Ja sobie w głowie zbudowałem tabelkę rozsądności: Obręcz 19,4 - opony od 25c Obręcz 22,4 - opony od 28c Obręcz 25 - opona od 30c. I widzę, że pokrywa się ISO
Specem technicznym nie jestem ale na chłopski rozum, wkładka może swoje dołożyć. Bo jeśli jest tak, że przy najechaniu na coś/w coś ciśnienie się podnosi (chwilowo zmniejsza się objętość opony trzymającej powietrze), to taki zestaw z wkładką podczas najechania na coś/w coś, jeszcze wyżej może chwilowo podnieść ciśnienie... w końcu wkładka zabiera sporo z objętości
Test hamowania przy ciśnieniu max1,2 to jest za mało by symulować oponę przepracowaną (w połowie przebiegu). 1,5 x w teście statycznym to też nie to samo co opona z bocznym obciążeniem.
Dzięki za ten materiał. Właśnie oddałem do serwisu koła Gianta Slr2 w systemie Hookless o wewnetrznej 22,4mm i się zastanawiałem czy to napewno bezpieczne z Gravelowy i oponami 43mm. Zgodnie z normą ISO tak, ale na stronie Gianta jeszcze nie testowali tak szerokich opon i nie ma ich w rekomendowany ch. Co sądzisz na temat takiego połączenia?
Polecam książkę "Anonimowy kolarz" . To co wprowadzają producenci zwlaszcza w kwestii opon jest nazwane krótko "zbrodnia" . To zamyka temat takich wynalazków.
I jeszcze jedno pytanie. Temat zbieżny. Miałeś kiedyś koła dt swiss prc 1400 profil 35 mm, szer wew 18 mm i zewn 25 mm, piasty 240. Poleciłbyś je teraz pod oponę z dętką gdzie szer opony to 25 lub 28 mm ... Wydaje się że to fajne koła tylko ta szerokość wewnętrzna mocno odstaje od obecnego standardu 21 mm.
Szerokość tego pokroju nadal nie ogranicza zbytnio. Ja osobiście mam koła (karbonowe) z szerokością wewnętrzną 19 mm i na to założyłem dętki + opony 32 mm (według producenta: taka zewnętrzna szerokość obręczy jest zoptymalizowana do najbardziej efektywnej jazdy z oponami 25-28c, a ogólnie zalecana szerokość opon to między 25 a 38 mm maksymalnie). Wszystko hula bardzo dobrze. Do 38 mm niby bezpiecznie mogę dawać opony pod taką szerokość koła. Tyle, że takich nie zmieszczę, więc nie ma tematu.
Do decathlonu trzeba by się odezwać. Będzie chwila skrobnę maila. Choć gdzy kilka takich maili trafiło do Decathlonu od Was na bank było by prościej. Zagadnąć do nich że chcecie test Van Rysela na kanale Road-Racing.pl👍😀
Hookless nie jest zły. Mam 25mm wewn szer w kołach gravelowych ale tam mam oponke 35mm a nie 25mm. Hookless wymyślono po to by taniej produkować i uzyskiwać lżejsze obręcze.
Wsadziłem do Gravela DT Swiss GRC 1400 Spline w systemie Hookles i opony Cadex o szerokości 40. Jestem przekonany , że są bezpieczne i nie pchał bym już żadnych wkładek.
Te koła to nie tylko redukcja kosztów ale i marketing. Obręcz bez haczyków jest lżejsza o te haczyki. Jeśli taki zestaw jest lżejszy niż zestaw na takiej samej obręczy z haczykami o np. 50g to w kolarstwie szosowym można to wykorzystać chwaląc się redukcją wagi. Ale jest to badziewie, zwłaszcza dla amatora. Moja znajoma ma Zippy chyba właśnie 353 albo 303 i norma dla tych kół to opona minimum 28c, a tu jednak się okazuje że 29? 🤷 Ja teraz mleczylem rovale Rapide CL II. Tam ten haczyk jest i to tak solidny że wkładając opony tubeless można je nabić do 8,5 bara! Generalnie to wszystko jest takie jak mówisz, ale Zipp i Cadex produkują bardzo dobre obręcze hoockless. Problem z tymi obręczami jest taki że teraz to jest modne i wszystkie te mniejsze manufaktury, także polskie się w to pchają, a nie mają takich budżetów na badania nowych technologii jak SRAM czy Giant. Jeśli miałbym kupić hoockless to właśnie wybrałbym takie Zippy lub cadexy. Jednakże wolę jednak zwykle obręcze.
@@road-racing.plofficialchan393 to tym bardziej marketing. Ja tam tylko przykładowo podałem ale weźmy taki przykład. Producent oferuje koła generacji 1. Ważą 1500g przy stożku 50. Teraz ten sam producent wypuszcza koła generacji 2 ale już hoockless. Chwali się przy tym że te koła ważą zaledwie 1250g. Przy okazji ogłasza że cena pozostaje bez zmian. Co się lepiej sprzeda? Ja już znam odpowiedź.
