rozebral jsem nový měnič axpert 5kW a přišel o záruku - Moje fotovoltaika díl 3

แชร์
ฝัง
  • เผยแพร่เมื่อ 8 ม.ค. 2025

ความคิดเห็น • 160

  • @Arambajk
    @Arambajk 3 ปีที่แล้ว +2

    Koukám jiný rozložení součástek, ale jinak shodná topologie, co jsem se v ní vrtal tady. Horní 4 IGBT jsou střídač, dolní čtyři DC/DC. Uprostřed je regulátor nabíjení (buck měnič s IGBT a diodou) z něho je napájen H-most DC/DC s trafem (ty dolní 4 IGBT). V režimu vybíjení není regulace potřeba, vyrábí to prostě zbytečně větší napětí DC-linku a střídač to sníží. DC/DC je obousměrný neřízený (v mém případě je tam dokonce SG3525 ještě).

    • @amperak
      @amperak  3 ปีที่แล้ว

      šmankote. to až si přečte niki... :D Nojo, levnej měnič. já strašně dlouo přemejšlel naco to tam je. protože písou, že pracuje s elektrocentrálou, tak sem myslel, že to je třeba něco kvuli tomu. jde tam zapnout "široky rozsah vstupního napětí"
      ten měnič je boost ne? když na reverzní chod to dělá velké napětí

    • @Arambajk
      @Arambajk 3 ปีที่แล้ว

      @@amperak V režimu nabíjení je to buck, aby to dokázalo nabíjet i baterku s malým napětím při velkém napětí v síti. V režimu vybíjení se ale neúčastní, proud teče substrátovou diodou IGBT. Vlastně by to fungovalo i bez něj, ale rozsah napětí baterky by byl menší. Hodím někam pak schema té silové části.

    • @Arambajk
      @Arambajk 3 ปีที่แล้ว +1

      Tady je schema silovky toho co mám, verze vm3_5kW live.staticflickr.com/65535/51645443730_60dfd6345d_o.png

    • @amperak
      @amperak  3 ปีที่แล้ว

      @@Arambajk to snad nemyslí vážně s tím spojením N a PE bez odpojení od sítě...

    • @Arambajk
      @Arambajk 3 ปีที่แล้ว

      @@amperak Jo, pravda, To N sítě je zřejmě zapojený na NC kontakt toho relé. Tedy se N spojí buď se sítí anebo s PE. Už je to pár měsíců co jsem to měl rozebraný.

  • @milanzizka4636
    @milanzizka4636 3 ปีที่แล้ว

    Celkem dobře vybavený funkcemi.

    • @amperak
      @amperak  3 ปีที่แล้ว

      měl jsem předtím infinisolar a ten má vícero funkcí. ale přešel jsem na tento. dal jsem si pro a proti na papír

  •  3 ปีที่แล้ว

    Dobré videjko Milane. Včera jsem si na tebe vzpomněl když jsem na tem TH-cam viděl obrovský 5000A fúzi. Říkal jsem si že by se ti to hodilo na sebeobranu.

  •  2 ปีที่แล้ว

    Ahoj Amperaku, měl bych dotaz na zapojení měniče. Mám Axpert max 7200W asi měsíc jsem ho používal v pohodě na takové provizorní zapojeni se 3mi panely a slabou zátěží. Teď je zapojený na ostro 2p7s 380Wp panely. Měnič je v místnosti kde je cca 20°C. Podle grafů při odběru 3kW a produkci PV 3,5kW se zahřívá až na 64°C což mě nepřijde že je hodně (filtry jsem čistil) zároveň dnes začal vyhazovat proudový chránič (se kterým předtím neměl problém) na AC vstupu měniče. Jede v režimu SUB případně SBU (zatím bez baterie) Nějaké rady postřehy? Jakou teplotu má ten tvůj? Točí se ventilátory nonstop? Máš zapojeno přes proudový chránič? Mám pocit, že ten můj je nějaký vadný 🤷‍♂️ ale radši se prvně poradím s kapacitou co tomu rozumí než ho pošlu na reklamaci. Předem díky za odpovědi

    • @amperak
      @amperak  2 ปีที่แล้ว

      před měnič nesmí být vřazen chránič. FVE pole je připojeno na sítové napětí a je zde kapacitní vazba a ta chránič vyhazuje. čím více panelů, tím horší.
      Vysoká teplota je OK. prostě to topí. je tam velký výkon a pokud dosahuje třeba 90% učinnosti, tak na 1kW je 100W ztráta. to je hodně už.
      Ventilátory jedou na nízké otáčky trvale, zvyšují se se zátěží.
      Reklamace není potřeba.

  • @matusekpetr7806
    @matusekpetr7806 3 ปีที่แล้ว +1

    To je u nás pořád takový zažitý omyl, že nějaká záruční plomba způsobí, že do věci, kterou jsem si koupil a je moje, nesmím vlézt a když už vlezu, že mi pak už nemusí platit záruka. Pokud vím, EU už dávno toto vyřešila a je na výrobci, aby mi prokázal, že k poruše zařízení v případě poruchy došlo v důsledku toho, že jsem do toho lezl a něco podělal. V opačném případě nějaká záruční plomba nemá absolutně na nic vliv a záruka platí.

    • @amperak
      @amperak  3 ปีที่แล้ว +2

      to je hezké, ale nevyhádáš to.

  • @jozefnovak7750
    @jozefnovak7750 3 ปีที่แล้ว

    Super!

  • @obajer
    @obajer 3 ปีที่แล้ว

    Krasna pitva!

    • @amperak
      @amperak  3 ปีที่แล้ว

      Díky :)

  • @GeekslifeCZ
    @GeekslifeCZ 3 ปีที่แล้ว

    hezky! presne tento menic mam taky a udelal jsem pro nej tu moji mobilni appku :) doufam, zes ji testnul. Za video mas bod

    • @amperak
      @amperak  3 ปีที่แล้ว +1

      vidišto! netestnul. musím zkusit. já k tomu připojil RPI, databáze a grafana. a koukám jak vyrábí :)

    • @DemonPhobos
      @DemonPhobos 3 ปีที่แล้ว +1

      Jakou APPku? Rád bych ji testnul. Mohu poprosit odkaz?

