachow151
    @myciedachow151 2 ปีที่แล้ว

    Czepnia i wyrzutnia są obok siebie na zewnątrz?

    •  2 ปีที่แล้ว

      Nie, ok 4,5 metra od siebie, na jednej ścianie.

    •  2 ปีที่แล้ว

      Na świeższym filmie z rekuperatorem widać lepiej.

  • @micmatus
    @micmatus 4 ปีที่แล้ว

    Może Pan podpowiedzieć skąd zakupił zestaw do instalacji i rekuperator i jak zrobić pierwsze uruchomienie i ustawienie anemostatow.

    •  4 ปีที่แล้ว

      Graty kupiłem w lokalnej hurtowni u mnie w mieście, natomiast nad jednostką się zastanawiam dopiero. Wiosna/lato planuje to skończyć przed wprowadzeniem się do domu.

  • @januszautograf5903
    @januszautograf5903 4 ปีที่แล้ว +1

    Jaki masz styropian a podłodze grubość i rodzaj zabudowy

    •  4 ปีที่แล้ว +1

      Grubość 8 cm EPS 100, a na dole 18cm. O jaki rodzaj zabudowy chodzi? Jeśli o ścianki działowe to solbet 12tka.

    • @januszautograf5903
      @januszautograf5903 4 ปีที่แล้ว

      O styropian na podłogach

  • @krzysztofszeremeta2609
    @krzysztofszeremeta2609 4 ปีที่แล้ว

    Proszę o informację dlaczego po dwie rury do wywiewów do pomieszczeń?

    •  4 ปีที่แล้ว

      Puszki rozprężne w pokojach mają po dwa króćce. Suma rur z obu puch rozdzielczych umnie jest równa, tyle samo wchodzi ile wychodzi.

    • @krzysztofszeremeta2609
      @krzysztofszeremeta2609 4 ปีที่แล้ว

      @ Nie można tylko jednej podłączyć, a drugą zatkać? Pytam pod kątem dlaczego są dwie,a nie jedna, czy są pojedyncze?

    • @pawelbanach2562
      @pawelbanach2562 4 ปีที่แล้ว +2

      to zależy od wymaganej objętości przepływu powietrza na godzinę na jedną osobę @@krzysztofszeremeta2609

    • @jarfish8235
      @jarfish8235 2 ปีที่แล้ว

      @ czyli po 2 otwory na pomieszczenie i po 2 rury do wywiewu i wywiewu i wszystkie wywiewu i wwiewu
      Dalej i tak się łaczą?

  • @marekdorobczynski1727
    @marekdorobczynski1727 4 ปีที่แล้ว

    Hej, też jestem samodzielnym i samozwańczym instalatorem wentylacji w swoim domu :-) Wydaje mi sie ze poprowadzenie rury na poddaszu wzdluz polaci dachowej jest błędem, gdyz bedzie tam pokaźna strata ciepła. Chyba że nie było innej możliwości....
    Powiedz, czy wykonanie izolacji wełną kolanek było łatwe czy koszmarem ? Waham się między wełną a matą kauczukową. Ta druga jest dużo droższa ale jej instalacja wydaje sie znacznie łatwiejsza. Pozdrawiam

    •  4 ปีที่แล้ว

      Pod dachem będzie 20 cm wełny, między krokwiami i 10 cm poniżej. Rury docelowo chcę schować w tej warstwie 10 cm. Na razie są wciśnięte pod samą membraną z wygody :)
      Izolacja rur. Pierwsze owinięcie było jak pewnie się domyślasz nieudane. Ale już na drugie cięcie nauczyłem się na wcześniejszym błędzie i wymierzyłem sobie jakie trójkąty potrzebuję wyciąć. Robiłem tak: prostym kawałkiem dojechałem max do zgięcia kolana ile się dało, a dalej wyliczyłem sobie jeden duży trójkąt który wszedł jednym bokiem do płaszczyzny prostego kawałka wełny, a rogi "do siebie" i wtedy zrobiło się miejsce na (chyba) dwa mniejsze trójkąty do docięcia. Strasznie ciężko to wytłumaczyć :) Ale jak będziesz miał to przed sobą, moment załapiesz.
      Nie wiem czy o tym mówiłem, ale wszystkie łączenia metalowych rur i kolan uszczelniałem silikonem sanitarnym i na to taśmą aluminiową.

