Oooo X500, najlepszy aparat z tej serii. Ma wszystko, czego kaÅždy fotograf potrzebuje - priorytet przysÅony, tryb manualny z czasem mierzonym, podglÄ d gÅÄbi ostroÅci, blokada ekspozycji itp. bez zbÄdnych bajerÃģw. Kiedy recenzja panie Pawle na kanale o analogach? :) Co do treÅci, duÅžo wiedzy teoretycznej, ale moim zdaniem powinna byÄ teÅž praktyka - pokazaÄ na zdjÄciach, jak to konkretnie dziaÅa, bo od samej suchej wiedzy nic nie przyjdzie :) I na sam koniec, dlatego priorytet przysÅony jest moim ulubionym trybem w jakimkolwiek aparacie. Dodatkowo podglÄ d gÅÄbi ostroÅci i mam wtedy peÅnÄ kontrolÄ nad zdjÄciem.
GÅÄbia ostroÅci - podstawowa i najwaÅžniejsza zasada w fotografii, niby proste a ile trzeba siÄ nagadaÄ Åžeby dotarÅo ððŧð pozdrawiam i subskrybujÄ
Åwietny poradnik. DziÄkuje bardzo. Ja nigdy nie udaje Åže jestem amatorem ale w ciÄ gu kilku tych lat analogowa fotografia strasznie mnie wciÄ gnÄÅa ;3
Jest taka aplikacja Photographer's companion z ogromnym zasobem "symulatorÃģw-pomocnikÃģw" w odniesieniu do modelu aparatu i uÅžywanego obiektywu. GÅÄbia ostroÅci jest wÅaÅnie z graficznÄ prezentacjÄ . Fajnie wypada teÅž Pole widzenia gdzie graficznie moÅžna zasymulowaÄ sobie jaki obszar wytnie konkretna ogniskowa.
PiÄkna ta Minolta. Jak dobrze, Åže to wrÃģciÅo do obiegu. Åŧeby jeszcze serwisy analogÃģw byÅy pod rÄkÄ i taÅsze filmy. Bo ileÅž moÅžna uÅžywaÄ Fomy B/Wðą
Bardzo proszÄ zrobiÄ seriÄ poradnikÃģw o obsÅudze lustrzanek dla amatorÃģw, nie kaÅždego staÄ na bezlusterkowca a majÄ c lustrzankÄ teÅž by chciaÅ przywieÅšÄ Åadne zdjÄcia z wakacji.
Jest jeszcze czwarty parametr majÄ cy wpÅyw na widocznÄ GO. Jest to fizyczna wielkoÅÄ obrazka, na jakim oglÄ damy sfotografowany obraz. To samo zdjÄcie powiÄkszane coraz bardziej spowoduje, Åže zaczniemy widzieÄ nieostroÅci, w miejscach, ktÃģre wczeÅniej wydawaÅy siÄ jeszcze ostre. Ale aby wpÅywaÄ Åwiadomie na GO, to rzeczywiÅcie mamy do dyspozycji tylko ogniskowÄ , przysÅonÄ i odlegÅoÅÄ ostrzenia.
Do kompletu moÅžna dodaÄ piÄ ty parametr, jakim jest odlegÅoÅÄ, z jakiej oglÄ damy obraz wynikowy. Im bliÅžej, tym gorzej dla zakresu GO. OgÃģlnie stosowane wzory i skale majÄ sens dla obrazÃģw oglÄ danych z odlegÅoÅci zbliÅžonej do ich przekÄ tnych. Obraz wyÅwietlony na smartfonowym ekraniku zawsze wyda siÄ ostrzejszy niÅž np. na monitorze.
â@@pawelgancarz3405Ale ten piÄ ty parametr z tym czwartym siÄ wzajemnie znoszÄ - wiÄc zostajÄ trzy. OczywiÅcie pod warunkiem, Åže siÄ dwa pozostaÅe uwzglÄdnieni jednoczeÅnie! ðĪŠ
@@pawechodzicki6220 Jak najbardziej ma, bo wpÅywa bezpoÅrednio na wielkoÅÄ dopuszczalnego krÄ Åžka rozproszenia. Polecam ksiÄ ÅžkÄ âFotografia - podstawy, technika, praktykaâ K. D. Solfa, tam jest wszystko przystÄpnie wyjaÅnione.