@road-racing.plofficialchan393 Pewny jesteś tych informacji o wadze? bo prawde powiedziawszy wydaja sie nie prawdopodobne. Jestem dosyc obeznany ze środowiskiem weightweenies i nigdy nie słyszałem o takiej różnicy w wadze. Zawsze jest mowa o malutkiej różnicy, a 200g szczególnie w tak oddalonej masie rotującej jest olbrzymia i chyba kazdy, by ten argument przytaczał w dyskusji za hookless. Ponadto moje watpliwości nasila fakt, że na przykładzie moich kół CRW różnica pomiędzy kołami 40/45mm a 50/55mm to 1250-1180=70 gramów a mówimy tu o 10mm carbonu a haki wydaja mi sie mniejsze
W sumie na szybko poszukałem. Nie jest to idealne porównanie, bo nie można stwierdzić czy między generacjami nie zaszły jakieś optymalizacje w układaniu carbonu lub zmiana samego surowca, ale obręcze hookless enve 4.5(niższe w sumie o 10mm i szersze o w sumie 9mm) są lżejsze od 6.5 hook o 100g (926 i 826). Więc tym bardziej info o 200/250 gramów mi się nie spina z rzeczywistością
Jeszcze przeproszą się z szytkami 😜 Zdecydowanie najbezpieczniejszy patent, szczególnie dla zawodowca. Opony bezdętkowe już w zeszłym sezonie nagminnie spadały z obręczy. Dziwię się, a właściwie nie, że do tej pory udawali, że nie ma problemu.
Gdyby de Gent jechał na oponie 30c prwnie nic by się nie wydarzyło . Dla mnie bezsensem w tej sytuacji jest produkowanie kół do ścigania się z wew. Szerokością 25. Skoro kptymalizujemy system pod 28 c wybierzmy max szerokość obręczy 23 mm
Zdecydowanie odradzam. Wg mnie tabela rozmiar/wzrost którą podaje trek na niewiele się zdaje a nawet może Ciebie narazić na duży koszt bo kupisz rozmiar za duży. Mam prawie 178 cm i trochę jeździłem na emondzie rozm. 56 we wcześniejszej geometrii H2 (czyli zgodnie z ich tabelą). To była porażka. Może coś by pomogło drastyczne skracanie zasięgu mostkiem i kierownicą ale też niekoniecznie. A jeśli nie jesteś rozciągnięty i brak Ci elastyczności to w ogóle odpuść sobie emondę.
W ogóle to należy zadać pytanie czy kolarstwo peletonowe (też i inne sporty r., wyczynowe) jest bezpiecznym sportem? Bo gdy jednemu w peletonie „coś" się niedobrego przytrafi (np. ktoś „niechcacy" ;) wytrącił z równowagi), wiemy jak to wygląda wdzięcznie dla kamery. (Tak samo wyścigi F1. Itd., itp.) Sporty wyczynowe to proszenie się o kłopoty na własne życzenie. Albo laur i profity, albo wózek inwalidzki lub grób. O tym się nie mówi, by nie zrażać adeptów.
Zgadzam się z jak zwykle wuważoną opinią, z przyjemnością słucha się Pana materiałów. Też uważam, że na podstawie tego incydentu ciężko wyciągać wnioski na temat całej technologii. W zeszłym roku zakupiłem opony vittoria Corsa pro 28 mm. Używam evanlite 38 mm. Na mleku opona spadła mi przy zalecanym ciśnieniu 3 razy już przy pompowaniu! Reklamacja została uznana, kupiłem conti gp 5000 i zapomniałem o marce vittoria póki co. Może to jest trop, błąd konstrukcyjny opony? Pozdrawiam serdecznie wszystkich
Miałbym pytania do firmy Zipp dot. szerokości obręczy + hookless. Może się mylę ale to chyba oni są pionierami coraz to szerszych obręczy. Aktualnie u nich standard to 25 mm w kołach szosowych. Wg mnie to jakieś wyścigi w szaleństwie. A być może także kolejny sposób na wyciąganie pieniędzy od klientów. To gdzie się zatrzymają na 30 mm? Przecież gdzieś musi być ta granica. Jeszcze kilka lat temu szer. obręczy 21 mm to wydawało się że to bardzo dużo. Ale jednak im mało. Dla mnie bench markiem w produkcji kół jest dt swiss. No właśnie, to dlaczego szwajcarzy stosują maksymalną szerokość obręczy w kołach szosowych 22 mm, a w serii aero to chyba tylko 20 mm. I ich obręcze mają haki. Następna rzecz, to kwestia okoliczności tej kraksy. W pierwszej wersji zdaje się że była mowa o najechaniu de Genta na jakiś kamień. Rozumiem że teraz to kwestia niewłaściwie dobranej opony pod względem szerokości. Bo hipotetycznie w sytuacji gdy opona byłaby dobrana właściwie to wtedy Zipp i Vittoria mogli by odpowiadać cywilnie i wizerunkowo oczywiście. Ale skoro to kolarz tak chciał to problemu nie ma.
Czy ja dobrze rozumiem ... wprowadza się szersze obręcze hookles do szosy, by opony były węższe niż szerokość zewnętrzna obręczy (ideał niby 1,05), po czym okazuje się, że opona musi miec jednak balon i cały misterny aero plan idzie w pizzz.....u XD Dla przykładu Giant w nowych Propelach ma opony 25 mm (realnie przez obręcz ok 27-28 mm), na obręczach 22,4/30 mm. I teraz trzeba tam wymienić opony na 28 mm rozumiem, co da w realu szerokosc opony ok 31 mm.
Pytanie, dlaczego producenci stosują obręcze hookless, odpowiedź moim zdaniem jest oczywista, są łatwiejsze i tańsze w produkcji. Czyli jak zwykle kasa😲 P.S. więcej Bruna😀
Mowienie ze normy iso nie zostaly zachowane jest bez sensu bo przeciez wiadomo ze nominalna szerokosc opony moze sie roznic ond rzeczywistej szerokosci w zaleznosci od producenta. Normalne obrecze sa bezpieczniejsze i tyle w temacie.