    • @Krionix81
      @Krionix81 4 ปีที่แล้ว

      @ tez to ownicie mnie czeka, specjalna welna z klejem plus na zgieciach docinasz "rybki" chyba sa filmiki producenta welny rockwool jak to robic. To wg mnie najtrudniejsze. Czemu tasama aluminowa nie kleiles tej welny ale jakas do paczek? Kolego klej po 1-2 latach znika z tych tasm i sie zacznie cos dziac, szkoda twojej pracy :( chyba ze to inna tasma. Mozna bylo dodac tlumiki halasu. Tu jest niewiadoma jak to bedzie dzialac finalnie - halas. Juz odpaliles? Jak jeszcze mozesz dodaj odciag z miski WC!

    •  4 ปีที่แล้ว

      @@Krionix81 kleiłem taśmą aluminiowa, taka zbrojoną. Ta szara pakowa na wszelki wypadek jakby alu miała się odklejać. Widzę jednak po czasie, że ta szara będzie się odklejać, a ta taśma alu jest nie do ruszenia. Testowałem też trytytki w paru miejscach jako zabezpieczenie taśmy aluminiowej i to jest wg mnie spoko rozwiązanie.

    • @Krionix81
      @Krionix81 4 ปีที่แล้ว +1

      @ to prawidlowo, jeszcze jest jeden myk. Uszczelniales rury (czym?) miedzy soba? Sa gotowe z gumowa mufa ale wyraznie drozej i mniejsze przekroje przez gume. Jakis silikon specjalny by nie capil, moze cos innego? W rurach gdy sie wykropli wilgoc to co z nia? Masz spadek na czerpni? Dodatkowo z czerpni potrafi sie wylac to co wykropli i po drodze zbierze kurz - czarny zaciek na elewacji... Jest bardzo malo czerpni (zakonczenia) z rynienka ktora wyropliny wywali na podloge a nie na sciane. Taki mini rzygacz wiesz o co chodzi. Wiec uszczelniales je czyms od srodka, te rury? Pakowa mowilem ze do dupy, ale ok masz ALU. Pakowa przy okazji ciekawostka ASO Skody kiedys kleilo membrane p wilgociowa w drzwiach po wymianie szyby. Takie ciule (ASO!) ze zal im bylo 40zl na oryginalna folie tylko lepili tasma do paczek, dobra na 2 miesiace i na paczke... nie do auta. Tak trytytki dlugie (ciekawe gdzie kupic tak dlugie) dodaja i firmy od Reku co jakis czas, dodaj i Ty pod zabudowe bo wiadomo tam nie zaglaniesz juz nigdy. Ja chetnie bym to zlecil komus ale zlodziejskie ceny, niech spadaja. Co z rekuperatorem i tanim zakupem?

    •  4 ปีที่แล้ว +2

      ​@@Krionix81 Nie kupiłem, ani nawet nie wybrałem jeszcze centrali, choć zastanawiałem się nad centralą Wanas, nie pamiętam już jakim modelem.
      Tak samo nie robiłem jeszcze rur po stronie centrali (czerpni itd.), tylko na razie tą część w budynku. Część "techniczna" będzie nad garażem, ale najpierw muszę zrobić podłogę na tym stryszku, dopiero cokolwiek zacznę w temacie reku. Osobiście .
      Jeśli jednak chodzi o spadek w czerpni to trafna uwaga, i będę o tym pamiętał.
      Trytytki jeśli nie ma długich pod ręką, można łączyć po dwie, trzy i masz jedną długą, mam duży zapas 400mm długości :)
      A o kształtowaniu się i wysokości cen robocizny można byłoby na pewno się doktoryzować ;)
      Dlatego co jestem w stanie robię sam. Wiem że wszystko się da bo wszystko robią "tylko ludzie", ale czasami jest to nieopłacalne bo np. zakup narzędzi przewyższa koszt usługi, lub trzeba mieć dużą wiedzę, umiejętności czy uprawnienia (np. gaz), lub coś jest kompletnie nie opłacalne z powodu nakładu pracy i czasu (np tynki w moim przypadku), wtedy trzeba to zlecić.

