Mario właśnie za to bardzo cię szanuję. Za każdym razem gdy coś robisz dodajesz do materiału krótki test lub poradnik. Dzięki za poświęcenie czasu na żarówki ;)
Oglądam filmy w zasadzie od początku kanału i jedyne co od tej pory się zmieniło to jakość filmów poszła w górę. No i współprace się pojawiły. Żadnej maniery, wywyższania się, potrafisz przyznać się do błędów, a filmy cały czas ogląda się z przyjemnością. Tak trzymaj :)
Odnośnie żarówek - świetlówek. Ciekawostką jest fakt specjalnego postarzania produktu. Aktualnie świetlówki startują na "zimno" - co skraca ich żywotność, bardzo często świecą krócej niż 2 lata, Jak sprawdzić bez ingerencji w żarówkę? w świetlówkach które już są jakiś czas użytkowane widać wypalenia na początku i końcu świetlówki. Spowodowane jest to tym że brakuje w płytce drukowanej żarówki rezystora. W mieszkaniu mam 2 świetlówki, jedna świeci już 8 lat (jest po modyfikacji - po wlutowaniu brakującego rezystora). Natomiast drugą wymieniałem już 3 razy (rękojmia - 2 lata). Żarówki te mają nawet oznaczone na płytce drukowanej miejsce gdzie zamontować ten rezystor.
Mała podpowiedź - porównaj kilka żarówek o tym samym deklarowanym poziomie lumenów, ale różnych firm. Wtedy zrozumiesz, że niestety nie wystarczy ten jeden współczynnik. Nie ma jednego obowiązującego sposobu pomiaru jasności, stąd różni producenci mocno elastycznie do tego podchodzą. W efekcie żarówka 800 lumenów firmy A będzie sporo jaśniejsza od 1100 lumenowej żarówki firmy B. No i jeszcze mała sugestia odnośnie pomysłów na kolejne odcinki - niemal każde pomieszczenie, jakie prezentujesz charakteryzuje się bardzo nieprzyjemnym pogłosem. Sucha zabudowa, tynki, cegła - wszystkie te materiały są pogłosogenne. Warto byłoby zadbać o jakąś adaptację akustyczną. Są różnego rodzaju panele (również do samodzielnego stworzenia), jak również ciekawe formy okładzin korkowych, pianek czy też akustyczne tynki japońskie. Hałas jest zmorą dzisiejszych mieszkań, więc na pewno wielu widzów z ciekawością zapoznałoby się ze sposobami poprawy akustyki w już istniejących lokalach.
Ja jednak polecam do całościowego oświetlania pomieszczenia tradycyjną żarówkę żarową. Żadne nawet dobrej klasy LEDy typu Osram z CRI 95 nie dawały mi takiego komfortu dla oka jak stara bańka. O innych LEDach nawet nie wspominam. Do kuchni punktowo halogeny. W łazience tez halogeny.
Fajny test, jednakże lepiej sprawdzają się żyrandole i lampy wewnętrzne które maja skierowane żarówki na sufit, wówczas mamy jaśniej i więcej światła. Plusem jest tez to ze nie rażą w oczy. Fajny pomysł na te zewnętrzne :)
@Mario Budowlaniec Opalarka to termokurczek jest ok. Ja zacisam je hotairem i idzie. Wychodzi nawet estetyczniej niż zapalniczką czy zapałkam, bo czasami nawet zdarzało się przegiąć i koszulka się zapaliła, albo się marszczyła. Hotem nie ma problemu i ładnie, bez marszczenia się zaciska.
Witam. Tez kupowałem kinkiet zewnętrzny z philipsa. Miałem ten sam problem z czułością czujnika światła. Włączał się od przejeżdżających ulicą samochodów (droga około 25m od źródła światła). Zgłaszałem do producenta to polecili aby lekko przysłonić za pomocą taśmy czujnik aby ograniczyć jego pole widzenia. Czujnik działa nie tylko na ruch ale także na zmianę temperatury (info od producenta)
Każdy ma swoje zdanie na temat światła i jego barwy. To tak jak by powiedzieć że TV 42" jest pomyłką w pokoju o wielkości 5m x 4m. Około 9 lat temu były takie wierzenia wmawiane przez sprzedających i architektów. Teraz 55" jest taki sobie i większe są jeszcze lepsze i już nikt nie neguje a nawet namawia im większy tym lepszy. Wracając do żarówek. U siebie w domu mam tylko barwę zimną białą moc żarówki jednej to 15W ale w żyrandolu mam ich 3 z wyborem 1+2 (barwa 6000K), i nie czuję się zmęczony ale każdy jest zachwycony jak poczuje to białe a nie żółte światło będąc u mnie, jedno jest pewne że wzrok nie wysila się a temperatura ciepła, neutralna i zimna to kwestia gustu. Jedynie w żółtej barwie to pieczywo wygląda ładniej. Mając kuchnię w bieli (a mam taką), tylko zastosowanie barwy zimnej białej daje super efekt wizualny. W pokojach jeśli włączysz jedną "żarówkę" LED jest spoko ale jak czytasz lub pomagasz dziecku w lekcjach włączasz pozostałe 2 i w pokoju jest super ładnie jasno i biało. A u rodziców w domu wszędzie ta barwa żółta a neutralna w piwnicy bo jakoś tak za jasno ;D. Może to takie zabobony i kolejne wmawiania ludziom bo nie mają swojego rozumu. Poczekamy kilkanaście lat i sprawdzimy co jest właściwe a co nie. Co do trwałości to może to głupio zabrzmi ale wszystko ma się psuć i uszkadzać w końcu konsument napędza rynek. Warto kupić w sklepie i mieć dowód zakupu bo gwarancja jest na 2 lata (połowa żarówek zazwyczaj jest reklamowana druga połowa już niedomaga po 2 latach a znikoma liczba jeszcze świeci powyżej 3-4 lat). Ale to tylko moje zdanie gdzie od ponad 6 lat mam tylko barwę zimną białą w całym domu, że mieszkam w bloku to w piwnicy też mam tą samą barwę. A może wzrok powinien się męczyć przy barwie ciepłej w końcu to tylko dla naszego zdrowia ;D
Jeśli widzimy, że jest faza na niebieskim przewodzie, to chyba wypadałoby przełożyć przewody pod przełącznikiem lub w puszce. Wiem, że to dodatkowe pięć minut roboty, ale tu chodzi o bezpieczeństwo.