    • @amperak
      @amperak  3 ปีที่แล้ว +1

      @@DemonPhobos v popisku tohoto videa je na ní odkaz: th-cam.com/video/PrmkXTmEbtk/w-d-xo.html

  • @PepeCheb
    @PepeCheb 3 ปีที่แล้ว +4

    Co je to přesně za typ Axpert 5000W a dál ? Všude píšou že je do 115V od solárů tak co to máš za typ ?

    • @amperak
      @amperak  3 ปีที่แล้ว

      Ve videu je Axpert MKS III - 5kW 48V. Rozsah napětí pro FV 120 - 450V.
      Je to nová verze s vysokonapěťovým MPPT

    • @PepeCheb
      @PepeCheb 3 ปีที่แล้ว

      @@amperak Díky , to vše vysvětluje.

  • @pavelseibert5869
    @pavelseibert5869 2 ปีที่แล้ว

    Ahoj. Super rozborka. Vybavuje se mi, jak jsem studoval na Báňské měniče a bastlil diplomku :-) Zajímalo by mě, jestli se dá podle něčeho vydedukovat, jestli se dá měnič zapojit na síť TN-C, nebo jenom na TN-(C)-S. Těch čínských klonů je strašně moc a nikdo to nepíše ani v manuálu. Vzpomínám, že u Infini jsi říkal, že to na TN-C připojit nejde. Já mám do baráku TN-C a v baráku dva solo chráněné okruhy, takže dvě různé Nka. Tudíž bych to potřeboval připojit před ty chrániče. Podle schématka, které sem dával Arambajk je tam pro TN-C relé, které spojí N a PE a Nka jsou propojené furt. Ale jak to zjistit, když dovnitř nevlezu... Díky.

    • @amperak
      @amperak  2 ปีที่แล้ว

      všechny měniče mají výstup TN-S. žádnej nemá TN-C. arambajk dal vnitřní schema měniče. tam se dělá u některých propojení N a PE, ale to neznamená, že výstup muže být TN-C.
      měniče umožnující TN-C jsou hybridy které umí dodávat elektřinu do sítě. a tu elektřinu pak odebíraj spotřebiče.

    • @pavelseibert5869
      @pavelseibert5869 2 ปีที่แล้ว

      @@amperak OK. Chápu, že z pohledu zdroje je kadý off-grid měnič TN-S. On-gridy neřeším, tam to bude asi jinak, jak píšeš. Jak se to ale slučuje s tím, že na přívodu např. toho Axperta mám soustavu TN-S nebo TN-C-S, přepnu ho do režimu off-grid a nějaké relé mi zase spojí N a PE, což se vlastně podle norem nesmí? Za předpokladu, že In a OUT jsou izolované tak ještě, ale takhle? Furt mi to hlava nebere.

  • @1zhotar
    @1zhotar 3 ปีที่แล้ว

    je to krásná krabička

    • @amperak
      @amperak  3 ปีที่แล้ว

      tys jí viděl jako první :D

  • @petrgronat538
    @petrgronat538 2 ปีที่แล้ว

    Co se stane kdyz mam slunce, mam nabitou baterii a spotreba domacnosti je 5500W. Umi si 'pribrat' tech 500W navic ze site, nebo se to cele prepne na AC, tj celych 5500W odebiram ze site?

    • @amperak
      @amperak  2 ปีที่แล้ว +1

      ne, neumí. respektive dokázal by to se správným SW a nastavením, ale to pak není ostrovní FVE ale ongrid a platí pro to to samé co pro ongrid bez přetoků

  • @tomaszelensky2709
    @tomaszelensky2709 2 ปีที่แล้ว

    Ahoj Milane. Prosím tě, mám Axpert MAX 24V 3600W. Výkon panelů 3375 Wp. Jde mi o to, jestli tyto levné střídače při nedostatku energie ze solárů připustí pouze chybějící požadovaný výkon ze sítě (baterie zatím nebudou), nebo odpojí soláry úplně a potřebný výkon bere ze sítě celý. Př. požadováno 2,5 kw, soláry dají 2kw a síť doplní 0,5kw, nebo požadováno 2,5kw soláry dají 2 kw, tudíž nedostatečný výkon solárů a střídač si vzeme všech 2,5kw ze sítě a 0kw ze solárů. Děkuji.

    • @amperak
      @amperak  2 ปีที่แล้ว

      Pokud daný typ měniče umožnuje funkci bez baterie, tak do zátěže dodává co může z panelů a rozdíl veme ze sítě.
      Doporučuji ale zakoupit akumulátor lifepo (olovo se nevyplatí) pro větší efektivitu (pokud teda tvoje zátěž není víc nežli dávají panely)

    • @johnhero8748
      @johnhero8748 2 ปีที่แล้ว

      AHoj . Mám ten samý/podobný. Nastavuje se tam priorita. Buď z baterek , gridu, nebo soláru. Když tam bude primár GRID, tak se na soláry vyprdne a jede celé z GRIDU. Musí tam být nastaveno OUTPUT SOURCE PRIORITY SUB. Měl bych však na Tebe dotaz, když se připojí strídač ke GRIDU, sfázuje se s tou gridovou sítí, nebo to vyrobí vlastní fázi ?

  • @peterfoldes128
    @peterfoldes128 2 ปีที่แล้ว

    Prosím Vás, má nekdo zkoušenosti s tým meničem, jaký je optimální napetí z panelu? Mám 12ks Amerisloar 285W, bohužel víc na strechu nevejde.. 6S2P to bude asi málo, to by bylo jen kolem 190V, zas 12ks dát v serie nelze, naprázdo by to přesahoval 450V... 10Ks v serie by byl asi nejlepší max. 380V naprázdo..nebo jaký je optimální napetí pro menič? Zvládne ješte 11ks v serie? Moc díky!

