Ocieplanie fundamentów styropianem w już wybudowanym, kilkunastoletnim domu- termoizolacja cz. 2.

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 24 พ.ย. 2022
  • Fotowoltaika, pompa ciepła, to jeszcze nie wszystko. Grunt to właściwe ocieplenie budynku.
    Zapraszam na drugą część, poświęconą ocieplaniu fundamentów frontowej ściany naszego domku na działce.
    Link do pierwszej części:
    • Ocieplenie fundamentów...
    Dodatkowo, poniżej link do filmiku, w której pokazuję maszynkę do cięcia styropianu własnej roboty:
    • Maszynka do cięcia sty...
    Nasz dom na działce został wybudowany już kilkanaście lat temu i co prawda: podłoga, ściany, dach, okna były budowane i montowane z myślą o termoizolacji, jednak elementy do wysokości podłogi, czyli bloczki betonowe, na których położono ściany z betonu komórkowego oraz ława fundamentowa, nie zostały wcześniej ocieplone.
    W zeszłą zimę, korzystając z uprzejmości znajomego, kamerą termalną zbadałem nasz dom. Okazało się, że bardzo dużo ciepła ucieka nam z domu właśnie tam, przy powierzchni gruntu.
    Zima się zbliża, energia droga, nie tylko Indianie zbierają w lasach chrust, postanowiłem więc, że najwyższy czas, aby AMATOR wziął się za ocieplenie swojego domu przy gruncie oraz pod jego powierzchnią, czyli CZAS NA OCIEPLENIE FUNDAMENTÓW.
    Jest istotna różnica pomiędzy ociepleniem fundamentów na etapie budowy domu oraz domu, który został już wybudowany jakiś czas temu. W pierwszym przypadku, zazwyczaj materiał, który występuje na głębokości przemarzania nie jest jeszcze zasypany ziemią i tym samym jest do niego swobodny dostęp. Ponadto, pracuje się zazwyczaj na gładkiej powierzchni. W przypadku naszego domu, sytuacja wyglądała zupełnie inaczej.
    A jak? Zobaczycie w tym, oraz mam nadzieję, we wcześniejszych oraz kolejnych odcinkach poświęconych tematyce ocieplania fundamentów naszego domu na działce.
    Po nakręceniu filmu zorientowałem się, że materiał, z którym pracowałem, to STYROPIAN, a nie STEROPIAN. W trakcie nagrywania używałem jednej i drugiej formy. Poprawna jest ta pierwsza.
    W filmie wykorzystałem utwór "Firefly" autorstwa Chris'a Haugen oraz "Drive In" autorstwa Track Tribe.
    #styropian #ocieplanie #fundamenty

ความคิดเห็น • 89

  • @anyonesghost8564
    @anyonesghost8564 ปีที่แล้ว +12

    Dobrze, że poprawiasz po tych fachowcach

    • @amator_potrafi
      @amator_potrafi  ปีที่แล้ว +7

      To tak "przy okazji". Główne prace to ocieplenie fundamentów.

  • @po_co_mi_to
    @po_co_mi_to ปีที่แล้ว +6

    Popieram każda własną inicjatywę. Brawo

    • @amator_potrafi
      @amator_potrafi  ปีที่แล้ว +5

      Dziękuję za dobre słowo, pozdrawiam.

  • @armi_09
    @armi_09 ปีที่แล้ว +6

    Ciekawy materiał

    • @amator_potrafi
      @amator_potrafi  ปีที่แล้ว +6

      Mam nadzieję, że takie filmki dot. ocieplania fundamentów, albo też jak zrobiłem sobie (za kilkanaście złotych) maszynkę do cięcia styropianu, mogą okazać się przydatne dla osób zastanawiających się nad tego typu termoizolacją.

  • @SafiTheBestDog
    @SafiTheBestDog ปีที่แล้ว +8

    Piesek dalej nadzoruje pracę 😃

    • @SafiTheBestDog
      @SafiTheBestDog ปีที่แล้ว +5

      i kradnie patyki😆

    • @amator_potrafi
      @amator_potrafi  ปีที่แล้ว +7

      Najważniejsze, że się nie pobrudziła od tego dysperbitu :)

    • @amator_potrafi
      @amator_potrafi  ปีที่แล้ว +6

      Ktoś tu musi kierować tymi wszystkimi pracami.