Łukasz Aftyka jasne ale gdy masz instalacje mega stara i wszystko robione na przewodach 3 zylowych to czasem może być ciężko, poza tym szukaj teraz gdzieś zatynkowanych puszek etc. Wiem kolorystyka mega ważna i powinnismy wszyscy się do niej stosować, jednak w polskich standardach często spotkasz się z takim zabiegiem.. zawsze wiec należy sprawdzić przed przystąpieniem do pracy zgodność kolorów obecność napięcia etc..
Mario drobna uwaga. Raczej nie powinno się stosować miękkiego lutowania na zewnątrz. Lut cynowy po czasie bedzie sie "kruszył" zwłaszcza w niskich temperaturach. Mimo wszystko wielki szacun do twoich wszystkich filmów i porad ✌
Mario, z tego co widzę to Twój czujnik ruchu w oświetleniu przed frontowymi drzwiami jest jednym z prostszych i tańszych (czujnik pir hc-sr501). Wykrywa ruch na zasadzie zmian temperatur więc teorytycznie nawet podmuch ciepłego/zimnego powietrza go wzbudza
Niekoniecznie z błędem. Nie wiem jak w Polsce, ale w UK to częsty przypadek. Jeżeli do włącznika Live idzie czerwony (lub brązowy) to naturalnie Neutral (niebieski) staje się fazowym. Wymagane jest, żeby przy lampie zaznaczyć taśmą czerwoną, że jest to L.
@@MegaEghi I tu się zgadza, sam nie jestem zawodowym elektrykiem i czasem zdarza mi sie wykorzystac inny kolor przewodu, np przy wylacznikach schodowych, ale wtedy albo zakladam kolorowa termoskurczke na przewod, albo mam flamaster niezmywalny i zmieniam kolor.
Dobry filmik, bo nie wszyscy zdają się kumać o co chodzi w tych lumenach i barwie. Szczególnie jeśli chodzi o diody. Natomiast jeśli chodzi o świetlówki to te droższe są bardziej stabilne (brak migotania) jednak, jak dobrze powiedziałeś nie lubią częstego wyłączania.
Cześć Mario, jak zawsze bardzo fajny odcinek. Co do koszulek termokurczliwych i braku zapalniczki pod ręką - ja zamiast "ognia" używam po prostu grotu lutownicy. Pozdrawiam i czekam na następne odcinki!
Co jest lepsze: sieć sklepów Castorama, czy też Bricoman?? Kolejny świetny film - fajne te porównania żarówek, ale kupując warto też pamiętać o kolorze ścian wnętrza.
Mario, ale najważniejszy jest współczynnik oddawania barw. Dlaczego o tym nie wspomniałeś? Jedyne mające sens teraz LEDy na rynku to Ikea Ledare z Ra powyżej 90. To znaczy że mają ponad 90% wierność oddawania barw. Wszystkie te marketowe badziewia mają 80%. To jest najważniejszy parametr ledów, potem lumeny, a potem barwa. Po co komu mocne światło w którym masło będzie miało zielony kolor?
Witam serdecznie. Chciałbym zadać pytanie z innej bajki. Mam do otynkowania komin z klinkieru wewnątrz. Czy zwykła zaprawa tynkarska /tynk cementowo wapienny da rady? W planach mam położenie dwóch warstw. Oczywiście z zatopieniem siatki z włókna.
Czesc Mario mam zapytanie nie na temat ale widze tutaj najnowszy filmik wiec mam nadzieje ze odpowiesz. Poszukuje przecinarki do glazury max do 1600zl. Wiem ze miales NORTON Clipper TR202? czy polecil bys ja i ile dlugosci maxa mala ciecia przy kacie 45 stopni mam plytki o dlugosci 60 cm. drugi moj wybor to Scheppach FS3600T,prosze o odpowiedz pozdrawiam..
Mam nadzieję że ta fazę prawidłowo podłączysz w puszce. Wystarczy Fazer + przewód dwuzylowy z krokodylkami. Ja tak naprawiłem partanine po elektrykach z komuny.