    • @amperak
      @amperak  2 ปีที่แล้ว

      pokud ti paralerní dvojice panelů nepřesáhne max proud měniče, tak je mužeš dát i na 190V.
      případně zapoj jen jednu sérii deseti třeba a ty dva řipoj přímo na baterii skrze 48V MPPT regl

    • @peterfoldes128
      @peterfoldes128 2 ปีที่แล้ว

      @@amperak Ahoj Amperáku, moc díky za odpoved. Proud nepřesáhne, to by byl ok, ale spíš mám obavy, že napetí bude malý..panely od meniče jsou 20m, takže stráta tam bude, zas 190V je maximum, reálne pod zátežem a strátou to bude jen nakých 160V... Lze napojit na jednu baterku (48V/200A/lifepo4) dve MPPT regulátory? Ten výrazne silnejší nezničí toho malého s 2 panely? To jsme netušil že to jde udelat..ale zaujímavý typ..o tom jsem přemýšlel celou noc :-).No zas bude oríšek nájst vhodní MPPT na 48V na 2 panely..jak jsem koukal MPPT na 48V musí mít od panelu aspon 90V, tam se začíná jejich rozsah..a z 2 panelu vleze 60V..ale ješte kouknu...nebo když lze napojit na jednu baterku 2 nabíječky, tak si zkúsím WIND/SOLAR regulátor, stejne chci zkusit vetrní elektrátnu, líbia se mi tý vetikální, jsou celkem bezhlučné..každopádne moc díky za typ na ten další regulátor :-)

  • @maciak7
    @maciak7 3 ปีที่แล้ว +1

    Zdravím. Ventilátory fukaju do alebo z meniča? Osobne mam rad menice ktoré sú viac uzatvorené, aby sa do nich nedostal bordel. Galvanika je ako riešená, medzi ktorými vstupmi výstupmi?

    • @sforman2622
      @sforman2622 3 ปีที่แล้ว +1

      Jsi neviděl filtr? Vzduch se saje na filtr z veku dovnitř a ventilátory dělají podtlak zevnitř ven dolů.
      Kdyby to bylo opačně a větráky by hnali dovnitř vzduch, tak se ti ten filtr zalepí z druhé strany a skříň bude plná prachu :-D. Přemejšlej!

    • @maciak7
      @maciak7 3 ปีที่แล้ว +1

      @@sforman2622 ďakujem za objasnenie, informácii o filtri som nevenoval nejako pozornosť a logicke je ze musí nasávat cez filter. Viac ma zaujíma to galvanické oddelenie medzi jednotlivými vstupmi/vystupmi a ci menič využíva rezonancne topológie.

    • @amperak
      @amperak  3 ปีที่แล้ว

      @@maciak7 galvanicky oddělené jsou svorkovnice pro baterie od sítě. v ostrovním režimu je odpojena relém síť od výstupu, ale není to galvanické oddělení. jen rozpojení.
      Na AC výstupu je jen jedna tlumivka. Panely jsou připojeny na DC vysokonapětovou část, tj je na nich modulováno 50Hz za provozu proti zemi a lehoulince bzučí.

    • @maciak7
      @maciak7 3 ปีที่แล้ว

      @@amperak vďaka za info

  • @jaroslavpribula5393
    @jaroslavpribula5393 2 ปีที่แล้ว

    Nechcem rypať ale 5kw v takej malej hmotnosti ukazuje že je v cievke viac hliniku ako poctivej meďi. Mám 3kw Victron 28kg a ten tak ľahko jednou rukou ako krabicu s teniskami nepretočiš. Nevieš hmotnosť toho Aexperta?

    • @amperak
      @amperak  2 ปีที่แล้ว

      ve victronu je asi 20kg železa v transformátoru.
      Rozhodně vinutí není z hliníku. je to uplně jiná technologie a je to lehké.

  • @DemonPhobos
    @DemonPhobos 3 ปีที่แล้ว

    Ve videu je Axpert MKS III - 5kW 48V. Rozsah napětí pro FV 120 - 450V.

    • @amperak
      @amperak  3 ปีที่แล้ว

      Díky. ono je hrozné ho najít na netu.

    • @jannemec4541
      @jannemec4541 3 ปีที่แล้ว

      @@amperak Pošli odkaz, kde se dá koupit.

    • @amperak
      @amperak  3 ปีที่แล้ว

      @@jannemec4541 Pokud máš ičo, tak u firmy GBC Solino v olomouci.

    • @johnhero8748
      @johnhero8748 2 ปีที่แล้ว

      Měl bych dotaz. Když se připojí měnič ke GRIDU, tak sfázuje výstup s tou fází, ze které to čerpá , nebo to vyrobí vlastní fázi ?

  • @pavelrajcak3798
    @pavelrajcak3798 2 ปีที่แล้ว

    Cau Amperaku, mam dotaz, jedna se sice o Hybridní kombi měnič a solární regulátor Axpert MAX 48V 8000W, ale nevis, zda je mozne AC vystup pripojit k TN-C siti nebo musi byt pripojen pouze k TN-S siti? Vadi to nejak stridaci? Ma transformatorovou topologii nebo ne? Diky za odpoved.

    • @amperak
      @amperak  2 ปีที่แล้ว

      výstup měniče se smí přiupojit jen k síti TN-S. uvnitř propojuje relé N a PE, ale prostě TN-C nepodporuje ten měnič.
      u světel to je snadné, použiješ svítidla s dvojitou izolací a PEN použiješ jako N. odporuje jen přeznačení zelenožlutého

  • @NikiBretschneider
    @NikiBretschneider 3 ปีที่แล้ว

    No, bylo by zajímavé dát link na manuál. V kategorii měničů je v tom nablito celkem podprůměrně, čekala jsem větší hrůzu, takže by to mohlo i celkem vydržet. Celkem by mne zajímalo jestli se to dá použít částečně v režimu virtuální UPS, jinými slovy jestli si mohu zvolit jak velkou část akumulátoru nechám jako UPS a jak velkou část přidělím měniči. Jde o to, že část přidělenou UPS mi měnič nevybije pokud nemá výkon z panelu a je přítomné externí AC, ale v při záskoku ji použije a po obnově externího AC případně zase dobije, alternativně se použije nějaká lepší matematika na řízení dobití, kdy se vezme řekněme průměr z PV z předcházejícího dne, chybějící kapacita, zbývající kapacit a čas do východu Slunce. Udělat by se to dalo, není to nic než software. V tomto provedení by to řešilo jednu z největších nectností UPS - akumulátory se necyklují, v momentě, kdy je potřeba záskok, se mnohdy zjistí, že jaxi není z čeho brát, protože akumulátor není tím čím se zdál být. Cyklování akumulátoru zkracuje jeho životnost, ale zase PV vyrábí nějakou energii, takže ono by se to v nákladech buď alespoň pokrylo, nebo by to zprodukovalo nějaký menší zisk, navrch by to celé bylo daleko spolehlivější.