Ja na hooklesach gianta obręcz 19 mm używam opon veloflex corsa race tlr 25 mm z żółtym bokiem i w zeszłym roku na mleku nawet dla testów 7-7,5 bara pompowałem i nic się nie działo. Normalnie jeżdżę tył 6,5 przód 5,7. W tym roku zamiast mleka dętki i też jest ok. To samo ciśnienie. Oponki Veloflex są super. Lekkie i i niskie opory toczenia. Ale jest jedna rzecz która świadczy o tym jak opona będzie bezpieczna na hooklesach. A mianowicie jak ona się zakłada na obręcz. Im ciężej wchodzi tym lepiej. Na nowej oponie bez łyżek i bólu palców się nie obejdzie. Ogólnie jak opona 25mm przechodzi protokół testów gianta to możesz ją pompować i do maksymalnego ciśnienia podanego na ściance opony.
Nie wierzę w to aby 1mm zbyt małej szerokosci byl przyczyną tego wypadku. Mogla byc raczej wada opony lub błąd mechanika, który przy pompowaniu nie sprawdził czy opona dobrze siadla na obreczy.
Mam koła gianta hookless, odpowiednia szerokość i ciśnienie i zero problemów. Największy minus to ograniczona liczba kompatybilnych opon. Swoją drogą wg Vittori kolarz najechał na kamień i uszkodził koło: " It is crucial to clarify that the rim's failure resulted from an impact with an object, in this case, a rock, and is unrelated to the hookless rim design. The intensity of the impact caused the rim/wheel to break in a manner that prevented the tire from staying securely in place. The force was so severe that it tore apart the tire insert. "
Również posiadam świeżego gianta Propel na h-less , z ciekawości.. jakiej opony używasz? Ja postawiłem na klasyk i 28 Conti 5000 na mleku . Niby są kompatybilne z felgami bez rantow .
@@mariuszd2763 GP5000S TR 28, daje jakieś 5 -5,5 bara. Opony Gianta i Cadexa chyba pozwalają na wyższe ciśnienie z hookless, ale w praktyce przy tubeless nie ma co ładować powyżej 5,5 bara.
Zacznijmy od tego ze z 90% cyklistow nawet barankowych nie zna tego tematu, do niedawna ja tez nie kojarzylem tej nowej technologii. Myslalem ze obrecz to obrecz, a tu taki nowy cyrk. Dlaczego gosc ktoremu spadla opona mial az tak szeroka obrecz 25mm, lzejsza nie nie jest od 19mm, nawet w mtb xc mam tylko 23mm. Na szose i waska opone bardzo szeroka obrecz to jakies szalenstwo niewazne jakiego systemu.
Czyli 28mm na obręczy 25mm spadnie, ale już 29mm na obręczy 25mm nie spadnie? Te pół milimetra więcej na stronę spowoduje, ze niemożliwym jest by opona spadła? Niezależnie od ciśnienia, niezależnie od nawierzchni i obciążenia? To powinno być zakazane. Nie ma tu żadnego zyski dla kolarza a jest ryzyko. Jeśli nawet tylko "operacyjne'. Rower to produkt dla ludu.
Przestańcie robić tragedie z czegos takiego. Zdażyło się trudno taki jest sport. Nauczka dla zawodnikow i teamów nie kozystać z niebezpiacznej technologi. 30 lat temu gdy nie bylo absolutnie sprzetu jeździliśmy i startowaliśmy z kolegami na szytkach ruskich lub czasem wloskich klejonych na budapren do obręczy bez zadnych rantów! Ja odkleilam mi sie taka szytka od obreczy na przednim kole na wysciugu to miałem dzwona i obie nogi zdarte do krwi bo bylo dosc szybko. Wielu z nas wtedy młodzikow czy juniorów to pamieta. Wtedy nikt nie plakał tylko zbieral sie z asfaltu i jechal skończyć wyscig bo wstyd bylo nie ukończyć. Później jak juz byly dostepne lepsze koła z oponami to bylo jak święto. Ludzie uczcie sie na błędach innych. 21 wieku opona ma nie spadać z obręczy😊
też tak mam, z tym że nie poszedłem w TPU, bo mnie to wkurza. Szykując rower do sezonu, kupiłem ostatnio dwa zestawy TPU od RightNow - wersja dedykowana pod gravel o wadze 45 gram i wersja szosowa (25-32c) o wadze 28 gram. I co? Jeden komplet dotarł fabrycznie uszkodzony, a z drugiego powietrze (5.5 bara na koło) mi schodziło dosłownie po jednym dniu, więc to też mnie mocno wkurzało. Się wkurzyłem, stwierdziłem, że nie chcę aż takiego parcia na 50-100 gram oszczędności na wadze i kupiłem drogą kompromisu dętki od Maxxis - model Ultralight 25-32c (mam opony 32c). Zwykłe butylowe ale sztuka waży 75 gram. Te 75 gram na tle TPU nie wygląda tragicznie a jednak sama dętka bardziej wytrzymała (grubość ściany to 0.6 mm, a w TPU - 0.1 mm). Powietrze w nich trzyma spokojnie ponad tydzień (ja daje mw 5.5 bara - czyli maksimum dla moich opon Specialized Pathfinder Pro Gripton 700x32c) i nie trzeba nawet dopompowywać, albo jedynie symbolicznie, 0.5 bara np.@@road-racing.plofficialchan393
Kiedyś wszyscy mówili, że nigdy tarczówki w szosie tylko tradycyjne szczękowe hamulce 😎 1.5 roku temu jeździłem na Conti 25 mm założone na Zippa 303s hookles 23mm wewnętrzna szerokość. Jeździłem po górach we wloszech i opona mi nie spadła. Prawda jest taka producent zaleca stosowanie na tego Zippa 303s minimalna oponę 28 mm. Więc kto przy zdrowych zmysłach zawodnikowi pro!!! ciśnie oponę 28 mm czy 25 mm na obręcz o szerokości 25 mm ? Ewidentna wina mechaników z Teamu ! A teraz się wszyscy będą doszukiwać wad hooklesow a najbardziej ci, którzy wogole ich nie używali 🫡 polecam obręcze hookles + wkladki komfort nie porównywalny w stosunku do dentki , jazda na niskim ciśnieniu
Autorze! sprawdziłem nawet normę ISO, na którą sie i Ty powołujesz. Ani słowa o hookless. Przeciwnie, wymieniono typy opon i obręczy. Nie ma słowa o hookless bo ta norma hookless nie dotyczy. To tylko głupie tłumaczenie vittorri i zippa. Wypuścili bubel. Recall byłby strasznie kosztowny.