Witam. Wiem że nie na temat ale i tak zapytam ;) Mam piwnicę gdzie przez długi czas był wyciek ścieków i mimo że już jest sucho to i tak śmierdzi. Chce tam zrobić na nowo wylewkę (bo ścieki były tylko na podłodze). Przed wylaniem nowej podłogi użyć jakiegoś środka chemicznego (jeśli tak to jakiego?) żeby się pozbyć smrodu? Skucie starej podłogi nie wchodzi w grę. Proszę o pomoc.
Trochę o doborze światła do pokoju. Tak wiem, że w filmie mowa o korytarzu itp. Kto chce, to skorzysta. Warto zwracać uwagę na współczynnik oddawania barw (Color Rendering Index). Wartość idealna to 100 Ra i jest równa światłu słonecznemu. Żarówki >80 Ra robią robotę. Zdjęcia robione w takim pokoju będą wychodziły bardziej soczyste i tym samym sztuczne światło zbliży się bardziej do naturalnego ;) Inna sprawa, to dla lepszego komfortu bierzemy światło, które nie mruga. Mruganie męczy nasze oczy. Widać je w kamerze smartfona itp. Na filmie Maria też to widać. LEDy z przetwornicą CCD nie mrugają.
Super film, jak zwykle. Mam tylko pytanie dotyczące lutowania tych kabli. Dlaczego nie użyłeś tutaj wago? Zbyt duża wilgotność czy coś innego? Pytam z punktu widzenia laika. Pozdrawiam! :)
Jest pięknie wszystko fachowo trzyma się i świeci....ale opalarka jak najbardziej wskazana do termokurczy a do przedluzania przewodow albo połączeń można wago swietnie sie spisują pozdrawiam
Film ciekawie zrobiony, dobry pomysł z porównaniem żarówek. Widać jakieś "lokowanie produktu" ale nie za dużo i dobrze wkomponowane. Bardzo fajnie. Pozdrawiam Zapraszam do siebie instagram.com/OswietlenieStarachowice Facebook.pl/OswietlenieStarachowice
Mario mam nadzieję że ten sufit z 3.42 już taki w domu miałeś gdy się wprowadziłeś a nie sam robiłeś bo wygląda jakby szpachle ktoś łopatą narzucał i szuflą wygładzał ??
Mówienie o tym, że przy barwie 4000K kolory są naturalne jest błędem. Odbiór barw przez oko ludzkie zależy nie od temperatury barwowej światła tyko od jego Ra (lub inaczej CRI). Który to parametr jest w pewnym stopniu niezależny od temperatury barwowej.
Mam taką nietypową proźbę czy masz jakiś wzór umowy o wykonania prac budowlanych które wykonujesz. Jak uzgadniasz zakres prac i gdy coś dochodzi to jak to rozliczasz.
MArio pliss pomóż . Nikt nie potrafi mi powiedzieć co zrobić. Remont piwnicy, ściany cegła z zaprawą piaskowo wapienną , sypia się fugi ile by się nie tarło. Chce odnowić te ściany tak żeby było schludnie i się to nie sypało. Wokół domu zrobiona podcinka , wilgoć delikatna przy pierwszych cegłach przy zetknięciu z podłożem. Jak mam odnowić te ściany żeby były na biało? Chciałem użyć grunt i tynk wapienny opatentowany , ale wysyłka 100 zł ... musze użyć coś co mam pod ręką.
Hej na wstępie chciałem napisać że oglądam od samego początku Twoje filmy i sporo mi pomogły i nauczyły. Ten komentarz wcale nie jest po to aby Ci cos udawadniac czy wytykać. Jako że akurat światło ledowe to temat który dobrze znam. To muszę przyczepić się do w sumie dwóch rzecz jedna to to że około 12:17 mówisz że barwa 4000k daje naturalne kolory. Z tym że powinieneś mówić o CRI i współczynniku Ra który jest na opakowaniu żarówek i to on mówi nam jak bardzo kolory będą naturalne. Druga kwestia o której powinieneś koniecznie poruszyć przy ledach to przetwornik CCD który powoduje że światło nie migocze co powoduje właśnie zmęczenie oczu. Ty sam to wszystko wiesz i nie musze Ci tego tłumaczyć ale dla większości osób są to zupelnie nie zrozumiałem rzeczy. I warto by było ich w filmie poinformować.
Ja chyba jakis dziwny jestem. Odpreza mnie swiatlo neutralne i jeszcze bardziej zimne. A swiatlo cieple jak w tradycyjnych zarowkach zarnikowych mnie dobija. Jakies takie ponure jest. O tych ozdobnych ktore swieca na zolto to juz nie wspomnę:P
Nic mnie tak nie drażni jak żarówki i świetlówki led - gdzie żarnik w żarówkach a gaz i luminofor w świetlówkach? Edison pewnie w grobie się przewraca.
