Skuteczna metoda na obniżenie spalania? - Regulator ciągu kominowego

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 11 ธ.ค. 2023
  • Subskrybuj: th-cam.com/users/DomZa100?su...
    @DomZa100
    Część 174
    Czy regulator ciągu kominowego działa? Jak działa regulator ciągu kominowego? Zasady działania regulatora ciągu kominowego. Jak założyć regulator ciągu kominowego? Regulacja ciągu kominowego? Jak obniżyć ciąg kominowy? Prawidłowy ciąg kominowy? Jaki jest prawidłowy ciąg kominowy? Jak ustawic regulator ciagu?
    #regulator #komin #spalanie
  • แนวปฏิบัติและการใช้ชีวิต

ความคิดเห็น • 43

  • @technik87
    @technik87 7 หลายเดือนก่อน +1

    Mam zamontowane RCK firmy Kominus w miejscu wyczystki, ustawiony na 15Pa, przy bezwietrznej pogodzie na mocy minimalnej pozostaje zamknięty, jak piec wchodzi na maksymalną moc to RCK lekko się uchyla. W wietrzne dni to zależy jak wiatr zawieje. U mnie działa tak jak się tego spodziewałem, komin 6,5m ceramiczny 180x180.

    • @DomZa100
      @DomZa100  7 หลายเดือนก่อน

      U mnie dom otulony drzewami i na razie jest bezwietrznie, więc cierpliwie "czekam na wiatr" i może wtedy coś więcej uda mi się stwierdzić czy to działa czy nie...

  • @KarolIcha
    @KarolIcha 2 หลายเดือนก่อน

    U mnie sprawdził się na kominie RCK Smartflow. Duży jego plus jest taki, że nie ma elementów ruchomych i montuje się go na szczycie komina.

    • @DomZa100
      @DomZa100  2 หลายเดือนก่อน

      RCK jest dobry ale tylko w przypadku czystych spalin, w przeciwnym razie długo ta nasada nie pociągnie.

  • @MrCombic
    @MrCombic 7 หลายเดือนก่อน +1

    Ja mam ten sam model od początku pieca 22kW, ustawiony na 10, więc nie mam odniesienia do ewentualnych oszczędności. Przy silniejszych podmuchach wiatru często się otwiera. Dom w górach, od strony południowej. Komin ze szczelnym wkładem nierdzewnym. Regulator pod czopuchem. Trzy ważne rzeczy: 1. Klapka musi być zamocowana pionowo. Odchylenia mogą spowodować nieprawidłowe działanie. 2. Kotłownia musi mieć dopływ powietrza z zewnątrz. Bez tego raczej nie ruszy się klapka, a w ogóle kotłownia nie powinna nigdy pozostać bez swobodnego dopływu tlenu. 3. Regulator musi być zamocowany szczelnie i żadnym innym miejscem typu wyczystka nie powinno wchodzić lewe powietrze.

    • @tomaszmarciniak412
      @tomaszmarciniak412 4 หลายเดือนก่อน

      I tutaj Bravo/ regurator powinien być wsunięty aż do przewodu ceramicznego lub połączony z tym przewodem króćcem ponieważ po między ceramiką a ściankami są bardzo duże przedmuchy i nie szczelności. ❤

  • @jasiaj3370
    @jasiaj3370 6 หลายเดือนก่อน

    Proszę pana jestem wychowana na wsi i tam były tylko kominy dymne palono drewnem i węglem .Otwór dymny był najczęściej 15 x 10 lub 10 x10 ,jak miał 20x 15 kiedy po latach zdecydowałam się na wkład z blachy nierdzewki ,to zażyczyłam owal 170 mm .I jestem zadowolona . Jeżeli ktoś buduje dzisiaj dom ,to dostaje już wymagania i nawet już na Gaz są ograniczone pozwolenia . Czyli nie dużo pozostaje możliwości .Ludzie oszukują i robią różne piece z cegły i wówczas palą drewnem lub czym chcą .Zatem, niech każdy zapozna się z nowymi warunkami przy budowie domu .