@@road-racing.plofficialchan393 Nie ma, jest dopiero w normie 5775-2. Sram na swojej stronie DOPUSZCZA opony Vittoria 28mm +ZIPP 303. Producent rekomenduje taki zestaw W sprzedaży są rowery z takimi zestawami. Canyon. BMC etc sprzedają rowery teoretycznie niezgodne z rekomendacjami iso. Sam Zipp określa śmieszny limit ciśnienia na 5 barów dla hookless. Efektywnie to 4, powietrze bardzo sie rozszerza. W XCO były już przypadki ściągania opony podczas jazdy. Bartek Wawak tak skończył olimpiadę. Dokładnie to samo sie dzieje teraz w szosie. Technologia jest wadliwa, nieprzyjazna użytkownikowi. Przyjazna producentowi, który moze zaoszczędzić parę $$ na kołach sprzedawanych za 2000$ Mam obręcze hookless w mtb, osadzenie idealnie kół to wyzwanie. Nie ma rantu który zapewnia idealnie równe osadzenie.
Wymyślili koła bez haczyków bo korporacja chciała zyskać 0.05 centa na obręczy. Klientom wciskają że 10 gramów lżej, kupujcie! Tyle ograniczeń żeby było bezpiecznie, a w zamian niewiele.
@@road-racing.plofficialchan393 Argument że produkcja kół jest prostsza jest dla nas, użytkowników nieistotna, co mnie obchodzi że producent będzie miał lżej produkować. Przez lata produkowali obręcze z haczykami i nic się nie działo. Internet podaje średni zysk w okolicach 10-15 gramów na obręczy, na pewno nie 200/250.
Argument że produkcja kół jest prostsza jest dla nas, użytkowników nieistotna, co mnie obchodzi że producent będzie miał lżej produkować. Przez lata produkowali obręcze z haczykami i nic się nie działo. Internet podaje średni zysk w okolicach 10-15 gramów na obręczy, na pewno nie 200/250.
technologia smieszne dziś skakali na strade jak króliki bo łań cuch nie chciał sie przerzucać , niestety musza jezdzić na tym z kim kontrakt . Nie wiadomo czyby nie jeżdzili na detkach gdyby MOGLi
Możliwe że wróciliby do szytek... Tego nie wiemy. Producenci fla Prosów rozwijają to co może kupić amator. Finalnie obręcze hakowe będą koegzystować z hookles
Poczekajmy na Paryż-Roubaix. Tam nikt nie jeździ na wąskich oponach. W zeszłym roku opona spadła przynajmniej raz. Oby teraz było lepiej.
B.dobry materiał 👍✌️
Ja sobie w głowie zbudowałem tabelkę rozsądności:
Obręcz 19,4 - opony od 25c
Obręcz 22,4 - opony od 28c
Obręcz 25 - opona od 30c.
I widzę, że pokrywa się ISO
Specem technicznym nie jestem ale na chłopski rozum, wkładka może swoje dołożyć. Bo jeśli jest tak, że przy najechaniu na coś/w coś ciśnienie się podnosi (chwilowo zmniejsza się objętość opony trzymającej powietrze), to taki zestaw z wkładką podczas najechania na coś/w coś, jeszcze wyżej może chwilowo podnieść ciśnienie... w końcu wkładka zabiera sporo z objętości
Majac do wyboru kola giant slr1 hookless i evanlite new champ pod opone z detka, co lepiej wybrac?
Tylko Evanlite Ci zostaje di kół hookles opona dętkowa się nie nadaje👍
Bruno też się cieszy że wiosna nadchodzi
I to jak👍
Test hamowania przy ciśnieniu max1,2 to jest za mało by symulować oponę przepracowaną (w połowie przebiegu).
1,5 x w teście statycznym to też nie to samo co opona z bocznym obciążeniem.
To taki patent jak i z pressfitami.. co do obręczy bez rantu to jeszcze ciśnienie jest ważne. Przy 5 bar może się sama zsunąć.
Dzięki za ten materiał. Właśnie oddałem do serwisu koła Gianta Slr2 w systemie Hookless o wewnetrznej 22,4mm i się zastanawiałem czy to napewno bezpieczne z Gravelowy i oponami 43mm. Zgodnie z normą ISO tak, ale na stronie Gianta jeszcze nie testowali tak szerokich opon i nie ma ich w rekomendowany ch. Co sądzisz na temat takiego połączenia?
Polecam książkę "Anonimowy kolarz" . To co wprowadzają producenci zwlaszcza w kwestii opon jest nazwane krótko "zbrodnia" . To zamyka temat takich wynalazków.
Czekałem kto w końcu poruszy ten temat na polskim yt :)
Heh ;-) Czuję sie dobrze w takich tematach i staram się w zrozumiały dla ludzi sposób o tym opowiadać.
I jeszcze jedno pytanie. Temat zbieżny. Miałeś kiedyś koła dt swiss prc 1400 profil 35 mm, szer wew 18 mm i zewn 25 mm, piasty 240. Poleciłbyś je teraz pod oponę z dętką gdzie szer opony to 25 lub 28 mm ...
Wydaje się że to fajne koła tylko ta szerokość wewnętrzna mocno odstaje od obecnego standardu 21 mm.