Nie wiem Mario czy oglądasz skoki narciarskie, pewnie nie masz na to czasu, ale gdyby Ci tak ubrać kask na głowę to wyglądasz jak niemiecki skoczek - Karl Geiger :D
ee tam. Sam takie kupiłem w biedronce na jakiejś wyprzedaży po 3,5 za sztuke. Mam pochowane w kloszach i jest ok. Za taką kasę to nie szkoda a mają całkiem fajną barwę światła ;)
U mnie zwykła wolframowa oświetla cały pokój... Bo nie mam żyrandola tylko samą oprawkę. Ten żyrandol z filmu to najgorsze co może być, jeżeli już to żarówki muszą być do góry lub bez klosza. Nie wińmy żarówek o słabe światło jeśli budowa żyrandola nie pozwala im jasno świecić. Pisze to osoba która miała 2 lata żyrandol z takimi tubami i przy 6 żarówkach świecił gorzej niż moja jedna bez żadnego klosza, na zwykłej oprawce.
Jak już być takim dokładny, to nie są świetlówki. Na filmie została przedstawiona tylko jedna świetlówka. Reszta to źródła światła oparte na diodach LED.
Mario właśnie za to bardzo cię szanuję. Za każdym razem gdy coś robisz dodajesz do materiału krótki test lub poradnik. Dzięki za poświęcenie czasu na żarówki ;)
Nigdy mi się nie śniło, że można zrobić ciekawy film z kręcenia żarówy xDD Pozdrawiam, super filmik
Dziękuję za porównanie barw świateł, bardzo przydatne :)
Oglądam filmy w zasadzie od początku kanału i jedyne co od tej pory się zmieniło to jakość filmów poszła w górę. No i współprace się pojawiły. Żadnej maniery, wywyższania się, potrafisz przyznać się do błędów, a filmy cały czas ogląda się z przyjemnością. Tak trzymaj :)
Jak zawsze dobry materiał i test oświetlenia. Pełen szacunek ze ci się chce za każdym razem tak robić. Pozdrawiam
Odnośnie żarówek - świetlówek. Ciekawostką jest fakt specjalnego postarzania produktu. Aktualnie świetlówki startują na "zimno" - co skraca ich żywotność, bardzo często świecą krócej niż 2 lata, Jak sprawdzić bez ingerencji w żarówkę? w świetlówkach które już są jakiś czas użytkowane widać wypalenia na początku i końcu świetlówki. Spowodowane jest to tym że brakuje w płytce drukowanej żarówki rezystora. W mieszkaniu mam 2 świetlówki, jedna świeci już 8 lat (jest po modyfikacji - po wlutowaniu brakującego rezystora). Natomiast drugą wymieniałem już 3 razy (rękojmia - 2 lata). Żarówki te mają nawet oznaczone na płytce drukowanej miejsce gdzie zamontować ten rezystor.
oglądam od lat świetne materiały Pozdrawiam :)
Wspaniale. I to jest profesjonalne podejście. Piękna prezentacja, na pewno będę do niej nie raz wracał👍
Powiem tak. Kiedyś znalazłem Pana/Twoje filmy. Majsterkowiczem nigdy nie byłem. Bliżej mi do brązowej rączki niż złotej ale uwielbiam te filmy
Wlasnie takiego flimu szukalem. Dzieki!
I teraz już wiemy, żeby przy robocie pamiętać o pełnym wiadrze prądu 🤣
polecam lutownice gazową nabyć z funkcją palnika, wiadra nie trzeba.. a i termokurcze będa kurczone jak należy
Akurat tego szukałem, dziękuję! :)
Super filmik. Zawsze miałem dylemat jaką żarówkę założyć w danym pomieszczeniu.
Trwałą... a nie ma takich już... to świecącą...
Wszystko wiedziałem a i tak obejrzałem 😊 Łopatologicznie wytłumaczone. Brawo!
Mała podpowiedź - porównaj kilka żarówek o tym samym deklarowanym poziomie lumenów, ale różnych firm. Wtedy zrozumiesz, że niestety nie wystarczy ten jeden współczynnik. Nie ma jednego obowiązującego sposobu pomiaru jasności, stąd różni producenci mocno elastycznie do tego podchodzą. W efekcie żarówka 800 lumenów firmy A będzie sporo jaśniejsza od 1100 lumenowej żarówki firmy B.
No i jeszcze mała sugestia odnośnie pomysłów na kolejne odcinki - niemal każde pomieszczenie, jakie prezentujesz charakteryzuje się bardzo nieprzyjemnym pogłosem. Sucha zabudowa, tynki, cegła - wszystkie te materiały są pogłosogenne. Warto byłoby zadbać o jakąś adaptację akustyczną. Są różnego rodzaju panele (również do samodzielnego stworzenia), jak również ciekawe formy okładzin korkowych, pianek czy też akustyczne tynki japońskie. Hałas jest zmorą dzisiejszych mieszkań, więc na pewno wielu widzów z ciekawością zapoznałoby się ze sposobami poprawy akustyki w już istniejących lokalach.
Ja jednak polecam do całościowego oświetlania pomieszczenia tradycyjną żarówkę żarową. Żadne nawet dobrej klasy LEDy typu Osram z CRI 95 nie dawały mi takiego komfortu dla oka jak stara bańka. O innych LEDach nawet nie wspominam. Do kuchni punktowo halogeny. W łazience tez halogeny.
Fajny test, jednakże lepiej sprawdzają się żyrandole i lampy wewnętrzne które maja skierowane żarówki na sufit, wówczas mamy jaśniej i więcej światła. Plusem jest tez to ze nie rażą w oczy.