    • @amperak
      @amperak  3 ปีที่แล้ว

      Je hodně typů a já sám nemám správný manuál. v mém manuálu jen někdo změnil udaje z předchozí verze a nesedí mi třeba stavy na displeji.
      Ale. tahle UPS funkce je dostupná u tohoto i u ostatních měničů. Protože je žádoucí zálohovat domácnost. Tento měnič se řídí dle napětí baterie. Nastavit mužeš "end discharge", to je kdy vypne vybíjení a přejde na síť a "cut off" to je kdy se chcípne celý měnič.
      Pak tam je k nastavení ještě napětí, kdy se vybíjení znova zapne. ráno třeba dvě hodiny nabíjím baterii a pak se měnič přepne ze sítě do ostrovu (to se děje jen v zimě)
      No a pak je tam klasika, nastavení nabíjecí křivky. tj bulk a float napětí a časy. bohužel už né proud, ale to mi neva.
      Samozřejmě takový měnič je vždy lepší jak UPS, protože vnitřní spotřeba UPS je skoro jak měniče, ale mužu si připojit panel na kompenzaci a větší baterii, plus záloha 24/7. já jen čekám, kdy to začnou rvát do serverů (možná to v serverech už mají) :) Ale je fakt, že oproti online UPS tomu měniči chybí AC-DC-AC měnič na vykrití chyb v síti

    • @NikiBretschneider
      @NikiBretschneider 3 ปีที่แล้ว +1

      @@amperak Ono by bylo lepší kdyby to integrovalo in/out proud nebo výkon akumulátorem, napětí dokáže být zavádějící, ikdyž třeba u LiIon je to dobré vodítko. Kuriozně. Zálohování velkých datacenter je daleko menší problém než zálohování něčeho někde uprostřed pole, někde v baráku či odlehlém kanclu. V datacentru řešíš zálohu obrovského příkonu na řádově minuty, protože tolik potřebuješ k vyřešení problémů. Většinou máš dva přívody z 22ky, že by si lehly oba dva současně je nepravděpodobné, většinou máš alespoň dva transformátory, takže celý problém se vyřeší tím, že si práskne pár stykačů a je to, když je fakt zle, tak startuješ generátory, ale to jsou pořád řádově minuty. Ovšem v baráku či nějakém kanclu toto nemáš, alternativně objektu uprostřed pole. Tohle je obzvlášť výhodné u objektů uprostřed pole, protože 2m hlubokou orbu při které ti přeořou kabel v zimě dělat nebudou, neb je zmrzlo a prostě se tam neprokopou. Extrémně hluboká orba nastávala vždycky v létě za slunečného počasí, kdy ty panely dávají slušný výkon. Obdobně tak krávy obvykle hřbetem neporáží sloupy vysokého napětí v zimě, zkrátka podobné úkazy jsou ryze letním fenomenem.

    • @amperak
      @amperak  3 ปีที่แล้ว

      @@NikiBretschneider presne tak. ja nemyslel datacentrum, ale tohle. dnes ma servet každa menší firma

    • @NikiBretschneider
      @NikiBretschneider 3 ปีที่แล้ว

      @@amperak Bývávalo, dnes to má většina firem v cloudu. Ona je tam sice určitá závislost na konektivitě, ale řekněme, že pokud se nakupuje od normálních firem, je to ve výsledku spolehlivější než vlastní (neudržovaný) server. Máš řekněme občasné krátké výpadky (které se dají snadno pokrýt záložní linkou) namísto epického průseru jednou za dlouho, což je řekněme racionální obchod. V minulosti jsem dělala pro firmu, která řešila právě tady ty epické průsery lokálních serverů, no a docela mne to přesvědčilo o tom, že toto není cesta. Na to si totiž musíš najmout schopného člověka, co se o to bude starat, no a ono to řekněme není úplně levné, musíš na to mít odpovídající hardware a musíš se o něj odpovídajícím způsobem starat. To je všechno dohromady docela drahá věc. Lidé už v tomto ohledu začali být docela rozumní.

  • @marekkrajcovic1768
    @marekkrajcovic1768 2 ปีที่แล้ว

    Zdravým ta dal by sa tento menič pripojiť k 2kw špirále bez baterky?? Ale asi by to fungovalo len ak by svietilo slnko a dodavala tie 2kw a potom by to vyplo keby sa napr zamrači

    • @amperak
      @amperak  2 ปีที่แล้ว

      ne, tento měnič není na toto určen. to co hledáš je MPPS regulátor

  • @jirkas229
    @jirkas229 3 ปีที่แล้ว +2

    Co to je za typ menice ? Planuju take mensi elektrarnu 15x 455w peak panely a Victron Easy Solar 5000VA, ale ten menic je pomerne dost drahy, zajimaly by me zkusenosti a doporuceni i na jiny hybridni menice.

    • @amperak
      @amperak  3 ปีที่แล้ว +2

      Ve videu je Axpert MKS III - 5kW 48V. Rozsah napětí pro FV 120 - 450V.
      Hele je levnej, ale má nižší spotřebu, mín nastavení a furt fouká větrák. Jako cena asi 25k odráží funkci. ale přijde mi, že záměrně je to SW omezený v nastavení, protože stejnej výrobce má i lepší měnice.

  • @TomH519
    @TomH519 3 ปีที่แล้ว

    Také jsem koukal po takových levnějších, ale nakonec jsem se rozhodl, že půjdu cestou "značkového" vysokonapěťového 10kW 3f hybridu, panely 10kwp, 10-15kWh baterie a hlavně s dotací. Protože i když bych si to dokázal udělat sám, tak není čas a nakoupené věci by mi tu leželi klidně i roky. Jen počkám, než opadne tahle energetická krize, protože ceny komponentů jdou teď také nesmyslně nahoru.

    • @amperak
      @amperak  3 ปีที่แล้ว

      Pokud stavíš z nových komponentů, tak se to svépomocí nevyplatí oproti firmě s dotaci. jinak budeš potřebavot 15kWh myslím. je tam nějak 1,3 nebo 1,5 násobek výkonu panelu. Ale upřímě, nevím co s takovou FVE dělat. leda bys za noc v Tesle najel 300km.