Szerokość tego pokroju nadal nie ogranicza zbytnio. Ja osobiście mam koła (karbonowe) z szerokością wewnętrzną 19 mm i na to założyłem dętki + opony 32 mm (według producenta: taka zewnętrzna szerokość obręczy jest zoptymalizowana do najbardziej efektywnej jazdy z oponami 25-28c, a ogólnie zalecana szerokość opon to między 25 a 38 mm maksymalnie). Wszystko hula bardzo dobrze. Do 38 mm niby bezpiecznie mogę dawać opony pod taką szerokość koła. Tyle, że takich nie zmieszczę, więc nie ma tematu.
Witam Ja z innej beczki. Jak drętwieją stopy i ręce to co może być przyczyną tego ? Jak ustawić rower żeby nie drętwiały ?
Stopy: za mocno scisniete obuwie lub na blokach nie masz luzow. Rece pytanie gdzie? Dlonie ramiona ?
@@bartomiejkrupa5213 dłonie drętwieją. Dzięki będzie trzeba kupić luźniejsze buty hehe
mam felgi hookles felga wewnatrz 24mm oponke mam 30mm conti gp 5000 s tr i jestem zadowolony poki co
Bedzie recenzja jakiegos nowego van rysela trudno z dostępnością ale mam nadzieję ze da rade
Do decathlonu trzeba by się odezwać. Będzie chwila skrobnę maila. Choć gdzy kilka takich maili trafiło do Decathlonu od Was na bank było by prościej. Zagadnąć do nich że chcecie test Van Rysela na kanale Road-Racing.pl👍😀
Hookless nie jest zły. Mam 25mm wewn szer w kołach gravelowych ale tam mam oponke 35mm a nie 25mm. Hookless wymyślono po to by taniej produkować i uzyskiwać lżejsze obręcze.
Wsadziłem do Gravela DT Swiss GRC 1400 Spline w systemie Hookles i opony Cadex o szerokości 40. Jestem przekonany , że są bezpieczne i nie pchał bym już żadnych wkładek.
Te koła to nie tylko redukcja kosztów ale i marketing. Obręcz bez haczyków jest lżejsza o te haczyki. Jeśli taki zestaw jest lżejszy niż zestaw na takiej samej obręczy z haczykami o np. 50g to w kolarstwie szosowym można to wykorzystać chwaląc się redukcją wagi. Ale jest to badziewie, zwłaszcza dla amatora. Moja znajoma ma Zippy chyba właśnie 353 albo 303 i norma dla tych kół to opona minimum 28c, a tu jednak się okazuje że 29? 🤷
Ja teraz mleczylem rovale Rapide CL II. Tam ten haczyk jest i to tak solidny że wkładając opony tubeless można je nabić do 8,5 bara! Generalnie to wszystko jest takie jak mówisz, ale Zipp i Cadex produkują bardzo dobre obręcze hoockless. Problem z tymi obręczami jest taki że teraz to jest modne i wszystkie te mniejsze manufaktury, także polskie się w to pchają, a nie mają takich budżetów na badania nowych technologii jak SRAM czy Giant. Jeśli miałbym kupić hoockless to właśnie wybrałbym takie Zippy lub cadexy. Jednakże wolę jednak zwykle obręcze.
Różnice w wadze są większe do 200/250g
@@road-racing.plofficialchan393 to tym bardziej marketing. Ja tam tylko przykładowo podałem ale weźmy taki przykład. Producent oferuje koła generacji 1. Ważą 1500g przy stożku 50.
Teraz ten sam producent wypuszcza koła generacji 2 ale już hoockless. Chwali się przy tym że te koła ważą zaledwie 1250g. Przy okazji ogłasza że cena pozostaje bez zmian. Co się lepiej sprzeda? Ja już znam odpowiedź.
@road-racing.plofficialchan393 Pewny jesteś tych informacji o wadze? bo prawde powiedziawszy wydaja sie nie prawdopodobne. Jestem dosyc obeznany ze środowiskiem weightweenies i nigdy nie słyszałem o takiej różnicy w wadze. Zawsze jest mowa o malutkiej różnicy, a 200g szczególnie w tak oddalonej masie rotującej jest olbrzymia i chyba kazdy, by ten argument przytaczał w dyskusji za hookless. Ponadto moje watpliwości nasila fakt, że na przykładzie moich kół CRW różnica pomiędzy kołami 40/45mm a 50/55mm to 1250-1180=70 gramów a mówimy tu o 10mm carbonu a haki wydaja mi sie mniejsze
Oczywiście że nie 250 g, 15g może być
W sumie na szybko poszukałem. Nie jest to idealne porównanie, bo nie można stwierdzić czy między generacjami nie zaszły jakieś optymalizacje w układaniu carbonu lub zmiana samego surowca, ale obręcze hookless enve 4.5(niższe w sumie o 10mm i szersze o w sumie 9mm) są lżejsze od 6.5 hook o 100g (926 i 826). Więc tym bardziej info o 200/250 gramów mi się nie spina z rzeczywistością
Jeszcze przeproszą się z szytkami 😜
Zdecydowanie najbezpieczniejszy patent, szczególnie dla zawodowca.
Opony bezdętkowe już w zeszłym sezonie nagminnie spadały z obręczy.
Dziwię się, a właściwie nie, że do tej pory udawali, że nie ma problemu.
Gdyby de Gent jechał na oponie 30c prwnie nic by się nie wydarzyło . Dla mnie bezsensem w tej sytuacji jest produkowanie kół do ścigania się z wew. Szerokością 25. Skoro kptymalizujemy system pod 28 c wybierzmy max szerokość obręczy 23 mm
@@road-racing.plofficialchan393 Obrecz 25 to do grawela
@@starabababa01111w dokładnie dętka utrzymuje ciśnienie i jednocześnie wpycha oponę w rant z którego nie pozwala jej spaść
Kupiłem dwa komplety kół z kodem o was, polecam i cieszę się z wyboru.