  • @83ldamian
    @83ldamian ปีที่แล้ว +6

    Duzo pracy ja juz nie pamiętam czy mocowałem styropian do fundamentów chociaz ja nie mam piwnic wiec zastanawiamnsie czy sama folia babelkowa by nie wystarczyła w moim przypadku ale dali styropian to nie protestowałem 😎

    • @amator_potrafi
      @amator_potrafi  ปีที่แล้ว +8

      Fakt, pracy sporo, ale ocieplenie fundamentów i tych kilku bloczków betonowych powyżej myślę, że da się samemu ogarnąć. Są magicy, którzy także samodzielnie ocieplają ściany, ale do takich prac zdecydowałbym się już zapewne na wynajęcie ekipy. Ściany na szczęście zostały już ocieplone na etapie budowy domu.
      Również nie mam piwnicy.

  • @Radoslaw1986xx
    @Radoslaw1986xx ปีที่แล้ว +8

    Elegancko, też mnie to czeka na wiosnę 😊 ale chyba zdecyduje się na styrodur 10cm, zamiast styropianu 15cm. Jeśli będzie suchy to sprawdzi się lepiej niż te 15 wilgotnego styropianu.
    Aż mam ochotę odkopać u mamy jedną płytę i sprawdzić jak z wilgotnością 🤔 bo ma aqua od kilku lat

    • @amator_potrafi
      @amator_potrafi  ปีที่แล้ว +11

      Doczytałem, ale dopiero niedawno, że styrodur może być lepszy, ale słyszałem również, że styropian Aqua, ten który ja użyłem, może nasiąknąć wodą, ale dopiero wtedy gdy jest przecięty. Zapewne chodzi o tradycyjne cięcie piłą, gdzie narusza się strukturę powierzchni. Używając swojej (własnej roboty) maszynki do cięcia styropianu (filmik znajduje się na kanale) na bazie podgrzewania drutu oporowego, tak naprawdę styropian topiłem. W miejscu "przecięcia- stopienia "powstawała taka szklista, twarda powierzchnia, która mam taką nadzieję, w większym stopniu zabezpieczy ten styropian przed wilgocią, niż gdyby był cięty tradycyjnie.
      Ps. Gdy sprawdzisz u swojej Mamy, to daj proszę znać na forum jak zachowuje sie Aqua po kilku latach, skorzystamy wszyscy.

  • @ukaszkot1324
    @ukaszkot1324 ปีที่แล้ว +6

    Proszę pamiętać żeby nie przysypać foli kubelkowej,góra musi mieć kontakt z powietrzem wtedy spełnia swoją rolę.Jest do tego specjalna lista wykonczeniowa,wtedy jest estetycznie

    • @amator_potrafi
      @amator_potrafi  ปีที่แล้ว +8

      Dziękuję za radę, chyba właśnie tak zrobię.
      Zostawiłem sobie lekki naddatek tej folii ponad poziom gruntu i po założeniu siatki właśnie takimi listwami mam zamiar od góry zakończyć folię kubełkową. Pański komentarz jest kolejnym na tym kanale, który zachęca mnie do takiego wykończenia. Jeszcze raz dziękuję.

    • @ukaszkot1324
      @ukaszkot1324 ปีที่แล้ว +6

      To jest konieczność, ponieważ gdy się zasypie wtedy wilgoć nie ma jak się wydostać a nawet gorzej styropian gnije.Pozdrawiam i życzę dobrej pracy

    • @amator_potrafi
      @amator_potrafi  ปีที่แล้ว +7

      Dziękuję i również pozdrawiam.

  • @kaska1593
    @kaska1593 ปีที่แล้ว +7

    W dzisiejszych czasach ogrzewanie jest bardzo drogie. Super, że robisz ocieplenie fundamentów. Nie ważne jaką metodą styropian czy styrodur jest dodatkowa izolacja. Musi być lepiej. Odczuwalne na rachunkach 😏

    • @amator_potrafi
      @amator_potrafi  ปีที่แล้ว +8

      Zgadzam się. Jest drogo i pewnie taniej już nie będzie ... chyba, że zainwestujemy w termoizolację.

    • @Anonymous-PL
      @Anonymous-PL ปีที่แล้ว

      Akurat ocieplenie fundamentu dużo na rachunkach nie da

    • @amator_potrafi
      @amator_potrafi  ปีที่แล้ว +7

      Kamera termalna pokazywałe, że tamtędy ucieka dużo ciepła. Ocieplenie ścian, wylewki, dachu miałem już położone na etapie budowy domu. Fundamenty oraz bloczki betonowe tuż nad powierzchnią ziemi nie były jednak wcześniej ocieplone. Dlatego też zdecydowałem się na ocieplenie tych elementów budynku.
      Ps. Zauważyliśmy, że do podłogi już tak nie "ciągnie".