  • @ukaszgoas6229
    @ukaszgoas6229 4 ปีที่แล้ว

    Cześć . Mam pytanie A wywiew masz zrobiony na górze nad schodami lub na holu na górze

    •  4 ปีที่แล้ว

      Cześć. Nie, w korytarzach nie mam. Na górze są tylko dwie sypialnie, więc są dwa nawiewy.

  • @bartoszsiemaszkiewicz8576
    @bartoszsiemaszkiewicz8576 5 ปีที่แล้ว

    Dobra robota. Kto przygotował projekt rekuperacji ?

    •  5 ปีที่แล้ว +2

      Projekt to zbyt mocne słowo. Gość który tym handluje, narysował mi gdzie mają być anemostaty, powiedział jak to ma mniej więcej wyglądać i policzył ile czego będę potrzebował. Ma jeszcze ustawić przeplywy jakimś miernikiem po uruchomieniu. Zrobiłem i tak inaczej bo metalowe rury do skrzynek rozdzielczych dalem od strony parteru a nie poddaszem jak wszyscy. Ale i tak cały dół będzie miał opuszczone sufity bo po pierwsze muszę jeszcze gdzieś upchnąć rury od DGP a po drugie obawialem się rys na tynku na suficie przy terivie, z racji sporych rozpiętości między ścianami nośnymi.

  • @improZ055
    @improZ055 4 ปีที่แล้ว +1

    Dzień dobry, takie pytanie, bo planuję zrobić instalację w tzw. prl-owskiej kostce. Zastanawiałem się, czy wiercenie otwornicą w stropie takim jak Pan ma będzie go osłabiać, a tu widzę, że Pan wyciął całe pustaki. Rozumiem, że kierownik budowy zaaprobował takie rozwiązanie? Z góry dziękuję za odpowiedź. Pozdrawiam Łukasz

    •  4 ปีที่แล้ว +2

      Wiertnicą z pewnością byłoby "czyściej", pustaki z keramzytu łatwo pękają (przykład u mnie w kilku miejscach), nawet jeśli były nacięte. Widziałem takie PRLowskie kostki "od kuchni" i tam strop z pustaków ma inną konstrulcje niż teriva (u mnie). W terivie, góra jest zazbrojona i zalana betonem, pod nią belki oparte na ścianach nośnych , związane z wieńcem. Pustaki wg mnie nie pełnią funkcji konstrukcyjnej w tego typu stropie. Powtarzam: według mojej wiedzy i moim amatorskim zdaniem :)

    • @improZ055
      @improZ055 4 ปีที่แล้ว

      @ dziękuję za odpowiedź. Oczywiście temat omówię z architektem, ale lubię też ze swojej strony się dowiedzieć - dla pewności :)

  • @ignaccc1
    @ignaccc1 4 ปีที่แล้ว

    Czyli jak masz pomieszczenia bez dzwi to robisz wlot w jednym i wyciąg w drugim? I działa to? No i nie mogłeś ogrzewania z kominka puścić do rekuperatora? :)

  • @Krionix81
    @Krionix81 4 ปีที่แล้ว +3

    I prawidlowo, ja polecam peflex. Projekt u nich 200zl (rozsadna cena ale wyliczaja dla swojego systemu wiec wiadomo). Czy brak dostepu do puszek to problem (nizej ktos pisal). A jak to inaczej zrobic, sciagana podloga? Tom budowniczy pokazuje ile syfu sie zbiera pozniej w przewodach wiec dodaj czapeczki filtracyjne pod anemostaty (tanie nie sa). Wiadomo jak kurz wali po czasie szczegolnie jak wilgoci zlapie. Ceny za robocizne sa z ...y u mnie tez chcieli 10k za prosta instalacje, rury ok 2-3k wyjada, reszta to wg nich robocizna na 1 (max 2) dni. Pogonilem. Mogles tylko dodac wyciag z kibla - z muszli (patrz Stanislaw Migas ostatni filmik) ja mam trojnik do Grohe (na serwisie

    • @Nowato
      @Nowato 4 ปีที่แล้ว

      No tak nie jest. są dostępne rekuperatory w normalnej cenie i to entlpiczne, np: Mitsubishi lossnay, które mm w ofercie na 8% Vat. Zapraszam nowato.pl

  • @erd3458
    @erd3458 5 ปีที่แล้ว

    Największy możliwy błąd popełniony. Nie daje się rozdzielaczy pod wylewką... W razie potrzeby rozebrania czy czyszczenia trzeba kuć podłogę.