    • @TomH519
      @TomH519 3 ปีที่แล้ว

      @@amperak Přesně tak. Pokud se to má udělat z kvalitních a nových komponetů, tak svépomoc se zde nevyplatí.Já jsem na to přišel těsně před objednáním nového střídače za cca 80tis kč.Jde mi čistě o částečnou energetickou soběstačnost. Teď mám roční spotřebu elektřiny cca 2MWh a cca 12MWh plynu na topení a ohřev TUV. Dokoupím tepelné čerpadlo, a do pár let stejně koupím elektromobil, protože koupě nového spalováku už prakticky nebude možná.Chtěl jsem nové pracovní Fiat Doblo, ale oni ho prodávají pouze s jedním naftovým motorem ve 2 výkonových verzích. Benzín, CNG, LPG nevyrábí a ceny těchto ojetin extrémně rostou. Peníze mi teď zbytečně leží v bance, tak proto rovnou 10kwp.

    • @amperak
      @amperak  3 ปีที่แล้ว

      @@TomH519 nech si namontovat měnič na 48V. budou ti to vymlouvat, ale. mužeš pak donekonečna rozšiřovat.

    • @zdenekmastalir6910
      @zdenekmastalir6910 3 ปีที่แล้ว +1

      @@TomH519 Rozhodnutí je samozřejmě na Vás, ale ten systém je zbytečně předimenzovaný. Mimo topnou sezónu se bude radovat hlavně ČEZ, že mu elektriku posíláte skoro zadarmo, protože budete mít v létě megapřebytky a v topné sezóně Vám to neutáhne ani to tepelné čerpadlo a tu baterku stejně nenabijete. No možná na podzim a na jaře tam bude 2-3 týdny přechod, kdy to bude stačit. Baterka 5,7kWh stála skoro 100 tisíc a za rok a půl přes ní proteklo 1200 kWh.
      Teď se podmínky změnily, už to asi neřeší, ale do teď byla na dotaci povinnost spotřebovat 70% výroby a to byste měl celkem honičku, když to většinu energie vyrobí přes léto.
      Nové podmínky jsou zde: www.s-power.cz/nove-podminky-dotace-nova-zelena-usporam-na-fotovoltaiku-ziskejte-nove-prispevek-az-205-000-kc/

    • @amperak
      @amperak  3 ปีที่แล้ว +1

      @@zdenekmastalir6910 jen panely. měnič i baterka takové kaúpacity je ok. nejhorší je, když firma nainstaluje 5kW třífázový měnič, který na fázi dá jen 1,8kW. s tm nejde dělat nic!

  • @birkof0071
    @birkof0071 3 ปีที่แล้ว

    Prosím o info kde jste Axpert kupoval. Taky o něm uvažuji, ale scháním ověřenou firmu. Děkuji

    • @amperak
      @amperak  3 ปีที่แล้ว

      Díky tomu, že muj fanoušek pracuje pro firmu GBC Solino, tak jsem to zakoupil u nich. ale maloobchod myslím nemají.
      U toho axperta chce si rozmyslet, jaký typ koupit. je jich hodně.

  • @vojtechskoda9395
    @vojtechskoda9395 2 ปีที่แล้ว

    Ahoj Ampéráku, táta hledá měnič na FVE, ale nemůže najít kde tohodle Axperta koupit. Můžeš mi prosím říct kde jsi ho koupil? Děkuju :)

    • @amperak
      @amperak  2 ปีที่แล้ว

      to protože nejsou. sám na ně čekáým, až připlují lodí.

  • @jzdgarage
    @jzdgarage 3 ปีที่แล้ว

    Co to přesně je za měnič já mám něco podobnyho ale jen na 24V a 3KW nicméně vypadá úplně stejne jako tento ale je od jiného výrobce, každopádně mám podezření že má malé přetoky…

    • @amperak
      @amperak  3 ปีที่แล้ว

      Ve videu je Axpert MKS III - 5kW 48V. Rozsah napětí pro FV 120 - 450V.

  • @martinohni2694
    @martinohni2694 ปีที่แล้ว

    Ahoj máš zkušenost s Aexpert max 8000 ? Díky

    • @amperak
      @amperak  ปีที่แล้ว

      Co te zajima? Vim, ze jsou ted za dobrou cenu.

    • @martinohni2694
      @martinohni2694 ปีที่แล้ว

      @@amperak Jaký je rozdíl mezi Aexpert max a king.

    • @amperak
      @amperak  ปีที่แล้ว +1

      @@martinohni2694 je na to video. max má jen dva MPPT oproti MKS3 a větší výkon. jinak je to axpert

  • @JaneKLX
    @JaneKLX 2 ปีที่แล้ว

    Zvládně tenhle měnič vstupní parametry panelů 4800 Wp, Voc 222 V při 25 stupňů, Vmp 186 V, Imp 26 A, Isc 28 A?
    Bohužel jsem v datatech výrobce nanašel informaci o max vstupním proudu panelů.
    U některých typů Axpert tento údaj uvádí a je to myslím vždy max 18 A.

    • @amperak
      @amperak  2 ปีที่แล้ว

      uvádí se u všech, jen u nízkonapětových (panely do 140V) je to proud při napětí baterie. u těchto vysokonapětových, jako je můj to je 18A, nebo i jinak - záleží na typu
      Jinak tvuj string panelů tento měnič nevyužije naplno. omezí se na těch 18A. Chce to skládat panely na doporučené napětí, což je 300V myslím

    • @JaneKLX
      @JaneKLX 2 ปีที่แล้ว

      @@amperak Díky moc za odpověď a rady. Volal jsem do gbsolina a tam mi řekli, že u mks III měniče prý 18A maximum neplatí a že pokud dodržím 5000wp panelů, 186 Vmp, tak to zvládne těch 26A v pohodě
      ( 186 x 26 = 4836 ).
      Tak nevím. Firma má ode mě velkou pochvalu, protože jsem se dovolal na první dobrou a ochota komunikovat byla příkladná i v době, kdy toho musí mít díky zákazníkům a poptávce opravdu až až.
      Velká škoda, že datasheet k Axpertům neobsahují všechny potřebné údaje, aby si mohl člověk snadněji připravit plány ....
      Budu se řídit tím, cos napsal a upravím si string.