    • @bodziow.3405
      @bodziow.3405 ปีที่แล้ว +4

      Powinien być styrodur ponieważ styropian wchłania wilgoć .

    • @amator_potrafi
      @amator_potrafi  ปีที่แล้ว +7

      Teoretycznie ten styropian (Aqua), który zastosowałem również nadaje się do ocieplenia fundamentów narażonych na wilgoć. Teoretycznie ... jak będzie w praktyce? Zobaczymy.

  • @LocoGrove
    @LocoGrove ปีที่แล้ว +1

    Nie znam się dokładnie na technologii i nie wiem jak mocna jest ta czarna folia kubełkowa, ale bałbym się, że myszy znajdą szczelinę. U mnie jak ocieplałem dom dobre 15 lat temu, to zapomniałem na najniższej warstwie styropianu, na dolnej krawędzi położyć grubą warstwę zaprawy i zatopić siatkę. Po kilku latach od dołu myszy dostały się pomiędzy styropian i ścianę. xD Wystraszone biegały w szczelinach jak się stukało w styropian. Musiałem odkopywać styropian na prawie całym obwodzie domu.

    • @amator_potrafi
      @amator_potrafi  ปีที่แล้ว +6

      Nie dało się z nimi zaprzyjaźnić?

    • @LocoGrove
      @LocoGrove ปีที่แล้ว +2

      @@amator_potrafi przez moment nie przeszkadzały, ale później zauważyłem, że dziurami w ziemi wyrzucają wyskrobany styropian. W dodatku przez te szczeliny potrafiły wyjść na strych. Na ścianach nie mam położonego tynku, tylko warstwy kleju w którym zatopioną mam siatkę i na to położoną farbę. Musiałem reagować xD , bo za15 lat mogła zostać sama siatka, kołki i warstwy farby xD

    • @amator_potrafi
      @amator_potrafi  ปีที่แล้ว +6

      To rzeczywiście mocna sprawa. Miałeś poważny problem. Dobrze, że w porę się zorientowałeś i udało Ci się zaradzić większym kłopotom.
      U mnie są na zewnątrz są tylko dwa pasy styropianu: jeden przy fundamencie i drugi przy bloczkach betonowych. Powyżej mam już ścianę trójwarstwową z ociepleniem wewnątrz. Jeżeli myszy będą harcowały, odpukać, to tylko przy gruncie.
      Dzięki, że zwróciłeś na to uwagę, pozdrawiam.

  • @danielwnetrzak3319
    @danielwnetrzak3319 3 หลายเดือนก่อน +3

    Jak Pan wyprofilował ten styropian aby pasował ksztaltem do schodów?

    • @amator_potrafi
      @amator_potrafi  2 หลายเดือนก่อน +2

      Do przycinania styropianu zrobiłem sobie wycinarkę, taką na bazie drutu oporowego. Dzięki temu mogłem wycinać dowolne kształty.
      Poniżej podaję link do filmiku z wycinarką:
      th-cam.com/video/DYqLByb6Z4M/w-d-xo.html

  • @ThePoniatowski13
    @ThePoniatowski13 ปีที่แล้ว +5

    Dzien dobry! Czy gore tez bedzie Pan ocieplal steropianem? Czy juz jest ocieplony budynek? Czy ocieplal Pan XPS fundament? Pozdrawiam

    • @amator_potrafi
      @amator_potrafi  ปีที่แล้ว +7

      Dzień dobry,
      Ściany, wylewka, dach zostały już ocieplone na etapie budowy domu. Zastanawiałem się nad poprawą ocieplenia powyżej, ale jednak, na dzień dzisiejszy (jak to mówił Kamil Grosicki :) góry już nie będę ocieplał. Skoncentrowałem się jedynie na fundamentach i bloczkach betonowych (z delikatną zakładką na ocieplonej już ścianie), gdzie kamera termalna pokazała mi, że ucieka najwięcej ciepła.
      Do ocieplenia użyłem styropianu Aqua, dedykowanego do fundamentów narażonych na działanie wilgoci. Z treści forum wynika jednak, że lepszym materiałem byłby styrodur. Jeżeli zastanawia się Pan nad ociepleniem fundamentów, to proszę wziąść to pod uwagę.
      Również serdecznie pozdrawiam.