WaÅžny temat tylko trochÄ niezrozumiaÅe wyÅoÅžony tu. MoÅže lepiej w pracowni i w spokoju o tym opowiesz bo tu wszystko CiÄ rozprasza, gubisz myÅli i wÄ tki. Ja znam tematykÄ ale poczÄ tkujÄ cy chÄtnie posÅuchajÄ raz jeszcze w skupieniu. Pzdr
CzeÅÄ ;-). KrÃģtko, na temat i jak zawsze praktycznie i w prostym jÄzyku przekazane ;-). Dzisiaj maÅo kto zwÅaszcza z nowszego pokolenia bÄdzie miaÅ problem z odczytaniem tych linii gÅÄbi ostroÅci co do przysÅony w obiektywach starszych bo w nowych praktycznie juÅž to nie wystÄpuje. Pozdrawiam ;-)
To czego mi brakowaÅo po zakupie pierwszej lustrzanki cyfrowej, to wÅaÅnie brak skali gÅÄbi ostroÅci na obiektywie, a przysÅona i czas sterowane plastikowymi pokrÄtÅami, tylko na aktywnym body. W analogu mogÅem sobie wszystkie parametry ustawiÄ od tak.
GÅÄbia ostroÅci albo jest Åšle tÅumaczona albo ja jej dobrze nie rozumiem. Podaje Pan ,Åže ostroÅÄ przy przysÅonie 11 jest od 2m do nieskoÅczonoÅci, w innych poradnikach kaÅžÄ ustawiaÄ ostroÅÄ na najbardziej odlegÅych punktach, skrajnym przypadkiem jest fotografia ksiÄÅžyca. Wiec nasuwa siÄ wniosek ,Åže ta nieskoÅczonoÅÄ to tylko uproszczenie.
Jak obliczyÄ gÅÄbiÄ ostroÅci... Z odpowiednich wzorÃģw, oczywiÅcie - tylko PO CO jÄ "obliczaÄ"...? Jeszcze nie widziaÅem nikogo, kto by sobie rozmierzaÅ linijkÄ i taÅmÄ fotografowanÄ sceneriÄ... ðĪĢ Ale same wzory warto znaÄ, Åžeby usystematyzowaÄ sobie zachodzace tu zaleÅžnoÅci.
Dobra, obejrzane na spokojnie. Przede wszystkim - hejt za to coÅ dokrÄcone do Minolty! ðķ Kto raz spojrzaÅ na Åwiat przez oryginalnÄ MinoltÄ MD 35 mm f/2.8, ten juÅž tego nigdy nie "odzobaczy" i wie o co tu biega... ð A wracajÄ c do meritum - kiedyÅ fotografowaÅo siÄ na filmach, wszystkie filmy miaÅy w miarÄ wyrÃģwnanÄ charakterystykÄ rozdzielczoÅci, co sprawiaÅo, Åže pojÄcie gÅÄbi ostroÅci byÅo dosyÄ Åatwe do zdefiniowania i zrozumienia, wiÄc moÅžna sobie byÅo nawet grawerowaÄ na obiektywach kreseczki i wszyscy byli zadowoleni. Ale kiedy pojawiÅy siÄ rÃģÅžne matryce i megapiksele, to problem nagle stanÄ Å dÄba - czego dowodem jest chociaÅžby chaos informacyjny na tym filmie... ð Bo niby gÅÄbia ostroÅci zaleÅžy od TRZECH czynnikÃģw, a juÅž za chwilÄ okazuje siÄ, Åže najbardziej, to zaleÅžy od CZWARTEGO czynnika - wielkoÅci sensora - od ktÃģrego tak naprawdÄ w ogÃģle nie zaleÅžy. JeÅli juÅž, to jedynie poÅrednio - ale to akurat w drugÄ stronÄ, niÅž to siÄ obiegowo powtarza (w ogÃģlnoÅci - na mniejszym sensorze GO bÄdzie MNIEJSZA!) ReasumujÄ c - temat nie jest prosty, ale padÅo kluczowe