    • @amperak
      @amperak  2 ปีที่แล้ว

      @@JaneKLX to zkusím a vyzjistím.

    • @JaneKLX
      @JaneKLX 2 ปีที่แล้ว

      @@amperak Koukám na ten axper msk III, protože mi přijde jako zajímavé ekonomické řešení all in one :-) . Našel jsem pár videí a v některých je informace o 18 A, v jiných ne. Ale začínám věřit, že ano 18 A
      V jednom videu bylo prováděné testování v provozu a překvapilo mě, že tento střídač "umí" dodávat i do sítě, což mě odrazuje. Došlo k tomu při provozu zátěže, kdy panely dodávali většinu energie a část si to cucalo ze sítě. Po odpojení zátěže okamžitě dodávka z panelů začala krmit síť, ale jen na krátkou chvíli. Ve videu říkal, že k tomu dochází při provozu bez aku. Ale provoz s aku a měřením ve videu nebyl, takže namám nijak ověřené, že s aku k tomu docházet nebude. Dodávka do sítě, byť jen malá, je pro mě nepřijatelná.
      Největší nevýhoda axpertu je zmíňovám hluk, což mi také vadí. Mám rád ticho a klid. Budu ještě hledat jiná řešení, co "nefuní" od prvních pár dodávaných watů, ale axpert je pro mě stále zajímavý.

  • @1982choose
    @1982choose 3 ปีที่แล้ว

    Zdar amperáku. Já jsem měl vybraný Axpert King 48V 5000W PF1 tzv. AC-DC-AC hybridní měnič. ( solární ups) ale teď když jsem vydel ten tvuj který má možnost dc až 450V tak nad ním uvažuju. Rozdíly jsou oproti tomu kingu dle videa , že ty nemáš konverzi AC vstupu ale připínání přes relé? nebo tam je taky ta AC-DC část tzv. vždy se tento měnič chová jako spotřebič a do DS nic neteče? Dik Josef

    • @amperak
      @amperak  3 ปีที่แล้ว

      ahoj, Axpert King je uplně jinej. Ten muj nemá AC-DC-AC konverzi. Ten King je lepší. Ale nevím, jak se chová výstupní N vodič. Podle mne nepujde připojit nikam

    • @1982choose
      @1982choose 3 ปีที่แล้ว

      @@amperak moc dík za reakci. počítám, že diky tomu , že je tam dvojitá konverze, tak jak vstup tak výstup se může brát jako oba pracovní vodiče. tzv. minimálně pak na výstupu z toho kinga použít vzdy dvojité jističe. Takže jediný rozdíl u kinga je lepší filtrace jak vstupu, tak optimální napětí na výstupu. A pak přechod z soláru, bat a sít je 0ms. No holt asi vezmu toho kinga.

    • @amperak
      @amperak  3 ปีที่แล้ว

      @@1982choose no právě se obávám že výstup budou "dvě fáze" protože ten N vodič nepujde uzemnit. leda by to bylo galvanicky oddělené. Taky bych asi vzal kinga

    • @1982choose
      @1982choose 3 ปีที่แล้ว

      @@amperak sice máme starší RD a předchozí majitele byly "elektrikáři" (paměť pouze pro čtení :-)) ale vše už předělané na tn-s takže není problém použít modrý a hnědý jako oba pracovní vodiče a řešit zabezpečení PE. Každopádně než koupím tak nejdříve 3em Shelly , abych věděl kolik a kam. A jestli náhodou nepredelat vše na 1f.

    • @amperak
      @amperak  3 ปีที่แล้ว

      @@1982choose překopej to na 1F a pohlídej aby ten měnič uměl paralerní provoz. plánuji upgrade na 10kW, tj koupím druhej

  • @maciak7
    @maciak7 3 ปีที่แล้ว

    Jedna sa o topológie s rezonancnymi prvkami?

    • @amperak
      @amperak  3 ปีที่แล้ว +1

      Jo to ti nepovím. možná arambajk by věděl. ten ho upravoval. napiš mu tady pod připnutý komentář

  • @eduardblazek9616
    @eduardblazek9616 2 ปีที่แล้ว

    Mám dotaz na autora videa (nebo někoho kdo ví, má ověřeno!) - nevíte, zdali solární kombi měnič Axpert King 2 je zaručeně bezpřetokový jako byl King 1 ? Na solarforu vyjádřil jeden praktik ve FVE , že vzhledem k tomu, že dvojka má již vysokonapěťový vstup pro panely (nově až 450V namísto jen tuším 140V u jedničky - čili více než 220V v síti) obavy, že prej přetoky dělat bude! A to i když má také dvojitou konverzi (220V dělá vždy z aku v režimu GridFree) , neb sice je v režimu GridFree jen jako UPS, ale! - prej již není galvanicky oddělen od sítě a akumulátory nabíjí stejnou nabíječkou jako z panelů. A při přepnutí na sí't nezaručí nepřetokovost a není již oddělen galvanicky od s=iě! Nemohl by jste toto prověřit a proměřit? Hlavně to galvanické oddělení FVE od sítě (220V)?

    • @amperak
      @amperak  2 ปีที่แล้ว

      axpert king, pokud má uvedenou dvojí konverzi, tak ji má. to co popisuješ je MKS3 jako na videu.
      To, jestli má vysokonapětovou nebo nízkonapětovou hladinu pro panely je fuk. bud se energie dodává do baterie, nebo se dodává do VN okruhu ze kterého se rozstřídíví výstupní napětí.