  • @user-ci7jm7tr9r
    @user-ci7jm7tr9r 7 หลายเดือนก่อน

    zadnego malowania , tylko fola kubelkowa , a na dol ponizej izolacji lawy drene , wode musisz odprowadzic , wilgoc z fundamentu musi odparowac , a jak ja zasmarujesz , to jak to bedzie oddychac

    • @amator_potrafi
      @amator_potrafi  7 หลายเดือนก่อน +4

      Fundament poniżej poziomu gruntu pomalowałem dysperbitem zgodnie z otrzymanymi radami i ... mam również nadzieję zgodnie ze sztuką. Styropian do poziomu ziemi zabezpieczyłem folią kubełkową, którą od góry zakryłem listwami. Dzięki temu, myślę, że woda z zewnątrz nie będzie dostawała się do styropianu, a ewentualna wilgoć, jeżeli będzie mimo wszystko zbierała się przy styropianie, będzie miała którędy odparowywać (między tymi kubełkami).

  • @marcinczasposzukiwan5970
    @marcinczasposzukiwan5970 7 หลายเดือนก่อน

    Wszystko ładnie pięknie ale widze jeden problem. Jak sobie myszy zrobia dziure w ziem i dostaną się do styropianu ktory jest zabezpieczony tulko folią kubelkową czeka cie poprawda. U mojego sąsiada myszy zaczęły od fundamentów bo tez miał tak zrobione a wyszły pod dachem bo nie miał listwy startowej.

    • @amator_potrafi
      @amator_potrafi  7 หลายเดือนก่อน +3

      Styropian u mnie po zewnętrznej stronie położony jest jedynie do wysokości podłogi. Tak jak pokazuję to na filmie. Jeżeli jakieś myszy się więc pojawią, to nie dojdą do dachu, lecz pozostaną przy gruncie. Wolałbym jednak, żeby ich w ogóle nie było.
      Ps. O innym zabezpieczeniu ocieplenia ze styropianu, niż folia kubełkowa, nie słyszałem. Masz jakieś pomysły?

  • @consok9661
    @consok9661 ปีที่แล้ว +2

    Odkopales cały fundament aż do końca?

    • @amator_potrafi
      @amator_potrafi  ปีที่แล้ว +5

      Obawiałbym się przy piętrowym domu odkopywać całe fundamenty na całej długości ściany. Sprawdziłem sobie na samym początku głębokość fundamentów, ale kopałem tylko w jednym miejscu, punktowo. Potem tę dziurę zasypałem. Styropian kładłem już wyżej.

  • @cutweld4610
    @cutweld4610 ปีที่แล้ว +5

    Robiłem tak, niewiele się zmieniło, ciekawe jak u Pana?

    • @ThePoniatowski13
      @ThePoniatowski13 ปีที่แล้ว +5

      Tez zastanawiam sie ile to da? Tak damo zastanawiaja mnie schody. Czy nie jest to dosc duzy mostek termiczny?

    • @cutweld4610
      @cutweld4610 ปีที่แล้ว +6

      @@ThePoniatowski13 schody dolane bezpośrednio do fundamentów ciągną zimno wgłąb domu, zimno idzie po posadzce. Mam to samo. Co do ocieplania fundamentów to zimno i tak ciągną w górę od ziemi. Najlepiej jak fundament jest odcięty terminie z dmoch stron tak, aby zimno nie rozchodziło się poziomo w podłogi, chudziaki, wylewki itp. Tam gdzie mam wylewkę wewnętrzna odcięta styropianem jest dużo cieplej niż tam gdzie ktoś kiedyś zrobił wylewkę bez ocieplenia pionowego. Powodzenia. Pozdrawiam

    • @amator_potrafi
      @amator_potrafi  ปีที่แล้ว +9

      Od czasu kiedy ociepliłem fundamenty i ten niewielki fragment ponad gruntem, zdaża się, że po salonie chodzimy boso, bez kapci. Do tej pory było to raczej niewskazane.

    • @amator_potrafi
      @amator_potrafi  ปีที่แล้ว +9

      Zastanawiałem się również na tym, a dodatkowo nad tarasem. Zimno przez posadzkę na tarasie, a na schodach również z boku, zawsze będzie chciało wejść do domu, a ciepło tą samą drogą z tego domu będzie uciekać. Niestety, gdy masz juz dom wybudowany, to trudno wszystko ocieplić. Można nawet schody obudować styropianem, ale "coś za coś". Na szczęście w ścianie oraz pod podłogą w domu również mam styriopian. W czasach, gdy dom był budowany zazwyczaj to wystarczało. Dzisiaj, gdy temat termoizolacji jest szczególnie ważny, postanoiwłem, aby dodać ocieplenie również do fundamentów oraz na bloczki betonowe ponad gruntem.