Fajny pomysł na te zewnętrzne :)
Mario oglądam cię od dłuższego czsu i powiem ci że nie raz mi się przydaje to co radzisz
Z tą fazą na niebieskim to trochę mnie poirytowałeś. Na swoim kanale walczę z takimi praktykami. Poza tym film jak zwykle perfekcyjny. Pozdrawiam.
@Mario Budowlaniec
Opalarka to termokurczek jest ok. Ja zacisam je hotairem i idzie. Wychodzi nawet estetyczniej niż zapalniczką czy zapałkam, bo czasami nawet zdarzało się przegiąć i koszulka się zapaliła, albo się marszczyła. Hotem nie ma problemu i ładnie, bez marszczenia się zaciska.
Niezwykły film o zwykłych żarówkach 😃
Witam. Tez kupowałem kinkiet zewnętrzny z philipsa. Miałem ten sam problem z czułością czujnika światła. Włączał się od przejeżdżających ulicą samochodów (droga około 25m od źródła światła). Zgłaszałem do producenta to polecili aby lekko przysłonić za pomocą taśmy czujnik aby ograniczyć jego pole widzenia. Czujnik działa nie tylko na ruch ale także na zmianę temperatury (info od producenta)
Każdy ma swoje zdanie na temat światła i jego barwy.
To tak jak by powiedzieć że TV 42" jest pomyłką w pokoju o wielkości 5m x 4m. Około 9 lat temu były takie wierzenia wmawiane przez sprzedających i architektów.
Teraz 55" jest taki sobie i większe są jeszcze lepsze i już nikt nie neguje a nawet namawia im większy tym lepszy.
Wracając do żarówek.
U siebie w domu mam tylko barwę zimną białą moc żarówki jednej to 15W ale w żyrandolu mam ich 3 z wyborem 1+2 (barwa 6000K), i nie czuję się zmęczony ale każdy jest zachwycony jak poczuje to białe a nie żółte światło będąc u mnie, jedno jest pewne że wzrok nie wysila się a temperatura ciepła, neutralna i zimna to kwestia gustu.
Jedynie w żółtej barwie to pieczywo wygląda ładniej. Mając kuchnię w bieli (a mam taką), tylko zastosowanie barwy zimnej białej daje super efekt wizualny.
W pokojach jeśli włączysz jedną "żarówkę" LED jest spoko ale jak czytasz lub pomagasz dziecku w lekcjach włączasz pozostałe 2 i w pokoju jest super ładnie jasno i biało.
A u rodziców w domu wszędzie ta barwa żółta a neutralna w piwnicy bo jakoś tak za jasno ;D.
Może to takie zabobony i kolejne wmawiania ludziom bo nie mają swojego rozumu.
Poczekamy kilkanaście lat i sprawdzimy co jest właściwe a co nie.
Co do trwałości to może to głupio zabrzmi ale wszystko ma się psuć i uszkadzać w końcu konsument napędza rynek.
Warto kupić w sklepie i mieć dowód zakupu bo gwarancja jest na 2 lata (połowa żarówek zazwyczaj jest reklamowana druga połowa już niedomaga po 2 latach a znikoma liczba jeszcze świeci powyżej 3-4 lat).
Ale to tylko moje zdanie gdzie od ponad 6 lat mam tylko barwę zimną białą w całym domu, że mieszkam w bloku to w piwnicy też mam tą samą barwę.
A może wzrok powinien się męczyć przy barwie ciepłej w końcu to tylko dla naszego zdrowia ;D
Bo liczy się też rozdzielczość obrazu telewizora
Jak przewód się mieści to nie ma co skracać za dużo. Bo potem efekt jak na oprawie z numerem.
Jeśli widzimy, że jest faza na niebieskim przewodzie, to chyba wypadałoby przełożyć przewody pod przełącznikiem lub w puszce.
Wiem, że to dodatkowe pięć minut roboty, ale tu chodzi o bezpieczeństwo.
Łukasz Aftyka jasne ale gdy masz instalacje mega stara i wszystko robione na przewodach 3 zylowych to czasem może być ciężko, poza tym szukaj teraz gdzieś zatynkowanych puszek etc. Wiem kolorystyka mega ważna i powinnismy wszyscy się do niej stosować, jednak w polskich standardach często spotkasz się z takim zabiegiem.. zawsze wiec należy sprawdzić przed przystąpieniem do pracy zgodność kolorów obecność napięcia etc..
Można też użyć izolacji np. czerwonej. Obstawiam, że elektryk który zobaczy taki kabel na pewno sprawdzi gdzie jest faza
bo to jest ze standardem amerykańskim
N - Czarny L - Niebieski. w zasadzie to fazy w USA są oznaczone RYB - Red Yellow Blue
Mario drobna uwaga. Raczej nie powinno się stosować miękkiego lutowania na zewnątrz. Lut cynowy po czasie bedzie sie "kruszył" zwłaszcza w niskich temperaturach.
Mimo wszystko wielki szacun do twoich wszystkich filmów i porad ✌
Najistotniejszym parametrem żarówek ledowych jest oddawanie barw, tak zwane CRI i czy strumień światła nie migocze z dużą częstotliwością.