stwierdzenie: "WYDAJE NAM SIÄ, Åže jest ostre". Jak ktoÅ siÄ z tym ogarnie, to dalej bÄdzie miaÅ juÅž z gÃģrki. ð Przy czym gÅÄbia ostroÅci, to jedynie problem pozorny - najwaÅžniejsze, to "wyczuÄ" obiektyw i zrozumieÄ, czego siÄ moÅžna po nim spodziewaÄ w rÃģÅžnych konfiguracjach odlegÅoÅci i przysÅony. A tu Åžadne studia nad teoriÄ nie pomogÄ - trzeba go po prostu po chamsku "przeoraÄ" setkami zdjÄÄ. 11:13 - a jak byÅ szukaÅ BARDZO DOBREGO obiektywu do Canona - to EF 40 mm f/2.8 STM! ð
Niepotrzebnie dopisaÅeÅ, Åže na mniejszym sensorze GO jest mniejsza. Nie jest, jest identyczna jesli zachowamy tÄ samÄ ogniskowÄ , dystans oraz przysÅonÄ. No i dopiero teraz dochodzÄ wszelkie zmienne w postaci ogniskowej, przysÅony i iso dla zachowania rÃģwnowaÅžnoÅci oraz gÄstoÅÄ pixela i na skalowaniu obrazu skoÅczywszy. Dla tego temat jest rozlegÅy i trudny do wyczerpania w jednym filmiku, a wrÄcz nie do ogarniÄcia i najlepiej postÄ piÄ tak jak opisaÅeÅ odpowiednio w pamiÄci dostosowujÄ c sobie skalÄ GO wyrytÄ na obiektywie lub w pamiÄci wÅasnej operatora kamery ð
â@@ShwarcArnoldJeÅli cytujesz, to rÃģb to bez przekÅamaÅ - W OGÃLNOÅCI gÅÄbia ostroÅci jest mniejsza. A to ze wzglÄdu na W OGÃLNOÅCI wiÄkszÄ "gÄstoÅÄ" mniejszej matrycy! Co z kolei przekÅada siÄ na W OGÃLNOÅCI wiÄksze przeskalowanie obrazu - i od tego trzeba ZACZÄÄ, a nie na tym skoÅczyÄ. Bo bez tego w ogÃģle nie wiemy, o jakiej "ostroÅci" i "nieostroÅci" mÃģwimy i co pod tymi pojÄciami rozumiemy, a zatem dyskusje o ogniskowych/przysÅonach jeszcze nie majÄ Åžadnego sensu.
@maciekd.8556 ta twoja ogÃģlnoÅÄ nie zawsze ma zastosowanie, wiele modeli FF ma tÄ samÄ gÄstoÅÄ pixeli co aps-c (albo wiekszÄ jesli weÅšmie siÄ np. starszego Nikona D200 vs D810) i ogolnianie na tej podstawie jest bÅÄdne. KolejnoÅÄ rozwaÅžaÅ trzeba zachowaÄ takÄ jak opisaÅem wyÅžej. GO jest identyczna jesli... A dopiero ppewne zmienne mogÄ powodowaÄ to co napisaÅeÅ.
@ShwarcArnold OgÃģlnoÅÄ polega na tym wÅaÅnie, Åžeby nie wyrywaÄ niczego z kontekstu. Przy tej samej gÄstoÅci matrycy, obraz z FF oglÄ dany w 100% powiÄkszeniu bÄdzie jeszcze poprawny, natomiast na obrazie z APS-C rozciÄ gniÄtym do tej samej wielkoÅci bÄdzie juÅž pikseloza - a wiÄc jakiekolwiek rozwaÅžania o "ostroÅci" w ogÃģle tracÄ sens, dopÃģki... nie zrobisz dwÃģch krokÃģw wstecz. A to juÅž bÄdzie game changer dla sformuÅowania: "oglÄ damy zdjÄcia". WÅaÅnie - sformuÅowania! Dlatego NAJPIERW ustalasz jakieÅ kryteria, a dopiero potem bawisz siÄ w analizy. Bo bez tego nawet nie wiesz CO analizujesz.