    • @amator_potrafi
      @amator_potrafi  ปีที่แล้ว +9

      Dokładnie. Miałem z tym dylemat. Początkowo chciałem ocieplić również schody po bokach, ale ostatecznie zrezygnowałem z tego pomyslu. Podobna sytuacja była z tarasem. Doszedłem do wniosku, że ciepło "wychodząc" z domu zapewne nie "dojdzie" nawet do boków schodów czy tarasu, tylko będzie uciekać od razu do góry przez posadzkę. Tu już styropianu nie mogłem położyć.
      Wątpię, aby u mnie styropian był położony pomiędzy schodami i ścianą, ale pod wylewką wewnątrz i w ścianie, pomiędzy bloczkami suporeksu mam już ocieplenie rozłożone. W czasach budowy domu miało to wystarczyć.
      Jeżeli natomiast chodzi o przenikanie zimna spod fundamentów do góry, to myślę, że pod budynkiem (w czasie siarczystych mrozów) zawsze jest cieplej, niż przy gruncie. Przykładowo, dla mojego regionu głebokość przemarzania gruntu wynosi 1,0 m. Dlatego też zależało mi na ociepleniu boków fundumentów oraz bloczków betonowych nad poziomem gruntu.
      Również pozdrawiam.

  • @RobIn-ky4uz
    @RobIn-ky4uz ปีที่แล้ว +5

    Czy sięgałeś po profesjonalna poradę? Nie bałeś się że fundament sie nie sypnie? Mieszkam w portugalii i tu domy mają zero izolacji wiec chciałbym coś takiego zrobić tylko się dygam ze dom mi się sypnie ;)

    • @amator_potrafi
      @amator_potrafi  ปีที่แล้ว +10

      Dobrze, że na to zwracasz uwagę. Ja też o tym myślałem. Nie brałem żadnego profesjonalnego doradcy, ale dokopałem się w jednym miejscu do końca fundamentu, aby sprawdzić jak głęboko sięga w grunt. Nie pamiętam już dokładnie ile, ale sięgał dużo głębiej, niż dolna krawędź przyszłego styropianu. Kopania w głąb, takiego punktowego, było sporo. Potem zasypałem z powrotem tę dziurę, ubiłem w tym miejscu ziemię i ze spokojem już kładłem styropian, mając świadomość, że jest jeszcze sporo fundamentu poniżej. W trakcie budowy domu majster na fundamentach nie oszczędzał :)
      Mimo wszystko, nie kopałem od razu przy wszystkich ścianach, tylko stopniowo.
      Jeżeli chodzi o fundamenty, to bardziej obawiałem się, że może przyjść jakaś wielka ulewa, woda wtargnie do wykopów, rozmoczy ziemię i wtedy mi fundamenty podmyje. Na szczęście nic takiego się nie stało, ale zwracałem uwagę na pogodę.

    • @RobIn-ky4uz
      @RobIn-ky4uz ปีที่แล้ว +6

      @@amator_potrafi dziękuję za wyczerpującą odpowiedź. Czy czujesz różnice po dociepleniu i zaizolowaniu?

    • @amator_potrafi
      @amator_potrafi  ปีที่แล้ว +8

      Przed chwilą odpowiadałem na podobne pytanie i powtórzę podobnie:
      Nie przypominam sobie, abym kiedykolwiek w sezonie jesienno zimowym chodził po domu boso, bez kapci. Teraz już się to zdaża ;)
      Mam nadzieję, że gdy temperatury spadną jeszcze niżej, nic się w tym temacie nie zmieni.

    • @Anonymous-PL
      @Anonymous-PL ปีที่แล้ว +6

      Nie odkopuj każdego boku domu ma raz tylko po jednej ścianie rób , zasyp i następna

    • @amator_potrafi
      @amator_potrafi  ปีที่แล้ว +5

      Takie komentarze w mojej opinii są b. ważne. Dobrze, że również zwróciłeś na to uwagę.
      Ps. Prace podzieliłem sobie na etapy.

  • @user-ip4bv3xp2f
    @user-ip4bv3xp2f 4 หลายเดือนก่อน

    Termoizolacja od poziimu przemarzania. Cementowe kleje nie trzymają do mas asfaltowych.

    • @amator_potrafi
      @amator_potrafi  4 หลายเดือนก่อน +3

      Ad. 1. U mnie występuje druga strefa przemarzania gruntu, czyli 100 cm. Idealnie byłoby więc położyć styropian do tej głębokości. Gdy dom już jest wybudowany, to jednak nie zawsze można dojść tak nisko. Ocieplając tę część domu starałem się, na tyle na ile to możliwe, maksymalnie zniwelować uciekanie ciepła od dołu.
      Ad.2. Przyjąłem. Wobec tego dobrze, że do sporej części ocieplenia stosowałem klasyczny klej do styropianu w piance i że dodatkowo styropian dociskany jest przez grunt. Na razie jeszcze nic nie odpada.