  • @lukaszlesniak
    @lukaszlesniak 7 หลายเดือนก่อน

    Z mojego doświadczenia RCK najbardziej pomaga na utrzymanie parametrów spalania niezależnie od zmieniających się warunków i temperatur sezonowo, czy nawet rozgrzania komina, w sensie takim że i bez niego daje się ustawić palnik tak by była dokładnie ta sama ekonomia, ale za jakiś czas inne temperatury inny wiatr nawet inne zapotrzebowanie na ciepło i już przydała by się korekta ustawień, a RCK stabilizuje zmieniający się ciąg nie tylko przy wichurze. Masz sondę lambda to pewnie jakiegoś przełomowej oszczędności bym się nie spodziewał bo już do tej pory świadomie ustawiałeś ilość powietrza.
    Co do tematu że wszystko wypala a jednak zmieniła się ekonomia, też mam podobne spostrzeżenia że nie dużo trzeba zmienić żeby sobie zepsuć ekonomię a tego nie będzie widać w popiele, tak jak mają nie dopalone paliwo w popielniku to już jest tragedia ale myślę że dużo może się i ukryć w formie gazowej, kiedy to nie dopalamy węgiel (cząsteczkowy) z paliwa do formy CO2 tylko wyrzucamy CO kominem co może być również ze zbyt małej temperatury palnika i mimo że tlenu powinno wystarczyć to gdy gazy zbyt ostygnął w komorze już się i tak nie dopalą, a wyleci to kominem i nawet nie będzie widać albo będzie widać już w skrajnym przypadku kiedy rośnie sadza czyli sam węgiel C, popiół będzie wyglądał dobrze ale czy produkty zgazowania wykorzystaliśmy to już może być zupełnie inna sprawa.
    W innych kierunkach nie dopalenia też myślę że można by szukać strat bo dobrze wyglądający popiół już nie musi przypominać pelletu a jednak myślę ze procentowego przyrostu popiołu można by czasem nie dostrzec a mogło by być tam niedopalonego paliwa, trzeba by to zbadać tak jak bada się wilgoć wagowo ale to już laboratorium a myślę że to już może być mała strata więcej przy dużych "przewiewach" przez kocioł straty na tym ze w zasadzie wypychamy ciepło z kotła do komina zanim odbierzemy ciepło i tu chyba również sprawdza się lambda i RCK, bo jednak sam termometr w czopuchu to mówi tylko o temperaturze a nie masie powietrza bo możemy mieć o tej samej temperaturze 1m3 powietrza albo 2m3 w komin i oczywiście w drugim wypadku dwa razy tyle ciepła poszło w komin a temperatur możemy nie zobaczyć.
    Ja u siebie miałem możliwość do programowania prostego ciepłomierza w sterowniku gdzie dostaję współczynnik ciepła oddanego do wagi spalonego pelletu, bo jednak porównywanie nastaw z dobowym spalaniem jest bardzo mało miarodajne niby drobne zmiany temperatury czy nawet wiatru za dużo potrafią zmienić zapotrzebowanie na ciepło w budynku, czy nawet niech słońce wyjdzie i dogrzeje przez okna.
    Można sobie pomóc zakupem zewnętrznego i wpięciem w instalację ciepłomierza w skali doby czy kilku dni do pobranego paliwa już jakieś wnioski można wyciągać, wiadomo koszt ale nie musi być też nowy czy naj bardziej bajerancki.

  • @wujaszekBUCH
    @wujaszekBUCH 7 หลายเดือนก่อน

    Witam ludziska, mam pytanie co do komina... to że wykonawca źle wykonał dylatacje komina to już wiem, ale pytanie jak zredukować ciąg w kominie aby tak nie hulało... czy ,,strażak,, na kominie od kominka coś da? Teraz to tak huczy w domu przez te kominy ze to poezja jest... przenosi się to na stropy i w caaaalym domu huczy. Masakra jakaś. Nagrałem dzisiaj film bo z zachodniej strony wiatr wieje i jest strasznie... co z tym fantem zrobić powiedzcie, podpowiedzcie.

    • @DomZa100
      @DomZa100  7 หลายเดือนก่อน +1

      Proszę napisać więcej informacji: Wysokość komina. Jaki to komin spalinowy czy kanał powietrzy? Średnica. Czy ceramika ocieplona + ocieplony z zewnątrz, czy zwykły murowany? A może stal? To huczenie jest spowodowane zasysaniem powietrza z wewnątrz na zewnątrz, czy z zewnątrz do wewnątrz? Nasada kominowa typu strażak zwiększy Panu ciąg z wewnątrz do zewnątrz.