Pozdrawiam.
Dziękuję ;-)
Co myślicie o tych niskich barach? To są trochę flaki, 4-5 bar, co jeśli dam 5,5 bara? Dobry materiał:))
Witam mam pytanie bo chce kupić trek emonda i mam 171cm cm wzrostu czy rama 54 treka będzie dobra ?
Wg mniecraczej za duża podejdź do sallonu przymierz się. Jeśli jesteś początkujący zainwestuj w bikesizing.- to dobrze wydane pieniądze
@@TylkoRowerydziękuję
@@road-racing.plofficialchan393dzięki
Zdecydowanie odradzam. Wg mnie tabela rozmiar/wzrost którą podaje trek na niewiele się zdaje a nawet może Ciebie narazić na duży koszt bo kupisz rozmiar za duży. Mam prawie 178 cm i trochę jeździłem na emondzie rozm. 56 we wcześniejszej geometrii H2 (czyli zgodnie z ich tabelą). To była porażka. Może coś by pomogło drastyczne skracanie zasięgu mostkiem i kierownicą ale też niekoniecznie.
A jeśli nie jesteś rozciągnięty i brak Ci elastyczności to w ogóle odpuść sobie emondę.
W ogóle to należy zadać pytanie czy kolarstwo peletonowe (też i inne sporty r., wyczynowe) jest bezpiecznym sportem? Bo gdy jednemu w peletonie „coś" się niedobrego przytrafi (np. ktoś „niechcacy" ;) wytrącił z równowagi), wiemy jak to wygląda wdzięcznie dla kamery. (Tak samo wyścigi F1. Itd., itp.)
Sporty wyczynowe to proszenie się o kłopoty na własne życzenie. Albo laur i profity, albo wózek inwalidzki lub grób. O tym się nie mówi, by nie zrażać adeptów.
Zasada jest prosta jak nie chcesz brać udziału w kraksie czyjeś winy to musisz jechać cały czas z przodu. A sport to zdrowie....stracone.
Zgadzam się z jak zwykle wuważoną opinią, z przyjemnością słucha się Pana materiałów. Też uważam, że na podstawie tego incydentu ciężko wyciągać wnioski na temat całej technologii. W zeszłym roku zakupiłem opony vittoria Corsa pro 28 mm. Używam evanlite 38 mm. Na mleku opona spadła mi przy zalecanym ciśnieniu 3 razy już przy pompowaniu! Reklamacja została uznana, kupiłem conti gp 5000 i zapomniałem o marce vittoria póki co. Może to jest trop, błąd konstrukcyjny opony? Pozdrawiam serdecznie wszystkich
Miałbym pytania do firmy Zipp dot. szerokości obręczy + hookless. Może się mylę ale to chyba oni są pionierami coraz to szerszych obręczy. Aktualnie u nich standard to 25 mm w kołach szosowych. Wg mnie to jakieś wyścigi w szaleństwie. A być może także kolejny sposób na wyciąganie pieniędzy od klientów. To gdzie się zatrzymają na 30 mm? Przecież gdzieś musi być ta granica. Jeszcze kilka lat temu szer. obręczy 21 mm to wydawało się że to bardzo dużo. Ale jednak im mało.
Dla mnie bench markiem w produkcji kół jest dt swiss. No właśnie, to dlaczego szwajcarzy stosują maksymalną szerokość obręczy w kołach szosowych 22 mm, a w serii aero to chyba tylko 20 mm. I ich obręcze mają haki.
Następna rzecz, to kwestia okoliczności tej kraksy. W pierwszej wersji zdaje się że była mowa o najechaniu de Genta na jakiś kamień. Rozumiem że teraz to kwestia niewłaściwie dobranej opony pod względem szerokości. Bo hipotetycznie w sytuacji gdy opona byłaby dobrana właściwie to wtedy Zipp i Vittoria mogli by odpowiadać cywilnie i wizerunkowo oczywiście. Ale skoro to kolarz tak chciał to problemu nie ma.
Większość World Touru jeżdzę na obręczach 20-21 mm DT Shimano i Vision choćby. Gdyby obręcz do Gendta miała 23 mm prawdopodobnie nic by się nie stało.
Człowiek wraca po 90 km walki z wiatrem...odpala kompa a tu na YT nowy filmik od R-R...kolarstwa nigdy za wiele.
Enjoy ;-)
Czy ja dobrze rozumiem ... wprowadza się szersze obręcze hookles do szosy, by opony były węższe niż szerokość zewnętrzna obręczy (ideał niby 1,05), po czym okazuje się, że opona musi miec jednak balon i cały misterny aero plan idzie w pizzz.....u XD Dla przykładu Giant w nowych Propelach ma opony 25 mm (realnie przez obręcz ok 27-28 mm), na obręczach 22,4/30 mm. I teraz trzeba tam wymienić opony na 28 mm rozumiem, co da w realu szerokosc opony ok 31 mm.
👍
👍👍
czy max 5bar w szosie na zawodnika >80kg to nie za mało? :)
Przy oponie c30 nie👍
Ja mam 85 kg i 4,5 jest idealnie,opona 28 gp5000 na hookles.
7:12 Bruno łobuzie!
A no TCR będzie przecież, rama lżejsza od Factora O2.