@maciekd.8556 no toÅž ci to napisaÅem, bazÄ do rozwaÅžaÅ jest przysÅona, ogniskowa i dystans, to jest punkt wyjÅcia, bo ma najwiÄkszy wpÅyw na GO. Dopiero od tego momentu moÅžna wprowadziÄ kolejne zmienne w tym rÃģÅžne skalowanie. Zaczynanie dyskusji od rozmiaru pixeli gdzie maÅo kto ma pojÄcie jakie ma w aparacie i jeszcze mniejsze ja zmierzyÄ ich wpÅyw na krÄ Åžek rozproszenia, jest chore.
Oooo X500, najlepszy aparat z tej serii. Ma wszystko, czego kaÅždy fotograf potrzebuje - priorytet przysÅony, tryb manualny z czasem mierzonym, podglÄ d gÅÄbi ostroÅci, blokada ekspozycji itp. bez zbÄdnych bajerÃģw. Kiedy recenzja panie Pawle na kanale o analogach? :)
Co do treÅci, duÅžo wiedzy teoretycznej, ale moim zdaniem powinna byÄ teÅž praktyka - pokazaÄ na zdjÄciach, jak to konkretnie dziaÅa, bo od samej suchej wiedzy nic nie przyjdzie :)
I na sam koniec, dlatego priorytet przysÅony jest moim ulubionym trybem w jakimkolwiek aparacie. Dodatkowo podglÄ d gÅÄbi ostroÅci i mam wtedy peÅnÄ kontrolÄ nad zdjÄciem.
Drugim trybem Manualny
Bardzo dobry poradnik do nieÅatwych zagadnieÅ. DziÄki.Pozdrawiam
GÅÄbia ostroÅci - podstawowa i najwaÅžniejsza zasada w fotografii, niby proste a ile trzeba siÄ nagadaÄ Åžeby dotarÅo ððŧð pozdrawiam i subskrybujÄ
Åwietny poradnik. DziÄkuje bardzo. Ja nigdy nie udaje Åže jestem amatorem ale w ciÄ gu kilku tych lat analogowa fotografia strasznie mnie wciÄ gnÄÅa ;3
CaÅy Åwiat wciÄ gnÄÅa ð
DziÄkujÄ.
Jest taka aplikacja Photographer's companion z ogromnym zasobem "symulatorÃģw-pomocnikÃģw" w odniesieniu do modelu aparatu i uÅžywanego obiektywu. GÅÄbia ostroÅci jest wÅaÅnie z graficznÄ prezentacjÄ . Fajnie wypada teÅž Pole widzenia gdzie graficznie moÅžna zasymulowaÄ sobie jaki obszar wytnie konkretna ogniskowa.
MiaÅem tÄ 35 sprzedaÅem i ÅžaÅujÄ, fajne byÅo to szkÅoð
PiÄkna ta Minolta. Jak dobrze, Åže to wrÃģciÅo do obiegu. Åŧeby jeszcze serwisy analogÃģw byÅy pod rÄkÄ i taÅsze filmy. Bo ileÅž moÅžna uÅžywaÄ Fomy B/Wðą
Bardzo proszÄ zrobiÄ seriÄ poradnikÃģw o obsÅudze lustrzanek dla amatorÃģw, nie kaÅždego staÄ na bezlusterkowca a majÄ c lustrzankÄ teÅž by chciaÅ przywieÅšÄ Åadne zdjÄcia z wakacji.
Jest duÅžo uÅžywanych ð·ð· bez luster w cenach bardzo niskich. Szukaj
Jest jeszcze czwarty parametr majÄ cy wpÅyw na widocznÄ GO. Jest to fizyczna wielkoÅÄ obrazka, na jakim oglÄ damy sfotografowany obraz. To samo zdjÄcie powiÄkszane coraz bardziej spowoduje, Åže zaczniemy widzieÄ nieostroÅci, w miejscach, ktÃģre wczeÅniej wydawaÅy siÄ jeszcze ostre. Ale aby wpÅywaÄ Åwiadomie na GO, to rzeczywiÅcie mamy do dyspozycji tylko ogniskowÄ , przysÅonÄ i odlegÅoÅÄ ostrzenia.