Nie no #MarioBudowlaniec nowy film 🔥
To idę kawę zrobić siadam do uszaka i oglądam 😁 pozdrawiam
Mario, z tego co widzę to Twój czujnik ruchu w oświetleniu przed frontowymi drzwiami jest jednym z prostszych i tańszych (czujnik pir hc-sr501). Wykrywa ruch na zasadzie zmian temperatur więc teorytycznie nawet podmuch ciepłego/zimnego powietrza go wzbudza
Fajnie zrealizowany i przydatny materiał leci subskrypcja
Cześć! Termokurcze generalnie należy zagrzewać opalarką, wtedy dodatkowo ładnie wyglądają, nie są osmolone. :)
Super wytłumaczone,i z tym kupowaniem zarówek to tak jest jak mówiłes,niewiadomo w czym wybierać bo taki duzy wybór.Pozdrawiam
....pamiętając, że u mnie fazowy jest niebieski....- no zajebiście.
Dramat fazowy instalacja wykonana z błedem ciekawe gdzie jeszcze. Wszystkie oprawki z L na gwint?
to w cale nie jest takie żatkie zjawisko !!
@@simon1313ss3 na pewno nie tak rzadkie jak twoja ortografia :)
Niekoniecznie z błędem. Nie wiem jak w Polsce, ale w UK to częsty przypadek. Jeżeli do włącznika Live idzie czerwony (lub brązowy) to naturalnie Neutral (niebieski) staje się fazowym. Wymagane jest, żeby przy lampie zaznaczyć taśmą czerwoną, że jest to L.
@@MegaEghi I tu się zgadza, sam nie jestem zawodowym elektrykiem i czasem zdarza mi sie wykorzystac inny kolor przewodu, np przy wylacznikach schodowych, ale wtedy albo zakladam kolorowa termoskurczke na przewod, albo mam flamaster niezmywalny i zmieniam kolor.
Dobry filmik, bo nie wszyscy zdają się kumać o co chodzi w tych lumenach i barwie. Szczególnie jeśli chodzi o diody. Natomiast jeśli chodzi o świetlówki to te droższe są bardziej stabilne (brak migotania) jednak, jak dobrze powiedziałeś nie lubią częstego wyłączania.
Świetlówki są super
Rozjaśniło się w głowie... hahaha no kabaret xD
Cześć Mario, jak zawsze bardzo fajny odcinek. Co do koszulek termokurczliwych i braku zapalniczki pod ręką - ja zamiast "ognia" używam po prostu grotu lutownicy. Pozdrawiam i czekam na następne odcinki!
Nie wspomniałeś, że ledy często świecą pod siebie, więc jak wkręcamy bokiem to tracimy dużo światła. Tam stosujemy filamenty.
Spoko odcinek
Czekam z niecierpliwością na te schody, sam od dawna przymierzam się do remontu schodów i nie miałem pomysłu jak to zrobić ;-)
Witam
Oglądam cie od jakiegoś czasu i powiem Ci ze super💪💪💪💪 i bardzo mi pomogłes z tymi żarówkami 👍👍👍👍👍 Pozdrawiam Cię
👍👍👍
Co jest lepsze: sieć sklepów Castorama, czy też Bricoman??
Kolejny świetny film - fajne te porównania żarówek, ale kupując warto też pamiętać o kolorze ścian wnętrza.
To takie same dwa markety. Jakbys porownal carrefour do auchan
Mario, ale najważniejszy jest współczynnik oddawania barw. Dlaczego o tym nie wspomniałeś? Jedyne mające sens teraz LEDy na rynku to Ikea Ledare z Ra powyżej 90. To znaczy że mają ponad 90% wierność oddawania barw. Wszystkie te marketowe badziewia mają 80%. To jest najważniejszy parametr ledów, potem lumeny, a potem barwa. Po co komu mocne światło w którym masło będzie miało zielony kolor?
Witam serdecznie. Chciałbym zadać pytanie z innej bajki. Mam do otynkowania komin z klinkieru wewnątrz. Czy zwykła zaprawa tynkarska /tynk cementowo wapienny da rady? W planach mam położenie dwóch warstw. Oczywiście z zatopieniem siatki z włókna.
Dobra robota Mario, jaki model tej lampy z czujnikiem ruchu i gdzie kupiłaś, daj linka, dzięki
Mario, super materiał, podaj prosze linka gdzie moge wykonac taka lampe swiecąca z nr domu i nazwa ulicy?
Czesc Mario mam zapytanie nie na temat ale widze tutaj najnowszy filmik wiec mam nadzieje ze odpowiesz.
Poszukuje przecinarki do glazury max do 1600zl. Wiem ze miales NORTON Clipper TR202? czy polecil bys ja i ile dlugosci maxa mala ciecia przy kacie 45 stopni mam plytki o dlugosci 60 cm. drugi moj wybor to Scheppach FS3600T,prosze o odpowiedz pozdrawiam..
Mam nadzieję że ta fazę prawidłowo podłączysz w puszce. Wystarczy Fazer + przewód dwuzylowy z krokodylkami. Ja tak naprawiłem partanine po elektrykach z komuny.