  • @Anonymous-PL
    @Anonymous-PL ปีที่แล้ว

    Dysperbit to syf , to żadna hydroizolacja to nadaje się tylko na podkład pod prawdziwa hydroizolacja, do ocieplenia najlepiej xps bo ten aqua też potrafi pić wodę

    • @amator_potrafi
      @amator_potrafi  ปีที่แล้ว +6

      Dziękuję za opinię. Decyzję o użyciu dysperbitu i zastosowaniu styropianu do fundamentów "Aqua'' podjąłem na podstawie informacji dostępnych w Internecie, jak również w składzie budowlanym. Ja styropian mam już zasypany, ale osoby, które podobne prace mają dopiero przed sobą, z pewnością wezmą Pana/ Pani komentarz pod uwagę.

    • @pm316
      @pm316 ปีที่แล้ว

      W skaładach budowlanych to o hydroizolacji mają "0" wiedzę. Jak ktos tu napisał Dysperbit do łajno. Klej do klejenia też nie taki jak powinien być wszystko odpadnie z czasem ŻADNYCH KLEJÓW CEMENTOWYCH.

    • @amator_potrafi
      @amator_potrafi  ปีที่แล้ว +7

      Nie mam teraz tego kleju pod ręką, ale z tego co pamiętam jest to klej zarówno do przyklejania styropianu do podłoża, jak również do przyklejania siatki na ten styropian. Może jednak nie odpadnie?

  • @olganosowski7681
    @olganosowski7681 ปีที่แล้ว

    Granica arkusza nazywają brzegiem.

    • @amator_potrafi
      @amator_potrafi  ปีที่แล้ว +4

      Dziękuję za wskazanie synonimu. Ja być człowiek mało oczytany.

  • @jerzynawrot590
    @jerzynawrot590 ปีที่แล้ว +1

    i którędy ta wilgoć ma wyjść ! fundament z samego dołu podciąga wodę z ziemi tam nie izolacji i wszystko gnije bo dysperbit zamyka parowanie .dysperbit jest dobry ale dla producentów i sprzedawców.profesjonaliści proponują na odsłonięty fundament dać styropian do fundamentów plus membranę nieprzepuszczalną w postaci foli kubełkowej , tak by woda z fundamentu swobodnie parowała a nie kisiła się w zamkniętej przestrzeni....

    • @amator_potrafi
      @amator_potrafi  ปีที่แล้ว +7

      Dziękuję za komentarz i pokazanie innego punktu widzenia na malowanie fundamentów dysperbitem. Z tego co się orientowałem przed pracami, zabezpieczenie materiałem wodnoochronnym, w tym przypadku dysperbitem, bocznej ściany fundamentów, jest konieczne. Może to chodzi o to, że taka boczna powierzchnia jest dużo większa niż fundament od spodu i tym samym bardziej narażona na działanie wilgoci. Nie tylko od wód gruntowych, ale również
      od tego co spływa z góry. Wspomnę dodatkowo, że pomiędzy fundamentem, a bloczkami betonowymi, w czasie budowy domu położono papę. Zapewne po to, aby wilgoć właśnie nie podchodziła do góry. Może ktoś jeszcze włączy się do dyskusji.
      Ps. Zastanawiałem się jak zakończyć folię kubełkową na górze. Domyślam się, że Twoim zdaniem lepsza byłaby listwa (z możliwością odprowadzenia ewentualnej wilgoci do góry), niż zwykłe zaklejenie zaprawą. Jeszcze raz dzięki za opinię.

  • @Razem_Poza_Droga4X4
    @Razem_Poza_Droga4X4 ปีที่แล้ว

    Niezły "fachowec" z ciebie
    Materiał nie taki plus brak izolacji chemicznej 😳... Tłumaczenie że sam i dla siebie ok rozumiem ale wypadało by dodać informacje że robisz to niezgodnie ze sztuką mimo wszystko byle służyło jak najdłużej