Do kompletu moÅžna dodaÄ piÄ ty parametr, jakim jest odlegÅoÅÄ, z jakiej oglÄ damy obraz wynikowy. Im bliÅžej, tym gorzej dla zakresu GO. OgÃģlnie stosowane wzory i skale majÄ sens dla obrazÃģw oglÄ danych z odlegÅoÅci zbliÅžonej do ich przekÄ tnych. Obraz wyÅwietlony na smartfonowym ekraniku zawsze wyda siÄ ostrzejszy niÅž np. na monitorze.
To nie ma nic wspÃģlnego z gÅÄbiÄ ostroÅci. W ten sposÃģb to moÅžna dodawaÄ kolejne parametry, np wadÄ wzroku oglÄ dajÄ cego...
â@@pawelgancarz3405Ale ten piÄ ty parametr z tym czwartym siÄ wzajemnie znoszÄ - wiÄc zostajÄ trzy. OczywiÅcie pod warunkiem, Åže siÄ dwa pozostaÅe uwzglÄdnieni jednoczeÅnie! ðĪŠ
@@pawechodzicki6220
Jak najbardziej ma, bo wpÅywa bezpoÅrednio na wielkoÅÄ dopuszczalnego krÄ Åžka rozproszenia. Polecam ksiÄ ÅžkÄ âFotografia - podstawy, technika, praktykaâ K. D. Solfa, tam jest wszystko przystÄpnie wyjaÅnione.
@@maciekd.8556
Masz racjÄ, znoszÄ siÄ, ale pod warunkiem speÅnienia zasady co do odlegÅoÅci oglÄ dania obrazu, co nie zawsze ma miejsce.
DzieÅ dobry Panie Paw 2:53 2:53 le jeÅželi moÅžna to ja teÅž mam pytanie Jak fotografowaÄ zwykÅÄ lustrzankÄ z filtrami ciemnym lub poÅÃģwkowym,
WaÅžny temat tylko trochÄ niezrozumiaÅe wyÅoÅžony tu. MoÅže lepiej w pracowni i w spokoju o tym opowiesz bo tu wszystko CiÄ rozprasza, gubisz myÅli i wÄ tki. Ja znam tematykÄ ale poczÄ tkujÄ cy chÄtnie posÅuchajÄ raz jeszcze w skupieniu. Pzdr
O tak tak
CaÅy PaweÅ ðĪ·
CzeÅÄ ;-). KrÃģtko, na temat i jak zawsze praktycznie i w prostym jÄzyku przekazane ;-). Dzisiaj maÅo kto zwÅaszcza z nowszego pokolenia bÄdzie miaÅ problem z odczytaniem tych linii gÅÄbi ostroÅci co do przysÅony w obiektywach starszych bo w nowych praktycznie juÅž to nie wystÄpuje. Pozdrawiam ;-)
Witam. Jak siÄ nazywa aolplikacja do obliczania gÅÄbi ostroÅci?
dofsimulator - program online z graficznym podglÄ dem gÅÄbi ostroÅci
To czego mi brakowaÅo po zakupie pierwszej lustrzanki cyfrowej, to wÅaÅnie brak skali gÅÄbi ostroÅci na obiektywie, a przysÅona i czas sterowane plastikowymi pokrÄtÅami, tylko na aktywnym body. W analogu mogÅem sobie wszystkie parametry ustawiÄ od tak.
Podpinasz analogowe szkÅo i masz to znowu ð
W Canonie DSRL wiÄkszoÅÄ szkieÅ ma skalÄ gÅÄbi ostroÅci i wszystkie "L", ale maÅo precyzyjnÄ .