    • @eduardblazek9616
      @eduardblazek9616 2 ปีที่แล้ว

      @@amperak Dííík moc za rychlou reakci 🙂
      Ano i King 2 má uvedenu dvojí konverzi a sice v dělá 220V vždy jen z aku, ale! -
      - Jestli jsem to správně pochopil, borec v diskusi tvrdil, že má již společnou nabíječku - z panelů i ze sítě a ta již nemá trafo pro nabíjení ze sítě a tedy jednak již není FVE galvanicky oddělena od sítě jako u King1 a tedy důsledkme může, při přepnutí nabíječky z FVE na síť, dělat přetoky, krom teho že didstributor to neuzná. kdyb ydošlo na "lámání chleba", jako galvanicky oddělení zařízení a to je další problém :-(
      Děda má starou eletriku a ví že revizi prostě neudělá a předělávat vedení ve starým baráku nechce - raději si natáhá prodlužky od měniče, a nechce ani dotaci, ani řešit byrokracii -proto chce FVE udělat po mě..., neb by to do smrti ani nestihnul...
      A proto chce FVE jen pro utracení úspor - to kvůli inflaci..., i jako zálohu čerpadla krbových lk¨kamen s výměníkem (do nového kotle už taky nechtěl jít kdysi , ale byl nucen starej odstavit :-( ) i kvůli šetření za účet za elektriku a tedy chce FVE se zálohou ze sítě jako UPS a nechce problémy s dodavatelem (e-on, dnes tuším e-dg...).
      Takže bádám marně :-( po zaručené!!! informaci - jak to je s tím galvanickým oddělením i možnými přetoky u king2?
      Taky proto, že dle zahraničních fór u King1 hořely relátka a jen tuším, že nemá ještě předřazeny relátkům ty triaky, jak jsi popisoval spínání ve videu - což mě taky velmi zaujalop :-)
      Jen a nevím, máli to tak i King 2 jako ten model na videu?
      Pokud by byla FVE galvanicky oddělená od sítě, nebo alespoň zaručeně nedělal King2 mikropřetoky!!!, raději bych šel do King2 i proto, že má vstup pro panely vysokonapěťový a nemusí se to "honit" proudem ale jde dát víc panelů do série :-)
      Zatím jsem stále rozhodnut pro King 1 pro sichr. :-/ Ale raději bych pro ty hořící relé... (pokud již má dvojka triaky? ) a vyšší napětí z panelů :-) , šel do King2.
      A teď "babo" raď ! Jestli Tě to neobtěžuje.
      Nechceš udělat videjko King1 vs King2? ;-)
      Klidně něco málo zasponzoruju! (jen nevím jak)

    • @amperak
      @amperak  2 ปีที่แล้ว

      @@eduardblazek9616 axpert king z AC udělá DC a z toho DC udělá zase AC. proto umí to samé, co ty měniče s přetokama, ale přetoky nedělá. to je tím, že na vstupu má ten převod na DC. má tam usměrnovač. jednoduše řečeno, výstupní N vodič není stejný jako vstupní N vodiš a to samé platí i pro L.
      Ovšem MKS3 (jako mám třeba já) má v gridfree režimu (provoz bez baterie) spojen vstupní L i N s výstupním L i N. tj generuje přetoky. Toto spojení není aktivní, pokud je připojena baterie. Hlavně ten režim se volí v nastavení.
      Pokud se nastaví provoz ostrovní s baterií, tak ikdyž je baterie odpojena, tak se nepřipojí k síti. vytváří 230V z napětí panelů a chová se divně, ale k síti se nepřipojí.
      rozdíl mezi axpertem kong 1 a 2 je na 80% jen v MPPT co jsem koukal. king je jen překopaná online UPS.
      Video MKS vs king mhu udělat.
      BTW pokud by měl děda baterii u FVE, tak jde teoreticky i na starých rozvodech provozovat ten muj měnič, jen to vyžaduje jisté úpravy.

    • @amperak
      @amperak  2 ปีที่แล้ว

      prosimt, neposílej žádné odkazy. YT to smaže!
      ty jsi citoval co píšu já. axpert BEZ BATERIE generuje přetoky. ano, protože to se nastaví v nastavení a tak funguje. proto máme všichni axperty s baterií v ostrovním režimu. bez baterie pracuje v gridfree režimu a ten přetoky dělá.
      jednoduše řečeno, měnič musí mít oporu v silném akumulátoru, který poere výkyby spotřeb a výrob. bud to je baterie, nebo síť. no a u kingu to je kondenzátor. do sítě to nepustí usměrnovač. taky ten kong stojí o 30% víc jak běžnej axpert.

    • @eduardblazek9616
      @eduardblazek9616 2 ปีที่แล้ว

      @@amperak No možná nechápeš že mi jde o to jestli koupit pro jistotu ověřený King 1 nebo mohu s klidným svědomím koupit i King 2? Ve videu jsem myslel porovnat King 1 vs King 2 zejména je-li rozdíl nejen ve VN vstupu z panelů ale i v těch hořících relátkách u starého King jedničky (jestli také předřadili triaky u dvojky jako u MKS)? A jestli také nedělá přetoky a jestli má taky galvanicky oddělené aspoň nulák

  • @edabl.1331
    @edabl.1331 2 ปีที่แล้ว

    Ahoj. Opět mám dotaz - argumentuješ občas tím, že solární měnič - co nepotřebuje k provozu akumulátor, dělá nutně přetoky do sítě při přepínáníní mezi FVE a sítí. :-( To je mi jasné. Ale otočím to - co když to nutně potřebuje aku, přetoky to neudělá? Nebo to není ještě záruka nepřetoků?
    Stále si totiž nejsem jist jeli i King2 je bezpřetokový, stejně jako byl King1 , když píší u dvojky že také potřebuje aku a také má 0ms čas přepnutí mezí sití a FVE. Bojím koupit dvojku, neb někteří a solarforu straší(?) a argumntují tím, že má vysokonapěťovej vstup pro FVP a nemá trafonabíječku ze sítě jako King1 a tedy není galvanicky oddělen a tedy přeroky prej dělat bude! :-(
    Co tady toto: zalozni-zdroj-mhpower-mskd-5000-48-ups-5000w-cisty-sinus-48v-solarni-regulator-mppt (link nakonec) - má s tím někdo zkušenosti? Co si myslíš o této solární spíše taky UPS jako je defacto i King1? Mohlo by to být bez přetoků i když píší čas přepnutí jen 4ms (nebo pávě proto)?
    www.abctech.cz/zalozni-zdroj-mhpower-mskd-5000-48-ups-5000w-cisty-sinus-48v-solarni-regulator-mppt_d39457.html

    • @amperak
      @amperak  2 ปีที่แล้ว

      axpert king svou složitější topologií negeneruje přetoky do sítě.

  • @jirizach8042
    @jirizach8042 3 ปีที่แล้ว

    A odpočítávání do počátku apokalypsy spuštěno 😀

  • @Honzik_S
    @Honzik_S 2 ปีที่แล้ว

    Relátka se mi stejně opalují jsou tam už třetí.