    • @amator_potrafi
      @amator_potrafi  ปีที่แล้ว +6

      Dzięki za komentarz, wykorzystam go, aby przypomnieć, że absolutnie nie jest moją intencją robienie poradników. Głównym założeniem tego kanału jest pokazanie, jak amator może wykonać niektóre prace. Zresztą tytuł kanału mówi sam za sieie. Zauważ proszę, że na końcu zdania jest pytajnik, nie kropka. Z pewnością te prace można wykonać: szybciej, sprawniej, lepiej, używając lepszych materiałów i narzędzi, ale ... życie pokazuje, że czasami nie można zastosować najlepszego rozwiązania, bo nie ma: czasu, fachu w ręku, doświadczenia, znajomości materiałów informacji o przydatnych narzędziach. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem byłoby wynajęcie fachowców, ale jeżeli nie można wybrać najlepszego rozwiązania, wybiera sie drugie po najlepszym.
      Fachowcy (piszę to bez cudzysłowia i bez sarkazmu ) oceniając moje prace, komentarzach mogą zwrócić uwagę na błędy, mankamenty. Inne osoby, inni amatorzy, którzy zastanawiają się, czy podołaliby podobnym wyzwaniom, będą wiedzieli już na co zwrócić uwagę i jakich błędów nie popełniać. To, mam nadzieję, będzie wartością dodaną tego kanału.
      Pozdrawiam.

    • @Razem_Poza_Droga4X4
      @Razem_Poza_Droga4X4 ปีที่แล้ว +1

      @@amator_potrafi I to się chwali tylko w dobie internetu social mediów itd niestety ale skoro pokazuje się że można należy też wspomnieć o tym jakie są lub mogą być tego efekty... Jako elektryk też mógłbym robić filmy jak "zaoszczędzić" bo można usunąć usterkę lub sprawdzić coś w prosty sposób samemu ale liczę się z tym że 8 na 10 osób nie przeczyta opisu lub przewinie tylko tam gdzie go interesuje... A później będą żale... Chwali się chęci i przyjęcie krytyki jednak mamy 21 wiek technologia pracy poszła do przodu materiały również i tu różnica w tym "JAK ROBIĆ" a "Jak Zrobiłem u Siebie"

    • @amator_potrafi
      @amator_potrafi  ปีที่แล้ว +6

      Efekty już są, jest ciepłej, szczególnie od posadzki.
      Chciałbym wyjaśnić, że wszystkie prace jakie wykonuję, staram się wykonać jak umiem najlepiej (i to nie dlatego, że robię "na swoim"), wykorzystując do tego całą wiedzę, którą jestem w stanie wcześniej przyswoić. Jednak w dobie mnogości otaczających nas informacji, może się pojawić pewien zamęt i coś istotnego może umknąć. Przykład: Zastosowałem na fundamenty izolację z dysperbitu, na styropian nałożyłem izolację z folii kubełkowej, ale dopiero z Twojego komentarza dowiedziałem się, że jest coś jeszcze takiego jak izolacja chemiczna. Mógłbyś wyjaśnić co to jest? Ja już przysypałem fundamenty, ale inni mogą jeszcze skorzystać. Pozdrawiam serdecznie.

    • @Razem_Poza_Droga4X4
      @Razem_Poza_Droga4X4 ปีที่แล้ว +2

      @@amator_potrafi Izolacja chemiczna to nic innego jak inniekcja w mur budynku jeśli tego wymaga. Dość drogi dodatek ale jednak moim zdaniem warto wykonać nawet we własnym zakresie informacje dostępne choćby w Google inną formą jest odizolowanie dodatkową warstwą między styrodur (w twoim wypadku styropian) najzwyklejszej hydroizolacji lub choćby folli w płynie, a folię kubełkową jak sam zapewne zauważyłeś folia nie dolega ściśle i o ile masz dach który wystaje poza obwód ścian to w "miarę ok" ale duża liczba domów niestety ma bryłę "klocka".
      Folie wystawiamy 30 do 50 cm nad poziom gruntu i zabezpieczmy od góry listwą lub gzymsem

    • @amator_potrafi
      @amator_potrafi  ปีที่แล้ว +5

      Dzięki za szybką i ... fachową odpowiedź.
      Dach u mnie wystaje prawie na 95 cm. (szerokość podbitki z rynną). Są jednak wiatry, które mogą zacinać deszcz na ścianę. Styropian odizolowałem od gruntu jedynie folią kubełkową i tak już pewnie zostanie. Nałożenie siatki i zakończenie folii kubłełkowej od góry jeszcze przede mną. Pierwotnie, folię kubełkową chciałem od góry zakleić (na poziomie gruntu) po prostu tą samą zaprawą klejową, którą nakładałem na arkusze i przyklejałem do fundamentów oraz którą będę również kleił siatkę. Pojawiło się jednak kilka głosów na forum, które doradzają, aby użyć listwy.
      Jeszcze raz dziękuję za komentarz.