GÅÄbia ostroÅci albo jest Åšle tÅumaczona albo ja jej dobrze nie rozumiem. Podaje Pan ,Åže ostroÅÄ przy przysÅonie 11 jest od 2m do nieskoÅczonoÅci, w innych poradnikach kaÅžÄ ustawiaÄ ostroÅÄ na najbardziej odlegÅych punktach, skrajnym przypadkiem jest fotografia ksiÄÅžyca. Wiec nasuwa siÄ wniosek ,Åže ta nieskoÅczonoÅÄ to tylko uproszczenie.
Jak obliczyÄ gÅÄbiÄ ostroÅci... Z odpowiednich wzorÃģw, oczywiÅcie - tylko PO CO jÄ "obliczaÄ"...?
Jeszcze nie widziaÅem nikogo, kto by sobie rozmierzaÅ linijkÄ i taÅmÄ fotografowanÄ sceneriÄ... ðĪĢ
Ale same wzory warto znaÄ, Åžeby usystematyzowaÄ sobie zachodzace tu zaleÅžnoÅci.
Pogadaj z filmowcami - tymi profesjonalnymi
ððŧ
Dobrze by byÅo to pokazaÄ na kartce papieru. Nawet narysowaÄ dÅugopisem.
Niby proste. A jednak dobrze by byÅo to pokazaÄ.
Dobra, obejrzane na spokojnie.
Przede wszystkim - hejt za to coÅ dokrÄcone do Minolty! ðķ
Kto raz spojrzaÅ na Åwiat przez oryginalnÄ MinoltÄ MD 35 mm f/2.8, ten juÅž tego nigdy nie "odzobaczy" i wie o co tu biega... ð
A wracajÄ c do meritum - kiedyÅ fotografowaÅo siÄ na filmach, wszystkie filmy miaÅy w miarÄ wyrÃģwnanÄ charakterystykÄ rozdzielczoÅci, co sprawiaÅo, Åže pojÄcie gÅÄbi ostroÅci byÅo dosyÄ Åatwe do zdefiniowania i zrozumienia, wiÄc moÅžna sobie byÅo nawet grawerowaÄ na obiektywach kreseczki i wszyscy byli zadowoleni. Ale kiedy pojawiÅy siÄ rÃģÅžne matryce i megapiksele, to problem nagle stanÄ Å dÄba - czego dowodem jest chociaÅžby chaos informacyjny na tym filmie... ð
Bo niby gÅÄbia ostroÅci zaleÅžy od TRZECH czynnikÃģw, a juÅž za chwilÄ okazuje siÄ, Åže najbardziej, to zaleÅžy od CZWARTEGO czynnika - wielkoÅci sensora - od ktÃģrego tak naprawdÄ w ogÃģle nie zaleÅžy. JeÅli juÅž, to jedynie poÅrednio - ale to akurat w drugÄ stronÄ, niÅž to siÄ obiegowo powtarza (w ogÃģlnoÅci - na mniejszym sensorze GO bÄdzie MNIEJSZA!)
ReasumujÄ c - temat nie jest prosty, ale padÅo kluczowe stwierdzenie: "WYDAJE NAM SIÄ, Åže jest ostre". Jak ktoÅ siÄ z tym ogarnie, to dalej bÄdzie miaÅ juÅž z gÃģrki. ð
Przy czym gÅÄbia ostroÅci, to jedynie problem pozorny - najwaÅžniejsze, to "wyczuÄ" obiektyw i zrozumieÄ, czego siÄ moÅžna po nim spodziewaÄ w rÃģÅžnych konfiguracjach odlegÅoÅci i przysÅony. A tu Åžadne studia nad teoriÄ nie pomogÄ - trzeba go po prostu po chamsku "przeoraÄ" setkami zdjÄÄ.