    •  5 ปีที่แล้ว

      Dziękuję za uwagę. Jak powinny być zamontowane te rozdzielacze? Nie widziałem jeszcze, żeby nie były pod posadzką, tylko że zwykle są "wejściem" do góry, u mnie od dołu.

    • @erd3458
      @erd3458 5 ปีที่แล้ว

      @ Obejrzyj filmiki LC LATOS. Oni zajmują się instalacjami i można podpatrzeć jak to robią. Rozdzielacze robi się tam gdzie można będzie do nich zajrzeć czyli poddasze, piwnice, zabudowy itp.

    •  5 ปีที่แล้ว

      @@erd3458 dzięki, pooglądam. Dostęp do nich jest od dołu pod sufitem w pralni i sypialni w razie wielkiej potrzeby.

    • @erd3458
      @erd3458 5 ปีที่แล้ว +1

      @ Z tego co widzę to są na górze na stropie więc jak od dołu ? Albo byś musiał kuć strop albo nie wyobrażam sobie innej opcji.

    •  5 ปีที่แล้ว

      @@erd3458 Rury z centrali wchodzą do rozdzielaczy od dołu przez strop.

  • @doktorchomik7715
    @doktorchomik7715 3 ปีที่แล้ว

    12 rur 75mm o średnicy wewnętrznej 60mm ma łączną powierzchnię 12x6x6x3,14:4 =340 cm2 a jedna rura 160 mm ma powierzchnie 16x16x3,14 : 4 =201 cm2
    Wąskie gardło instalacji to rury magistralne 160 mm
    Co najmniej powinny być 200 ale to i tak mało (314cm2) . Dał bym na każdą skrzynkę nawiewową po dwie 160 i na każdą wyciągową też skoro rozchodzi się stamtąd 12 węży 75mm

    •  3 ปีที่แล้ว

      Dziękuję za uwagę. Jak gdzieś wspominałem nie ja robiłem projekt. Czym grożą zbyt małe średnice?

  • @ArturZagaj-Izraelita
    @ArturZagaj-Izraelita 3 ปีที่แล้ว +1

    Jesteś lekarzem?
    Skąd miałeś pieniądze na dom?

    •  3 ปีที่แล้ว +1

      :D

    • @majormichal
      @majormichal 3 ปีที่แล้ว

      pewnie ukradl:D

    •  3 ปีที่แล้ว +1

      Hajs z jutuba :D

    • @FitMaker-tx3se
      @FitMaker-tx3se 3 ปีที่แล้ว +1

      Jprd, a co Cie to obchodzi...

    • @meistermarecki2966
      @meistermarecki2966 2 ปีที่แล้ว +1

      Co to za pytanie jestes z Finansowego, KGB itp 😱😂

  • @kontobartka
    @kontobartka 4 ปีที่แล้ว

    Ja zrobiłem takie cos na podstawie Pana filmu i jestem bardzo zadowolony z rezultatów th-cam.com/video/rYC2QHaeckA/w-d-xo.html a potem takie coś czyli rekuperator th-cam.com/video/4oUZV6gNOO0/w-d-xo.html

  • @adrianbudny1954
    @adrianbudny1954 4 ปีที่แล้ว

    Musi być projekt ponieważ musi być dobrana odpowiedni długość rur żeby nie chciało i runomierne powietrze się mieszało w pomieszenach wiec sami na karcie można to dziecku obrazek malować

    • @Karoryfelzeberkowynakosciach
      @Karoryfelzeberkowynakosciach 4 ปีที่แล้ว +11

      Litości to nie prom kosmiczny :)
      Wystarczą przepustnice na rurach, wyregulować, zmierzyć przepływy żeby były zbliżone i po temacie.
      Fachowcy od wentylacji traktują to tak jakby to była jakaś kosmiczna technologia 🤣

    • @marcink213
      @marcink213 3 ปีที่แล้ว

      Według zasad projektowania przepływy muszą się zgadzać na samej magistrali i nie bez powodu. Przepustnicami i anemostatami nie wysterujesz i może nawet być głośno. To tak jakbyś na gotowej płytce elektrycznej wlutowywal rezystory. Ale coś tam będzie wiało...