    • @amperak
      @amperak  2 ปีที่แล้ว

      tak to je nějaká velká chyba. máš axpert, nebo čínskej klon? nemáš náhodou chybně nastavený měnič a přepíná ti velmi často do bypassu?

    • @Honzik_S
      @Honzik_S 2 ปีที่แล้ว

      @@amperak Ten Epever co mam na videu. Bypas relatka jsou v pohode L i N on to dela i bez spotrebicu na OUTu. Opaluje se to treti co ho pripojuje na sit kdyz ma nabijet. A to je 40A. Jednou jsem tam dal bile a to po tme pri rozpinani blikalo 🤣 Relatka z tme za 400. zadny slupky.

  • @jirkajavurek1094
    @jirkajavurek1094 3 ปีที่แล้ว

    v čem stříháš videa?

    • @amperak
      @amperak  3 ปีที่แล้ว

      vegas 15 pro, levný a doživotní licence na dvě zařízení.

    • @vadbru728
      @vadbru728 2 ปีที่แล้ว

      Někdy i v pyžamu

  • @vladimirdracka9383
    @vladimirdracka9383 ปีที่แล้ว

    Hybrid je lepe nez ac-dc-ac? Jsem pololaik..

    • @amperak
      @amperak  ปีที่แล้ว

      hybrid je typ měniče, který umí měnit provozní stavy ostrov/ongrid a dodávat do sítě. Proto je to hybridní měnič. umí všechno. Tenhle na videu není hybridní, ikdyž ho někteří tak nazývají. je ostrovní, protože neumí ongrid funkci.

    • @vladimirdracka9383
      @vladimirdracka9383 ปีที่แล้ว

      Coz vlastne nevim, jestli je odpoved na otazku. Nedokazu si ji v tom nejak rozklicovat.

    • @vladimirdracka9383
      @vladimirdracka9383 ปีที่แล้ว

      Uz videa nepamatuji jestli tedy je v nem ukazovany typ ac-dc-ac.

    • @vladimirdracka9383
      @vladimirdracka9383 ปีที่แล้ว

      @@amperak A jaký typ střídače je střídač, který jede jen panelu a jen podle potřeby si pricucne DS? Ongrid i když třeba z DS nebere neb má z panelu dost.vykonu?

  • @peny1188
    @peny1188 3 ปีที่แล้ว +1

    Hlavně ty kytky několikrát týdně přelejou aby měl měnič dostatek tekutin 🤣

    • @amperak
      @amperak  3 ปีที่แล้ว

      ja tam chtěl dát fotku lukášova subwoferu, ale zapomenul jsem

  • @filipstanek3751
    @filipstanek3751 3 ปีที่แล้ว

    Jaký je to přesně typ toho měniče? Když říkáš levný tak to zní zajímavě :D

    • @amperak
      @amperak  3 ปีที่แล้ว

      Ve videu je Axpert MKS III - 5kW 48V. Rozsah napětí pro FV 120 - 450V.
      cena cca 25k

    • @filipstanek3751
      @filipstanek3751 3 ปีที่แล้ว +1

      @@amperak Díky, za 25k to je pěkná cena, zdražování energií mě nutí přemýšlet o FVE víc a víc, šel bych cestou jako ty a to domorobo elektrárny, sice jsem schopen mít elektrárnu jen 2,7 kWp (10 x 270 Wp polykrystal) a to ještě pod úhlem jen cca 5°, větší ideální plochu bohužel nemá (ještě by se nějaké vešly i na stodolu jenže tam mi ráno stíní můj barák a pozdě odpoledne zas sousedův) nicméně by to možná stálo za to to zrealizovat společně s nějakou 5,7 kW/h lifepo baterkou, se stoupající cenou energie se mi to zdá rentabilnější víc a víc ikdyž si myslím že bude investice +- autobus okolo 80k ...ale spalovací motory sále nezavrhuji :P :D

    • @amperak
      @amperak  3 ปีที่แล้ว

      @@filipstanek3751 není problém vymyslet

    • @GeekslifeCZ
      @GeekslifeCZ 3 ปีที่แล้ว

      jinak je spousta alternativ, co maji stejna streva jako axpert. ja mam Mpp solar.

  • @doctor161
    @doctor161 2 ปีที่แล้ว

    Vsechno krasne, skoda, ze to v tom velkoobchode nejde koupit.....

    • @doctor161
      @doctor161 2 ปีที่แล้ว

      GBSolino taky bojuje s nedostatkem. Nechteji to prodat nikomu, kdo neni jejich "partner" tak nevim.

    • @amperak
      @amperak  2 ปีที่แล้ว

      nejsou skladem, ted dojela konečně várka a moc se dě+litr nechtějí

    • @doctor161
      @doctor161 2 ปีที่แล้ว

      Vsechno uz je ok. Byl jsem jen netrpelivy🤣

  • @vladimirkrul7862
    @vladimirkrul7862 3 ปีที่แล้ว

    Ja som mal Axpert VM III 5 kW odišiel teraz mám nízkofrekvenčný 6 kW peak 18 kW s toroidom. 🧞

    • @amperak
      @amperak  3 ปีที่แล้ว

      máš ten vadnej měnič ještě? Neposlal by jsi mi ho na pokusy do videa?
      Ten nízkofrekvenční je hádám victron :)

    • @vladimirkrul7862
      @vladimirkrul7862 3 ปีที่แล้ว

      @@amperak ano mam ho vymenil som všetky mosfety ale nefunguje bypass relé

    • @amperak
      @amperak  3 ปีที่แล้ว

      @@vladimirkrul7862 a co to dělá? píše to cchybu? není spečený kontakt?

    • @vladimirkrul7862
      @vladimirkrul7862 3 ปีที่แล้ว

      @@amperak nie sú tam 2 relé na bypass jedno som zohnal cez TME ale druhé sa nedá zohnať ked sa prepína na sieť z ostrovu alebo batteryless režimu bez baterky tak sa vypne PIP5048GK model.

    • @amperak
      @amperak  3 ปีที่แล้ว

      @@vladimirkrul7862 pokud je připojená jen síť, na vstupní svorky, jde zapnout? asi ti tam něběží některý pomocný zdroj.