Polish Radio Radmor 5102 and Radmor 5122 (and ZGZ 10/8-S2) Vintage (Hedgehog Service)

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 2 ก.พ. 2024
  • Doskonale znany wszystkim zestaw Radmor z 1979 roku. W pełni sprawny. Dokonałem jedynie drobnej kosmetyki. Dziękuję Dawidowi za przekazanie mi sprzętu. Dodatkowo kolumny z 1975 roku również w pełni sprawne. Głośniki w oryginale (bez wymiany zawieszenia, bo robione na tkaninie, a nie na piance). Dorabiane częściowo okablowanie, ktoś dodał wcześniej wieszaki. Ci co znają te głośniki wiedzą, że takich już później nie produkowano. Zestaw z mojej kolekcji.
  • วิทยาศาสตร์และเทคโนโลยี

ความคิดเห็น • 18

  • @zdzisiek1979
    @zdzisiek1979 5 หลายเดือนก่อน +2

    Ładny sprzęt mój rocznik :)

  • @MichalBobrek
    @MichalBobrek 4 หลายเดือนก่อน +1

    Ładny radmorek

  • @KrzysztofP-cw1ue
    @KrzysztofP-cw1ue 5 หลายเดือนก่อน

    Mam również ten zestaw ale chyba starszą wersję bez trzech wskazników tylko diody. Ojciec kupił w latach osiemdziesiątych pamiętam, że kosztował kupę forsy. Tuner nadawał się tylko do słuchania wolnej Europy, w radiu powysiadały potencjometry bo trzeszczą niestety w moim mieście nikt za naprawę przegląd nie ma ochoty się wziąc. Zestaw stoi u mamy i zbiera kurz może ktoś wie gdzie można go wysłac najlepiej fachowcowi miłośnikowi elektroniki i dac mu drugie życie.

    • @roko6385
      @roko6385  5 หลายเดือนก่อน

      Witam, wersja z diodami to 5102TE z 1981/1982 roku, a więc późniejsza (wcześniejsza to 5100). Bardzo dobry zestaw (w latach 80. XX w. takiego używałem). Gratuluję i dbać o niego, bo warto :-). Jeśli potencjometry trzeszczą, to najczęściej wystarczy otworzyć radio, zapsikać przez utwory przy płytce potencjometry płynem do czyszczenia potencjometrów (byle nie WD-40!, bo jest silnie żrący). Na pewno Pan sobie sam poradzi. Jeśli to nie pomoże, to będzie konieczna wymiana, a to już wymaga większych umiejętności - posługiwania się lutownicą i co najważniejsze cierpliwości i dokładności :-). Pozdrawiam

    • @misiu692
      @misiu692 5 หลายเดือนก่อน

      W Gdyńskim Radmorze . Zakład wciąż istnieje. Z tego co się orientuję ktoś wciąż to naprawia

    • @user-zc1zq7cl5t
      @user-zc1zq7cl5t 5 หลายเดือนก่อน

      Ten dodatkowy tuner był projektowany do odbioru Wolnej Europy

    • @62korek
      @62korek 5 หลายเดือนก่อน +1

      Z diodami zamiast wskaźników wychyłowych był nowszy model Radmora np. 5102-TE.

    • @bogusawsotysik5640
      @bogusawsotysik5640 5 หลายเดือนก่อน +1

      Na diodach był nowszy i tylko dlatego że były kłopoty ze wskaźnikami sam mam taki 5102 TE

  • @user-zc1zq7cl5t
    @user-zc1zq7cl5t 5 หลายเดือนก่อน +1

    Piękny sprzęt a Radmor był najmniej awaryjny bo była dokładna kontrola produkcji

    • @NecrosDeus
      @NecrosDeus 5 หลายเดือนก่อน

      Naprawdę? Ja z lat 80'tych pamiętam taki obrazek podczas przynoszenia do naprawy, do ZURT, swojego sprzętu - półki, a na półkach stały Radmory. Było to dziwne, bo ten sprzęt był nieosiągalnym marzeniem i miało się o nim kosmiczne całkiem mniemanie. Dziś wiadomo, że było inaczej. Prymitywna konstrukcja podatna na awarie, na dodatek kiepski montaż, posmarkane cyną wiele miejsc, nawet trafiają się pozamieniane elementy elektroniczne. Ten sprzęt broni się jedynie fajnym wyglądem, reszta, czyli elektronika i walory muzyczne, są przeciętne.

    • @roko6385
      @roko6385  5 หลายเดือนก่อน

      Witam, tak, piękny, ale w latach 70. XX wieku wiele było takich. O jakości sprzętu Radmora nie będę się wypowiadał - w latach 80. pracowałem w ZR Diora i okresowo w ZURiT i różnie z nią było, jak pisze @NecrosDeus (diorowskie też miały swoje mankamenty). Ten, który pokazałem, naprawdę wymagał tylko kosmetycznych napraw, o których nie ma sensu pisać, bo nie są warte uwagi (raczej nazwę to przeglądem). Te egzemplarze otrzymałem w doskonałym stanie, przestrojone (FM) przez fachowca - w środku żadnej amatorskiej grzebaniny. Pozdrawiam

    • @user-zc1zq7cl5t
      @user-zc1zq7cl5t 5 หลายเดือนก่อน

      @@NecrosDeus Dużo lepszy był później ampliturer Merkury nawet miał lepszy dzwięk od Radmowa

    • @roko6385
      @roko6385  5 หลายเดือนก่อน

      @@user-zc1zq7cl5t Wówczas kupowało się to, co było do dostania w sklepie. Ok, górnicy mieli lepiej 🙂. W Dzierżoniowie w sklepiku po schodkach czekało się na okazje tygodniami, jak poszła plotka, że coś rzucą. Co do jakości dźwięku polskiego sprzętu, to wszystko zależało, co zrobili w produkcji i dziale jakości, a z tym np. w Diorze było różnie. Często montowano inne elementy, bo były na stanie, a nie te, które były wskazane na schemacie. Wolna amerykanka, szczególnie w okresie stanu wojennego (w diorowskim sprzęcie wręcz czasami niektórych elementów nie montowano i jakoś działało, a rynek i tak wziął :-) ). Moim zdaniem ważniejsze były kolumny/słuchawki, bo montowane w polskim sprzęcie (tym lepszym) wzmacniacze były konstrukcyjnie podobne (czy na GML, czy na osobnych tranzystorach). Poziom szumów, dynamika etc. to często kwestia zamontowanych elementów - dlatego część użytkowników wymienia prawie wszystko na np. bardziej niskoszumowe, obecnie dostępne. Tamten sprzęt ma potencjał, jeśli chodzi o przeróbki (osobiście dążę do utrzymania oryginału, ale każdy ma prawo robić ze swoim sprzętem, co chce).

    • @62korek
      @62korek 5 หลายเดือนก่อน

      O ile dobrze pamiętam to Merkury jest starszy od Radmora@@user-zc1zq7cl5t

  • @Kriss032
    @Kriss032 5 หลายเดือนก่อน

    Pozdrawiam th-cam.com/channels/mtkrhHFPpxMbuDZEMFO4xQ.html