Witam. Wiem że nie na temat ale i tak zapytam ;) Mam piwnicę gdzie przez długi czas był wyciek ścieków i mimo że już jest sucho to i tak śmierdzi. Chce tam zrobić na nowo wylewkę (bo ścieki były tylko na podłodze). Przed wylaniem nowej podłogi użyć jakiegoś środka chemicznego (jeśli tak to jakiego?) żeby się pozbyć smrodu? Skucie starej podłogi nie wchodzi w grę. Proszę o pomoc.
Trochę o doborze światła do pokoju. Tak wiem, że w filmie mowa o korytarzu itp. Kto chce, to skorzysta.
Warto zwracać uwagę na współczynnik oddawania barw (Color Rendering Index). Wartość idealna to 100 Ra i jest równa światłu słonecznemu. Żarówki >80 Ra robią robotę. Zdjęcia robione w takim pokoju będą wychodziły bardziej soczyste i tym samym sztuczne światło zbliży się bardziej do naturalnego ;)
Inna sprawa, to dla lepszego komfortu bierzemy światło, które nie mruga. Mruganie męczy nasze oczy. Widać je w kamerze smartfona itp. Na filmie Maria też to widać. LEDy z przetwornicą CCD nie mrugają.
🔥😎
Super film, jak zwykle. Mam tylko pytanie dotyczące lutowania tych kabli. Dlaczego nie użyłeś tutaj wago? Zbyt duża wilgotność czy coś innego? Pytam z punktu widzenia laika. Pozdrawiam! :)
W takich miejscach wydaje mi się że połączenie powinno być szczelne. Choć w samej tablicy widać wago
W starszych budach prąd idzie kablem dwuzylowym białym i poprostu zawsze sprawdzasz gdzie faza , ale prawda jest taka że nie grzebiesz tam codziennie.
Jest pięknie wszystko fachowo trzyma się i świeci....ale opalarka jak najbardziej wskazana do termokurczy a do przedluzania przewodow albo połączeń można wago swietnie sie spisują pozdrawiam
Tak mala termokurczke zgrzalby tez ta lutownica ktorej uzywal
3:42 A KTO ZAPOMNIAŁ O PRZETARCIU ZAPRAWECZKI ? ; ]
Film ciekawie zrobiony, dobry pomysł z porównaniem żarówek. Widać jakieś "lokowanie produktu" ale nie za dużo i dobrze wkomponowane. Bardzo fajnie. Pozdrawiam
Zapraszam do siebie
instagram.com/OswietlenieStarachowice
Facebook.pl/OswietlenieStarachowice
Mario mam nadzieję że ten sufit z 3.42 już taki w domu miałeś gdy się wprowadziłeś a nie sam robiłeś bo wygląda jakby szpachle ktoś łopatą narzucał i szuflą wygładzał ??
3:20 Mariusz, dlaczego trzecią śrubę inaczej przykręcasz niż te dwie wcześniej? To jest konieczne?
Mówienie o tym, że przy barwie 4000K kolory są naturalne jest błędem. Odbiór barw przez oko ludzkie zależy nie od temperatury barwowej światła tyko od jego Ra (lub inaczej CRI). Który to parametr jest w pewnym stopniu niezależny od temperatury barwowej.
Mam taką nietypową proźbę czy masz jakiś wzór umowy o wykonania prac budowlanych które wykonujesz. Jak uzgadniasz zakres prac i gdy coś dochodzi to jak to rozliczasz.
Mario nie świadczy takich usług....
Czy tylko ja tak mam ze nie potrafie trzymac prosto walka ale i tak ogladam mario bo daje mi to jakas dzika satysfakcje?
MArio pliss pomóż . Nikt nie potrafi mi powiedzieć co zrobić. Remont piwnicy, ściany cegła z zaprawą piaskowo wapienną , sypia się fugi ile by się nie tarło. Chce odnowić te ściany tak żeby było schludnie i się to nie sypało. Wokół domu zrobiona podcinka , wilgoć delikatna przy pierwszych cegłach przy zetknięciu z podłożem. Jak mam odnowić te ściany żeby były na biało? Chciałem użyć grunt i tynk wapienny opatentowany , ale wysyłka 100 zł ... musze użyć coś co mam pod ręką.
Chciałem zlutować ten kródszy ale zapomniałem przynieść we wiaderku prądu🤣😆
Hej na wstępie chciałem napisać że oglądam od samego początku Twoje filmy i sporo mi pomogły i nauczyły. Ten komentarz wcale nie jest po to aby Ci cos udawadniac czy wytykać. Jako że akurat światło ledowe to temat który dobrze znam. To muszę przyczepić się do w sumie dwóch rzecz jedna to to że około 12:17 mówisz że barwa 4000k daje naturalne kolory. Z tym że powinieneś mówić o CRI i współczynniku Ra który jest na opakowaniu żarówek i to on mówi nam jak bardzo kolory będą naturalne. Druga kwestia o której powinieneś koniecznie poruszyć przy ledach to przetwornik CCD który powoduje że światło nie migocze co powoduje właśnie zmęczenie oczu. Ty sam to wszystko wiesz i nie musze Ci tego tłumaczyć ale dla większości osób są to zupelnie nie zrozumiałem rzeczy. I warto by było ich w filmie poinformować.