11:13 - a jak byÅ szukaÅ BARDZO DOBREGO obiektywu do Canona - to EF 40 mm f/2.8 STM! ð
Niepotrzebnie dopisaÅeÅ, Åže na mniejszym sensorze GO jest mniejsza. Nie jest, jest identyczna jesli zachowamy tÄ samÄ ogniskowÄ , dystans oraz przysÅonÄ. No i dopiero teraz dochodzÄ wszelkie zmienne w postaci ogniskowej, przysÅony i iso dla zachowania rÃģwnowaÅžnoÅci oraz gÄstoÅÄ pixela i na skalowaniu obrazu skoÅczywszy. Dla tego temat jest rozlegÅy i trudny do wyczerpania w jednym filmiku, a wrÄcz nie do ogarniÄcia i najlepiej postÄ piÄ tak jak opisaÅeÅ odpowiednio w pamiÄci dostosowujÄ c sobie skalÄ GO wyrytÄ na obiektywie lub w pamiÄci wÅasnej operatora kamery ð
â@@ShwarcArnoldJeÅli cytujesz, to rÃģb to bez przekÅamaÅ - W OGÃLNOÅCI gÅÄbia ostroÅci jest mniejsza. A to ze wzglÄdu na W OGÃLNOÅCI wiÄkszÄ "gÄstoÅÄ" mniejszej matrycy! Co z kolei przekÅada siÄ na W OGÃLNOÅCI wiÄksze przeskalowanie obrazu - i od tego trzeba ZACZÄÄ, a nie na tym skoÅczyÄ. Bo bez tego w ogÃģle nie wiemy, o jakiej "ostroÅci" i "nieostroÅci" mÃģwimy i co pod tymi pojÄciami rozumiemy, a zatem dyskusje o ogniskowych/przysÅonach jeszcze nie majÄ Åžadnego sensu.
@maciekd.8556 ta twoja ogÃģlnoÅÄ nie zawsze ma zastosowanie, wiele modeli FF ma tÄ samÄ gÄstoÅÄ pixeli co aps-c (albo wiekszÄ jesli weÅšmie siÄ np. starszego Nikona D200 vs D810) i ogolnianie na tej podstawie jest bÅÄdne. KolejnoÅÄ rozwaÅžaÅ trzeba zachowaÄ takÄ jak opisaÅem wyÅžej. GO jest identyczna jesli... A dopiero ppewne zmienne mogÄ powodowaÄ to co napisaÅeÅ.
@ShwarcArnold OgÃģlnoÅÄ polega na tym wÅaÅnie, Åžeby nie wyrywaÄ niczego z kontekstu. Przy tej samej gÄstoÅci matrycy, obraz z FF oglÄ dany w 100% powiÄkszeniu bÄdzie jeszcze poprawny, natomiast na obrazie z APS-C rozciÄ gniÄtym do tej samej wielkoÅci bÄdzie juÅž pikseloza - a wiÄc jakiekolwiek rozwaÅžania o "ostroÅci" w ogÃģle tracÄ sens, dopÃģki... nie zrobisz dwÃģch krokÃģw wstecz. A to juÅž bÄdzie game changer dla sformuÅowania: "oglÄ damy zdjÄcia". WÅaÅnie - sformuÅowania! Dlatego NAJPIERW ustalasz jakieÅ kryteria, a dopiero potem bawisz siÄ w analizy. Bo bez tego nawet nie wiesz CO analizujesz.
@maciekd.8556 no toÅž ci to napisaÅem, bazÄ do rozwaÅžaÅ jest przysÅona, ogniskowa i dystans, to jest punkt wyjÅcia, bo ma najwiÄkszy wpÅyw na GO. Dopiero od tego momentu moÅžna wprowadziÄ kolejne zmienne w tym rÃģÅžne skalowanie. Zaczynanie dyskusji od rozmiaru pixeli gdzie maÅo kto ma pojÄcie jakie ma w aparacie i jeszcze mniejsze ja zmierzyÄ ich wpÅyw na krÄ Åžek rozproszenia, jest chore.
jak sie nie myle to co Pan tÅumaczy nazywa siÄ hiperfokalnÄ
Beton towarowy. No tak, bo na wywrotce. Beton pasaÅžerski jechaÅby autobusem.
PomyliÅeÅ kanaÅ fotografii z kanaÅem w garaÅžu.
szaro buro i ponuro i czekaj tatko na latko
Ale pan nudzisz.
JeÅželi nawet to Pan nie pan
@@qskocz2883 No juÅž niekoniecznie z wielkiej litery.