Pytanie, dlaczego producenci stosują obręcze hookless, odpowiedź moim zdaniem jest oczywista, są łatwiejsze i tańsze w produkcji. Czyli jak zwykle kasa😲 P.S. więcej Bruna😀
Mowienie ze normy iso nie zostaly zachowane jest bez sensu bo przeciez wiadomo ze nominalna szerokosc opony moze sie roznic ond rzeczywistej szerokosci w zaleznosci od producenta. Normalne obrecze sa bezpieczniejsze i tyle w temacie.
Mają mechaniczne zabezpieczenie to jasne👍
Zlapitsz kapcia, ciśnienie leci a ty się zorientujesz jak zsunie ci się opona? Moze tak być?
Ja na hooklesach gianta obręcz 19 mm używam opon veloflex corsa race tlr 25 mm z żółtym bokiem i w zeszłym roku na mleku nawet dla testów 7-7,5 bara pompowałem i nic się nie działo. Normalnie jeżdżę tył 6,5 przód 5,7. W tym roku zamiast mleka dętki i też jest ok. To samo ciśnienie. Oponki Veloflex są super. Lekkie i i niskie opory toczenia. Ale jest jedna rzecz która świadczy o tym jak opona będzie bezpieczna na hooklesach. A mianowicie jak ona się zakłada na obręcz. Im ciężej wchodzi tym lepiej. Na nowej oponie bez łyżek i bólu palców się nie obejdzie. Ogólnie jak opona 25mm przechodzi protokół testów gianta to możesz ją pompować i do maksymalnego ciśnienia podanego na ściance opony.
przed chwilą się zastanawiano, czy tarczówki są bezpieczne, a wcześniej czy karbonowe koła do czegoś się nadają
Brązowy Pimpek skradł show.
Nie wierzę w to aby 1mm zbyt małej szerokosci byl przyczyną tego wypadku. Mogla byc raczej wada opony lub błąd mechanika, który przy pompowaniu nie sprawdził czy opona dobrze siadla na obreczy.
Mojemu kolarzowi jak bym dobierał oponę do 353 NSW wrzuciłbym milimetr zapasu ponad normę czyli 30c
Mam koła gianta hookless, odpowiednia szerokość i ciśnienie i zero problemów. Największy minus to ograniczona liczba kompatybilnych opon. Swoją drogą wg Vittori kolarz najechał na kamień i uszkodził koło: " It is crucial to clarify that the rim's failure resulted from an impact with an object, in this case, a rock, and is unrelated to the hookless rim design. The intensity of the impact caused the rim/wheel to break in a manner that prevented the tire from staying securely in place. The force was so severe that it tore apart the tire insert. "
Również posiadam świeżego gianta Propel na h-less , z ciekawości.. jakiej opony używasz? Ja postawiłem na klasyk i 28 Conti 5000 na mleku . Niby są kompatybilne z felgami bez rantow .
@@mariuszd2763Masz SLR1? Jeśli tak to ja mam Cadex 28.
@@nolek5 tak dokładnie, slr1 . A ile bijesz bara ? Ja tak staram się około 4.5
@@mariuszd2763 Około 5 -6. Zero problemów i w miarę komfortowa jazda.
@@mariuszd2763 GP5000S TR 28, daje jakieś 5 -5,5 bara. Opony Gianta i Cadexa chyba pozwalają na wyższe ciśnienie z hookless, ale w praktyce przy tubeless nie ma co ładować powyżej 5,5 bara.
Zacznijmy od tego ze z 90% cyklistow nawet barankowych nie zna tego tematu, do niedawna ja tez nie kojarzylem tej nowej technologii. Myslalem ze obrecz to obrecz, a tu taki nowy cyrk. Dlaczego gosc ktoremu spadla opona mial az tak szeroka obrecz 25mm, lzejsza nie nie jest od 19mm, nawet w mtb xc mam tylko 23mm. Na szose i waska opone bardzo szeroka obrecz to jakies szalenstwo niewazne jakiego systemu.
Ta proporcja była prawdopodobnie przyczyną wypadku...
Z tym całym hookles jest tylko masa problemów (i to dłuższego czasu) a zysk żaden.
Czyli 28mm na obręczy 25mm spadnie, ale już 29mm na obręczy 25mm nie spadnie? Te pół milimetra więcej na stronę spowoduje, ze niemożliwym jest by opona spadła? Niezależnie od ciśnienia, niezależnie od nawierzchni i obciążenia? To powinno być zakazane. Nie ma tu żadnego zyski dla kolarza a jest ryzyko. Jeśli nawet tylko "operacyjne'. Rower to produkt dla ludu.
Coś gardło zaatakowało? Lepiej odpocznij 😉.
Bruno to chyba do fryzjera powinien się wybrać, bo wygląda jak wilk XD
To jest Wilk ;-) Nie ma fryzjera który odważy się do niego z nożyczkami zbliżyć ;-)
To rozwiązanie to nieporozumienie
Przestańcie robić tragedie z czegos takiego. Zdażyło się trudno taki jest sport. Nauczka dla zawodnikow i teamów nie kozystać z niebezpiacznej technologi. 30 lat temu gdy nie bylo absolutnie sprzetu jeździliśmy i startowaliśmy z kolegami na szytkach ruskich lub czasem wloskich klejonych na budapren do obręczy bez zadnych rantów! Ja odkleilam mi sie taka szytka od obreczy na przednim kole na wysciugu to miałem dzwona i obie nogi zdarte do krwi bo bylo dosc szybko. Wielu z nas wtedy młodzikow czy juniorów to pamieta. Wtedy nikt nie plakał tylko zbieral sie z asfaltu i jechal skończyć wyscig bo wstyd bylo nie ukończyć. Później jak juz byly dostepne lepsze koła z oponami to bylo jak święto. Ludzie uczcie sie na błędach innych. 21 wieku opona ma nie spadać z obręczy😊
Czyli jak lepiej: "przestańcie robić tragedię z czegoś takiego"', czy "opona ma nie spadać z obręczy" ?