  • @WuJOoO
    @WuJOoO ปีที่แล้ว +2

    Oto idealny przykład jak się nie brać za coś czego się nie potrafi :/

    • @amator_potrafi
      @amator_potrafi  ปีที่แล้ว +10

      Zdaję sobie sprawę, że niekoniecznie musi to się wszystkim podobać, ale robię to sam i "na swoim". Mimo wszystko dziękuję za komentarz.

    • @MrCzucz
      @MrCzucz ปีที่แล้ว +1

      @@amator_potrafi szkoda pieniędzy i swojej pracy na swoim. Do ziemi tylko i wyłącznie styrodur koniec i kropka. Wiem że dużo droższy niż zwykły styropian ale ta oszczędność się zemści.
      Chyba że to jest styrodur. Jeśli tak to przepraszam.

    • @amator_potrafi
      @amator_potrafi  ปีที่แล้ว +5

      Do ocieplenia zastosowałem styropian Krasbud AQUA, taki lekko niebieski, frezowany. Przykleiłem nim całość, 2 warstwy, zarówno poniżej jak i powyżej poziomu gruntu. Jest on droższy , niż zwykły biały styropian, ale w składzie budowlanym, w którym go kupowałem powiedziano mi, że jest on specjalnie dedykowany do fundamentów. W specyfikacji widnieje m.in.:
      Zastosowanie: Izolacja cieplna:
      ścian fundamentów poniżej poziomu gruntu;
      cokołów i ścian piwnic;
      podłóg, ścian i stropów w pomieszczeniach o podwyższonej wilgotności;
      pomieszczeń o dużej wilgotności np. chłodni, mroźni, myjni.

    • @MrCzucz
      @MrCzucz ปีที่แล้ว

      @@amator_potrafi domyślałem się że to styro typu aqua. Lepszy niż zwykły ale niestety na dłuższą metę nie do ziemi. W końcu naciagnie wilgoci.

    • @amator_potrafi
      @amator_potrafi  ปีที่แล้ว +5

      Pod koniec filmu wstawiłem fragment, w którym właśnie taką folią zakrywam styropian i całość zasypuję ziemią.
      Póki co, folia wychodzi jeszcze trochę ponad grunt, ale jak wyrównam ziemią, to ją przytnę.

  • @user-sr2zp8wh2n
    @user-sr2zp8wh2n ปีที่แล้ว

    Эх грамотей защиту он придумал из трухи 🤣🤣 а где рубероид?

  • @zenonpyszczek6701
    @zenonpyszczek6701 ปีที่แล้ว

    Kurwa Mac ale fuszerka. Będziesz miał tam grzyba ze ho ho specjalisto.

    • @amator_potrafi
      @amator_potrafi  ปีที่แล้ว +6

      Odpowiem (w odróżnieniu od ciebie bez wulgaryzmów), że jestem innego zdania.

    • @zenonpyszczek6701
      @zenonpyszczek6701 ปีที่แล้ว

      @@amator_potrafi zdanie kogoś, kto klei styropian prosto na mur jest nic nie warto. Tak samo jak klejenie wełny na gole drewno.

    • @amator_potrafi
      @amator_potrafi  ปีที่แล้ว +8

      Nie kleiłem "prosto na mur", tylko, zgodnie z otrzymanymi radami, na dysperbit, którym mur wcześniej zabezpieczyłem. Nie zajmuję się tym zawodowo, polegam na radach specjalistów (chcę też zaznaczyć, że na kanale są wypowiedzi, które nie zalecają użycia dysperbitu).
      A odnosząc się do tonu twoich wypowiedzi: jeżeli posiadłeś nawet największą wiedzę w ocieplaniu fundamentów, to nie umiejąc powstrzymać się od złośliwości, ta wiedza zapewne w realu też nie jest dużo warta.

  • @my.pariasi4820
    @my.pariasi4820 ปีที่แล้ว +7

    Witamy🙂przyjemnie się oglądało👌w wolnej chwili zapraszamy do siebie na kanał może się spodoba🙂pozdrawiamy z Podkarpacia😉

    • @amator_potrafi
      @amator_potrafi  ปีที่แล้ว +6

      Dziękuję za dobre słowo. Wstąpiłem do Was na kanał, macie wszechstronne zainteresowania: sporty walki, kulinaria, grzybobranie, jazda konna. Gratuluję, polecam i pozdrawiam :)

    • @my.pariasi4820
      @my.pariasi4820 ปีที่แล้ว +5

      @@amator_potrafi Dziękujemy, trzeba w życiu próbować robić co się kocha😉💪pozdrawiamy🙂