  • @ArkusS
    @ArkusS 7 หลายเดือนก่อน +2

    A czy masz nawiewnik w kotlowni?

    • @DomZa100
      @DomZa100  7 หลายเดือนก่อน

      Tak. O nawiew powietrza się nie martwię...

    • @ArkusS
      @ArkusS 7 หลายเดือนก่อน

      @@DomZa100 Ze Pan okno uchyla albo drzwi to nie to samo. Warto jak bedzie u Pana kominiaz zlecic mu sprawdzenie wartosci ciagu.

    • @DomZa100
      @DomZa100  7 หลายเดือนก่อน

      @@ArkusS Uchylanie okna to nie to samo co dziura nawiewna. Ja zrobiony nawiew od strony garażu - widać to film z podsumowania kotłowni (jeszcze bez kratki) i wywiew do łazienki i proszę mi wierzyć wieje przez ten otwór solidnie. To system który działa w obydwu kierunkach, bo będzie też wywiewał wilgotne powietrze z łazienki, a otwór centralnie nad prysznicem:-)

    • @ArkusS
      @ArkusS 7 หลายเดือนก่อน

      @@DomZa100 Wywiewnik to nie nawiewnik. Nawiewnik ma byc wykonany 30cm nad poziom gruntu. Chyba u Pana powinna byc otwor okolo fi 150 ale moge sie mylic co do srednicy. Prosze zapytac kominiarza.

    • @DomZa100
      @DomZa100  7 หลายเดือนก่อน

      @@ArkusS Rozumiem co chce Pan napisał, ale tak jak napisałem mam zrobiony nawiew od strony garażu i wywiew od strony łazienki. Ruch powietrza jest zagwarantowany. Plus standardowo kratka wywiewna nad kotłem do kanału wentylacyjnego w komin.

  • @bogdanscieszka74
    @bogdanscieszka74 3 หลายเดือนก่อน

    Nie wiem czy wiesz,ale jak
    Nnie masz w kotłowni napowietrza za to ten regulator nie będzie działał ,m

    • @DomZa100
      @DomZa100  3 หลายเดือนก่อน

      Regulator sprawuje się bardzo dobrze, w szczególności w wietrzne dni.

  • @BW-et1ut
    @BW-et1ut 7 หลายเดือนก่อน

    Z tego co się orientuję to Lazar przy odpowiednim fi komina nie potrzebują regulatora ciągu kominowego bo jako jedne z niewielu na rynku posiadają wentylator wyciągowy spalin

    • @DomZa100
      @DomZa100  7 หลายเดือนก่อน

      Wentylator wyciągowy to moim zdaniem posiada co drugi kocioł, a przynajmniej te bardziej zautomatyzowane. Zgodnie z wytycznymi lazara, komin mam niby ok, bo fi200 czyli mieszczę się w górnej granicy i to też można być jedna z przyczyn dlaczego u mnie ten regulator na razie nie działa. Ale jeszcze go nie skreślam, czekam na jakieś podmuchy wiatru:-)

    • @BW-et1ut
      @BW-et1ut 7 หลายเดือนก่อน

      Ok.

    • @BW-et1ut
      @BW-et1ut 7 หลายเดือนก่อน

      Nie jestem teraz tak zagłębiony w kotły peletowe w pełni automatyczne ale 4 lata temu jak szukałem to można powiedzieć że tylko WINDHAGER i Lazar posiadały wentylator wyciągowy. Więc moim zdaniem wiele firm się nauczylo co i jak ugryźć. Ale w tych dwóch kotłach co wymieniłem są zupełnie inne typy paleniska jak w większości i przypuszczam że to też było tym spowodowane s były montowane wentylatory. Ja przynajmniej nie spotkałem się z kotlem z palnikiem typu kipi itp. żeby parę lat temu była to norma. Teraz może i owszem

    • @BW-et1ut
      @BW-et1ut 7 หลายเดือนก่อน

      @@DomZa100 Teraz zastanawiające staje się dlaczego lazar wymaga komin fi 150-200? dlaczego? nie wiem jak teraz ale 3-4 lata temu lazary sf11 miał wyjście z kotła na komin fi 100 tak jest u mnie. a dopiero lazary sf 15 w wzwyż miał fi 150.