Zastanawiam się po co na klatce schodowej platfon z 3 żarówkami, być może jedna z większą ilością lumenów wystarczyła by ?
weź sobie jedną 500 , trochę za prąd cie skasuje ale będziesz miał jak w dzień
A co z mieszkaniem ktore kupiliscie na spolke? Juz sprzedane?
Jakie lampy do garażu?
Tradycyjnie Niedziela, Kawa, Mario budowlaniec 🙂. Pozdrawiam
Chciałem to samo napisać.
Faza na neutralnym 😮
Prąd jest daltonistą, to Ty musisz mu pokazać którędy ma płynąć
Czesto sie z tym spotykam. Rownie czesto jak z wylacznikiem na neutralnym a faza caly czas na odbiorniku
Drugi 😊
oj tego pierwszego punktu to chyba nie robił elektryk że faza jest na przewodzie nautralnym pozdro mario :)
Dziwię się że żadne kobiety nie piszą że zazdroszczą Maria żonie :) ... Takiego fachowca
Ja chyba jakis dziwny jestem. Odpreza mnie swiatlo neutralne i jeszcze bardziej zimne. A swiatlo cieple jak w tradycyjnych zarowkach zarnikowych mnie dobija. Jakies takie ponure jest. O tych ozdobnych ktore swieca na zolto to juz nie wspomnę:P
Dokładnie mam tak samo, mam w domu 6500k, od biedy 4000k, jak zamieniłem na zwykłą żarówkę, to jakoś źle się czułem
3:33 To są żarówki filamentowe LED COB.
Co to za poziomnica? Bo wydaje mi się że mam od tego samego producenta ale kupiona za granicą
Nic mnie tak nie drażni jak żarówki i świetlówki led - gdzie żarnik w żarówkach a gaz i luminofor w świetlówkach? Edison pewnie w grobie się przewraca.
Mario podaj linka do tej lampy z numerem domu gdzie tego szukać ?
Ogólnie fajnie dobrze się słucha ale lokowanie produktów sklepów średnio się to słucha
#mariobudowlaniec do lutowania polecam lutownice bezprzewodową z biedronki za 49 zł ładowaną na USB ;)
ja polecam cynę i zapalniczkę żarową w pracy non stop tego używam i mam już taką wprawę że nie używam lutownic zwłaszcza z marketów.
EMOSy z 1:29 dają radę - mam 13W (odpowiedniki 100W żarówki) o barwie światła neutralnej (4000K) i jestem zadowolony.
Dokładnie. Ja mam barwę zimna i też odpowiednik 100w. Super dużo swiatla
Żarówka to kamera
Nie wiem Mario czy oglądasz skoki narciarskie, pewnie nie masz na to czasu, ale gdyby Ci tak ubrać kask na głowę to wyglądasz jak niemiecki skoczek - Karl Geiger :D
Mario ja z Tobą to cała chatę zrobię dziękuję i pozdrawiam
Żarówki zawsze barwy neutralnej, nigdy komunistyczna żółć😆
Dlaczego zarowki LED sa kilkakrotnie drozsze niz w USA ??? Wiem bo mieszkam w USA I bywam rowniez w Polsce.
Ja bym tych przewodów nie skracał tylko zawinął w środku w lampie.
Ja mam identyczne skrzywienie że nic bym nie skracał. Później zawsze może najść na coś innego i znowu przedłużać.
A co to za babol nie przytarty na korytarzu obok lampy, widac go jak zaswieciles 😉
Dopłać za żarówki edisona (wiem ze to led ale to bez znaczenia) i ukryj je pod plafonem...🤦🏻♂️
ee tam. Sam takie kupiłem w biedronce na jakiejś wyprzedaży po 3,5 za sztuke. Mam pochowane w kloszach i jest ok. Za taką kasę to nie szkoda a mają całkiem fajną barwę światła ;)
U mnie zwykła wolframowa oświetla cały pokój... Bo nie mam żyrandola tylko samą oprawkę. Ten żyrandol z filmu to najgorsze co może być, jeżeli już to żarówki muszą być do góry lub bez klosza. Nie wińmy żarówek o słabe światło jeśli budowa żyrandola nie pozwala im jasno świecić. Pisze to osoba która miała 2 lata żyrandol z takimi tubami i przy 6 żarówkach świecił gorzej niż moja jedna bez żadnego klosza, na zwykłej oprawce.
Co to za zegarek ?
Można prośić link do tego numeru domu
8:30 gdzie jest światło?
Panie Mariuszu nie żarówka żarowa a sygnalizator. Jesteśmy w UE
Dobrze robisz a tlumaczysz ze.......by zrozumiał
Na jakiej to stronie można zamówić takie podświetlanie numeru domu ?
Allegro
Firma Norlys
Czemu używasz śrub stożkowych a nie płaskich??? Niewiedza czy lenistwo?
Zakrywanie nazwy ulicy to chyba tylko dla lepszego samopoczucia ;) W 3 minuty można znaleźć w internecie.
1500 LM wystarczy
9:12 żarówka osram xD
3:40 Taki tip na przyszłość, żarówka ma żarnik, to są świetlówki
Jak już być takim dokładny, to nie są świetlówki. Na filmie została przedstawiona tylko jedna świetlówka. Reszta to źródła światła oparte na diodach LED.