tylko dętki :) żadnych hookless
Dla mnie opona plus dętka to również ok zestaw. W moim przypadku lateks-ale to też dętka👍
też tak mam, z tym że nie poszedłem w TPU, bo mnie to wkurza. Szykując rower do sezonu, kupiłem ostatnio dwa zestawy TPU od RightNow - wersja dedykowana pod gravel o wadze 45 gram i wersja szosowa (25-32c) o wadze 28 gram. I co? Jeden komplet dotarł fabrycznie uszkodzony, a z drugiego powietrze (5.5 bara na koło) mi schodziło dosłownie po jednym dniu, więc to też mnie mocno wkurzało. Się wkurzyłem, stwierdziłem, że nie chcę aż takiego parcia na 50-100 gram oszczędności na wadze i kupiłem drogą kompromisu dętki od Maxxis - model Ultralight 25-32c (mam opony 32c). Zwykłe butylowe ale sztuka waży 75 gram. Te 75 gram na tle TPU nie wygląda tragicznie a jednak sama dętka bardziej wytrzymała (grubość ściany to 0.6 mm, a w TPU - 0.1 mm). Powietrze w nich trzyma spokojnie ponad tydzień (ja daje mw 5.5 bara - czyli maksimum dla moich opon Specialized Pathfinder Pro Gripton 700x32c) i nie trzeba nawet dopompowywać, albo jedynie symbolicznie, 0.5 bara np.@@road-racing.plofficialchan393
Ale tubeless ≠ hookless. Ba, nawet można używać dętek w kołach hookless.
Kiedyś wszyscy mówili, że nigdy tarczówki w szosie tylko tradycyjne szczękowe hamulce 😎 1.5 roku temu jeździłem na Conti 25 mm założone na Zippa 303s hookles 23mm wewnętrzna szerokość. Jeździłem po górach we wloszech i opona mi nie spadła. Prawda jest taka producent zaleca stosowanie na tego Zippa 303s minimalna oponę 28 mm. Więc kto przy zdrowych zmysłach zawodnikowi pro!!! ciśnie oponę 28 mm czy 25 mm na obręcz o szerokości 25 mm ? Ewidentna wina mechaników z Teamu ! A teraz się wszyscy będą doszukiwać wad hooklesow a najbardziej ci, którzy wogole ich nie używali 🫡 polecam obręcze hookles + wkladki komfort nie porównywalny w stosunku do dentki , jazda na niskim ciśnieniu
Amator nie powinien hooklesem się interesować. Zbyt wiele jest ryzyka w tym.
Autorze! sprawdziłem nawet normę ISO, na którą sie i Ty powołujesz. Ani słowa o hookless. Przeciwnie, wymieniono typy opon i obręczy. Nie ma słowa o hookless bo ta norma hookless nie dotyczy. To tylko głupie tłumaczenie vittorri i zippa. Wypuścili bubel. Recall byłby strasznie kosztowny.
Tubeless Straight Side tak określa się hookles fachowo
@@road-racing.plofficialchan393 Nie ma, jest dopiero w normie 5775-2. Sram na swojej stronie DOPUSZCZA opony Vittoria 28mm +ZIPP 303. Producent rekomenduje taki zestaw W sprzedaży są rowery z takimi zestawami. Canyon. BMC etc sprzedają rowery teoretycznie niezgodne z rekomendacjami iso. Sam Zipp określa śmieszny limit ciśnienia na 5 barów dla hookless. Efektywnie to 4, powietrze bardzo sie rozszerza. W XCO były już przypadki ściągania opony podczas jazdy. Bartek Wawak tak skończył olimpiadę. Dokładnie to samo sie dzieje teraz w szosie. Technologia jest wadliwa, nieprzyjazna użytkownikowi. Przyjazna producentowi, który moze zaoszczędzić parę $$ na kołach sprzedawanych za 2000$ Mam obręcze hookless w mtb, osadzenie idealnie kół to wyzwanie. Nie ma rantu który zapewnia idealnie równe osadzenie.
no i znowu zamiatanie
Wymyślili koła bez haczyków bo korporacja chciała zyskać 0.05 centa na obręczy. Klientom wciskają że 10 gramów lżej, kupujcie! Tyle ograniczeń żeby było bezpiecznie, a w zamian niewiele.
To potrafi być z200/250 gramów. Produkcja hooklesów jest dużo prostsza. Ja jestem zwolennikiem żeby mieli wybór.
@@road-racing.plofficialchan393 Argument że produkcja kół jest prostsza jest dla nas, użytkowników nieistotna, co mnie obchodzi że producent będzie miał lżej produkować. Przez lata produkowali obręcze z haczykami i nic się nie działo. Internet podaje średni zysk w okolicach 10-15 gramów na obręczy, na pewno nie 200/250.
Argument że produkcja kół jest prostsza jest dla nas, użytkowników nieistotna, co mnie obchodzi że producent będzie miał lżej produkować. Przez lata produkowali obręcze z haczykami i nic się nie działo. Internet podaje średni zysk w okolicach 10-15 gramów na obręczy, na pewno nie 200/250.
cena pewnie też cie nie obchodzi@@iamvolk
To o ile staniały obręcze bez haczyków w porównaniu do tych z haczykami? @@xxxx-hd3md Pewnie nic
technologia smieszne dziś skakali na strade jak króliki bo łań cuch nie chciał sie przerzucać , niestety musza jezdzić na tym z kim kontrakt . Nie wiadomo czyby nie jeżdzili na detkach gdyby MOGLi
Możliwe że wróciliby do szytek... Tego nie wiemy. Producenci fla Prosów rozwijają to co może kupić amator. Finalnie obręcze hakowe będą koegzystować z hookles