    • @BW-et1ut
      @BW-et1ut 7 หลายเดือนก่อน

      @@DomZa100 i tu jest pytanie dlaczego kocioł ma wyjście fi 100-110 a chce komin fi 150-200. u mnie jest komin fi 120 jajo nierdzewne wkład. sprawdzane ciągi i wszystko w normie

  • @sebastiankwapiszewski5927
    @sebastiankwapiszewski5927 7 หลายเดือนก่อน

    Czy przy silnych wiatrach jest możliwe że generuje się wsteczny ciąg i powietrze jest wdmuchiwane w komin czy ten regulator załatwił by problem

    • @DomZa100
      @DomZa100  7 หลายเดือนก่อน

      Powietrze w kominie nie używanym, sobie hula jak chce. Ten regulator będzie blokował przedostawanie się powietrza z zewnątrz do wewnątrz, bo klapka będzie to blokowała. Jeśli chce Pan definitywnie sprawić aby powietrze w kominie było tylko wydmuchiwane, proszę zastosować nasadę kominową typu strażak (jeśli jest komin spalinowy) lub nasadę obrotową (jeśli jest komin wentylacyjny). Takie nasady działają jak wirówka, i zwiększają cug z wewnątrz pomieszczeń na zewnątrz.

    • @sebastiankwapiszewski5927
      @sebastiankwapiszewski5927 7 หลายเดือนก่อน

      @@DomZa100 tak chodzi o komin spalinowy miałem strażaka i bardzo mi się skaraplalo komin wewnątrz był cały mokry mam kocioł na groszek

    • @DomZa100
      @DomZa100  7 หลายเดือนก่อน

      @@sebastiankwapiszewski5927 Skraplało na strażaku? Proszę ustawić wyższą temperaturę spalin.

    • @romanwolski6350
      @romanwolski6350 7 หลายเดือนก่อน

      ​@@sebastiankwapiszewski5927za niska temp na kotle opal się kisi -- moje zdanie a jaki kocioł moc ile spalane i jaki zapotrzebowanie domu?

    • @DomZa100
      @DomZa100  7 หลายเดือนก่อน

      @@sebastiankwapiszewski5927 Jeszcze zapytam, a ma Pan ocieplony komin? Bo brak ocieplenia też może dawać taki efekt.

  • @simsim3405
    @simsim3405 7 หลายเดือนก่อน

    Regulator nie wyreguluje Ci ilości wrzucanego peletu do palnika a to jest u Ciebie problemem.
    Ogień strawi wszystko i szybko
    Problem
    Zbyt duże za duże w czasie podawanie paliwa.
    Dla tej tezy szukaj przyczyny.
    Powodzenia pozdrawiam
    Ps ja dalej podtrzymuje moje stanowisko
    Zbyt mały kocioł zbyt mała moc do potrzeby odbioru ciepła .
    Tak wiem nie zgadzasz się z ta teza.
    Uznajmy to za konstruktywna dyskusje.

    • @DomZa100
      @DomZa100  7 หลายเดือนก่อน

      TH-cam to publiczne forum, więc każdy może wyrazić swoją opinie. Dziękuje za konstruktywną opinie:-)
      ...od nośnie spalania, to spalanie zostało po części opanowane. Piszę po części, bo nadal testuje najróżniejsze ustawienia. Największym strzałem w kolano był fakt że miałem ustawione mega mały odstęp podawania i już modyfikacja tego parametru poprawiła sytuacje. Pytanie które się mi ciągle nasuwa, skoro podajnik przesypywał, to jak to możliwe że w popielniku nie ma śladów całego niespalonego pelletu? Ten kocioł wypalał wszystko ile by nie dostał:-) Jak problem, będzie rozwiązany i przetestowany że TAK działa, to wrzucę materiał z wyjaśnieniami.

    • @jaimojdom5012
      @jaimojdom5012 7 หลายเดือนก่อน

      Też jestem ciekaw jak rozwinęła się sytuacja z dużym spalaniem. Poprosimy filmik :)

    • @DomZa100
      @DomZa100  7 หลายเดือนก่อน +1

      @@jaimojdom5012 Tak, będzie jak tylko uda mi się cokolwiek dowiedzieć. Obecnie czekam na serwisanta. Ciągle coś się dzieje poza kamerami, np. testuje coraz to inne ustawienia na kotle podane przez serwis i nie nagrywam tego bo to testy. Jak finalnie będzie wszystko dograne, to wpadnie i film z wyjaśnieniem.